MAGGI* SELMBUS0E» binnenland"- laten aan een commissie. Later komt men dan nog met een nadere regeling en instructie. Herman, ledereen zal overtuigd zijn, dat voor deze gemeente een vroed vrouw van het allergrootste belang is. Ik ben blij dat de zaken zoo geloopen zijn en hoop, dat het werk spoedig volbracht is. Smink. Ik heb gehoord, dat Eethen ook wil meedoen. Voorzitter. Voor samenwerking lijkt Almkerk ons meer geschikt. In Oen. deren komt al voor een klein complex een vroedvrouw uit Heusden. Het ts de bedoeling om de vroedvrouw tij delijk te benoemen. En wat de gods dienst betreft, zal het misschien ge- wenscht zijn dat ze protestant is, om dat deze Godsdienstige richting voor beide gemeenten overwegend is De Raad gaat met een en ander accoord. 2. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid D. de Graaff. De voorzitter schorste een oogenblik de raadsvergadering en verzocht den heeren Herman, Berm en jongbloets om de geloofsbrieven te onderzoeken. Na heropening deelde het lid Her man mede, dat de stukken in orde werden bevonden. 3. Benoeming Armmeester. Op de voordracht staan: 1. M. Mii- lenaar, 2. J. van Etten. Het lid J. van Etten werd gekozen met 7 stemmen, tegen 2 op Millenaar, Rondvraag Het lid Middelkoop vestigde de aan dacht op een betere afwatering van de Juffrouw Wedde- en Zijlmans— polder, en vroeg voorts opruiming van den grond bij da kerk in Dussen- Binnen. Voorzitter. Er zijn vroeger al eens liefhebbers om dien grond geweest. Middelkoop. Maar nu er niets meer wordt weggehaald is het er een vuile boel. Er zit nog wel 10 meter. Het is hard noodig om den grond zoo gauw mogelijk op te ruimen. Voorzitter. Dat ben ik met U eens. Ik dacht, dat particulieren er wel be hoefte aan hadden en er om zouden komen. Maar als dat niet het geval is zullen wij het van gemeentewege laten opruimen. Berm. De particulieren moesten er ook nog iets voor geven. |ongbioets Een kwartje per kar geloof ik. Voorz. Dan mogen ze het nu wel voor niets halen. Berm. Als dat bekend wordt ge maakt, zullen er best liefhebbers om komen. Hierna ging de Raad in geheime zitting waarin de voorzitter nog enkele mededeelingen had te doen. N1EUWKUIK. De raad dezer gemeente vergaderde Donderavond 6 uur onder voorzitter schap van den heer C. F. van den Broek (Burgemeester). Aan de orde Mededeeling Ingekomen stukken, goedkeuring van Ged. Staten begroo ting 1930. Aanschrijving van den Commissaris der Koningin betreffende de salaris regeling van de gemeente-veldwachters in Noordbrabant. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Verzoek van J. van der Lee en van Boxtel van teruggave van te veel be taalde hondenbelasting. Is na onderzoek in orde bevonden en zal worden teruggegeven. Punt 2 goedkeuring rekening Burge- snel mogelijk uit de voeten gemaakt, was naar het dichtsnabijzijnd station gegaan en had daar den nachttrein opgewacht naar de grootstad, om van daaruit na eenigen tijd, onopgemerkt per scheepsgelegenheid te vertrekken. Williams schudde het grijze' hoofd toen hij dacht aan het minder harte lijk afscheid dat hij van Henson had genomen. „Ik heb hem uitgelaten, en de poort achter hem gesloten", zei hij. „Hij moet later weer zijn teruggekeerd om een of andere reden en door de hon den zijn aangevallen. Hij moet een der jongere beesten namelijk met een stok hebben geslagen, zoodat de an deren hem woedend hebben aange grepen. Maar niemand zal wel ooit 't rechte van de zaak te weten komen". En niemand kwam het ook te we ten, want Henson kwam niet meer tot bewustzijn, ofschoon hij nog den geheelen avond zwakjes bleef ade men. Het diner in huize Longdeau Grange vond vele goede kennissen en lang gescheiden familieleden bijeen. Alle moeilijkheden, alle weder waardigheden werden verteld, en de prins Rupert-ring werd opnieuw het voorwerp van aller bewondering. Al len verkeerden in opgewekte stem ming en waren overgelukkig en te vreden. Terwijl men na het diner op het terras genoot van den prachtigen zo meravond, zag men Williams uit de richting van de portierswoning ko men. „Is er nog nieuws?" vroeg lord Littimer. „Ja, mylord", was het antwoord. „Dokter Walter is weer gekomen en wilde u gaarne onmiddellijk nog even spreken. Mijnheer Reginald Henson lijk armbestuur. Voorzitter stelt voor dit in geheime vergadering na all >op te behandelen. Wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot aanvaar ding van het lidmaatschap van onvol waardige arbeidskrachten. Voorzitter zegt, sinds dit irt de vorige vergadering ter sprake is geweest hierover een vergadering heeft bijge woond en hij hiervan heeft gehoord van deskundige op dat terreinhij is tot de overtuiging gekomen, dat steun hier werkelijk noodig is. Wordt goedgekeurd tot toetreding als lid. Subsidie aanvrage der stierenver- eeniging alhier van f 150. De Voorzitter zegt deze aanvrage met B. en W. besproken te hebben en wij erkennen de noodzakelijkheid hiervan. Echter hadden we gemeend in plaats van f 150, f 120 te geven. De heer de Gouw vraagt of dit voor 1 jaar is. De Voorzitter. Zij vragen een jaar- lijksche subsidie. De heer van Engelen: hoeveel sub sidie genieten zij reeds van de ge meente Voorzitter f 80. Da heer van Engelen vindt de sub sidie wel een belang maar vreest wanneer men telkens een subsidie aanvrage direct toegeeft zij ook telkens maar weer terug zulien komen. Hij zou hier liever paal en perk gesteld zien temeer daar het hier ook een groepsbelang is. De heer van den Besselaar is voor terugkoming subsidie op verhooging niet bevreesd. Men kan dit desnoods ook in het besluit vastleggen. De heer van Engelen beschouwt het meer een boerenbelang. Die hebben hier de lusten en moeten dan ook maar de lasten dragen. De Voorzitter meent f 120 een fat soenlijk bedragis; mochtde vereeniging dan weer om subsidie komen dan is er de raad nog altijd bij. De heer van Engelen wil er hier maar eens op wijzen, dat het eens genoeg en gedaan moet zijn, met subsidie aan sommige vereenigingen. De heer Wilgers is z-:\l ook lid van de vereeniging en vraagt of B. en W. bewust zijn, datdevereeniging niet toe kan komen. De heer A. Mostermans. Dat kunnen we niet weten. De heer Wilgers, Hel bestuur der vereeniging kan dit toch weten. De heer van den Besselaar weet dat ze verleden jaar juist rondgekomen waren. De Voorzitter vindt het de gemak kelijkste weg ter oplossing, de subsidie te laten, doch dan van het bestunr jaarlijks de rekening en verantwoor ding opvragen. De heer van Engelen kan zich hier mede vereenigen en als het dan blijkt, dat het niet genoeg is, is hij niet ongenegen bij te geven. De heer Wilgers vraagt nu de ge meente subsidie geeft, ook niet leden met hun beesten van den stier kunnen gebruik maken Voorzitter. De vereeniging is be voegd het bedrag hiervoor vast te stellen, Wordt goedgevonden de subsidie van f 120 te verleenen. Benoeming correspondent arbeids bemiddeling. De Voorzitter stelt voor hiervoor te benoemen den heer A. van den Heuvel als volontair hier ter secretarie werk zaam en over wiens werk men goed tevreden is. is tien minuten geleden, zonder nog tot bewustzijn gekomen te zijn, over leden." Gedurende eenige oogenblikken viel de stilte over het luidruchtige gezel schap en deze duurde voort totdat lord Littimer terugkeerde. Elk was met zijn eigen gedachten bezig en leefde in de herinnering nog eens mee in het geweldige drama dat zich in de afgeloopen jaren had afgespeeld. Lord Littimer kon het nieuws, dat Williams had gebracht, slechts be vestigen. Reginald Henson was dood; hij was dus aan de handen der Justi tie ontgaan. „Ach, dat vind ik ook maar beter", zei mevrouw Littimer. „De familie wordt zoodoende niet in het schan daal betrokken van een luidruchtig proces. We hebben al meer dan we derwaardigheden genoeg gehad!" „Maar je eigen naam dan en de eer van Frank, liefste?" sprak lord Litti mer. „Ach, laten we ons daarover maar niet druk meer maken, lieve man. Frank zal met Chris veel te gelukkig zijn, om zich te bekommeren over de praatjes van de menschen. En dokter Bell en Enid zullen even gelukkig zijn als de anderen!" „Evengoed als Ruth Gates en ik!" voegde David Steel er rustig bij. „La ter zal ik in een boek nog wel eens vertellen, hoe drie toovergodinnen mij in een zee van ellende hebben dreigen te storten!" „En hoe zal dat boek heeten?" vroeg lord Littimer belangstellend. „Wat zou ik beter tot titel kunnen kiezen", meende David Steel, „dan: Het Huis der Stille Smarten?" EINDE. Het salaris hiervoor bedraagt f 50. De heer van den Besselaar. Hoeveel is het bedrag dat gewoonlijk aan een ambtenaar gegeven wordt? De Voorzitter. Men kan tot f 100. gaan doch deze belooning geldt slechts voor het correspondentschap. De heer van den Heuvel wordt met algemeene stemmen benoemd. Goedkeuring rekening Burgerlijk armbestuur. Wordt in geheime vergadering be handeld. Na heropening der vergadering wordt de rekening goedgekeurd met een batig slot van f 763 59'/a- De begrooting wordt vastgesteld aan ontvangsten en uitgaven op f 255,17'/» De heer van den Besselaar heett bij de jongst gehouden oefening der brandweer ondervonden, dat men naar de ligging der putten veel te lang moet zoeken. Dit is niet erg bij een oefening maar indien zulks bij een brand moet voorkomen is 't overant- woordelijk. Reeds eerder heeft hij er op gewezen, dat men hier palen moest bijzetten, maar het is steeds in den wind geslagen. In de Kerksteeg heeft men langs den weg wel palen gezet, wat bovendien volge is z i. geen nut heeft. Waarom kan dat daar echter wel en niet bi] de brandputten. De Voorzitter, die palen daar ter plaatse zijn geplaatst voor den weg. Wat die brandputten betreft hiervan is een kaart, waarop de ligging van elk der putten juist is aangegeven. Volgens zijne meening kan er toch al niets gemakkelijker zijn om dan het juiste punt te vinden. De heer van den Besselaar zou er een deksel doen opleggen zooals op die oude putten. De heer van Engelen vindt deze besiaande afsluiting ook niet goed en onpractisch. Indien er eens vorst komt, zooals vorig jaar. De afsluiting ligt in elk geval te diep. De heer Wilgers zou geen onnoodige kosten maken. De heer van Engelen vindt het on verantwoordelijk wanneer men bij een eventuelen brand zoolang moet zoeken. De heer de Gouw is van meening als de putten dan te diep liggen, men aan een grooten deksel zooals van den Besselaar die wii ook niets heeft. Na eenige discussie besluit men bij de afsluitingen der putten palen te plaatsen. De heer van den Besselaar vraagt wat of er me! het land van Loeff ge beurt. De Voorzitter het plan is het heeie- maal uitgooien. De heer H. Mostermans vraagt wat er met den verbranden mast moet gebeuren uitrooien of afhakken. Na eenige discussie besluit men het te laten hakken. De heer van den Besselaarhoe is het met de boomplanting. De Voorzitterer is aangezegd om Amerikaanschen eik te plaatsen. De heer van Engelen heeft gezien, dat het huisje voor vrouw van der Reede omver ligtwat is hiervan de oorzaak De Voorzitter: er is om gevraagd het te doen afbreken. Niets meer aan de orde siuit de Voorzitter de vergadering met den Chr. groet. BUITENLAND. Huwelijksgeschenk voor prinses Marle josé van de Belgen in Frankrijk. Men meldt uit Brussel Een delegatie van de Belgische ko lonie in Frankrijk heeft Maandag in het koninklijk paleis te Brussel prin ses Marie José als huwelijksgeschenk een prachtige marmeren pendule met zijstukken uit de achttiende eeuw over handigd. Naar gemeld wordt, heeft prin- ses Marie |osé een brief laten gewor den aan den burgemeester der hoofd stad, Max. waarin zij hem mededeelt, ter gelegenheid van haar aanstaande huwelijk en haar vertrek uit Brussel, een bedrag van 50 000 francs ter be schikking te stellen van de armen dezer stad. Het huwelijk in Rome De huwelijksplechtigheden zullen met grooten ongekenden luister ge vierd worden. Rome zal baden in de meest schitterende verlichtingen, zoo als die hier nog niet gekend zijn. Vooral de omgeving van het konink lijk paleis zal in een zee van licht herschapen worden. Heele troepen van electriciëns zijn nu reeds druk bezig met het aanleggen der verlichtingen. Aan het Consulta—paleis, tegenover het Quirinaal, zijn de voorbereidingen reeds bijna voltooid, de heele fagide is van lange Mercuriuslampen voor zien, zoo ook de facades der paleizen in de aangrenzende della Dataria, De gewone lantaarns van het Quiri- naalplein worden vervangen door machtige kunstvolle iampendragers. De schitterende fontein met den Obe lisk en de bekende Diosauren met hunne paarden, aan de Grieksche beeldhouwers Praxiteles en Fidius toegeschreven, van een heele installa tie voor verlichting voorzien, die machtige lichtbundels zal uitwerpen. De randen van het waterbekken wor den van binnen met lampen voorzien, die van de watervlakte een schitterenden spiegel zullen makeu, terwijl de mach tige waterstraal, die de fontein uitspuit, als een vuurpijl zal opstijgen. Alle openbare gebouwen in de stad zullen hunne architectonische lijnen in licht strepen vertoonen en veie privé— paleizen zullen het voorbeeld volgen. De huwelijksinzegening zal in de Capella Paolina van het Quirinaal plaats vinden die daarvoor hcelemaal gerestaureerd en versierd wordt. Ze zal geschieden door den hoofdhofkapelaan of, dat hoopt men althans door kardinaal Gamba, aartsbisschop van Turijn, als pauselijk legaat. De groots sympathie van dezen kardinaal voor den kroonprins is alge meen bekend. Na deze plechtigheid, zal hef kroon prinselijk paar in schitterende gala koetsen en met veel luister omgeven begeleid door regeerende vorsten en prinsen van koninklijken bloede naar St. Pieter gaan door de versierde stra ten om daar te bidden op het graf van den Prins der Apostelen en daarna door den H Vader in plechtige audiëntie ontvangen te worden om van Z.H. door zijn zegen de bezegeling van het huwelijk te ontvangen. Rijke ge schenken zal, naar men zegt, de H. Vader aanbieden. De Duitsche regeering krijgt haar motie van vertrouwen. De Duitsche regeering heeft voor haar financieele program den eersten slag gewonnen, want Zaterdag heeft de Rijksdag met 222 stemmen tegen 156 bij 22 onthoudingen de door haar gtëischte motie van vertrouwen aan genomen. Deze motie was aldus ge formuleerd„De Rijksdag keurt de verklaring van de Rijksregeering van eergisteren goed en vertrouwt erop dat het financieele hervorming program van de regeering, onder voorbehoud wat den definitieven vorm van de ver schillende wetten betreft, met inacht neming van de door de regeering be kend gemaakte hoofdbeginselen door gezet zal worden. De Rijksdag be tuigt de regeering ten aanzien van haar algemeene politiek vertrouwen. Wat een volksrejerendam in Duitschland kost. Bij het debat in de Rijdsdag over het ontwerp tot bescherming der re publiek heeft minister Severing in antwoord op een vraag van een Duitsch nationaal enkeie cijfers ge geven omtrent de kosten van de volks petitie en het a.s. referendum over het plan—Young. De petitie heeft 615.0(10 Mk. gekost, waarvan het rijk 460 000 mark moet betalen, de gemeenten 115 000 en de landen 40,000 mark. Het referendum dat a.s. Zondag (22 Dec wordt gehouden komt heel wat duurder en zal naar schatting ruim 2 '/2 millioen verslinden. Daarvan draagt het rijk 4/5 d.w.z. 1 800 000 de landen 300 000 en de gemeenten ruim 400 000 mark, in het geheel zullen de kosten dus 3 165 000 mark bedragen en daarbij komt dan nog een sommetje van een half millioen dat de rijksregeering heeft besteed voor haar strijd tegen hes Duitsch nationale drijven, waaraan nu ruim 3'/z millioen letterlijk zal worden weggesmeten omdat het initiatief- ontwerp nog niet de minste kans van aanneming heeft. Een rheumatiek—kliniek te Londen. Begin van het volgend jaar zal de Britscne Roode Kruisvereniging, aldus meldt de Londensche draatilooze dienst, te Londen een kliniek openen speciaal voor de behandeling van rheumatische aandoeningen. De kliniek zat in staat zijn, jaarlijks iwaalfdui zend gevallen te behandelen en zal de eerste zijn van soortgelijke klinie ken, die de vereeniging in de indu- strieele centra van het geheele land zal oprichten. Daar de arbeiders niet de badplaatsen kunnen bezoeken, wil men hen aldus in staat stellen gene zing te vinden. Bijna een zesde deel der industrieele arbeiders des lands die invalide worden, worden door de in verschillende vormen optredende rheumatiek buiten werk gesteld. Het ministerie van Gezondheid werkt met de Roode Kruisvereeniglng samen tot het bestrijden der ziekte. Een Oceaan—vlucht. Twee Fransche vlieger—off'eieren, Chaile en Larre—Bnrges zijn gister middag om half één te Sevilla op gestegen met de bedoeling via de Kanarische en de Kaap Verdische eilanden naar de Braziliaansche kust te vliegen. Oceaan-vliegers neergestort. Na de aanvankelijk gunstige be richten over het verloop van de oceaanvlucht Sevilla-Montevideo, wel ke eergisteren door Challes en Larre Borges werd begonnen en die deden hopen, dat de vliegers nog gister avond de kust van Zuid-Amerika zouden bereiken, heerschte er in den afgeloopen nacht ernstige bezorgd heid over hun lot, daar men na Maan dagavond 10 uur tot hedenmorgen vroeg niets van hen had vernomen. Vroeg in den morgen werd evenwel te Port Natal een draadloos bericht opgevangen, dat luidde: „ailes wel aan boord", doch dit werd spoedig gevolgd door de ontstellende tijding, dat de vliegers, kort nadat zij hoven het vasteland van Brazilië waren aan gekomen, waren neergestort en wel in de nabijheid van Maracajas in de provincie Rio Grande do Norte. Een der beide vliegers is ernstig gewond. Het vliegtuig is vernield.'Doktorcn en officieele personen hebben zich in allerijl naar de plaats begeven, waai de machine is neergestort, ten einde hulp te bieden. Belastingverlaging. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot afschaffing der Verdedi gingsbelasting II en opcenten op den suikeraccijns z.h.s. aangenomen. Nijmegen tachtigduizend inwoners. Maandag heeft de officieele aan gifte plaats gehad van den tachtig duizendsten inwoner van Nijmegen. Bruggebouw te Nijmegen. Gisteren heeft de minister van Wa terstaat een uitvoerige bespreking gehad met het College van B. en W. van Nijmegen over den bouw van de brug over de Waal. Daarbij heeft de Minister ver klaard, dat hij hereid was de voorbe reiding voor den brugbouw thans zonder eenig verder uitstel voortgang te doen hebben en intusschen met 't gemeentebestuur de onderhandelin gen voort te zetten over eventueel aan de gemeente, inzake haar veerrecht, te verleenen schadeloosstelling. Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen over November 1929 is f. 3.822 874 hooger dan in November 1928. De opbrengst over de eerste elf maanden van 1929 bedroeg f 15.203.231 meer dan over die maanden in 1928. Princes Juliana. Den laatsten tijd doen hardnekkige geruchten de ronde dat Princes Juliana trouwplannen koestert en dat Prins Wilhelm Ernest Heinrich Alfred von Erbach Schönberg de uitverkorene zou zijn. Deze jonge man die in 1904 geboren is, is 'n zoon van de jongere zuster van Koningin Emma. Aanleiding tot deze veronderstelling is vermoedelijk geweest de aanwezig heid van Prins Wilhelm te Den Haag in November j.l. tijdens de herfsthof- jachten. Van bevoegde zijde vernam de „Tel" echter dat er aan een eventueeie verloving niet gedacht moet worden, daar de Prins en Princes Juliana directe familieleden van elkaar zijn. Begrooting Wegenfonds. Blijkens de Memorie van antwoord inzake de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor 1930 zal naar de thans bekende gegevens in 1929 aan de wegen rond z0 millioen verwerkt zijn. In 1930 zal aan de wegen (met inbegrip van de bruggen) ongeveer 18.4 millioen ver werkt worden.' Stadhuis te Leiden. De gemeenteraad van Leiden heeft het voorstel van B. en W., om aan den architect W. M. Dudok een enkelvoudige opdracht te verstrekken voor het maken van twee ontwerpen voor een nieuw stadhuis één mét en één zonder behoud van den bestaan- den gevel aangenomen. Belasting verlaging. De regeering heeft bij nota van wijziging voorgesteld de wet inzake afschaffing Verdedigingsbelasting 11 en van de opcenten op den suiker accijns, met ingang van 1 Februari a.s. in werking te doen treden. De Zuiderzeewerken. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1930 deelt de minister van Waterstaat mede dat. naar het zich laat aanzien, de afsluiting van de Zuiderzee reeds in 1932, dus nog een jaar eerder dan laatstelijk werd verwacht, tot stand gebracht zal kunnen worden, de nog te verichten werkzaamheden worden daardoor steeds overzichtelijker. Daar is gebleken, dat de kosten van de dijkwerken in 1929 ongeveer 8'/2 °/0 lager zijn geweest dan deze op grond van de in 1928 geldende prijzen geweest zouden zijn, mag worden verwacht, dat de kosten van den afsluitdijk, wanneer de nader verkregen ervaring en beschikbare kennis In rekening worden gebracht en de prijzen van 1929 ook verder gelden op f 120 millioen zullen kunnen wor den gesteld, op f 8 millioen lager dan in 1928 was geraamd. De instelling van een commissie

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2