Adverteert ia dil Blad. Abonneert D op „DE ECHO VAN HET ZUIDEN", Waalwijksche en Lanptraalscbe Courant. - Prijs i 125 per 0 maanden of 10 cent per week. Brandwonden Kloosterbalsem Zi] die zich met ingang van 1 Januari op dit blad abonneeren, cie, tot eereburger der stad benoemd, een eer die tot nu toe alleen rijkspre sident von Hindenburg genoot. Byrd's Zuidpoolvlucht geslaagd. Een telegram uit New York d.d. 30 Nov. meldt, dat Byrd veilig in het basiskamp „Klein Amerika" is terug gekeerd na een welgeslaagde vlucht over de Zuidpool, waarbij hij veel belendend gebied verkende. De vlucht had plaats zonder eenig ongeval. Alles marcheerde best. BINNENLAND. Nieuwe Gouverneur van Curaqao. Tot Gouverneur van Curasao zal worden benoemd majoor Slobbe van den generalen staf. B. W. T. van Slobbe werd 31 Oc tober 1882 te Schiedam geboren en trad op 6 December 1899 als vrijwil lig soldaat bij het leger in dienst. Hij werd ingedeeld bij het zesde regiment infanterie; bij Kon. Besluit van 17 September 1906 werd hij benoemd tot 2e luitenant bij dat corps en 4 ja ren later volgde zijn benoeming tot le luitenant. In dezen rang werd de heer van Slobbe in 1915 overgeplaatst naar den staf der zesde infanterie brigade, waar hij werkzaam bleef tot 16 Juli 1919, toen hij bevorderd werd tot ka pitein en overging naar het 13e regi ment infanterie. In 1921 keerde hij terug tot het re giment, waarbij hij zijn militaire loop baan had aangevangen, n.l. het zesde regiment, om 1 October 1923 in rang en ouderdom van rang overgeplaatst te worden naar den generalen staf. Op 1 October j.l. volgde zijn benoe ming tot majoor. De heer van Slobbe, die leeraar is aan de Hoogere Krijgsschool en daar de vakken strategie, krijgsgeschiede nis en militaire aardrijkskunde do ceert, is gerechtigd tot het dragen van het onderscheidingsteeken we gens langdurig dienst doen als offi cier en is ook ridder in de Orde van Oranje Nassau en officier in de orde van den Eikenkroon van Luxemburg. KERKNIEUWS?™ Mgr. F. M. Janssens. Zilveren Professiefeest. Op 8 September van dit jaar was het 25 jaar geleden, dat Mgr. F. Janssens, de generaal-abt der Cister- ciensers, zijne gelofte in deze orde aflegde in het klooster Onsenoort te Nieuwkuik, dat later tot prioraat ver heven is. Dezen zomer is feestelijk herdacht het feit, dat in 1904 dit klooster gesticht is en thans, nu Mgr. Janssens teruggekeerd is van zijn reis naar Amerika, waar in korten tijd een 3-tal kloosters der orde zijn verrezen, hebben zijn familieleden en vrienden de gelegenheid van een kort verblijf hier te lande Maandag is hij alweer afgereisd naar Versailles, om daarna te vertrekken naar Rome te baat genomen voor eene viering van het zilveren professiefeest van den generaal-abt. In verband daar mee had zich een comité gevormd. Op „Onsenoort", onder Nieuwkuik, had Zondag 1 December een receptie plaats, welke vereerd werd door de Geen goud zoo goed" I" hooge tegenwoordigheid van den Bis schop van 's-Hertogenbosch, Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, die een neef is van den jubilaris. Voorts waren met de familieleden, comité-leden en ver dere vrienden o.m. aanwezig Mgr. A. Sweens, president van het groot semi narie te Haaren, een studiemakker van den jubilaris, pastoor Van der Heyden te Deursen en de burgemees ter van Nieuwkuik, de heer Van den Broek. Een koor van studenten zong den jubileerenden generaal-abt onder lei ding van frater Herman een feest cantate toe, waarvoor fr. Bertrandes den tekst en fr. Albertus de muziek verzorgd hadden, terwijl de begelei ding in handen was van fr. Norber- tinus. Ter receptie voerde de heer C. Brantjes het woord namens het co mité. Hij bood den generaal-abt een belangrijke som aan als eerste helft voor een te vormen Mgr. Janssens- priesterstudiefonds. Z.D.H. Mgr. Diepen herinnerde er aan, dat hij aanwezig was bij de pro fessie van Mgr. Janssens op 8 Sep tember 1904, op welken dag een overeenkomst werd aangegaan, wel ke de jubilaris onder Gods bescher ming en met de hulp van Maria trouw heeft volbracht. De hoogwaardige Mgr. Janssens heeft daarop dank gebracht De feestelijkheid werd besloten met een pontificaal lof, gecelebreerd door Mgr. Janssens met bisschoppelijke assistentie. Mgr. Sweens was daarbij diaken en Prior Viennot subdiaken. RECHTSZAKEN. Schande Vrouw B. uit Waalwijk had getoond een zeer vuile tong te hebben. 'tWas afschuwelijk zoo laag deze andere vrouwen had beleedigd. En wat een gebrek aan fatsoen en beschaving Ze werd wrgens beleedigirg ver oordeeld tot f 10.— boete. Ter verantwoording geroepen was ze maar thuis gebleven. Misschien schaamde ze zich. Die zwaaide zijn scepter I Te Kaatsheuvel was op 27 Oct. 11. een uitvoering geweest en 'i liep op den drukken avond tegen sluitingsuur In een café bevond zich onder de bezoekers ook de schoenmaker J. S uit Kaatshf uvel, die raar hij verhaalde wel een kwantum bier had gedronken maar toch goed nuchter was D ze bezoeker werd d >or den jongen sth>enmaker P. Nt. die daar voor bediende had gefungeerd met een bierflesch geslagen, terwijl hij bij een twist vredelievend wilde op treden. Volgens de politie was de mishan delde wel wat „boven theewater" en kreeg zoo den drtfiigen bediende tegenover zich Ik had het café willen ontruimen! aldus verdedigde zich verdachte M ar dat doe je toch niet met een oie fl sch 1 zeide hem de president! De eisch van het O M luidde tegen P N wegens mishar delirg met de >iei£h<ch een maand gevangenisstraf De uitspraak was clementf 30 boete subs hechtenisstraf, Opstand in de fabriek. A. A. 34 jaar, schoenmaker te Kaats heuvel. stond terecht wegens mishan deling op een anderen schoenmaker in Je fabriek. Verdachte die als werkmeester fun geerde had aanmerking gemaakt op het werk van den knecht H. D. en hem daarbij met een leest geslagen. Uit de staat van intichtingen bleek, dat verdachte op de fabriek zeer lastig kan zijn. En dan deug je niet voor werk meester, aldus de president lot ver dachte. Wie wat over een ander te bazen heeft doet verstandiger op te treden kalm en waardig, zonder zich maar dadelijk zoo op te winden en te buiten te gaan. Verdachte onfkende Hij beweerde dat toen hij wegliep er een leest uit het rek vloog tegen het hoofd van den knecht aan 1 De rechters geloofden er niets van. De eisch wegens mishandeling luidde f 15 de uitspraak f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Goede devotie. H. S, 29 jaar, mandenmaker te Vlijmen kwam uit de kerk maar blijk baar niet in de stemming welke een devote kerkganger behoort te betrachten Minder vroom en meer hatelijk was z'n overweging toen hij H' van Esdonk zag die naar het heette praatjes over hem had verkocht en waarover hij den collega in 't vak dermate onderhanden nam, dat het op een mishandeling uit draaide en hij van Esdonk, die van zich afbeet door zijn tanden in de vingers van den aanvaller te zetten, op den grond wierp. 'n Mooie Zondagsheiliging, buiten gewoon slichtend aldus de president. Verdachte werd veroordeeld tot f 10 boete. Diefstal in dienstbetrekking. De behandeling werd voortgezet in de strafzaak tegen Q. M v. d. M uit Made, dienstbode. Verdachte had in haar dienst te Eindhoven voor haar vrijer tal van luxe artikelen ontvreemd, waarmede de jongen te pronk liep De inlichtingen over verdachte waren overigens niet ongunstig en in het reclasseeringsrapport werd dewensche- lijkheid tot voorwaardelijke veroor deeling voor verdachte uiteengezet. Het O.M. eischte 2 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met 3 jaren proeftijd. Uitspraak conform. Droevig. j. V 20 jaar, zonder beroep te Alm- kerk moest terecht staan wegers bedelarij. De vader was meegekomen om de situatie toe te lichten, maar ook om den jongen te begeleiden, omdat deze lijdt aan vallende ziekte. De ongeluk kige is niet in staat te werken en loopt van huis als vader niet thuis is. Maar het is toch een ongelukkige toestand altijd door maar in huis te moeten zitten. En de president begreep dan ook niet waarom de ouders voor het wel zijn van den jongen nog niet hadden getracht den wellicht levenslang on gelukkige in een gesticht te plaatsen, waar de jongen niet alleen beter kan worden verzorgd, maar ook eenige afleiding en vrijheid kan genieten. Geen ontzag voor moeder en angst voor vader verraadt dat hier met de juiste methode wordt toegepast en het ongelukkige kind aangewezen is op gesticht verpleging. De jongen werd veroordeeld tot 1 dag hechtenis voorwaardelijk. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond ten Raadhuize onder voor zitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Moonen. Afwezig het lid Donkers. De notulen der voorlaatste vergade ring werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Beëediging van het nieuw gekozen raadslid J. H. J. Klijn. Het lid. Klijn legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voorge schreven eeden af. Voorzitter. Ik wensch den heer Klijn geluk met zijne benoeming tot raads lid en hoop, dat de vraagstukken die hem hier zullen worden voorgelegd, door een objectieven bril bezien wor den en hij aldus zal werkzaam zijn in het belang der gemeente. 2. Ingekomen stukken a. Verslag van de Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs over 1928; h. Rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie betreffende gehou den controle der administratie van het gemeentelijk Woningbedrijf. c. Alsvoor betreffende gehouden ve rificatie der administratie van de gas-, electriciteits- en waterleiding bedrijven over het 3e kwartaal '29; d. Alsvoor betreffende gehouden op neming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger over het 3e kwartaal 1929; e. Goedgekeurd besluit tot verhuring van hooiland aan W. Colijn te Eethen; Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. f. Verzoek van G. Duquesnoij om 'n toelage als waagmeester. Voorzitter. Dit punt zou ik als laatste punt eerst gaarne in een geheime zit ting willen bespreken en dan in open bare vergadering de beslissing nemen. De Raad gaat hiermede accoord. Nog is ingekomen een adres van Mej. Verhoeven, verloskundige alhier, om subsidie. In dit adres wijst adres sante er op, dat zij bij het eerste jaar van haar vestiging een subsidie heeft ontvangen in de verwachting, dat de praktijk van dien aard zou worden, dat verdere subsidieering niet noodig zou zijn. Maar in het tweede jaar bleek haar reeds, dat de praktijk, mede door de lage tarieven van de h h genees heeren, onvoldoende oplevert voor een behoorlijk bestaan. Adressante. heeft toen reeds het voornemen gehad om andermaal subsidie aan te vragen, doch zij liet dit achterwege toen een voor haar vooraanstaand persoon ver klaarde, dat zij toch wel geen subsi die zou ontvangen. Voorzitter Het Is U allen wel be kend, dat de Raad aan mej. Verhoeven destijds voor een jaar een subsidie heeft gegeven van f 500.— om haar door het eerste moeilijke jaar heen te helpen. Wij hebben daaraan de voor waarde verbonden, dat zij zich dan niet mocht belasten met verpleging in het algemeen, omdat zij daardoor dan nadeel zou berokkenen aan de zusters van het Wit—Gele- en het Groene Kruis. Maar nu is in de praktijk ge bleken, dat ze de eindjes niet aan elkaar kan knoopen. Zonals zij zelf zegt, is dat ook een gevolg van de lage tarieven. Ons College heeft na bestudeering van dit request, overwo gen, dat het wenschelijk is in onze gemeente, naast de geneesheeren, voor de verloskunde ook nog de hulp te hebben van een vroedvrouw Deze overweging geeft ons aanleiding om U voor te stellen aan mej Verhoeven een subsidie te verleenen van f 300 onder beding, dat zij ook mag door gaan met de verpleging van de jonge moeders van der Waerden Bij onze vroegere subsidie hadden we toch de voor waarde, dat ze geen verpleging op zich mocht nemen Is het nu niet wenschelijk om deze bepaling te hand haven Of belast zij zich slechts met de verpleging van de jonge moeder? Voorzitter. Ja, dat heeft ze altijd al gedaan. Natuurlijk mag ze zich niet belasten met algemeene verpleging. De raad gaat hierna met het voor stel van B en W. accoord. 3. Vaststelling van het gevraagde voorschot op de vergoeding ex ar tikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920 over het tijdvak 1 September 31 December 1929 voor de R.K. Jongensschool aan de Baardwijk- sche Straat. Voorzitter, De Baardwijksche school krijgt precies dezelfde vergoeding als de andere scholen. Wordt goedgevonden. 4. Voorstel om het gebouw en den grond van de R. K. Jongensschool aan de Baardwijksche Straat in eigendom over te dragen aan het schoolbestuur. Voorzitter. Dit is slechts een forma liteit die de wet vraagt. Conform voorstel wordt besloten. 5. Ontwerp-besluit tot het in huur koop geven van een woning. Voorzitter. En dit is ook slech's een formaliteit. De wonir.g is reeds gebouwd maar de wet schrijft voor dat we ze mocen overdragen. 6. Wijziging der Verordening tot hef fing van slachthuisrechten en van de verordening tot heffing van keurloon voor vee en vleesch. Voorzitter. Zooals de heeren wel gelezen zullen hebben heeft de heer Zijlmans hier een Vlteschwarenfabriek geopend. Nu staat er in onze ver ordening, dat van een kalf van drie maanden tot een volwassen rund een zelfde recht moet worden betaald. Waar de heer Zijlmans nu uitsluitend graskalveren slacht van 4a 5 maanden, is het nogal erg als hij daarvoor steeds hetzelfde moet betalen als anderen vooreen volwassen rund. De Directeur van het slachthuis stelt ons voor om de verordering zoodanig te wijzigen, dat kalveren van 6 maanden ook nog begrepen worden onder graskalveren. Deze bepaling zal dan natuurlijk ook aan de andere slagers ten goede komen. De Raad gaat hiermede accoord. Van Schijndel. In verband met het slachthuis, zou ik nog een vraag willen stellen. Mij is ter oore gekomen, dat de koelcellen nu al t4 dagen gesloten zijn, omdat men had gedacht dat we vorst zouden krijgen. Maar het weer is van dien aard, dat het vleesch buiten de koelcellen aan bederf onder hevig is. Voorzitter. De, Directeur zal zich vermoedelijk aan n bepaalden datum houden, maar dat is natuurlijk niet de bedoeling. Als de temperatuur het noodig maakt, dan moeten de koel cellen natuurlijk geopend blijven. Ik heb van Uw opmerking aanteekehing gemaakt. 7. Voorstel tot goedkeuring der reke ning 1928 en tot het verleenen van een subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur van Baardwijk tot dekking van het tekort over 1928. Wordt goedgevonden. 8. Benoeming van een lid der Com missie voor het Gem. Woningbe drijf. Voorzitter lk meen verplicht te zijn er even op te wijzen, dat er in 1924 een heele strijd is geweest tusschen twee partijen, waarbij tegen de com missie werd aangevoerd dat men niet voldoende de onpartijdigheid in acht nam Die strijd is indertijd uitgevochten in De Echo van het Zuiden. Bij toe wijzing van woningen zijn er natuurlijk steeds gedupeerden. Alvorens nu over te gaan tot stemming is het gewenscht om de keuze zoodanig te doen, dat ook zelfs de schijn van eenige par tijdigheid is uitgesloten. De heeren moeten mij goed verstaan, ik voor mij ben overtuigd, dat de commissie, hoe de samenstelling ook is, in de trewijzing van woningen onpartijdig zal zijn. Maar ik meende goed te doen, dit nog even naar voren te brengen. Hierna werd tot stemming over gegaan. De eerste stemming had het volgende resultaat van Driel 2, Rokx 1, Verwiel I, Pullens 2, van Loon 3, van der Waerden 1. Loeff 1 en van Schijndel 1 Zoodat een herstemming volgde tus schen de leden van Driel. Pullens en van Loon, waarbij deze zich van mede stemming moesten onthouden. Bij herstemming werd het lid M van Loon gekozen met 5 stemmen, tegen 2 op van Driel en 2 op Pullens. 9. Voorstel tot wijziging van het ambtenaren- en werklieden-regle ment. Voorzitter. Tot heden werd geen bijdrage betaald voor de kindertoelage Maar de Pensioenraad komt hierop terug en wil nu wel van de kinder toelage pensioensbijdrage tuffen, maar de toelage zelf niet opnemen in den pensioensgrondslag. B en W. stellen U voor het reglement zoodanig te wijzigen, dat de kindertoeslag een tijdelijk karakter draagt, dan is men tenminste vrij van pensioensbijdrage. 10. Voorstel tot het verleenen van een subsidie ten behoeve van de Lycea te 's-Hertogenbosch. Voorzitter. Als kinderen uit Waal wijk in den Bosch de R.H.B.S. of openbaar Gymnasim bezoeken, dan zij wij verplicht om per leerling een subsidie te geven van ongeveer f300 De bijzondere hoogere scholen vallen hier buiten de wet. Maar het komt ons toch billijk voor om ook daaraan een kleine subsidie te geven. Wij stellen U voor aan het R.K. Lyceum te den Bosch een subsidie te geven van f 100.per leerling. Wordt goedgevondeu. 11. Beschikbaarstelling van een cre- diet voor een in te stellen onder zoek in verband met de door de aannemers der baggerwerken van de haven ingediende aanvraag om schadevergoeding. Voorzitter. De aannemer zegt, dat hij door een abnormaal lagen water stand op groote tijdstippen niet heeft kunnen werken en daardoor groot nadeel heeft ondervonden. Hij vraagt nu een schadevergoeding van f 2500. A s het nu werkelijk waar is dat hij door buitengewone omstandigheden belangrijke schade heeft geleden, dan is het o.i. toch billijk om hem daarin tegemoet te komen. Maar het is een kwestie die wij natuurlijk niet kunnen beoordeelen. Nu hebben wij den Hoofdingenieur van den Prov. Water staat bereid gevonden om tegen reis- en verblijikosten en een kleine tege moetkoming aan ons in deze aan gelegenheid advies uit te brengen. De kosten van dit advies zullen de f 200.— niet te boven gaan. Van Schijndel. Dit voorstel bevreemdt mij wel eenigszins. Als een aannemer in dit vak een werk aanneemt, dan moet hii toch ook vooruit de risico kunnen voorzien. Als een aannemer tegen den winter een huis aanneemt en de vorst valt in, dan heeft zoo iemand ook een strop. Maar daarmee houdt men toch ook rekening bij de inschrijving. Zoo had de aannemer van de haven ook bekwaam moeten zijn om een dergelijk risico tc voor zien. Voorzitter. Wel als het een normaal verschijnsel is. Maar we hebben hier met een buitengewoon geval te doen. Het is algemeen bekend, dat de waterstand afgeloopen zomer abnor maal laag is geweest, ik geloof zelfs t Meter beneden het gewone peil. Maar aangezien het hier een kwestie is, waarover wij als ondeskundigen geen uitspraak kunnen doen, is het gewenscht om het oordeel te vernemen van een bevoegde autoriteit. Pullens, ik ben het met den heer van Schijndel eens, de aannemer had er rekening mee kunnen houden. Hij heeft zulks blijkbaar niet gedaan wat misschien wel de reden is, dat hij zoo aanmerkelijk lager heeft inge schreven. Voorzitter. Dat kan ik niet beoor deelen en de Raad ook niet. Maar als nu werkelijk door een des- kundige wordt uitgemaakt, dat geen enkel aannemer zulke buitengewoon ongunstige omstandigheden heeft kun nen voorzien, is het dan niet billijk om den aannemer tegemoet te komen Pullens. Ik vind het toch nogal erg vrijgeving. Van Driel. Ik heb gehoord dat het baggermateriaal van dien aard is ge weest, dat er dikwijls stukken waren en niet gewerkt kon worden. Dit zijn natuurlijk factoren die voor ons niet kunnen meetellen. Voorzitter. Neen, daarom is het ge wenscht dat een deskundige onder zoekt, in hoeverre werkelijk van bui tengewone omstandigheden geèproken kan worden. Smolders. Hetgemeentebestuur heeft dus groot belang bij een goed gedo cumenteerd advies. Het lid van der Waerden vreest, dat men voor anderen een zeer ge vaarlijk precedent kan scheppen. Van Loon. Is het werk naar genoe gen opgeleverd Voorz. Ja geheel. Van Loon. De beslissing is niet ge makkelijk. Maar als door een bevoegd man de billijkheid kan worden aan getoond, dan is er toch wel iets voor te zeggen Voorzitter. Wij willen niet anders dan billijk zijn. Het lid Pullens verklaart zich thans wel met het voorstel te kunnen ver- eenigen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. met op een na algemeene stemmen aangenomen. Het lid v. Schijndel stemde tegen. Hierna schorste de Voorzitter de vergadering en ging de Raad in ge heime zitting ter bespreking van punt f. Na heropening werd besloten de toelage van G. Duquesnoij van f25.— te brengen op f 100. Hierna sluiting. i Reeds in een gedeelte van ons vorig nummer opgenomen. Xijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker'sKloosterbalsemerop verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren I verdwijnen en ge houdt geen litteekens.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2