EE (EED M KI 2UI3H Gesprongen Handen k No. 102. Dinsdag 24 Dec. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Met den Voorzitter waren alle leden aanwezig. Punt 1. De notulen der vorige ver gadering werden goedgekeurd. 2. Mcdedeeling van ingekomen stuk ken. 1*. Besluit van Qed. Staten, goed keurende de verkooping der zieke iepen met de bepaling, dat de opbrengst moet worden verantwoord op den kapitaatdienst. 2°. Besluit van Q. S houdende goedkeuring der Oem. be grouting 19 JO 3°. Proces vei baal van Kasopneming bij den Oem. Ontvanger en den Administratie van het vieesch- kaïringsbedrijt, waarbij bleek, dat di boeken etc in orde waren. 4°. Schiij ven van S. met betrekking tot de nieuwe salanëering der veldwachters 5°. Besluit van O. S., goedkeurend het overdragen in eigendom aan d P.N.E M. van den grond, waarop hei tran&formaiorenhuisje gebouwd is. 6° Circulaire der Burgemeesters van de Kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen, verzoekend adhaeste te betuigen met hun adres aan de regee ring tot afschaffing van het Classifies tie stelsel 19^0 voor het L. O., als zijnde dat stelsel in het nadeel der kleine gemeenten. Besloten wordt ad. haesie te verleenen. 7°. Circulaire van de aid. N.- Brabant der vereeniging van Nederl. Gemeenten om cent per inwoner bij te dragen in de kosten der installatie van het nieuwe vereeni gingsgebouw te 's Hage. Na een juiste opmerking van het ltd Ruitinga werd met alg. stemmen het gevraagde toe gestaan. Hierna werden aangeboden de re keningen der Godshuizen over 1928 en de begrooting voor 1930 en deze door den Voorzitter gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de ledenDe Mol, Schmiehusen en Rui- linga. 3. Benoeming van een regent der Godshuizen wegens gewone aftreding van den heer G. van Everdingen. Md algem. stemmen weid hij her benoemd; op de aanbeveling stond mede de heer J. Tupker. 4. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens periodieke aftreding van den heer H C ijns Ook deze werd mei alg. stemmen hetkozen. 5. Vaststelling van de pensioens grondslagen van gemeente ambtenaren. Na voorlezing van verschillende Wedden werd het gevraagde overeen komstig de pensioenwet vastgesteld. 6 Voorstel van B. en W. tot onbe woonbaarverklanng van de panden 0.27, Z 56 en Z 58. De Voorzitter zetde, dat de bedoelde panden waren gelegen in de Putter straat en de Schramstraattoebehoor den resp. aan/iefam Merkx, P Ley en en A. v. Dijk.Overeenkomstig hetaavies der Gezondheidscommissie werden de woningen met alg. stemmen onbewoon haar verklaard. 7. Verzoek van het R.K Kerkbestuur, om tijdelijk in gebruik te mogen heb ben een lokaal der voorm.school voor M.U L O. De Voorzitter deelde mede, dat een 3e leerkracht moet worden aangesteld en dat het lokaal slechts lijdelijk noo dig is, totdat de verbouwing der R K. school gereed is, voor welke verbou wing binnenkort verzocht zal worden aan den Raad de noodige gelden be schikbaar te stellen. Met alg. stemmen werd het gevraagde ingewilligd. 8 Voorstel van B. en W. tot hel aangaan eener leening van f 12 000. De Voorzitter zegt, dat deze Jfylng noodzakelijk is wegens den bouw van den nieuwen gashouder en dat de G >dshuizen bereid zijn deze som te leenen a 4pCt. met een «fl >ssing van minstens f i000 per jaar, waarop met algtmeene stemmen werd besloten corifoim het voorstel. 9. Voorstel van B. en W. tot beleg ging van de opbrengst der verkochte iep» boomen. De boomen brachten op f,*687. Nu stelde de voorzitter voor arfft Ie koo- pen voor 1 1200 (nominaal) een in schrijving op het Grootboek der Nat. Schuld, rentende 2'/, r Ct en besteed moet worden f 761 96, zoodat moet worden bijgepast f 74.76 te vinden uit de gewone middelen. 10. Voorstel van B. en W. lot wij. ziging der Gem, Begrooting voor 1929. Een zestal posten werden conform het voorstel met algemeene stemmen toegevoegd. 11. Voorstel van B. en W. tot vast- stelling van de rooilijn naar het hoek gebouw Wtjkscheslraat—Vischmarkt. Na eenige discussie werd het voor stel B. en W. aangenomen behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Zoo zal er over een lengte van 3 M. worden afgenomen mtt bepaling, dat de eige naar een kolom voor ondersteuning mag plaatsen, als hij het oude geveltje wil behouden. Hierna wilde de voorzifler laten stemmen over het voorstel Metselaar (uit de vorige vergadering) inzake de nieuwe klinkerbestrating, doch vroeg alvorens oi 't voorstel werd gesteund, waarop de leden Stap en Schmiehusen bevestigend antwoorden, doch het lid Metselaar zeide zijn voorstel nog niet nader te hebben gepreciseerd, waartoe hij van den voorzitter de gelegenheid kreeg. Na oorlezing van een uitvoerig stuk, waarin betoogd werd, dat er veel geld wordt uitgegeven voor de bestrating, doch geen geld te vinden is voo demping van den Demer, over welk laaiste onderwerp nogal werd uitgeweid, deed hij 't voorstel bet reeds genomen raadsbesluit over de bestra ting te wijzigen. Hierop volgde een levendige dis cussie, die hier en daar scherp was waarna gestemd werd, of het raads besluit van kracht zou blijven. Dit weid goedgevonden door de leden de daan, de Mol, Ruitinga en Verhoeven zoodat het voorstel Metselaar werd verworpen. Bij de rondvraag vroeg het lid Stap een lantaarn te doen plaatsen op den noek van Vlamburg, waarnaar de voor züter wel ooren had en het lid P Metselaar, hoe het verbruik der straat lantaarns gecontroleerd wordt, waarop de voorzitter zet, dat alles contractueel is geregeld. Hierna lanceerde hei lid Ruitinga een opmerking voor een gaslantaarn, waarna de voorzitter de vergadering sloot, daar niemand verder het woora verlangde. DUbSEN. De raad dezer gemeente vergaderde MaandagnammiOdg ten Gemeente- huize onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Snijders A.wezig het lid J, van Etten. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. installatie nieuw benoemd raads lid. Het lid de Graaff legt in handen van den voorzitter de bij de wet voorge schreven eeden af. Voorz. ik wensch U geluk met uwe benoeming en hoop, dat U met voldoening in Uw ambt zult werkzaam zijn. ingekomen stukken en meededee- lingen. a. Proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-ontvanger, waarbij kas, boeken en bescheiden in orde werden bevonden. b. Schrijven van den heer J. Achter berg, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie tot wering van School verzuim aanneemt. c. Nota van aanmerkjngen van Ged. Staten op de gemeentereekening dienst i 9^8' Voorz. De meeste aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard. Wij stellen U voor om dit ter afdoening te stellen in handen van B. en W. Smink: Dat ben ik niet met u eens ik acht het gewenscht, dat de aan merkingen eerst ter kennis van den Kaad worden gebracht en de commissie aan Ged. Staten een antwoord geeft. Voorz. Het eerste kan maar het tweede niet. De aanmerkingen zijn slechts van administratieven aatd en B en W. zijn belast met de afwerking hiervan De rekeningscommissie was slechts ad hoe benoemd en had niets anders te doen dan advies uit te brengen over de rekening. Verder gaat de taak van de commissie niet. Smink: De commissie had bezwaren die nu ook door Ged. Staten worden gemaakt. Als de commissie nu een antwoord geeft aan Ged. Staten, kan zij er nog een woordje bij doen. Voorz. Dat behoort tot de taak van B. en W. U moogt hier B. en W. niet opzij zetten! Ik heb geen bezwaar om het stuk van Ged. Staten voor te lezen. Smink: Daar hebben wij zoo niets aan. Voorz. Hoe stelt U zich dat dan voor SminkDoor de commissie te aten afhandelen. Voorz. Ik heb U al gezegd, dat de commissie heeft afgedaan. Wat U vraagt, is de taak van B. en W. Jorgbloets: De nota van Ged. Staten heeft toch voor ons ter inzage gelegen. Voorz. Dat vind ik ook. van Drunen Als het niet teveel is zou ik toch gaarne zien, dat de nota werd voorgelezen. De Voorz. voldoet aan dit verzoek Smink: Heeft de Raad nou verder niets te zeggen wij hebben ons te Ged. Staten, de commissie commissie beeft' U moet de zaken zetten. De Raad is nieuwe commissie Voorz. Neen verantwoorden bij Smink: Maar Voorzitter. De geheel afgedaan, niet op den kop wel bevoegd een te benoemen. Maar de oude commissie heeft aan Ged. Stalen geen antwoord te geven. Smink: Dan stel ik voor een nieuwe commissie te benoemen. Voorzitter. Dat is toch eigenlijk niet juist. Het is toch een zaak die B. en W. moeten afhandelen. Smink: De commissie kan hef doen in overlpg: met B. en W Voorzitter. Wenscht iemand dit voor stel te steunen Niemand? Dan heefi het afgedaan. van Drunen U hamert daar zoo hard af Voorzitter, Ik: heb toch lang ge noeg gewacht, van Drunen. Dat is een kwestie van opvatting. Maar wij weten nu niet wat het antwoord zal zijn van B. en W. Voorzitter. Daar kunt U kennis van krijgen. 3. Regeling jaarwedde van den gemeenteveldwachter. Dit voorstel houdt verband met het algemeen schrijven van Ged. Staten B. en W. stellen dienovereenkomstig voor, de eerste verhooging te doen ingaan met ingang van 1 Jan. 1931 en de tweede een jaar later. Ged Staten vragen ook voor het polttie- alpioma een vergoeding te geven van f25.— en voor het diploma met aan leekening f50.—. Waar de huidige veldwachter het diploma met aantee- kening heeft, stellen B en W. voor hem reeds met 1 |an. a.s. daarvoor een vergoeding te geven van f 50. De Raad gaat met dit voorstel accoord. 4 Benoeming van een Wethou der. De voorzitter memoreert nog eens dat bij de vorige stemming een abuis is gemaakt, doordat bij de herstem ming tusschen M. v. d. Pluijm en J. van Balkum beide candtdaten hebben medegesiemd. Deze handeling was niet overeenkomstig het bepaalde bij de Gemeentewet. Tot stemopnemers worden benoemd de ieden Berm en Herman. Uitgebracht werden 10 stemmen waarvan 1 blanco, 5 op M. van der Pluijm en 4 rp J. v. Balkom. Voorzitter. De heer van der Pluijm is dus met meerderheid van stemmen tot wethonder gekozen. Ik wensch den heer van der Piuijm met deze oenoem.ng geluk. En zooals ik reeds de vorige maal gezegd heb twijfel ik er niet aan, waar hij dis taadslid reeds zoo dtkwqis de gemeente belangeloos diensten heeft bewezen, of hij zal ook als wethouder voor de belangen van de gemeente opkomen. M. v. d. Pluijm. Met de aanvaar ding van mijne benoeming zeg ik U nogmaal dank voor het in mij ge stelde vertrouwen. Ais we eendiach iig samenwetken aan de zedelijke en stoffelijke belangan van de gemeentt dan kan het niet anders of de zegen van den Heer zal op onzen arbeid tusten. Hierna sluiting. gestemd. Van die stemmen waren er 130,707 ongeldig. Voor het ontwerp hebben 5,825,082 gestemd, d.w.z. 13,83 pet. van het kie zerscorps, terwijl 337,320 kiezers tegen hebben gestemd. Daar 't ontwerp grondwet-wijzigend was, had ten minste de helft van het kiezerscorps, d.w.z. 21,055,586 stemge rechtigden vóór moeten stemmen voor aanneming van het ontwerp. Van dit aantal is nog geen derde deel bereikt, zoodat het ontwerp is verworpen. Bij de laatste verkiezingen voor den Rijksdag in Mei '28 hadden de Duitsch- nationalen en nationaal-socialisten on geveer 7 millioen stemmen op hun can- didaten vereenigd, zoodat hun aan hang sedert dien verminderd is. BUITENLAND. Emite Loubet.^ Emile Loubet, oud-president van Fraukiijk, is te Montelimar overleden. Loubet is 31 December 1838 te Marsanna (Dromt) geboren Hij vestigde zich na bet voltooien van zijn studies als advocaat in zijn geboortestad en werd er later burgemeester. Hij werd lid van de Kamer en daarna van den Senaat en vervolgens meer malen minister en minister-president. Hij werd op 10 Januari 1896 tot pre sident van den Senaat en opl8Febr 1899 met 483 stemmen tegen 279 oj. Méiine tot president der Fransche re publiek gekozen in plaais van den plotseling overleden Fclix Faure, Zijn presidentschap wordt vooral gekenmerkt door de veidere verbetering van de Fiansch-Russische vriendschap. Aan het einde van zijn 7 jaar ah president weigerde htj herkiezing. Fall èies volgde hem 17 Jan. 1906 op. Sedert dien trok Loubet zich geheel uit de politiek terug en zijn laatsn jaren bracht hij door op zijn landgoeo in hef departement Drome. het kasteei Begude de-M,*cenz. DE BRUILOFT VAN DEN KROONPRINS. Naar uit Milaan bericht wordt, zui len, behalve de koning van Bulgarije met zijn broer en zuster, ook de ge wezen OostenrijkschHongaarsche kroonprinses Stephanie met haar echtgenoot, den Hongaarschen prins Elemér Lonyay, aan de bruiloft van den Italiaanschen kroonprins deel nemen. Van alle kanten stroomen giften toe ter gelegenheid van prins Humberts huwelijk, die, op zijn uitdrukkelijk ver zoek, aan werken van liefdadigheid zullen worden gewijd. Ook de goever- neur van Rome heeft voor dit doel een belangrijke gift geschonken, waarvan o.a. kleederen zullen worden verstrekt aan arme schoolkinderen, evenals ge schenken van geringe waarden, voorts worden er bruidsgiften voor 20 arme meisjes uit geschonken, zal een pavil joen voor kinderverpleging ervan wor den gesticht, zullen er kinderen van naar vacanliekolonies worden gezon den en zal dc reeds bestaande Prins van Piemontschool ervan worden inge richt tet een model openluchtschool. Het Internationaal Landbouwinsti- tuut heeft besloten een jaarlijksche in ternationale prijs Humbert-Marie-José te stichten, groot 10,000 lire, met gou den medaille, bestemd voor den schril- ver van de beste studie op het gelied van de landbouw-oeconomie. HET VOLKSREFERENDUM. Gisteren was reeds de v»orloopige officieele uitslag van h>t gehouden volksreferendum over 't initiatief-ont werp der Duitsch-natirwialen tegen het plan-Young bekend. Daaruit blijkt, datop 42,111,173 stem gerechtigden, 6,29^.109 kiezers hebben PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk 21 Dec. 1929. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te hou den op Vrijdag 27 Dec. 1929, des na middags om 7 uur ten Raadhuize. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vaststelling der ver goeding ex-artikel 101 der L.O.- wet voor de jaren 19251927. 3. Voorstel om als lid toe te treden tot de Ned. Vereeniging tot Be vordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten (A.V.O.). 4. Voorstel tot vaststelling van den verkoopprijs van het bouwterrein aan de Mr. van Coothstraat (aan gekocht van het Rijk). 5. Voorstel tot herziening der bezol diging van den waker voor de nachttelefoon. 6. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den ambte naar, benoemd met het opnemen van de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger en benoe ming van een opvolger. 7. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het bouwen van een urinoir in de Stationsstraat bij de gasfabriek. 8. Voorstel tot wijziging van de borgstelling van den kassier bij de gemeentebedrijven en van een der kantoorloopers. 9. Voorstel tot het uitreiken van een vaste aanstelling aan: le den chef-boekhouder, 2e den kassier der gemeentebedrijven en 3e den leeraar aan de teekenschool A. P. C. van Gooi. 10. Voorstel tot vernieuwing der re kening-courantovereenkomst met de Geldersche Credietvereen. 11. Voorstel tot vaststelling op nieuw van de verordening op de heffing van schoolgeld voor het l.o. en het u.l.o. 12. Benoemingen wegens periodieke aftreding van: a. leden der commissie voor het gas-, electriciteits- en water leidingsbedrijf (aftredende le den zijn: P. W. H. Verwiel; H. G. Donkers en M. J. P. van Loon). b. alsvoor voor het Woningbe drijf (aftredende leden zijn J. C. L. v. d. Geld, A. H. v. Schijn- del Jr. en M. J. P. v. Loon). c. alsvoor voor de Lichamelijke opvoeding (aftredende zijn L. A. Sanders, F. C. Smolders, en G. J. de Vries). d. alsvoor van de plaatselijke Bioscoopcommissie (aftrendend lid W. P. C. Eibers). e. alsvoor een lid van het Bur gerlijk Armbestuur in voorm. Baardwijk (aftredend lid A. W. Pullens). f. alsvoor van een lid van het Burgerlijk Armbestuur in Waalwijk (aftredend lid J. G. de Leijer). g. alsvoor van een lid van het R.K. Burgerlijk Gasthuis (af tredend lid G. N. van Loon). h. alsvoor van een lid van de Commissie van Toezicht op 't L. O. (aftredend lid G. J. de Vries). Vragen van het Raadslid Van der Waerden. Etalage-wedstrijd van Waalwijks Belang en de Verlichting. Aan het College van Burgemeester en Wethouders van WAALWIJK. Volgens een bericht in „De Echo van het Zuiden" van 23 Nov. j.l. werd aan het Bestuur van de Veree niging „Waalwijks Belang" toege zegd, dat aan de winkeliers in onze gemeente, die deelnamen aan den door genoemde vereeniging georgani seerde etalage-wedstrijd gedurende ee-t zekere periode, een zeer belang rijke reductie zou worden toegestaan op den prijs van het electrisch licht boven het normale verbruik. 1. Zijn B. en W. niet met mij van oordeel, dat door deze toezegging een ongemotiveerd privilegie wordt ge- VIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 22 Dec. Buurman heeft Zondag schaatsen gereden op de nieuwe baan. Prachtig werk, aller steun waard. Hulde aan Waalwijks Belang en het IJs- clubbestuur. 't Was weer het begin van de sfeer die de ouderen nog kennen van vroe ger. A propos hij miste vele schaatsenrijders en -rijdsters uit Waalwijks toonaangeven de kringen. Zeker verhinderd. Ze gaan toch zeker met zoo'n prachtbaan in de kom der ge meente, niet elders rijden. En zeker allen toch aandeelhou der? Natuurlijk 23 Dec. Buurman is erg benieuwd naar de vraag, die in de con ferentie tusschen een zeker raadslid en een zeker Midden standsbond-bestuurslid op ze keren Zondagmiddag zou zijn uitgeknobeld. Hij vraagt of die niet in dit blad wordt op genomen, al vermoedt hij dat er wel niet veel terecht zal komen van hetgeen deze com binatie uitspookt. 24 Dec. Aan 't mijmeren over de ko mende dagen. Voor 1930 voor onze plaats een goed jaar, voor handel, industrie en winkelbedrijf. Allen de handen aan den ploeg, om vooruit te komen. Schud alle lamlendigheid af, samenwerken, opbouwen. Laat die paar afkammers en geheime kankeraars alleen staan, samen met die critici, die zelf niets doen. En voor dit blad alle goeds op den ingeslagen weg. schapen voor evenbedoelde winke liers? 2. Zijn B. en W. niet met mij van oordeel, dat winkeliers, die, om welke reden ook, meenden niet aan even genoemden etalage-wedstrijd te moe ten of kunnen deelnemen, eveneens voor het in bovenbedoelde periode meer verbruikte licht van dc tariefs verlaging behoorden te profiteeren? 3. Willen B. en W. daarom be vorderen, dat ook laatstbedoelde win keliers voor het meerdere verbruik van de verlaging van het tarief kun nen profiteeren? 4. Willen B. en W. de 'toezegging doen, dat in het vervolg soortgelijke ongemotiveerde privileges voor een gedeelte eener categorie inwoners on zer Gemeente niet meer in uitzicht zullen worden gesteld? (w.g.) H. v. d. Waerden. Waalwijk, 12 Dec. 1929. OnderwerpElectriciteits- voorziening. Antwoord op schrijven van 9 December 1929. Den heer H. van der Waerden, Alhier. In antwoord op de vragen, gesteld bij bovenaangehaald schrijven, deel ik U het volgende mede: Ad. le. Door de vereen. „Waal wijks Belang" werd verzocht om voor de week, waarin de door die vereeni ging uitgeschreven etalagewedstrijd zou worden gehouden, een reductie te verleenen op het electriciteitsver- bruik in de winkels. Daartoe in staat gesteld door een tegemoetkoming van de zijde van de P.N.E.M., kon een re ductie worden gegeven voor het ver bruik boven de normale afnamen. Hierbij is dezelfde gedragslijn ge volgd als in 1927, toen op verzoek van de R.K. Middenstandsvereeniging eveneens een gereduceerd tarief werd toegepast in verband met een door die vereeniging georganiseerde win kelweek. De kwalificatie van privilegie past niet op deze tijdelijke tariefswijziging voor winkeliers, die van hetzelfde ka rakter was als in 1927 en derhalve evenmin het adjectief „ongemoti veerd". Alleen voor bepaalde omstandig heden kan aan een incidenteele en tijdelijke tariefswijziging worden ge dacht. Aangenomen werd, dat een etalage-wedstrijd daarvoor voldoende aanleiding was; trouwens ook 'sooi- de tegemoetkoming van de P.N.E.M. was deze wedstrijd de eenige aanlei ding. Ad. 2e. Wanneer winkeliersgroe- pen, die niet aan den etalage-wed strijd wenschten deel te nemen, doch niettemin in dezelfde week extra verlichting hadden willen aanbren gen, gevraagd hadden wat bet. be stuur van „Waalwijks Belang" deed, zouden zij natuurlijk evenzeer van de tariefsverlaging hebben kunnen pro fiteeren. Ad. 3e. Het hier gevraagde is niet mogelijk, omdat zonder voorafgaande meteropname een weekverbruik niet kan worden geconstateerd. Ad, 4e. Aangezien wordt ontkend, Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten I Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80cl. Bij Apoth.en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9