KlCiPMfll No. 94 Woensdag 27 Nov. '29. 52e Jrg. TWEEÜE BLAD. GEMEENTEKAAD. DUSSEN. De heer M. v. d. Pluijm bij loting tot Wethouder be' noemd. De Raad dezer gemeente vergader de gisternamiddag ten Raadhuize, onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer burgemeester Snijders. Afwezig het lid Van den Koppel. 1. Installatie nieuw-benoemd Raadslid. Het lid J. van Etten legt in handen ven den Voorzitter de bij de wet voor geschreven ceden af. Do Voorz. wenscht het lid v. Etten geluk, de hoop uitsprekende, dat hij met veel genoegen aan de belangeri der gemeente zal werkzaam zijn. Spr. beveelt het College van B. en W. gaarne aan in de welwillende mede werking van het nieuw benoemde lid. Benoeming Wethouder. Herman. Alvorens tot stemming over te gaan, meen ik wel dat het ge rechtvaardigd is, om er de aandacht op te vestigen, dat het wethouder schap toekomt aan ons oudste raads lid. M. V. d. Pluijm. Ik prijs het voor stel van Herman, maar de Raad moet zelf maar uitmaken, wie men het geschiktste acht Hierna werd overgegaan tot stem men. Bij eerste stemming werden uitge bracht op: M. v. d. Pluijm 4, J. van Balk om 4, J. van El ten 1 en Berm 1. Bij de volgende vrije stemming was het resultaat: M. van der Pluijm 5, J. van Balkom 4, en J. van Etten 1. Nu er nog geen volstrekte meerder heid wasverkregen had er een her stemming plaats tusschen M. van der Pluijm en J. van Balkom. Het resul taat was dat beidon 5 stemmen be haalden, zoodat (Ie stemmen staak ten. (We merken hierbij op, dat hei de candidaten mee stemden, iets wat niet geoorloofd is, ingevolge art. 46 der gemeentewet. Red.). Nu had het lot te beslissen. Dit viel uit ten gunste van het lid M. van der Pluijm. Voorz. Ik wensch U geluk met uwe benoeming en hoop, dat U nog veel in het belang der gemeente zult kun nen daarstellen. Hot lid M. v. d. Pluijm dankte voor hel in hem gestelde vertrouwen. Spr. uit den wensch, dat hij met mede werking van den steun van de Raads leden en onder Gods genade naar best vermogen aan de belangen der ge meente zal kunnen werken. Hierna werden de notulen voor gelezen en onveranderd vastgesteld. 3. Ingekomen stukken en mede- deelingen. a. Goedkeuring van Ged. Staten op de rekening van den Warenkeu- ringsdienst die een nadeelig slot aan wijst van 916.635. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Voordracht van de Gezond heidscommissie in de vacature, ont staan door het ontslag van Dr. de Both te Kaatsheuvel. De voordracht luidt: 1. Dr. T. F. Capettie, Kaatsheuvel. 2. A. M. Tirion, Kaatsheuvel. De Raad kan zich met deze voor dracht vereenigen. c. Winst- en verliesrekening en Begrooting van den Warenkeurings- dienst. De Voorz. stelt voor de goedkeu ring nog aan te houden, aangezien hij met nog andere collega's verschillen de zaken hieromtrent moet bespre ken. Spr. kan al wel mededeelen, dat men het niet heelemaal met de inge diende stukken eens is. Smink. Ik heb gezien, dat er 'n winst is gemaakt van ƒ2600.zou men daarvan soms de keurloonen kun nen verlagen? Voorz. Daarover hebben wij ook al gesproken. Maar nu er een voorschrift komt om alle krengen te vernietigen, komt de dienst voor extra hooge uit gaven en daarom is het goed een ba tig slot te hebben dat men daarvoor kan bestemmen. Smink. Maar een verlaging van keurloonen was toch ook goed. De slagers zijn hier toch al in een on gunstige positie vergeleken hij Heus- den. Daar zijn de keurloonen toch lager. Voorz. Dat weet ik. Maar het is be ter om de uitgaven van den dienst te beperken, dat komt aan' alle belas tingbetalers ten goede. Maar we zul len er wek eens over spreken. 4. Voorstel tot wijziging van de begrooting 1929. Een en ander is slechts van admi nistratieven aard en wordt goedge keurd. 5. Benoeming van: a. leden Plaatselijke Commissie van Schooltoezicht en b. een lid der Commissie tot We ring van Schoolverzuim. Voor a. vallen uit de leden: Van Steen, Kuiler en van Balkom. De Commissie stelt voor om J. van [alkom i Steen te benoemen. De voordracht luidt verder: P. Mi- chaël, A. Leemans en A. A. Stevens. De Voorz. zegt, dat B. en W. er niet mee accoord kunnen gaan om den heer J. van Balkom wederom her te benoemen en geven de volgende voor dracht in overweging: 1. Mr. Ruijg- rok, en 2. C. J. van Dijk. Smink. De heer van Balkom is steeds tot volle tevredenheid in de Commissie werkzaam geweest en ik stel dan ook voor om hem te hand haven. Ik begrijp niet waarom B. en W. het noodig achten iemand anders in de plaats te stellen. Voorz. De Raad moet het natuur lijk zelf weten, maar wij dachten, dat het beter was om niet een gewoon mensch te nemen. Mr. Ruijgrok is iemand met ontwikkeling en een academische titel. Maar we zullen er over stemmen. Bij stemming werd de heer J. van Balkom herkozen met 6 stemmen tegen 4 op M.r. Ruijgrok. Vervolgens werd er gestemd tus- schen Michaël en den Hartog, waar van de eerste werd benoemd met 7 stemmen, 2 op den Hartog en 1 blanco. Bij de stemming tusschen A. Lee mans en A. A. Stevens behaalde de eerste 8 stemmen, 2 blanco. b. De voordracht luidt: 1. Den Hartog. 2. Michael. 1. J. Achterberg. 2. S. Hoevenaar. De heer Michael werd gekozen met 6 stemmen, 3 op Den Hartog en 1 blanco. Bij stemming en herstemming tus schen J. Achterberg en S. Hoevenaar, besliste het lot voor J. Achterberg. 6. Vaststelling suppletoir-kohier hondenbelasting. Wordt vastgesteld tot een bedrag van 63. Rondvraag. De Voorz. zegt, dat het hoofd der school om enkele boompjes gevraagd heeft. Aangezien men prijs stelt op het behoud van goede ambtenaren, meent spr. dat er wel aanleiding is, om aan het verzoek te voldoen. Wordt goedgevonden. Herman. Kunt U ook nog iets mee- deelen omtrent het waterleiding- vraagstuk De Voorz. antwoordt, dat een inge nieur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening de plannen ter bestudeering heeft en daarover rapport zal uitbrengen. Nu uitvoe ring wordt gegeven aan het plan tot overbrugging van het keizersveer, heeft spr. de vraag naar voren ge bracht of Dussen nu niet beter aan gesloten kan worden bij de Water leiding Mij. West-Noord-Brabant. Maar ook dat zal belangrijke kosten met zich brengen. Herman. Het is van groot belang, dat we hier goed drinkwater krijgen. Nu wordt het water bij ons door olie en vetten verontreinigd. Er zijn zelfs gierputten die uitloopen op het wa ter, dat wij moeten drinken. Het is treurig. Voorz. Dat ben ik met U eens. Ik zal nog eens op spoed aandringen bij het Bureau. Smink. In de vorige vergadering staakten de stemmen over het voor stel van Van Balkom om de notulen aan te vullen met het gezegde van mijnheer Van Steen. Dat moet nu weer in stemming komen. Voorz. Ja, dat is waar ook. Van Balkom stelt dus voor dat er nog in wordt opgenomen, dat van Steen heeft gezegd: „Ik zal niet zoo gek zijn om dat te doen" (inzake beschikbaar stelling van zijn auto voor de school commissie). Het voorstel van Van Balkom werd aangenomen met 43. Voor stemden de leden Jongbloeds, van Drunen, Smink en Van Balkom. Buiten stemming bleven: Middel koop, J. van Etten en Herman. Tegen stemden: de beide Wethou ders en Berm. Het lid Herman wijst vervolgens op de noodzakelijkheid van 'n vroed vrouw in de Polder, aangezien de arts een veel te uitgestrekt terrein moet bewerken. Voorz. Dat is inderdaad noodig. Maar dat gaat met groote kosten ge paard. Ik heb gehoord dat men in aangrenzende gemeente voor de be noeming van een vroedvrouw naar samenwerking zoekt met ons. Als we hier een vroedvrouw nemen kost ons dat minstens 1800.We zullen er de aandacht op gevestigd houden. Smink. Ik heb gelezen, dat het Dep. van Binnenlandsche Zaken gel den beschikbaar stelt voor het op ruimen van krotwoningen. Voorz. Ja, maar onder zeer bezwa rende voorwaarden. Weth. M. v. d. Pluijm vraagt of het mogelijk is om het barakken iets te beperken. In spr. plaats woedt dit spel sterk. Voorz. Dat kunnen we niet tegen gaan, omdat het geen hazardspel is. M. v. d. Pluijm. Het treurigste is, dat alles wordt omgezet in jenever. Hierna sluiting. Per week betaalt men voor dit blad slechts 10 cent aan den col- VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 28 November. Gemeenteraadsvergadering. Vergadering van den Raad der ge meente Waalwijk, te houden op Vrij dag 29 November 1929, des avonds om 7 uur teni raadhuize. AAN DE ORDE: 1Beëediging van het nieuw gekozen raadslid J. H. J. Klijn. 2. Ingekomen stukken: a. Verslag van de Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs over 1928; b. Rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie betreffende gehou den controle der administratie van het gemeentelijk Woningbedrijf. c. Alsvoor betreffende gehouden ve rificatie der administratie van de gas-, electriciteits- en waterleiding bedrijven over het 3e kwartaal '29; d. Alsvoor betreffende gehouden op neming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger over het 3e kwartaal 1929; Goedgekeurd besluit tot verhuring van hooiland aan W. Colijn te Eethen f. Verzoek van G. Duquesnoij om 'n toelage als waagmeester. 3. Vaststelling van het gevraagde voorschot op de vergoeding ex ar tikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920 over het tijdvak 1 September 31 December 1929 voor de R.K. Jongensschool aan de Baardwijk- sche Straat. 4. Voorstel om het gebouw en den grond van de R. K. Jongensschool aan de Baardwijksche Straat in eigendom over te dragen aan het schoolbestuur. 5. Ontwerp-besluit tot het in huur koop geven van een woning. 6. Wijziging der Verordening tot hef fing van slachthuisrechten en, van de verordening tot heffing van keurloon voor vee en vleesch. 7. Voorstel tot goedkeuring der reke ning 1928 en tot het verleenen van een subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur van Baardwijk tot dekking van het tekort over 1928. 8. Benoeming van een lid der Com missie voor het Gem. Woningbe drijf. 9. Voorstel tot wijziging van het ambtenaren- en werklieden-regle ment. 10. Voorstel tot het verleenen van een subsidie ten behoeve van de Lycea te 's-Hertogenbosch. 11. Beschikbaarstelling van een cre- diet voor een in te stellen onder zoek in verband met de door de aannemers der baggerwerken van de havèn ingediende aanvraag om schadevergoeding. Etalage—wedstrijd De dagen van den Etalage-wedstrijd zijn onder niet zeer gunstige voor leekenen begonnen. Het weer da' Vrijdag en Zaterdag zoo schitterend was, sloeg tegen den avond over in tievige wind— en regenbuien, zooda> het publiek, zeker van buiten, er niet op uit trok zooals anders het geval zou zijn geweest. Een andere teleurstelling was het dat de schijnwerpers, die moesten dienen voor de verlichting van de kerk van St. jan en van de Ned. Herv Kerk en aangeboden door 't Gemeente bestuur, niet tijdig aankwamen. De monteurs van Philips zaten te wachten, maar er kwam niets,... dus de verlich ting zou dien openings—avond niet doorgaan en hoe zou het Zondag zijn, de drukke dag De schijnwerpers kwamen Zondag aan en de directeur der l-chibedrijver besloot ze nog te doen aanbrengen om te trachten de verlichting des avonds te doen functioneeren, al was 't dan alleen maar vast op de kerk van Si Jan Met eigen krachten der bedrijven is men aan 't werk getogen, heeft men geprobeerd en ten ongeveer half negen had men een verlichting van den rnajesiueuzen toren en kerk verkregen, die een prachtig eff ct maakte, en voor welk direct handelen wij directie en hare helpers gaarne hu'de brengen Het was ook werkelijk gelukkig da' thans de verlichting functioneerde waar dezen mooien avond onze gemeen te en hare winkdetalages een belang stelling genoten als misschien nooit 'evoren. Vanaf vijf uur tot tien uur was het een onafgebroken file die de winkels bekeek, een bezoek van buiten haast in de gemeente ongekend Het ff ct der reclame van de tal van smaakvolle etalages was duidelijk zichtbaar, 't was er vol en 't beteekende een uitstekend resultaat van den opzet Maandagavond was de verlichting geheel intact, de hooge toren, de prachtige koepels, het pakkende front van St. Jan. het indrukwekkende en stijlvoile oude kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente baadden in een zee van licht en maakten een prachtigen indruk, een effect dat uren in den omtrek was te zien en tot een bezoek aan onze gemeente ui'noodigde Uit Loonopzand, Raamsdork, Babiloniën- broek bereikten ons berichten Dinsdagavond had de beoordeeling door de ju>y plaats. Dejrny bestaande uit de heeren H Wehmeijer, G. Rölling en Andié Verhorst, (de heer Meijring Schitterende verlichting van belde kerken. heelt met veel toewijding haar taak welwillend op 't verzoek van 't be stuur van Waalwijks Belang aanvaard en vervuld De beoordeeling ging op puniende uiispraak is als volgt; Afd. Manufacturen en Mode-artikelen. Diploma voor Gouden medaille. (Ie prijs): Louis van Adelberg. Diploma voor Verguld Zilveren medaille (2e prijs): K. de Mol. Diploma voor Zilveren medaille (3e prijs): J. Veraa. Diploma voou Bronzen medaille (ie prijs): Gezusters de Grool. Diploma voor Eervolle vermelding (5e prijs): Adrianus Bergmans. Af deeling Consumptie-artikelen. Diploma voor Gouden medaille (le prijs): H. van Mil-van Sprang. Diploma voor Verguld Zilveren medaille (2e prijs) fa. F. W. van Liempt. Diploma voor Zilveren medaille (3e prijs): H. Kolsteren-Lagarde (sigaren). H. Kolsteren-Lagarde (kol-waren). A. M. v. d. Lee Zonen. Diploma voor Bronzen medaille (ie prijs): D. Velthoven. Diploma voor Eervolle vermelding (5e prijs): Alphons van Roessel. C. de Koning (Huize Oud-Delft). Afd. Huishoudelijke Artikelen en Galanterieën. Diploma voor Gouden medaille (le prijs): A. Mulders-Sars. Diploma voor Verguld Zilveren medaille (2e prijs): Christ Klerx, fa. Th. van Wijck. Diploma voor Zilveren medaille (3e prijs): C. G. Nieuwkoop. I. C. Mortier. Diploma voor Bronzen medaille (ie prijs): fa. Borstrok en Stoop. Diploma voor Eervolle vermelding (5e prijs) P. T. Bierlaagh. H. Meeth. Bloemen. Diploma voor Gouden medaille (le prijs): Nic. van Dongen. Hoogste aantal punten in den geheelen Etalage-wedstrijd met bijzondere felicitatie der jury. Diploma voor Verguld Zilveren medaille (2e prijs) André van Dongen-v. Bladel. Diploma voor Zilveren medaille (3e prijs): L. van Bladel Zonen. Zoover wij kunnen beoordeelen heeft de Etalage—wedstrijd het doel waar voor hij is in 't leven geroepen, nl. de aandacht vestigen op 't Winkel bedrijf van Waalwijk en de menschen hierheen trekken, bereikt. Dat zal men, naar wij hopen, in den loop van deze week en de volgende week nog meer ondervinden. Er zijn dan ook vele schitterende en goede etalages onder, maar er zijn er blijkbaar ondtr die 't verschil niet kennen tusschen een „Winkelweek", waaraan eenieder met z'n gewone, goede etalage kan deelnemen en een „Etalage—Wedstrijd", die vraagt een zeer bijzondere etalage, die waard is beoordeeld te worden, die rekening houdt met smaak, doelmatigheid en ff ctvoiie verlichting, die aanspraak kan maken op een bekroningdat hebben sommigen uit 't oog verloren. Niettemin staan zij ver boven degenen die niet inschreven, die hun f 2 A f 3 in den zak hielden, die niet steunden dus, maar toch prcfi'eeren van de attractie die van den wedstrijd in het algemeen uitgaat, van de door anderen betaalde reclame en die ook oorzaak zijn dat niet de winkeliers in 't alge meen de kosten dragen, maar rog de kas van W. B weer bij moet spekken. En daar zijn er bij, die maar sput teren. maar niets doet?, ook z g. voor- mannen. Maar erfin. ondanks hen, kan. men zeer tevreden zijn, de ruim 40 deel- j nemers hebben hun best gedaan, er zijn zelfs een groot aanial zeer fijne en goedgedachte etalages, er komt veel volk, er is belangstelling en hopelijk wordt er veel verkocht en daar toch is 't maar om begonnen Mogelijk krijgen we nog wel een rapport der jury. Wij vernemen fot ons genoegen dat het bestuurder R.K. Werkliedenvereen alle cadeatrx voor de kinderverrassingen bij hun Sï. Nicolaas zonder uitzonde- Spartaco Marchl. De concerten van de Liedertafel [„Oefening en Vermaak" hebben sedert jaren een gevestigde, duurzame repu- tatie. 't Koor zelf heeft daarin natuur lijk een belangrijk aandeel, maar niet 't minst de keur van solisten die door het bestuur werden gtëngagcerd en waardoor het pubiiek van Waalwijk op het gebied van zang en muziek erg verwend is geworden. En dit aalste moet men toch waarlijk niet licht schatten. Want al hebben wij Brabanlers niet de critische aanleg van 't Noorden, als men „verwend" is, wordt men in „ver wende" zaken critisch, 't is te 3 eggen men vraagt steeds meer en beter, de eischen klimmen. Maar wie Maandagavoi d met een bepaalde critische weerbaarheid naar „Musis" is gegaan, werd van meetaf door Spartaco Marchi, den helden- bariton der Italiaansche Optra over donderd. We hebben nog zelden een zaal vol menschen zóó spontaan, zóó geest driftig gez en als j 1. Maar dag. Het publiek was één en al enthousiasme. Met het eerste nummer de proloog uit „Paljas" had de heer Marchi reeds het auditorium gewonnen Het applaus dat losbrak was toen reeds zulk een ovatie, dat de heer Marchi er zelf zichtbaar door verrast was. In „Paljas" openbaarde Spartaco Marchi zich reeds als opera—zanger van grooten stijl. Met welk een warmte, een bezieling en intensiteit zong zich deze zonnige zuiderling uit. We zagen, dat het hem moeite kostte zich de werkelijkheid te herinneren dat hij con certeerde. Telkens moest hij zijn uiter aard beweeglijke ledemoten onder ver standelijke controle terugbrengen. Dat was een van binnen uit dwingend gebaar, waardoor het geheele lichaam van den zanger onder dynamische spanning geraakte. Een Hollander mag dan al naar Grieksche wetmatigheid .staan" te zingen, voor een italiaansch tempera ment is zulk een geboetseerde gelijk matigheid gewoonweg een onmogelijk heid. Waarmee niet gezegd is, dat wij even zoo beweeg'ijk zouden moeten doerAls een Noorderling met de zwier van Marchi zou optreden, dan was zijn optreden valsch en een leugen. Wel ie verstaan een „heusche leugen", misschien als van onze kin deren, als ze zeggen: „ik word Keizer of Paus." in zijn tweede nummer „Traviatia", gaf de heer Marchi zich reeds een beetje meer vrijheid in het acteer- gebaar. Er kwam nu climax, ook in het applaus, dat zoo hevig was, dat de zanger reeds dadelijk met een toegift beloonde. Na de pauze steeg het succes van den heer Marchi geweldig, niet'het minst door 't feit dat hem verzocht was, gerust acteerend te zingen. „Doe maar net eender alsof je je rol speelt", had de heer Mertens, tolk en administrateur van de Italiaansche opera gezegd. Dat was voor Marchi een uitkomst in „Carmen" en de „Barbier van Sivilla". Welk een charme, een beweeglijk heid en zonnige zwier 1 Heel het lichaam van den zanger maakte van teen tot hoofd de deining en het lythme van den zang mee. Hier was een harmonische eenheid tusschen lichaam en geest. Het publiek was opgetogen, schier onhoudbaar. De zaal daverde onder de stormachtige toejuichingen. We zagen nog nimmer zulk eer. spontane geestdrii». Marchi moet zich een ooger.blik in zijn eigen vaderland gewaand hebben. Hij gaf eenige malen een toegift en werd door de aanhoudende toe juichin gen als 't ware gedwongen nog eens de „Barbier van Sivilla" te biseeren. Maestro Fanfani, de soepele tempe ramentvolle en volgzame begeleider deelde eveneens in het sucees van zijn landgenoot. Ook het koor had dezen avond veel succes Er werd over bet geheel mooi en gaaf gezongen, waarvoor het publiek dankbaar gestemd was. Van de uitgevoerde nummers noemen wij „Matrozenlied", R. Hol, m.tscc piano van Jan Princen, „Minnezangers Mei lied" van O'man, „de Ruïne". Brandts Buijs, „Er was ereis", C v d. Linden, „Der Fremden legionar", Wengert en „F öhiiches Rheiniand*. Heuser. Aan het slot bracht de president van „Oefening en Vermaak", de heer A. C van der Heijden, een hartelijk woord van dar k aan het publiek en het koor Vervolgens lichtte hij zich in het Fransch met een keurige toe spraak tot den heer Marchi en diens begeleider Fanfani. Hij bracht belden dank voor hun optreden en in het bijzonder den heer Match), die hij roemde om zijn prachtig geluid, een artist als van het gehalte van Isalberti, een landgenoot vrn Marchi, waarmee het Waalwljksche publiek eens heeft mogen kennis maken. Spr hoopte, dat beiden als zij straks weer in het zonnige Zuiden zijn terug- Lr zt)n prachtvolle étalages, uitstekende en billijke aanbiedingen.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5