Hoeden en Petten H. VERHULST, Najaar 1929. ken. Dat is goed in orde. Hier wordt gehandeld. Heb ge hoord, dat men direct tot ver lichting wil overgaan. Mooi zooBuurman zal er z'n oude knooken nog aan wagen, zegt hij, op zoo'n baan. 11 Dec. Hoor dat er sprake is van de oprichting eener speciale winkeliersvereeniging. Juich dit toe. Maar dat men dan de zaak ook eerst goed be kijkt en van meetafSAMEN WERKING 12 Dec. Buurman ook het inge zonden stuk Van N. gelezen. Gek, dat meerbedoeld raads lid toen ook zei: „daarover moet geschreven worden". En nu doet het al een ander voor hem. Daar is toch geen See- len-verwantschap in die buurt in de behartiging der Waal- wijksche belangen? BUITENLAND. De toenemende werkloosheid in Duitschland. Volgens rapport van het Duitsche rijksbureau is de werkloosheid in de week van 2 tot 7 December nog toe genomen. Het aantal steuntrekkenden is in één week met 100000 vermeerderd. He» totaal aantal steuntrekkenden bedroeg op 5 December ongeveer 1250 000 Het grootste aantal werkloozen vor men de buiten—arbeiders Ondanks het zachte weer is in de buitenbedrij- ven geen verbetering ingetreden. De bouwbedrQven en de landbouw tellen steeds meer werkloozen. Ook in de metaalbedrijven is de situatie bedenkelijk. Het aantal werk loozen in deze branche is aanmerke lijk grooter dan met het slechte seizoen in overeenstemming is te brengen. Het laat zich niet aanzien, dat de crisis spoedig zal zijn opgelost Weer een motie tegen de Engelsche regeering in het Hoogerhuis aangenomen. in het Hoogerhuis is gister weer een conservatieve motie met 46 tegen 13 stemmen aangenomen, waarin spijt wordt uitgedrukt over de politiek der regeering jegens Egypte, die onmid dellijk geleid heeft tol het ontslag van den kundigen hooge commissaris, Lord Lloyd en die zou kunnen leiden tot veronachtzaming van de eerste belangen van het rijk, n.l de verbin dingen van Engeland door het Suez kanaal met Indië en het Verre Oosten Lord Parmoor verdedigde de regee ringspolitiek als eene van vertrouwen en goeden wil, maar niettemin werd Lord Salisbuty's motie aangenomen Het legercontingent voor 1930 in België. De sterkte van het legercontingent in België voor 1930 is bepaald op 65 000 man. Daaronder zijn 40.500 milliciens. 20.000 vrijwilligers en on dercflcieren en 4000 weder opgeroe pen militairen. Het contingent is 2000 man sterker dan dat voor 1929. In Holland is 't contingent 19 000. Graaf Stolberg. Na 4*/a uur beraadslaging heeft de rechtbank het volgende vonnis geveld: Beklaagde wordt wegens het ver oorzaken van dood door schuld ver oordeeld tot 9 maanden gevangenis straf, met aftrek van 45 dagen voor loopige hechtenis en met veroordeeling in de kosten. Naar het N D. Z bureau verneemt heeft de veroordeelde graaf Stolberg tegen zijn vonnis hooger beroep aan geteekend. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANOEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maai). Heerenmodemagazijn Markt 5. - DEN BOSCH. Telefoon 841 BINNENLAND. Statistiek der motorrijtuigen. Voor de tweede maal verschijnt thans de Statistiek der Motorrijtuigen, door het Centraal Bureau voor de Statistiek opgemaakt uit de aangiftebiljetten der wegenbelasting betrtffende de motor rijtuigen, die op 1 Augustus 1928 liepen. Door vergelijking met de eerste uitgave van deze statistiek, die den stand aangaf per 1 Januari 1928, kar men zich een indruk vormen van de toeneming van het aantal motorrijtuigen over het tusscheniiggende tijdvak var 8 maanden. Hieraan ontleenen we de volgende cijfers (waarbij we ter vergelijking tevens die van 1 Januari 1928 geven: 1 Jan.'28 1 Aug.'28 Rijwielen met hulpmotor 413 Motorrijwielen 19.503 Personenmotorrijtuigen Motorbussen Vrachtmotorrijtuigen Totaal 46.030 3.094 26.843 95.883 258 27.527 51.922 3159 28.734 111.600 Opcenten op den suiker accijns. De afschaffing op 1 Jannari in werking Het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren meldt, dat het in het voor nemen ligt het wetsontwerp tot af schaffing van de opcenten op den suiker—accijns nog zoo snel door de Staten—Oeneraal ie doen behandelen dat de wet op 1 Januari a s. in wer king kan treden. Het blad heeft goede reden aan te nemen, dat van regeeringswege maat regelen zullen worden genomen om voor de bij de grossiers en suiker verwerkende fabrikanten aanwezige voorraden witte suiker restitutie tot het verschil in accijns te doen plaats hebben. Omtrent de vraag in hoever die terugstorting zal geschieden, is nog geen volledige overeenstemming be reik». Maar het staat wel vast, dat de kleinere voorraden, ook al zijn dit onaangebroken zakken, buiten de regeling zullen vallen. Het standpunt der regeering ten opzichte van accijnsrestitutie van de voorraden basterd en ruwe suiker is nog onbepaald. Uit de Memorie van Antwoord van den Minister van Defensie. De minister zou naar zijn overtui ging in strijd handelen met zijn plicht indien hij stappen deed ter bevorde ring van eenzijdige nationale ontwa pening. Hoe verlokkend het ook mo ge schijnen een ander standpunt in te nemen, de Staat der Nederlanden mag geen proefobject vormen voor de torpedo van beginselen, welke naar eenzijdige ontwapening voeren. Zou het vormen van een dergelijke poli tiek misschien nog ten deele begrij pelijk kunnen zijn ten aanzien van de landmacht van Denemarken, dat slechts over een breedte van 55 Kilo meter met een uitspringend gebieds deel aan Europa is verbonden; voor ons land, dat het mondingsgebied van Rijn, Maas én Schelde beheerscht en met zijn lange, zijn blootgestelde landsgrenzen en zijn als het ware daartoe lokkende, tusschen andere Rijken gelegen gebiedsdeelen, nauwe lijks aan den wereldoorlog ontkwam, is zooals vele leden terecht opmer ken de toestand geheel anders, nog daargelaten de neutraliteitshand- having in de beschouwing van onze uitgebreide overzeesche gebieden. Men dient daarom hetgeen hier te lande in dit opzicht geschiedt, te be schouwen over het geheele tijdvak na den jongsten oorlog. Dan blijkt o.m.: dat de sterkte van het jaarlijks inge lijfde lichtingsgedeelte en de eerste oefeningstijd van den troep aanmer kelijk en aanzienlijk zijn verminderd; dat één volledige herhalings-oefening is vervallen; dat het aantal beroeps officieren en beroeps-onderofficieren sterk is ingekrompen; dat b.v. bij de infanterie alle vredesbataljons zijn opgeheven, terwijl het aantal vredes- eompagnieën per regiment normaal slechts 2 bedraagt, tegen vroeger 12 dat de cavalerie is gehalveerd, dat de totale tonnenmaat van de Nederland sche oorlogsschepen, van 84.400 ton in 1913 tot 01.600 ton in 1927 is ver minderd, dat is ook ruim 25% en ten slotte, dat de kosten voor leger en vloot geleidelijk aanzienlijk zijn ver minderd ten opzichte van die van een tiéntal jaren geleden. Bij de behandeling van de be grooting van Curasao, zei de Minister o.m.: De militaire bezetting was meer dan voldoende om deze booze voor nemens te verijdelen, doch gebrek aan leiding was de eenige oorzaak, dat de aanval der rebellen niet is af geslagen. Niettemin is ook de Minis ter van meening, dat de bestaande politiemacht moet worden uitgebreid. Vrees voor herhaling behoeft er z.i. niet te bestaan. Er gaat een oorlogs schip heen, voorloopig voor 2 jaar. Voor het Kind. 10 Dec. '29—10 Jan. '30. Kocht ge a' de Weldadigheidspost zegels Voor het Kind Zoo ja, dan zullen vele arme kinderen u dankbaar zijn. Er is nog een weg om iets voor hen te doen. Naast de Weldadigheids postzegels bestaan er ook Prentbrief kaarten „Voor het Kind". Die prentbriefkaarten schilderde Fellx Timmermans, vroolijke gekleurde kaar. ten. vol tintelend leven, waarin de kinderen middelpunt zijn. Andere prent briefkaarten geven weer portret en huiselijke omgeving van het kind in de 17e eeuw. St. Nicolaas speelt zijn rol erin, de Driekoningen, allen .Voor het Kind." Als ieder Nederlander met een dezer briefkaarten ook de postzegel .Voor het Kind* gebruikte, dan ware de winst... meer dan f 300 000 De briefkaarten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke medewerkers. Ze kosten per serie van 6 stuks f 0 35 Indien U de plaatselijke medewerkers niet zoudt kennen, wil u dan wenden tot: Het Centrale Comité voor Weldadig heidspostzegels. Nicolaistraat 17. Den Haag. Weet gij wel dat meer dan 60 000 kinderen uw steun op deze wijze vragen. Het Prov. Propaganda Comité. De Katholieke Illustratie. De K. I. van deze week bevat de volgende intersante foto'sHet Kerst eest nadert Mmtelbaanstoren in Amsterdam Voeding van Kerstgan zen Locomotief auto Prinses Sophie Lieven Koning en Koningin van Denemarken Het Smithfield- nstiluut te Londen Een viertal oto's van het bezoek van Koning Victor Emanuel 111 aan Z H den Paus De wedstrijd Nederland België 3e Aga Kahn in het huwelijk getre den Duitsch Russische boeren trek- cen naar hun vaderland terug Vloed golf teisterde de kuststreek te New Foundland Kerstboomen worden gekapt H, K H. Prinses Juliana brengt met haar vader een bezoek aan den 100 jarigen J W. Thijsse Majoor B. W. F, van Slobbe Brand te Middelburg Opgravingen bij den eeuwen ouden tempel van Deil el Bahri Interieur van de tombe van Konin gin Meryet-Amun Begroeting van Oeneraat Smuts en Generaal von Let- towVorbeck— Scheveningsche visch vrouw De Buckfast Abdij te Devon Yehudi Menubin de 14 jarige violist te Amsterdam De Fransche bezet, ting verlaat Koblenz Oebouw van den K R. O. door Mgr. Aengenent in- gewijd Zijne Exc. Mgr. Pacelli tot Kardinaal benoemd Koning Zogu van Albanië De snelste reddings boot ter wereld 1 pagina foto's Rijke Roomsche Leven. TekstAls de oogen open gaan. uit het Amerikaansch door H B.v d Sande Rijmkroniek, door R IJmer De Vergelding, door Nere Valk Uit het vuur geboren, artikel en 7 foto's door Frans Hampel De twee Afgezanten door C. D. M'n Kleine Jongen door J. W. Brouwets 1 pagina voor onze Kinderen Uitslag serieprijsvraag Boekbespreking RECHTZAKEN. De kermis Ingezet. gehad. Er was hoegenaamd geen reden achtethaald kunnen worden, waarom de aanval was begonnen.j't Was blijkbaar uit lou'er vechtlust,*dat de twee wiel rijders werden gemolesteerd. Verdach ten kwamen uit het nabij gelegen Ca'é. waar zij ook waren gezien door getuige Ruiten, arbeider te Waspik. Het was op den vooravond van de Waspiksche kermis dat de vechtlust verdachten te pakken had. Verdachte Cornelis S had tot getuige gezegd Ik heb er spijt van. Voor de rechtbank ontweek verdachte die uitlating door te beweren, dat hij er niets meer van wist. Het O.M. schelste den teffen aanval als zeer ernstig en eischte dat voor de veiligheid van het publiek tegen zulke onverlaten strenge straffen zouden wor den toegerast. Het O.M. eischte tegen ieder der verdachten 12 mnd. gevangenisstraf. De vader der verdachten was in de rechtzaal komen luisteren naar de be handeling der strafzaak tegen zijn drie zoons. Door den president geroepen en naar het verleden zijner jongens ge vraagd, antwoordde de man dat ze best oppassen. Brave jongens, aldus de president. Als verdediger trad op Mr. E. van Zinnicq—Bergman, Den Bosch Pleiter wees er op dat verdachten misschien uit onwetendheid anders tegenover hun verdediger heb ben gehandeld daote doen gebruikelijk is Ze zijn niet eens gekomen om hun verdediger over de zaak in te lichten en er is dan ook van de zijde der verdediging niet veel over verdachten te zeggen. Wel wenscht pleiter om wille der fatsoenlijke ouders van ver dachten voor de jongens de clementie der rechtbank te verzoeken. Immers de brave vader en moeder worden het zwaarst door deze zaak getroffen en met hen heeft pleiter medelijden in andere gevallen wordt en wel eer;s één zoon van fatsoenlijke lieden tot zijn schande in een vechtpartij be trokken, maar hier zijn het drie broers tegelijk, 't Is voor ouders toch wel verschrikkelijk hard als ze de kinderen goed hebben opgevoed en er het beste van mochten verwachten, dan te moe ten beleven dat drie zoons als vlegels zich aanstellen en de heele familie zoo iets aandoen. Pleiter vertrouwde dan ook om wille der ouders dat de rechtbank een clemente straf zal op leggen. De Officier repliceerde. Verdachten gevraagd of zij nog iets te zeggen hadden, antwoordden da» ze de s raf niet aannamen. De uitspraak werd bepaald op 19 Dec a s. Onverwachte aanval. C. J. S opperman, A S, grond werker, beiden te Waspik en A. S., arbeider te Sprang— Capelle hadden zich te verantwoorden ter zake, dat zij op 24 Aug. 1929 te Waspik op den openbaren weg met vereende krachten geweld hebben gepleegd tegen H Fasen, timmerman te Waal wijk en M IJ pélaar, Schoenmaker te Waalwijk door aldaar opzettelijk met vereende krachten deze personen met geweld te i-laan en te steken met een mes. terwijl het door verdachten ge pleegd geweld ernstige verwondingen ten gevolge had. Er bestond niet de minste aanleiding voor zoo ernstig geweld. Fasen had zijne ouders bezocht te Waspik en reed van daar per fiets naar Waalwijk. Onderweg ontmoette hij I|pelaar die ook per rijwiel in de richting Waalwijk reed. Belde wielrijders reden in eikaars gezelschap verder. Het was elf uur in den avond. Fasen reed voorop. Hij belde toen hij nabij Café „Het Paardje' iemand op den weg zag staan. De onbekende in het donker week niet uit en Fasen wilde toen om hem heen rijden. Toen begon de aanval waarbij Fasen gestoken werd in zijn hoofd, been, rug en zijde en geweldige slagen kreeg met een mes Er waren nog twee andere personen bijgekomen. De drie hielpen elkaar bij het hevige ge vecht. Een hunner had ook het rijwiel van M. IJ pelaar gegrepen, waarop deze den aanvaller van zich afsloeg I|oelaar werd mede mishandeld, maar Fasen kreeg de volle laag en bekwam vele steekwonden tengevolge waarvan hij hevig heeft geleden en zeer verzwakt was. Door al de kerven in zijn klee ren was zijn pak ter waarde van f 65 aan fhrden geraakt en zijn ondergoed doorstoken en doortrokken van bloed De getroffene verzocht om een schadevergoeding tot een bedrag van f 125 -. Verdachten ontkenden. Een hunner liet wel uitkomen, dat er iets gebeurd was, maar beweerde dat de getroffenen eerst geslagen hadden. Bij het uitvoerig verhoor kwam echter vast te staan, dat de twee wiei- rflders zich wel geweerd hadden, dat spreekt van zelf, maar ze waren niets kwaads van zin. Integerdeel, ze gingen rustig huns weegs, hadden nooit iets met verdachten te maken GEMENGD NIEUWS. Het gevonden kinderlijkje Een spcor gevonden. De politie te Amsterdam heeft thans een spoor gevonden in de zaak van het lijkje van den 3 jarigen knaap, dat eenigen tijd geleden in het Kin- selmeer is gevonden. Dit spoor leidt naar Duitschland Ver moedelijk zijn de ouders Duitschers, die in het tuindorp Nieuwendam heb ben gewoond en thans naar hun land zijn vertrokken. Waar hunne verblijf plaats is weet men nog niet. Men zoekt hen. Wel is de kinderwagen opgespoord waarmee het echtpaar langs den Zuiderzeedijk heeft gereden Deze was door de grootmoeder verkocht Deze vrouw is thans in arrest gesteld, en heeft dit bekend. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat bQ haar hebben ingewoond haar zoon, haar schoondochter, een driejarig kind en een kind van acht maanden. De leden van de familie verdwenen suc cessievelijk. Eerst de kleine jongen, die heette naar Duitschland vertrok ken te zijn; daarna de vader en de moeder, en eindelijk de grootmoeder, die inmiddels het kind van acht maanden had uitbesteed. Zij vestigde zich in de van Ostadestraat. Blijkens hare verklaring was de familie naar Dortmund vertrokken. Een hoofdinspecteur van de centrale recherche, die zich daarheen begaf, spoorde bloedverwanten van de ge- zochten op en vernam van dezen dat het 3 jarig kind niet met de ouders was meegekomen. Bovendien hadden de man en de vrouw verklaard, dat zij uit Berlijn kwamen, dus niet uit Amsterdam, en dat het knaapje over leden was. Het onderzoek wordt voortgezet. Een knap sluk zeemansschap. Wederom heeft een Nederlandsche stoomer den roem van de Hollandsche zeevaart hooggehouden. Men zal zich herinneren uit de berichten in de bla den dat het Nederlandsche s.s. „Hof plein" onder commando van kapitein R Schaap, terwijl de stoomer met 10.000 ton erts geladen van Wabana op thuisreis was, onder de'kustenvan New Foundland op één dag de be manning redde van twee schoeners de „Qeorge K" en de „Chatharina B". Gisterenavond is het s s. „Hofplein" van de Scheepvaartmaatschappij „Mil lingen" te Rotterdam aangekomen, met aan boord de acht geredde opva renden van „Catbarina B* De beman ning van de „George K" bes aande uit vijf koppenj; welke schoener het eerst werd gered, is door de „Hofplein" te St. John aan land gebracht Na de tweede redding was zulks echter niet meer mogelijk en zoo moest de be manning van de „Catharina B" de reis naar Rotterdam meemaken Oliemotor utt elkaar gesprongen. Door het uit elkaar springen van een oliemotor in zijn maalderij is den ongeveer dertigjarigen J. Mulder te Staphorst gistermiddag een arm afge rukt en is hij deerlijk aan het hoofd verwond, in zorgwekkenden toestand is de man naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Misdaad Vanochtend vroeg hebben voorbij gangers aan den oever van den Rijn te Arnhem, achter de school Onder, langs, het lijk van een ongeveer 35< jarigen, als heer gekleeden man ge vonden. Het lijk lag gedeeltelijk met het hoofd in het water en de beenen op den wal. Aan het hoofd bemerkte men een bloedende wonde. De politie, die werd gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse. Bij een op. pervlakkig onderzoek werden geen sporen van geweld gevonden. Toen men de kleeren van het slachtoffer verder onderzocht, om zoo mogelijk de identiteit vast te stellen, bleek.dat de man een schotwond ter hoogte van het hart had. Een revolver werd noch op het lp noch in de buurt gevonden. In zijn zak vond men echter een scherpe re volverpatroon. Verder twee zespenty stekken en een lucifersdoosje vaneen )ultsche fabriek, echter geen geld of papieren, waaruit de identiteit van hel ijk kon blijken. Het parket deed verschillende foto grafische opnemingen van de plaats, waar het lijk is gevonden, waarna het lijk ter gerechtelijke schouwing naar iet lijkenhuis te Arnhem is overge bracht Dr. Hulst uit Leiden zou van middag de gerechtelijke schouwing verrichten. Hev'ge vechtpartij te Oss. Een persoon doodgestoken en een ander ernstig verwond. Bij een hevige vechtpartij op den Heuvel te Oss is gisteravond de 28 jarige Q. van Qalen door een messteek In den rug gedood en een zekere v. B. door messteken ernstig gewond De justitie uit Den Bosch is vanmorgen naar Oss gegaan, met dr. Mettrop uit Den Bosch en dr. Nieuwenhuijzen uit Utrecht, die de sectie op het lijk zul len verrichten. De moord in den Blijdorppolder. Blijkens het gerechtelijk onderzoek zou een kleine viachtauto in Limburg den vermoedelljken dader van den kindermoord te Rotterdam hebben ver voerd. Luiksche bladen hebben een beschrijving van den bedoelden wagen gepubliceerd en naar aanleiding daar van heeft de chauffeur V., woonachtig Rue St. Severin te Luik, die de kran tenberichten had gelezen, zich bij de Luiksche politie aangemeld. Hij deelde mede, dat hij op 12 October van de markt te Venlo terugkeerde, toen hij te Tegelen twee personen zag, die hem met teekens beduidden te sloppen. Een hunner vroeg een plaatsje inden wagen; het lag in zijn bedoeling zich naar Luik te begeven. De chauff-ut liet den bedoelden persoon naast ziclt plaats nemen, terwijl de andere op den weg bleef staan. Onderweg vroeg de medereiziger zich onder de goederen te mogen ver schuilen, teneinde zoo de grens over te komen. Hij voerde aan, dat hij In de gevangenis te Rotterdam een kleine straf had uitgezeten en dat hij zijn papieren had verloren. Hij wilde naar Luik gaan om daar werk te zoeken De chauffeur weigerde den man te verstoppen, waarop deze vroeg ia Roermond te mogen afstappen F ij zou daar den nacht doorbrengen en den volgenden dag eenige vrienden te Haarlem bezoeken, die hem zeker zouden willen he'pen. Inderdaad stapte de man te Roermond af. Aan de Luiksche politie gaf de chauffeur een nauwkeurige beschrijving van den man WEET GIJ - .dat er in Nederland ruim 2.000.000 H.A. bouw- en weiland zijn? en dat de bruto-opbrengst varieert van 217 tot 768 per H.A.? en dat bij een goed geleide voor lichting en controle (de Duitschers zeggen „Wirtschaftsberatung") hel mogelijk moet zijn de opbrengst van een groot aantal bedrijven met een paar honderd guldens per H.A. 'e verhoogen? en

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6