ilMïu in Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Nieuws uit Kaatsheuvel. ïi»™'8<,i,eei de Mijnhardt's Zenuwtabletten No. 95. Zaterdag 30 Nov. '29. 52e Jrg. VIERDE BLAD. VERVOLG. PROVINCIAAL NIEUWS. Benoeming. Als leeraar in het Machineschrijven en Stenografie aan de Handelsavond school alhier is benoemd de heer H. Pennings, Directeur van de Erkende Pontschool te 's-Bosch. De cursussen voor machineschrijven en stenografie leiden volledig op voor examens. Wanneer de bekrachtiging der be noeming van, het departement afkomt, in December of Januari, zullen de cur sussen een aanvang nemen. Z.D.H. de Bisschop van 's-Herto- genbosch heeft op verzoek van Z.D.H den Bisschop van Breda, eervol ont slag verleend aan den Weleerw. heer C. A. J. Uytdewilligen, kapelaan te Waalwijk „H. Antonius", Priester van het Bisdom Breda, die benoemd werd tot Kapelaan te Sprundel. Leerares Stenografie. Zaterdag 23 November slaagde voor dit examen te Eindhoven Mej. M. J. G Jj, van Kollenburg, Mr. van Goothstr 48, Waalwijk, met het hoogst mogelijke aantal punten. De Examencommissie reikte de candidate het diploma met lof uit. Genoemde mejuffrouw genoot haar opleiding van den heer J. Smarius alhier. Periodieke verkiezing van Leden der Kamer van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk. Heden werden candidaten-lijsten ingeleverd voor de af deeling: a. Grootbedrijf: ten name van: A. de Haan (aftr.), Heusden. G. van Loon (aftr.), Waalwijk. H. Verheijen (aftr.), Dongen. J. B. Verschuren (aftr.), Loon- op-Zand. b. Kleinbedrijf: ten name van: J. P. Elemans (aftr.), Raams- donksveer. C. Jansen (aftr.), Geertruidenberg. H. Rombouts (aftr.), Raams- donksveer. P. C. Schellekens (aftr.), Dongen. Aangezien het aantal gestelde can- didaten gelijk is aan het aantal vaca tures, zijn de aftredenden herkozen. I/sbaan. De werkzaamheden aan de ijsbaan zijn reeds begonnen. De dijk is opge. dragen aan den heer Enkhuijzen uit Babüonië broek, de cementen schutien in de slooten aan v. Zeist, Waalwijk en da rioleering vanaf de haven door de westerkade aan de firma Mertens, Oosterhout. De baan omvat de perceelen vanaf ie haven tot den Zomerdijk, een per- csel van Noord-Sraband en drie per ceelen van den heer M. A, van Loon ia Den Haag, St Nicolaas Waalwijks Belang. De St. Nicoiaas-collecte, door de dames deze week in Waalwijk (met »m, Baardwijken Besoijen) gehouden, heeft opgebracht f 279, De bedoeling zooals we reeds schreven, ditmaal sen speciaal Kinderfeest met verras singen daarvan te organiseeren. Dit tal geschieden Woensdagmiddag ten 2 uur in de groote zaai van den R K Gildenbond. St Nicolaas met zijn k:echt(s) zal, zoodra de kinderen ge- teien zijn, een bezoek brengen onder zingen van St Nicolaas-liedjes. De H. Man zal de kinderen toespreken en fiaarna zal een mooi kinderprogramma op de bioscoop gegeven worden. Daarna wordt een tombola gehouden, waarvoor de kinderen der drie laagste kassen der scholen lotjes hebben en waaraan groote en kleine prijzen ver bonden zijn, voor allen wat. De groo lere krijgen ten slotte ook een verras sing in den vorm van lekkernij, toegang van kinderen tot 10 jaar lil geheel oud Waaiwljk. Aan behoeftige gezinnen worden dit laar, met het oog op 't uitgebreid kinderfeest, alleen steenkolen verstrekt Dus alle kinderen tot 10 jaar a s. Woensdagmiddag aan 't Bondsgebouw Present. Degene die nog een bijdrage wil Poen of een cadeautje schenken, be- inrge dit Mr. van Coothstraat 18 Woensdagmiddag bracht St Nicolaas fen bezoek aan „de Nieuwe Bioscoop", 'aarde H. Man door een stampvolle lal opgetogen kinderen met muziek zang werd ontvangen. St. Nicolaas ^fTeenige woorden tot de jeugd Jeelde toen chocolade uit. Vervol Het de H. Man voor de kindaren e( paar leuke kinderfilms afdraaien, nj een goede paedagogische waarde. Guden bruiloft v. Meeuwen-Honings. Op 23 Januari hoopt het echtpaar van Meeuwen-Honings, wonende Groensteeg, zijn gouden huwelijksfeest te viej-en. Dit is nu reeds in korten tijd de tweede gouden bruiloft in die buurt. Bij de pas zoo schitterend gevierde 'ouden bruiloft van het echtpaar v. d. Broek-v. Besoijen, werd reeds over de nu a.s. bruiloft gesproken en de wen- schelijkheid naar voren gebracht om de regeling voor het feest dat nu wachtende is, in handen te geven van bestaande commissie. Wij vernemen, dat hieromtrent •W«ensdagavond door enkele buurt Y)ef°ners besprekingen zijn gehouden, ^sloten werd het comité dat zich de gouden bruiloft van v. d. Broek zeer bijzonder verdienstelijk gemaakt heeft, geheel te handhaven en daaraan nog toe te voegen de heeren Smarius, W. v. Heesch, P. v. Ree, Th. v. d. Griendt en H. v. Nooijen. Het belooft aan den Hoek weer een heel feest te worden. Denkt om de Liefdadig heidsuitvoering PTT heden, avond in Musis Schitterend programma. Groot Bal met attracties Snelblusschers bij begin van brand. Blijkbaar hebben de z g. snel blusschers apparaten om een begin van brand te blusschen, die in groote verscheidenheid aan de markt zijn, in onze gemeente niet die aandacht, waarop deze apparaten, mits van een vertrouwd fabrikaat, aanspraak kunnen maken. Naar mijne meening mogen een behoorlijk aantal van deze toestellen in fabrieken, scholen, winkels, garages, concertzalen, hotels, calé's, kantoor gebouwen en dergelijke perceelen niet ontbreken. Na ongeveer 19 jaar als Brand meester aan de plaatselijke Brandweer te zijn verbonden, waarvan plm. 11 jaar als Opperbrandmeester, heb ik tn dit tijdperk herhaaldelijk kunnen coristateeren, dat branden, waarvoor de brandweer moest optreden, In het begin door belanghebbenden zelf hadden kunnen worden gestuit, wan neer snelblusschers binnen het on- middellijk bereik waren geweest. In den tijd dat door het Gemeente bestuur snelblusschers zijn gestation- neerd bij de Brandmeesters en op het Politiebureau kan menigmaal een begin van brand worden gebiuscht en ernstige gevolgen worden voor komen. Het blijkt natuurlijk dringend nood- zakelijk, ook ai zijn snelblusschers bij de hand, niettemin bij eik begin van brand de Brandweer te waarschuwen. Daarvoor is het gewenscht het politiebureau op te bellen waar een electrisch alarmeertoestel is opgesteld om de betreffende afdeeling der Brandweer op te roepen. Ntet alle snelblusschers zijn even deugdzaam en het komt voor dat het toestel niet beantwoordt aan de gestelde verwachtingen, wanneer men voor 't feit komt te staan, dat men er van gebruik moet maken. Het verdient daarom aanbeveling, alleen toestellen aan te schaffen waar van in de pracdjk is gebleken, dat ook na een lar.ge rustperiode de bruikbaarheid niet heeft geleden. Ondergeteekende is gaarne bereid aan belangstellenden nader inlichtingen te verstrekken, omtrent de werking van snelblusschers, handschuim— blusschers e d. G. P. VAN Hulten. Opperbrandmeester. Met belangstelling vernamen wij dat ook de fï ma Gompen, Ledtrfabritk .de Arnstel" zeer Inge; omen was mei het spoedige en resolute optreden onzer brandweer bij het begin van brand in hare fabrieken 11 Zondag Zij gaf daarvan blijk in een alierhar- lelijkst schrijven, Langstraatsche Biljartbond. In den uitslag van den wedstrijd .Amusement" Waalwijk, „B. J. C." Drunen, vermeld in ons nummer van 1.1. Woensdag komt een onjuistheid voor. Onder „Amusement" is de heer F. Vesters vermeld met 83 car. en onder „B. J. C." de heer Th. Trots met rOO car., wat juist anders om moet zijn. De uitslag wordt dus „Amusement" totaal 531 punten en „B. J. C." 522 p. zoodat „Amusement" met een over-j schot van 9 punten won, St. Nicolaas. Hedenmiddag zal St. Nicolaas, bege leid door de harmonie St. Jan een tocht door v.m. Baardwijk maken, 'waarbij door comité-leden langs de huizen zal worden gecollecteerd en giften in ont vangst zullen worden genomen. Na den tocht komt St. Nicolaas in het Patro naatsgebouw, waar alle kinderen een pakje met geschenken zullen ontvan gen. Gunningen. De verdere uitbreiding van den nieuwbouw van N.V. Ivo van Haren's Schoenfabrieken is opgedragen aan Timmermans Sprang en H. Maas al hier; het wordt gebouwd onder directie van den heer Adr. van Hulten-Krol. De uitbreiding der schoenfabriek der fa. Jac. Oomens geschiedt door ge noemden heer van Hulten. Geslaagd. Voor het Zaterdag 23 November te Eindhoven gehouden examen „Kan toor-stenograaf" 130 lettergr. vanwege den R.K. Bond van Groote-Schrijvers j St. Genesius, slaagden o.m. met mooie cijfers: de Dames Nelly Benjaminse, Capelle; Maria Verster, Rica van Eyck, Tine van Herwijnen, Waalwijk en de heer P. Klerks, Elshout. Zij genoten hun opleiding gedeelte lijk a. d. R.K. Middelbaren Handels avondcursus en completeerden hun studie door lessen bij den heer J. Sma rius, alhier. Vermelding verdient, dat de 5 can- didaten eenigen tijd geleden allen met goed gevolg examen deden voor Ma chine-schrijven, zoodat zij thans volle dig Steno-typist (e) zijn. Duitschland's schoenen in- en uitvoer- Blijkens de Duhsche statistiek zijn daar in de eerste 10 maanden van 1929 bijna fwee millinen paar schoenen minder ingevoerd dan in jan.Oct. 1928 en de uitvoer van Duitschiand in lederen schoenen is me» meer dan een half millioen paar (554.734) gestegen Prov Staten van Noord—Brabant. Donderdag werd de gewone zitting van de Prov. Staten hervat. Aan de beraadslagingen onlieenen wij het volgende. Goedgekeurd werden o.m. de vol gende ontwerp—besluiten van Ged. Sta'en Ontwerp—besluit tot toekenning van een jaariijk^che subsidie groot f 1000 aan de Vereenigtng tot behoud van natuurmonumenten in Nederland Een ontwerp—besluit tot toeken ning van een subsidie aan de ge meente Dordrecht, van 40 pCt. in hoogstens f 60 000 tot verbetering vari den weg over den Rijksdijk langs de Nieuwe Merwede op Noordbrabantsch grondgebied. Ontwerp—besluit tot vaststelling van een tarief voor de heffing va veergeld aan het Veer over de Mer wede van Werkendam naar Harchnx veld. Ontwerp—besluit tot aanvulling van het bijzonder reglement voor het wa terschap „Het Oudiand van Zeven bergen". Overigens werden de gewone sub sidies toegekend met uitzondering voor de Paardenfokkerij, weike van t 8000 werd teruggebracht op I 7000, terwijl voor de totkomst de bijdrage geleidelijk wordt teruggebracht tot f 5000. Omwerp—besluit tot toekenning van een bijdrage groot f 100 aan het be stuur der vereenlging „Het Ttxelsfh Schapenstamboek voor Noordbrabant". Dit voorstel vond bij veel bestrijding een warm voorstander bij het lid van der Schans en werd na veel discussie aangenomen. I Ontwerp—besluitena. tot toe kenning vap een bijdrage aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente van Dong«t in de herstellingskosten van hun kerkgebouw tot een maximum vart f 10.400 en b. tot toekenning van een bijdrage aan de gemeente Dongen in de herstellb gskosten van den toren van de Ned Herv. kerk. Ook dit voorstel heeft lang niet de algemeene sympathie gehad, doch werd na meer uitvoerige toelichting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De directeur van het Rijksbureau voor monumentenzorg schrijft ter zake dat de uitvoering van de ingediende restauratieplannen voor Nederland een belangrijk monument zal redden en Do-gen binnen enkele jaren, als de ruïne van het schip begroeid is, ver rijken met een dorpsgezicht van groote schoonheid. DRUNEN. Donderdagavond 7 uur had in de Ned. Herv. Kerk alhier een lezing met lichtbeelden plaats, handelende over het Zendingsgebied op Nieuw—Guinea. Wegens ziekte van den Zendings correspondent, de heer v. Helden te Heusden, werd deze lezing gehouden door den heer v. Dongen uit v.m. Baardwijk. In een leerzame en boeiende cau serie schetste spr. het leven der Pa poea's, hun heidensche feesten, de geestenbezweringen e.d. Ook liet spr. duidelijk uitkomen welk een groote verandering er na de komst der zendelingen heeft plaats gevonden, zoowel op geestelijk als op zedelijk gebied. Aan de hand van een interessante serie lichtbeelden toonde spr. aan hoe de Papoea's vroeger, en ook nu nog wel, zich met primitieve woningen en meubelen moesten behelpen, alsook den bouw der woningen, n.l. op palen, grootendeels in het water staande, en de vele moeilijkheden voor den zen deling om hier zijn ambt uit te oefenen. Ten slotte werd nog een kist met voorwerpen uit het land der Papoea's bezichtigd, o.a. kleedingsstukken uit boomschors, amuletten, afgodsbeelden, versierselen, zeldzame schelpen van zeedieren enz. Hierna dankte Ds. v. d. Vlugt den heer v. Dongen voor zijn leerzame causerie en sloot de bijeenkomst met gebed. CAPELLE. A s. Zondag des nam, 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk aan den Loonschen dijk optreden Ds. A van Willigen te 's Qrevelduin—Capelle. Bij het dezer dagen te Eindho ven gehouden examen b-haalde onze dorpsgenoot, mej. P Benjaminse, met lof het diploma stenografie Het glas en verfwerk van de nieuw te bouwen fabrieksgebouwen voor rekening van de N.V. van Haren's schoenfabsfeken te Waalwijk is na gehouden aanbesteding opgedragen aart Qcbr. van der Waals alhier. As. Zaterdag des nant half drie zal in de consistorie der Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendljk de verkiezing olaats hebban van notaheli wegens periodieke heeren J. Haveihals en A Mayers. De dames J Huysman en A. Rijken, collectanten van de afd Loon- schendijk voor „de Macht van het Kleine" hebben als zoodanig bedankt In verband met het 60 jarig jubileum van de jongelingsvereeniging op O. O Pred. 12 alhier hield Dr. K Dijk te den Haag een feest—en propagandarede in de Qeref kerk te Vrijhoeve Capelle. De hooggeachte spreker bepaalde zijn gehoor bij de noodzakelijkheid voor de jeugd vooral om den boog te leeren hanteeren. Deze opwekking in figuurlijken zin vindt haar oorsprong uit he» tijdperk van Juda's verval toen de Filistijnen op Qilbou's gebergte den strijd op Saul hadden gewonnen. Er is een zekere overeenkomst aldus spreker, met toen en nu De vijanden van Qods volk spanden alle krachten in tot ver- Oebru'k hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisj» 75 ct Bij Apoth en Drogisten. riitiign g van lsiatl. Zuu is ook itians er alles op gemunt om onze Oeref. belijdenis als de scherpste belijding van het Christelijk geloof haar be staan onmogelijk te maken. Dit gaat gepaard met een geest van loslating en afval. Doch even als toen mag daarin ook i u niet lijdelijk worden betust Voor David zijn klaaglied dichtte had hij bevel gegeven Juda den boog te leeren. Zoo verstonden het ook onze vadeieu die in geloofskracht het Christelijk erf verdedigden. Daaiom moet de jeugd vooral ook den boog leeren. Den pijl leerert schikken, n.l. in persoonlijk geloof te leeren bouwen in de vretze des Heeren en te richten op het rechte doel opdat men geen speelbal worde van allerlei omstan digheden. Niet het hoogste doel ge steld in den mensch, maar in Oud alleen. De rtchie votming der jeugd begint allereerst in het Christelijk gezin, daarbij kerk en catechisatie en ten slotte ook de jongelingsvereeniging. die een onmisbare scnakel blijft. Met een krachtige opwtekking tot het be lijden en beleven van de zuivere Christelijke beginselen besloot Dr. Dijk zijn schoone en kernachtige rede. Deze jubiieumavond, die j.l. Vrijdag plaats vond en door vele belangstel lenden was bezocht, werd op gebrui kelijke wijze geopend door Ds Snoek en met dankgebed gesloten door Dr. Dijk. In verband met de uitbreiding der Vereniging voor Hooger onder wijs op O O. bij de wet daartoe ver plicht. zal een leerrijke rede gehouden worden door Ds D. de Wit te 's Bosch op Donderdag, 12 Dtc. e.k. in het Qeref. kerkgebouw alhier des avonds te 7 30. Laten alle voorstanders van het Chr. Hooger onderwijs op deze vergadering aanwezig zijn De heer R. van Dalen is benoemd tot secretaris der Chr. Oranjevereeni ging te dezer plaatse. WASPIK. Aan de firma G. Franken uit Bergen-op-Zoom is gegund den verkoop van 76 iepeboomen langs den stationsweg. Ingeschreven werd nog door firma van Venroij 's Hertogenbosch voor f 1086. A. Tret, Oirschot voor f 865,50 en J. van den Born, Waspik voor koop I t 45 i, GEERTRUIDENBERG. Evangelisa- tieiokaal „immanue>" Wal. Zondag 1 December 's avonds 5.30 ds. Rijs van Hooge Zwaluwe. MADE Naar de directie der suiker fabriek „Statendam" mededeelt, zal de campagne tot Kerstmis duren, dit is veel langer dan aanvankelijk verwacht werd. De werkman A. Godschalk geraakte te „Statendam" met zijn hand tusschen knijper en schip, waardoor een zijner vingers gesplitst werd. Na op het labo ratorium verbonden te zijn, is hij onder geneeskundige behandeling gesteld. TILBURG. Nu de T W E M. heeft afgedaan, heeft het bestuur van het Tilburgsche Sportpark een plan in studie genomen tot den aanleg van grasbanen voor wielersport en het organiseeren van paarden sportfeesten Bovendien zullen ter plaatse vermoe delijk drie moderne tennisbanen wor den aangelegd, waardoor Tilburg in 't bezit zal komen van een modern sportpark. Opening Lichtweek Kaatsheuvel. Enorme belangstelling, schitterend succes, voorbeeldige regeling I Woensdagavond werd de Lichtweek ié Kaatsheuvel tfbceel geopend. Is oott op onze plaats tets schitte rend geslaagd, dan is het deze eerste avond van onze lichtweek. Mogelijk heeft men in den verren omtrek schok schouderend geglimlacht, toen men de aankondiging ias van de plannen die de Licht—commissie op touw zette, zij echter die weten, wat Kaatsheuvel door eendrachtige samenweiking weet te berttken, hadden reeds voorspeld, dat datgene wat Kaatsheuvel ging presteeien weer iets grootsch zou zijn Dat het iets grootsch is, kunnen we schiijven doch de indruk weergeven die onze lichtweek maakt, kunnen we niet, alleen zij die zich de moeite wil ien getroosten een wandeling of reisje naar Kaatsheuvel te maken zuilen moeten coristateeren, dat onze ophef geen biuf of grootspraak maar schit terende werkelijkheid is. En velen heb ben dit reeds geconstateerd want de menschenzee dieztch Woensdagavond in onze straten bewoog, is nooit in Kaatsheuvel te zien geweest, duizen den en nogmaals duizenden inwoners en vreemdelingen gaven door hun tegenwoordigheid blijk van belang stelling voor hetgeen de lichtcommis sie heeft tot stand gebracht. De geheele Hoofdstraat was één deinende menschenmassa, toen om 7 uur onze beide Harmontën Euphonia en Apollo met de Ltedertafel Bel Canto zich voor het Gemeentehuis schaarden, waar de officieeie opening zou plaats hebben. De Lichtcommissie, de besturen der harmornë i en liedenaftl met de ver eenlging Kaatsheuvels Belang, waren als offcleeie deputaties bij de opening aanwezig. Voor de microfoon in het Gemeen tehuis opgesteld sprak de Voorzitter der Lichtcommissie de WelEd. Heer M. A. van der Wee het volgende in leidend woord, direct gevolgd door den openingspeech van onzen Edel- Achibaren Heer Burgemeester J L. van Besouw, waarna de eerewijn werd aangeboden. De Voorzitter der Lichtcommissie sprak als volgt De off cieele opening der Licht- en Reclameweek, weike ik het genoegen heb in te leiden, geeft mij een gereede aanleiding hartelijk dank te zeggen aan allen voor de waardeerende wijze waarop men ons in de organisatie daarvan is tegemoet anecn mag oil betreffen de pioniers die het groote voorbereidingswerk htbben verricht en die zich zooveel tijd en moeite hebben gegeven om het welslagen te verzekeren, maar tevens ook gaan onze gedachten uit naar de muziek- en zanggezelschappen, die zich evenals bij alle andere gelegen heden ook voor deze lichtweek be langeloos beschikbaar hebben gesteld om deze dagen op te luisteren en de muziek en den zang met het licht te verbinden. Daarvoor brengen wij hen bij deze opening reeds onzen weiwillenden dank. Door deze samenwerking en niet in het minst dank zij d« zoo groote en lc yale medewerking van ons Gemeen tebestuur, dat de illuminatie van enkeie gebouwen ep ook de reclame verltchnng op */eh heeft genomen, heeft onze Con)tM„sje je|s gunnen presenteeren, dat r. c zaj na|ajen een verhtfTnden Indruk naar buiten te geven. Wij hopen, dat die indruk voor alle belanghebbenden zal worden om gezet in een sympathieke uiting van waardeermg en dat die uiting moge leiden en voeren tot het welslagen onzer reclameweek. De Burgemeester sprak als volgt Toen mij voor eenigen tijd het aoel van deze reclameweek werd mede gedeeld heb ik daarmee aanstonds mijn onverdeelde sympathie betuigd En het is als zoodanig, dat ik mij als Burgemeester gaarne beschikbaar heb gesteld om deze licht- en reclameweek te openen, in het volle besef dat daar mee groote belangen voor onze plaats wordt gedienden. In de beoordeeling daarvan moei men zich niet bepalen tot de enge gedachte zooals men maar al te graag vooropzet, dat hier enkel winkelbt- langen in het spel zijn, doch heett men daarnaast de acne niet minder te bekijken in het ruimere teeken van bet algemeen belang voor onze plaats Daartoe moge ik meer speciaal reke nen, dat door deze actie de menschen van buiten tot onze plaats zullen wor den getrokken, waarvan in ruime mate kan worden geprofileerd, terwijl aan haar een bekendheid ten goede zal worden gegeven die niet anders dan vruch baar voor de toekomst kan na werken. Wanneer ik daarop de bijzondere aandacht laat vallen, dan doe ik dir omdat men dit zoo gemakkelijk over het hootd ziet, al wil dit verder niet zeggen, dat meer apart nl. speciale belangen worden gediend. En dan moge ik te dezen aanzien wijzen op de blijvende verlichting onzer winkels, waardoor onze plaats in aantrekking en comfort zal winnen, op de betere verlichting onzer fabrie ken, waardoor het gezichtsvermogen van de daar werkende meer en beter worden beschermd en verder niet in het mtnst te gewagen van de belangen van onzen winkelstand, die de vruch ten van deze actie wel het meest kun nen oogsten. En wanneer ik hier spreek over onzen winkels'and dan mag ik de volle waarde van de actie, welke met deze winkelweek wordt beoogd toemeten aan onze plaatselijke winkelfersver eentging, die het initiatief daartoe heeft genpmen, In samenwerking met de vereeniging Kaatsheuvels Belang en de Directie onzer Lichtbedrijven is dezen opzet uitgewerkt tot een grootsch plan dat ook in den buiten niet zat "oiaieii den noodigen indruk te ver wekken. Daarmede heeft onze winkeliersver- eenigtng opnieuw getoond, dat zij hare belangen weet te begrijpen, dat zij zich in haren winkelstand naar de omstandigheden weet aan te passen. Ik hoop, dat de reclame welke zij is begonnen met deze lichtweek in alle opzichten moge slagen, dat zij het doel moge bereiken, dat aan de orga nisatie daarvan heeft voorgezeten en dat onze winkelstand, in het lichtende teeken van de stralende energieke bron, zich moge ontwikkelen en ver effen tot voorspoed van zich zelf en tot heil van onze plaats. En hiermede open ik deze licht en reclameweek. Beide speech's werden door den krachtversterker installatie „De Slem van den Reus" door een tiental luid- Onmiddellijk op de woorden van den Burgemeester zette de gezamen lijke harmoniën onder leiding van den heer P, B. Bisselink de populaire fes- tivaimarsch in; „Groet aan Kaatsheu vel". Hierop voigde een muzikale wandeling door de magnifiek ver lichte straten, zooals nooit te voren Kaatsheuvel gezien heeft en de groot- s e optimist zich niet geweldiger had kunnen voorstellen, in alle straten een golvende menschenmassa. Overal feeëriek verlichte alages. Van alle huizen de wapperende driekleur. Open bare gebouwen en vele particuliere woningen, fabrieken etc. badend in een zee van licht, daarbij een avond, zooals we ons niet hadden kunnen voorstellen. Bij de kiosk, werd even gepauseerd. „Bel Canto" zong onder deze pauze onder leiding van den heer P. van Boxtel een twee ai zangnummers waarna de route vervolgd werd tot het Klooster St. Antonius waar, aan Paiers en Studenten een kleine attentie bewezen werd door het spelen van een muzieknummer. Om circa haif negen was de muzi kale wandeling beëindigd, doch de schitterende étalages en de goed ver lichte caté's trokken nog tot laat in den avond de belangstelling van dui zenden. De tijd ontbreekt ons den lezers een indtuk te geven van wat onze Winkelweek op initiatief van onze kranige Winkeliersvereniging hierbij georganiseerd is bieat. Hierop komen we gaarne nader nog eens terug. De gemeente -politie zorgde onder ieiding van Inspecteur van Helsland voor een voorbeeldige orde, die op alle punten schitterend bewaard bleef. Naast onze lichtweek is onze winkel week een enorm succes, 't Is een lust 's avonds iangs de schitterende etala ges te wandelen en zelfs de vreemde lingen die in zoo groote getale de hei de eerste dagen van hun belangstelling blijk gaven, moeten bekennen dat onze winkelstand een prestatie geleverd heeft, die hun naam alle eer aan doet. Waar aan de winkelweek geen etalage wedstrijd is verbonden, is net mogelijk eenigszins precair om bepaalde zaken als de beste aan te gaan duiden; daar bij over den smaak valt niet te twisten. Laten we bet oordeel daarover aan het publiek over, dat volmondig zal be kennen, daf in vele genres eemg werk verricht is, dat den toets der scherp ste critiek kan doorstaan. \J St. Nicolaas. Is Zondag j.l. de eerste rondwande ling van St. Nicolaas voor de arme kin deren een reuzensucces geweest, ook van de tweede collecte wordt verwacht, dat zij de eerste verre zal overtreffen. De harmonie van het Kon. Muziek gezelschap Euphonia, zal dezen twee den dag den H. Man door 't Westelijk gedeelte der gemeente begeleiden. Het bestuur v. K.B. rekent er op, dat de genen aan wier huizen Zondag de col lectanten om een bijdrage komen, niet zulien achterblijven bij de burgerij in het oostelijk gedeelte. Radio-omroep. Winkeliers, fabrikanten en particu lieren, die wenschen gebruik te maken van den Radio-omroep van de Licht week, tot het doen van mededeelingen of vragen aan 't publiek, kunnen zich hiervoor wenden tot het Secretariaat der Lichtcommissie, dat hiervoor con ditiën heeft vastgesteld. Heemaf. Donderdagavond werd in de groote concertzaal bij Jan van Dun een voor drachtavond gegeven over de Heemaf- fabrikaten. De zaal was stampvol met een zeer belangstellend publiek. Na een kort inliedend woord begon de heer Jansen, procuratiehouder der firma, zijn lezing. Hij begon met te wij zen op de beteekenis van onze Neder- landsche industrie in verhouding tot vroeger. De uitvinding der electriciteit heeft ook daarin een ommekeer teweeg gebracht. Thans worden jaarlijks mil- lioenen guldens in de Industrie aan loonen uitbetaald. Onze Nederlandsche industrie te steunen is plicht van iede- ren staatsburger. Gekomen tot het meer technisch ge deelte zijner lezing, begon spreker met de vraag te stellen: „Wat is electrici teit?" Overal, ook in Kaatsheuvel is de beroemde Edison dezer dagen om z'n ingenieuze vinding gehuldigd. Het gebruik van electriciteit is de laatste jaren ontzettend toegenomen. Momenteel gebruikt Amsterdam b.v. aan stroom op één dag zooveel als in 1903 in een geheel jaar. De electriciteit, gaat spreker verder voort, vraagt be veiliging. In verband hiermee toont spreker de Heemaf-lichtverdeelkasten en de looplamp-transformator. Naast 'n bron van licht biedt de electriciteit echter nog 'n veel grooter voordeel, n.l. 'n bron van groote kracht, in den vorm van electromotoren. De Heemaf fabri ceert zoowel 1/4 P.K. motoren, als van 3000 P.K. Hierdoor is het mogelijk dat de belangrijke voordeelen, welke aan afzonderlijke aandrijving van machi nes, z.g. Eingelantrieb, zijn verbonden, ten volle kunnen worden benut. In de schoenindustrie is deze afzonderlijke aandrijving van enorm belang. Breedvoerig zet spreker de voordee len van electromotoren uiteen boven die van andere krachtmachines. De ver laging van de eertijds zoo hooge stroomtarieven reeds in verschillende gemeenten ten behoeve van de indu strie gesteld, zijn mede gevolg van de ombouwing van meerdere krachtbedrij- ven. 1 Na vooral op de eenvoudigheid in bediening gewezen te hebben, behan delt spreker achtereenvolgens de ge- f.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 13