Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BR0MCHITIS ABDIJSIROOP ..NGDRDBRABAOD WMLWIJK' (1 MMSjS AKKER NUMMER 102. DINSDAG 24 DECEMBER 1929. 53e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, M. Telefr.-Adres: ICHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERQ. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagnamiddag ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester Blanchi. Afwezig met kennisgeving het lid W. Sassen. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Van den heer Nederlof is een schrij ven ingekomen houdende ontslagname als lid van den Gemeenteraad. Agenda 1. Onderzoek geloofsbrieven en in stallatie van den heerA. i. N Fuldauer, benoemd tot lid van den Raad. De Voorzitter schorst een oogenblik de openbare vergadering en verzoekt den heeren Timmermans, Staal en Wiegmans "de geloofsbrieven te onder zoeken. Na heropening deelt het lid Wieg mans mede, dat de geloofsbrieven In orde werden bevonden weshalve tot toelating kan worden geadviseerd. De Raad gaat hiermede accoord. De heer Fuldauer wordt vervolgens door het jongste lid. dhr Timmermans Ier vergadering geleid en legt de bij de wet vereischte eeden af. Voorzitter. Mijnheer Fuldauer ik heet U hartelijk welkom in ons midden. De Raad heeft met algemeene stemmen besloten U als lid van den Raad toe te laten. Ik wensch U met deze be noeming geluk en hoop, dat U bij alle overwegingen en besluiten steeds het algemeen belang voor oogen zult houden en met ons zult medewerken om de vergaderingen van den Raad op een hoog peil te houden. De heer Fuldauer dankt en neemt vervolgens zijn plaats in. In een onzer volgende nummers vangen wij aan met een nieuw, schit terend feuilleton. Voor heden een aardig Mengelwerk je. HET DOCHTERTJE VAN DEN BURGEMEESTER. Door Anton Höfer. Eenige tientallen jaren geleden leefde er in een stadje van Zuid-Zwa- ben een welgesteld, maar eigenaar dig koopman. Zijn voornaam was Alexander. Hij was burgemeester en omdat hij als zoodanig een man van beteekenis en aanzien was geworden en zijn achternaam nu juist niet ge schikt was om die beteekenis en dat aanzien van zijn persoon te verhoo- gen, werd hij het liefst „burgemees ter Alexander" genoemd. Langzamerhand was dat tot een algemeene gewoonte geworden en hy werd nooit anders meer betiteld, be halve door spotters die met de heele geschiedenis op de hoogte waren en die hem Alexander de Groote noem den. Zooals iedereen die in het volle publieke leven staat, had ook burge meester Alexander zijn vyanden, nog te meer, daar hij meestal succes had in alles wat hij ondernam. Op de meeste sloeg hij nauwelijks acht, maar een was er die door aller lei hatelijkheden en slinksche streken hem het leven trachtte te verbitteren. Het was de smid van het dorp. De vijandschap tusschen beide mannen dagteekende reeds van jaren her, ja, de vaders leefden reeds in twist en vyandschap. Op het oogenblik ech ter had de haat wel haar hoogtepunt 2. Mededeeling proces-verbaal v3n kasopname over 4e kwaitaal 1929. Wordt voor kennisgeving aangeno men. 3 Voorstel tot het verleenen van machtiging aan B. en W. tot het hou den van de gebruikelijke verpachtingen en aanbestedingen in 1930. Conform voorstel van B. en W. wordt de gevraagde machtiging verleend. 4 Benoeming van een lid der com missie van plaatselijk schooltoezicht, wegens periodieke aftreding van den heer G. J. E. Offermans. De voordracht luidt 1. G J F Offermans. 2. Mej. Lucas. Het aftredend lid Offermans werd m a.s. herkozen. 5 Wijziging gemeente begrooting 1930 in verband met een schrijven Oed. Staten. De Voorzitter licht toe. dat van Ged. Staten eenige aanmerkingen zijn inge komen over de Gemeente begrooting 1930 De aanmerkingen zijn echter slechts van administratieven aard. Er is echter een punt. waarover spr. den Raad wenscht te hooren. Op de begrooting is uitgetrokken een post van f600,voor eventueelen steun aan werkloozen. Waar men hier geen vaste steunregeling heeft, vragen Ged. Staten in welken vorm men steun zal verstrekken. Het college verwijst daarbij naar het bepaalde in het Ko ninklijk Besluit 17 Oct. 1928. Daarin wordt gezegd, dat de gemeente geen steun mag verleenen aan werkloozen, indien de werkloosheid geen gevolg is van een crisis of anderszins men mag althans geen gewone jaarlijksche steun regeling hebben. Als er in gewone tijden steun moet worden verleend aan werkloozen, dan behoort dit tot het domein van armenzorg en dient ook ais zoodanig op de begrooting te ko men. Men mag dus niet een speciale post voor werkloosheidsuitkeering op de begrooting brengen. In dit verband stellen B. en W voor, teneinde In voorkomende gevallen toch over de noodige middelen te kunnen beschik, ken. genoemden post van f 600,— te brengen op den post onvoorziene uit gaven. De Raad gaat met dit voorstel ac coord. 6 Vaststelling rekening der Stedelijke Godshuizen dienst 1928. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de rekening hebben nagezien en eenige aanmerkingen hebben die echter slechts van administratieven aard zijn. De uit keeringen aan Roelofs worden nog steeds per jaarl. bevelschrift getee kend. Het is wenschelijk om daarvan elke maand of minstens elk kwartaal een bevelschrift over te leggen. Verleden jaar werd door B. en W. reeds eenzelfde aanmerking gemaakt, doch zulks schijnt toen nog aan de aandacht van den secretaris te zijn ontgaan. Verder is het wenschelijk om het bevelschrift van betaling aan het ziekenhuis door het bestuur van het Ziekenhuis te laten teekenen. Overigens kunnen B. en W. zich met de rekening vereenigen en stellen voor de rekening ongewijzigd goed te keuren zooals ingediend. De raad gaat met het voorstel van B. en W accoord. 7Vaststelling begrooting Sted. Gods huizen dienst 1930. De begrooting wordt vastgesteld zooals ter tafel ge bracht. 8. Voorstel tot wijziging van het tarief voor de levering van eleciriciteit door het G E. B. De voorzitter zegt, dat men reeds in een der vorige vergaderingen In principe heeft besloten om het licht- tarief op 36 cent te brengen, voor klein.kracht verbruik op 18 cent per K/W/U. Nu de begroeting goedgekeurd terug is gekomen moet het besluit dtfiuiiief worden vastgelegd. Het ver laagde tarief gaat met 1 Jan. a s. in. De raad gaat hiermede accoord. 9. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Ged. Staten op de gemeenterekening 1928. b. Goedkeuring van Ged. Slaten tot wijziging der bouwverordening in ver band met de verplichte aansluiting aan de waterleiding. c. goedkeuring van Ged. Staten tot verkoop van 48 iepenboomen. d. Dankbetuiging van't R K.Lyceum te Breda voor ontvangen subsidie. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. e Schrijven van Ged. Staten inzake salarisregeling van veldwachters. Voorzitter. Als de verhooging ge baseerd is op de stijging van den levensstandaard, dan begrijp ik niet dat men zoo angstvallig blijft vast houden aan de giens van 3000 in woners. Ik geloof toch niet, dai in de Made het leven voor een veldwachter duurder zal zijn dan hier. Daar heelt men bovendien twee veldwachters. Waar onze veldwachter reeds f 1400 heeft kunnen we dit schrijven wel aanhouden tot bij de volgende be grooting. De raad gaat hiermede accoord. f. Schrijven van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen van het Kanton Hoorn e. a. om adhaestie betuiging aan een door haar aan de bereikt in den strijd om het water en vischrecht in het riviertje, dat langs de smidse stroomde en waaraan ook Alexander's landerijen grensden. Het water was van oudsher reeds het onbetwistbare eigendom van Alexander geweest. Verkeerde vrien den en andere lui, die er genoegen in vonden om de vijandschap aan te wakkeren, spoorden den smid telkens aan om te laten onderzoeken of Alex ander wel in zijn recht was en het liep ten slotte uit op een proces, dat niet de geringste kans op succes bood. Bovendien had de smid gedwon gen door zijn handlangers bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen zich als tegencandidaat van Alexan der gesteld, maar, hij was tegen hem gevallen. Dit alles dreigde de vijand schap in volslagen haat te doen over slaan. j Juist in deze dagen kwam 't doch- i tertje van den burgemeester, dat hare i opvoeding voltooid had in een deftig buitenlandsch pensionaat, naar huis terug. Zij was een knappe, welge vormde jongedame geworden. Het meisje verwekte dadelijk eenig opzien, niet alleen door hare schoon heid, maar vooral ook door haar ge drag, dat weliswaar onberispelijk was, maar dat toch spotte met alle kleinsteedsche bekrompenheidOp straat en in gezelschap, overal trok Gabriele de aandacht van alle men- schen uit het kleine stadje. Zij be woog zich zoo ongedwongen en toch dit moest iedereen bekennen hare manieren en hare houding, haar uitspraakalles was even fijn en beschaafdbovendien beoefende Voorde Borst. Regeering gericht adres om opheffing van het stelsel van classificatie van gemeenten. Voorzitter. Wij zijn van meening, dat er wel aanleiding is om aan dit adres adhaeste te betuigen. Aldus wordt besloten, g Schrijven van den heer Hakbijl, Rijksontvanger, dat hij wegens vertrek de huurovereenkomst voor z|jn kantoor als geëind gd wenscht te zien. zij alle mogelijke takken van sport, die toen nog alleen door jongens be oefend werden.... Alexander kocht zelfs nog een paard en 2 honden voor haar. twee sterke Deensche dog gen, die haar op al haar wandelingen vergezelden. Wekenlang werd er over niets an ders gesproken dan over Gabriele en over alles wat zij deed. H et droag ook door tot in de smidse en de smid was uiterst nieuwsgierig om dat „wonderdier" ook eens te zien! Hij beval aan zijn knechts om hem te waarschuwen, wanneer Gabriele voorbij kwam; want zy wandelde ge woonlijk dat werd tenminste zoo verteld langs het riviertje waar aan de smidse lag en men moest haar reeds verschillende keeren gezien heb ben, als zij er voor haar plezier de honden in het water dreef. De smid was gewoon om zijn net ten te zetten in de stille breede bocht vlak voor den dam en hy dacht nu in zijn wrok niets anders dan dat men moedwillig zijn vangst wilde beder ven. Hij besloot daarom ook, om daar zoo spoedig mogelyk een einde aan te maken. Vroeger had Gabriele wel eens ge hoord van Vyandschap, maar in het onbezorgde geluk der heerlijke da gen, die zy thans genoot, dacht zij daar heelemaal niet meer aan, anders had zy zich zeker wel gewacht, om zoo dicht by haar vijand te komen. Gabriele vond het waarlijk een ge not om door de prachtige landerijen die haar vader toebehoorden, naar 't riviertje te wandelen en zy maakte onderweg het voornemen om haar va der eens te vragen of hij een roei bootje voor haar wou koopen en een badhuisje bouwen, dan kon zij af en toe eens een verfrissend bad nemen. Op zekeren dag was Gabriele weer j eens met haar honden bij het water, j Met een krachtigen zwaai gooide zij iets in het water en de doggen tui melden in den stroom, vechtend wie wel het eerst zou kunnen appor- teeren. Opeens kwam toen de woe dende man op haar af. Zijn stem beefde van ingehouden toorn, toen hij haar met krasse woorden ver bood, om in het vervolg daar nog te komen met haar honden. Zy was hevig geschrokken en kon geen woord uiten Zij vloog naar huis en vertelde haar vader wat er voorgevallen was. Alex ander lachte grimmig en zei, dat ze gerust door kon gaan met haar lief hebberij, want de smid had niet het minste recht, zij hoefde er zich dus niets van aan te trekken.... Boven dien beloofde hij haar, dat hij zelf wel eens met haar mee zou gaan, dan zou hij zelf de zaak wel eens in orde brengen als het noodig was. In de drukte zijner bezigheden ver gat hy echter zijne belofte te vervul len en Gabriele herinnerde hem er ook niet meer aan, want in haar hart zou zij er wat trotsch op zijn, als zij het kon winnen zonder den steun van haar vader. Zij deed dus voortaan weer haar gewone avondwandelin gen. Zij weerstond'echter het kinder- lijk verlangen om den smid in zijn toorn nog meer te ^prikkelen, door de honden opnieuw in het water te drij- ven op de plaats der vorige ontm >.*- ting. Zij zocht een plaatsje hoogerop aan de rivier en dat beantwoordde bovendien nog veel beter aan haar wenschen. Want het water stroomde er veel sneller dan in de bocht, de houtblokken, die ze daar in het water slingerde, ontglipten de honden tel kens en zoo was er veel meer afwis seling in het spel. Maar het duurde niet lang of de smid kwam voor de tweede maal en herhaalde zijn verbod met een gezicht dat gloeide van toorn, terwijl zijn handen beefden van kwaadheid. Gabriele stond kaarsrecht en hare gestalte rekte zich uit, toen zij den vertoornden man met haar trotschen blik aankeek. Terwijl hij zijn toorn uitte, waarbij hij menig min woord aan het adres van haar vader richtte, kookte haar bloedJuist keciden de doggen uit het water terug en na dat zij met zacht, onheilspellend ge brom den smid besnuffeld hadden, gingen zy elk aan eene zyde van het meisje liggen. Ze keken hem wijs aan als wisten zij, waarover de zaak ging en wachtten slechts op een teeken van hun meesteres om den man aan te vliegen. Denk toch niet, dat ik bang voor uw beesten ben, zei de smid grimmig, maar hy ging toch heen, toen hij dat gesloten front zag en wachtte zelfs niet tot Gabriele hein antwoordde. Zy sidderde over al haar ledema ten van trots en schaamte, dat er geen woord over haar lippen wilde komen van al wat zij had willen zeggen. Ter wijl zij zwijgend en ontevreden over zich zelf, den weg naar huis insloeg, De Echo van het Zuiden, Waalwpsck en Lanptraatsche Courant, Dit blad verschijnt Prfls der AdvertentlSn WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum 1.60. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.28. Bfl contract flink rabat. Franco per post door bet geheels rtJk 1.40. Reclames 40 cent per regéL Brieven, Ingezonden stokken, gelden, ens. franco te «enden aan den Uitgever. Adver ten tien moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om nlterlflk 0 aar in ons taalt MMjaCH&PpyVAN VERZEKERING OP MET LEVEM Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, bladenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingsklemen bij deteere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van verse he geneeskrachtige krulden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver- lost U van een pijnlijken hoest, dia Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke Per koker: f 1.50,1Z75, f 4.30

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1