Toegewijd aan Kandel, industrie en Gemeentebelangen. U EEN NIEUW OORDEEL OVER ONS WERK. - - (gMER 95. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929. 52e JAARGANG. Dit blad rerachfnt WOENSDAG en ZATERDAG, Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheels rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te aenden aan den Uitgever. UITGAVE s WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, SS. Tèlejrr.-Adres: ECHO. Prfls der Advertentlto 20 cent per regel; mlnhnnm 1.60. BS contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertenti€n moeten Woensdag en VrQdag des morgens om uiterlijk 0 «ar ln ons bezit ■In. VIJFDE BLAD. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond ten Raadhuize onder voor zitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Moonen. Afwezig het lid Donkers. De notulen der voorlaatste vergade ring werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Beëediging van het nieuw gekozen raadslid J. H. J. Klijn. Het lid Klijn legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voorge schreven eeden af. Voorzitter. Ik wensch den heer Klijn geluk met zijne benoeming tot raads lid en hoop, dat de vraagstukken die hem hier zullen worden voorgelegd, door een objectieven bril bezien wor den en hij aldus zal werkzaam zijn in het belang der gemeente. 2. Ingekomen stukken: a. Verslag van de Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs over 1928; b. Rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie betreffende gehou den controle der administratie van het gemeentelijk Woningbedrijf. c. Alsvoor betreffende gehouden ve rificatie der administratie van de gas-, electriciteits- en waterleiding bedrijven over het 3e kwartaal '29; d. Alsvoor betreffende gehouden op neming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger over het 3e kwartaal 1929; e. Goedgekeurd besluit tot verhuring van hooiland aan W. Colijn te Eethen Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. f. Verzoek van G. Duquesnoij om 'n toelage als waagmeester. Voorzitter. Dit punt zou ik als laatste punt eerst gaarne in een geheime zit ting willen bespreken en dan in open bare vergadering de beslissing nemen. De Raad gaat hiermede accoord. Nog is ingekomen een adres van Mej. Verhoeven, verloskundige alhier, om subsidie. In dit adres wijst adres santé er op, dat zij bij hei eerste jaar van haar vestiging een subsidie heett ontvangen in da verwachting, dat de prak ijk van dien aard zou worden, dat verdere subsidieering niet noodig zou zijn. Maar in het tweede jaar bleek haar reeds, dat de prakijk, mede door de lage tarieven van de h h genees heeren, onvoldoende oplevert voor een behoorlijk bestaan. Adressante heeft toen reeds het voornemen gehad om andermaal subsidie aan te vragen, doch zij liet dit achterwege toen een voor haar vooraanstaand persoon ver klaarde, dat zij toch wel geen subsi- die zou ontvangen Voorzitter Het is U allen wel be kend, dat de Raad aan mej. Verhoeven destijds voor een jaar een subsidie heeft gegeven van f 500.— om haar door hei eersie moeilijke jaar heen te helpen. Wij hebben daaraan de voor waarde verbonden, dat zij zich dan niet mocht belasten mei verpleging in het algemeen, omdat zij daardoor dan nadeel zou berokkenen aan de zusters van het Wit—Gele- en het Groene Kruis. Maar nu is in de praktijk ge bleken, dat ze de eindjes niet aan elkaar kan knoopen Zooals zij zelf zegt, is dat ook een gevolg van de lage tarieven. Ons College heeft na 'estudeering van dit request, overwo- ften, dat het wenschelijk is in onze gemeente, naast de geneesheeren, voor de verloskunde ook nog de hulp te hebben van een vroedvrouw Deze overweging geeft ons aanleiding om U voor te stellen aan mej Verhoeven een subsidie te verleenen van f 300 onder beding, dat zij ook mag door. gaan met de verpleging van de jonge moeders. van der Waerden Bij onze vroegere subsidie hadden we toch de voor waarde, dat ze geen verpleging op zich mocht nemen. Is het nu nier wenschelijk om deze bepaling te hand haven? Ot belast zij zich slechts met de verpleging van de jonge moeder Voorzitter. Ja, dat heeft ze altijd ai gedaan. Natuurlijk mag ze zich mei belasten met al^emeene verpleging. De raad gaar hierna met het voor stel van B m W. accoord. 3. Vaststelling van het gevraagde voorschot op de vergoeding ex ar tikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920 over het tijdvak 1 September 31 December 1929 voor de R.K. Jongensschool aan de Baardwijk- sche Straat. Voorziüer, ue Baardwijksche school kiijgt precies dezelfde vergoeding ais de andere scholen. Wordt goedgevonden. 4. Voorstel om het gebouw en den grond van de R. K. Jongensschool aan de Baardwijksche Straat in eigendom over te dragen aan hejt schoolbestuur. Voorzitter. Du is slechts een forma liteit die de wet vraagt. Conform voorstel wordt besloten. 5. Ontwerp-besluit tot het in huur koop geven van een woning. Voorzitter. En dit is ook «lech-s een formaliieit. De wonir.g is reeds gebouwd maar de wet schrijft voor, dai we ze moeten overdragen. 6. Wijziging der Verordening tot hef fing van slachthuisrechten en van de verordening tot heffing van keurloon voor vee en vleesch. Voorzitter. Zooals de heeren wel gelezen zullen hebben heeft de heer Zijlmans hier een Vleeschwarenfabriek geopend. Nu staat er in onze ver ordening, dat van een kalf van drie maanden tot een volwassen rund een zelfde recht moet worden betaald. Waar de heer Zijlmans nu uitsluitend graskalveren slachtvan4a5 maanden, is het nogal erg als hij daarvoor steeds hetzelfde moet betalen als anderen vooreen volwassen rund. De Directeur van het slachthuis stelt ons voor om de verordering zoodanig te wijzigen, dat kalveren van 6 maanden ook nog begrepen worden onder graskalveren. Deze bepaling zal dan natuurlijk ook aan de andere slagers ten goede komen. De Raad gaat hiermede accoord. Van Schijndel. In verband met het slachthuis, zou ik nog een vraag willen stellen. Mij is ter oore gekomen, dat de koelcellen nu al 14 dagen gesloten zijn, omdat men had gedacht dat we vorst zouden krijgen. Maar het weer is van dien aard, dat het vleesch buiten de koelcellen aan bederf onder hevig is. Voorzitter. De Directeur zal zich vermoedelijk aan 'n bepaalden datum houden, maar dat is natuurlijk niet de bedoeling. Als de temperatuur het noodig maakt, dan moeten de koel cellen natuurlijk geopend blijven. Ik heb van Uw opmerking aanteekening gemaakt. 7. Voorstel tot goedkeuring der reke ning 1928 en tot het verleenen van een subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur van Baardwijk tot dekking van het tekort over 1928. Wordt goedgevonden, 8. Benoeming van een lid der Com missie voor het Gem. Woningbe drijf. Voorzitter Ik meen verplicht te zijn er even op ie wijzen, dat er in 1924 een heele strijd is geweest tusschen twee partijen, waarbij tegen de com missie werd aangevoerd dat men niel voldoende de onpartijdigheid in acht nam Die strijd is indertijd uitgevochten in De Echo van het Zuiden. Bij toe wijzing yan woningen zijn er natuurlijk steeds gedupeerden Alvorens nu over te gaan tot stemming is het gewenscht om de keuze zoodanig te doen, dat ook zelfs da schijn van eenige par •ijdigheid is uitgesloten. De heeren moeten mij goed verstaan. Ik voor mij ben overtuigd, dat de commissie, hoe de samenstelling ook is. in de tcewljzing van woningen onpartijdig zal zijn, Maar ik meende goed te doen, dit nog even naar voren te brengen Hierna werd tot stemming over gegaan. De eerste stemming had het volgende resultaat van Driel 2, Rokx 1. Verwie! 1, Pullens 2, van Loon 3, van der Waerden 1 Lotff 1 en van Schijndel 1 Zoodat een herstemming volgde tus schen de leden van Driel, Pullens en van Loon, waarbij deze zich van mede- stemming moesten onthouden, Bij herslemming werd het lid M, van Loon gekozen met 5 stemmen, tegen 2 op van Driel en 2 op Pullens. 9. Voorstel tot wijziging van het ambtenaren- en werklieden-regle ment. Voorzitter. Tot heden werd geen bijdrage betaald voor de kindertoelage. Maar de Pensioenraad komt hierop j terug en wil nu wel van de kinder toelage pensioensbijdrage heffen, maar de toelage zelf niet opnemen in den pensioensgrondslag. B en W. stellen U voor het reglement zoodanig te wijzigen, dat de kindertoeslag een tijdelijk karakter draagt, dan is men tenminste vrij van pensioensbijdrage. De raad gaat hiermede accoord. Op verzoek van de leden van der Geld en van Driel zal de voorzitter echter bij bevoegde autoriteiten infor- meeren of de Pensioenraad wettelijk een bijdrage als hiervorenbedoeld kan eischen. 10. Voorstel tot het verleenen van een subsidie ten behoeve van de Lycea te 's-Hertogenbosch. Voorzitter. Als kinderen uit Waal wijk in den Bosch de R.H.B.S. of openbaar Gymnasim bezoeken, dan zij wij verplicht om per leerling een subsidie te geven van ongeveer f300 De bijzondere hoogere scholen vallen hier buiten de wet. Maar het komt ons toch billijk voor om ook daaraan een kleine subsidie te geven. Wij stellen U voor aan het R.K. Lyceum te den Bosch een subsidie te geven van f 100.per leerling. Wordt goedgevondeu. 11. Beschikbaarstelling van een cre- diet voor een in te stellen onder zoek in verband met de door de aannemers der baggerwerken van de haven ingediende aanvraag om schadevergoeding. Voorzitter. De aannemer zegt, dat hij door een abnormaal lagen water stand op groote tijdstippen niet heeft kunnen werken en daardoor groot nadeel heeft ondervonden. Hij vraagt nu een schadevergoeding van f2500. Als het nu werkelijk waar is dat hij door buitengewone omstandigheden belangrijke schade heeft geleden, dan is het o.i. toch billijk om hem daarin tegemoet te komen. Maar het is een kwestie die wij natuurlijk niet kunnen beoordeelen. Nu hebben wij den Hoofdingenieur van den Prov. Water staat bereid gevonden om tegen reis- en verblijlkosten en een kleine tege moetkoming aan ons in deze aan gelegenheid advies uit te brengen. De kosten van dit advies zullen de f 200.niet te boven gaan. Van Schijndel. Dit voorstel bevreemdt mij wel eenigszins. Als een aannemer in dit vak een werk aanneemt, dan moet hii toch ook vooruit de risico kunnen voorzien. Als een aannemer tegen den winter een huis aanneemt en de vorst valt in, dan heeft zoo iemand ook een strop. Maar daarmee! houdt men toch ook rekening bij de j inschrijving. Zoo had de aannemer van de haven ook bekwaam moeten zijn om een dergelijk risico tc voor zien. Voorzitter. Wel als het een normaal verschijnsel is. Maar we hebben hier met een buitengewoon geval te doen. Het is algemeen bekend, dat de waterstand afgeloopen zomer abnor maal laag is geweest, ik geloof zelfs I Meter beneden het gewone peil. Maar aangezien het hier een kwestie is, waarover wij als ondeskundigen geen uitspraak kunnen doen, is het gewenscht om het oordeel te vernemen van een bevoegd autoriteit. Pullens. Ik ben het met den heer van Schijndel eens, de aannemer had er rekening mee kunnen houden. Hij heeft zulks blijkbaar niet gedaan wat misschien wel de reden is, dat hij zoo aanmerkelijk lager heeft inge schreven. Voorzitter. Dat kan ik niet beoor deelen en de Raad ook niet. Maar als nu werkelijk door een des kundige wordt uitgemaakt, dat geen enkel aannemer zulke buitengewoon ongunstige omstandigheden heeft kun nen voorzien, is het dan niet billijk om den aannemer tegemoet te komen Pullens. Ik vind het toch nogal erg vrijgeving. Van Driel. Ik heb gehoord dat het baggermateriaal van dien aard is ge weest, dat er dikwijls stukken waren en niet gewerkt kon worden. Dit zijn natuurlijk factoren die voor ons niet kunnen meetellen. Voorzitter. Neen, daarom is het ge wenscht dat een deskundige onder zoekt, in hoeverre werkelijk van bui tengewone omstandigheden gesproken kan worden. Smolders. Het gemeentebestuur heeft dus groot belang bij een goed gedo cumenteerd advies. Het lid van der Waerden vreest, dat men voor anderen een zeer ge vaarlijk precedent kan scheppen. Van Loon. Is het werk naar genoe gen opgeleverd Voorz. Ja geheel. Van Loon. De beslissing is niet ge makkelijk. Maar als door een bevoegd man de billijkheid kan worden aan getoond, dan is er toch wel iets voor te zeggen Voorzitter. Wij willen niet anders dan billijk zijn. Het lid Pullens verklaart zich thans wel met het voorstel te kunnen ver eenigen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. met op een na algemeene stemmen aangenomen. Het lid v. Schijndel stemde tegen. Hierna schorste de Voorzitter de vergadering en ging de Raad in ge heime zitting ter bespreking van punt f. Na heropening werd besloten de toelage van G. Duquesnoij van f 25. te brengen op f100. Hierna sluiting. VERVOLG. PROVINCIAAL NIEUWS. ETALAGE-WEDSTRIJD. Wij hebben gisteravond nog eens een rondwandeling gemaakt langs de étalages in onze gemeente en met ge noegen constateerden wij, dat speciaal aan de verlichting alle zorg was besteed en kwamen tot de conclusie dat er zeer veel goede étalages te bezichtigen zijn. Op elk terrein, zoowel manufacturen, mode artikelen, als huishoudelijke, galanterieën, con sumptie- en rook artikelen kan men terecht en wordt een schat van prima artikelen aangeboden. Wij doen daarom met nadruk een beroep op allen, onze Waalwijksche winkeliers te steunen en met kracht te steunen en hun inkoopen zooveel doenlijk hier te doen. Er is nu alle gelegenheid voor en van de zijde der burgerij moet getoond worden, dat men op prijs steli wat de goedwillende winkeliers doen, want dat is een alge meen belang. Winkeliers, zorgt vooral vandaag en morgen voor prima etalage en schit teren de verlichting, dan zal er zeer veel volk naar onze plaats getrokken worden, want men komt graag naar Waalwijk. De gemeente doet het hare met de verlichting, vooral gisteren avond. toen het voorfront van St. Jan in rood licht baadde, was het schitte rend en we hopen dat een en ander Zondagavond nog zal ontstoken wor den. De noodige reclame is door W. B. en ons gemaakt, werkt allen mee, dan zal het vandaag en morgen en naar we vertrouwen ook de volgende week druk zijn. Boompalntdag. Vrijdagmiddag werden in de Baard wijksche straat langs het nieuw aan. gelegd trottoir boompjes geplant waarbij de leerlingen van de nieuwe R K. Jongensschool aldaar onder ge leide van hun onderwijzers behulp zaam waren. Wij hopen dat de opzet van derge lijke boomplantdagen moge slagen en de jongens „hun" boomen, die zij dagelijks eenige malen bij het naar schoolgaan passeeren moeten, met rust zullen laten. In opdracht der N.y. Waalwijksche Chroomledeifabriek v h. van Dooren- de Greeff, vervaardigden wij een re clame-uitgave. De Ned Leder-Industrie schrijft in een beoordeeling van dit werkje o m.: De hoofdader van uw bedrijf. „Onder dezen titel gewerd ons „een keurig uitgevoerd reclame- boekje." en verder „Talrijke illustraties en een „keurige druk zorgen voor een „smakelijk geheel." Laat uw reclame—drukwerk eveneens door onze drukkerij verzorgen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielea. e Echo van het Zuiden, iVaalwpscIie en Langstraatsche Courant Gemeenteraad van Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 15