Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODE ROZEfi. 1MlS M mie AcconntantswerftzaamliedGn ïi NGDRDBRABAND" Het laar 1929. FEUILLETOft a ZATERDAG 4 JANUARI 1930. 53e JAARGANG. VUMMER 2. Dit blad Teraehflnt WOENSDAG en ZATERDAG. AbcnmementeprU s per 8 maanden 1.25. Franco per post door bet gebeele rflk 1.40. Brieyen, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te eenden aan den Ultgerer. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SA Tele*r.-Adres: ECHO. Prfla der AdyertentiBn 20 cent per regel; minimum 1.50. BS contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. AdvertentiCn moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 0 uur In ons beslt sin. DIT NUMMER BESTAAT UIT drie BLADEN. EERSTE BLAD. Weer liep de aarde éénmaal om de zon en ook aan het kortstondige leven van 1929 was een einde gemaakt. Weer zijn wij een jaar ouder geworden. Helaas! de perspectieven voor den eeuwigen wereldvrede zijn allerslechtst. Duidelijk heelt ook 1929 weer gede monstreerd, dat niet alleen de ramp zalige gevolgen van den jongsten wereldoorlog niet overwonnen zijn, maar ook, dat deze oorlog, in stede van problema's der wereldpolitiek te hebben opgelost, het aantal dezer laatste aanmerkelijk heeft vergroot. We zün nog ver heel ver al van de algemeene en gelijktijdige ontwapening de jongste Volkenbondsvergadeting was er om dit te bewijzen. Een toekomsiige oorlog zou ook weer met vreeselijke middelen gestreden worden, want we hebben weer kunnen zhsn, dat het pleidooi van den president der Vereentgde Staten voor vrije voedselvoorziening in oorlogstijd zoo wel ln Europa als in Amerika slechts weinig instemming vond. Er zal dus weer geblokkeerd worden 1 We willen echter 1930 niet al te somber tegemoet treden en wijzen op het ijveren, speciaal van Briand,omte komen tot eene samenwerking der Euro- peesche Staten onderling en op het verheugende feit, dat binnenkort eene conferentie zal bijeenkomen om eene conventie in het leven te roepen, waardoor de eerstvolgende twee of drie jaar geen land meer tot eenige tarief- verhooging zal overgaan, hetgeen de inzet moet zijn voor eene actie om tot het afbreken der even zotte als funeste douanemuren te geraken. De val van het kabinet Briand en de vervanging door het kabinet Tardieu Gael's Wybert-tabletten ow- der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. was in zeker opzicht verheugend, omdat die val voornamelijk voortsproot uit de vrees van afwijking der Fransche buitenlandsche politiek, dus uitstel van ontruiming van het Rijnland en het ontstaan van nieuwe moeilijkheden tusschen Frankrijk en Duitschland. Wanneer we spreken over de Fransch Duitsche verhouding, denken we aan het overlijden van Stresemann, die voor de verbetering dier verhouding ver schillende levensjaren gaf.zichdaarvoor dood werkte. We denken daarbij aan de Haagsche Conferentie met^ haar gevolgontruiming van het Rijnland en definitieve vaststelling van hetbedrag dat Duitschland te betalen heeft. Het jaar 1929 bracht ons eene poll tieke verschuiving in Oostenrijk naar rechts, in Duitschland naar links. Het I fascisme werd in Oostenrijk niet weinig versterkt. Eene Oostenrijksch- Italiaansche toenadering wint het thans van de aansluitingsgedachte van Oos tenrijk bij Duitschiand. Zooals gezegd, gaat de ontwikkeling in Duitschland naar links Ook worden we herrinnerd aan de beurscatastrophe, begonnen in de Vereeenigde Staten, welke zich over de beurzen der geheele wereld voort plantte en die tot financieele ondergang van vele kapitaalkrachtigen leidde. In Nederland werd in een paar maanden tijd twee milliard verloren Kijken wij verder in Europa rond. dan zijn in herinnering te brengen de vele politieke en economische beroe ringen in de staten der zgn. kleine Entente. We zagen den politieken strijd in Lethland, in Polen tusschen Sejin en Pilsoedski. de economische moeilijkheden van Roemenië en de eigenlijke permanente slrijd in de Balkanstaten. We denken aan Yoego- Slavië in zijne verhouding ten opzichte van Italië, aan de revolutionaire woe lingen in Oriekenlaadde groote mogendheden voeren immers alle een Balkan politiek Bij Italië herinneren we ons het accoord van Mussolini met het Vaticaan Stappen wij over het Kanaal, dan vraagt het in 1929 aan het bewind gekomen Labour kabinet onze belang stelling. Het stemt Biet op eene meerderheid en zijne positie is daar om uiterst zwak. Met slechts enkele stemmen meerderheid werd eenige dagen geleden de mijnwet welke toch al zooveel afweek van den oorspron- kelljken tekst, aangenomen. Van de pogingen tot opheffing der werkeloos heid is, voorloopig althans, nog maar weinig terecht gekomen. Voorts wijzen we op de moeilijkheden der Engelsche regeering bij de oplossing der Indische kwestie. Hoe op advies van den onder- Koning, lord Irwïn, werd gezegd, dat het einddoel der hervormingen was Home Rale voor Indië en hoe later van „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. SVWUSCHAPPy VAN YEKEKER1NG OP MET LEVEN bleek, dat van Home Rule in de eerste tijden nog geen sprake zal zijn. Kortom, van het door de labour- regeering voor de verkiezingen opge stelde program zal niet veel ten uitvoer worden gebracht. In België beleefden we den val van het kabinet Jaspar en we zagen het wonderlijke verschijnsel, dat 't nieuwe kabinet precies dezelfde ministers had als hei oude. Een nieuwe crisis is reeds einde januari 1930 ie verwachten omdat het blijkbaar onmogelijk is het Fransch gezinde standpnnt van de meerderheid der liberalen te verzoenen met dat der Vlamingen. De taalstrijd krijgt het karakter van een burger oorlog. Terwjjl het corflict Bolivia-Paraguay in den aanvang van 1929 werd opge lost, voordat het tot bloedvergieten op groote schaal gekomen was, is dit niet geheel het geval geweest met het con- A ct China—Rusland, hoewel de cata. stophe erger had kunnen zijn geweest. Et volgde een invasie der Russen en dat het zoo spoedig lot een wapen stilstand kwam, was veeleer het ge volg van de zwakheid der Nanking- regeering (de Chineesche burgeroor log nam wederom een aanvang op groote schaal) dan van de uitwerking van het door China en Rusland beide geteekende Keliog—pact. De dubbel zinnige houding van Japan in dit con flict was opmerkenswaard. In Palestina werden vele Jodenver- moord door de opstandige Arabieren ook thans is de rust daar nog niet weergekeerd De publicaties van den beer dr, Rit- ter in't „Utrechtsch Dagblad" schrikte Nederland op, had men dan den Noordwesthoek van Europa ook al gebalcaniseerd 1 Gelukkig is het zoo ver niet gekomen en is in de naaste toekomst eene oplossing van het NederlandschBelgisch corfl ct ie verwachten, waarbij ons land wellicht eenige veeren zal moeten laten. Neder» land beleefde verder den overval van Venezuelaansche rebellen op Curasao, KANTOREN: TILBURG Zomerstraat 1B. Telephoon 1625. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2A. Telephoon 3717. waarvan het ontslag van gouverneur Fruytier het gevolg was, en de ni»t minder bekende strafzaak Giessen- Nleuwkerk. welke onze Justitie alleen ln 'n zeer eigenaardig daglicht dreigde plaatsen. De alastriro- of pokkenepidemie en hare bestrijding hee't langen tijd de volle aandacht van Nederland gehad, terwijl de economische stakingen ln Groningen, Maastricht en Zaandam waard zijn vermeld te worden. Nog steeds is er sprake van radio- mbère. ln 1929 trad, als gevolg der ver kiezingen, een nieuw Kabinet op. Socialisten en Roomsch—ka'holie- ken gingen elk met ongeveer 100 000 stemmen vooruit.anti—revolutionnairen moesten een veer laten We kregen de pogingen van Jhr. Ruysch de Beerenbrouck lot vorming van een parlementair Kabinet, welke pogingen na 3 weken onderhandelen mislukten, Jhr. Ruysch heeft daarop een extra—parlementair Kabinet ge vormd. De vooruitzichten voor 1930 zijn allesbehalve rooskleurig. Het is maar al te zeer te vreezen, dat de beurs- crisis de inzet was van eene op han den zijnde economische crisis ln de Vereenigde Staten geven de werkeloos heidscijfers alles behalve reden tot tevredenheid. De Nederia"dcche reeeering voert 3. En daar ik nu in den laat- sten tijd met mezelf uitgemaakt heb, dat ik trouwen wil, zou ik nie mand weten, die ik liever tot gravin Ramberg zou maken dan Josta. Dit alles moest ik je eerlijk zeggen. Maar ik ben mezelf evengoed bewust als jij, dat Josta in mij altijd alleen oom Rainer gezien heeft. Ik ben toch on geveer zeventien jaar ouder dan zij. Dat is altijd een groot verschil en bij een jonge vrouw zou het groot ge wicht in de schaal kunnen leggen. En dan de hoofdzaak ik weet niet of haar hart nog vrij is. Dat wilde ik van jou weten, vóór ik Josta vroeg of zij mijn vrouw wil worden. Daar om kom ik eerst bij jou met mijn aanzoek. Jij zult me eerlijk zeggen of een andere man reeds een plaats in Josta's hart heeft ingenomen, want jij hebt mij, trots ons verschil in leef tijd, je vriendschap waardig gekeurd. De minister knikte. „Ja, Rainer! Ik mocht je altijd graag Maar je trouwe vriend ben ik geworden op het uur, toen ik je in opdracht van mijn hoogen meester 'n diepe hartewond moest toebrengen Graaf Ramberg maakte een afwe rende beweging. „Niet jij hebt me die wond toege bracht, ook niet de hertog. Niemand heeft dit gedaan dan alleen het nood lot zelf, dat berusting van mij eisch- te. Maar daarover niet verder. Het ligt nu achter mij met al zijn strijd en ik ben er overheen. Zeg mij nu eerlijk is Josta's hart geheel vrij?" De minister glimlachte. „Zoo ver ik weet ja. Wel is het niet gemakkelijk het hart van een meisje te doorzien. De vrouwen we ten vaak haar gevoelens zeer goed te verbergen. Maar 't hart van mijn Josta lag tot nu toe open voor mij, zij schenkt mij in alle dingen haar ver trouwen, en ik zou het zeker gemerkt hebben als ze iets voor mij verborgen had. Wel wordt ze zeer vereerd en gevierd, maar ze lacht daarom en zegt dikwijls tot mij: „Al die wierook is alleen bestemd voor de dochter van den invloedrijken minister, papa, mijn persoon staat daarbuiten". Josta is zoo weinig ijdel als een vrouw maar zijn kan. En aan een huwelijk schijnt zij in het geheel niet te denken. Toen ik haar eens te verstaan gaf, dat zij, na mijn dood op het magere inkomen van Waldow zou zijn aangewezen, zei ze onbezorgd: „Voor mij is dat vol- doende, papa. Als ik maar op Wal dow leven kan, ben ik tevreden. Ik I spin me daar dan genoegelijk als oude jonge juffrouw in en verheug me eiken keer als oom Rainer mij be- zoekt." De beide heeren moesten lachen. In de oogen van graaf Ramberg lag een lichte ontroering. „Het is bijna een wonder, dat Josta nog vrij is. In de laatste jaren heeft zij zich tot een opvallende schoon heid ontwikkeld. Dat had ik nooit verwacht", zei hij peinzend. „Ja tot na haar bakvischjestijd j was zij eerder leelijk dan mooi. Maar j toen bloeide zij plotseling op, zoodal het zelfs mij opviel, en toen wij haar in de wereld brachten, werd zij dade lijk gefêteerd. Maar zij schrijft dat, zooals ik al zei, niet aan haar per soon, maar aan mijn positie toe. Dus voor zoover ik me op mijn eigen oogen kan verlaten, is Josta's hart nog vrij. Maar of ze je aanzoek aan neemt, kan ik je werkelijk niet zeg gen. Omstandigheden van buiten zul len geen beslissenden invloed kunnen uitoefenen. Haar rein, voornaam ge moed staat ver van elke berekening, dat weet je even goed als ik. Het ligt nu aan je zelf, zekerheid te krijgen, of ze er toe zal kunnen besluiten, in oom Rainer haar echtgenoot te zien. Van mijn toestemming kan je zeker zijn; ik behoef je niet te zeggen, dat ik het als een groot geluk voor Josta zou beschouwen, wanneer ze met je trouwde. Maar vóór je haar nu zelf deze vraag stelt, zou ik nog graag 'n mededeeling willen doen." „Spreek, Magnus", zei de graaf. „Wat ik je nu zeg, blijft tusschen ons. Josta mag daarvan niets weten. Zij mag het eerst na mijn dood weten. Beloof je mij te zwijgen?" „Mijn woord erop." „Ik dank je. Dus luister Josta is niet mijn dochter." De graaf keek verschrikt op. „Niet je dochter?" „Neen, maar wees gerust zij is toch van je stand; ik weet immers, dat de voorschriften van het majo raat dit eischen. Er is heelemaal niets romantisch bij. Josta is de dochter van mijn jongsten broeder Georg. Deze was getrouwd met barones Hal den slechts een jaar. Zij stierf bij Josta's geboorte. Georg bracht Josta bij mijn vrouw. Wij hadden toen juist na een operatie van mijn vrouw, van de doktoren de bedroevende zeker heid ontvangen, dat ons huwelijk kin derloos zou blijven. Mijn vrouw, die veel van kinderen hield, nam Josta met waarlijk moederlijke teederheid op. Mijn broeder was officier en niet zeer vermogend. Maar hij ontvlamde snel voor vrouwelijke schoonheid en daar hijzelf een heel knap man was, verwenden de dames hem zeer. Josta is nu erg op hem gaan lijken, zij heeft zijn oogen en dezelfde kleur van zijn haar, njaar het karakter heeft zij van haar moeder. M'n broer heeft haar op zijn hartstochtelijke manier zeer lief gehad en haar vroege dood bracht hem bijna tot vertwijfeling. Hij wilde Josta niet zien, omdat zij haar moe der het leven gekost had en hij kon niet van het kind houden. Zoo heftig zijn smart ook geweest was, even snel was hij er weer over heen. Toen hij Josta bij ons gebracht had, ging hij weer naar zijn garnizoen terug. Er was nog geen jaar verstreken na den dood zijner vrouw of hij werd hevig verliefd op een jonge zangeres. Zij moet beeldschoon en zeer deugd- zaam geweest zijnWij hebben haar a ah :i> ■ai a; Er ■kc iei nooit leeren kennen. Georg gaf ter- wille van haar zijn positie op en trouwde haar, ofschoon wü alles de den om hem ervan terug te houden. Bij het bericht van zijn huwelijk, dat in alle stilte voltrokken werd, kreeg ik een korten afscheidsbrief van hem. Hij ging met zijn echtgenoote naar Amerika, waar zij een prachtig enga gement had. Reeds vroeger had hij ons alle rechten op Josta afgestaan. Ik heb hem nooit weergezien. Twee jaar later zond zijn vrouw, die daar onder haar meisjesnaam optrad, ons een gedrukte kennisgeving van den dood van mijn broeder, met een lang courantenebricht, waaruit ik zag, dat Georg in een duel met een Duitsch edelman gedood was, die in gezel schap de deugd van zijn vrouw in twijfel getrokken had. Georg's we duwe had het beneden zich geacht ook maar één woord er bij te voegen, waarschijnlijk omdat wij ons tegen een huwelijk van Georg met haar ver zet hadden. Ik liet het doodsbericht van mijn broer officieel vaststellen. Van zijn weduwe hoorde ik nooit meer iets. De naam van de weduwe van Georg werd in de couranten niet meer ge noemd en er bestond voor mij geen aanleiding haar toenadering te zoe ken, daar zij toch blijkbaar alle be trekkingen tot ons wilde negeeren. Josta hebben wij als kind aangeno men. Wij zijn van haar gaan houden als van ons eigen kind. Wordt vervolgd. Deicho van het Zuiden, Waalwiihsck en Langstraatscbe Courant,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1