Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. mmmË, gtaolstantooi_ MGDRDBRAMP1D limitiitmrliiiiMii FEÜILLETO WMLWUÏ» NUMMER 95. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SS, Telegr-Adrw: ICHO, DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. „De Maasbode". De „Maasbode", het katholieke hoofd blad met morgen- en avondeditie, is een nieuwen kruistocht begonnen over ons land. Het blad dat den laatsten tijd op elk terrein zichtbaar prospereert, dat een foto-pagina heeft 's morgens en 's avonds als geen enkel groot-blad, dat elke rubriek tot in de puntjes ver. zorgt, dat telken dage groeit aan om vang, zoowel als aan inwendige waarde, dat grootblad durft het aan, zijn abon nementsprijs te brengen op f4 50 per kwartaal of 35 cent per week, zoodat het schier voor eenieder te bereiken valt. Wij willen het niet verhelen, dat er een tijd geweest is, dat wij niet zoo enthousiast waren over ons dag blad, maar met des te meer voldoe ning en eerlijke overtuiging zeggen we, dat de Maasbode thans mede gaat aan den spits, zoo niet bovenaan staar, vat geestelijke en technische verzor ging betreft. Dat is te danken aan de energieke en onvermoeide pogingen van zijn directeur, den heer Henri Kuipers, maar niet minder van zijnen hoofdre dacteur, Dr. Jan Witlox een van Waal wijks zonen, wat wij hier met groote eere en voldoening tnogen constatee- ren. Alle rubrieken, zoowel de politieke hoofdartikelen als driestarren, de sport en beursberichten, kunst en letteren, de rubrieken van stedelijk en plaatse lijk nieuws, .de bonie waereld", als het .gemengd nieuws", de volmaakte verzorging der foto pagina's in morgen en avondeditie, de goede en doelma tige cliché verluchting tusschen den iekst, zij stempelen dit blad als een van den eersten rang en dat is het ook volkomen. Wij willen daarom gaarne den kruis- NAAR HET ENGELSCH. J: SCHEEPENS. 122. „Neen!" riep Littimer uit. „Ik ga van een slechte zaak een uitstekende zaak maken. Alle feiten heb ik reeds aan mijn advocaat bekend gemaakt, •en voor de dag van morgen ten einde is,*zal een bevel tot gevangennei./ig tegen je zijn uitgevaardigd! En ik zal openlijk bij het gerecht tegen ie ge tuigen, en de gansche wereld mijn geschiedenis vertellen!" „Als u inderdaad eerlijk wilt zijn tegenover mevrouw Littimer", sprak Enid, zich voor het eerst in het ge sprek mengend, „kunt u niet anders doen". „Gij, kleine heks, zijt altijd tegen mij geweest!" snauwde Reginald Hen- son haar toe. „Omdat ik je altijd zoo goed heb doorzien!" gaf Enid ten antwoord. „En hoe meer en beter ik je leerde kennen, hoe dieper mijn verachting voor je werd. En altijd, altijd op nieuw bracht dezelfde boodschap je hier: geld, geld! En van het begin af tot op heden hebt ge mijn tante nu zoo ongeveer zeventig duizend pond afhandig gemaakt. En altijd opnieuw door haar angstig te maken, tocht steunen en de bewoners der Langstraat, Waalwijk speciaal, uitnoo- dlgen abonr.é te worden van het ka tholieke groot-blad „De Maasbode". Het dagblad, zoo is onze meening. verdringt het weekblad niet, zij vullen elkaar aan, omdat beide iets anders moeten geven. Onze tijd vraagt een goed geoutilleerd dagblad, daarom steunt de Maasbode. Verlaging van den drank- acclfns. Minister de Qeer deelt in de Memo rie van Antwoord mede, dat uit ver schillende gegevens, die hem hebben bereikt, blijkt, dat de invoerfraude van gedistilleerd na de verlaging belang rijk is afgenomen. Ook de clandestiene fabricage vermindert, naar valt af te leiden uit daaromtrent verstrekte ge gevens. Het drankmisbruik is na de verla ging van den accijns niet toegenomen. De gevolgen van de verlaging zijn geweest, dat het gebruik van den ver- accijnsde gedistilleerd (wel te onder scheiden van het wezenlijke gebruik), is toegenomen met circa 33 pCt. en dat de smokkelarij een zeer belangrijke vermindering heeft ondergaan, die zich echter niet in cijfers laat uitdrukken. Doch de verhooging van den gedis tilleerd accijns had indertijd een ver plaatsing van het gebruik tengevolge dat van gedistilleerd nam af, dat van bier en van Zuidelijke wijnen nam toe. Deze beweging is na de verlaging van den gedistilleerd accijns vrijwel tot staan gekomen, doch een verplaatsing van het gebruik in omgekeerde rich ting is uitgebleven. Dit is mede een oorzaak van de sterke daling van de opbrengst, een daling vè'beneden wat de accijns vroeger opbracht, toen hij nog tot f 150 werd geheven. De hoofd oorzaak schijnt echter te moeten wor den gezocht in veranderde drinkge woonten van ons volk BUITENLAND. De strijd in Mandsjoerije. Volgens berichten uit Charjjin zetten de Russen hun opmarsch naar de stad voort. Na een strijd van vele uren gelukte het den Russen een spoorwegstation 270 KM. beoosten Charbin, te bezetten. Russische cavalerie tracht het geheele traject tot Charbin te bezetten, Vijftien duizend Cbineezen zouden gevangen genomen zijn. Het hoofdkwartier van het Roode Leger bevindt zich thans te Hailar. Charbin wordt bedreigd. Rusland aanvaardt een voorstel van China om den vroegeren toestand bij den Oost-Chineeschen spoorweg te herstellen. Volgens de „Popole di Roma" zal kroonprins Umberto met zijn beide ongehuwde zusters Qiovanna en Maria op 7 Dec. den Paus een bezoek brengen. Tegelijkertijd spreekt het blad het tegen, dat Mussolini den Paus in de naaste toekomst zal be- of met de belofte dat ge den i'ing van prins Rupért spoedig terug zoudt ge ven." „Wat den ring betreft", protesteer de Henson, „ik zweer. „Ik denk zoo, dat een leugen of 'n valsche eed meer of minder er niet op aankomt voor een man als gij zijt", riep Enid met koude verachting uit. „Ge hebt altijd misbruik gemaakt van de rampen, welke mijn tante troffen. Maar gelukkig, ze is een an dere vrouw sinds oom Littimer weer hier is. Alleen heeft het langdurige verdriet haar op den duur terneer gedrukt, zoodat ze niet meer in staat was zich voor te stellen, dat ge haar met den Prins Rupert-ring bedroogt en liet nooit je bedoeling was, hem haar terug te geven!" „Ik heb haar den ring nooit laten zien!" sprak Henson brutaal. „En ge durft me daarbij zonder blozen in de oogen zien?" vroeg Enid Henson. „Het beste bewijs is toch ze ker wel, dat de laatste maal, toen ge haar den ring weer vóór hield, zij hem u ontrukte, en ermee heen- snelde, het park in. Herinnert ge u nog, hoe ge haar toen woedend zijt achterna gesneld? Hoe ge haar hebt aangegrepen om haar den ring weer i te ontnemen en hoe ge toen als door een wonder, een slag op uw hoofd j voelde, waarna ge ter aarde zijt ge- tuimeld. "Maar het was geen boomtak i waartegen ge uw lieve hoofd te plet ter hebt geloopen, waarde neef. Neen, ik wil je nu wel uit den droom hel pen, het kan nu geen kwaad meer. Welnu dan, het was de vuist van Da vid Steel, die het heele tooneel heeft I bijgewoond en die je laagheid niet kon verkroppen. En het verwondert me, dat hij je met zijn ijzeren vuist niet half dood geslagen heeft. Ge zoudt niet beter hebben verdiend.. En zeker zou het jammer geweest zijn iemand voor jouw dood te laten hangen! Maar, zie eens hier!" En Enid haalde uit haar taschje den Rupert-ring te voorschijn. Lord Littimer zette een paar ver baasde oogen op en bezag het kunst voorwerp nauwkeurig. „Hebt ge dezen ring reeds meer ge zien, lieve vrouw?" vroeg hij zijn echtgenoote. „O, dikwijls genoeg!" sprak me vrouw Littimer op droevigen toon. „Maar stop 'm weg, hij herinnert mij aan al te bittere oogenblikken van mijn leven. Stop hem weg, dat ik hem niet meer zie!" „Een schitterend bedachte list!" mompelde lord Littimer. „Een bedrog waar zelfs experts op het gebied van edelsteenen en antiquiteiten door misleid zouden worden. Ik zal hem spoedig met het origineel vergelij ken!" Terwijl Henson luisterde zakte hem langzaam de moed in de schoe nen. Hij vroeg zich verbaasd af, of, en hoe het mogelijk was, dat lord Littimer het origineel wederom in zijn bezit had. Hij had nog een oogen- blik de hoop gekoesterd het origineel nog te kunnen terugvinden en daar mede zou hij dan de onderhandelin gen met Lord Littimer kunnen ope nen Opeens greep mevrouw Littimer den ring uit de handen van lord Lit- zoeken. De herfog en hertogin van Aosta met hun kinderen zullen op 23 Dec. a.s. en de hertog en hertogin van Qenua met hun kinderen op 28 Dec. den Paus hun opwachting maken. BINNENLAND. „De Tijd" met ochtendblad. „De Tijd" kondigt aan, dat zij in de tweede helft van December be ginnen zal een ochtendblad uit te geven. Patrouilleschip voor Curacao. De Amigoe di Cursgao meldde eind October dat de Hertog Hendrik bin nenkort naar het vaderland zou repa- trieeren. In zij.i plaats zal naar Cura sao komen het patrouillevaartuig de Arend, een schip ter grootte van de Kortenaar. Het was aanvankelijk be stemd als opiumjager in Indië. Deze jager vaart 25 8 rnfll per uur. GELUIDVERSTERKERS IN DE TWEEDE KAMER. Woensdag werden in de vergadering der Tweede Kamer proeven genomen met geluidversterkers, die op verschil lende tribunes waren opgesteld. Een microfoon was voor het spreekgestoel te geplaatst. De installatie voldeed uit stekend. Maandag j.l. waren reeds proeven genomen in kleinen kring. DE POSTVLUCHTEN. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat het derde retourvliegtuig om 6.15 uur uit Bushir is vertrokken en om 9.51 uur te Bagdad is aangekomen. Vandaag wordt niet verder gevlogen wegens het slechte weer. Het zesde postvliegtuig is Woens dag te Batavia en Bandoeng aangeko men. Gistermorgen is de P.H.A.E.N., het 7e postvliegtuig van Schiphol naar In dië vertrokken. Het vliegtuig is bemand timer en wierp hem door het open staande venster in den tuin. Dan stond ze op en keek Henson aan met een vernietigenden blik en fier opgeheven hoofd. In haar oogen blonk een nieuw besluit. Het was bijna ongelooflijk dat deze fijne, schoongebouwde vrouw met het fraaie zilverwitte haar, het arme, half krankzinnige wezen kon zijn, welke de anderen hadden gekend geduren de de laatste 7 jaren. „Reginald Henson!" riep zij harts tochtelijk uit, „luister naar me Ten einde je eigen belangen te die nen hebt ge 7 jaar lang tal van an deren het leven zuur gemaakt en al hun geluk tot scherven geslagen. En bet was alleen om geld dat ge dit deed. Uit pure verkwistingzucht en hartstocht voor het spel dat ge deze misdaad hebt gedaan! Ge hebt me bijna van mijn zinnen beroofd! Ik zeg nog niets van al het verloren geld want dat beteekent niets in vergelij king met het eerste. Maar dit zeg ik u wel: die verloren jaren kan ik nim mer inhalen: nooit meer komen ze voor mij terug. Wanneer ik denken moet aan mijn verleden en aan het lijden van mijn armen, ongeluk- Jkigen jongen, ach.... als gij maar neen, ga weg, ga weg, onder mijn oogen vandaan!.... Blijf daar niet zoo wezenloos staan, ga heen, ga. Indien ik geweten had, dat ge hier nog had durven verschijnen, zou ik je het huis verboden hebben! Je te genwoordigheid brengt me buiten mezelve. Littimer, laat hij gaan!" Littimer stond op en drukte op de electrische schel. KANTOREN: TILBURG Zomerstraat 1B. Telephoon 1625. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2A. Telephoon 3717. met de piloten Soer Wiersma en de me canicien Naber. Onder de belangstel lenden waren eenige heeren van de di rectie der K.L.M. en familie en vrien den van de vertrekkenden. Even voor zevenen werd de post, 265 K.G., ingela den. Precies te zeven uur vertrok het vliegtuig. De Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: Het stoffelijk overschot van Z.D.H. Mgr. H. v. d. Wetering; Bouw van een reusachtig luchtschip; Schil derij „de Fossiel-jagers"; Een vrou welijke vliegtuigbestuurder; Carl Eielson verongelukt; Oogst van een boomgaard in West-Virginia; Kroko dillen in New-Yorksche dierentuin; Brand te Den Haag; De moorden te Dusseldorp; Een zestal foto's van de begrafenis van Mgr. van de Wete ring; de grootste vreesmachine; Rav- mund Duncan naar Amerika; De nieuwe gezant van Abessinië Over stroomingen in Devonshire; George Clemenceau overleden; Gezondheids tentoonstelling; Het mirakuleuze graf in Amerika; Mgr. Verdier tot Aarts bisschop van Parijs benoemd; Gou den Italiaansche Koets; Storm aan de kust van Cornwall; 1 pag. „Uit Het Rijke Roomsche Leven". „Ge zult wel zoo vriendelijk willen zijn", sprak hij tot Henson, „om me van je hatelijke tegenwoordigheid te bevrijden! En wel onmiddellijk, ga!" Maar nog bleef Reginald Henson aarzelend staan. Hij schuifelde den eenen voet langs den anderen: hij scheen een moeilijkheid te hebben, waaraan hij geen uiting wist te ge ven. „Ik wensch heen te gaan", mom pelde hij. „Ik wil het land verlaten. Maar op het oogenblik bezit ik prac- tisch geen cent meer! Als u mij wat voor zoudt willen schieten Een schaterlach van Littimer was het antwoord. „Op m'n woord", meende deze, „je koelbloedigheid gaat wel ver! Ik ga je straks vervolgen. Ik zal m'n uiter ste best doen om de maatschappij zoo lang mogelijk van je tegenwoor digheid te bevrijden. En ge vraagt mij, m ij, hoe is het mogelijk ge vraagt mij om geld, dat je moet in staat stellen om aan de politie te ont komen. Hebt ge geen spaarduitje ver gaard, van al die enorme bedragen?. Williams, wil je zorgen dat mijnheer Henson het buiten verlaat!" I De glimlachende Williams maakte een diepe buiging. i „Met het grootst mogelijk genoe gen, mylordwas het antwoord. „Verder nog iets van uw dienst, my lord?" I „Ja, en hij mag nooit meer een voet i hier op het landgoed zetten, begre- pen?" Wordt vervolgd. Waalwybsehe en Laisgstraatsche Dit blad verschijnt Prfls der Advertentita WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; mlnlmnm 1.50. Abonnementsprijs per S maanden 1.25. BQ contract flink rabat. Franco per post door het geheele rijk L40. Reclames 40 cent per regel. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, eon. franco te «enden aan den Uitgever. Ad verten tlSn moeten Woensdag en Yrljdag des morgens om alterlgk 9 uur In ons bezit «In- mm»—IWBW—-tfr. «M „DM MOHO VAN BBT BUIDMN t MWT3CHAPPV VAN VïWEKfRlNG OP HET LEVtft

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1