■Hl de NIEUWE, PIRATE fuc/ Zeer vergroote tfcedé Uw Sih-icvZcuiJ fÓt/Ml6gz4€A.e#i é'tYi' $*Mli ei$ma.tèeA K loosterhalsem Hoeden en Petten H. VERHULST, BON (te posten in open enveloppe, V porto lucent) Najaar 192 BINNENLAND. Ned. Justitie. Naar aanleiding van de zaak Q'es sen—Nieuwkerk zegt de Minister van Justitie in zijn Memorie vas Aniwoord 't volgende Naar de meening van den Minister heeft de behandeling door het Am sterdamsche Hof van de zaak Glessen Nieuwkerk zich niet gekenmeikt door de evenwichtigheid, welke juist in de gegeven omstandigheden te noodiger was, opdat men zich voor een objec tieve beoordeeiing op die behandeling en den indruk daarvan zou kunnen verlaten. De voorzitter betreurt een en ander, en niet slechts omdat aldus een schok aan het vertrouwen van de justitie is gegeven, die in elk geval zeker niet in die mate door de feiten wordt ge rechtvaardigd, maar vooral ook, om dat het gevaar dreigt, dat uit zekere reactie tegen overdreven en onwaar dige voorstellingen de aandacht wordt afgeleid van de hoofdzaak" En die is. dat hier inderdaad fouten aan het licht zijn gekomen, waarop het wel noodig is zich met ernst te bezinnen. Van die fouten noemt de minister er drie: Het onderzoek van den rijks rechercheur heeft niet naar behooren plaats gehad het onderzoek is te veel uit handen gegevenen de derde fout is die van het „geheime dossier". Wie het dossier leest komt wel tot de slotsom, dat hier en daar aan de ge dachte vrij spel is gegeven, maar een aanwijzing al zouden de verklaringen op onbehoorlijke wijze zijn verkregen of onjuist of intendentieus zijn opge nomen vindt men daarin niet. Intus schen is de fout minder, dat deze stukken buiten het dossier zijn gehou den, dan wel dat het parket daarvan heeft doen kennis nemen zonder ze aan de verdediging ter inzage te ver strekken. Echter gaat naar 's ministers oordeel de beteekenis dezer zaak bo ven het concreete geval uit. Er zit aan de zaak een algemeene kant; niet in dien zin, dat een ongerechtvaardigde veroordeeling niet een uitzondering zou zijn. Doch dat het hier wel vari den aanvang af een dubieus geval betrof, kan daaruit duidelijk zijn, dat na het in 1925 gevallen arrest eigenlijk nimmer een oogenbiik rusi is geweest Maar zoolang de verkla ringen der getuigen Kroon bleven ge handhaafd het duislere punt in deze geheele zaak was reeds uilgesloten. Men mag intusschen deze zaak niet als een incident voorbijgaan. In de eerste plaats moet het ge beurde naar 's ministers oordeel politie en justitie een prikkel zijn om. door drongen van de groote belangen, die bij haar richtlge functionneering zijn betrokken, bij voortduring bedacht te zijn op een nauwgezette en onver slapte plichtsvervulling. Maar in de tweede plaats heeft het gebeurde zijn beteekenis voor allerlei vragen van organisatie van politie en justitie. Zoo zal de organisatie van positie van de rijksrecherche, vooral in haar verhou ding tot strafzaken, nadere beschou wing verdienen. Zoo kan b.v. verder de vraag rijzen, of de wijze waarop de rechter—com missarissen worden benoemd de meest juiste moet worden geacht. De minis ter herinnert er aan, dat een voorstel der regeering bij de vaststelling van het nieuwe wetboek van strafvor dering om den rechter—commissa rissen in strafzaken te iaten benoemen door de Kroon voor een tijdvak van vier jaren, op bezwaren uit de Tweede Kamer is afgestuit. Hij zou echter be reid zijn, aan deze quaestie opnieuw zijn aandacht te geven. Voorts heeft de aandacht van den minister het vraagstuk van een stelsel van gespecialiseerde strafrechters. Naast voorlichting hier en daar in het land, ten behoeve van de bestaande magistratuur, is onder de oogen te zien een speciale opleiding aan de universiteiten ten behoeve van de toe komstige strafrechters. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. ik heb mij de moeite gegeven met meer dan gewone attentie het lange verslag te lezen van de laatste raads vergadering. Ik geloof wel dat er meer zijn die dit gedaan zullen hebben al was het alleen maar terwille van de weinig fraaie houding die de Raad in de voorlaatste vergadering aannam tegen het Dagelijksch Bestuur. Dit had immers ook tot gevolg de algemeen betreurde ontslagname van den heer Timmermans Verschure. Nadat ik het raadsverslag had ge lezen heb ik ook nog eens doorgelezen het in Uw blad gepubliceerde rapport der Commissie en het antwoord daarop van het Dagelijksch Bestuur. Deze beide stukken hadden bij eerste lezing al mijn belangstelling getrokken en ik was benieuwd naar de ontknooping van het drama. Ik spreek van 'n drama WM Bevat zeer vele ItiGUWÊ en moderne artikelen. Belangrijke reductie in COUPOn aantallen. Vraagt nog heden uw gratis Catalogus aan, teneinde lang wachten te voorkomen. Alle aanvragen zullen in volgorde behandeld worden. Hoogste kwaliteit in Sigaretten en Cadeaux Naam Adres Stad: Gelieve mij gratis en franco uw nieuwen Pirate Catalogus te zeiuJeu met gOQ8»©MS. omdat het verloop paar mijn meening werkelijk comisch tragisch is geweest. Van de z[|de der Commissie groote woorden, als diepgaande studie, ver wijten van een gevaarlijk financieel beheer voor B en W. enz. De memorie van antwoord heeft de Commissie volgens het nadere rapport in de laatste vergadering afgedraaid (de heer van Loon sprak van een lawine van cijfers) na grondige (sic) besludeering door de Commissie in niets van ziens wijze veranderd en kan zij letterlijk niets van hare voorstellen terugnemen. Intusschen heeft zQ hier en daar al een draai genomen om de al te groote vergissingen, waarop zij door B en W. zijn gewezen, te camoufleeren, bij aan dachtig lezen van dit nadere rapport door den heer Pullens voorgelezen blijkt dit vrij duidelijk. En toch wordt de geheele begrooting zonder dat deze nog voor geen halve cent is gewijzigd en aan de voorstellen van B. en W. niets is veranderd zonder stemming dus ook met instemming van de Commissie aangenomen. Daarvoor was het nu noodig dat de vorige vergadering werd uitgesteld, daarvoor was het nu noodig dat de Commissie nog eens opnieuw gelegen heid moest worden gegeven om zich te beraden hoe zij zich nieuwe wapens zou kunnen hanteeren in den strijd tegen den windmolen van de vermeende feilen van B. 'en W. Voor my is slechts een conclusie mogelijk, de geheele opzet der Com missie was gebouwd op een naïeve onkunde omtrent het gemeentebeheer en een wantrouwen tegen B. en W. In de discussie is duidelijk komen vast te staan, dat de Commissie on danks de „diepgaande studie" er op alle punten glad naast was en toen de Voorzitter in zijn slotwoord zei„en ais de heeren eerlijk willen zijn, dan zullen ze moeten erkennen dat wan trouwen heeft voorgezeten," heeft de Commissie heel wijselijk daarop maar geen antwoord meer gegeven. Dit was ook werkelijk niet meer noodig. De heer Pulles wist het inzake de bedrijfswinsten die hij toch nog maar indirecte belasting bieef noemen, beter dan de heer Wibaut, die den titel van Doctor honoris causa, daar ik meen voor economische wetenschappen kreeg en de heer v. d. Waerden werd in zijn iievelingspuzzle van de belastingen geslagen met zijn eigen cijfers. Kort en goed is het rapport en het na-rapport der Commissie leuterkoek gebleken waarvan letterlijk niets is over gebleven, laten wij dit even consta- teeren en ieder voor zich daaruit zijn conclusies trekken. X. Mijnheer de Redacteur. Naar „Het Handelsblad" meldt, is door de vijf Spoorwegvakbonden aan de Nederlandsche Spoorwegen verzocht in verband met de gunstige bedrijfs resultaten, ir. 1929 een extra loon van drie weken met een minimum bedrag van f90.— uit te keeren. Zoude het niet aanbevelenswaardiger zijn, nu helaas een kentering in de handelsconjunctuur in aantocht is, eens ernstig te denken aan eene verlaging van vervoertarieven, speciaal passa giers. op onze spoorwegen Ligt het niet op den weg onzer Kamer van Koophandel te Waalwijk om bij hare zusterinstellingen onmid- delijk hiervoor een actie op touw te zetten Dankend voor verleende plaatsruimte X. Y. Z. „Geen goud zoo goed" Afgeluisterd. KeesZoo, Jan, de winkels al aan 't bezichtigen?" JanOch ja, Kees, ik ben even op- geloopen uit verveling, en wat wil je dan anders doen, dan eens langs de winkels slenteren. Naar de kroeg gaan, dat komt er in de week niet van. Onze Kaatsheuvelsche kasteleins weten de prijzen zoo op peil te houden, dat ge je Zondags traktement Zondags-mor gens al bijna op hebt. KeesEn wat denkt ge dat 't wor den zal met de winkelweek, Jan?" Jan: Ja, dat weet ik niet. 'tPlan is heel aardig, 't Idee niet slecht, maar zijn er centen? Mijn idee, Kees, is, dat die Winkeliersvereeniging wel inge zien heeft, dat die zaak iets heel moois voor hen was, doch dat ze zich geen voorstelling gemaakt hebben van de onkosten, die er noodzakelijk bijko men. Kees: Dat geloof ik niet, Jan, want uit de besprekingen, die destijds met de winkeliersvereeniging en de Licht- oommissie bij Joh. Smit gehouden zijn, kwam de Voorzitter der Winkelver. er met hand en tand tegen op dat de niet-leden van de vereeniging zouden parasiteeren op de W.V. Mij dunkt J. Fr. kan dat toch niet zeggen of hij moet de bedoeling hebben en e'r moet m.i. dienaangaande een besluit zijn, dat de W.V. daaraan een flink bedrag spen deert. Jan: Kees, ik hoop dat ge gelijk hebt. 't Zou niet meer dan billijk zijn, doch ik ben bang dat 't anders zal uit komen. Kees: Dus ge zoudt meenen dat de winkeliers er niets voor over heb ben om de zaak zoo schitterend moge lijk te doen slagen en den opzet zoo grootsch mogelijk te maken. ZIJ zijn toch de EENIGEN die van de reclame profiteeren. Ze kunnen toch niet ver gen dat de burgerij hunne reclame gaat betalen. Dat wil de Kaatsheuvelsche burgerij graag doen in den vorm van bij hen te koopen, doch daarnaast ook de reclame-rekening bekostigen, zou wat al te mal zijn. JanIk heb gehoord, dat ze er K.- B. willen voorspannen. De lichtrecla me in de straat doet mogelijk de ge meente wel. Kees: Dat de gemeente dit doet is billijk, dat komt straks in den vorm van meerder stroomverbruik na de lichtweek en in den vorm van meer be lasting, van meer winst weer wel te recht, doch de K.B.-kas is daar m.i. niet voor. En dan... kan de K.B.-kas dat lijden? Ik meen dat 't ledental de laat ste jaren niet toeneemt. De Echo-cor respondent wees daar enkele weken geleden ook al op. Jan: Kees, K.B. is ook niet meer wat het was. Sinds ze de bussenactie verloren hebben schijnt e'r de fut uit te zijn. Kees. Jammer geoeg. Doch daarom behoeven ze toch den moed niet te ver liezen en bij de pakken t: gaan neer zitten. K.B. had er gerust tegen op kun nen komen bij Ged. Staten dat de prij zen der busritten verhoogd zijn en dat systematisch getracht wordt de men- schen te dwingen met de tram te rei zen. Enf hoe zit het me de St. Nicolaas. Ik hoor daar ook al niets meer van. Jan: Dat is toch voor mekaar. Zondag 24 Nov. krijgen we de eerste rondwandeling en op 1 Dec. de tweede. Als dan da menschen ook eens zoo ro yaal wTaren als met de missie-tentoon stelling. KeesJa, Jan, dat was 'n aardig heid. Zoo in Vla dag ruim 2000. Kaatsheuvel slaat toch telkens 'n schit terend figuur als het geldt de kerk of hare priesters te steunen. JanIk juich het evenzeer toe als gij, Jan, doch werkelijk, ik wou dat het arme Kaatsheuvelsche kind bij de a.s. collecte in diezelfde vrijgevigheid mocht deelen als de missie. Kees: Zou 'tvoor een groot stuk ook niet afhangen van de collectanten, Jan? Jan'k Geloof het "Wel, Kees, doch laat K.B. dan de dames van den missie- naaikring vragen; ze kunnen volgens mijn oordeel dan geust zeggen; succes gegarandeerd P. P. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 15 Nov. '29. St. Nicolaas. De rondwandelingen van St. Nicolaas door onze gemeente, om gelden in te zamelen voor de St. Nicolaasbedeeling der arme kinderen, zijn dit jaar vast gesteld op 24 Nov, en 1 Dec. a.s. na de Hoog-Mis. Euphonia. Zondag a.s. houdt het Kon. Muziek gezelschap Euphonia zijn algemeene jaarvergadering. Jaren geleden waren die algemeene vergaderingen een at tractie voor honoraire en werkende le den. Nu de vergadering voor 'teerst is vastgesteld op Zondag, zouden we ons voor kunnen stellen, dat de belang stelling van vroeger hiermede zou kun nen terugkeeren. Biljarten. Maandag speelde de biljartclub N. A. S. gevestigd in 't Café van Mej. Wed. J. van Berkel, een wedstrijd tegen de vereeniging Onderling Genoegen, ge- VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, levens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Mark! 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. vestigd in Café L. de Bondt. Uitslag: Na arbeid SportOnderl. Genoegen. J.v. WoenselSchutjes 5017 A. v. d. MeijdenN deBondt 5029 A. Mosselveld—W. Santers 6275 J. v d LouwJ. Robben 7574 M. Laros—M. Smits 75—28 L. v. Berkel—F. de Bondt 59—75 391—298. Geestbeschaving. Het bestuur van de Kon. Erk. Har monie Apollo, verzocht ons opname van onderstaand berichtje: Evenals vorige jaren zal Zondag 17 November a.s. in de Apollo-zaal optre den het alombekende Tooneelgezel- schap Geestbeschaving" uit Ooster hout, des namiddags om half 4 voor de dames en 's avonds te half 8 te tweede opvoering van het bekende tooneel- stuk „Peggy, m'n Kind". Wij zouden ieder belangstellende willen aanraden zich voor dien avond tijdig van een plaatsje te voorzien, be ter nog een besproken plaats te nemen, daar het Zondag a.s. evenals bij vorige uitvoeringen weer storm zal loopen. Bij' voorbaat kunnen we nu reeds ver zekeren dat U Zondag weer van dege lijke kunst zult genieten, zooals we dat van „Geestbeschaving" gewoon zijn. Wit-Gele Kruis. De zoo heilzaam werkende vereeni ging het Wit-Gele Kruis verkeert nog steeds in een zeer bloeienden staat. Het aantal leden bestond einde 1928 uit 5 donateurs, 93 begunstigers en 697 gewone leden, terwijl op 1 Nov. 1.1. er 5 donateurs, 95 begunstigers en 770 ge wone leden waren. Niet minder dus dan 870 gezinnen zijn aangesloten. De twee Eerw. Zusters verpleegsters legden over 1928 niet minder dan 2167 bezoeken of, terwijl door 189 leden ge bruik werd gemaakt van verplegings- atikelen uit het zeer uitgebreide ma gazijn. De vereeniging plaatste in Juli van het vorige jaar een hoogtezonlamp Ha- nan in het gesticht der Eerw. Zusters van de parochie Berkdijk, welke door de Eerw. Zusters verpleegsters wordt bediend. Gedurende de 6 maanden van het vorige jaar werden 39 patiënten be handeld met 983 bestralingen, terwijl tot 1 Nov. van dit jaar 43 patiënten van de hoogtezon gebruik maakten met 1161 bestralingen. Eene zeer gunstige uitwerking had dit vooral bij de kinde ren lijdende aan engelsche ziekte. Het Wit-Gele Kruis heeft zich op het stand punt geplaatst de bestralingen voor le den uit de aangesloten gezinnen zoo goedkoop mogelyk te stellen, zoodat voor de bestralingen van leden uit de arbeidersgezinnen slechts 25 ct. wordt berekend, eene prijs lager dan overal elders. Voor de lijders aan tuberculose die aan de beterende hand waren, schafte de vereeniging twee doelmatige leghal- Ien aan, die geplaatst werden in de tui nen der Eerw. Zusters alhier en in die van de parochie Berkdijk, waarvan de leden gratis gebruik kunnen maken om na te kuren. Jammer dat hiervan geen veelvuldig gebruik wordt gemaakt. De lijders aan tuberculose kunnen tevens gebruik maken van de liefde rijke verplegingshulp der Eerw. Zus ters. Bovendien besteedde de vereeni ging het vorige jaar honderd gulden om de tuberculoselijders in natura bij te staan. Reeds een paar jaar geleden besloot het bestuur van het Wit-Gele Kruis een Consultatie-bureau op te richten voor zuigelingen, terwijl Dr. de Both zich gratis beschikbaar stelde om de leiding op zich te nemen. Jammer, dat hiervan niets is gekomen, daar de hulp der verpleegsters daarvoor niet beschikbaar mocht worden gesteld. Het actieve bestuur van het Wit- Gele Kruis streeft nog steeds ernaar om het doel der vereeniging zooveel moge lijk uit te breiden. Gemeenteraadsvergadering, Vergadering van den Gemeenteraad te houden op Maandag 18 Nov., des na middags om 6 uur, ten gemeentehuize. PIRATE CATALOGUS 1930 V t JGi Aan PIRATE AMSTERDAM Postbus 716. i: Van éénzelfde adres wordt slechts één dezer bons geaccepteerd. De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, 8 is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Kloosterbaisem in staat is, de pijnaanmer- ff kelijk te verzachten. Gij behoeft niet g oud te worden, voordat ge oud zijtl H

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6