Nieuws uit Kaatsheuvel. f gekeerd, nog dikwijls met veel genoegen aan Waalwijk en dezen prachtig geslaagden avond zullen terug denken. Onder geweldig applaus bood hij daarna den heer Marchi een lauwer krans. Oe heer Marchi was zichtbaar getroffen door deze hulde. Men kon het hem aanzien, dat hij gaarne een woordje had willen spreken, zoo hij onze taal machtig ware geweest. Nu greep hij met bei z'n handen de hand van den president, schudde deze hevig en klopte hem dankbaar op den schouder. Onder het aanhoudend applaus nam hij de krans aan en drukte er een kus op. 't Was een onvergetelijke avond. Met een gezellig bal werd het concert bestoten. St. Nicolaas rondgang. A.s. Zondag na de Hoogmis zal St Nicolaas door de St Antonius-parochie trekken. Bij deze gelegenheid zal ge- collecteerd worden om de schooljeugd op zijn feestdag te herdenken. Offerande Mocht bovengenoemd tooneelwerk van J Qrosfeld elders reeds veel opgang gemaakt hebben en tal van succesvolle opvoeringen hebben be leefd, ook hier heeft het stuk een enthousiast onthaal bij het publiek en een perfecte vertolking door de spelers ondervonden. 't Zijn succesvolle avonden voor de harmonie „St. jan" geweest, een paar uitvoeringen die er zijn mochten dank zij de goede keuze die men in dit prachtig vlot geschreven tooneelstuk had gedaan en de verrassend keurige wijze waarop het voor het voetlicht werd gebracht. Er is in een woord uitmuntend gespeeld, en waren de verwachtingen al hoog gespannen de spelers hebben deze weten te over treffen en hebben het spontaan dank baar applaus dat na elk bedrijf uit het met gespannen aandacht luisterend publiek opklonk ten volle verdiend. Zeker, „Offerande" is een dankbaar speelstuk, doch men mag de opvoering ervan niet licht schatten Een kern van goede spelers, geknipt voor de hoofdrollen, en een volhardende r'epe titie onder bekwame leiding zijn eerste vereischten. Het een zoowel als het ander bleek hier aanwezig. Wat heeft H. Pullens niet een on- verbeterlijke creatie gegeven van den hutneurigen oudzee-kapitein. Zoo juist heeft hij de rol van ruwen maar toch goedhartigen zeerob doorvoeld en uitgebeeld. Het spel van den jeugdigen H. de Kort als „bellejongen" droeg niet minder bij tot het groote succes. Het is een zeer vlot spelertje en bovï.idien, dat bleek bij de Kerstnacht-scène, een uitstekend zangertje. Hij had natuurlijk het publiek op zijn hand met zijn rake zetten en soms treffende opmerkingen De zware rol van dokter Hatters was In handen van J. van Lier die eveneens zijn rol volkomen beheerschte en doorvoelde. Ook voor zijn spel allen lof. E. van Lier, toonde zich als de ont aarde zoon van dokter Hatters, als altijd een handig speler, die uitstekend deze rol van door slecht gezelschap afvallig geworden zoon typeerde. De rol van zijn tweelingbroer Bernard die priester geworden zich opofferde om de bekeering van zijn broeder te verkrijgen, was bij M, van lersel in goede handen. Hij wist het contrasi tusschen beider karakter sprekend te doen uitkomen. Er mogen aan deze opvoeringen evenals aan elk dilettantenspel al kleine foutjes gekleefd hebben,niemand zal kunnen zeggen dat er ook maar êén der spelers niet voor zijn taak geschikt was. Allen hebben uitstekend voldaan en mogen de hierboven ge noemde spelers dan door hun grootere rollen al meer op den voorgrond zijn getreden ook alle andere spelers waren hun rollen waard en mogen hier niet onvermeld blijven. Zoowel B, Hoeve naars, de slechte vriend van Tonny. als L. Leijtens, de oude trouwe be diende gaven goed spel terwijl ook H. Mulders, M. v. Dalen, L. v. Huiter, en Fr. van Helvoirt hun kleinere rollen uitstekend vertolkten. Het geheel sloot als een bus en liep vlot van stapel terwijl ook aan de tooneel aankleeding alle zorg was besteed. Een extra compliment aan den regisseur den heer C. Pulles is hier wel op zijn plaats. De harmonie die belde avonden de uitvoeringen met enkele goedgekozen muzieknummers opende bleek er weer flink op vooruitgegaan te zijn. Zij vormde een goed klankvol geheel en voerde hare nummers op enkele minder gelukkige passages na uitstekend uit Alles bijeen een uitvoering die er zijn mocht en waarmee „St. Jan" veel succes heeft gehad. Onjuiste mededeeling. In de „Telegraaf" van 20 Nov. geeft dit blad een jaarverslag der N V. E W Klijberg—Pernots Stoomschoenfabriek „Hollandia" te Waalwijk. Dit jaarver slag is echter het laatste verslag, per 30 |uni 1928, der oude firma. Het blad is op deze vergissing attent gemaakt en herstelt zijne ver gissing in het nummer van 21 dezer, mededeeiende dat het eerste jaarver slag der nieuwe firma na dereorgani satie eerst verschijnt na afloop van dit jaar er bijvoegende dat de gang Mik bevredigend De Jury heelt haar uitspraak gedaan. jongetje overreden. Toen de heer A. V. alhier, gisteren onder Vlijmen bij een kruispunt een vrachtauto wilde passeeren, kwam plotseling een 11—jarig jongetje achter den vrachtauto uitgeloopen. De jongen bevond zich zoo on verwachts voor de auto van den heer A. V. dat deze niet meer kon remmen en overrijding het noodlottig gevolg was. De heer V. remde direct en droeg het slachtoffer bij de buurt binnen. De jongen bloedde aan hoofd en aangezicht en was bewusteloos. Onmiddellijk werd geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen. Wij weten nog niet hoe het nu met het slachtoffer is gesteld. De bestuurder treft geen schuld. Door fietsen omvergereden. Toen gisteravond vijf of zes fietsers op de Burgemeester v. d. Kiokkeiaan naast elkaar gereden, was hun aan dacht blijkbaar zoo sterk op de ver lichte torens gevestigd, dat zij de 14 jarigen J. K. niet zagen en omver reden. De jongen -bekwam eenige lichte geblesseerde plekken over voet en heup. R.K. Hoogere Handelsschool De leerlingen der hoogste klasse Hoogere Handelsschool brachten, onder leiding van den leeraar Ir. Charpentier een bezoek aan de graanmaleiij van den heer Dekkers op den Loonschen- dijk. Hier wordt gemalen op ouder- wetsche manier met den molen en op nieuwerwetsche manier met den motor. NoordBrabantsche Waterschapsbond. Naar wij vernemen, zal de rechts kundige ambtenaar van den Noord— Brabantschen Waterschapsbond op Vrijdag 29 November as. van 8 30 11.30 uur zitting houden in Hotel Verwiel te Waalwijk. Bestuursleden en ambtenaren van bij den bond aan gesloten waterschappen, alsmede alle andere personen kunnen aldaar advie zen bekomen op het gebied van waterschapsrecht. Begin van brand. Zondagmorgen ongeveer 7 uur ont dekte de heer A. Leijten, werkzaam op de Amstel fabriek, dat in den achter nieuwbouw van deze fabriek een roode gloed afstraalde. Hij waarschuwde onmiddellijk eenige omwonenden en de brandweer en trok er onmiddellijk op uit. Het bleek nu dat een groote partij zakken, gevuld met lederafval aan het branden waren geraakt Met het aan wezige bluschmateriaal werd onmid dellijk het vuur aangetast, even later bijg'estaan door den Opper-brand meester, die met eenige brandblusch- apparaten verscheen. Even later arri veerden reeds de brandspuit, doch deze behoefde geen dienst meer te doen, aangezien men het vuur inmiddels had overmeesterd. De schade bepaalde zich tot het verbranden van den afval, de vloer en balklaag en de beschadiging van zich daaronder bevindende huiden. Verzekering dekt de schade. St. Ceciliafeest. Het Zangkoor uit de parochie van O. L. Vrouw vierde Maandag zijn St. Ceciliafeest, waarbij de heer A. Brands Secretaris-penningmeester van het koor, werd gehuldigd, ofschoon het eigenlijke feest eerst in Januari is. De ZeerEerw. heer pastoor Buijs wees op de verdiensten van den heer Brands, die nu ongeveer 25 jaar Secretaris-penningmeester is en bood hem als blijk van erkentelijkheid een vulpen aan. De avond werd verder hoogst ge zellig doorgebracht. Lezing Heemaf. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de lezing met lichtbeelden, die nedenavond door de Heemaf wordt georganiseerd in Musis Sacrum. De lezing is voor fabrikanten, zoowel als bedrijfsleiders en anderen van het allergrootste belang, waar hier behan deld wordt „de electrici'eit toegepast in de Schoen- en Lederindustrie". Ook voor eenieder die belang stelt in de electriciteit, In motoren, in dit grootbedrijf is de lezing interessant. Wij verwachten dan ook een volle zaal. WASPIK. A s. Donderdag 28 Nov. des namiddags zes uur zal in de har. moniezaal van den Heer H. van lersel eene algemeene vergadering worden gehouden van de R K. Middenstands- vereeniging. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verkiezing van een bestuurslid wegens het bedanken van den Heer A. P Brokx. 4. Lezing door den Heer Besters uit 's Qravenhage over de Ziektewet, Maandag j.l. werd door de leden van het R.K. Zangkoor het St. Caeciia- feest gevierd des morgens half tien werd eene plechtige H. Mis opgedra gen, waarna den dag in het hotel van den Heer van lersel genoegelljk werd doorgebracht. A.s. Vrijdag des middags en des avonds zullen door de firma van Nelle uit Rotterdam in de zaal van den Heer van lersel filmvoorstellingen worden RAAMSDONK. De harmonie „St. Bavo" gaf Zondagavond aan haar leden en donateurs een goed geslaagd concert in het St Leogebouw. De heer van Loon, directeur der harmonie, weet het zijn jongens wel te leeren. Alle muzieknummers vielen zeer in den smaak der aanwezigen. Ook het blij spel en de voordrachten werden goed opgevoerd en brachten de lachspieren danig in beweging. Alle nummers werden met een welverdiend applaus beloond. De groote zaal bleek nog te klein te zijn en was weer tot in alle hoeken gevuld Het was werkelijk een gezellige avond. In enkele goed ge kozen woorden werden de Directeur en de leden bij het einde door den Voorzitter gecomplimenteerd. Wij wen- schen het muziekkorps veel succes en we hopen, dat het ons in de winter maanden nog menig avondje zal ver schaffen. RAAMSDONKSVEER. Met goed ge volg liep van stapel van de werf der N V. Scheepsbouwwerven v./h. P. en A Ruijterberg het sleepschip „Jeanne", groot c.a 600 ton gebouwd voor dhr. Lijstens te Antwerpen. Tot Oemachtigden van het kies college werden ge- of herkozen dhren D Lankhuijzen Sz. J G Lankhuijzen Pz H, Netten en C H. Timmermans met respectievelijk 128, 126, 129 en 125 stemmen. De dames C. v. Gils, L. Raalj- makers en J. Broeders behaalden het Diploma Naaien en Knippen. Woensdag zal alhier gecollecteerd worden voor de Zondagsschool met het oog op Kerstfeestviering. Onder voorzitterschap van den heer N. van Seeters vergaderde de R.K. Werkliedenvereniging in het Bonds- gebouw. Hij heette de vergadering van harte welkom en speciaal den spreker var, hedenavond den heer W. Sassen uit Geertruidenberg Nadat de notulen der vorige vergadering onveranderd waren goedgekeurd verkreeg de heer Sassen het woord. De heer Sassen gaf in zijn inleiding te kennen, dat hij dezen avond nu niet gekomen was om over een speciaal onderwerp te spreken, hij zou in zijn algemeenheid behandelen de karakter vorming van den mensch, de demo cratie en het huisgezin. Deze zeer interessante onderwerpen boeiden de vergadering van het begin tot het einde vooral omdat juist de karaktervorming van het individu vooral, in dezen tijd van karakter loosheid en verwaarioozing van het huis gezin en verkeerde opvatting van democratie zeer urgent zijn Niet zoo, zeide de heer S moet de democratie opgevat worden als een blinde heer schappij van de massa. Neen de ware democratie die komt van het kruis Spreker drong met aandrang er op aan, dat we alien er toe mede moeten werken om onze jeugd vooral karakter vastheid bij te brengen Vooral in het huisgezin de kiemcel van de maatschappij dient meer te wor den bijgebrachtliefde voor elkander en saamhoorigheid deze kunnen aileen gedijen, wanneer de karakters gekweekt worden in christelljken zin. Wij moe ten ook zoo, zei spreker ons nooit schamen noch in de fabriek noch op straat op te komen voor onze begin selen en ook voor de bedienaren van ons geloof wanneer deze worden be lasterd en bespot. Na deze met veel bijval uit gespro ken rede bedankte de voorzitter den spreker op bijzondere wijze en wees er met nadruk op, hoe wij als vrienden van den heer Sassen, die in deze streken vooral zooveel voor de ver heffing van den werkman heeft ge daan, ons gaarne aan zijne zijde scharen. Hij heeft ons dezen avond op onze plichten meer dan onze rechten gewezen en dat is voor hem van des te meer waarde omdat de heer Sassen niet doet aan demagogie. Hij voelde zich daarom ook nog te meer verplicht om even als dit elders gebeuid is op te komen tegen de schandelijke en onchristelijke praktijken van een zeker groepje uil Geertruidenberg. praktijken zeifs van menschen die als vooraan staanden willen doorgaan, die ieder recht geaard mensch moet afkeuren Voor de opvatting van dergelijke be ginselen gaf spreker dan ook niet veel De heer Sassen kon er van verzekerd zijn, dat iedere organisatie man ten zeerste het doel en streven van hem om de standen tot samenwerking te brengen op prijs weet te stellen. Nadat er nog eenige besprekingen werden gehouden sloot de voorzitter de vergadering met den Christelljken groet. De uitslag van het biljartcon cours gegeven door de biljartclub .Hof van Holland" in het hotel van C. Schalie is als volgt Corpswedstrijd. Ie prijs met 169 car. behaalde de club J H.ZN A ET. ten Den Hout. 2e prijs met 162 car. behaalde K O T. Wapik. 3e prijs met 1^5 car. behaalde de Vriendenkring, Raamsdonksveer. 4e prijs met ill car. behaalde Houd ze bijeen, Raamsdonksveer. 5e prijs met 110 car. behaalde Nooit volleerd. Dussen. 6e p'ijs met 95 car. behaalde ZIN., Made. De hoogste seriespeler was de heer Bezoekt de Etalage wedstrijd te Waalwijk. Ie prijs A. de Moor, te Waspik. 2e A. G. Th. Broeders, Raams donksveer. 3e H. van Houten, Raamsdonks veer. 4e W. G. de Reijer, Raamsdonks veer. 5e prijs Nieuwenhuis, Waspik. MEEUWEN. Naar wij vernemen, zal door de Afdeeling Land van Heusden en Altena der Ned. Pomologische Ver eenling op Donderdagavond 5 Dec. a s. eene vergadering worden gehou den in het Calé Smits alhier, waarbij als spreker zal optreden de heer H. Onrust Technisch,Ambtenaar leklasse bij den Plantenziekten kundigen Dienst, met het onderwerp „verzorging van onze fruitboomen in winter en voor jaar." DUSSEN. De tijding van het nade rend einde der wereld, vorige week hier in de streek door een gezelschap bijbels verkoopende dames en heeren bekend gemaakt, schijnt op sommige menschen nogal indruk te hebben ge maakt. We vernamen tenminste, dat enkele vrouwtjes tusschen de 70 en 80, een paar nachten er niet van heb ben geslapen, maar biddend en wee klagend deze nachten hebben door gebracht. Ik zeg maar: „Het moest niet meugen." Naar aanleiding van het gouden jubileum van den heer H. Simonisals koorzanger, wordt ons van geachte 2ljde opgemerkt, dat ook de vader van den jubilaris indertijd zijn 50 jarig lidmaatschap van het R K. Zangkoor alhier heeft gevierd en deze twee heeren samen bijna een eeuw onafge- broken lid zijn geweest van 't RK Zangkoor der parochie O.L. Vrouw Geboorte, alhier. (Hgz.) NIEUWKIIJK. Op Zaterdag 28 Dec. a.s. zal door het kanarlegezelschap „Ons genot" in het café Pulles-de Wit een kanarie zangwedstrijd met ten toonstelling worden gehouden. Als keurmeester hiervoor zal optre den de heer C Haans uit Tilburg. Voor menig liefhebber zal hier on getwijfeld weer veel te genieten zijn. Zondag j.l. had in het Bondsge- bouw alhier de vertooning plaats van den film getiteld „Het Biechtgeheim". Beide keeren, zoowel voor dames als voor heeren was de zaal tjokvol. Het was een prachtfilm zoodat het voor velen wederom een genoeglijken avond was. Op het in café Th van der Geld gehouden vogelenpik concours werden de prijzen, een haas en een gans be haald door W. van Erp en M. Voogts. In het café de Bont vierde Dins dag het zangkoor zijn jaarlijksch St Ceciliafeest. Het ging er gezellig naar toe. op Ons blad geeft speciaal voor Waalwijk, Sprang, Vrijhoeven- Capelle, Waspik, Kaatsheuvel, Drunen enz. de ALLERGROOT STE publiciteit. Kaatsheuvel, 26 Nov. 1929. Boekententoonstelling. Aller verwachtingen zijn overtroffen met de Boekenschouw Zaterdag en Zondag in de St. Jansschool der Eerw. Broeders v. Liefde gehouden. De Hoog Eerw. heer Pastoor Mgr. W. Völker sprak 'n enthousiast openingswoord. „Wie hier binnenkomt", aldus de Hoog Eerw. spreker, „staat versteld van de pracht die de zaal biedt. Nog veel mooi er, vervolgt Zijn HoogEerw., zijn de boeken die tentoongesteld staan. Er is door de Eerw. Broeders geen moeite geschroomd om de zaak zoo schitte rend mogelijk in orde te brengen. Dui delijk blijkt hier weer, wat zij voor het kind over hebben." Spreker brengt dank voor de belangstelling die bij de opening geschonken wordt. Speciaal brengt hij dank aan den WelEd.Achtb. heer Burgemeester, die door zijn te genwoordigheid wederom blijk geeft, dat de belangen van de ziel van 't kind hem ook ten zeerste ter harte gaan. Hij brengt dank aan de zorgen door de Eerw. Broeders gegeven en spreekt de hoop uit dat die moeite schitterend zal beloond worden, door 'n rijke keu ze die de ouders hier in goede lectuur kunnen doen. Spreker sluit met de bes te wenschen voor het welslagen der tentoonstelling. En welgeslaagd is deze eerste boe kenschouw. Twee dagen heeft het er gestroomd. Bereidwillig verleende het personeel der scholen alle mogelijke hulp en voorlichting aan de talrijke ouders die op de hoogte wilden worden gesteld wat voor hun jongens het meest gewenschte was en 't resultaat?. Ruim 900 boeken werden in die twee dagen besteld. 900 boeken van goede room- sche lectuur, in staat goede ideeën bij 't kind te scheppen en te voeden. Dolle Hans. Voor een slechts matig bezette zaal gaven de „Schouwspelers" uit Tilburg Zondagavond in Euphonia het Indo drama „Dolle Hans", een van Jan Fa- bricius beste tooneelwerken. Was het tooneelgezelschap dat onder artistieke leiding van den heer Averbach speelde hier onbekend, al spoedig bleek dat 't bestuur van het Kon. Muziekgezelschap in de Schouwspelers een zeer goede keuze gedaan heeft. Voor den aanvang van het spel werden eenige woorden en spelverklaringen gegeven, die veel bij droegen tot het juiste begrip van het mooie werk. Het eerste bedrijf toont ons de voor galerij ten huize van den controleur Does. Het tooneel maakt een prettigen indruk. Jolanthe, mej. S. Teurlings, die we het eerst op zien treden, maakt 'n goede .indruk. Haar spel is rustig, hui selijk. Does, de heer F. v. Ierland, ver persoonlijkt in zich de kalme, niets weerstrevende controleur, die alleen voor 't gezag alle eigen ideeën en be grippen opzij zet. Met Majoor de Weert, de heer F. Weztens, komt er iets meer leven in de brouwerij. Toch moeten we Hans Hartman, de heer G. Averbach, zien verschijnen, eer we boeiend spel te genieten krijgen. Reeds zijn eerste optreden kenmerkt den geboren beroeps-acteur. Alles sprankelt in hem van leven en drift, van ridder lijkheid en niet-verloochenende eigen waarde. Reeds in het le bedrijf steekt zijn spel stukken boven het middelma tige, laten we gerust zeggen, boven het beroepsspel uit. Wanneer tegen het spel van Dolle Hans juist aanpassend tegenspel gegeven werd, waren de Schouwspelers 'n gezelschap, dat avond op avond in de stad stampvolle zalen moest trekken. Woord en gebaar, mimiek en grimè, dictie en expressie, alles was bij „Dolle Vooral in het 2e bedrijf leverde hij zeer hoogstaand spel, dat iedereen in vervoering bracht. Ook Majoor de Weert leverde hier goede tegenpresta tie. Jolanthe vonden we te weinig harts tochtelijk na de heftige scène tusschen Hans en de Majoor. Kees Withe, dhr. H. v. d. Zilver, was te weinig militair in houding en gebaar. De goede vriend typeerde hij zeer goed, de degelijke mi litair kwam minder uit. Tiemusma, de heer A. Hoedjes was daartegenover 'n kranige figuur. De wachtcommandant, de heer A. van Oudheusden, was goed. Mochten we nog een bemerking maken, dan zou 't zijn dat de dictie bij sommi gen nog aan volmaaktheid kan winnen. In totaal een uitvoering die de aan wezigen volop heeft doen genieten en die meer belangstelling verdiend had. De aanwezigen zullen niet nalaten voor 'n volgend optreden die reclame te ma ken die het spel van de Schouwspelers verdient.. St. Nicolaas. 't Zag er treurig uit Zondagmorgen, toen de rondgang van St. Nicolaas moest aanvangen, 'n Druilerig regen weertje zonder hoop op 'n enkel zonne straaltje. Toch moest de route gemaakt worden ten bate van het minder be deelde kind. Apollo stond klaar en goed 12 uur trok de H. Man, omstuwd door honderden kleinen, vooraf gegaan door de harmonie en begeleid door 'n dertigtal collectanten uit. Het Oostelijk deel der gemeente zou worden bezocht. Het succes was eclatant. Werd vorige jaren als hoogste recette van één dag pl.m. 120 geboekt, nu werd de som van 165 bereikt, ongerekend nog de talrijke giften in natura en 'tfeit dat de geheele Gasthuisstraat onbezocht bleef, daar de regen dwong tot huis waarts keeren. Zoo de oogst in 't Westen in evenre digheid die van 't Oosten benadert, kunnen de bijna 60 gezinnen met pl.m. 300 kinderen op 'n prettigen St. Nico laas rekenen. R. K. Werkliedenvereeniging. Zondag trad de Eerw. Zeergel. heer Prof. Heezeman in den R.K. Gilden bond alhier op met het onderwerp: „Onze sociale actie en onze tegenstan ders". Op waarlijk pakkende wijze behan delde de Hooggel. spreker zijn onder werp en wist de druk bezochte verga dering geheel onder den invloed van zijn woord te krijgen. Het dankbare applaus gaf duidelijk den indruk weer die het woord van den Professor op 't publiek maakte. Na de lezing werden eenige zaken van huishoudelijken aard behandeld. Tot afgevaardigden voor de Centrale Raadsvergadering werden aangewezen de heeren J. Beerens, J. Pols en L. Kleijn. De heer W. Damen bracht ter sprake de verhooging van belastingaf trek voor het groote gezin. De heer C. Roestenberg steunde het idee met het gevolg dat het voorstel aangenomen werd, om met een verzoek in den raad te komen om verhooging van kinder aftrek bij belasting. De heeren W. Berzeveld en C. v. Don gen, zongen met accompagnement van den heer F. v. d. Ven, een 2-tal mooie duo's, terwijl na de pauze de komisch militaire klucht „Teeuwis als kinder meid van den Serg. Majoor" door de Tooneelclub „Ons Vermaak" werd op gevoerd. Hartelijk werd er gelachen om de oer-komische klucht die goed gespeeld werd. Zaak-uitbreiding. Magazijn „de Zon" van Gebrs. A. en J. Frederiks alhier, viert heden haar

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6