Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODEROZER. m DmnERmum Earn i in FEUILLETOn GEMEENTERAAD. NUMMER 403. ZATERDAG 28 DECEMBER 1929. BD| en. 52e JAARGANG. Dit blad Tanchtynt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door bet geheels rflk 1.40. Br leren, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te aenden aan den Ultgerer. UITGAVE i WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telccr.-Adres: ECHO. Telefoon No. SS, Prfls der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1,50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om slterlflk 9 sar In ons bealt s8n. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Spoedig achterhaald. .De Vrijzinnig Democraat* van 21 December 1.1. begint op de eerste bladzijde, gewoonlijk voor Mr. Mar- chant gereserveerd, met een zeer uit. voerig overzicht„Ut Kumerweek" Dit overzicht vangt aldus aan „De heer Marchant heeft den nieuwen Minister van Defensie, den heer Deckers, bij zijn eerste begroo ting vergast op een redevoering, waaraande nieuwe excellentie, indien hij inderdaad zal trachten haar te beantwoorden, waarvan wij nog zoo zeker niet zijn, een heele kluif zal hebben". De heer mr. P. J. Oud, de Redac teur van dit Weekblad,, en, naar wij meenen te weten, de schrijver van dit Kameroverzicht, zal thans wel spijt hebben, dat hij zijn leider zoo buiten gewoon in de hoogte heeft gestoken. 't is wel tragisch, dat op 't oogen- blik, waarop deze woorden, in over moed geschreven, onder de oogen zijner lezers zijn gekomen, heel Ne- derhand al heeit kennis genomen van het schitterend en voor den heer Marchant waarlijk vernietigend ant woord, dat de Minister van Defensie in zijn groote Begrootings-redevoering hem gegeven heeft. .De heele kluif", dien de heer Marchant den Minister meende gege ven te hebben, heeft deze werkelijk met smaak en elegantie tot het aller laatste restje verorberd. En nog was zijn appetijt niet over. V De neutrale Volksschool In Limburg. Een merkwaardige uitspraak levert „Het Volk" inzake de oprichting van „de neutrale volksscholen* in Limburg. Tegenover verschillende katholieke bladen, die hadden betoogd, dat er op die scholen een socialistische opvoe ding zdl worden gegeven, merkt het blad op Ongetwijfeld beoogen wij ook met deze schoolstichting socialistische kuituur in Limburg te brengen. Deze socialistische kuituur sluit echter 7> r )ubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! In origin, doozen J 45 en 65 ets. voor het kind in vermijding van alle geestelijke overweldiging met wat slechts naar leerstelligheid zweemt. Dat is de zin van ons streven naar „neutraal* onderwijs, zooals uit heel de paedogogische literatuur van so cialistische zijde blijkt. Zegt men, zooals de ex-socialist v. d. Ploeg ook in den Heerlenschen gemeen teraad deed, dat zulk neutraal on derwijs in Limburg ook op de openbare school gegeven wordt, dan kan daartegenover de vraag gesteld worden, waarom dan in Limburg ook de neutrale Nutsschoien noodig bleken. Waarom anders dan wijl, onder katholieke drijverij naar be noeming van katholieke onderwij zers aan openbare scholen daar vaak tot verkapte katholieke scholen ver worden zijn Met de bekentenis in den eerste zin van dit citaat geeft het socialisti sche blad zich gewonnen. Er zal niet eens gestreefd worden naar neutrali teit op de nieuwe soort scohien, een der doeleinden is het brengen van socialistische cultuur in Limburg. De katholieken hadden zichzelf al gewaarschuwd voor de neutrale volks school, nu waarschuwen de socialisten hen ook. van „De Echo van het Zuiden." door v ■- HEDWIG COURTHS-MAHLER. 1) JOSTA'S DAGBOEK. Josta von Waldow stuurde haar ele gante dogcart, die zij eenige dagen gele den van haar vader op haar verjaardag gekregen,had door den breeden ingang van den tuin. Zij rolde nu op den glad den, reinen grindweg verder tot het portaal van het „Freulekasteeltje". Zoo heette in den volksmond het mooie gebouw, in barokstijl opgetrok ken, dat Zijne Excellentie den minister Magnus von Waldow, als dienstwoning was aangewezen. Het Freulekasteeltje was vroeger bestemd geweest om als woning te dienen voor de ongetrouwd gebleven prinsessen van het hertogelijk huis. Maar sinds vele jaren waren er geen ongetrouwde prinsessen meer en het kasteeltje had langen tijd leeg ge staan. Dit was tegen den practischen zin van den regeerenden hertog en hij had er al dikwijls over nagedacht, voor welk ander doel men het gebouw zou kunnen gebruiken. KAATSHEUVEL. (Vervolg). {- Bij den post Volkshuisvestiug vraagt het lid Beerends, of de tfjd aiel rijp is, dat particulieren voor woningbouw van gemeentewege een hypothecair voor schot wordt verstrekt. Voorz. Dat staat eigenlijk buiten de begrooting. Maar de behoefte aan gem. hypotheek is nog niet gebleken, Beerends. De Dioc. Werkliedenbond zal binnenkort aan de gemeentebesturen een overzicht geven van wat er alzoo op dit gebied door de verschillende ge meenten wordt gedaan. Voorz. Dan zullen we maar eens af wachten. Bij post 115: wegenverbetering, stelt nister, die zeer bij hem in de gunst stond, zich vol bewondering over den bekoorlijken, barokstijl had uitgelaten, en daar de tegenwoordige woning van den minister zich in een gebouw be vond, dat men wilde sloopen, bedacht de hertog zich niet lang en bepaalde dat 't Freulekasteeltje tot mini ster swoning zou worden ingericht. Sinds drie ja ren werd het nu voor dit doel ge bruikt. Minister von Waldow was zeer ver heugd geweest over deze verandering en zijn vrouw en dochter waren het nog meer. Inderhaast werden de voor bereidselen tot de verhuizing gemaakt. Maar alleen de vader en de dochter mochten er aan deelnemen, want me vrouw von Waldow werd ziek vóór 't Freulekasteeltje gereed was en stierf kort daarop. Josta von Waldow verhuisde nu met haar .vader alleen naar het kasteeltje. Josta was toen achttien jaar. Nu had zij reeds haar één-en-twintigste achter zich en nam geheel de plaats van de huisvrouw in de ministerswoning in. Toen de dogcart voor het portaal stilstond, wierp Josta den bediende, die haar op haar tocht begeleid had, de teugels toe en sprong van den wa gen, zonder van de hulp van den lakei gebruik te maken, die dadelijk uit de vestibule naar buiten was gekomen. Terwijl zij de met planten versierde vestibule binnentrad, vroeg zij den knecht „Is papa thuis, Schröter?" „Jawel, Freule, Zijne Excellentie heeft bezoek van graaf Ramberg," ant woordde deze. t de Commissie voor 2000 uit te trekken i voor verbetering van de Berkdijksche- straat, de Rechtvaart en andere buiten wegen. Roestenberg. Als leek kan ik er na- tuurljjk niet over oordeelen, maar ik zou toch wel eens de vraag willen stel- len: hebben wij wel voldoende arbeids- I krachten om ons uitgestrekte wegennet j te onderhouden? Ik geloof, dat 5 arbei- ders wel een beetje te weinig is. Afge- loopen zomer zijn er van deze vijf gere- geid een paar benut voor de bestrating in de kom van de gemeente. Dat is na tuurlijk een zuinigheidsmaatregel, maar ligt die wel in de goede lijn? Voorz. Daarover hebben wij in het Dag. Bestuur ook al gesproken. We wil len het eens afzien, wat de arbeiders komend jaar op de buitenwegen kunnen presteeren, als ze uitsluitend daarop werkzaam zijn. Roestenberg. Daarmee kan ik volko men accoord gaan. Wijdemans. Hoe werkt de wegen- schaaf? v. Lier. Dat moeten we nog eens een jaartje afwachten. Er is tegen het na jaar mee gewerkt en dan geeft het meest al een modderboel. Dat de arbeiders af- geloopen zomer aan de harde wegen hebben gewerkt, komt ook voornamelijk omdat ze vanwege den drogen zomer aan de buitenwegen niets konden doen. M.i. kunnen we gerust met de thans in dienst zijnde arbeiders de proef nemen. Snaphaan. En dan mag men ook wel de aandacht vestigen op die buitenwe gen die nog steeds zonder voetpad zijn. De Voorz. zegt dit toe. Beerends: Het voetpad van de Berk- dijkschestraat is ook veel te smal. Voorz. We zullen er onze aandacht aan schenken. Bij het boofdstr k wegen worden met een ter tafel gebracht de punten 7 en 8 Josta kwam een vroolijke glimlach. Haar mooie oogen, vol kleur en uit drukking, schitterden. Zij scheen blij verrast. „Wanneer is de graaf aangeko men?" vroeg zij verder. „Ongeveer een kwartier geleden." „Waar zijn de heeren?" „In de studeerkamer van Zijne Ex cellentie." Josta knikte en liep snel de trap op, die aan het eind der vestibule recht naar boven, naar de eerste étage voerde. Deze trap was met donker groene loopers belegd, en de bronzen leuning met verwonderlijke versie ringen eindigde boven in een groen fluweelen afsluiting. Zonder haar hoed en handschoenen af te leggen, liep zij naar het studeervertrek van haar vader. Een lakei, die in het voor vertrek vertoefde, wilde haar aandie nen, maar zij weerde hem lachend af, opende zelf de deur en stak haar hoofd om het hoekje. „Niet boos zijn, papa, dat ik onaan gediend deze heilige ruimte betreed, waar over het wel en wee van den staat beraadslaagd wordt. Ik hoorde dat oom Rainer bij u was, en hem moet ik beslist dadelijk goedendag zeggen." Terwijl zij snel binnentrad sloot zij de deur achter zich er^ stond nu mid den in de groote, in donkeren toon gehouden kamer. Aan het groote bu- reau-ministre bij het venster zaten twee heeren tegenover elkaar. De oud ste van hen was de minister, een for- sche man, midden in de vijftig, met een verstandig gelaat, waaruit wils- kraeht sprak, en grijzend haar en n.l.adres van J. B. Mosselveld te Kaats^ heuvel en van de bewoners dier straten inzake verharding van de Berkdfjksche- straat en Molenstraat; en adres van de bewoners van de Rechtvaart en de Hoo- ge Zandschel om verbetering van de wegen. Vrinten. Wordt er nu ook gedacht aan de Sprangschestraat, want die heeft het al heel hard noodig. Voorz. Er is al opdracht voor verbe tering gegeven. Weth. v. d. Horst merkt op, dat de be woners van de Rechtvaart niet het recht hebben om te zeggen, dat bij hun niets aan de wegen wordt gedaan. Op de Rechtvaart werd het eerst de wegen- schaaf gebruikt. Dat dient men volgens spr. meer te apprecieeren. En als men verder zegt, dat men in de kom van de gemeente plavuizen voor de huizen legt, dan vergeet men, dat de betrokken men- schen die zelf moeten betalen. v. Amelsfoort. We zijn op den goeden weg, als er elk jaar 2000 wordt uitge trokken voor de buitenwegen. Naar aanleiding van de vraag, hoe net staat met een ophaaldienst voor het vuil, antwoordt weth. van der Horst, dat men bezig is daarvoor een begroo ting te maken. Op de volgende subsidie-aanvragen werd gunstig beschikt: Het Bestuur van de vereeniging ter bevordering van Nijverheidsonderwijs te Kaatsheuvel om een subsidie van ƒ525 in het te verwachten tekort van de te geven cursussen; Idem van het Bestuur der R.K. Va li ve reeniging te Loon-op-Zand om een subsidie van 150.voor een te geven cursus in het patronen maken: Het bestuur van de R.K. Bibliotheek te Kaatsheuvel om een subsidie van 50. Bij post 185 (subsidie aan Muziekge zelschappen) zegt het lid Snaphaan het volgende: Voor Sint Nicolaas dan trek ken hier altijd beide harmonieën mee rond voor de collecte. In Berkdijk is dit jaar ook een comité begonnen met een collecte voor Sint Nicolaas en met suc ces. Maar nu hebben een paar bestuurs leden van de harmonie St. Jan verboden aan de leden om met muziek mee te trekken. Dat is toch eigenlijk niet in den haak. De vereeniging krijgt toch ook subsidie van de gemeente en mag dan voor zoo'n nuttig doel ook wel iets doen. Zou U er soms eens op willen wyzen? v. Amelsfoort. De subsidie wordt ge geven voor volksconcerten, maar niet om voor Sint Nicolaas rond te trekken. Snaphaan. Maar hier doen ze het toch wel. Het is toch ook voor de armen. v. Amelsfoort. Ik zou zeggen, het be stuur is er om te besturen, maar niet om bestuurd te worden. Snaphaan. Maar is het dan werkelijk zoo erg, om voor een keer medewerking te verleenen voor een goed doel. Wijdemans. Ik ben er wel voor om de muziekgezelschappen te vragen, dat ze bij bijzondere gelegenheden, zooals op Koninginnedag, in de gemeente blijven, en niet, zooals dit jaar, allemaal naar baard. De jongste, graaf Rainer Ram berg, had ook reeds de vijf en dertig overschreden. Hij was een slanke, aristocratische verschijning met een zeer interessant gezicht. Zijn voor hoofd was hoog en rustig, en om zijn mond vertoonde zich een scherpe uit drukking. Zijn smalle lippen waren vast op elkaar geklemd, zooals men dat bij menschen vindt, die gewoon zijn zichzelf te beheerschen en hun innerlijk te verbergen. Vanaf zijn fijn- gevormden neus, de zijn gezicht een krachtig profiel verleende, liep tot aan de mondhoeken een eigenaardige trek en zijn breede, stevige kin drukte wils kracht uit. Dit gezicht had een uit drukking, die verried, dat graaf Ram berg reeds veel in zijn leven had moe ten overwinnen; ook zonder baard was het mannelijk en karakteristiek. Opvallend werkten zijn diepliggende, grijze oogen,, die een bijzonder helde ren blik hadden en warm en vriende lijk uit zijn gebruind gezicht keken. Alles bij elkaar genomen was de graaf een persoonlijkheid, die men niet over het hoofd kon zien en die ook op het eerste gezicht sympathie en belangstelling wekken moest. Toen Josta von Waldow op den drempel verscheen, kwam er een glans in zijn oogen en met welgevallen keek hij naar de frissche, slanke verschij ning, die als het blijde, bloeiende leven was. De fijne en toch jeugdig-krach tige vormen van het jonge meisje kwamen in het elegante rijkleed tot hun volste recht. Graaf Rainer Ramberg stond snel op en ging haar tegemoet. Zijn bewe- ;ingen hadden bij alle veerkracht toch buiten te gaan. Het lid v. d. Heuvel zegt, dat de Har monie van Loon-op-Zand vier volkscon certen geeft, waarvoor ze van de ge meente 150.ontvangt, dus 37.50 per concert. Van subsidie is in eigenlijken zin, volgens spr. geen sprake. Men denkt er niet aan om op een ander een con cert te geven voor 37.50. Dit jaar is de harmonie op Koninginnedag naar Geer- truidenberg geweest en daar ontving men voor het geven van een concert ƒ125.plus vrij verteer en reiskosten. N,u kan men niet van de vereeniging verlangen, dat ze zich gaat verplichten om voor 37.50 in Loon te blijven, waar niets te doen is. Als er in Loon een al- gemeene feestviering is, wil de harmo nie daaraan wel medewerken. Maar Ko- ninginnefeest is er nooit gevierd. Roestenberg. Ik geloof dat men dit te zakelijk gaat zien. Onze. bedoeling is, om de muziekgezelschappen te steunen. Gaat men de zaak echter uitrekenen per concert, dan komt er een onaangenaam element in en daarvoor achten wij onze corpsen te hoog. v. d. Hoven. Afgeloopen zomer heb ben we den geheelen tijd prachtig weer gehad en toen zijn er hier veel te weinig concerten gegeven. Het lid v. d. Heuvel geeft tenslotte aan de harmonieën van Kaatsheuvel den raad om een beroepsdirecteur aan te stellen. De Commissie stelt verder voor, om het gastarief te verlagen en als volgt te bepalen: voor de eerste 20 M3. 12 cent, en 10 cent voor de volgende M3. en het stroomtarief voor klein-krachtverbruik als volgt: 20 cent voor de eerste 50 KWU 19 cent voor de tweede 50 KWU, 18 cent voor de derde 50 KWU, 17 cent voor de vierde 50 KWU en 16 cent voor de vijf de 50 KWU. B. en W. hebben verder nog m overweging een verlaging voor het grootbedrijf, waarover men nog in on derhandeling is met de PNEM. De Raad gaat met een en ander ac coord. Verzoek van het Bestuur van de Noord-Brab. en Geldersche R.K. Blin- denvereeniging, om een subsidie van 21/2 cent per inwoner. Voorz. Dit bedrag komt ons nogal hoog. We achten het gewenscht om eerst eens nadere inlichtingen te vragen aan het Bestuur, wat er alzoo door andere gemeenten gegeven wordt. Hiermede kan zich de Raad vereeni gen. Aan het verzoek van den Directeur der R.K. Militairenvereeniging te Venlo om een subsidie van 25.- wordt vol daan. Verzoek van de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten om een extra bijdrage van 1/4 cent per inwoner voor de aankleeding van de algemeene be stuurskamer in het eigen vereenigings- gebouw te Den Haag. Voorz. Wij stellen voor, het gevraagde te geven, temeer waar we nogal veel met de Vereeniging doen en het hier slechts een klein bedrag geldt. Aldus wordt besloten. iets terughoudends. Josta stak hem lachend beide han den toe. „Dag, oom Rainer!" „Dag, mijn lieve, kleine Josta!" Zij mat haar schouders ondeugend met de zijne. „Altijd nog klein? Ben ik dat wer kelijk?" vroeg zij, zich trotsch oprich tend. Hij glimlachte. „Daar je toch nog steeds tegen mij op moet zien, heb ik het recht je klein te noemen. Of wil je daarover met mij kibbelen? antwoordde hij en zijn stem klonk daarbij even weifelend. Josta schudde haar hoofd. „O neen! Eigenlijk vind ik het zoo prettig, dat ik uw kleine Josta ben. Als u het zegt, klnkt het zoo vertrou welijk. Ik zou heelemaal niet willen, dat u, mij anders noemde. Maar nu wil ik papa even een kus geven en dan verdwijnen. Jullie beiden trekt zulke vreeselijk gewichtige gezichten, alsof jullie over staatsaangelegenhe- den moet beraadslagen. Dat zit hier in deze kamer in de lucht. Hier wordt over het lot van volkeren beslist." Zij kuste haar vader hartelijk. „Spotvogel", beknorde hij glim lachend. Zij streelde zijn wangen. „Niet knorren, papa. De zon schijnt zoo mooi." „Hoever ben je met je dogcart ge reden?" Wordt vervolöd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatsclie Courant* C

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1