DE tCHOVlN HIT IBIOtN H. de Bont-v. Huiten DEKENS No. 95. Zaterdag 30 Nov. '29. 52e Jrg'. DERDE BLAD. Beleefd, doch dringend verzoek. Wij verzoeken inzenders van berich ten. Ingezonden Stukken, enz. hun bijdragen zoo tijdig mogelijk te zenden. Zoo bereiken ons b.v. verslagen van voetbalwedstrijden die Zondags gehou den zijn, steeds Woensdags, hoewel dit met wat goeden wil toeh veel vroeger kon, terwijl het ons aldus veel moeilijkheden bezorgt. Zoo is het ook met andere bijdragen. Advertenties, ook abonnements advtr- tenties, worden véél te laat bezorgd, gewoonlijk kort voor 't verschijnen. Wij vertrouwen dat men in weder- zijdsch belang met een en ander rekening zal willen houden. REDACTIE EN ADMINISTRATIE. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 Nov. 1929. Vragen van het raadslid Roxs. De heer Roxs, lid van den Gemeen teraad heeft de volgende vraag gesteld Aan den Voorzitter van den Raad dezer Gemeente. Mijnheer de Voorzitter, Passeerende de Besoijensche Straat op dato 12 Nov. 1.1. kon ik zien in welk een deplorabelen toestand voor noemde straat verkeert bij slecht weer de tramlijn stond nagenoeg over hare heele lengte onder water. Als men zich dan indenkt, dat dat water niet anders weg kan, dan bij droog weder in den grond trekt, dan begrijpt men wat dat is voor de bewoners van de Westzijde van die straat. Het is U bekend, Mijnheer de Voor zitter, dat door den Heer van Driel meermalen op dien toestand gewezen is en dringend verandering behoeft ook de Grootestraat verkeert nog steeds in een zeer treurigen toestand voor de bewoners aan de Zuidzijde van dien weg't is gewoon treurig om aan te zien hoe de huizen toegetakeld worden, Is de werkelijke toestand dezer sVraten U genoegzaam bekend Zoo j'a, waarom dan nog langer die el lende Zoo niet, d&n zou ik Ubeleefd willen verzoeken, U persoonlijk van dezen toestand op de hoogte te stellen, daar er dan mogelijkheid zou bestaan in deze verandering te brengen. Ik had gedacht, dat men voor deze verande ring wel een post zou hebben uitge trokken op de begrooting, maar te vergeefs. Is U niet met mij van meening, dat deze toestand al te lang geduurd heefi en er nog alleen ontevredenheid uit kan voortvloeien, onder de inwoners van voormalig Besoijen Is U het met mij niet eer>s, dat deze toestand niet langer uitstel duldt? Is U bereid U persoonlijk van dezen toestand op de hoogte te stellen en dan die maatregelen te treffen (en te bespoedigen) die een einde maken aan dezen ongewenschten toestand, tot volle tevredenheid der betrokken be woners Hoogachtend, F. C. ROXS. Het antwoord van den Voorzitter luidt ais volgt Aan den Heer F. C. Roxs, alhier In antwoord op bovenvermeld schrij ven heb ik de eer U mede te deelen, dat inderdaad de toestand van de Besoijensche Straat en van de Groote straat in voorm. Besoijen verbetering behoeft. Het College van Burgemeester en Wethouders besloot dan ook in zijne gisteren gehouden vergadering verbe tering te doen aanbrengen in den waterafvoer, o.a. door het aanbrengen van kolken aan den Westkant der Besoijensche Straat. Hiertoe kan echter niet worden overgegaan voordat de bestrating tusschen de tramrails ver beterd is. Het College heeft zich daarom bij schrijven van heden gewend tot de Directie der N.V. Hoilandsche Buurt spoorwegen te Tilburg met het drin gende verzoek tot herstrating over te gaan. De Burgemeester van Waalwijk E. MOONEN. Jubileum Norb. van Bladel. Het zangkoor van St. Jan heeft Donderdag op waardige wijze zijn directeur gehuldigd, bij gelegenheid van zijn 50—jarig lidmaatschap, waar van nu reeds 35 jaar als directeur, van het parochiaal zangkoor. In een van onze vorige nummers hebben wij reeds uitvoerig gewezen De heer N. v. Bladel, de gouden jubilaris, temidden van zijn koorzangers en den president, pastoor v. Riel. op de groote verdiensten van den hedr van Bladel. Dat men die verdiensten op hoogen prijs stelt en hartelijk weet te waardeeren, bleek j.l. Donderdag overduidelijk. Volgens het program werd des morgens om 9 uur een plechtige H. Mis opgedragen uit dankbaarheid voor den directeur. De H Mis werd gecelebreerd door den Eerw. heer kapelaan Beekmans, met assistentie van de Eerw. heeren kapelaans Sanders en Martens, resp. als diaken en subdiaken. Het zangkoor zong onder leiding van den heer Duivelaar op zeer verdienstelijke wijze de Missae Sanctissimae Trinitatis van Hubert Cuijpers. Na afloop der H. Mis verzamelden zich de leden van het koor, met den ZeerEerw. heer pastoor van Riel, den jubilaris en familie in den foyer van Hotel „De Twee Kolommen", waarde gerant, de heer Robbers, een weivoor ziene koffietafel had aangericht. Alvorens men zich aan tafel zette, zong het zangkoor onder leiding van den heer Duivelaar het „Hij leve lang" van v Paaschen. De president van het koor, pastoor van Riel, feliciteerde den jubilaris nog slechts officieus, onder mededeeling, dat hij later op den dag nog wel een extra woordje zou spreken. Voor dezen morgen liet hij het woord aan den vice—voorzitter, den heer Th. Festen. Na afloop van de koffietafel nam de heer Festen het woord om den jubilaris namens het koor te huldigen. Hij memoreerde het feit, dat de heer van Bladel voor 50 jaar door wijlen pastoor Rijken, als 20—jarig jongeling, tot koorzanger werd benoemd. In die 50 jaren heeft de jubilaris alle stormen getrotseerd. Zijn muzikale prestaties waren van dien aard, dat hij reeds 15 jaar later werd benoemd tot direc teur. Spr. wil niet alle goede hoe danigheden opsommen, omdat de jubilaris zelf de eenvoud voorstaat. Maar wel wil hij wijzen op de groote liefde, waarmee de jubilaris zich aan den kerkzang heeft gegeven. Daarvoor is men zeer dankbaar. Verder herdenkt spr. twee overleden koristen, J. van Bladel en F. de Vaan. Deze twee hebben zoo dikwijls gezegd, dat zij in 1029 't gouden koorfeest zouden vieren. Maar God heeft anders gewild. Den huidigen jubilaris is vandaag dit geluk wel beschoren. Daarmee wenscht hij hem geluk en ook zijne kinderen. Daarna bood spr. namens het koor een fraaie pendule aan, waaraan alle leden spontaan hebben bijgedragen. Spr. wenscht hem nog veel gelukkige jaren. Onder den indruk van 't oogenblik vond de jubilaris slechts een kort dankwoord. Het koor hief daarop een .Hij leve lang" aan. Vervolgens sprak de heer K. A. de Moll, die met een inleiding begon uit de episode van Napoleons leven, zijne verbanning, het resultaat van hoogmoed en eerzucht. De directeur heeft ook gestreden met een krachtige garde, maar in eenvoud voor God en kerk en maatschappij Hij hoopt dat eens de diamanten kroon den jubilaris zal sieren. De jubilaris dankte ook spr. en hoopte met hem, dat al de goede wenschen in vervulling mogen gaan. Hierna zong men de Caecilia cantate van Jan Bots. De jubilaris recipieerde vervolgens ten zijnen huize. Hierbij bleek, dat men ook buiten eigen kring de verdiensten van den heer van Bladel weet te waar deeren. Talrijk waren de gelukwenschen die hem in verschillende vormen mochten bereiken, zooals bloemen, telegrammen, enz. van zustervereenigen e. a. Van de gelegenheid om den jubila ris te feliciteeren werd door velen gebruik gemaakt. We zagen allereerst de heeren Jac. Sars en A. v. Iersel, die den jubilaris namens de Liedertafel „Oefening en Vermaak kwamen feli citeeren. Vervolgens zagen wij den Z Eerw. heer pastoor van Riel met het Kerk bestuur. Z.Eerw. wenschte hem geluk met dit jubileum. Spr. wees op de mooie taak van den korist om O. L. Heer te verheerlijken en luister bij te zetten bij de kerkelijke plechtigheden. Z Eerw. prees de verdiensten van den jubilaris, die 50 jaar Gods lof ver kondigde. Door opoffering heeft de jubilaris bij God een schat van ver diensten vergaard. Dat noemt spr. de grootste verdienste van den heer van Bladel, Spr. verklaart, dat de goede naam van het koor te danken is aan de groote liefde waarmee de jubilaris zich aan zijn mooie taak gegeven heeft. De grootste belooning komt van God, maar het Kerkbestuur heeft ge meend 't niet enkel bij woorden te moeten laten. Spr. bood toen den ju bilaris een gouden horloge aan. De heer v. Bladel dankte en sprak den wensch uit nog vele jaren als Directeur te mogen blijven werkzaam zijn. Alhoewel het weer niet meewerkte, maakte het koor des middags toch nog per autobus uitstapje naar Heusden, waar men eenige uren ge zellig doorbacht in het „Wapen van Amsterdam." Des avonds verzamelden zich allen aan een groot feestdiner in hotel Ver- wiel, waar pastoor van Riel en de leden van het Kerkbestuur mede aan zaten. Men had voor dezen avond een speciaal programma samengesteld met zeer attractie—volle nummers. Dat het er gezellig en goed was. behoeven wij niet te herhalen. Voor den jubilaris en het zangkoor is het een onvergetelijke feestdag ge worden. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEEDING. Plannen nieuw Raadhuis. Naar we vernemen zijn thans de drie plannen voor een nieuw raadhuis ingediend, te weten van de architecten Kropholler, Kleijn en Valk. Vandaag zijn de ontwerpen ter be oordeeling gezonden naar de indertijd door den Raad benoemde commissie. Ontwikkelingsavond. Donderdagavond werd in de groote zaal van den Gildenbond de reeks door den geestel. adviseur kapelaan Beekmans samengestelde ontwikke lingsavonden geopend. De belangstelling was niet groot, waarover kapelaan Beekmans in zijn openingswoord zijn leedwezen uit sprak. Hij spoorde aan om de ont wikkelingsavonden beter en trouw te bezoeken. Vervolgens was het woord aan den heer Hendriks, die een uiteenzetting begon over de nieuwe Ziektewet. In het algemeen wees spr. eerst op de sociale wetgevingen, waarmee Neder land in Europa aan de spits staat. Alvorens tot de Ziektewet van vandaag te komen, schetste spr. eerst vrij uitvoerig de voorgeschiedenis daarvan, die reeds 25 jaar oud is. Ofschoon de Ziektewet van Talma reeds op 25 Nov. 1913 werd aanvaard, is van de uitvoering niets gekomen, mede door den oorlog die het daarop volgende jaar losbrak. De wet Talma is toen blijven rusten. Onder Aalberse. Ruijs, Posthuma e.a. heeft de wet ver. schillende bewerkingen en herzienin gen ondergaan. Ten slotte is onder Minister Slotemaker de Bruine de Ziektewet aangenomen. Na de voorgeschiedenis te hebben geschetst, gaf spr. een uiteenzetting van de voornaamste bepalingen der Ziektewet. Onder de bepalingen der nieuwe wet vallen alle personen die in dienst zijn van eenig bedrijf of onderneming, mits zij een inkomen hebben beneden f3000. De hoogste uitkeering welke kan worden verstrekt is 80 pCt. tot een maximum van f8 per dag Spr. wees verder in dit verband op het groote belang van het Ziekenfonds wezen. De nieuwe wet zegt o.a. thans reeds, dat men bij uitkeering verplicht is lid te zijn van eenig Ziekenfonds. Ten einde uniformiteit te krijgen zullen de uitkeeringen ingevolge de Ongevallenwet spoedig van 70 op 80 pCt. worden gebracht. De uitkeering bedraagt in het eerste jaar 180 dagen, tweede jaar 90 dagen en zoo successievelijk minder. De wet spreekt zich nog niet uit over het vraagstuk of bij staking en uitsluiting ook uitkeering moet worden gegeven. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door eenige personen gebruik gemaakt. Onder dankzegging aan den heer Hendriks werd hierna de bijeenkomst gesloten met den Christel, groet. Heemaf voordracht. Woensdagavond werd in „Musis" de aangekondigde „Heemaf-lezing" ge geven waarvoor groote belangstelling was. Een vertegenwoordiger van de Heemaf hield een algemeene inleiding over de aanwending van electriciteit voor ver schillende doeleinden. Hij demon streerde daarbij verschillendefabrikaten van de Heemaf ook z g. veiligheids apparaten, zooals licht- en krachtver. deelkasten, stal- of looplamptransfor- mator, welke geheel gevoelloes zijn. Na in 't algemeen te hebben gespro ken over de toepassing van electrici teit op lichlgebied, bepaalde de spr. zich tot het hoofdonderwerpde aan wending van electriciteit voor kracht. De kracht van mensch en dier werd vervangen door de stoommachine en dezen op haar beurt door de electro motor. Spr. geeft in korte trekken deze evolutie aan. Uit de groote vlucht van de electro motor kan worden vast gesteld, dat de toepassing wel groote voordeelen moet opleveren. 't Groote voordeel van de electro motor, is dat ze zich volkomen aan alle bedrijfstoestanden kan aanpassen, iets wat de stoommachine niet kan. Vervolgens bespreekt spr. de voor deelen van afzonderlijke aandrijving der machines, wat vooral van belang is voor de Schoenindustrie. Men krijgt daardoor meer soepelheid fn het be drijf, doordat de motor zich aanpast aan de bedrljfsdrukte. Achtereenvolgens werden verschil- lende typen motoren besproken, zooals de gelijkstroom-, wisselstroom- en draaistroommotor Ten slotte bepaalde Spr. zich voornamelijk tot het opsom men van de groote voordeelen der SKA. motor, een gepatenteerd fabri- caat van de Heemaf, waarvan in de jaren 1921—1929 reeds 90000 motoren werden verkocht. Hierna verduidelijkte de spr. het ge sprokene met lichtbeelden. Onder de pauze werden de aan wezigen door de Heemaf geregaleerd en had men gelegenheid verschil lende motoren te bezichtigen. Na de pauze werd een film afge draaid waarmee aanschouwelijk werd gemaakt het geheele Heemaf bedrijf 't Was een goede propaganda avond voor de Heemaf-fabrieken en voor de tegenwoordigen interessant en leerzaam. Aanbesteding. Onder architectuur van het Archi tectenbureau van Ree en Bossaerts, had Woensdagavond in het café van mej de Wed. Fransen de aanbesteding plaats van het bouwen van een woon huis aan de Grootestraat te voormalig Besoijen, voor rekening van den heer G. Goutière—Groenen Er werd als volgt ingeschreven E. Maas, Waalwijk f 7383 F. Fressen, Drunen 7225 M. Wijnands, Waalwijk 6545 Zw. Treffers Zn„ Waalwflk 6495 W. van Heesch, Waalwijk 6380 J. Kooien. Waalwijk 6368 C Michaël, Vrijh.-Capelle 6325 J. W. Nieuwenhuijzen, Sprang 5930 M Kleijngeld, Waalwijk 5900 J. v. d Meijs, Waalwijk 5799 Fa.Wed A Aarts«SZn.,Waalwijk5615 P. A Kramer, Genderen 5555 Het werk is gegund aan den laag- sten inschrijver. Firma TH. VAN WIJCK, W a a I w ij k Verloting. Heden Zaterdag 30 November zal de trekking plaats hebben van de verloting der Voetbalvereniging „Ju liana", Waalwijk in het Café van den Heer W. Pullens ('t Vosje) v m. Baard wijk, des avonds om 7 uur onder toezicht van de politie. E talagewedstrijd. Het bestuur van W.B. ontving van de jury voor den Etalage-wedstrijd, de heeren G. Röling, André Verhoust en Welmeijer te 's-Bosch, o.m. het volgende rapport, waarmede, naar wij hopen, onze winkeliers hun voor deel zullen doen: Over het algemeen maken de win kels te Waalwijk een aangenamen indruk, ze zien er goed verzorgd uit en er wordt met smaak en zakelijk inzicht geëtaleerd. Het is daarom jammer, dat veel van het nuttige effect hiervan ver loren gaat, doordat bijna alle etalages met open lampen verlicht zijn. Bij de meeste zou het aanbrengen van een ondoorschijnende kap om de lampen, waardoor het licht aan de straatzijde werd afgedekt, al voldoende verbete ring geven. Wij troffen echter ook winkels aan waar de lampen te ver naar achteren in de etalage zijn aangebracht, zoo dat de uitgestalde goederen niet be licht worden aan de zijde van de straat, maar aan den achterkant, wel ke toch niet gezien kan worden. Ook kregen wij den indruk, dat vele winkeliers meenen, dat in een keurig verzorgde etalage geen prijzen mogen worden aangebracht. Maar en kelen van de mededingende winke liers hadden hun goederen geprijsd geëtaleerd. Dit is een misvatting, welke veel van het nuttig effect van een etalage doet verloren gaan. Een voudige, goed verzorgde prijskaartjes op de goederen ontsieren geen enkele etalage. Ten slotte moge nog eens ernstig gewaarschuwd worden tegen overla ding van de uitstalkasten. Bij enkele winkels was de overdaad van uitge stalde goederen oorzaak, dat de arti kelen ieder op zich niet tot hun recht kwamen en het overzichtelijke van de te koop geboden goederen verlo ren ging. Juist omdat hetgeen de winkeliers van Waalwijk op het gebied van eta lage presteeren, werkelijk groote waardeering verdient, hebben wij ge meend op de,ze paar punten te moe ten wijzen, temeer, omdat hierin met weinig moeite en kosten verbetering is te bereiken. Biljarten. Dinsdag 1.1. speelde de biljartclub"" „Volhouden" te Sprang, gevestigd bij de Wed. Hofman, een vriendschap pelijke match tegen „H.K.B" geves tigd bij Jan Wingels. De uitslag is als volgt: VolhoudenH.K.B. Elshoutv.. d. Grind 62100 v. AmelrooijVissenberg 59100 J. Krolv. As 63100 H. MaaijersC. Willemse 93100 Joh. MaaijersJ. v. Loon 59100 A. de Jong—J. v. Boxtel 90100 426—600 Langstraatsche Biljartbond. Hedenavond ten 8 uur heeft in café Kemperman de ontmoeting plaats tusschen de vereenigingen „Ons Ge noegen" (Kemperman) en de W.B.C. (van Berlcel). Tegen alle verwachtingen in klop te de W.B.C. 14 dagen geleden „Ons Genoegen" met ruim 80 punten. Zelfs de geduchte „Frans" kon het tegen Schoelitz niet verder brengen dan 72 punten. „Ons Genoegen" zal natuurlijk Schitterende verlichting van beide kerken.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9