ork de Tapverordening In deze ge- meer vakkundig persoon aanwijst. Waar meente zoodanig te wijzigen, dat de café'seen uur later open kunnen blijven. Op voorstel van Burg en Weih. wordt op dit verzoek afwijzend beschikt. Schrijven van den WelEerw. heer F. Freaken. Directeur van het Eucha ristisch werk in het Bisdom Breda, verzoekende de toegekende jaarlijksche subsidie te verhoogen en te brengen op f200. Wordt besloten op dit verzoek afwij zend te beschikken. Aanvrage van het bestuur der scholen van de Ned.Herv. Gem. van Raamsdonk tot het ontvangen der benoodigde gelden voor verandering van inrichting der Ned. Herv. School te Raamsdonk (Dorp) en wel tot verbetering van de speelplaats met bijbouw van een ge deelte overkapping ter beschutting voor regen en wind, waarvan de kosten worden geraamd op plm. f5000 Wordt toegestaan. 2. Schrijven van Ged. Staten van Noordbrabant om in ds verordening tot wijziging der Verordening tot huwe lijksrechten de uren voor kostelooze huwelijksvoltrekking te schrappen. Aldus besloten. 3. Ontwerp—besluiten tot het aan gaan eener rekening—courant—over eenkomst met de N V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De door Burg. en Weih. aangeboden ontwerp—besluiten tot het aangaan eener rekening- courant-overeenkomst met de Naamlooze Vennootschap Bank voor Nederl. Gemeenten te Den Haag, resp. van f25.000 en f 10.000, worden vastgesteld. 4. Benoeming lid in de School commissie, wegens periodieke aftre ding van den heer D. Lankhuijzen Szn. Tot lid in de Schoolcommissie werd het afiredend lid de heer D. Lank huijzen Szn herbenoemd. 5. Benoeming lid van het Burg. Armbestuur, wegens periodieke aftre ding van den heer J. Kuijsters. Herbenoemd werd als lid van het Borg. Armbestuur de heer J. Kuijsters. 6. Benoeming van leden der Com missie van Fabricage, wegens perio dieke aftreding der heeren J. C. Schoenmakers, A J. van der Piuijm en H. Rombouts. To! lid der Commissie van Fabricage werden voor 1930 benoemd de heeren C J. Kanters, A. j. van der Piuijm en H. Rombouts. 7. Benoeming leden der Licht commissie, wegens periodieke aftreding der heeren J. C. Schoenmakers, J. B. Zijlmans en j. j de Jong. De Voorzitter deelt mede, dat het lid J. C. Schoenmakers, die tusscher- tijds tot Wethouder is gekozen, niet ais lid dezer commissie herkiesbaar is. Hierna werd tot stemming over gegaan. Bij eerste stemming behaalde het lid D Lankhuijzen Gzn. 10 stemmen, tegen 2 op C. Kanters en 1 op de Bont. De aftredende leden Zijlmans en de |ong werden met op een na algemeene stemmen herkozen. 8 Ontwerp -raadsbesluit tot vast stelling van het bedrag van de ver goeding der kosten van instandhouding der Bijz. Scholen, mei verrekening volgens art. 101, achtste lid, der ÜL, Wet 1920. De Voorzitter licht toe, dat eens per drie jaar algeheele afrekening moet geschieden Op grond van de over gelegde stukken der diverse school besturen blijkt, dat verschillende scho len een te hooge uitkeering hebben ontvangen. Het teveel uitgekeerde zal op de eerstvolgende vergoeding in mindering worden gebracht. Het betreft de volgende scholen R.K. Jongensschoo! op het Dorp f 140 te vee! ontvangen. St. Theresiaschool, Raamsdonksveer, f 252.64 te veel ontvangen. St. Theodorusschool f 613.97 te veel ontvangen. Van de overige scholen kan het bedrag der vergoeding worden ge handhaafd. Conform het ter tafel gebrachte voorstel wordt besloten. 9. Nota van aanmerkingen bij Ged. Staten gevallen op de Gemeente— begrooiing, dienst 1930 Voorzitter. De heeren hebben kennis genomen van het antwoord van B. en W. Gaan de leden hiermede accoord De Raad hecht aan het antwoord zijn goedkeuring. 10. Voorstel van Burg en Weth. tot inwilliging van het verzoek der afd. Raamsdonk van den Ned Christ. Boerenbond, om een subsidie van f 100 per jaar, voor het geven van land— en tuinboüwonderwijs Overeenkomstig voorstel Burg. en Weih. wordt besloten de gevraagde f 100 subsidie te verieenen. 11. Aanwijzing van een vertegen- woordiger voor de gemeente op de vergadering van stemgerechtigde inge landen van Waterschappen. Voorzitter, Gewoonlijk werden die vergaderingen bijgewoond door den Burgemeester, maar ik acht het beter, dat de gemeenteraad daarvoor een te te onze oudste Wethouder, de heer C Schoenmakers in deze vakkundig is stellen wij voor hem at te vaardigen En als plaatsvervangers te benoemen de heeren Zijlmins en Lankhuijzen Szn Lankhuijzen Gzn. Ik vind het toch noga! bezwaarlijk om onbeperkte vo macht te geven. Er kunnen zaken zij waarvoor het wenschelijk is eerst den Raad te hooren. Het is hier geen kwestie van wantrouwen. Voorzitter. Neen dat begrijp ik Maar wat U wilt gaat niet. Ieder lid moet naar eigen plicht en geweten handelen Ten tweede is het moeilijk om uit maken, wat belangrijk 13 en wat niet Bovendien kunnen bij besprekingen nieuwe inzichten komen, die wij tevo ren niet gezien hebben, waardoor het mogelijk moet zijn dat de afgevaardigde zich daarbij aanpast. Lankhuijzen Gzn. Ik vind het toe nogal erg om de gemeente in één hand te leggen. Voorzitter. Daar is niets aan doen. Wij kunnen onzen afgevaardigde niet binden. Ik ging toch ook altijd met vrij mandaat. De Raad gaat hierna met het voor siel van den voorzitter accoord. 12. Ontwerp—besluit, om den ter mijn tot ontruiming van de woningen aan het Fort te Raamsdonksveer met 6 maanden te verlengen De voorzitter zegt, dat de gezond heidscommissie adviseert om den ter mijn met slechts twee maanden te ver lengen B. en W. stellen evenwel voor voor 6 maanden verlenging te geven Netten. Wordt er in die 6 maanden niet aan gebroken Voorzitter De kwestie is anders De oude termijn van ontruiming is binnenkort afgeloopen en nu vragen wij verlenging. Lankhuijzen Szn. ik ben het eens met de Gezondheidscommissie. Er wordt hier ailes gedaan ter bestrijding van de T B C maar de Raad werkt het op die manier tegen. Voorzitter. U begrijpt de zaak niet juist, De woningen worden verbouwd maar lijders de verbouwing kunnen ze gerust blijven wonen. Lankhuijzen Szn. Dan is het iets anders. Het lid Netfen wijst nog op een woning aan het Fort, waarvan het dak zoo diep is weggezakt, dat men er tegen aanloopt. De voorzitter verkiaari met kiem, dat de goede en nog bewoonbare woningen door de Gezor.dheidscom mssie zijn afgekeurd, en de slechte, onbewoonbare woningen heeft de com missie goedgekeurd De Raad gaat hierna met het ont werp—besluit accoord. Voorts wordt besloten het huurcon tract met Kanters te verlengen. Rondvraag 1 Het lid Kanters wijst er op, dat het land naast van Sirien door verstopping van de rioleering geregeld geheel on der water staat. De voorzitter zegt, dat de Wit zeif moet zorgdragen dat het riool open blijft. Kanters Maar hij zeif heeft er geen last van. Lankhuijzen Szn Het ligt m i op den weg van de gemeente om de buizen open te houden. Het is allemaal water van de gemeente dat daar afl >opt. Voorzitter. Wij hebben het land indertijd verkocht met de lusten en lasten, dus heeft de eigenaar den plicht om de rioleering open ie hou den. Lankhuijzen Szn. Het Is m i. de zede lijke plicht van de gemeente om dat te doen. Voorzitter. Als we daaraan begin nen, steken we ons in groote moeilijk heden. Maar het is voor beide partijen toch geen bezwaar om het riool open te houden. Ais ze er een paar uur aan laten werken, lubben ze weer voldoende afwatering. Het lid van Woerden vraagt de aandacht yan B. en W. en der commissie voor den nieuwen weg naar de Dom- bosch. De weg is onbegaanbaar ge worden, en het zou voor de land bouwers heei lastig zijn geworden, indien de heer Ruijtenberg niet zoo bereidwillig was geweest toestemming te geven om van zijn weg gebruik te maken. Schoenmakers. De commissie heeft ook gezien, dat de nieuwe weg heel slechts is geworden. Dat is voorname lijk gekomen door het drukke en zware vervoer van bieten. Bovendien is het de nieuwe weg die dus aan verzakking onderhevig is. Maar nu het rijden van zware vrachten is afgeloopen, zal de commissie den weg wel weer in orde laten brengen. Van Woerden. Ik ben blij dat de commissie den onhoudbaren toestand heeft gezien en we zijn dankbaar voor de toezegging tot verbetering. We mogen intusschen ook den heer Ruij tenberg erkentelijk zijn. Het lijkt mij wel goed om hem een dankbetuiging te zenden, dat hij de pachters uitweg heeft willen verieenen op zijn eigen weg. Voorzitter, Ik geloof, dat de men- schen hier wei een beetje verwend zijp. geworden met de wegen van de gemeente. De nieuwe weg naar de Dombosch ziet er nog veel beter uil dan de meeste Polderwegen. Van Woerden. Betrekkelijk. Er is in de geheele omgeving niet zoo'n slechte weg als het gedeelte vanaf den nieuwen weg tot aan blok 4 van de Dombosch Hierna ging de Raad in geheime zitting. DUSSEN. De Raad der gemeente Dussen ver gaderde 4 Dec. oncier voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Snijders. Er is een vacature, ontstaan door 't overlijden van het lid G. v. d. Koppel. Alvorens met de agenda te beginnen, herdenkt de Voorzitter eerst de nage dachtenis van hei afgestorven lid, de heer G v. d. Koppel, die sedert 1910, als opvolger van zijn vader, lid van den Raad is geweest en zich heeft doen kennen als een strikt eerlijk man die steeds onpartijdig de belangen der gemeente heeft voorgestaan. Veel is de gemeente aan den heer v. d Koppel verschuldigd, die er veel toe heeft bijgedragen om de gemeente door de moeilijke oorlogsjaren heen te helpen. Spr. geeft de verzekering, dat de nagedachtenis van het overleden lid in eere zal blijven. Deze eerbiedige hulde werd door alien staande aangehoord. De Voorzitter brengt dan hei eenige punt van de agenda aan de orde, n I. Benoeming van een Wethouder. Alvorens daartoe over te gaan ver klaarde de Voorzitter dat de vorige stemming ongeldig is, omdat de beide candidaten zich bij de herstemming niet van medestemming hebben ont houden. Het lid Jongbloeds is van oordeel, dat het beter is niet meer op deze zaak terug te komen, maar den toestand De Voorzitter opende de vergadering, nadat de Secretaris het formuliergebed had voorgelezen. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld 1. Ingekomen stukken. De Voorzitter zegt. dat er geen in gekomen stukken zijn, weshalve wordt overgegaan tot behandeling van punt 2. Wijziging begrooting 1910 De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten eenige aanmerkingen hebben gemaakt op de gemeentebegrooting van 1930 de aanmerkingen zijn slechts van acimmistratieven aard, doch maken het noodig dat enkele cijfers gewijzigd moeten worden. Voorgesteld wsrdt, overeenkomstig de nota van Ged. Staien de gemeente- begrooting te wijzigen. Voorts wordt gevraagd om het tuin boüwonderwijs voor rekening der ge meente te doen geve de uitgaven hiervoor althans in de begrooting tot uitdrukking ie brengen. Dit is ook siechis een administratieve bepaling, aangezien de gemeente van het Rijk vergoeding krijgt voor gegeven tuinbouwonderwijs, met uitzondering van f 25.en eventueele reiskosten door het hoofd der school te maken. Besloten wordt de gevraagde wijzi ging aan te brengen. De volgende twee punten worden gecombineerd behandeld 3 Voorstel tot machtiging benoeming onderwijzeres aan de schooi te Eethen'; 4 Voorstel tot aankoop school- meubeien voor de school te Eethen. Voorzitter. We zijn thans zoo geluk kig, dat we aan de school te Eethen eer, leerkracht kunnen bijkrijgen, omdat het getal leerlingen boven de 32 uit gaat. Gemiddeld zijn er nu 33 leerlingen. In verband met deze uitbreiding komen we naiuurlljk yoor meerdere uitgaven te staan Ik heb er met het Hoofd der School over gesproken en die acht het noodig dat er een nieuwe kast komt, welke ongeveer f 30 zal kosten. Voor het handwerkonderwijs dat nu gegeven e bestendigen zooals hij is. De Voorzitter antwoordt, dat de vorige stemming, om de reeds ge noemde reden, volgens de wet ongeldig 's. Men is dus wettelijk verplicht om opnieuw te stemmen. Het lid Berm merk! op, dat er zoo veel is, dat niet geheel conform de wet is. Maar dart kan men wel aan den gang blijven. Spr. wil de zaak nu maar laten zooals ze is. Men heeft nu al anderhalf jaar met een Weihouder gesukkeld, en nu men een Wethouder heeft, begint men weer van voren af aan. Op die manier, zegt spr., komt men nooit klaar. Maar als er toch ge stemd moet worden, acht spr. 't beter om deze zaak uit te stellen tot de volgende vergadering en de Raad dan geheel voltallig is. De Voorzitter houdt er aan vast om nu te stemmen. Het lid Jongbloeds steunt het voor stel van Berm. Het voorstel Berm wordt daarop aangenomen met 5—4 stemmen. De Voorzitter merkt nog op, dat hij natuurlijk wel wist dat in de vorige vergadering v. d Piuijm en v Balkom zich van medestemming hadden te onthouden, maar 't feit zelve is toen aan spr. aandacht ontgaan Ook de leden, die deze wettelijke bepaling toch ook goed kennen, hebben er toen niet aan gedacht. Hierna sluiting. EETHEN. De Raad dezer gemeente vergaderde gistermorgen onder voorzitterschap van den Edelachtb, Heer Burgemeester Brune. Afwezig warenWeth. v, d. Beek en de leden Vos en Donker. zal worden is ean tafeltje noodig dat naar schatting f 7 zal kosten. Verder is er nog een kist noodig voor het opbergen der kaarten. Dan moeten er in de oude banken ook nog inktpotten aangebracht wordendie kosten 40 cent per stuk en we hebben er 18 noodig De banken moeten voor ze gebruikt kunnen worden natuurlijk worden nagezien en geverfd. En ten slotte heeft men een nieuwe kachel noodig, want de oude is geheel ver sleten. Wij stellen U voor B. en W. te machtigen om deze zaken aan te schaffen. Overeenkomstig voorstel wordt de gevraagde machtiging verleend. 5 Bespreking woningbouw. Voorzüter. We hebben van Haspels een teekenir/g gekregen voor een nieuwe veldwachterswoning, die ruw geschat ongeveer f 4000 zal kosten. Het is nog geen nauwkeurige bereke ning» want daarvoor heeft Haspels nog geen tijd gehad. De raming kan dus mee maar ook tegenvallen. Ik moet hier direct bij opmerken, dat wij geen hoogere huur zullen kunnen krijgen dan f200 Ais de woning voor f4000 gebouwd kan worden en we rekenen dan 5 pCt. rente, wat voor een huis eigenlijk veel te weinig is dan zouden we precies aan f 200 komen. Maar dan zitten we nog voor de kosten van den grond. Kan de Raad ons machtigen om aan de hand van deze plannen door te gaan en het huis aan te besteden Van Buuren, ik heb er niets op tegen om B. en W. te machtigen, maar ik meen dat het huis wel wat kleiner gebouwd kan worden. Ik vind de kamers nogal groot. Voorzitter. U hebt het nieuwe huis gezien in Veen, dat kost f3500. en U hebi toch zelf gezegd, dat het wel een beeije klein is. Maar laat ons besluiten de woning te zetten en na afloop van de openbare vergadering Haspels even hier laten komen. Dan kan ieder zijn wenschen le kennen geven en kunnen we zien. hoe het voordeeiigst gebouwd kan worden. De Raad gaat hiermede accoord. Aan het slot van de vergadering vraagt de Voorzitter aar, den Raad goedkeuring tot vaststelling van een verordening op de Keuring van Waren. Spr leest daarop het concept voor, zooals bet reeds in bijna ade gemeenten is vastgesteld, Hierna sloot de Voorzitter de open bare vergadering en ging de raad in geheime zitting, BINNENLAND. Telefoonverkeer met en via België Met ingang van 1 Januari a s. wordt het tarief voor een gewoon gesprek van 2 minuten met België verlaagd met 15 cent. De prijs zal dan f 1.50 bedragen. Voor de via België te be reiken besiemmingen, I w. Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Portugal en Gibraltar wordt de prijs voor een gewoon gesprek van 3 mtnu't io. i0 et f verlaagd. Vincent van Goch huldiging in Brabant Zaterdag 7 Dec. j.l. hield het Vin cent van Gogh Comité in Hotel Ame- ricain te Amsterdam onder leiding van den heer J. Baart de la Faille, zijn tweede bijeenkomst. Besloten werd Vincent, waarvan 't volgend jaar 40 jaar geleden zal zijn dat hij den Zeisman Dood tegemoet gegaan is (zooals Mevr. Du Quesne van Gogh in haar herinneringen aan haar broeder schrijft), door het plaai- sen van een grootsch monument te Nuenen, te herdenken. Hier toch heeft Van Gogh zijn pijn lijken Brabantschen tijd doorge maakt, zijn ontroerendste en tevens schrijnendste doek uit zijn Holland- sche periode „De Aardappeleters" ge schapen. 't Is dan ook billijk dat Nuenen de plaats zal zijn, waar hij, uit naam van het geheele Nederlandsche volk, herdacht zal worden. In het Comité, hetwelk zich tot uit voering van dit plan gevormd heeft, hebben onder het voorzitterschap van Mr. J. Baart de la Faille, zitting genomen: C. H. W. Baard, Directeur van het Stedelijk Museum A'dam, Dr. H. P. Berlage, Mr. Dr. G. v. d. Bergh, Dr. Casparie, H. Cleijnderd Azn., Just Havelaar, D. Hannema, dir. van het Museum Boymans R'dam, Mr. H. F. W. Jeltes, A. J. Kropholler, Hildo Krop, Herman de Man, Johan de Meester Sr., Piet Mondriaan, Hiddo Nijland, Alb. Plasschaert, Is. Queri- do, Joh. Radecker, F. Smidt Degener, Hoofd-Directeur van het Rijksmu seum A'dam, Jan Sluyters, Jhr. Mr. Smits w O yen, J. F. Staal, W. Steen- hoff, Mr. Dr. Benno J. Stokvis, K. J. L. Alberdink Thijm, Jos. Verwiel,, Math. Wiegman, Dr. H. Wiegersma,, M. v. d. Waerden, Mr. P. J. v. Wijn gaarden. Het bestuur is als volgt samenge steld: Mi'. Baart de la Faille, voorzit ter; Jos. Verwiel (Waalwijk), secre taris^ Mr. Dr. G. v. d. Bergh (Am sterdam), penningmeester. Door het bestuur zal een concept- circulaire worden samengesteld tot steun van het Monument-plan. INGEZONDEN STUKKEN. (Buitenweiaiiiwoo'deiijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. Met belangstelling heb ik Uw arti- kehje gelezen over het Si. Nicoiaas- feest van W. B. en uwe beschouwing over den verkoop van St. Nicoiaas en wat daarmede samenhangt enz., ook wat U schreef over de St. Nicoiaas- loterij van den R.K. Middenstands bond. Ik ben het daar volkomen mee eens en zou er nog wat bij willen voegen. Als deze bond een besluit neemt om een loterij te houden, en dat bekend maakt, dan moet men dat ook loyaal en royaal uitvoeren, en niet trachten geen of zoo weinig mogelijk loten aar, koopers te verstrekken Datfmaakt een beroerde indruk en is weer niet geschikt om 't vertrouwen in onze winkeliers, hun acti viteit en ruimen zaken*:,iik te ver- grooten. Wat toch is 'i geval, er wordt gepubliceerd dat bij aankoop van een f 1.— een lot verstrekt wordt en vraagt men er niet naar, dan. krijgt men er dikwijls geen en koopt men b.v. voor f 10, dan moet men b ij zijn als men 3 of 4 lotjes krijgt. Dat noemt men misschien kleinig heidjes, maar toch slaat het koopend publiek zoo iets hoog aanis er een maal een loterij, dan wil men graag spontaan de lotjes hebben, die men rechtens krijgen moet. Het bestuur zal goed doen deze H .a n t«-» XAA/inMlA' in J 1 J .1 i «VI c i V417-23

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2