PUROL Hoeden en Petten H. VERHULST, Najaar 1929. Pijn lij ke mm Kloven VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. sens, Eindhoven. Deze rechtskundige betoogde, dat het toelaatbare in de dagbladartikelen in kwestie niet was overschreden, in het algemeen belang werd door het Eindhovensch Dagblad een geoorloofde kritiek geleverd op tal van zaken die niet in het financieel voordeel der gemeente waren en w o. vooral veie en lange dienstreizen en gestes aan den dienst van gemeente werken. Al die feiten waren al reeds meermalen in den gemeenteraad van Eindhoven in zeer afkeurenden zin behandeld. Pleiter ontkende dat de persoon van den heer Smits van Ooijen was beleedigd. De kritiek ging tegen een verkeerd systeem, maar niet tegen den persoon, anders zou die beleediging ook geraakt hebben den persoon van den directeur van gemeentewerken en anderen, die er aan hebben meegedaan. De artikelen in het Eindhovensch Dag blad worden dan ook gehandhaafd als zijnde volgens de taak der pers uit sluitend geschreven in het algemeen belang. En dat ze effect sorteerden, blijkt uit het feit dat sindsdien de dienstreizen voor de gemeente Eind hoven niet zoo duur en veelvuldig meer zijn geweest. Mr. Schölvinck repliceerde. De president Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer besloot de subconclusie der rechtbank te stellen op Vrijdag a.s. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A,s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Mühlnickel van Waalwijk Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier in beroepen Candidaat H. Bouwman van Veenendaal. Bij de verkiezing van ouderlingen en diaken werden de aftredenden her kozen, n 1. de heeren M. Ros en Jac. Timmermans voor ouderling en G. L. Vos en J. W. Nieuwenhuizen voor diaken. in de Geref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des namiddags 5.30 uur op te treden Ds. Spier van Dussen, In de j I. Woensdagavond ge houden vergadering werden tot ouder lingen en diaken bij de Geref. Kerk alhier her- en gekozen de heeren A. C. Fijan, herkozen tot ouderling. R. Hoffman, gekozen tot ouderling in de vacature C. Klootwijk. J. Verbeek, gekozen tot diaken, in de vacature R. Hoffman. De bazar ten bate der Chr. School alhier, die a s. Donderdagavond zal worden geopend, belooft evenals haar voorgaande, weer schitterend te worden. Dat hiertoe de vele en velerlei giften welke het bazar-comité mocht ontvangen in niet geringe mate made- werken, lijdt geen twijfel. Het comité stelt alles in het werk om ook op andere wijze de bazar zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Verschillende attracties zullen worden opgesteld, zoodat er voor elk wat wils zal zijn en wij raden dan ook een ieder aan de bazar met een bezoek te vereeren. A.s. Vrijdag 29 November, des namiddags half vijf voor de kinderen en des avonds half acht voor volwas senen, zal in het Geref. Kerkgebouw alhier de Java Soemba Film vertoond worden. Deze film brengt in beeld de veel zijdige wijze, waarop gearbeid wordt in den Hoofddienst, den medischen- dienst, den schooldienst, de colportage enz. Hoewel men slechts de buiten kant van het zendingswerk kan laten zien, kan deze toch eenig inzicht geven in het Zendingswerk dat in Indië door de Geref. Kerken wordt verricht, zoodat door 't zien hiervan de liefde en offer vaardigheid voor dat werk wordt ge kweekt. De baten van de vertooning komen ten goede der Zendingskas van de Geref. Kerken in Nederland. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a s. Zondag des morgens half tien en des avonds 6 uur op te treden ds. A. van Willigen. 11. Dinsdagavogd had in de Ned. Herv kerk alhier, daartoe uitgenoodigd door de Ned. Herv. Jongelingsveree- niging, als spreker op ds. Vreugdenhil uit Gorinchem. Een aandachtig gehoor volgde de rede van dezen begaafden spreker, As. Zondagnamiddag hoopt ds. A. van Wi iigen een predikbeurt waar te nemen voor de Ned Herv. gemeente te v.m Besoijen. Wegens drukke ambtsbezigheden heeft de heer 1. J. Hospers zich ge noodzaakt gezien te bedanken als secretaris der Chr. Oranjevereeniging. De Landbouwvereeniging Sprang- Capelle e.o. houdt a s. Donderdag 28 November des avonds 6 uur een alge- meene ledenvergadering in het café van den heer J. Trtff;rs. De agenda vermeldt 1. Opening en notulen, 2. Aan schaffen veevoeder, hulpmeststoffen, kalk, kolen, enz., 3. Rondvraag en sluiting. A.s. Zondag hoopt voor de Ned Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden ds. Lauwe Kooimans uit v m. Baardwijk en wel des namiddags 2 uur. WASPIK. Bij de N V. Scheepsbouw werven voorheen P. en A. Ruijtenberg alhier werd met goed gevolg te water gelaten het sleepschip „Corgé", laad vermogen ongeveer 635 ton, in aan bouw voor den heer Chr. de Waal te Werkendam. Terstond werd de kiel gelegd voor een sleepschip groot 550 ton voor rekening van Mej, de Wed. M. Nelis te Waspik. RAAMSDONKSVEER. Zondag om half tien treedt in de Veersche Herv. Kerk op Ds. Ewoldtom 2 uur lees- dienst in de Dorpsche kerkom half tien leesdienst in de Ger Kerk, al waar om 6 uur optreedt Ds. T. de Vries. MADE. In de heden gehouden ver gadering van den N.C.B. is besloten een request aan het gemeentebestuur te zenden met verzoek de marktdagen tot Donderdag te verschuiven en dan in de wintermaanden op eiken Don derdag een veemarkt te houden. Onze vrije veemarkt die jaren lang zoo bij kooplieden en boeren, ook van verre, beroemd was, is thans door de veie concurrentie der groote veemarkten aan het kwijnen en wil men deze al zoo trachten weder te doen opleven. Op Zondag 24 Nov. zal door het Ziekenfonds alhier een groote propa- gandavergadering worden gehouden in de vergaderzaal om 4 uur. Op deze vergadering die voor ieder een toegankelijk is, zullen aanwezig zijn H.H Geestelijken, Burgemeester en Weihouders en de beide doctoren. Ais spreker zal optreden de heer Hendriks uit Tilburg, In het St. Josephgesticht alhier hoopt op 4 Dec. Zr. Borgis (in de wereld Maria Mooi) haar 50 jarig kloosterjubileum te vieren DUSSEN. Vrijdag 22 Nov. (H. Cae- cilia) herdachten de heeren E. Vinger- hoets en H. Simonis, hun 50 jarig lidmaatschap van het R.K. Zangkoor alhier. Den gouden jubilarissen (de heer Vingerhoets Is ook tevens bijna een halve eeuw organist en de beer Simonis ruim 40 jaar secr.-penning- meester) heeft bet begrijperlijke wijze op dien dag aan blijken van belang stelling niet ontbroken. NIEUWS UIT HEUSDSN- Heusden, 21 Nov. 1929. De uitslag van de 5e ronde en hang- partijen van den groepen—wedstrijd dammen in de vereenlging V. D. is ais volgt Groep I. Cath, de joode—Bax 1 1, Vogelaar C. de Joode 2—0 (4de ronde), Cath. de Joode—Vogelaar 2—0 (2de ronde) en Vogelaar—Cath. de |ooöe 1 0 (5de ronde). Groep II N N Deurioo 0-2, Jonker—Vos 2 0, Deurioo—Vos l—1. Groep HI G. Jonker—Fitters 1 1. Groep Hla.NN.- Abr. Sluijmers 0—2, Schreuders—de joode 0 2. Vrijdagavond wordt op initialief van de Chr. Jongelingsvereeniging in de Chr. Bewaarschool een Zendtngs- avond gehouden, waarin als spreker optreedt de heer J. van Helden. Verder worden vertoondjichtbeelden en een collectie voorwerpen betrek king hebbende op de zending in N.—Guine. De Nutsavond. waarop als spre ker optreedt de heer Dekking, wordt gehouden a.s. Dinsdag 26 November. Op den len tooneelavond in het R.K Patronaatsgebouw a.s. Zondag 24 November worden opgevoerd het tooneelstuk: .de Greep van het Ge weten" en het blijspel „Stille mede bewoners gevraagd", Maandag 27 Nov. a.s. wordt in „'t Wapen van Amsterdam" door Heusdensch Mannenkoor een vocaal en instrumentaal concert gegeven met medewerking van enkele bekende musici. De Woudrichemer Visschers had- den gisteren een goeden dag In één trek vingen ze in de haven niet min der dan 700 pond visch, n.l elft. GEMENGD NIEUWS. Nieuwe moord te Dusseldorp. Gisteravond is de stad opnieuw in opwinding gebracht. Tegen tien uur verspreide zich natuurlijk als een loo pend vuurtje het gerucht, dat men in een portaal van het .Pressehaus" in het centrum der zakenwijk een bebloed kinderhemd en een kousje had ge vonden. Naar door de recherche wordt me degedeeld is een en ander inderdaad juist. Men heeft te doen met het hemd van een meisje van een jaar of acht in het hemd, dai geheel gescheurd is, zijn duidelijk bloedvlekken te zien. De kous moet van een kind van denzelf den leeftijd zijn. De hiel is er afge- scheurd; daar waar dit gebeurd is ziet men eveneens bloedvlekken. De opwinding is te grooter, omdat in een der talrijke brieven aan de po litie, waarvan evenwel niet vaststaat, of zij inderdaad alle van den moor denaar afkomstig zijn, een moord in de bedoelde wijk werd aangekondigd. Slachtoffers van den Dusseldorpschen „Jack the Ripper". Ziehier de lijst der slachtoffers van den Dusseldorpschen „Jack the Rip per", voor zoover zijn misdaden thans bekend zijn 10 Juni 1928 Johann von Wetz, 8 jaar oud doodgestoken. 9 Juli 1928 Maria Lappe, kamer meisje, geworgd. 3 Februari 1929 Rosa Ohiiger, zes jaar, doodgestoken. 9 Februari 1929 Mevr Künn, aange vallen met een mes en als door een wonder gered. 13 Februari '29 Sudolf Scheer, 7 jaar, doodgestoken. 9 Juli '29 Anna Goldhusen, kinder meisje, doodgestoken. 11 Augustus '29 Maria Hahn, ka mermeisje, doodgestoken. 21 Augustus '29 Emma Gross, geworgd. 31 Augustus '29 Heinrich Kornblau schooljongen, geworgd. 5 September '29 mevrouw Mantel, gewond door messteken. 15 September '29 Gertrud Hama- cher, vijf jaar, geworgd. 20 September '29 mevr. Scholz, door tien messteken gedood. 25 September '29 Louise Leuzer, veertien jaar, doodgestoken. 7 October '29 Ida Reuter 25 jaar, met een hamer doodgeslagen. 15 October '29 Elise Dörner, zes jaar, geworgd. 25 October '29 mevrouw Meurer, doodelijk gewond. 30 October '29 Gertrud Albermann, vijf jaar, met hamerslagen gedood, 3 November '29 Maria Frohn, dienst meisje. geworgd. 11 November '29 mevrouw Schulz, geworgd met een lasso. November '29? General Motors Radio Corp. Automobielen uitgerust met radio. Het kapitaal van de door de samen werking der General Motors Corpora tion met de Radio Corporation ont stane radio—maatschappij, genaamd de General Motors Radio Coporation, bedraagt 10.000.000 dollar preferente aandeeien en 1 mill, gewone aandeelen, zonder nominale waarde. De General Motors neemt voor 51 pCt deel in het kapitaal der nieuwe onderneming, de radiogroep, waartoe behooren de Radio Corporation of America, de General Electric Co. en de Westing- house Electric Manufacturing Co neemt deel voor 49 pCt, Volgens de voorwaarden der overeenkomst moet de radio—groep 4.900.000 dollar in contanten storten en de licenties ver- leenen voor al haar patenten op radiogebied, terwijl de General Motors 5.100.000 dollar in contanten moet storten en de leiding der nieuwe onderneming zal hebben. Onder meer ligt het in de bedoeling, de door de General Motors gebouwde automobielen met een radio-installatie uit te rusten zoo zijn reeds een aantal Cadillac en La Salie automobielen met een radio—installatie uitgerust, terwijl na verloop van tijd de andere merken der General Motors eveneens van een radio-installatie zullen worden voorzien. De netlo winst der General Motors Corp. heeft over het afgeloopen kwartaal 70 988.000 dollar bedragen tegen 79.266.000 in hetzelfde kwartaal van 1928. Doodelijke val. Woensdagmiddag is op de ammo- niakfabriek van de staatsmijn Maurits te Lutterade een monteur van de firma Stulemeyer van een ongeveer 10 M. hoog dak gevallen. Hij was dadelijk dood. Op de kermis te Stroobrugge (Belgische grens) nabij Aardenburg had Zondag een liefdesdrama plaats. De 22 jarige B. J. v. Vooren, arbeider wonende te Aardenburg, verkeerde met de 19-jarige A. K. aldaar, welke verkeering tegen den zin der ouders was. Na een woordenwisseling sprong het meisje in de vaart te Stroobrugge. nagesprongen door van V., die onder den invloed van drank was. Met veel moeite werd het meisje gered. Zij verkeerde in levensgevaar, v. V. ver dronk en is nog niet gevonden. In het perceel Bloemerstraat 87 te Nijmegen heeft zich gistermiddag omstreeks 1 uur een afschuwelijk drama afgespeeld, waarvan een 72 jarig man, G van Versseveld genaamd, het slacht offer is geworden. Hij werd na een korte woordenwisseling door slagen met een stoel gedood door den 37- jarigen H. R. Teunlssen. De directie der „Haleyon lijn" te Rotterdam heeft heden uit Sydney een draadloos telegram ontvangen van den gezagvoerder van het s.s. „Stad Vlaardingen" meldende, dat tijdens een hevigen storm op de reis van Narvik naSr Sydney vier man over boord zijn gestagen en verdronken De slachtoffers zijn allen Nederlanders en afkomstig uit Rotterdam en Vlaar dingen. Een draadloos bericht van het stoomschip „Portia" nabij de zuidkust van New Foundland waarmede alle landverbindingen verbroken zijn meldt dat na de aardbeving op Maan dag j I. een ruim vier meter hooge vloedgolf de stad Burin heeft geteisterd Zestien huizen werden geheel verwoest, waarbij negen personen, meest vrou wen en kinderen, omkwamen. Te Norlh Cove en La Maliree werden 18 per sonen gedood. Men gelooft dat ook St. Laurence door den vloedgolf is bezocht; er schijnt groote schade te zijn aangericht. Op een spoorwegovergang nabij Whiterock in Texas is tijdens een veblindenden sneeuwstorm een auto mobiel door een trein gegrepen. De vijf inzittende vrouwen werden gedood Op den straatweg Oidenzaal Hengelo, nabij Oidenzaal, is Woensdag de rijkswegwerker Nieuwe Weme mei zijn motoifieis tegen een daar staanden onverilchten wagen gereden. Met een zware hersenschudding, een gebroken pols en een gebroken rechterbeen werd de man naar het ziekenhuis te Oiden zaal vervoerd, waar hij vannacht is overleden Op de Mauritskade te Amsterdam Is een 65 jarige man, gezeten op een fiets, door een motorwagen van tram lijn 14 overreden. Hij werd in bewuste- loozen toestand naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar de dood werd vastgesteld, De 18 jarige winkelbediende van den heer Bijker te Steenwijk is Dinsdagavond met zijn fiets op den rijksweg te Willemsoord door een achter hem aankomenden uit Amster dam afkomstigen auto aangereden en tegen den grond geworpen. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond. De auto stopte direct. Nadat de inzittende dame en heer het jongemensch voorloopig hadden verbonden, hebben zij hem met hun auto naar dr. A. de Jong te Steenwijk vervoerd. De fiets was geheel vernield. De 18-jarige A. Bos, uit Narvik, dekjongen aan boord van het stoom schip Grena, liggende in de Vulcaan haven te Vlaardingen, is gisteravond bij het dichtmaken van de luiken in het ruim gevallen. De jongen was op slag dood. De moord te Amstelveen. De vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen P. P D. en D. v. P„ die indertijd te Amstelveen in de woning van den landbouwer Hooge- veen diens huishoudster mej. Wesse- ling hebben geworgd met het oogmeik zich meester te maken van gelden, die naar zij meenden op de boerderij aan wezig waren. Overeenkomstig den eisch van het O M veroordeelde de rechtbank beiden tot levenslange gevangenisstraf. De beide vrouwen der verdachten werden veroordeeld tot ieder 4 mnd gevangenisstraf. Het drama te Zundert. De Haagsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de bekende civiele procedure, waartoe het drama te Zun dert in den nacht van 10 op 11 Jan. 1927, waarbij de caféhouder v. M. in zijn café aldaar door twee marechaus sees is doodgeschoten, heeft geleid. Zooals men zich zal herinneren had nl. de weduwe van genoemden café houder den Staat en de beide maré chaussees voor de Haagsche rechtbank doen dagvaarden en daarbij gevorderd een schadevergoeding van f 30.000 voor zich zelf en van f20.000 voor haar beide kinderen. Overeenkomstig de conclusie van den Officier van justitie heeft de recht bank thans die vordering aan eischeres ontzegd. Treinongeluk. Gisteravond omstreeks kwart over 5 is bij het Muiderpoortstation te Am sterdam een spoorwegongeluk ge beurd, waardoor het treinverkeer be langrijk werd ontwricht. Trein 2343, die om 17.03 uit het Gooi aan het Muiderpoortstation aan komt, wordt daar gerangeerd en ver trekt om 17.23 weer van het Muider poortstation in de richting Hilver sum. Nadat de trein Woensdag uit het Gooi aangekomen en door de passa giers was verlaten, reed hij zooals ge woonlijk, voorbij het station, om ach teruit weer langs het perron van ver trek voor te rijden. Door een verkeer den wisselstand, waarvan de oorzaak nog niet geheel vast staat, reed de trein achteruit en kwam op een voor het station doodloopend spoor te recht.. De trein reed met vrij groote kracht op het stootblok in. Dit werd weggeslingerd en kwam op het ach terstaande seinhuis terecht. De ach terste wagen liep omhoog en kwam met de buffers in het kolenhok van het wachthuis. Onder een hoek van •15° bleef de wagen half in het sein huis geboord liggen. Het huisje zelf werd ontwricht en de verbindingen met de uit dit seinhuis bediende elec- trische wissels en seinen werden voor een deel verbroken. Dientengevolge moest bij de ver schillende seinen een wisselarbeider worden gezet en moesten eenige her stelwerkzaamheden worden verricht, alvorens de voornaamste wissels ten minste weer met de hand bediend konden worden. Een en ander had tengevolge, dat de van het Centraal Station komende treinen steeds met belangrijke vertraging het station Muiderpoort konden bereiken en dat dientengevolge vooral de verbindin gen met het Gooi totaal werden ont wricht. Sommige treinen vertrokken met anderhalf uur vertraging. Later in den avond kon de treinenloop weer min of meer op normale wijze ge schieden. Voor men den in het huisje vast- zittenden wagon los kon trekken, moest men het huisje, dat lichtelijk voorover helde, aan verschillende kanten schoren. Een woedende menigte van ruim 200 personen heeft gisteravond den bandiet Marshal Ratcliffe uit de ge vangenis gehaald en gelyncht. Ratcliffe was ter dood veroordeeld wegens het plunderen van een bank in December 1927. Hij had een poging gedaan om uit de gevangenis te ont snappen, waarbij hij den onder-she riff ernstig verwondde. Deze gebeur tenis had de woede der menigte op gewekt, die den gevangene naakt door de straten sleepte en hem in de zakenwijk aan een telegraafpaal op hing. Toen men den man had opge hangen, brak het galgetouw evenwel en de menigte, die intusschen tot 2000 man was aangegroeid, moest een kwartier wachten alvorens een nieuw touw was gehaald. Ratcliffe was bij het publiek be kend onder den naam van „St. Nico- laas-bandiet", omdat hij als St. Nico- laas verkleed was toen hij zijn mis daad bedreef. Üe Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende Interessante foto's de Gedachtenis—Kapel te Palo Alto, Vliegtuigen boven New—York, een viertal foto's van de St. Willi- brorduskerk te Hulst, een pagina „Uit het Rijke Roomsche Leven, Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering overleden, Standbeeld van Augustus Caesar, Vijf jeugdige sterren uit de Filmwereld, het leven op een Amerikaansch Oor logschip, de pers in een vliegmachine. Achttien leeuwen door gas verstikt, Broodsnijmachine, een vrouw die het commando voert over 3000 politie ambtenaren, het geluidapparaat bij de Justitie, Prinses Victoria van Pruisen, een nieuwe electrische kolenschep, Tien dagen op een vuurtoren geïso leerd, de Artillerieinrichtingen aan de Hembrug bestaan 22 November 250 jaar, de Jachttropheëen van Rijkspre sident von Hindenburg, Spoorweg ongeluk te Dessau, het grootste vlieg tuig der wereld, Wapenstilstandsher denking te Londen, 300 dragers van het Victoria—Kruis, de storm van de vorige week, Mongoolsche kameel- herder. Tekst: Als de oogen open gaan, naar het Amerikaansch door H. B v. d. Sande. Palermo, artikel en 6 foto's van Albert Kuijle, de St. Willibror- duskerk te Hulst aan de Katholieken, Sidi door Nor. Heerkens, Rijmkroniek door R. IJmer, Opstanding door C. Verdale, een pagina voor onze kinde ren, Mijn kleine Jongen door J. W. Brouwers. Na verzacht en geneest Pijnlijke Kloven men met

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6