Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Hel IMtijMM voor Wileis. i ituislaitoir Alii Acoountantswerlizaamledei) door Etmmm FEUILLETON BRONCHITIS JP1 NUMMER 99. ZATERDAG 14 DECEMBER 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1 SIS. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te aenden aan dan Uitgever. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. li T©kfr,-Adres: ECHO. Prfla dar Advartantlfin: 20 cent per regel; mlnlTnnTn 1.60. BQ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. AdvertentiSn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 aar In ons beult DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Waaraan men zich na Januari houden moet. Rusttijden verzekerd. Op 1 Januari a s. treedt in werking het Koninklijk Besluit van 13 Juni 1929, Staatsblad 313 (Werkiijdenbe- sluit voor winkels) Op arbeid, verricht in een winkel in de eigen woning van het hoofd of den bestuurder die uitsluitend werkt met behulp van zijne bij hem inwo nende echtgenoote en bloed of aan verwanten tot den derden graad ingesloten, zijn onderstaande bepalin gen niet van toepassing. Deze uitzondering geldt o.m. echter niet voor filiaalhouders, zetbazen e.d.g. nóch voor kinderarbeid. Met uitzondering van apotheken, koffiehuizen en hotels, vallen alle open of besloten ruimten, waar voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen verkocht te worden, onder het begrip .winkel." Werktijd. De werktijd is gesteld op hoogstens 9'/j uur per dag (op Zaterdag voor personen van 18 jaar en ouder 11 uur); en 53 uur per week en moet liggen a. voor personen beneden de 18 jaar tusschen vm 8 uur en nm. 8 uur b. voor personen van 18 jaar en ouder tusschen vm 6 en nm. 10 30 uur (Indien bij gemeentelijke verorde ning voor dien winkel een bepaald sluitingsuur geldt, wordt voor per sonen van 18 jaar en ouder't einde van den werktijd gesteld, op een half uur na dat sluitingsuur, doch niet later dan tot 11 uur nm NAAR HET ENGELSCH. J, SCHEEPENS. 120. „Ge zijt ook in de serre geweest, en hebt er de bloemen bewonderd", merkte Bell kalm op. Uitermate verbaasd en vol bewon dering zag van Sneck Bell aan. „Dat heb ik inderdaad", gaf hij toe „maar ik begrijp niet, hoe u dit kunt .weten." „Ik vermoedde het. Het is wel eens moeilijk om zich een situatie voor te stellen. Maar nu ben ik er, en ge kunt me zeker wel bevestigen dat, zoodra ge alleen tegenover Henson kwaamt staan, ge begreept wat er ging gebeu ren. Ge waart een weinig onder den indruk en bang, en bovendien hadt ge gedronken, zooals ge zelf bekend hebt. Maar ondanks dat alles, ofschoon ge het u zelf niet bewust waart op dat moment, hebt ge toch uitgezien naar een plaats om den ring te verbergen." „Ik geloof wel dat uw veronderstel lingen juist zijn", meende van Sneck, in gedachten verzonken. „Ge hebt déél- dus een sigaret ge rookt. Waar hebt ge het eindje gela ten Van Sneck stond op en begaf zich naar de serre. Daar trad hij recht- Wanneer in een winkel op den Hemelvaartsdag op 15 Aug. en op 1 November geen arbeid wordt ver richt, wordt toegestaan, dat door personen van 18 jaar en ouder, op den dag voorafgaande aan Hemel vaartsdag, op 14 Augustustus en op 31 October gedurende ten hoogste 11 uren wordt gewerkt. Door personen van 18 jaar en ouder mag ten hoogste 11 uren per dag en gedurende ten hoogste 62 uren per week worden gewerkt. a. op alle werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 Dec. b. op alie werkdagen in het tijd vak van 18 tot en met 24 December. Rusttijden. Aan alle in winkels werkzame arbei ders moet een wekelijksche onafge broken rusttijd worden gegeven van tenminste 32 uren. Voor de arbeiders van 18 jaar en ouder die op Zondag werken, moet tenminste eenmaal in drie achtereen volgende weken in bovengenoemden rusttijd van 32 uren de Zondag zijn begrepen. Tusschen het einde van den arbeid op een dag en den aanvang van den arbeid op den volgenden dag moet voor personen van 18 jaar en ouder een onafgebroken rusttijd liggen van tenminste 11 uren. Door alle arbeiders mag bovendien op één dag per week geen arbeid worden verlicht, hetzij vóór 1 uur nm., hetzij na 1 uur n m. Zoodra per dag meer dan 6 uur wordt gewerkt behoort na ten hoogs'e 5'/a uur arbeid, een onafgebroken rusttijd van tenminste een half uur worden gegeven. Op dagen, waarop na 6 uur nm. wordt gewerkt behoort tusschen 11.30 uur vm. en 3.30 uur nm. één rusttijd van tenminste 1 Va uur te worden ge geven. (Deze bepaling geldt niet op markt dagen en op dagen, waarop niet is gewerkt vóór 12 uur 's middags. Kinderarbeid. Een kind beneden 14 jaar of nog leerplichtig, mag in winkels geen arbeid verrichten. Dit verbod geldt ook voor loopwerk. Arbeidslijsten. De werk- en rusttijden van winkel personeel moeten zijn aangegeven op een arbeidslijst Deze lijsten moeten worden opgehangen in den winkel, terwijl een aangehecht afschrift moet worden gezonden aan het districts hoofd der Arbeidsinspectie. Zij zijn tegen betaling verkrijgbaar aan de postkantoren. Arbeidsregister. Het hoofd of de bestuurder van een winkel is verplicht een arbeidsregister aan te houden, waarin o.m. moeten zijn vermeld de namen van het per soneel en het nummer van het blad der arbeidslijst, waarop hun werk- en rusttijden zijn aangegeven, (indien verschillende werk- en rusttijdregelln- gen gelden, behoort voor elke regeling een afzonderlijke lijst te worden inge vuld). streeks op een pot met Japansclie le lies toe in een vrij afgelegen hoek, en haalde uit 't mos aan den voet van de plant een gouden mondstuk van 'n sigaret te voorschijn. „Daar heb ik het neergeworpen", zei hij. „Vreemd Indien u me die vraag vijf minuten geleden had ge steld, zou ik het me niet herinnerd hebben. En nu herinner ik me zeer goed, dat ik het eindje daar heb neer geworpen en met behagen heb staan kijken, hoe het vuur een paar krul letjes van het groene mos verteerde. Toen viel mijn oog op die mooie klim plant er achter, en ik meende, dat het veel mooier zou staan, als een der lange afhangende ranken voor den pot met lelies heengeslingerd werd, naar beneden. Zóó En hij lichtte de rank op en hing haar neer zooals bij bedoelde, terwijl Steel hem goedkeurend gadesloeg en hem liet begaan. ,.Ik stond op het punt", zoo ging v. Sneck dan voort, „den ring daar ook in dien pot te leggen, en met dat doel had ik hem ook uit mijn vestzak ge haald. Maar toen zag ik Henson's loe renden blik op mij gericht, en ik ver anderde mijn planAch, ik wil de, dat ik toen maar wat minder had gedronkendan Bell inspecteerde een potje bloe men, dat wat lager stond. Er was een scherf afgestooten, en nu was een kleine, scherpe, roode rand zichtbaar, waaraan nog een paar haartjes ge kleefd zaten. „Ge zijt hier gevallen!" riep Bell uit, „en ge hebt al vallende met uw hoofd den pot geraakt, want er zitten Deze registers kunnen worden be steld aan alle postkantoren. Arbeidskaart. Het hoofd of de bestuurder is ver- piicht in 't bezit te zijn van een arbeidskaart van in zijn dienst zijnde personen van 14 tot en met 17 jaar en van gehuwde vrouwen, Deze kaar ten worden kosteloos verstrekt ter gemeente—secretarie van de plaats van Inwoning van de(n) werknemer(ster). (Arbeidskaarten voor hen, die buiten Nederland wonen, worden afgegeven ter secretarie der gemeente, waar de persoon arbeid verricht). Schoonmaken van winkels. Personen van 18 jaar en OHder. die in de onderneming geen anderen arbeid verrichten, dan het schoonmaken van lokalen enz,, mogen dit doen op alle werkdagen tot 11 uur nm. Bewakingsdiensten. Een man, die uitsluiteud of in hoofd zaak met bewakingsdiensten is beiast, mag zulks doen gedurende ten hoogste 12 uren per dag en 72 uren per week. Tusschen het begin en het einde van een bewakingsdienst moet een tijdruimte van ten hoogste 12 uren liggen Vóór en na iederen bewakingsdienst KANTOREN: TILBURG Zomerstraat 1B. Telephoon 1625. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2A. Telephoon 3717. nog haren van u op vastgeplakt. Daarna. Doch een plotselinge kreet van vreugde uit den mond van Van Sneck onderbrak Bell. „Ik heb het gevonden riep hij triomfantelijk. „U hebt mijn geest in de goede richting geleid. Ik verwon der mij er slechts over dat ik daaraan niet eer heb gedacht. U zult den ring vinden in den pot waarin de tube roos groeit Ik ben zoo goed als ze ker dat u den ring zult vinden in het mos aan den voet van den stengel." David Steel nam voorzichtig al het mos van den pot af en legde het op zijn tafel neer. Dan streek hij het uit elkaar, en er bleef een glinsterend voorwerp achter, een zware gouden ring met zwarte paarlen, een mees terstuk van juwielierskunst, met één grooten diamant in het midden. Met liefde nam Van Sneck het kleinood in de hand. „Ziet u wel riep hij uit, „welk een schoonheid Welnu, thans heeft u hem weer in uw bezit zorg nu maar dat hij mij niet meer in handen valt voegde hy er ondeugend lachend bij. „O, want als ik ooit weer in de gelegenheid kwam, zou ik hem opnieuw tot mijn eigendom maken, zulk een heerlijk stuk edelsmeed kunst vind ik hetAchIk verzeker u, dergelijke dingen zijn in staat, iemand tot verkeerde daden te leiden". De heer van Sneck wist waar schijnlijk niet, welk veel grooter on heil deze ring reeds over een geheele familie had gebracht, en zijn metge zellen, Bell en Steel, waren weinig ge- Tegen AKKER'S Voorde Borst moet hem een rusttijd van tenminste 11 uren worden gegeven. Barbiers- en Kappers ondernemingen. De voor winkels geldende bepalin gen zijn ongeveer gelijkluidend voor barbiers- en kappers ondernemingen. Op Zaterdag, op den dag vooraf gaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus, 31 October en 24 December, mag door een man van 18 jaar of ouder, indien genoemde dagen werk dagen zijn, worden gewerkt hoogstens 12 uur per dag tusschen vm 6 en nm. 11 uur, echter hoogstens 53 uur per week. Ten behoeve van tooneeivoorstel- jingen mag door een persoon van 18 jaar of ouder tot 11 uur nm. kappers- arbeid worden verricht. Uitzonderingen. Het Koninklijk Besluit bevat voorts nog uitzonderingen op verschillende bepalingen. Voor inlichtingen hierover, of omtrent de invulling van arbeids lijsten, enz. kan men zich wenden tot de Arbeidsinspectie. neigd het hem mee te deelen. David Steel wikkelde het kleinood voor zichtig in vloeipapier en stak het bij zich in zijn borstzak. „Ik ben blij dat de zaak is opge lost sprak hij. „En ik ben even blij, dat ik al die bloempotten niet overhoop behoefde te halen. Ik moet je zegen, Bell, dat je 'n wonderlijke kerel bent Bell glimlachte met een air van zelfvoldaanheid, welke nochtans geen hoogmoed was, doch slechts uiterste tevredenheid met het verloop van za ken, blijdschap over 't gelukken zij ner plannen. Op dat oogenblik kw'am een dei- dienstboden binnen met een briefje Inspecteur Marley wenschte mijn heer Steel te spreken over zeer be langrijke zaken. „Kon onmogelijk een gunstiger oogenblik hebben uitgezocht!" riep Steel uit. „Zeg mijnheer Marley, dat we hem wachten, en leidt hem hier binnen." Marley kwam binnen met een my- sterieusen glimlach om den fijnen maar van doortastendheid getuigen- den mond. Hij scheen zich niet te ver wonderen, toen hy ook Van Sneck in het gezelschap bemerkte. Hü scheen reeds op de hoogte te zijn van het succes der operatie op dezen toege past. Hij vroeg naar het adres van Reginald Henson. „Ge zoekt hem hier wel op de ver keerde plaats!" zei Steel. „Maar hij was hier toch gisteren, na dat fietsongevalmerkte Marley op. „Bedrog, puur bedrog!" zei Steel Ons blad geeft speciaal voor Waalwijk, Sprang, Vrijhoeven- Capelle, Waspik, Kaatsheuvel, Drunen enz. de ALLERGROOT STE publiciteit. weer. „We hebben hem hier de deur uitgeschopt. De ellendeling! Zoekt men hem?" Marley deelde mede, dat drie aan klachten tegen hem waren ingediend, en hij had het bevel tot zijn inhech tenisneming op zak. „Zóó!" lachte Steel, „het is maar aan een paar gelukkige omstandighe den te danken, dat u ook niet zoo'n briefje hebt voor mij! Als u tien mi nuten geduld hebt,.kunnen we u, van Sneck en ik, wel uiteenzetten, hoe die verwisseling van die diamanten si garenkoker in z'n werk is gegaan." En Marley luisterde belangstellend naar wat eerst Steel en daarna van Sneck over het geval hadden mee te deelen. Hij richtte nog een paar scherpzinnige vragen tot den laatste, maar moest tot zijn genoegen erken nen, dat de uitleg alleszins bevredi gend was, en hij meer dan voldaan was over de verstrekte mededeelingeu „En toch was 't een prachtig zaak je geweest, om die nu eens zelf fijn tjes op te knappen, mijnheer Steel", zei inspecteur Marley, „want ik heb natuurlijk geen oogenblik geloofd aan uw schuld, al moest ik, door de omstandigheden gedwongen, mijn scherpste wapens op u richten, tij dens het voorloopig onderzoek En het is ook bijna jammer, vindt u niet, om een einde te maken aan zulk een prachtige carrière als die van mijnheer Reginald Henson. Wat me eraan herinnert, dat ik weer weg moet. Wanneer u of de heer Van Sneck langs het politiebureau komt, ligt de sigarenkoker voor u ter dis positie Wordt vervolgd. Wailwyksfkr en Langstriatscke MUM— ,J)B MOHO TAN HUT ZÜIDBN". Los het in de bronches vastzittende slijm op, ver gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1