Ut MP MIMI No. 93. Zaterdag 23 Nov. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. Het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins. De volgende week Donderdag komt de kamer weer bijeen, die haar werk zaamheden beginnen zal met een be tooging voor den Koning en den Prins van Piemont, naar aanleiding van diens voorgenomen hu\yelijk. Volgens de bladen verwacht men bij 's prinsen huwelijk het bezoek van de koningen van België, Spanje en Zweden en van den prins van Wales. Ook melden de bladen, dat de Ko ning den Kroonprins het kasteel van Racconigi zal schenken, het heerlijke bezit in de Boven-Povlakte, aan de Maira, bij het stadje Racconigi, dat gelegen is in de Provincie Cuneo aan den spoorweg Turijn-Ventinnighe, op 38 K.M. afstands van de Piemontee- sche hoofdstad. Clemenceau ernstig ongesteld. Donderdagochtend kreeg Clemen ceau onverwachts een hevigen aanval van buikkramp. Dr. De Gennes trof hem in een toestand van groote neer slachtigheid aan. De dokter gaf hem een morfine- inspuiting, welke de pijn wat ver zachtte. De medicus zeidde, dat de crisis zeer ernstig kan zijn. Nieuwe brieven van den moordenaar te Dusseldorf. Naar de Berliner Zeitung meldt, heeft vrouw Wiesse, de pleegmoeder van de vermoorde 5-jarige Gertrud Albermann, van den moordenaar 2 brieven ontvangen, waarin hij alle bij zonderheden over den moord op het kind mededeelt. Toen vrouw Wiesse de brieven ge lezen had, heeft ze getracht zelfmoord te plegen. De eerste en langste brief schildert den moord in bijzonderheden. De schrijver begint in versmaat, daarna houdt hij een dramatisch- bedoeld betoog en tenslotte beschrijft hij heel precies den overval op het meisje, 't wanhopige verzet van het kind, de messteken, de angstkreten en het einde. De tweede brief, is volgens het blad, zoo mogelijk nog weerzinwekkender. Het is een soort minnebrief van den moordenaar aan het doode kind. De brieven worden thans door schrift- deskundigen onderzocht. BINNENLAND. Minister Regmer vóór het stuivers- port. In de M. v. A. betreffende de P.T.T.- grooting noemt Minister Reymer we derinvoering' van het stuiversport voor brieven zeer wenschelijk. De gel delijke uitkomsten van het Staatsbe drijf der P.T.T. laten evenwel, mede in verband met de eischen, welke van de zijde van de schatkist aan dat be drijf worden gesteld, voor het tegen woordige niet toe met de verlaging van het briefport zoo ver te gaan. De op 1 Nov. 1929 in werking getreden verlaging der posttarieven zal naar schatting tengevolge hebben een ver mindering van inkomsten over een vol jaar van 1.528.000. Een grooter last op het dienstplan 1930 te leggen komt den minister niet verantwoord voor. Prov. weggeldbelasting voor rijwielen. Door Ged. Staten van Noord-Bra bant wordt voorgesteld de heffing van opcenten op de Rijksbelastingen voor 1930 met 1 opcent te verlagen. In het rapport der commissie van rapporteurs lezen we het volgende: Indien belastingverlaging inder daad voor de toekomst houdbaar zou de zijn, dan werd door vele leden voor onze provincie de voorkeur gegeven aan de afschaffing der provinciale weggeldheffing, speciaal voor de rij wielen. In dit verband rees de vraag, om door Gedeputeerde Staten nader te worden ingelicht omtrent het deel, dat van de geraamde opbrengst der provinciale weggeldheffiri^; van het object „rijwielen komt". Begrooting van Nederlandsch-Indië. Slechts met groote inspanning werd het evenwicht verkregen en is groote zuinigheid noodzakelijk. De ontwerp-begrooting voor 1930 vermeldt aan uitgaven op den gewo nen dienst 'n bedrag v. 832.918.087, op den buitengewonen dienst van 78.502.396; aan inkomsten resp. ƒ834.271.454 en 14.408.842. Haagsche Wethouders-crisis. De residentie heeft een wethouders- crisis. De Haagsche raad nam heden morgen de motie-Van Beresteyn in zake de grondpolitiek waarover Maandag met 2121 de stemmen staakten met 2421 stemmen aan. Naar aanleiding hiervan namen de heeren Drees (s.-d.), Vrijenhoek s.-d.) rar. De Wilde (a.-r.) en dr. v. d. Meu- len (v.-b.) onmiddellijk hun ontslag. Alleen de wethouder voor Publieke Werken, de heer Quant (r.-k.k is aan gebleven. Nederland en de Antwerpsche Ten toonstelling. De Antwerpsche pers is vol enthou siasme over het bezoek van het Ne- derlandsch Comité en de Nederland- sche pers aan de Antwerpsche Ten toonstelling. Alle bladen wijzen op de atmosfeer van toenadering en groote vriendschap welke gedurende het ge- heele verblijf der Nederlanders heeft geheerscht. Het „Handelsblad van Antwerpen" maakt de opmerking: het is te begrij pen dat er op het stadhuis bij het feestmaal heel wat drukte heerschte Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden Beste jongelui. Om de belofte na te komen die ik in ons vorig weekpraatje heb gegeven, zou ik vandaag een woordje zeggen over vriendschap en wat daartoe be hoort. Misschien hebben jullie er nog nooit over nagedacht wat er vereischt wordt om een goed vriend te zijn en een goede vriend te hebben. Onze leeftijd en aanleg spreken daarbij natuurlijk ook een woordje mee. Toen we nog kleuters van vier jaar waren en het fijn vonden zoo stilieljes met een buurjongen van onge veer denzelfden leeftijd „vriendschap" ie sluiten, was dat natuurlijk een andere soort van vriendschap ais die welke wij op tateren leeftijd vonden. En jullie begrijpt, dat de vriendschap van jongemannen en ook de vriend schap tusschen ouderen weer wat anders is. Wij zullen het nu hebben over de vriendschappelijke verhouding onder de schooljeugd. En daarbij zal ik jullie tevens een goeden raad meegeven voor later. Natuurlijk zoeken de meisjes bij de meisjes en de jongens bij de jongens vriendschap. Echte hollandsche jongens voelen er een zekere trots in een Binken vriend te hebben en ook omgekeerd een goed en degelijk vriend te zijn. Op school zijn we natuurlijk alle maal vrienden onder elkaar, d.w.z. spelen en stoeien we gezamenlijk. Daar is het niet gewenscht, dat we ons in kleine clubjes afzonderen. Buiten schooltijd is het anders. Dan zoeken we ons een vriend waarmee we om gaan. Vriendschap zoeken is een gewone trek van ons hart. Wij hebben alle maal behoefte een vriend te hebben, waarmee we prettig en gezellig kunnen omgaan. En wat ik nu zeg geldt voor alle maal, dus luister goed, jongelui. Wanneer men zich een vriend of vriendin gaat kiezen, moet men eerst goed uilzien. Aannemende dat je zelf gezond bent, van goeden aanleg en een eerlijk karakter, moet je goed kijken of de te kiezen vriend of vrien din ook goede eigenschappen bezit. In elk geval is het goed, om er eerst eens met vader of moeder over te spreken en hun oordeel te vragen. Vader en moeder zijn ouder en wijzer en dat de gesprekken in dezelfde goe de stemming als des middags, vollen toom voerden. Moest men in dit mid den de Belgisch-Hollandsche kwestie bespreken, zij ware voorzeker opge lost, vooraleer men aan de koffie be gon. De „Nieuwe Gazet" noemt het be zoek een dag van Belgisch-Holland sche verbroedering. Voor de goede be trekkingen tusschen Nederland en België is het gisteren een prachtige dag geweest en voor onze expositie zeker niet minder, zegt het blad. Echtscheidingen. In de Tweede Kamer is dezer da gen bij de behandeling der Justitie- begrooting veel gesproken over het echtscheidingsvraagstuk. Men weet, dat de toestand in ons land op het oogenblik hoogst onbevredigend is. Door een juridisch foefje kan voor den rechter ieder echtpaar, dat maar wil, zijn huwelijk ontbonden krijgen. Minister Donner erkent in zijn Me morie van Antwoord ook het onbe vredigende van dien toestand, maar hij schudt bedenkelijk het hoofd over de mogelijkheid van een betere rege- ling. Dat het waagstuk intusschen zeer urgent is geworden, kan blijken uit het volgende echtscheidingsstatistiek- je, dat „De Nieuwe Courant" geeft: Aantal huwelijksontbindingen op 10.000 gehuwde personen. 1924 1925 1928 Amsterdam 17.9 17.8 19.4 Rotterdam 14.9 18.3 21 's-Gravenhage 23.2 25.8 32.8 Utrecht 9.9 10.8 10.5 Haarlem 22.1 Groningen 7.8 9.4 11.3 Gemiddeld 17.3 18.6 22.9 Het Rijk 8 8.3 9.3 De groote steden en speciaal Den Haag, houden dus het treurige record. Moerdljkbrug thans klaar. Een dezer dagen kwamen de laatste werkzaamheden van het electrisch laschwerk aan de bekende Moerdijk- brug gereed, in 't bijzonder de z.g. „sterkte-lasschen". Wij hadden vroeger bij het begin van het geheele werk gelegenheid daarover uitvoerig te schrijven en willen ook thans, nu hei werk gereed is, dit oogenblik niet ongemerkt voorbij laten gaan. Deze z.g. sterkte-lasschen zijn toegepast op die plaatsen, waar in het oude brug materiaal niet voldoende „vleesch" aanwezig was om een versterking door klinkverbinding aan te brengen Sinds deze sterkte-lasschen gereed zijn, is aan de treinen toegestaan met grootere snelheid over de brug te rijden en het is een lust om den Pullman, met 75 K M. vaart, er over te ?ien stuiven. Ten einde een denkbeeld van den omvang van het gemaakte laschwerk te krijgen, diene het volgende Het werk werd in Augustus 1928 aangevangen en dezer dagen, dus in November 1929, beëindigd. In deze periode ligt een tijdvak van stilstand van ongeveer 5 maanden, ni. ten eerste doordat in den Octoberstorm van 1928 het montageschip .De Stier" in den 1 Moerdijk tot zinken kwam, terwijl daarna de strenge koude het lasch werk een tijdlang stiliegde. Aangezien ook op erge regendagen en bij hevigen wind (want het kan er geweldig waaien) niet gelascht kon worden, is het werk eigenlijk gereedgemaakt in 10 maanden. In dien tijd is gelascht, ten eerste aan de sterkte lasschen met een totale laschlengte van ca. 300 meter, waarbi, elke lasch uitgevoerd moest worden onder de meest ongunstige omstandig heden. zooals weinig bewegingsruimte, moeiiijke laschhouding (de lasschers moesten vak plat op den rug liggen om boven het hoofd te kunnen werken^ enz. Het aantal electroden bedroeg voor deze sterkte-lasschen 6000 stuks, iedere lasch moest nl. in meerdere lagen over eikaar gelegd worden Voorts worden nog 4.5 K M. water dichte lasschen aan de verbindingen in de brugconstructie aangebracht waarvoor noodig waren ca. 30 000 electroden. Ten slotte werd als bij komstige werkzaamheid de draaibrug aan den Zuidkant door electrisch las schen versterkt en waterdicht gemaakt. Hiervoor zijn ca. 5000 electroden verbruikt. De uitvoering en leiding van alle laschwerkzaamheden waren in handen van ir W. Gerritsen der N.V. Willem Smit <S Co's Transformatorenfabriek. welke fabriek tevens de laschapparaten en electroden leverde. Met de afslui ting van dit belangrijke werk is aan getoond welk een geweldige pers pectieven het electrisch lasschen bij herstellingswerkzaamheden in den ijzerconstructiebouw opent. Tel. Gesprongen Handen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid PLUIMVEETEELT en zullen je naiuurüjk met raad kunnen bijstaan. Wanneer je nu een goeden vriend gevonden hebt, moet je natuurlijk ook zorgen voor hem een flinke vriend te worden. Want vergeet niet, dat vriend schap ook jegens elkaar verplichtingen eischt. Er zijn jongens die meenen, dat anderen voor hen alles moeten doen en zich steeds naar hun wil moeten voegen. Nou, je begrijpt, dat er dan van geen echte vriendschap sprake kan zijn. in elk geval zal het spoedig er mee gedaan zijn. Je moet dus voor eikaar over en weer wat over hebben en elkaar even veel willen helpen. Nooit mag men van zijn vriend alle gedienstigheid eischen en zelf niets doen. |e moet elkaar steeds trouw en eerlijk helpen. Als je deze enkele regels goed op volgt, zult je van elkaar veel pleizier beleven. Wanneer je dan straks de school voor goed gaat verlaten zul je een goed vriend hebben op wie je kunt vertrouwen. Vriendschap eischt dus trouw, ge dienstigheid. eerlijkheid en oprecht heid. Zullen jullie dat goed onthouden Goed, dan zal ik tevreden zijn, mitsje er natuurlijk ook naar zult handelen. Wie over dit punt nog iets te zeggen of te vragen heeft, kan het gerust doen. Jullie aller Oom WIM. De snuggere Teun. door Oom Wim. (Slot.) Toen Teun den volgenden dag, als naar gewoonte, tegen den middag slenterend met Bles aan huis kwam. zag hij tot zijn niet geringe verwon dering twee dienaars van den landheer op post staan aan den ingang zijner woning. Ha I hadenkt Teun, de steen is aan 't rollen gegaan en heeft gebonsd De kunstmatige verlichting van het kippenhok. Is dat noodig? ja en neen.Ja,wan neer men zekerheid wil hebben in den winter eieren te rapen. Neen, wanneer het hok er niet op ingericht is ook overdag de kippen te herbergen. Het moest op 't oogenblik zoo zijn, dat geen enkele leggende kip buiten komt. Het is thans veel te vochtig en guur. Wil men de kippen in den leg houden, houdt ze dan warm en droog. Met warm bedoelen we dan niet, dat er een kacheilje in 't hok gestookt moet worden, maar dat men den boel goed gesloten houdt, zoodat de gure wind vlagen er niet in kunnen komen. Is het dak goed geventileerd en zijn in 't hok ook steekvensters aangebracht aan de voorzijde, dan is de luchtver- versching voldoende. Waarom kunstmatige verlichting? Zooals men wellicht weet heeft een kip voedsel noodig om het lichaam te onderhouden, om zich warm te houden, voor de spijsvertering, beweging enz. en ook om eieren te kunnen vormen Het voedsel, dat voor 't eerste noodig is noemt men onderhoudsvoeder. dai tegen de voordeur van den landheer. 't Spel kan nu beginnen en Trui zal bewijzen geven van haar stilzwijgen. „Je moet dadelijk bij den landheer komen. Teun. er is haast bij „Waarom Wat is er aan 't handje „Wij weten het niet en doen slechts onzen plicht." „Even geduld dan Ik ga zoo mee Eerst moet Bles op stal en'n voer klaver heeft ie ook verdiend, zou ik denken*. „Dat is best. Maar treuzel niet te lang Je kent onzen heer wel. Hij wenscht op z'n wenken bediend te worden." „Wel jal Waarom ook niet? Als ik landheer was deed ik vast niet minder Binnen het half uur verschijnt Teun op het kasteel van zijn heer. Zijn houding is onderdanig, zooals dit past, maar in z'n oog licht het van schalksche overmoed. „Zoo Teun, wat heb ik gehoord Heb je een kist gevonden met een schat van groote waarde?" „Ik wou het, Heer, ik wou het, maar het is ongelukkig niet het geval." „Durf jij te liegen nog, waar je vrouw dit voor waarheid zegt?" „Maar Heer, dat kan niet zijn, of zij heeft gedroomd." „Dat zullen we dadelijk weten I" „Mannen, haalt de vrouw van Teun en brengt ze dadelijk hier." Dat bevel wordt met de noodige snelheid uitgevoerd en eer de landheer goed en wei weer aan de groene tafel heeft plaats genomen, komt Trui bleek van angst de zaal binnen stuiven. Op een wenk van den heer meent ze voor den landheer plaats en nu kan het onderzoek beginnen. „Heeft Teun een schat gevonden, vrouw Ja of neenPas op, zeg de waarheid, of ik laat je het hoofd voor de voeten leggen." .Ja heer, dat heeft ie. Den schat heeft ie begraven onder den rozelaar in den tuin." .Gaat heen mannen, gaat heen en voor laatste productievoeder, 't Onder houdsvoeder geeft men in den vorm van hard graanvoeder, liefst even voor de kippen op stok gaan. Daarvan geeft men zoo veel, dat ze er nog niet genoeg aan hebben voor onderhouds- voer (ongeveer 50 k 60 Gram per dier per dag). De rest dienen ze als meel- voer overdag naar binnen te werken. Nu kunnen we rekenen, dat een ge middelde zomerdag voor de kippen 16 uren duurt. Gedurende die 16 uren hebben de kippen gelegenheid de 70 Gram meelvoer op te pikken en daarbij ook aan de behoefte aan vitaminen te voldoen door gras enz te verorberen. De gemiddelde winterdag duurt slechts 10 uren voor een kip. Dat is 6 uren korter en nu is het een uitgemaakte zaak, dat het voor een kip niet moge lijk is in die 10 uur 's winters vol doende voedsel op ie nemen om door loopend in den ieg te blijven met behoud van het lichaamsgewicht. Daarom gaan we den dag verlengen en we doen dit door kunstlicht in 't hok aan te brengen. Is dat niet duur Neen, we mogen aannemen op goede gronden, dat voor de verlichting van een hok van 100 kippen, de verlichting per dag kost de prijs van 1 ei. Dat is niet te veel, daar we juist in den tijd, dat de eieren het duurst zijn, de eieren blijyen rapen. En wie geen wintereieren raapt, heeft ook geen verdienste op de kippen. Is het niét lastig, kunnen er geen fouten gemaakt worden? Lastig be hoeft het niet te zijn, en fouten kunnen er volop gemaakt worden. Daarover een volgenden keer. S. RECHTSZAKEN. Civiele procedure Weth. Smits van Ooijen, Eindhoven, contra Eindhovensch Dagblad. Woensdag werden in civiele zitting van de rechtbank te Den Bosch de pleidooien gehouden in bovengemelde procedure. Wethouder Smits van Ooijen te Eindhoven acht zich beleedigd en in eer en goeden naam aangetast door de artikelen ten aanzien van zijn beleid geschreven in het Eindhovensch Dag- blad en eischt schadevergoeding en publicatie event, van het veroordeelend vonnis. Voor eischer werd gepleit door Mr. Schölvinck, Amsterdam, die conclu deerde tot een schadevergoeding van f 2000 en publicatie van het vonnis In het Eindhovensch Dagblad, Meijerijsche Courant en het Orgaan van den N.C. Boerenbond. Pleiter voor gedaagde was Mr. Jans graaft ter plaatse waar de vrouw van sprak en breBg het kistje hier." De mannen gaan en kome.i met leege ïanden terug. .Daar is geen kist te vinden heer, en ook is daar sedert maanden geen spade gronds omgewoeld. Wij zagen het al te wel." De vrouw van Teun werd nu erg zenuwachtig en de Iandhear zei tot ïaar met opgetrokken wenkbrauwen .Maar Trui, hoe kun je zulke klets praatjes de wereld insturen". Trui boog verlegen het hoofd en zei stamelend „Ik heb het toch gezien. Ik heb nog meer gezien. Of zou alles een droom zijn geweest". Wat heb je gedroomd, Trui," vroeg de landheer nu wat vriendelijker. „Ik heb gezien, zei Trui, dat Teun een waterhaas uit het net haaide en met eigen oogen zag ik hoe een paar baarsjes in de strikken zaten en...." Verder kon Trui niet komen, de andheer en de bedienden vielen bijna krom van 't lachen. Trui begon te huilen en zag nu wel dat ze Teun en zichzelf in groote verlegenheid had gebracht. .Je bent door de warmte bevangen Trui en hebt een naren droom gehad zei de landheer lachend. En tot Teun: „Als je de gedroomde schat van Trui vindt dan moogt ge gem houden Teun" Dan ga ik op een betere plaats zoeken, heer graaf". .Drie dagen na dit zonderling too- neeltje kwam Teun bij den landheer en vertelde hem den schat gevonden te hebben. „Jij bent slimmer dan ik, zeide de landheer, maar ik zal mijn woord houden en jij behoudt den gevonden schat." Teun ging met een schalksch lachje af en met een flikkering in zijn oogen. Hij kende zijn luidjes wel en bleek snuggerder dan men oppervlakkig ge meend had. c*' Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5