mm3 1930 Hoeden en Petten H. VERHULST, w.s.c. 0ld ?%3ap>encleF> X$oap Najaar 1929. Wat men op 2oo'n cürsus opsteekt, is meer dan wat men uit een krant of boekje kan leeren. Leerzame cijfers inderdaad. S. BUITENLAND. Het huwelijk van prinses Marie José. Onze correspondent te Brussel meldt De koninklijke Italiaansche trein is sedert Woensdagavond te Brussel. Hij bestaat uit twee locomotieven, acht groote salonwagens en twee bagage wagens. Het heele personeel is Ita- liaansch. Tevens zijn te Brussel aan gekomen graaf Santé Lia, ceremonie meester en Baiérini, secretaris van het Koninklijk Huis. Vrijdagavond 7 uur zal de trein zich in het Noorderstation bevinden. Een groot deel van het station zal van dit uur af niet meer toegankelijk zijn voor het publiek. De strengste veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. Alleen genoodigden, voorzien van speciale kaarten, zullen op de genummerde zit- en staanplaatsen het vertrek van het Belgisch koninklijk gezin mogen bijwonen. Detachementen infanterie zullen de militaire eer be wijzen binnen het station. Twee extra- treinen met Belgische autoriteiten en oorlogsinvaliden vertrekken Vrijdag in den loop van den dag, eveneens met bestemming naar Rome. Prinses Marie José heeft nog een groot aantal bruidsgeschenken ont vangen van het verbond van oorlogs weduwen en moeders, de militaire académie, de provincie Luxemburg, het personeel van het koninklijk paleis, prins en prinses Ruspoli, deFransche kolonie in België, de leveranciers van het hof, enz. BINNENLAND. Ongevallenwet. Tariefsherziening. Het Staatsblad no. 534 bevat het Kon. besluit van den 16en December, tot herziening van het in artikel 40, eerste lid, der Ongevallenwet 1921 bedoelde tarief. Daarbij is bepaald Het tarief, vastgesteld bij Ons besluit van 28 December 1928 (Staatsblad no 503) wordt met ingang van 1 Juli 1930 vervangen door het navolgende tarief. De premie bedraagt per één gulden loon zooveel duizendste deelen van een gulden als het gevarencijfer eenheden bevat. Katholieke Gezondheidszorg De Nationale Federatie van het Wit Qele Kruis, de Katholieke organi satie voor volksgezondheid en zieken verpleging, heeft haar orgaan, het Wit Qele Kruis, gereorganiseerd. Medio januari zal het eerste nummer ver schijnen onder den naamKatholieke Gezondheidszorg. Dit orgaan wil voorlichting geven op alle gebied, de volksgezondheid rakendeleiding zal het geven aan de besturen der Wit Gele Kruis afdeelingen, terwijl de Vereeniging, het R. K. Limburgsche Groene Kruis tevens eenige ruimte beschikbaar krijgt voor hare meededeeiingen. Een zestigtal deskundigen zegde medewerking toe, zoodat met grond verwacht mag worden, dat het nieuwe orgaan op het geheele terrein der gezondheidszorg uitstekend georiën teerd zal zijn. De redactie bestaat uit Dr. Ch. Mol Etten (N-B) hoofdredacteur, Dr. P. v. d. Heijden, 's Hertogenbosch, en den Weleerw. Heer C. J. J. Terwlsscha van Scheltinga, Utrecht. Scheepvaartbeweging. In het jaar 1929 zijn aangekomen in den Schepen Netto reg ton Nieuwe Waterweg 15,297 25 461 866 1928 15 021 24 466 367 Rotterdam 1929 12 635 21 316 853 1928 12,291 20,456 344 Wordt Wieringermeer één gemeente Naar wij vernemen is binnen niet langen tijd te verwachten de indiening van een wetsontwerp betreffende de gemeentelijke indeeling van de einde van dit jaar of begin van het volgende jaar droogvallende Wieringermeer. Het voornemen is, voor het geheele gebied van omstreeks 20 000 hectaren èèi gemeente te vormen. Thans is de Wieringermeer voorloopig ingedeeld bij de gemeenten Medembllk.Wieringen, Winkel en Barsingerhorn. Voor een goede organisatie van de nieuwe ge meente van den beginne af aan is het noodig dat de definitieve indeeling zeer spoedig plaats heeft. Veel zal in deze te vormen uitgestrekte gemeente grooter nog dan de Haarlemmermeer, dadelijk georganiseerd moeten worden, zooals inrichting der administratie, regeling van den woningbouw, gezond heidszorg, poiitieregeiing, stichting van openbare gebouwen enz. Het Kamerlid Sannes. f In den ouderdom van 54 jaar is in den afgeloopen nacht te 's-Graven- hage plotseling overleden het sociaal democratisch Tweede Kamerlid Mr. G W. Sannes. Hij was lid van den Raad van Be roep der Ongevallen Verzekering te Rotterdam. Bij de Kamerdebatten trad Mr. San nes vooral op den voorgrond waar het betrof aangelegenheden betreffende sociale verzekeringen en volkenrecht. Onder de oude Kieswet had de ontslapene zitting voor het kiesdistrict Veendam en onder het stelsel der evenredige vertegenwoordigirg eerst voor den kieskring Groningen, laatste lijk voor den kieskring Friesland. Mr. Sannes was griffier van den Raad van Beroep der Ongevallen Ver zekering ie Rotterdam. Jabilé S. P. van Eeghen. Het was gisteren een halve eeuw geleden, dat de heer S P. van Eeghen lid werd van de firma van Eeghen en Co. Dit feit is heden niet ongemerkt voorbijgegaan Hedenmiddag hield de jubilaris in zijn woning een receptie. Tevoren was hij reeds toegesproken door den burgemeester, door den president der Nederl. Handel. Mij. en den voorzitter der Kamer van Koop handel waarbij een schilderij was aangeboden De Koningin heeft den heer van Eeghen benoemd tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Kon. Luchtvaart. In het jaar 1929 werd door de vliegtuigen der KLM. gedurende 12 324 uren gevlogen. De totale af stand bedroeg 2 millioen K.M. Voor 1928 waren deze cijfers resp. 15 171 uren en 1 623.000 K, M. In 1929 werd per dag afgelegd 6400 KM.; in 1928 1000 K M. minder. RECHTSZAKEN. G, C. D. te Waalwijk was door den Kantonrechter te Waalwijk veroordeeld tot 14 dagen hechtenis en opzending naar Veenhuijzen voor den tijd van 6 maanden, terzake van openbare dron kenschap bij 7e herhaling. Intusschen waren er nog 3 bekeu ringen bijgekomen. En op de straftijd tel ik 36 veroor deelingen, aldus de president. Er kan niets meer bij. Verdachte zeide nog nimmer voor- waardelp veroordeeld te zijn en ver zocht die straf eens met hem te willen beproeven. Het O.M. verhoopte niets meer van verdachte die nooit zijn goed voor nemen en beloften voor de rechtbank nakwam. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. Stroopen per Auto. De drie veroordeelden uit het be kende nachtelijke stroopersavontuur onder Rosmalen kwamen van hun vonnis in hooger beroep, omdat zij de boete zoo hoog vonden. Doch de Officier meende dat er geen cent af konEen zoo brutale strooperij die tal van nachten per auto werd herhaald, zonder dat het mogelijk was de heeren te krijgen achtte de Olficier het summum van overtreding der Jachtwet. De eisch luidde bevestiging van het vonnistegen J. v. A. Chauffeur te Alphen (GB. v. T. Caféhouder te Dreumel ieder f 300 boete met verbeurdverklaring van de auto; H. J S. uit Alphen f 100 boete. Jubileum. SPORT. Alleen het derde Elftal van WSC behoeft voor de competitie te spelen en ontvangt op het terrein alhier het derde Elftal van Baardwijk. Aanvang twee uur. Het eerste Elftal van WSC gaat naar Tilburg en speelt op het Willem II terrein een wedstrijd tegen Willem li2. Vertrek per tram van 12.15 van de Markt, alhier. JULIANA. Zondag a s. moet het le Elftal een Competitiewedstrijd gaan spelen naar Oosterhout tegen de vereeniging Ooster hout. Het is weer enkele weken ge leden, dat het le Elftal een wedstrijd heeft gespeeld en zal het een zware wedstrijd voor Juliana worden. De eerste ontmoeting op eigen terrein eindigde in een overwinning voor Juliana en zal Oosterhout natuurlijk trachten revanche te nemen. Wij ver trouwen, dat de Juliana spelers van het begin flink aanpakken dan is er mogelijk nog succes te behalen. Ju liana2 speelde op eigen terrein ook tegen een sterken tegenstander Wilhel. mina4 uit 's Bosch, welke over een sterk Elftal beschikken en staat ook onze reserves een zware wedstrijd te wachten, welke om 2 uur aanvangt. Juliana3 moet een wedstrijd gaan spelen tegen WSC3. Op 2 Januari 1.1. was het 50 jaren geleden dat de heer J. Peters in Rotterdam zijn zaak begon. Deze nestor onder de eersteklas zakenmenschen in de schoenen branche heeft zich onder cliënten, fabrikanten en collega's door zijn humane en prettige manier van zaken doen tal van vrienden gemaakt. Hij was eveneens jury lid op de laatste tentoonstelling. R.W.B. RWB2 moet a s. Zondag op bezoek bij Sportvereeniging 19202 te Oss die momenteel de leider in deze af- deeling is. Het wordt dus geen gemak kelijke wedstrijd. Vertrek 10 uur per trein Het programma voor januari luidt als volgt 5 jan. Sportver. 19202-RWB2. RWB3—HEC 3. 12 Jan. Baardwijk—RWB. RWB2 Kaatsh. Boys. RWB3—Kaatsh. Boys2. 19 Jan. Kaatsh. Boys—RWB 2. Baardwijk3—RWB 3. RWB—Good Luck. 26 Jan. RWB-FSC. ZHC2—RWB2. H.E C.-V.V.V. Zondag a s. zal VVV bij HEC op bezoek komen voor 't spelen van den returnwedstrijd. Na de overwinning van Zondag j.l. vertrouwen we, dat de HECers wat meer moed hebben gekregen en daarbij wat geluk, want dat het noodig zal zijn, is bekend. VVV toch is voo?-allen een gevrees- den tegenstander en niet gemakkelijk te verslaan. Elk jaar dingen ze mede naar het kampioenschap, maat konden het toch nog niet zoo ver brengen, telkens was een ander haar voor. Dit jaar hebben ze weer een kans, hoewel die klein genoemd moet wor den, daar .De Valk", evenals verleden jaar. er wel het beste voor staat. Willen ze echter die kans behouden dan mogen ze niet verliezen, zoodat de HECers er op kunnen rekenen, dat ze een ploeg tegenover zich krijgen, die zich ten volle zal geven, temeer daar ze zich den wedstrijd van verleden jaar nog wel zullen herinneren. Dat de HECers hun best zullen doen. zelfs meer, dan anders, daarvan zijn we overtuigd. De wedstrijden tegen VVV hebben voor hen en tevens voor het publiek een bijzondere aantrekkelijk heid. Daarbij zit hen de 8—1 nederlaag nog dwars en zullen ze daarom trach. ten, indien mogelijk, VVV de kans op het kampioenschapgeheel te ontnemen. Hoewel we niet verwachten, dat HEC zal winnen, weten we toch zeker, dat VVV deze ook niet cadeau zal krijgen. Aanvang precies twee uur. Het tweede elftal speelt om twaalf uur eveneens thuis HEC2 krijgen RWB3 als tegenstander, waarvan ze verleden Zondag verloren hebben. Het derde elftal speelt om twaalf uur tegen RWB3 op het RWB-terrein. GEMENGD NIEUWS. Brand in een bioscoop. 72 kinderen gedood. 152 naar ziekenhuizen vervoerd. Gedurende een kindervoorstelling in een bioscoop in een arbeiderswijk te Paishy bij Glasgow is Dondermiddag brand uitgebroken in de cabine van den operateur, waardoor eenige hon derden meters film vlam vatten en binnen enkele seconden een rook ontwikkelden, die een afgrijselijke paniek in de zaal deed ontstaan, De meeste kinderen waren zonder geleide en de kleintjes werden door de groo teren onder den voet geloopen bij pogingen om den éénen uitgang met één nooduitgang te bereiken. De meeste kinderen blijken den nooduitgang niet te hebben bemerkt en voor den ge wonen uitgang ontstond zulk een gedrang, dat meer dan 200 kinderen gedood of gewond werden. Volgens een bericht van zeven uur waren op dat oogenblik 59 kinderlijkjes gevon den en 152 gewonde kinderen naar de ziekenhuizen gebracht, waarvan er zeker nog 20 in levensgevaar verkee- ren. De meeste slachtoffers zijn niet door den brand maar door verstik king of vertrapping om het leven ge komen. Reeds 72 dooden. Nader wordt gemeld Toen de eerste vlam uit de cabine schoot, werden de kinderen door een panischen schrik aangegrepen en hoi den naar den ingang van de zaal, die met vijf of zes treden naar de straat voerde. De eerste kinderen vielen en in vijf minuten was er nog slechts een verwarde hoop van gillende en krijschende kinderen. De eigenaar, die zich heldhaftig heeft gedragen, schreeuwde den kinde ren toe om hen op den nooduitgang attent te maken, maar slechts een paar der grootste ktnderen zijn door dien uitgang nog ontsnapt. Om 9 uur waren 72 lijken, waarvan ten hoogste tien of meer ernstige brandwonden vertoonden, gevonden. De brand in deze bioscosp, is de grootste dergelijke ramp, die ooit in Engeland is voorgekomen. Bij den brand te Barnsley onder soortgelijke omstandigheden eenige jaren geleden zijn 43 kinderen omgekomen. Een ooggetuige heeft het volgende relaas van het gebeurde gedaan Toen ik één der deuren van de in zware rookwolken gehulde zaal bereikt had, was een politiebeambte tevergeefs bezig de van angst vervulde kinder schare tot orde te brengen. Bij den ingang, bovenaan de beide hoofd trappen naar de tribunes, lagen de onder den voet geloopen kinderen bij zes tegelijk over elkaar. Zoodra het bericht van de ramp zich verspreidde, ijlde de burgerij in grooten getale naar de plaats des onheils. Langs ladders haastte men zich naar de vensters en verbrijzelde deze. Men kroop door de ramen in de zaal. Tegelijkertijd was ook reeds een geneesheer ter plaatse verschenen. Men slaagde er in een groot aantal der onder den voet geloopen kinderen in veiligheid te brengen. Toen de ambulance—dienst ontoereikend bleek, werd een tramwagen gerequireerd, die daarop gebruikt werd voor het vervoer der dooden en gewonden naar het nabij gelegen Alexandra—ziekenhuis De daar juist aan den gang zijnde Kerstmatin ée werd direct afgelast Ondertusschen werden alle beschikbare medici gealarmeerd, zoodat in korten tijd voldoende medische hulp ter plaatse was. Evenwel kwam zij in vele gevallen te laat. Men vreest, dat zich onder de puinhoopen van het geheel verwoeste bioscooptheater nog een aantal kinder lijkjes bevindt. De bioscoop-brand te Paisley. Om half twee werd het brandalarm in de stad gegeven. Drie kinderen drongen toen reeds door de deur van het theater naar buiten Een politie agent, die in de onmiddellijke nabijheid op post was, zag dadelijk, dat er iets ernstigs aan de hand was en zette het verkeer stil. Toen hij in het theater binnenging, had zich reeds een paniek meester gemaakt van de in de zaal zijnde kinderen. Het bericht van den brand verspreidde zich snel door de stad en wekte groote beroering onder de burgerij, vooral onder hen wier kinderen naar 't theater waren gegaan. Doordat de kinderen tijdens't gedrang onder den voet waren geloopen en zelfs hier en daar bij de uitgangen op stapels over elkander lagen, werd het inmiddels reeds aangevangen reddings werk zeer bemoeilijkt. V Hoe de film in brand raakte is nog niet opgehelderd. De operateur heeft verklaard, dat zijn helper in het hokje een film oprolde en plotseling een verdacht geruisch hoorde. Een oogen blik later was 't vertrekje met dichten rook gevuld. De eerste operateur trachtte de film, die fel brandde, buiten het gebouw te brengen. De rook had zich reeds in de zaal ver- sprljd en daar ontstond onmiddellijk een wilde paniek. Meer dan honderd brandweerlieden en politie-agenten hebben uit alle macht gepoogd de kinderen uit het gebouw, waarin zij als ratten waren ingesloten, te redden. De tooneelen die zich buiten afspeelden, waren in één woord verschrikkelijk en zij her haalden zich later in het ziekenhuis, waar vele lijkjes der kinderen in lange rijen op baren waren opgesteld. De meeste slachtoffers hebben den dood gevonden door vergiftige gassen die zich tijdens den brand ontwikkeld moeten hebben. In het ziekenhuis werden in het geheel 150 kinderen opgenomen van wie slechts een klein aantal ernstige verwondingen hadden. Alle doode kinderen bleken óf ge stikt óf vertreden. Vele vrouwen vielen in zwijm toen zij onder de lijkjes haar kinderen herkenden. Een jongman redde alleen 18 kin deren. Alle slachtoffers zijn tusschen drie en veertien jaar oud. Volgens een bericht uit Vernon (Texas) schoot de farmer Haggard zijn 5 kinderen dood en pleegde daarna zelfmoord. Te voren had hij een briefje op de deur geplakt, waar op geschreven stond, dat de geheele familie dood was. Drama in een gesticht te Gent. Een droevig drama speelde zich af in het gesticht St. Jan de Deo (Char— Ireuzenplein), een gesticht voor krank zinnigen, Leon Hytens die een bijl had bemachtigd, heeft in een aanval van dollen waanzin, tot viermaal toe met de bedoelde bijl een kostganger van het gestieht, met name Gaston de Snuit gekwetst. De ongelukkige die zwaar getroffen werd in den buik, overleed sande bekomen verwondingen. De dader werd ondervraagd door een der broeders, aan wien hij ver klaarde „ik weet niet wat ik gedaan heb". Het parket werd gewaarschuwd. De onderzoeksrechter lacquart stelde een onderzoek in. pord Motor Company. Reuter seint uit Detroit: De heer Edsel Ford deelt mee, dat de Fort Motor Company plan heeftin 1930 30 millioen voor uitbreiding van VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. - DEN BOSCH. Telefoon 841. Begin dit nieuwe jaar met het regelmatig gebruik van Ladies Old Lavender Soap. Een heerlijke zeep met haar donzige schuim en den fijnen geur van den natuur lijken Lavendel-bloesem. In kwaliteit dezelfde als de kostbaarste buitenlandsche soorten en toch niet duur der dan gewone toiletzeep. Uw handelaar heeft ze voorradig. Groot form&at 20 cent Klein formaat 12 Va cent The Crown Soap Works - Apeldoorn - Holland.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6