Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. lï I i iseÉaET FEUILLETON Winterteesien^ Kloosterb&Isem NUMMER 100. WOENSDAG 18 DECEMBER 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. tt, Telecr.-Adres: 1CHO. Prfls der Adrertenti8n 20 cent per regel«ntn*i«em 1,50. BH contract flink rabat. Beclamas 40 cent per regel. Adyertentldn moeten Woensdag on Vrfldag des morgens om mlterUJk 0 aar ln ons beslt ■Sa. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. V De tarief no veile in den Duitsche Rijksdag. De correspondent van de N. R. Ct. in Berlijn meldt In den Rijksdag heerschte Maandag weder rust. Op de agenda stond de eerste lezing van het ontwerp betref fende de wijziging van de tariefwet. Dit ontwerp is noodzakelijk geworden, daar de tariefnoveile van Augustus 1925 op het eind van dit jaar haar geldigheidsduur verliest. Door het nieuwe ontwerp moet de tariefnovelle voor onbepaalden tijd worden verlengd, maar tevens ook een belangrijke wij ziging ondergaan. Deze wijziging be treft voornamelijk het landbouwiarief en de wijziging der industrieele ta rieven zooais het tarief voor aluminium. Dr. Hilferding, rijkminister van financiën, heeft het wetsontwerp toe gelicht. Hij wees op de noodzakelijk heid, het ontwerp nog voor Kerstmis te aanvaarden, daar anders een vacuum zou ontstaan. Het is onjuist, volgens den minister, dat de rijksregeering verdere maatregelen in het belang van bepaalde industrieën zal treffen. De rijksregeering wenscht niet te doen aan een dergelijke gevaarlijke politiek, die het begin van een nieuwe protec tionistische beweging zou worden. Het Engelsche voorstel tot het sluiten van een tarief vrede is juist voor het Duitsche bedrijfsleven van de grootste beteekenis. Spreker hoopt, dat met een dergelijk voorstel de strijd tegen het protectionisme op politieke basis zal kunnen geschieden. In het tegenwoor dige tijdperk van industrieele concen tratie hebben tarieven een geheel andere beteekenis dan vroeger. Ze moeten niet meer de zwakke industrieele ondernemingen beschermen, maar het vormen van internationale kartels door NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. i k 127. En Marley haastte zich heen op jacht naar Reginald Henson. Nauwe lijks echter had hij de deur verlaten of Ruth Gates trad binnen. Ze zag er eenigszins verward uit, en ze wilde maar heel even blijven, verklaarde ze. De auto stond buiten en ze moest zoo spoedig mogelijk naar kasteel Long- deau. Zoo juist had ze bericht van Chris Henson ontvangen. „Mijn oom is in Parijs" sprak ze. „Ik ga dus enkele dagen op Long- deau logeeren. Lord Littimer en Frank zijn daar ook. De verzoening is volkomen en algeheel. Chris zegt, dat men het huis niet meer terug kent, nu, en dat zij zich nooit voor heeft kunnen stellen, dat het er zoo prettig en gezellig kon zijn. Reginald Henson „Maar liefste, Henson is toch niet daar!" „Zeker, hij is er! Vorigen avond is hij er heen gegaan, om er zijn laatste troef uit te spelen en geld los te krij gen van mevrouw Littimer. Maar tot zijn stomme verbazing vond hij er ook lord Littimer zelf. Het was een allesbehalve aangenaam uurtje dat sterke industrieele groepen vergemak- keipen. De minister wenscht rekening te houden met de moeilijkheden, waar mede de landbouw te kampen heeft; van tarieven alleen verwacht hij geen verbetering. Door het verhoogen van de tarieven zullen de prijzen stijgen en tegen ai te groote duurte moet ook weder de verbruiker worden beschermd. Dit hoopt spreker te bereiken, dank zij het systeem van wisselende tarie ven, die ook producenten ten goede moeten komen, daar deze belang bij stabiele prezen hebben. Wat de crisis in den graanbouw betreft, deze moet door het treffen van maatregelen van organisatorischen aard op de graan markt worden overwonnen. Tot zoover 's ministers mededeeling. 't Is me toch wel een ccmedie! De minister zegt zonder blikken of blozen „Het is onjuist, dat de rijksregeering „verdere maatregelen wil nemen in 't „belang van bepaalde industrieën". Verder „Tariefvrede is juist voor 't Duitsche „bedrijfsleven van groote beteekenis" en ten slotte „Geen protectionistische beweging". Als men dan weet, dat b.v. voor schoenen voorgesteld wordt van 280 op 420 Mark invoerrecht per 100 K G zoodat onze schoen-export naar Duitsch- land voorbij is, dan noemt men dat geen protectie. 't Is om mee te lachen ais het niet zoo ernstig was. En ondertusschen laten we de heeren maar binnenkomen, helpen ze desnoods met onze centen en laten we onze industrie, die dag aan dag met alle mogelijke maatregelen en lasten, al zwaarder getroffen wordt, maar overal buiten zetten. Een „vechttarief" heet hier zelf nog uit den booze. Ondertusschen vergaderen Oud minister Posthma, Colfjn e.a. te Parijs, over „de belemmeringen van den in en uitvoer", wordt de vrijhandel door Nederland ernstig verdedigd, maar bereikt men niets en slacht men onze industrie in 't buitenland rustig af. Kamerleden Fieskens, Dr. Korten- horst, Minister Deckers is er thans ook voor de „Schoentjes" niet nog iets te bereiken voor 't telaai is. GEMEENTERAAD. DUSSEN. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagnamiddag ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester Snijders. Afwezig het lid van Drunen. Er is één vacature door het over lijden van 't lid v. d. Koppel. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken, aMededeel ng van J. van Balkora, dat hij zijne benoeming tot lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O. aanneemt. neef Reginald er doorbracht, en ten slotte werd hij voor goed het huis uitgebannen. Men veronderstelt nu, dat hij op een of andere manier heeft getracht er weer binnen te dringen, want men vond hem vanmorgen on der het kreupelhout, met een der groote bloedhonden boven op hem. Hij is verschrikkelijk aan de keel ge wond en ligt in de portierswoning buiten kennis. Ik heb Chris beloofd, dat ik je namens lord Littimer een boodschap brengen zou. Hij wenscht dat gij en dokter Bell vanavond naar Longdeau Grange komt dineeren." „Natuurlijk, met alle soorten van genoegen!" antwoordde David Steel. „Ik ben bereid overal heen te gaan, waar we samen nu eens op ons ge mak zullen kunnen babbelen, Ruth. Tot heden toch zijn onze relaties wel van zeer prozaïschen aard geweest!" lachte hij. „En bovendien, ik wil gaarne dat gij het zijt, die mij bij je oom introduceert! Ge hebt er geen idee van, hoe zenuwachtig ik wel ben. En ten laatste, hij kon wel eens wil len weigeren, zijn toestemming tot ons huwelijk te geven!" Ruth zag haar beminde liefdevol aan. „Alsof dit mogelijk was!" sprak zij, bijna verontwaardigd bij de ge dachte. „Alsof iemand eenig gebrek in je zou kunnen ontdekken!" David trok de slanke figuur tot zich en omhelsde haar innig. „Als ge straks mijn vrouw zijt", sprak hij, „en ge meer nog en met grooter teederheid belang zult gaan stellen in mijn werk en mij „Zou het mogelijk zijn, dat ik nog b. Alsvoor, van het hoofd der school, dhr. Michael. c. Schreven van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, houdende mededeeling, dat vanwege hel Rijk voor den te geven Tuinbouw cursus een vergoeding wordt verstrekt van f 351 38. d. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de wijziging der begrooting. De aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard. „Geen goud zoo goed" e. Begrooting van den Warenkeu- ringsdienst 1930, district Breda. f. Nota van aanmerkingen op de Gem. Begrooting 1930. Een en ander is slechts van admi nistratieven aard. g. Adres van de afd. Almkerk van den Christel. Nat, Werkmansbond, houdende verzoek om een toeslag van f 0 40 per dag en 20 cent per kind, aan georganiseerde werkloozen. De afdeeling keert uit eigen bonds- kas aan werkloozen reeds f 1.20 per dag en per lid uit. Voorzitter. Waar we hier geen af- deeling hebben, zijn wij van oordeel, dat dit voor onze gemeente niet van toepassing kan zijn. Smink. Zijn er hier dan ook geen leden Voorzitter. Neen. Besloten wordt afwijzend te be schikken. h. Schrijven van de Gezondheids commissie, waarin wordt medegedeeld, dat voor de aanvulling in de vacature, meer belangstellend was naar je dan ik op het oogenblik ben, David?" vroeg ze met teederen glimlach. „Neen, liefste, dat is waar! Maar toch zult ge ondervinden, dat er ve len zijn, die fouten in mij meenen te ontdekken. Ge hebt er bijv. geen idee van, hoe de critici me soms het vuur aan de schenen kunnen leggen! Ze durven vertellen, dat ik een bedrie ger ben, een naschrijver, ze zeggen dat ik „Laat ze praten!" onderbrak Ruth hem lachend, „Dat is louter jaloezie en critiseeren is gemakkelijk! Voor mij zijt gij de grootste romanschrij ver die er ooit geleefd heeft!" Hier was maar één antwoord mo gelijk, en Ruth maakte zich dan ook lachend uit zijn omhelzing los, en zei dat ze heen moest, dat de motor koud werd „Maar vanavond komt ge toch ze ker?" vroeg ze nog eens, by de deur. „En ik weet zeker dat lord Littimer van je houden zal. Sommigen zeggen, dat het een slecht mensch is, maar ik vind hem een alleraardigsten ouden heer!" „Hij zal wel van me moeten gaan houden!" riep Steel triomfantelijk. „Ik breng iets voor hem mee, waar aan hij zeer is gehecht, en wat hem tot myn slaaf zal maken voor het leven! Tot ziens, liefste, vanavond!" Terwijl de dauw nog over het gras veld hing, werd de stille morgensfeer verbroken door het aanhoudend ge blaf en gegrom van de honden. Naar hun vreemd optreden te oordeelen, meende Williams zoo goed als zeker te kunnen besluiten, dat er iets niet in orde was. In gewone omstandig heden kwamen ze des morgens als hij ze floot of met de zweep klapte, naai den kennel, en de honden hielden zooveel van den ouden dienaar, dat hij nooit tweemaal behoefde te flui ten of zijn zweep te gebruiken. Maar Williams was in een vroolij- ke bui dien morgen. Immers, alles was gegaan, zooals hij wel zoo onge veer vermoed had en zooals hij vu rig had gehoopt, en er zelfs ijverig toe medegewerkt had. Hij had zelf het spreekwoord „iemand buiten de deur schoppen" inderdaad op den heer Henson toegepast en dat was een ge beurtenis, waarop hij nog jarenlang trotsch hoopte te kunnen gaan. „Maar wat zouden die honden toch moeten?" vroeg hij zich ongeduldig af. „Wat zou er nu weer aan de hand zijn?Doch ik kan beter zelf eens gaan zien. Misschien een vos in een dicht struikgewas verzeild ge raakt! We kunnen ze nu voortaan ook wel opsluiten, 's avonds en des nachts, op een enkele na. Het heeft nu vrijwel alle reden verloren." Williams betrad dat gedeelte van den tuin, waar de grond dicht be groeid was met struikgewas. Plotseling hield hij stil: daar, in zijn volle lengte uitgestrekt op zyn rug, zijn breede, bleek gelaat naar den hemel gekeerd, lag Reginald Hen son in een bloedplas, waaromheen 2 der grootste honden onrustig heen en weer kringden, terwijl een kleinere, jonge hond nog, er bijzat, met een groote buil duidelijk zichtbaar op z'n hoofd, boven z'n bloedbeloopen oog. ontstaan door vertrek van dr. de Both, de aandacht wordt gevestigd op dr. Kohier uit Sprang—Capelle. De nieuwe voordracht luidt: 1. dr. Köhler, Sprang—Capelle. 2. dr. Capettie, Kaatsheuvel. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich zeer goed met deze voordracht ktinnen vereenigen. De Raad gaat eveneens met de voordracht accoord. Voorts is er nog een verzoek inge komen van de Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen uit het kanton Hoorn, om adhaesie te betuigen aan een door haar aan den Minister gezonden adres, inzake de onbillijk heid welke gelegen is in de klassifi- catie van gemeenten. Een afschrift van het gezonden adres is bijgevoegd. Daarin wordt uiteengezet, dat tengevolge van de klassificatie van gemeenten, het onder, wijs ten platteiande zeer te lijden heeft. De goede onderwijskrachten trekken naar de eerste klas gemeenten. Voorzitter. Wij stellen voor aan dil adres adhaesie te betuigen, want we zijn het er volkomen mee eens. Wordt goedgevonden. Mededeelingen. De Voorzitter doet eenige mededee lingen, naar aanleiding van in de vo rige vergadering betoogde noodzake lijkheid om in deze gemeente een vroedvrouw te hebben. Men heeft een conferentie gehad met den Burgemees ter van de aangrenzende gemeente Almkerk en de aldaar wonende ge- neesheeren. De gemeente Almkerk heeft voor een vroedvrouw f 300 op de begrooting staan. Wanneer men echter voor beide gemeenten een vroedvrouw zou willen hebben dan moest men tenminste ieder f 400.— op de begrooting plaatsen. Voor iedere gemeente heeft men gerekend op 60 verlossingen per jaar, zoodat de vroedvrouw aan een salaris zou komen van f 2000. De voorzitter acht het gewenscht op deze basis samen te werken en de benoeming over te Naast Henson lag een ruw stuk hout, e<en soort esschen-staak; de knuppel, dien Henson onderweg gevonden had, toen hij door Merritt wérd achter volgd. Williams huiverde toen hij zich over het groote, zware lichaam boog, en bemerkte hoe de kleeren den man van het lichaam waren gescheurd, en hoe in twee gapende wonden aan beide zijden van de keel en uit de ver- scheurde borst, het bloed door de koude thans was gestold; nog merk- te hij dat Henson bijna onzichtbaar adem haalde, j Op zijn luid geroep kwamen Frank Littimer en de portier toegeschoten, en gezamenlijk droegen ze het slacht offer naar het huisje van den laatste, niet ver van de plek waar Reginald Henson als slachtoffer der woeste honden was gevallen. Snel werd de dokter gewaarschuwd. „Dit geval is absoluut hopeloos", merkte dokter Walter op, nadat hy 't onderzoek had verricht. „De arme kerel zal het misschien tot morgen ochtend uithouden, maar bij kennis komen zal hij wel niet meer. Waar schijnlijk echter sterft hij nog van middag. Weet iemand uwer, hoe het eigenlijk in z'n werk is gegaan?" Niemand, tenzij Merritt, had in deze zaak eenig licht kunnen bren gen, en deze was op het oogenblik verver weg. Toen hij het woe dend geblaf der honden en het hulp geroep had gehoord, nadat hij Hen son over den muur had zien klim men, had hy begrepen, dat zijn wraakneming wel nooit volvoerd zou kunnen worden, en had hij zich zoo De Echo van het Zuiden, WiilwUbsckf en Langstraatsclie Courant* Dit blad T0tnh)Bt WOENSDAG en ZATBBDAG. Abodmementeprfls per S maanden 1.25. Franco per post door bet geheels rflk 1.40. Brieyen, Ingezonden stokken, gelden, ens. franco ta «enden aan den Uitgever. MM ,J)B MOHO VAN EBT ZUID BIT'. V V U behoeft niet met w, interteenen te blijven o pen. Maar U moet er wat tegen doen. E i U kunt er wat tegen doen. Akker's K oosterbalsem herstelt de cellen der huid, verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker's

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1