Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. l WSt 'd FEUILLETON siiakui NUMMER 96. WOENSDAG 4 DECEMBER 1929. 52e JAARGANG. Dit blad rerachjfnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden, ena, franco te «enden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-Adres: ECHO. Telefoon No. ii Prfls der Advertentlfin 20 cent per regel; minimum 1,50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentldn moeten Woensdag en Vrfldag des morgens em aiterlflk 0 nar ln ons bexlt ■In. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. V ST. NICOLAAS. We leven ln een lijd van breken en bouwen Nu kan men zeggen een nieuwe tijd moet breken om te kunnen bouwen, Maar dit laatste is, als zooveel, een betrekkelijke waarheid. Men kan inmiddels ook bouwen, vooribouwen op oude, hechte iunda menten. Een „streber" in den goeden zin voor den .nieuwen tijd" behoeft niet noodzakelijk te breken met het „oude", hij kan gerusf een verleng, siuk geven aan de traditie Maar wij breken vandaag radicaal met veel traditie, met veel wat onzer vaderen, trots, en eer en vreugde was tege'ijk. L)e ontwikkeling van de techniek heeft ons nieuwe en audere behoeften gegeven, opgedrongen, ons er aan onderworpen. Op elk grbied. zoowel tn onze da- geltjksche noodwendigheden als in de vormen van ontspanning En terwijl de massa „vervlakt" en niet - begrijpend heeft verworpen en verwerpt de etgendommelijke ontspan ning en feesten, gebruiken en gewoon ten van onze voorvaders, zijn er van den anderen kant artisten en inteilec- tueelen niet de vermechaniseerde intellectueel die zich beijveren om wat verloren ging te herwinnen. Maar er gaat gerutmen tijd over heen eer het voik in het oude, 't schoone zal terugzien, Komt 't echter zoover, dan vindt 't zichzelf ook weer terug Tot het oude en schoone. dat nu eenmaal niet ontkomt, niet kè 1 ont komen aan de „veralgemeening" en geestelijke onbepaaldheid, behoort ook het Sinterklaasfeest. We kunnen er om treuren, maar daarmee komen we niet verder. Neemt krachtig stelling tegen de ontreddering van wat voor ons eens zoo'n schoon sprookje was, dat nog is, mits we 't elk jaar met onze kin deren als kinderen kunnen vieren. Er ligt toch zulk een mooie en opvoed kundige waarde in de richtige voor- bereidirg en passende viering van het Sinterklaasfeest We erkennen, het wordt moeilijk onze hedendaagsche stadsjeugd in de echte, oude, intieme St. Nicolaas stemming op te nemenjuister ge zegd om die atmosfeer te scheppen, onze jeugd die al vroeg vertrouwd VafrClWsf Wybert-tabletten ou- der het oefenen bescherming van de keel, vóór' het op treden ter zuivering van de stem. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 123. Williams scheen het volkomen be grepen te hebben. Met een mismoedigen laatsten blik naar de achterblijvenden in de huis kamer, verliet Reginald Henson, diep in de schouders loopend van versla genheid, het vertrek, en stapte ach ter den huisknecht den donkeren nacht in. De laatste scheen wel een verjongingskuur te hebben onder gaan, want hij floot er lustig op los, terwijl hij met de handen in de zak ken er den pas inzette over de breede oprijlaan. „Behandelt ge zoo een gentleman?" vroeg Henson verontwaardigd. „Ik- ben wel geen gentleman", sprak Williams met nadruk, „en ik heb er ook nooit voor willen door gaan. Maar ik ben ook geen laaghar tige schurk, die zooeven is verjaagd uit het huis van een edelman Zeg 'ns even, houd je handen thuis, begrepen! Als ge het nog ééns pro beert, roep ik de honden, en dan weet ge wat je te wachten staat, nietwaar? Daar hebt ge immers al eens eerder kennis mee gemaakt? En probeer niet me met je airs van beleedigde wordt gemaakt met de „gemakken van onzen tijd", vindt het n.l. erg dom van St. Nicolaas om per schip te komen Waarom niet per vliegmachine, vra gen onze jongens. En waarom rijdt St. Nicoiaas niet per auto. En de oude sage van St. Nicoiaas krijgt ook een geduchte dauw, als ze zien hoe de H Man als reclame object wordt uitgebuit. De groote warenhui zen hebben op elke etage een Sint Nicoiaas. Asjeblieft janneman, wie moet je zien, Sinterklaas uii de Heema of de Bijenkorf En Janneman, die de reclame- Sinterklazen in de straten tegen elkaar zag botsen heeft er genoeg van Hij draait eenvoudig eert schakelaar om en luistert op Huizen en Hilversum wat daar St Nicolaas te vertellen heeft En om de St. Nicolaas—sage aan nemelijk te maken zeggen we mis schien „vannacht zendt St. Nicolaas alle geschenken draadloos over de wereld". Da's voor onze jongens tenminste nog waar te maken, want hoe jong ze ook zijn, ze hebben in de vordering der techniek meer vertrouwen dan in het paard van St. Nicolaas dat ge vaarlijke loeren over de daken maakt. Maar hoe 't ook zij, maak de vorm van Uw S*. Nicolaasfeest niet 2ÓÓ, dat de diepe, innerlijke waarde er van verloren gaat en de zin er van onaan nemelijk wordt. De romantiek zal dan weliswaar in boeten maar we houden tenminste de kern gaaf. Laat uit Uw St. Nicolaasfeest deze christelijke betrachting te leeren zijn dat geven goed is. dat anderen geven een dubbel feest is. BUITENLAND. Het koninklijk bezoek aan het Vaticaan. Het programma voor het konin klijk bezoek op het Vaticaan, Don derdagochtend om 11 uur, is thans majesteit te imponeeren. Ik ben wel maar een eenvoudige huisknecht, maar ik ben een eerlijk en rechtscha pen man!" Henson onderdrukte zijn woede zoo goed en zoo kwaad als het ging. Hij was er te ellendig aan toe en te wanhopig terneer geslagen om aan iets anders dan aan zich zelf te den ken. Het ijzeren tuinhek ging open en Williams ging er naast staan om Re ginald Henson te laten passeeren. Maar de bekoring was te sterk. Met een fikschen schop van opgekropte verachting en woede wipte Williams Reginald Henson over den drempel heen den weg op, waar de laatste languit in een regenplas terecht kwam. Zijn vernedering was volko men. HOOFDSTUK LVI. WEER DE HONDEN. Langzaam en mistroostig, in diepe gedachten verzonken, strompelde Re ginald Henson in de richting van Brighton. Hij bezat nog slechts enkele ponden, zelfs niet genoeg om naar 't vasteland over te steken, en elk oogenblik kon hij worden gearres teerd. Hij was bang 0111 naar zijn kost huis terug te keeren, uit vrees dat Merritt hem daar zou opwachten. En dat Merritt hem vermoorden zou als hij er slechts de kans toe kreeg, daar van was hij meer dan overtuigd. Mer ritt immers was één dier geduldige, hun tijd afwachtende typen, die hun vastgesteld. Aan de grens van de Va- ticaansche stad zal de gouverneur in vol ornaat de gasten ontvangen. De muziek van de Zwitsersche garde zal de Marcia Reale spelen. In den-hof van St. Damascus zal de Palatijnsche garde de eerewacht betrekken en zul len verschillende Pauselijke hoog- waardigheidsbekleeders den Koning en Koningin ontvangen. In de troon zaal zal de Paus het koninklijk echt paar ontvangen en zijn geschenken in ontvangst nemen. Daarna zal kar dinaal Gasparri de Pauselijke hoog- waardigheidsbekleeders aan de be zoekers voorstellen. Vervolgens bege ven deze zich naar den St. Pieter, waar kardinaal Merry del Val, de aartsbisschop van St. Pieter hen zal ontvangen. Dadelijk na den terugkeer van den Koning en de Koningin op het Quiri naal zal kardinaal Gasparri, vergezeld van den Pauselijken nuntius bij het Italiaansche hof het bezoek beant woorden. De verwerping van de Duitsche vrijheidswet. De Duitsche Rijksdag heeft Zater dag niets verrassends gedaan toen hij het initiatief-ontwerp van de rechter zijde, dat de „vrijheidswet" gedoopt was, met een verpletterende meer derheid geketst heeft. Het had zich aangediend als de wet „tegen de knechting van het Duitsche volk" en was de belichaming van het verzet tegen de politiek van Stresemann van verzoening en toenadering, waar van deze tijdens zijn leven rijke vrucht heeft zien rijpen. Op denzelfden dag waarop het ont werp werd verworpen, zijn de fran- sche vlaggen van de oude vesting Ehrenbreitstein tegenover Koblenz en in die stad, en de Belgische vlag te Aken gestreken ten teeken van de al- geheele ontruiming van de tweede zone van het Rijnland en ter recht vaardiging van die politiek. Als de uiterste fascistische vleugel van wraakneming jaren uit kunnen stel len, wanneer het oogenblik hun daar voor niet gunstig schijnt. En het was zeker, dat Merritt el- ken dag de goede gelegenheid af wachtte. Het beste zou nog zijn, recht streeks naar het station te Brighton te wandelen en den eersten ochtend trein te nemen naar de stad. Daar kon hij dan Gates spreken, die nog nergens van op de hoogte was en van wien hij gemakkelijk een paar honderd pond zou kunnen leenen om weg te komen. En als het moest, wa ren er ook nog anderen als Gates, om hem een paar honderd pond te lee nen, wanneer de nood aan den man kwam. Langzaam volgde Henson een slin gerpaadje tusschen de heuvelen, peinzend over den ongelukkigen toe stand, waarin hij zich bevond en dui zend luchtkasteelen bouwend, voor het geval hij uit deze nieuwe benau wenis zonder al te veel schade te voorschijn trad. Opeens echter was het aslof er een reusachtige schaduw voor z'n voeten viel en Henson verschrok hevig, toen hij terzelfder tijd een breede hand zich op den schouder voelde leggen, terwijl een heesche stem hem in de ooren galmde: „Hier heb ik je eindelijk, schurk! HaIk wist wel dat ze je daar ginder de deur uit zouden schoppen en ik verwachtte dat je langs dit duin paadje naar huis zoudt gaan. En nu heb ik je eerlijk ontdekt!" Henson s knieën sloegen van angst tegen elkaar. Hij was wel veel sterker dan Merritt, physisch gesproken, maar hij werd overvallen en zijn ze nuwen hadden in de laatste uren heel wat te verduren gekregen. Merritt duwde Henson achteruit, totdat deze tegen de met gras begroei de helling viel, met zijn tegenstander op de borst. Henson wilde echter geen worsteling, want hij durfde zijn le ven niet in de waagschaal stellen. Misschien was het door een list nog mogelijk zijn leven te redden en wee Merritt als het gelukte, dan zou hij nog een moeilijk oogenblik beleven. „Wat ga je nu doen?" hijgde Hen son. Met zijn éénen voet haalde Merritt een zwaren, langwerpigen steen naar zich toe. „Met dit steentje zal ik je de her sens verbrijzelen", riep hij heesch. Henson zag hoe in het halfduister de oogen van zijn vroegeren helper glin sterden van wraakzucht en hoe zijn breede mond vertrokken was in een moordzuchtigen grijns. „Maar eerst zullen we samen nog eens even een appeltje schillen en dan daalt dit in strument neer op je kalen schedel, die er wel evenmin tegen zal kunnen veronderstel ik, als een eierdop. Je uur is geslagen, Henson. Prevel je laatste gebed maar!" „Ik kan het niet", kreunde Henson. „En wat heb ik dan toch gedaan?" Merritt leunde zwaar op de borst kas van zijn slachtoffer en drukte die bijna in elkaar, zoodat Henson begon te schuimbekken van angst en verkropte woede. „Wat! brulde hij, terwijl de drank zijn stem nog schorrer maakte en daardoor nog afschuwelijker dan ge rechts en de Duitsch-nationalen hun zin hadden gekregen, zou dit voor eerst niet gebeurd zijn en er ook nog lang geen kijk zijn op de ontruiming van de derde en laatste zone in het volgende jaar, na de inwerkingtre ding van het plan Young. De „vrijheidswet" wraakte dit plan, wenschte de plechtige verloochening van Duitschland's uitsluitende schuld aan den oorlog en eischte de vervol ging wegens landverraad van de mi nisters die het rijk de -verplichtingen van het plan Yuong op grond van die aansprakelijkheid oplegden, (art. 4). Voor dit laatste artikel, het zoo genaamde „gevangenis-artikel" daal de de minderheid Zaterdag tot 60 stemmen, omdat de redactie ervan 't bezadigste deel van de Duitsch-natio nalen toch te kras was. De ontruiming van het Rijnland. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn in de heele ontruimde twee de Rijnlandzone bevrijdingsfeesten gevierd. Aan de oevers van de rivier zag men te middernacht overal vreugdevuren opvlammen en vuur pijlen de lucht ingaan. Te Koblenz, het middelpunt van het ontruimde bruggehoofd, hebben de eerste burgemeester en rijksmi nister von Guerard de beteekenis van de bevrijding en van de politiek van wederzijdsche tegemoetkoming, wel ke haar mogelijk heeft gemaakt, uit eengezet. Te Aken, Düren en in andere groo te steden is de ontruiming eveneens met officieele plechtigheden gevierd. Dat de dankbaarheid van het Rijn land inderdaad oprecht is, blijkt wel hieruit, dat de steden Koblenz en Aken besloten hebben vertegenwoor digers naar Berlijn te zenden om een krans neer te leggen op het graf van Gustav Streseman, die de bevrijding van het Rijnland heeft weten te ver krijgen. Koblenz heeft dr. Fuchs, regee- ringscommissaris van de Rijnprovin- woonlijk. „Kun je niet eens meer bid den? Jij niet? En je waart er vroeger altijd zoo'n meester in. Ik heb vrou wen zien schreien als kinderen, wan neer jij als voorganger optrad. Wat zou je een mooie jongen zijn op de catechismusles. Je zoudt de heele ge meente voor het lapje houden!" „Merritt, je perst het leven uit m'n borst!" riep Reginald Henson. Een oogenblik hield Merritt op niet du wen, en de gemeene lach verdween uit zijn oogen. „Maar ik wil niet overijlen", zei hij. „Ja, je zoudt wel een mooie predi kant zijn, ofschoon ik je niet kan sparen. Neen, ik zal die valsche her sens van je tot gruizel slaan, zoodat ze je niet langer zullen kunnen die nen voor je lage plannen. Ik zal je wel leeren een arme kerel zooals mij te verraden!" „Merritt, ik zweer je dat ik nooit. „Je kunt zweren tot je groen en geel ziet, en je kunt blijven zweren tot je weer wit ziet als sneeuw, en 't zal je nog niet helpen. Je hebt me aan Taylor verraden, omdat je bang waart dat ik je kwaad kon doen op kasteel Littimer. Die pootige jonge dame daar heeft het me gezegd". Henson kreunde. Het was niet zijn geringste vernedering dat een meisje aldus over hem had gezegevierd. Wat wist zij ter wereld nu van Taylor af! Maar een feit was en bleef het, dat zij er achter was gekomen, en dat zij Merritt gewaarschuwd had dat zijn leven gevaar liep. Dat was het eenige wat Merritt niet vergeven kon, ver raad jegens een medeplichtige ge pleegd, verraad jegens een helper of handlanger. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwjjfcsclie en Langstraatsclie Conranfc „DB MOHO VAN EBT EÜ1DBN". B .«UP* ""W v m 2. I'

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1