Hoeden en Petten H. VERHULST, Marktberichten. Najaar 1929. Gildenbond gekeken. Voor den eersten ontwikelingsavond had ook wel wat meer belang stelling mogen zijn. Hoe zou het komen? Vorig jaar had den de lezingen ook niet zeer veel aandacht. Meenen de werklieden soms dat ze geen ontwikkeling meer behoeven? Dan zijn ze er naast! de kamer binnentrad, was dokter Arends juist met zijn onderzoek be zig. „Den been en een arm gebro ken". De patiënt moet nog vanavond naar het ziekenhuis in Kronenburg gebracht worden." Bart's moeder en zijn zuster waren als verpletterd. Hoe vreeselijk. Die arme vader, die zoo droevig kreunde naar het ziekenhuis, voor wie weet hoe lang! Dank zij de welwillende hulp van dokter Arends werd Van Vloten nog dienzelfden nacht naar het ziekenhuis vervoerd. Bart's moe der, zijn zuster en hij zelf gingen mee. Het afscheid was droevig en toen de drie eerst tegen den morgen weer thuis gekomen waren, zaten ze langen tijd als wezenloos tegenover elkaar. Gelukkig hadden ze een klein spaarpotje, waarschijnlijk voldoende om de vele kosten er uit te kunnen bestrijden. Den volgenden dag werd besloten, dat Bart met behulp van 'n jongen knecht de zaken zou drijven en toen de Paaschdagen heel droe vig voorbij waren gegaan, nam het werk voor Bart een aanvang. Geluk kig dat het zomer werd. Driemaal per week reed hij met een volgeladen wagen naar Kronenburg en terug. En wanneer hij dan op zijn karretje zat en het paard op een sukkeldrafje liep raakte Bart dikwijls aan het mijme ren over de heerlijke plannen, die hij gehad had voordat zijn vader een on geluk kreeg. Tranen had het hem gekost van al dat mooi's afstand te doen. Geen ambachtsschool, geen fiets, niets van dat alles, maar, en dat dacht hij telkens weer, het moest het was voor vader en moeder. Hoe gelukkig was hij, als hij na enkele weken, 's avonds van een vermoeien de reis terugkwam en hij zijn moeder die al naar hem stond uit te zien van verre kon toeroepen„Dag moeder, 't gaat met vader al veer beter! Ik ben wel een half uur bij hem geweest en u moet de groeten hebben en vader hoopt gauw thuis te komen!" Dat gauw duurde echter nogal een poosje. Vijf maanden moest Van Vlo ten in het Ziekenhuis blijven, maar hij herstelde. Wat hem vooral geluk' kig maakte was, dat alle menschen. die hem kwamen opzoeken, verklaar den, dat die Bart toch zoo'n flinke brave, handige jongen was, die nu letterlijk nooit een boodschap vergat en aan wien men alles kon opdragen. Het kwam altijd goed uit. Na vijf maanden was van Vloten hersteld. Dat was een feest toen hij weer thuis kwam. Eenige vrienden waren mede in zijn woning om hem te ontvangen. Ook Bart's oude meester was er, en kwam vertellen, dat hij den direc teur van de ambachtsschool bezocht en dat deze goed gevonden had, dat Bart, als zijn vader het werk weer zou kunnen doen, toch nog als leer ling werd aangenomen. Of Bart dit met blijdschap hoordeOok baas Petersen was aanwezig, toen van Vlo ten thuis kwam. Hij hoorde ook wat meester zeide en toen lachte hij heel stil. Hij maakte een plannetje. Nu zou hij iets voor Bart kunnen doen Nog ruim 2 maanden bleef Bart „vrachtrijder". Het was begin Decem ber. Afgesproken werd, dat Bart met Nieuwjaar naar de Ambachtsschool zou gaan. Het werd Sinterklaasavond. Vader, moeder, Bart en Mien zaten gezellig om de kachel. Daar werd opeens de buitendeur geopend en daarna de kamerdeur. Twee mannen schoven een heel groot pak naar bin nen. Het leek wel een ingepakte kist, dacht Bart, die als de wind was op gestaan om te zien, wat daar in hjis gebracht werd. En toen aan het uit pakken. Wat zou het zijn? Al gauw was het omhulsel weggenomen. Het leek wel een maar neen, dacht Bart, dat kan toch niet! Het was een fiets, een fonkelnieuwe fiets. „Voor Bart, die zoo kranig zijn best gedaan heeft", stond er op een kaartje, dat aan het glimmende stuur hing. „Vader, moeder!", hoe mooi!! Van wien zou ik die. Voor Bart had uitgesproken verscheen het lachende gezicht van baas Peters om het hoek je van de deur. Achter hem stonden dokter Arends, de Meester en nog eenige anderen. Toen begreep Bart en vol dankbaarheid schudde hij de handen van zjjn vele vrienden. De ambachtsschool en de fiets! „Vader, moeder, Mien! Wat ben ik gelukkig." Er zt|n prachtvolle étalages, uitstekende en billijke aanbiedingen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buitenverantwoordelijkheidl der Red.) Mijnheer de Redacteur. U zult mij zeer verplichten door mij nog eens gastvrijheid te verleenen voor het volgende: Het ingezonden stuk van den Heer van der Waerden, opgenomen in het nummer van 23 dezer, geeft mij aan leiding nog eens terug te komen op mijn stukje in het nummer van 16 November j I. Ik wees er toen terloops op, hoe de begrotingscommissie in haar tweede rapport op verschillende punten al een draai nam om ai te opvallende mis vattingen in het eerste rapport te camoufleeren Het is voor iedereen duidelijk, dat het eerste, zoo goed als het tweede rapport der Commissie het werk is van den Heer van der Waerden, al moge de Heer Pulles in den Raad ook al beweren, dat hij zich mans genoeg voelt om tegen den Heer van der Waerden opgewassen te zijn. Nu schijnt deze laatste van napraten te houden. De Echo krijgt voor en na nog al eens een ingezonden stuk van hem te plaatsen over zaken, waarin hij het in den Raad niet heeft kunnen winnen. Zoo ook nu weer. Ik kan moeilijk tegenspraak verwachten, wan. neer ik beweer, dat de begrotings commissie een niet zeer elegant figuur heeft geslagen. Twee ellenlange rap porten met greote woorden, resultaat van diepgaande studie, een labyrinth van cijfers, zooals de Heer van Loon het noemde en tot slot een met alge- meene stemmen aangenomen onge wijzigde begrooting. De Heer van der Waerden tracht, der gewoonte getrouw, ook nu weer in een ingezonden stuk zijn houding in den Raad goed te praten. Voor de verdediging van die houding heeft hij toch wel volop ge legenheid gehad in de raadsvergadering, die tot na middernacht heeft geduurd. Daar werd de Commissie met de kous op den kop weggestuurd en bleef de Heer van der Waerden, blijkens het verslag in de Echo. in gebreke den Voorzitter aan te toonen, waar de uitgevonden bezuiniging op de be grooting van f 24000.vandaan moest komen. In zijn ingezonden stuk zal hij dit nu eens aantoonen. Nu is dergelijk geschrijf legen het Gemeentebestuur gemakkelijk, omdat men van tevoren weet dat van die zijde in de courant geen verweer zal komen en een buiten staander zich daaraan niet waagt als het over belastfngcijfers gaat. Ook ik ial deze dan ook buiten beschouwing 'aten, doch liever een voor de hand Hggep.de conclusie trekken uit hetgeen in den Raad is gezegd. Het optreden van den heer van der Waerden maakt niet altijd een bijzon der oprechten indruk. Zoo motiveerde nij het voorstel tot uitstel van de be handeling der begrooting dat dit voor stel niet werd gedaan, zooals de heer Pulles eerlijk bekende, om 't antwoord van B. en W. nog weer eens te be antwoorden, doch om de gelegenheid te geven aan de Commissie om een gezamenlijk standpunt te kunnen in nemen, wat de discussies zou kunnen bekorten. Niettemin wordt in de vol gende vergadering een tweede rapport voorgelezen, misschien even lang als het eerste. In de Echo is slechts een gedeelte daarvan in het raadsverslag opgenomen en hij noemt het zeil nu ook maar tweede rapport Voor het antwoord van B. en W. was den Raad te weinig lijd gelaten om het grondig te kunnen bestudeeren. voor het 2e rapport der Commissie was dit weer niet noodig. In zijn ingezonden stuk schrijft de ïeer van der Waerden dat de Raad besloot dat het reservefonds ook voor belastingtegenvallers zou worden be stemd, ofschoon de Voorzitter in den Raad heel duidelijk heeft te kennen gegeven dat het fonds vanaf de in stelling was bestemd voor bijzondere doeleinden, dus ook voor belasting tekorten en ook voor een raadhuis of andere zaken, maar hij heeft er ten overvloede nog eens op gewezen, dat niemand dan de Raad alleen over dit onds kan beschikken, zoodat dus B. en W. daarvan geen cent kunnen nemen zonder machtiging van den Raad. Ik ben dan ook nog steeds van meening dat de Commissie op dit stuk van een naieve onwetendheid heeft blijk gegeven. En op deze onwetendheid in zake een kardinale bevoegdheid van den ?aad construeert de Commissie voor stellen om te bereiken wat dan blijkt.... reeds te bestaan. De grondslag der voorstellen der Commissie was on wetendheid en wantrouwen en heel ogisch viel de op die grondslagen gebouwde crltiek als een kaartenhuis in elkaar, toen duidelijk werd hoe schromelijk de Commissie zich vergiste. Ik blijf bij mijn bewering, dat met de betiteling van leuterkoek aan het rapport der Commissie de eer wordt bewezen die het toekomt. Men moet wel beschikken over een rijke fantasie om te verwachten, dat het ingezonden stuk van den heer van der Waerden kan goed praten, dat ook met de stemmen der Commissie de begrooting is aan genomen, zonder dat daarin iets is veranderd. Te durven schrijven dat door B. en W. geen enkele onjuistheid is aangetoond noch in het eerste, noch in het tweede rapport, kan moeilijk anders dan een hulpeloozen indruk maken, X. Waalwijk, 26 Nov. 1929, VOOH HANDEL EN INDUSTRIE. Zomergerst op Zandgrond. Indertijd vernam ik, dat er nogal vrij vaak door landbouwers uit de Langstraat, zomergerst gekocht wordt in 't Land van Heusden en Aitena, ten einde dit als kippenvoer te ge bruiken. Tot op zekere hoogte is dit wel 'n prijzenswaardige maatregel, omdat gerst in 't algemeen en dus ook zomergerst wel met graagte door de kippen gegeten wordt. Desniettegen staande kan er toch één bezwaar tegen bedoelde handelwijze zijn en wel deze, dat de landbouwers uit de Langstraat bedoelde gerst misschien met meer voordeel zelf kunnen ver bouwen, dan dat ze deze koopen. Niet alleen op kleigrond, maar ook op 't zand gelukt de verbouw van zomergerst over 't geheel zeer goed, mits men zorg draagt, evenals dit trouwens bij elk gewas behoort te gebeuren, dat men aan de cultuur de noodige zorgen besteedt. Zomergerst is n.l. 'n gewas, dat aan den bodem geen zeer bijzondere eischen stelt. Wanneer men er voor zorgt, dat de grond, wat de bemesting betreft, in zoodanigen toestand ver keert, dat er 'n goed gewas haver van zou kunnen worden verwacht, dan kan men er ook gerust zomergerst verbouwen, met dien verstande even wel, dat er bovendien misschien nog 'n weinig chili voor over-bemesting gegeven zal moeten worden. Wannetr men er 'n proef mee zou willen nemen, dan komt m.i. de Goud. gerst hiervoor onder de verschillende zomergerst—rassen, wel zeer in aan merking. Mochten er in de Langstraat landbouwers wonen, die zich voor deze cultuur interesseeren. dan zal ik dit gaarne vernemen. Wellicht kan dan in overleg met mij 'n proef ge nomen worden of kan ik hen verder van voorlichting dienen. Met het nemen vnn 'n proef in overleg met mij be doel ik, dat misschien door mijne bemiddeling gratis 'n kleine hoeveel heid zaad ter beschikking gesteld kan worden. Geeft men er de voorkeur aan geheel voor eigen rekening een proef te nemen, zoo zij opgemerkt, dat men goed doet de hoeveelheid zaaizaad van Goudgerst niet al te klein te nemen. Bij 't zaaien-uit de hand wisselt de hoeveelheid zaaizaad per HA. af van l'/j—3HL per HA., alnaar de kwaliteit zaad en den toe stand van den bodem en bij 't zaaien met de machine van 1,5—2,5 H L. per H.A. Wil men eerste kwaliteit zaaizaad, dus origineel zaad hebben, dan wende men zich tot den heer Wiersum, im porteur van origineele Goudgerst te Groningen (Noorderstationsstraat) en is men met nabouw tevreden, dan zal 't beste zijn te schrijven aan den heer C G. de Jong te Almkerk of aan den 1 heer J. A. Dirven fe Breda, om opgave van goede adressen. Steeds moet men er uitdrukkelijk bij vermelden, dat men beslist Goudgerst wenscht te ontvangen. De graanopbrengst van zomergerst fn 't algemeen kan 35—60 H L. per H.A. zijn en 't H-L.—gewicht 60—70 K.G. Verdere inlichtingen zullen desge- wenscht gaarne door mij worden ver schaft. De Rijkslandbouw—consulent, H. E. HUIZENGA. Breda, 25/11 '29. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met aiknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markl 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. GEMENGD NIEUWS. Ontploffing in een tankwagen. Dinsdagnacht wilde een 51 jarige rangeerder van de Nederlandsche Spoorwegen, werkzaam te Tilburg, een tankwagen inspecteeren en lichtte zich daarbij met een lampje bij. De ran geerder meende, dat er geen benzine meer in de tank aanwezig was, doch dit was een abuis en door de vlam van het lampje kwam de nog aanwezige benzine tot ontploffing. De knal kon tot ver in den om'rek worden gehoord. Door de ontploffing werd de rangeerder vrij ernstig aan gelaat en beide armen gewond. Door den schok werd hij bovendten van den wagon geslingerd en kneusde daarbij zijn borstkas. Zijn foestand is niet levensgevaarlijk. De strafbare behulpzaamheid. Een soldaat uit Bovenkarspel moest opkomen te 's-Hertogenbosch en werd door een vriend, een burger afgehaald. Daar de militaire lasten nogal zwaar waren, droeg de burger ook wat. Dat verbiedt de wet en een politie agent maakte procesverbaal op wegens het dragen van militaire uitrusting. De burger moest deze week voor het kantongerecht in Den Bosch komen en werd bij verstek veroordeeld tot f 1.— boete De Bovenkarspelsche soldaat wiens getuigenis men ai op papier had, moest ook persoonlijk komen en kreeg zijn declaratie ad f20 10 vergoed. Door een bak beton verpletterd Woensdag was een 15 jarige jongen werkzaam in een befonpui te Sluiskil, toen een zware bak met beton dooi het breken van een staaldraad in den put viel op den jongen. Met ingedrukte borstkas werd de ongelukkige dood van onder den bak gehaaid. Overreden en gedood. Het 4 jarig pieegzoonlje van de familie D. te Limmen (N.H.) is door een vrachtwagen van den handelaar S. uit Castricum overreden. Het kind was terstond dood. Aan de gevolgen overleden. De 10-jarige A v. d. Laan uit Ekamp, die onder een wagen was geraakt en ernstig verwond werd, is in 't R Kath. Ziekenhuis te Winschoten aan de gevolgen overleden. Verdronken. Woensdagmiddag had de 16-jarige schippersjorgen Lieverts uit Rotterdam van het vrachtschip „De tijd zal het leeren" liggende in de Zaan in de nabijheid van het gebouwencomplex der firma G J. van Gelder, het onge luk over boord te vallen. Van den Zaanoever zag men hem in het water verdwijnen, ijlings schoot men met dreggen toe om hem weer boven te brengen. Na ongeveer 12 minuten ge lukte dit, doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. Als tragische bizonderheid kan worden medege deeld, dat de vader en een broer v n hst slachtoffer het vorige jaar in de Rotterdamsche haven verdronken. - Een 2—jarig kind van R, Rumpt te Meppel is in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. Dinsdagavond heeft tusschen zes en zeven uur in de mijn lil—VII van de Thyssensche Gewerkschaft te Hamborn een ernstig ongeluk plaats gehad. Ten gevolge van binnenstroo mend waler stortte een mijngang in, waarin eenige mijnwerkers werden be dolven. Vier mijnwerkers werden ge dood en acht gewond. In Nagysurary in Slowakije brak onder de voorstelling van het circus Wolff een paniek uit. In de pauze werden, als gebruikelijk, de kooien van de circusmenagerie en de stallen voor de bezichtiging door het publiek opengesteld Een 8 jarige jongen, die in gezel schap van zijn vader voor de leeuwen- kooi stond, kwam er op een onbe dacht oogenblik wat te dicht bij. Plot seling nu strekte de leeuwin een klauw door de tralies, greep het kind bij het hoofd en trok het in de kooi. De circusmenschen Irachtten er het beest met hooivorken en ijzeren stan gen toe te brengen, het kind los te laten, wat ten slotte ook gelukte, ech ter eerst nadit dit gescalpeerd was, zoodat men voor zijn leven vreest. Onder het publiek ontstond infus- schen een paniek, waarbij verschil lende vrouwen flauw vielen. De vermiste landartsen. Naar het W. B. meldt, zijn de lij ken der drie tandartsen uit Coblenz, die na aan een vergadering te Mainz te hebben deelgenomen, werden ver mist, gevonden. Zij zijn blijkbaar door den dikken mist misleid, bij Nieder- Ingeiheim met hun auto in den Rijn gereden en verdronken. De wereld op z'n kop. In een vliegtuig, dat te Roosevelt feere (Amer.) op een hoogte van 800 M. en met een snelheid van 175 K.M. per uur vloog, vond gisteren een trouwpartij plaats, welke tenslotte met een sprong uit het vliegtuig van het bruidspaar en de 12 gasten zou eindigen. De jonge bruid, die het eerst naar beneden sprong, kon het valscherm niet bijtijds open maken, stortte van een hoogte van 300 M. naar beneden en werd dood opgeno men. Ook de sprong van den bruide gom mislukte, zoodat ook hij dood werd opgenomen. Nadat de volgende bij den sprong in de diepte bijkans in een cementmolen gevallen was, za gen de overige brnilofsgasten van den sprong af. De namen van de dwaze ongeluk- kigen zijn de mecanicien Donald Bab- cock en de telefoniste Marjorie Klin- ger. De parachute-sprong was bedoeld als aanvang der huwelijksreis Weet gij dat in China de zede heerscht, dat wanneer een jongen en een meisje door de ouders reeds in hun prille jeugd voor elkaar bestemd worden, men hun een haarlok afknipt en deze in heet water gooit. Drijven de beide lokken naar elkaar toe en omwinden zij elkaar, dan zal een huwelijk volgen. Drijven ze echter uiteen, dan zijn de kinderen door hoogerhand niet voor elkaar bestemd en dat Colonel Frederick van Reu- selaar Dey zijn Nick Carter verhalen in 1899 begon en twintig jaar lang zijn contract om iedere week 'n ver baal te leveren nakwam en dat de opvoeding er op gericht moet zijn, dat luiheid de moeder der verveling ia en de grootmoeder der armoede en dat er elk jaar in Hollywood iets meer dan 200.000 mijl films ge produceerd worden en dai volgens geleerden, katten en honden kleurenblind zijn én alles grijs zien en dat volgens een Fransch ster renkundige de zon nog genoeg warmte heeft om ons gedurmde 150 millia d jaren te verwarmen en dat bananen, in tegenstelling met andere vruchten, geen zaad heb ben en dat de ontdekking van Amerika ongeveer 6000 gulden gekost heeft en dat Columbus in dien tijd als admiraal 700 gulden per jaar verdiende en zijn matrozen van 60 tot 75 gul den per jaar Waalwijk, 28 Nov. 1929. Varkens f 20 f 25. Eieren 13 14 ct. 's Hertogenbosch, 27 Nov. 1920. Op de markt van heden waren aangevoerd 3000 stuks. 1824 stuks hoornvee. 985 biggen. 29 zeugen. 96 schapen—lammeren. 66 Kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien van f 215—f 385 p. st. Kalfvaarzen van f 200—f300 p. st. Magere ossen en koeien van f 130—f 225. Vette ossen en koeien van f 0.56 p p le kw Vette ossen en koeten van f 0.48 p p 2e kw Pinken van f 110—f 170 per stuk. Zeugen van f 130—f 170 per stuk. Biggen van f 2.60—f2.90 per week. Schapen van f22—f33 per stuk. Lammeren van f 16.— tot f26.— p.stuk. Verdere mededeelingenVet vee goede kwaliteit, willig met hoogere prijzen kalfvee sleepende, prijshoudend. Jong fokvee ruim prijshoudendvoor den dood iets flauwer. Schapen flauw. Zeugen en biggen willigen duurder. Men ziet ook weer uit dit nummer dat de adverteerders de publiciteitswaarde van ONS blad begrijpen, en dat men adverteert in een blad dat WERKELIJK verspreid en ge lezen wordt.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6