zaak eens ernstig onder 't oog te zien roeping met vereentgingen of personen en met de leden te bespreken, om herhaling, tot schade van den winke stand, In de toekomst te voorkomen Met dank voor de plaatsruimte. GEEN WINKELIER Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken onder staande in Uw biad op te nemen, bi voorbaat mijn dank. Aangezien in Uw blad van Zaterdag j.l. in verband met gehouden St. Ni colaasfeesten wederom eene medidee ling voorkomt als zouden de inwoners van v.m, Besoijeri geen medewerking hebben willen verleenen tot het orga mseeren van een algemeen St. Nico laasfeest, voel ik my verplicht hierop het een en ander mee te deelen. Om een juist beeld te geven dat hier in v.m. Besoijen vorige jaren we degelijk medewerking is verleend en ook dit jaar verleend zou zijn gewor den indien men daartoe de noodige stappen had gedaan, moet ik terug gaan naar het jaar 1927. In 1927 richtte Waalwijks Belang een schrijven aan personen die hier hun medewerking verleenen aan armen zorg, en verzocht aan deze medewer king tot het inzamelen van gelden om den armen een St. Nicolaassurprise te bezorgen. Deze personen hebben toen daadwerkelijk medegewerkt en de op gebrachte gelden zijn den armen dan ook ten goede gekomen. In 1928 werd aan die personen wederom medewerking verzocht en na eenigs bespreking onderling besloten aan Waalwijks Belang mede te deelen dat zij, dus die personen, uit hoofde van de vele coilecte's die zij in ver band met hun functie armenzorg op het laatst van het jaar moeten houden het niet gewenscht achtten ook nog by de menschen aan te kloppen om geldelyken steun voor een St. Nicolaas kinderfeest. Ü^Na deze mededetling aan het Be stuur van Waalwijks Belang te heb ben gedaan heeft inen den Secretaris van Waalwijks Belang opgebeld en hem telefonisch medegedeeld dat. zoo men toch een kinderfeest zou organi seeren, de aangezochte personen wel bereid waren een som gelds beschik baar te stellen opdat de kindertjes dan niet uitgesloten zouden worden Door den Secretaris van Waalwijks Belang is toen gezegd: .Daar gaan wij niet op in, er moet gecollecteerd worden". In verband met het vorenstaande stel ik mij nu de vraag, is er door de bewoners van v.m. Besoijen medewer king verleend En ik trek dan uit dit alles de volgende conclusie le. Voor 1927 is medewerking verleend zooals Waatwijks Belang hef wenschte. 2e. Voor 1928 is finantieele steun toegezegd, iets waar het toch in hoofd zaak om g^at. Of de financieele steun, die men toegezegd had voldoende zou zijn ge weest, wil ik buiten beschouwing laten, maar volgens mijne meening had men dezen steun in geen geval af moeten wijzen, doch met beide handen moeten aanvaarden en dan moeten probeeren b.v, door een openbare oproeping per sonen ie vinden die wei tijd en ge legenheid hadden en iets gevoelden voor het organiseeren van een St, Ni colaas—kinderfeest. Dergelijke personen zou men zeer zeker in v.m. Besoijen hebben gevon den en medewerking zou men dus gekregen hebben in 1928. Voor 1929 moet men de zaak van een anderen kant bekijker. er. de per sonen die in het jaar 1927 en 1928 hebben meegewerkt en finantieelen steun hebben toegezegd buiten be schouwing laten. Hoe is het in dit jaar gegaan. In de „Echo van het Zuiden" ver scheen een bericht, dat door de dames van de leden van Waalwijks Belang was besloten een Si. Nicolaas—kinder feest te houden en dat door deze dames zou worden gecollecteerd. Op het lezen van dit bericht, kreeg ik en velen met mij den indruk, dat de aangekondigde collecte zou worden gehouden in geheel Waalwijk, dus ook in v.m, Besoijen en Baardwijk, want het ging uit van Waalwijks Belang en deze Vereeniging stelt zich toch ten doel de belangen van alle inwoners van Groot—Waalwijk te behartigen. Hoe groot was mijn verwondering toen ik in een volgende uitgave van .de Echo" vernam dat de opbrengst f 279.— (f 297.— Red groot was en dat alleen de kinderen vanoud-Waalwijk aan dit feest mochten deelnemen. Ik vraag 'mij dan ook af, heeft hef by Waalwijks Belang voorgezeten de collecte alleen te houden in oud—Waalwijk, zoo ja, waarom dan niet duidelijker geweest met het stellen van zoo'n bericht en begint zij dan zelf niet met een groeps belang te dienen en de rest uit te sluiten, zoo neen, waarom nu het een officeel kinderfeest zou worden geen verbinding gezocht door openbare op- die toch meermalen getoond hebben iets ie voelen voor dergelijke feesten. Ik begrijp dan ook in dezen absoluut de houding niet van Waalwijks Belang en wil dan ook als mijne meening te kennen geven dat als Waalwijks Belang, met aan het hoofd de Redactie van de Echo van het Zuiden, in deze kwestie den weg blijft bewandelen dien zij heeft ingeslagen, de klove die er is, wel grooier zal maken, maar nooit geheel weg zal nemen. Laat ons toch beginnen van welke zijde ook, eenheid te brengen en de onderlinge vliegenafvangerij op zij te zetten, tracht in het volgende jaar, wie het ook aanpakt, door openbare oproeping een bijeenkomst ie houden en vormt dan hieruit een St. Nicoiaas- comité met als doel kinder;eesten voor de geheele gemeente. Laat zoo'n comité lo3 staan van alle vereenigin gen, geeft ieder zijn medezeggings schap opdat men kome tot het doe waarnaar men zooveel jaren streeft n i. eenheid en verbroedering. TH. J. NU1JTEN, v.m. Besoijen Waalwijk, 10 Dec. '29. Wat onze redactie schreef, weet natuurlijk van 'f Bestuur van Waalwijk Belang. Wij gelooven niet dat dit besluur plan heeft zijn daden te ver antwoorden tegenover een niet—lid als de heer Nuijien. Het zal dit zeker gaarne doen ter plaatse, waar zulks behoort, nl. zoo noodig op een vraag in de algemeene vergadering. Wij weten er wel zooveel van dat W. B. zoo herhaalde malen, oo op verzoek en medewerking van zijn beschermheer, den edelachib heer burgemeester, bij St. Nicolaas, b Koninginnefeest e m a. gelegenheden getracht heeft tot algeheele samenvter king, tot één feestviering te komen maar dat haar pogingen ondanks bepiekingeri, huldigingen en wat dies meer zij door rechtstreeksche of ach terbaksche tegenwerking, of geen mede werking vrywel steeds mislukten en moesten mislukkenhet wordt dan zeer begrijpelijk dat het besluur van W. B. ten slotte dat gedoe beu is en maar vari verdere pogingen afziet. Onze meening is dat de heerNuljten er wel iets van weet, maar zeer weinig Hij Is blijkbaar op een slecht kantoor op informatie uitgeweest. Was hij lid vari W B, dan kon hij Ier gelegener lijd alles weien. Overigens waarom wil hij zoo graag openbare vergaderingen, openbare op roepingen, waar W B sinds jaren Konlnginnefeesi, St Nicolaasfeeste.m.a. organiseert blijkbaar tot voldoening van zeer velen. Ten slotte, de hser N. spreekt van kloveWaarom viert v,m. Besoijen v. ieder jaar afzonderlijk Koninginne eest, waarom begint dat juist aan de 3rot. Kerk 't Is maar een vraag. RED. KERKNIEUWS. De Missionarissen van het H Hart te Tilburg. Zondag is in het bekende Missie huis der Missionarissen van het H. Hart ie Tilburg het 75—jarig beslaan der Congregatie (gesticht 8 Dec 1854) gevierd door een feestelijke bijeenkomsi de aula van de apostolische school. Hier heette de ZeerEerw. pater overste W. Woudenberg de gasten welkom en hield na de begroeting van den hoogeerw. paier provinciaal, J. Zandvliet, de vele geestelijke, eerwaarde iraters en zusiers, en de vele missie vrienden, o w. het lid der Tweede <amer en wethouder van Tilburg, dr. H. Moller, een korte herdenkingsrede. Door spr. werd in het licht gesfeld hoe de stichting van pater Chevalier en de dogma-verklaring van Maria Onbevlekt Ontvangen onafscheidelijk aan elkaar zijn verbonden, hoe de Congregatie zich heeft gesteld onder de schutse van hef H. Hart van Maria en hoe die bescherming haar sieeds nieuwe krachten heeft toegevoerd, zoodat zij in 75 jaren in ledenaantal steeg van 2 tot ruim 1600. Pater Overste dankte vervolgens de weldoeners. Hierna werd door een groep studen ter. een door pater Keuiers voor deze gelegenheid geschreven tooneelstuk opgevoerd, dat tot titel draagt: .Een nieuw korps In Jezus' leger." RECHTZAKEN. jubel In Vlijmen werd een gouden bruiloft gevierd. Onder die meejubelden was ook de mandenmaker P. K. aldaar. Deze viel uit zijn rol door aan 't drinken te slaan en iedereen te ver velen. Ten slotte moest de politie aan hem te pas komen en werd de last post op verzoek van den kastelein de deur uitgezet. 't Is met feesten altijd le doen klaagde de politieman, die heel wat met den woesteling te stellen had en er bij diens verzet met ontveld been was afgekomen. De elsch wegens wederspanningheid luidde 2 maanden, de uitspraak 6 weken gevangenisstraf. Ik neem geen siraf aan, mokte verdachte en beweerde wel 10 geiui- gen a décharge ie kunnen meebrengen om zijne onschuld te bewijzen. We verwachten hem dus in hooger beroep. Aanrijding door schuld. C. S. chauffeur te Veen was op 27 Aug. te Den Bosch schuldig aan een aanrijding aan den Vughlerdljk. Verdachte ontkende. Na getuigenverhoor werd verdachte veroordeeld tot f 25 boete subs 15 dagen hechtenis Verdachte bleef ontkennen en wilde tegen zijn vonnis verzet teekenen. We hooren er dus nader nog wel van, Uitspraken. J, M. v. B., Kaatsheuvel, overtr. Motor- en Rijwielwet, vonnis Kanton gerecht Waalwijk bevestigd. J. v. B, Cromvoirt, aisvoor, vonnis bevestigd, f 25 boete subs 10 d. h. Uitspraken. T. M. v. d. B., arbeider te Waspik. A. L. H„ milicien-soldaat te Waspik. Verdachten stonden voor de recht, bank te 's Bosch terecht ter zake, dat zij den 26sten Mei 1929 te Waspik tezamen opzettelijk mishandelend den veldwachter dier gemeente G. de Ko ning, hebben gestompt, geslagen en geschopt en hem daardoor pijnlijk hebben getroffen. Verdachten werden te dier zake veroordeeld ieder tot drie maanden gevangenisstraf. Dezelfde verdachten, ter zake dat zij den 26sten Mei 1929 te Waspik tezamen en in vereeniging opzettelijk mishandelend J. Pruijssers hebben ge. slagen en gestompt en hem daardoor pijnlijk hebben getroffen en bloedend verwond. Verdachte van den Broek werd te dier zake veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Verdachte Hooijmaijers werd vrij gesproken. Het gerechtshof, uitspraak doende in hooger beroep, bekrachtigde de uitspraken der rechtbank. JULIANA—S.S.Q. Qoifle, Ouder slechte weersgesteldheid had bovengenoemde wedstrijd plaais. „Ju liana is, gesteund door den wind, in de meerderheid en weet met 3 mooie doelpunten een 3—0 voorsprong te behalen waarmede rust aanbreekt. Enkele minuten na rust wordt de wedstrijd wegens slecht weer geslaakt. Ook de wedstryden van het 2e en 3e elftal gingen wegens afkeuring van het RWB—tem in t it t door. JULIANA. SPORT. W.SC. WSC heeft j 1. Zondag in Ooster hout niet teleurgesteld, alhoewei wij eenigszins bevreesd, waren op een minder aangename surpries. De WSC- spelers hebben er ahders overgedacht en kwamen met eene groote 6—0 overwinning huiswaarts. De cijfers geven voldoende aan, dat WSC be duidend de meerdere geweest is. Onder eene, voor voetballen onge schikte weersgesteldheid werd eerst te half drie begonnen, omreden de aangestelde scheidsrechter weggeble- ven was. Thans werd onder leiding van scheidsrechter Meljvis uit Breda gespeeld. Voor rust had WSC den storm wind in het voordeel en wist haar sterkte uit te drukken in twéé doelpunten door den rechtsbinnen gemaakt. Toch vlotte het aanvankelijk niet goed, groofendeels, doordat de spelers zich niet goed konden aan passen aan het zeer kleine speelveld. Na rust, ondanks den orkaan tegen, iep het beter en zoo zelfs, dat in de tweede speelhelft den sland tot 6-0 werd opgevoerd en nam den links binnen hiervan drie doelpunten op zijn rekening. De achterhoede was ditmaal wederom op dreef en liet zich géén enkele maal passeeren. De strijd om de eerste plaats begint langzamerhand heviger te worden. WSC blijft de leiders TSC scherp volgen. Iedere volgende wedstrijd is thans voor WSC van groot belangen met belangstelling wordt reeds naar a.s. Zondag uitgezien, wanneer Baard wijk aan den Parallelweg komt spelen. WSC 2 maakte eene vergeefsche reis naar Dongen en werd de wedstrijd tegen Dongen 2 door den scheids rechter afgelast. H.E.C. Wederom is het slechte weer oorzaak geweest, dat de wedstrijd voor ons tweede elftal niet gespeeld is, kunnen worden. Voor Zondag a.c. Is vastgesteld VVV' HEC' Eensgezind' HEC2 Voor beiden dus een uit wedstrijd, terwijl het derde elfiail vrij is. Aan de liefhebbers die de HECer3 op hunne reizen willen vergezellen, wordt bekend gemaakt, dat zij zich iervoor voortaan tot uiterlijk Don derdagavond kunnen opgeven R.W.B. RWB maakte 11. Zondag een ver geefsche reis naar Tilburg aangezien iet „Zigo" terrein onbespeelbaar was. A.s. Zondag RWB—TSC. Zondag ging Juliana op bezoek bij Wilhelmina te 's Bosch. Na een kwar tier spelens moest de wedstrijd wegens het terrein en het weer worden be ëindigd. De Jubileum—wedstrijd Nederland- België. l-O. Het Siadion in Amsterdam was 1.1. Zondag bijna geheel gevuld met een enthousiast publiek, dat gedurende den wedstrijd Qndanks den stroomenden regen en hef uiterst gure weder niet ophield het Nederlandsche elftal toe te juichen. De toss wordt gewonnen door de Nederlanders, wat van groot gewicht is voor het verloop van den strijd. Het waait nl zeer sterk en Nederland speelt met den storm in den rug De eerste aanval wordt geleid door Kools, doch zonder resultaat. Dan komt het eerste succes. Landaal zet voor, Bakhuijs vangt op en geeft 'n schot, dat buiten bereik van De Bie in 't Belgisch doel belandt. Na eentge minuten is het reeds 1 0 voor Nederland. De Nederlanders blijven aanvallen en worden gesteund door den wind Dan echter redt van der Meulen keurig tweemaal achtereen. Nederland krijgt dan de eerste hoek schop te nemen, welke door De Bie wordt weggewerkt Vijf— zesmaal achtereen redt De Bie schitterend. Geheel het Belgische elftal staat te verdedigen. Na talrijke aanvallen ook der Belgen welke allen op niets uit- loopen, komt de rust met 1 0 voor Nederland. Na de rust krijgt Nederland wind tegen. Ondanks den wind blijft Neder land goed aanvallen. Ook de Belgische aanvallen worden gevaarlijk, maar de Nederlanders geven geen kans tot doelpunten De Nederlandsche voorhoede speelt, ondanks den storm, zeer mooi samen De Belgische aanvallen stranden allen op van der Meulen en van Kol, die keurig verdedigen. Nederland is ondanks den storm sterker en blijft voortdurend aan vallen! Het p.inde komt dan onder groote spanning met een 1—0 overwinning voor Nederland. Het jubileum der K.N V.B. Onderscheidingen en amnestie. Nadat de heer Kips de feestrede beëindigd had, herdacht hij hen, die den bond groote diensten hebben bewezen. Er moet aldus spr. aan deze eereleden ees verzuim her steid worden en daarom wenscht de K N.V.B. thans een diploma uit te reiken aan de heeren Muller, Warner, De Haan, De Qoeje en Engelberts. Bondsonderscheidingsteekenen zul len voorts uitgereikt worden aan de heeren Van Beurden, H. Bon, mr. F. J. van Deinse, jhr. mr. de Jong van Beek en Donk, Heeger, Groolmeyer, Kappenburg, Lobach, Mouritz, Mundt, Rauch, Jan Thomée van Bisselick, Bronkhorst, prof. Brouwer, Graafland, Kalma. Keppel, Hesselink, De Man, v. d. Meerendonk, Overeinder, Schui temaker, Havenifh, Hintze, Rimet, Johanson, Seeldrayers, Howcroft, Jac- quemarte, Delavaleye, Oraal d'Oultre- mont, Schlegel en Verdyck. Hierna bood dr. Spoelder. voorzitter van H.FC.., namens de leden der bondsvergadering aan het KN.V B.- bestuur twee eisen Amsterdamsche stadsgezichten door Brandenburg aan. Voorls werd een algeheele amnestie afgekondigd voor alle gestrafte leden van den bond. De K N V B. heeft Zondagmorgen op de graven der overleden eere—leden Hekkenberg en Bronkhorst kransen laten leggen. Het diner. Jn het R.A.L—gebouw waar Zaterdag avond ter gelegenheid van 't jubileum van den K N.V.B een diner werd aan geboden waren meer dan 500 personen in feeststemming bijeen. Allereerst nam ir. J W. Kips het woord en bracht een dronk uit op de gezondheid van H. M de Koningin, waarna aan jhr. Jan Feith verzocht werd het tafel- presidium op zich te nemen, hetgeen deze natuurlijk volgaarne deed. Ir. Kips vervolgde met den vertegenwoor diger der regeering, minister P J. Rtymer, welkom te heeten. Als tweede spreker voerde minister van Waterstaat mr. P. J Reyrner het woord, die zeide het als een eer te beschouwen hier tegenwoordig te zijn I Namens de Nederlandsche regeering deelt spr. mede, dat deze zich in dit jubileum zeer verheugt. Er is thans dan ook alle aanleiding tot het vieren van een nationaal feest, waarin de regeering van harte deelt. H M. de Koningin toonde reeds Haar ware belangstelling door het verleenen van het praedicaat: „Koninklijke". Koninklijke onderscheidingen. Onze vorstin loont dte nogmaals, vervolgde spr., waar het Haar behaagt heeft d^n eere—voorzitter van den K.N.V.B., den heer W. J. H. Muiier en den heer Coldewey resp. tot oificier en tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau te benoemen. Op deze mede- deeling volgde een daverend applaus, waarna de minisier nog zeide, dat in deze onderscheidingen niet alleen moet gezien worden een persoonlijke hulde, maar een onderscheiding voor heel den bend. Jhr. Jan Feith, las enkele uil den stapel telegrammen van gelukwenschen voor, o.a. van Prins Hendrik, van de ministers Beelaerts van Blokland en Deckers, van oud—minister J. B. Kan, alsmede van de commissarissen der Koningin in de provincies Utrecht en Zeeland. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag hebben een machinist en een stoker een buitengewonen moed betoond en daarmede een groot onge luk voorkomen. Een personentrein was uit Brussel vertrokken, toen de machi nist plotseling een signaal op onveilig zag staan. Op het oogenblik echter, dat hij den trein tot stilstand wilde brengen, barstte een stoompijp, met het gevolg, dat de gloeiende stoom hem zoowel als den stoker in het gezicht spoot. Door pijn overweldigd liet hij de remmen los. Het gevaar echter inziende wist hij nog de kracht bijeen te garen om op den tender te klimmen waar hij de remmen wilde aanzeilen voor hij dit echter kon doen, viel hij buiten bewustzijn van den met een snelheid van 60 K.M. voortrazen- den trein af op de rails. Op dit cri- (ieke oogenblik naderde een andere trein, die dreigde den personentrein in de flank te rijden. Met zijn laatste kracht wist de stoker toen nog den tender te bereiken en de remmen aan te zetten, zoodat de trein tot staan kwam. De levensgevaarlijk gewonde machinist en de stoker werden spoe dig naar het ziekenhuis overgebracht. De Belgische minister van spoorwegen heeeft onmiddelijk maatregelen getroffen hun beiden een welverdiende hulde te brengen. Qisiermiddag te circa kwart over 1 uur beweerde een 16 jarige bank- looper, die per rijwiel over het Konings plein naar de Heerengracht te Amster dam reed, dat hij voor de brug tegen over de Leidschetraat in botsing kwam met een auto, welke plotseling stopte. Hij is daarbij van zijn rijwiel gevallen en even duizelig geworden, waarna een heer hem geleid heeft naar een naburigen winkel. Daar bemerkte de banklooper dat hij zijn tasch kwijt was inhoudende 65 000 gulden aan bankpapier, benevens een chèque f 3670 op de Kasvereeniging en een a f1185 op de Ontvang en Betaalkas De commissaris van politie, verzoekt den heer, die dezen banklooper hulp verleende, zoomede een ieder, die nadere inlichtingen geven kan, zich ten spoedigste bekend te willen maken en bericht te willen geven aan het naastbijzljnde politiebureau. Een bruldrgom van 77 jaar en een bruidje van 64 waren dezer dagen te Bergambacht in onderlrouw opge nomen en zouden weldra in den echt treden. Op het laatste oogenblik kreeg de bruid echter berouw, zij verklaarde, er tegen op te zien haar levensgeluk te verbinden aan een man, die 13 jaar ouder was dan zij Er kwam van het huwelijk dus niets De directeur van een te Utrecht gevestigde N V. heeft aangifte gedaan van vermoedelijke verduistering van f 6000, ten nadeeie van het bedrijf. In verband hiermede Is de oud—directeur dezer N.V. door den commissaris van politie In de eerste afdeeling aldaar verhoord. Het verhoor heeft geen re sultaat opgeleverd. CORRESPONDENTIE. Het Bestuur en Personeel van C. v. O. te Sprang. Naar aanleiding van uw ingezonden stukje in ons vorig nummer en onze belofte van nader onderzoek en mede- deeling, moeten wij thans, na ingewon nen informatie, bedoeld bericht onder Rechtzaken rubriek als juist hand haven. Voor rectificatie is dus geen aanleiding. Zooals u bekend zal zyn werd uwe school in bewust bericht ook niet genoemd. Red.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3