Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROOÜEROZFN. i NIEUWJAAR. FEUlLLtTOII REBNMUHÊ &TFP f Win ter A an den^ Kloosterbalsem F a. A. v. d.Wee-Cools KOMMER i- WOENSDAG 1 JANUARI 1930. 53e JAARGANG. UITGAVE* WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SA TeJ<*r.-Adre«i: KCHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Oudejaar, Nieuwjaar, twee be grippen, die als de golven van de zee ineenvloeien. Men viert den uittocht van het eene men viert de komst van het andere, afspiegeling van het menschelijk hart dat geen rust kent vóór het die gevon den heeft in God. Aan het begrip van Nieuwjaar is dat van balans opmaken nauw ver bonden. Laat ieder met zichzelf beginnen. Hebben wij in het afgeloopen jaar onzen plicht ten volle volbracht, zijn wij niet alleen knappere, in onze za ken gelukkiger, in onze ondernemin gen fortuinlijker, zijn wij vooral be tere menschen geworden? Daar gaat het ten slotte om. Zijn we met onze eigen balans klaar, dan kunnen we ons tot de ge meenschap, de kleinere en grootere gemeenschap, wenden. Een goed of een slecht jaar? Wie kan zonder meer deze vraag bevestigend of ontkennend beant woorden? Er zijn schaduwzijden ,er zijn licht punten. En er is boven alles het vertrouwen in God, die uit het Jcwade het goede kan doen geboren worden, die langs wondere, onnaspeurlijke wegen het menschdom naar zijn eindbestem ming leidt. Zonderlinge eindbestemming, is men geneigd te zeggen, als men ziet hoe een groot deel van de wereld geen ander doel schijnt te. kennen en het nastreven waard te achten, dan van Jiaar kortstondig leven zooveel mo gelijk te genieten, en geen hooger le vensobject na te jagen dan het stof felijk bestaan. De samenleving wordt door twee verschijnselen ondermijnd, welke, welbezien, de uiting zijn van één geestesgesteldheid het ongeloof en het communisme. Anarchie op godsdienstig, anar chie op sociaal en politiek gebied. Het zijn tweelingzusters, die elkaar in haar onzalig werk helpen en steu nen. Het communisme bevordert het on geloof, het ongeloof bereidt den weg voor het communisme. Samen zijn ze op de verovering, de vernietiging der wereld uit. En zonder het Christendom zouden ze de wereld veroveren en haar aan den ondergang prijsgeven. De loop der wereldgeschiedenis brengt telkens nieuwe bewijzen, dat alleen het Christendom de wereld lean redden. Dit is het anker onzer hoop te mid- den van de hooge stortzeeën, die ons schijnen te overstelpen. Het Christendom is een beginsel en een leer, die wij moeten beleven,, wil er de kracht en invloed van uit- I gaan. Terwijl het ongeloof het maximum geeft van zijn kracht en het com munisme onheilspelend voortschrijdt blijven wij ver beneden onze begin selen en brengen vaak minder offers dan die door overwegingen van lager orde worden geleid. Wie den wensch uitspreken en wie den wensch ontvangen, moeten be reid zijn in den geest van Christus, ons leven in te richten en al onze da den daardoor te inspireeren. Zóó slechts kan het nieuwe jaar ons en de samenleving tot zegen zijn. dit jaar maar 66,360 ton. Van waar die daling met bijna 20 ptocent Ten gevolge van de concentratie in de margarine—nijverheid werd een gedeelte der productie van Neder- landsche naar buitenlandsche fabrie ken overgebracht. Het kan nog erger worden, als in Denemarken bijvoorbeeld, waar op order van de geldmacht, die deze zaken financiert, geen pond margarine meer wordt geproduceerd. Een ander geval. De Koninklijke Vereenigde Tapijt fabrieken hebben haar pogingen om den export uit te breiden, opgegeven. Er was tegen de concurrentie van ianden met lagere kosten en de stij gende invoerrechten met 40 tot zelfs 100 percent eenvoudig niet te vechten. "Wat men nu gaat doen Met een flink kapitaal deelnemen in een nieuw te stichten buitenlandsche fabriek. Zoo hoopt men het profijt binnen te halen, dat vroeger door productie in eigen land werd verworven. Met laat het buitenland voor ons weiken, zooais wij r eds op zoo groote schaal doen door buitenlandsche arti kelen voor honderden miihoenen hier toe te laten. Wij konden de werkverschaffing fUüfvhmd wel ffeu .schreef "U Ilangs de Nedeiiandsche Werkgever; zij is duur en min of meer kunst matig wij moeien ons heil zoeken in van „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. „Tot aan het fazantehpark. Heer lijk was de rit door het groene bosch. Alleen zijn er zoo vreeselijk veel men schen op den weg.Weet u papa, nu moesten wij op ons oude, lieve Wal- dow zijn. Daar is het bosdi zoo muis stil..Kunt u gauw een paar weken va- cantie nemen?" „Voorloopig kan ik dair niet aan denken. Misschien in Juli' vroeger in geen geval." Josta zuchtte. Dat duurt nog zoo lang. Toen ik oom Rainer zag, moest ik dadeljk aan Wal- dow denken. Als wij op Waldow zijn, bezoekt hij ons veel, vaker.' „Dat was vroeger, Josh, toen ik nog in Schellingen woonde. Daar kon ik in een uur in Waldow :ijn, wan neer ik wilde. En ik wilde zeer dik wijls. Maar nu ben ik toch raar Ram berg verhuisd", merkte de graaf op. ,,Ja, ja, dat had ik bijna vergeten. Maar wanneer papa en ik op Waldow zÜn, dan moet u uw verbluf naar 'belli r»ü£n verplaatsen. U m.rt daar V De taal der leiten. Wij lezen in „'t Huisgezin" Niets spreekt zoo duidelijke taai als de feiten. In de maanden januari tot en met November 1928 werd door de Neder- landsche industrie 81,988 ton margarine uitgevoerd in hetzelfde tijdvak van „Zou je dat graag willen?" vroeg graaf Ramberg. Zij knikte bevestigend. „Natuurlijk. U en Waldow zijn voor mij onafscheidelijk van elkaar. Eigen lijk heb ik alleen wat aan u gehad wanneer wij op Waldow waren. Hier in de residentie bezoekt u ons altijd maar zoo vluchtig. Jammer, dat wij niet altijd op Waldow kunnen wo nen". „Zoo, heb je genoeg van de resi dentie?" Zij haalde de schouders op. „Denkt u, dat onder alle menschen, met wie wij door papa's positie moe ten omgaan, één is, met wien ik zoo gaarne spreek als met u? Onmogelijk. Het is alles leege vormen, frasen zon der inhoud, wat men spreekt en te hooren krijgt. Ik voel nu eenmaal meer voor het landelijk leven. Maar papa is helaas maar een arme jonk heer en Waldow is tot een klein pachtgoed versmolten. Het brengt ternauwernood op om voldoende van te eten. En dus zie ik de noodzake lijkheid ervan in, dat papa's inkomen als minister voor de overige heerlijk heden van het leven zorgt, en draag ik het lot van een ministersdochter met waardigheid. Maar nu wil ik jullie niet langer ophouden en me gaan verkleeden. Maar zeg me gauw nog één ding, oom Rainer, hoe lang blijft u in de residentie?" „Waarschijnlijk maar een paar da gen. Ik kan nu op Ramberg slecht ge mist worden. In de lente is er werk voor den landheer". Josta knikte begrijpend de industrialisatie. De industrialisatie? En wij verminderen onze margarine productie en brengen die voor een deel naar het buitenland. En de Koninklijke Vereenigde Tapijt- fabrieken geven den strijd op en vinden het voordeellger aan de oprichting eer.er fabriek In het buitenland mee te doen. En als de Staatsmijnen te Treebeek een fabriek voor gebreide goederen willen oprichten, ten einde de werk gelegenheid te bevorderen, dan komen de vrienden van de Nederlandsche Werkgever daartegen in het geweer. Industrialisatie Het buitenland verhoogt voortdurend zijn rechten en zal die siraks door den vermaarden wapenstilstand laten be vriezen; wij houden ons aan onze lage rechten en indien maar van eert onder handeiingstarief gekikt wordt, waarmee we onze positie eenigermate zouden kunnen verbeteren, worden wij van ontrouw aan den geest van Qenère, schier van felonie beschuldigd. Industrialisatie Wij wenschen niets lievervoor een land. welks bevolking jaarlijks met 100 000 zielen toeneemt, kanalleen industrialisatie uitkomst bieden, industrialisatie met vermeerdering van uitvoer, zooals de Engelsche minister "an arbeid Thomas het onlangs i» het Lagerhuis kort en bondig formuleerde Maar als het blijft gaan zooals het thans gaatverplaatsing van onze productie naar het buitenland en deel neming met ons kapitaal aan buiten landsche bedrijven, komen wij niet op den weg der versterkte industrialisatie. Zullen we integendeel nog meer ons heii moeten zoeken in min of meer kunstmatige werkverschalfing. Of vindt men bedeeling pur et simple nog beter In dit verband wijzen wij ook op de moordende verhooging der invoer rechten op Schoenen in Duitschland en de vestiging van eene groote schoenfabriek der Kon. Stoomschoenen fabiiek A. H. van Schijndel over de Duitsche grenzen in Qoch. al verbouwen we onze kool niet zelf meer en laten dat door onzen pachter doen. Maar daar valt me iets in bent u dan aan het paleis van Ram berg uil gestapt? Ik reed juist voorbij en zag üat alle vensters en gordijnen stijf dicht waren." „Ik ben nu juist aangekomen en heeiemaai onverwacht. Men ver wachtte mij niet. Maar natuurlijk lo geer ik daar." Josta lachte vroolijk. „O, dan ga ik morgen daar voorbij en zal me over de open vensters ver heugen. Dat mooie, oude paleis staat daar altijd zoo saai. Dus morgen houd ik met mijn dogcart een vensterpa rade voor u. Daar kunt ge u iets op laten voorstaan. Dat gebeurt een heer niet zoo licht, dat een dame een ven sterparade voor hem houdt." Met een vroolijken, warmen lach snelde zij de deur uit. De beide heeren keken haar een oogenblik na. Toen zagen ze elkaar aan en de minister zei glimlachend: „Je ziet, Rainer, ze is in haar hart nog een echt kind gebleven, al is ze 21 jaar en al heeft ze nu al drie jaar voor mij de rol van huisvrouw ver vuld en neemt ze dien post in huis en gezelschap goed waar. En wanneer ze nu het doel van je komst hoort, zal ze het niet kunnen begrijpen. Ik zelf ben toch weBk-etijlc ten zeerste verbaasd over je atnzoek om Josta". Graaf Ramberg «aaide diep adem. Je bedoelt, da| kingen hebt, Magj antwoord op mij' hand van ie.df je eenige beden- ss? Je bent mij 't \aanzoek om de schuldig ge] BINNENLAND. Gouverneur Slobbe. Naar men aan de .Residentiebode" uit Curs?io seint, heeft de benoeming heeft het verschoven." Zij waren weer gaan zitten. De mi nister streek langs zijn voorhoofd. „Mijn beste Rainer, hoe dat ant woord van mijn kant uitvalt, zal voor jou niet twijfelachtig zijn. Ik heb geen bedenkingen. Jü kunt een vrouw al les bieden, wat zelfs de meest veel- eischende zou kunnen verlangen. Je bent gezond en in de beste jaren om een huwelijk te sluiten. Je naam is één van de aanzienlijksten van het land, je bent rijk, bezitter van een vorstelijk majoraat nog afgezien van Schellingen, dat op zichzelf ook al een aanzienlijke bezitting is. Je was vóór den dood van je neef Ro- chus, dien je in het majoraat hebt op gevolgd, een zoogenaamde goede par tij. Nu ben je een schitterende. En 't voornaamste is ik ken je als een volstrekt nobel karakter, ik weet, dat je zeldzaam voortreffelijke eigen- schappen als mensch bezit dus zou ik niet weten, wat ik tegen je aanzoek kon hebben. Het is alleen de vraag, of Josta je vrouw worden wil. I Wij beiden willen geen dwang op i haar uitoefenen, zij moet vrij haar i besluit nemen. Dat ze je waardeert en liefheeft, weet je even goed als ik. Maar tot nu toe was je slechts de goede oom Rainer voor haar, die haar eerste poppen ten geschenke gaf, toen bloemen en chocolade; die haar op Waldow les gaf in het rijden, nu en dan een - schoolmeester over haar sp plaagde en door htuw Het aanzp^ aa uslm ook mijvc „Geen goud zoo goed" aldaar van majoor Slobbe zoowel in katholieke kringen als in die der industieele ondernemingen groote in stemming gevonden, al werd van de zijde der Caragtonaren veel werk gemaakt voor den tegenwoordigen gouverneur a. i., den heer Schotman, intusschen heeft men van dezen be kwamen militair, in de huidige omstandigheden van Cura9ao, groote verwachtingen. De nieuwe gouverneur heeft be paalde voorwaarden gesteld ter alge- heele zuivering van de ambtelijke wantoestanden, welke in Curasao in de laatste jaren zijn ontstaan en een vruchtbaar beleid onmogelijk maken. De opruiming in Curasao is reeds in volien gang. Behalve de directeur van Openbare werken, heeft ook nog een ander ingenieur van dezen dienst ontslag gekregen. Men verwacht ook niet, dat Mr. van Dijk, die thans in Holland vertoeft, zal terugkeeren. Dezer dagen is luit. Wiltschut te Curasao aangekomen met bepaalde opdrachten in zake de militaire reor ganisatie. Kapitein van Rossum is reeds buiten dienst gesteld en vertrekt 2 januari met de „v. Rensselaer", nog 4óór zijn opvolger is aangekomen, naar Holland. Ook het salaris van den nieuwen gouverneur is met 20 mille verhoogd en gebracht op f 54 000 per jaar. Onze agent voor Kaatsheuvel c.a. SCHOOLSTRAAT Oeef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIF.LFN niet weten. Zeker heeft ze er nooit aan gedacht, dat ze éénmaal over deze vraag zou hebben te beslissen. Graaf Ramberg streek met zijn mooie, krachtig gebouwde hand over zijn voorhoofd, als wilde hij onaan gename gedachten verdrijven. „Eerlijk gezegd, Magnus, ook ik heb er vroeger nooit aan gedacht, haar die vraag voor te leggen. Jij weet immers beter dan elk ander, wat achter mij ligt. Al die jaren heb ik de gedachte aan een huwelijk van mij afgezet. Maar nu gaat dat niet meer. Ik ben in mijn acht en dertigste jaar en in mijn hart is het nu einde lijk zoo rustig en kalm geworden, dat ik aan een huwelijk kan denken. En nu voel ik als bezitter van Ramsberg de verplichting een familie te grond vesten." „Dat is natuurlijk en begrijpelijk, Rainer, en ik verheug me over je be sluit. Ik zie daaruit, dat je met de oude geschiedenis afgedaan hebt." „Heelemaal, Magnus anders zou ik Josta niet gevraagd hebben. Ik wil niet beweren, dat ik haar een groote, hartstochtelijke liefde toedraag. Tot zulk een liefde is men slechts een maal in staat, en deze storip Ijs ter mij. Maar ik houd en geen andtó^ias na. Ik ken weet daLzii e Echo van het Zuiden, aalwflksclie en Langstraatsclie Courant Dit blad rerachflnt WOENSDAG an ZATERDAG. Abonnemonteprtj s per 8 maanden 1.25. yranco per post door het geheel® rijk 1.40. Briefen, Ingezonden strikken, gelden, enn. franco t» «enden aan dan Uitgever. Prfls dor AdvertwntlSn 20 cent per regel.; minimum 1.00. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL Advertentiën moeten Woenedag en Vrfldag des morgens om olterlQk 9 uur ln ona bedt efln. 2. U behoeft niet bang te zijn, ook win ters Uw handen te laten zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akker's Kioosterbalsem verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen, Akker's >4

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1