DE ECBO HI HET I Marktberichten. No. 2. Zaterdag 4 Jan. '30. 53e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 3 Jan. 1930. Loop der bevolking gedurende 1929, Werkelijke bevolking op 1 Januari 1929: 4852 m. 4800 vr., totaal 9652. Vermeerdering door: geboorte 146 m. en 130 vr.; door vestiging 266 m. en 261 vr., totaal 412 m. en 391 vr., is te samen 803. Vermindering door: sterfte 55 m. en 66 vr.; vertrek 312 m. en 299 vr,, totaal 367 m. en 365 vr., is te samen 732. Verschil tusschen vermeerdering en vermindering 45 m. 26 vr., totaal 71. Bevolking op 1 Januari 1930: 4897 m. 4826 vr., totaal 9723. Getal geborenen in de gemeente: levend 146 m. 130 vr., totaal 276; levenloos aangegeven: 9 m. 2 vr. to taal 11. Sterfte in de gemeente zonder le venloos aangegeven: 55 m. 66 vr., totaal 121. Getal Huwelijken: 57. Echtscheidingen: geen. Verbinding met de Klei. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van B. en W. om geleide lijk aan een weg aan te leggen over de Westerhavenkade tot a. 't Zuider- Afwateringskanaal. Bij de a.s. ver pachting zal daarmee reeds rekening worden gehouden. Zooals we schre ven zal deze weg, die nu reeds tot voorbij de boomen ligt, geleidelijk gemaakt worden, naargelang er puin e.d. in voorraad is. Het zal een mooi werk zijn, als deze weg tot stand zal zijn gekomen, wanneer dan de ver binding met het Land van Altena hierover steeds mogelijk is. Orgelfonds. Volgens de mededeeling van den ZeerEerw. Heer pastoor van Riel In zijne Nieuwjaarspredicatie, bevat het Orgelfonds voor de kerk van St. Jan tot 1 lanuari reeds de somma van ruim f4500 geheel uit vrijwillige bijdragen, zonder comité of zonder collecte, bezorgd in de brievenbus der pastorie. Natuurlijk blijft het fonds in de milddadigheid der parochianen aan bevolen en is voor de kleinere bijdragen een bus achter in de kerk geplaatst. Eer. orgel, zooals het Kerkbestuur wil plaatsen, kost in totaal f 20 000.— Zooals het thans voorloopig zal aan geschaft worden, nl. 2/s van het geheel en dat reeds uitstekend zal voldoen, vraagt een uitgaaf van f 13000.— Waar we zoo een pracht-installatie krijgen en voor de kerk tot dusverre niets werd gevraagd, mogen de geloovigen, vooral zij die zulks tot dusverre verzuimden, nog wel eens goed in de beurs tasten, temeer om de sympathieke wijze, waarop onze herder deze bijdragen wenscht bijeen gebracht. Herman Bresser. De heer Herman Bresser, gedurende ruim drie jaren aan ons blad verbon den, is met Februari a.s. benoemd tot redacteur van hei Noordbrabantsche Dagblad .Het Huisgezin" te 's Bosch. Wij wenschen den heer Bresser, die met veel zorg en ambitie z'n taak aan ons bedrijf, speciaal ons blad vervulde, gaarne alle goeds in zijn nieuwe positie. Kerk St. Antonius-parochie. Op Nieuwjaarsdag stond, zooais wij berichtten, het maquette van de afge bouwde kerk (geheel uitgevoerd) ter bezichtiging. Ook buiten de parochie van St. Antonius was er veel belangstelling voor het maquette, dat een duidelijk beeld geeft hoe deze kerk er geheel voltooid zal uitzien en welk een schit terend bouwwerk het dan zal worden. Tot en met Driekoningen blijft het maquette ter bezichtiging in de kerk. Telefoontarieven. Er bestaat bij velen een misverstand over de nieuwe Telefoontarieven, daar om deelen wij het volgende mede Het lokaaltarief van 2cent per gespreks-eenheid gaat vermoedelijk eerst 1 Juli a.s, in. Men kan dus nu nog zonder extra kosten lokale ge sprekken voeren. Met ingang van 1 jan. j.l. is wel het entreegeld met f25 verlaagd en alzoo gebracht op f25. Verder is ook het tarief voor het interiocaal verkeer voor verschillende afstanden verlaagd. Wij zullen in ons volgend nummer een lijst opnemen van omliggende plaatsen, waarvoor de verlaging geldt. Lezing. Donderdag 16 Jan. a s. wordt de derde ontwikkelingsavond gegeven in den Qildenbond voor de leden van de R.K. Werkliedenvereeniging. De ZeerEerw Pater DecideriusO C. te Velp houdt een lezing met licht beelden over „Het leven in de Capu- cljnenorde". fos. Groenen. Onze oud-plaatsgenoot, de bekende opera zanger Jos. Qroenen, die onlangs in Barcelona uitbundige successen oogstte, zingt Vrijdagavond 31 Januari voor de radio Hilversum. Wij vernemen met inslemming dat de heer Groenen zijn geboorteplaats niet vergeet en vermoedelijk op 4 Febr. in „Musis" zai optreden. Dat wordt een groote avond, waar voor .Musis" hopelijk te klein zal blijken. Humoristen—wedstrijd. Op den grootennationalen humoristen- wedsirijd, uitgeschreven door de zang en tooneelvereeniging „Werkmans- kring" te Vught, behaalde de heer H. van Engelen, met de voordracht .De Liefdesverklaring van Jan Stoffel" den 2en prijs. Dat de concurrentie op dit concours zeer zwaar was, blijkt wel uit het feit dat de eerste en tweede prijswinnaars elkaar slechts 3/4 punt verschilden. Tevens behaalde dhr. H. v. Engelen met de voordracht „Hannts bij de Dorps— harmonie" met een groote meerderheid van stemmen den pu blieksprijs. Aanbesteding. Onder architectuur van den heer Ed. Bossaerts werd Donderdagavond aanbesteed het verbouwen van het café „Suisse" tot winkel, bakkerij en lunchroom voor rekening van den heer J. C. Pulles—Aarts. Er werd als volgt ingeschreven Z. Treffers, Waalwijk f 8300 C. Timmermans, Sprang f 8 j 43 Fa. Aarts, Waalwijk f 7780 W. Nieuwenhuijzen, Sprang f6100 Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor den heer van den Hoven te Drunen werd aanbesteed het bou wen van een woonhuis in de Baard- wijkschestraat, waarvoor werd inge schreven als volgt Timmermans, Sprang f 4787 Nieuwenhuijzen, Sprang f 4745 H. Maas, Waalwijk f 4543 J. Kooien, Waalwijk f 4388 Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. Ruzie met zichzelf. De 82-jarige J. de H., onder den invloed van sterken drank zijnde, kreeg het Donderdag zoo kwaad met zichzelf, dat hij een opruiming hield in zijn huisraad. Hij gooide kopjes, schoteltjes en alles wat maar breken kon tegen den muur kapot. Daarbij bekwam hij eenige verwondingen aan zijn pols. De politie die inmiddels verscheen legde een noodverband aan en riep de hulp in van Dr. Sweens. De geneesheer constateerde, dat een kleine slagader getroffen was. Ongeval. Hedenmorgen werd in de Mr. van Coothstraat een jongen op de fiets door een vrachtauto van den expedi leur S. uit Tilburg aangereden. Het kind viel gelukkig terzijde, maar het rijwiel werd zeer beschadigd, Er wordt hier, speciaal door eenige vracht—auto's, zeer hard en dwaas gereden. Ongeval van Dooren—de Greeff. De arbeider Stevens uit Elshout, wien 1.1. Maandag een ernstig ongeluk overkwam in de Chroomiederfabriek v/h. van Dooren—de Greeff, is goed vooruitgaandehet gevaar is gelukkig geweken. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand De cember 1929 ingelegd f 45405.28. Terugbetaald f 56732 72 .De Groote Daad". De Tooneelvereeniging D. V. S. V. zal vermoedelijk in de laatste week van Februari voor het voetlicht brengen „De Groote Daad" een sociaal tooneel werk van Frits van Duinen". Geslaagd. Mej. A. v. d. Pennen alhier (v.m. Baardwijk) slaagde dezer dagen voor het te 's Bosch afgenomen examen „Boekhouden" van de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden. Geslaagde genoot hare opleiding bij den heer H. Verhoef, alhier. Lederfabriek Gebr Keunen. De statuten der N.V. Lederfabriek gebroeders Keunen te Eindhoven zijn blijkens bijvoegsel no. 3257 van de Stct. gewijzigd. Het kapitaal bedraagt f 1 500.000, waarvan 15 prioriteits- aandeelen en 1485 gewone aandeelen van f 1000. Ned. Herv. Kerk v.m. Besoijen Zondagmiddag oeu 2 uur hoopt in de Ned. Herv. kerk te v.m; Besoijen op te treden ds. v. d. Vlugt. Kanarie—tentoonstelling. Zaterdag en Zondag a.s zal in het café van den heer H. van Drunen, Stationsstraat, een kanarie-tentoonstel ling gehouden worden. Er is een groote inzending prachtige vogels, zoodat het beslist de moeite waard is om er een kijkje te gaan nemen. Vischclub „De Zalm." Bovengenoemde vereeniging hield op Oudejaars—avond een feestavond in haar club—lokaal bij den heer A. van Berkel. De avond werd met mu ziek, zang en voordracht in prettige stemming doorgebracht. Een keurige maaitijd sloot dezen gezelliger: avond waarbij de ceremo niemeester een woord van dank bracht aan de leden en hunne dames maar tevens ook aan mej. van Berkei, die kosten noch moeite gespaard had om het allen zoo gezellig en goed moge lijk te maken. Kalenders. Van de Nederlandsche Spoorwegen verscheen een degelijke en zeer smaak volle week—kalender. De kalender bevat verschillende ge gevens, die voor het reizigersverkeer en voor het goederenvervoer van be lang zijn. Naast elke week zijn foto's opgeno men, luchtfoto's van enkele stations, foto's van enkele spoorbanen, bestel diensten, interieurs van stations, spoor wegwagens en veerbooten. De toto's zelf, het ontwerp van den kalender, de indeeling der pagina's zijn degelijk en goed. Aan de uit voering intusschen, werd veel zorg besteed. „Ons Winter nummer." De N.V. de Lever's Zeep Mij. Vlaar- dingen, heeft andermaal ten fraai ge ïllustreerd en goed verzord winter nummer uitgegeven, met inteiessante tekst voor jong en oud. Langstraatsche Biljartbond. Op de eerste plaats wenschen wij onze vereenigingen een voorspoedig jaar 1930 in huisgezin zoowel als in de sport. Het nieuwe jaar wordt geopend door de tweede afdeeling. B.J.C. 2 krijgt Kunst na Arbeid uit Waalwijk op bezoek en zal wel geen moeite hebben zich op de eerste plaats te handhaven. Voor K.N.A. zal het een practische les worden, waar aan iedere jonge vereeniging behoefte heeft. Intusschen zullen ze toch zor gen, dat de nederlaag eervol wordt. Bij V.B.C. komt „Volhouden" uit Sprang op bezoek. Dit zijn twee te genstanders van ongeveer gelijke kracht. Het voordeel van eigen bil jart zal misschien aan V.B.C. de over winning brengen. In ieder geval wordt dit een interessante ontmoe ting, die veel kijkers naar het café Treffers zal trekken. Aanvang der wedstrijden om 7 uur precies. Succes jongelui. De Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: Een blik in het nieuwe jaar. De Oude Gracht te Utrecht. De Ame- rikaansche Staatsgevangenis te Auburn. Het zingen van Kerstliedjes. Gedenkteeken te Cheliabinsk ont huld. Een viertal foto's van spiegel- glasfabriek. Phil Taylor schaatsen- kampioen. Amerikaansche Sponsen- koning. Scharensliep op auto. Brand te Enschedé. Kerststal in Madagas car. Serie foto's over het leven der Maori-stam. Sneeuwpret. 1 pag. uit het Rijke Roomsche Leven. Een 3-tal foto's uit onze Oost. 3 foto's uit Rome. Dierenbescherming in Lon den. De grootste sigaar ter wereld. Wolkenkrabber in Amerika. Gouden Priesterfeest van Z.H. den Paus. Onrust in China. Brand in Filmate lier. Zutphen van uit de lucht. Tekst: Als de oogen open gaan: naar het Amerikaansch, door H. B. v. d. Sande. Oude Duitsche leugen- vertelsels door Hans Pusen at. en 4 foto's. De gelukkige winnaar, door Nére Valk. Nieuwjaaf, door Jean. De school van de „Val", door C. L. Pol- dervaert. Rijmkroniek, door R. IJmer. Rome en haar Bambino, door Jan Hoek. Vogelvrij, door J. S. Fletcher. 1 pag. van den vroolijken kant en 1 pag. voor onze kinderen. ELSHOUT. Door de Harmonie, Tooneelvereeniging enZangvereeniging .Uitspanning door Inspanning", ge— /estigd in het Jongenspatronaat, werd in genoemde zaal met Nieuwjaar des 's avonds om 7 uur een uitvoering gegeven, welke zeer goed geslaagd ik. De zaal was goed bezet toen om 7 uur de ZeerEerw. Heer Pastoor Willems alle een welkom toesprak. Achtereenvolgens werden onder leiding van den Directeur den heer J Merxs uit Drunen, een viertal nummers gespeeld, welke zeer voldeden. Ook de Zangvereeniging, onder leiding van den heer van Beurden, vertoikte verschillende nummers naar best vermogen, terwijl het duo Merxs, J. en W. Merxs uit Drunen, veel bijval oogstte. Vervolgens werd nog opgevoerd „Zwarte Piet", blijspel, wat ieer in den smaak viel. Het werd dan ook vlot gespeeld en ieder was zijn rol volkomen meester. Een woord van lof aan den regisseur is niet misplaatst Het talrijke publiek toonde dan ook door een daverend applaus dai het zeer dankbaar was. SPRANG—CAPELLE (Van. Spïang). J.l. Maandagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier de eerste jaarvergadering gehouden van de Chr. Oranjevereen. .Het Drievoudig Snoer" te Sprang—Capelie. Te circa 7 uur opende de voorzitter deze druk bezochte vergadering en verzocht staande te zingen de eerste twee coupletten van het Wilhelmus. De Voorzitter las verder een ge deelte uit de H. Schrift en ging voer in Gebed, Hierna sprak de voorzitter het openingswoord, uit, met ais motto „Waar 't om gaat", en zette in den breede uiteen het doel der vereeniging welke haar grondslag vindt in Gods Woord en de historie van land en volk. De secretaris bracht hierna zijn jaar verslag uit, waaruit bleek dat het ledental der vereeniging reeds tot ca. 180 is gestegen. De penningmeester dhr. J Vos Mzn. bracht verslag uit omtrent den finan- tieelen toestand der vereeniging, 't welk reden tot tevredenheid gaf. De voordrachtkunstenaar de heer Arie Post uit Scheveningen, vergastte de aanwezigen hierna op een mooie luimige voordracht, die zeer in den smaak viel Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Naar aiphabetische volg orde zullen jaarlijks twee bestuurs leden aftreden, zoodat thans aan de beurt van aftreden waren de heeren R. van Dalen en A. M. Genuït, die beiden bij acclamatie werden herkozen. Uit de vergadering moest nu een voor- zitter worden gekozen, De heer W. M. Dalmaijer verzocht ook den voor zitter bij acclamatie te herbenoemen. De voorzitter wenschte echter stem ming. Hiertoe overgegaan verkreeg de heer K Albias (thans voorzitter) 35 stemmen, G v. Willigenburg 17 en W M. Dalmeijer 11 stemmen, terwijl nog enkele leden eenige stemmen op zich zagen uitgebracht, zoodat een herstemming moest plaats hebben tusschen genoemde drie personen. De heeren Dalmaijer en v. Willigen burg deelden de vergadering mede dat zij een eventueele benoeming niet zouden aanvaarden en stelden voor dhr. Albias thans als voorzitter gekozen te verklaren, wat werd goedgevonden. Na eenig beraad liet deze zich de her benoeming welgevallen. Ter aanvulling van het bestuur werd gekozen de heer J, v. d. Schans. De heer Arie Post liet voorts nog van zijn uitstekende voordrachttalenten blijken, terwijl aan de aanwezigen thee enz. werd rondgediend. Medegedeeld werd nog dat binnen enkele weken Ds. A. van Willigen te Capelie in het Ned. Herv. Kerkgebouw aldaar een propagandarede voor de vereeniging zal houden. De vergadering die een zeer gezellig verloop had werd gesloten met het zingen van Ps 84 vers 1 en Dank gebed door den voorzitter. A.s. Zondag des avonds 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. A. van Willigen "van Capelie. Bevestiging van Ambtsdragers. In de Geref. Kerk alhier hoopt a s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes op te treden Candidaat Theeuwis van Leiden. Vergadering der A.R. Kiesvereen. Sprang op a.s. Maandag 'des avonds half acht in de zaal van den Christ. Volksbond. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verslag Kieskringvergadering. 5. Onderwerp door den heer G.J. v. Willigenburg. 6 Rondvraag en sluiting. Op Nieuwjaarsdag werd alhier in het Geref. Kerkgebouw te half vijf en te half acht de Java—Soemba—film van de Zending in Oost—Indië door de Geref. Kerken vertoond. De belang- stelling was zeer groot. Het kerkgebouw was beide vertooningen geheel gevuld De leiding van de eerste vertooning was in handen van dhr. J. G de Roon, terwijl de tweede vertooning werd ge leid door dhr. A. C. Fijan. Het kerk orgel werd op meesterlijke wflze be speeld door den organist den heer L H. Both, die zich met de muziek zeer goed bij de film wist aan te passen, wat natuurlijk zeer op prijs gesteld werd en waarvoor dhr. Both een woord van hartelljken dank niet mag worden onthouden, temeer waar hij zich geheel belangeloos beschikbaar stelde. De film die een zeer mooien blik gaf op den arbeid der Zending in onze Oost, viel bijzonder in den smaak, wat niet te verwonderen is, want die is in één woord schitterend. De heer Fijan sprak een slotwoord waarin hij de hoop uitsprak dat door deze verfooningen de liefde voor het Zendingswerk mag zyn aangekweekt, waar men de nood zakelijkheid daarvan heeft kunnen aan schouwen. Het verloop van de ver tooningen was zeer oruelijk, waartoe het publiek veel heeft bijdragen. Met Dankgebed werd de avond besloten. CAPELLE. Voor de Ned. Herv ge meente alhier hoopt a s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. A. v. Willigen. Des avonds 6 uur lees- dienst. BIJ de deze week gehouden ver pachting van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse hebben deze, naar men ons mededeelt, ruim f400,meer opgebracht dan het vorige jaar. Door Ds Woelderink te Hoor naar is voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk bedankt. Tot ouderling bij de Ger. ge meente alhier is herkozen de heer H, Rijken en tot diaken de heer R. v. Drongelen. Gedurende de maand December werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd 16057 02 en terugbetaald f 4842,50. Het aantal inlagen bedroeg 83, dat der terugbetalingen 43. De krachtige storm van j 1. Zon dag en van Donderdag d.a v. heeft aan onderscheidene woningen, alsmede op verschillende landerijen nogal eenige schade toegebracht. In het Steegje aan den Loon- schendijk geraakte 4e vrachtrijder v. d. E. uit Kaatsheuvel met zijn vracht auto van den weg en kwam in den sloot terecht. Behoudens eenige ma- terieele schade liep dit ongeval goed af. De gemengde zangvereeniging „'t Rozeknopje" alhier ontving een uitnoodigirg in den loop dezer maand te Raamsdonksveer in de zaal van den heer W. de Reijer een uitvoering te geven. Tot bestuurslid der Chr. Oranje- vereeniging „Het^Drievoudig snoer" is gekozen de heer P, v. d. Schans. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O.L. schooi in de Kom alhier, heeft zich, naar men ons mededeelt, slechts één sollicitante aangemeld. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk zal a.s. Zondagnamid dag 2 uur door één der ringpredlkan- ten een vacaturebeurt worden waar genomen. Des morgens half tien lees- dienst. In de voormiddag godsdienst oefening in de Ned. Hery. Kerk alhier werden j 1. Zondag de herbenoemde ouderlingen, de heeren J. Verheijden en J. Rósenörand, en de diakenen, de heeren Adr. Verhoeven Sr. en J. v. d. Schans, door Ds. A. van Wiliigen in hun ambt bevestigd. WASPIK. Loop der bevolking over 1929. Bevolking op 31 December '28: 1776 m. 1668 vr., totaal 3444. Vermeerderd gedurende het jaar door: geboorte 41 m. 30 vr., totaal 71; vestiging: 82 m. 75 vr., totaal 157. Totale vermeerdering 123 m. 105 vr., totaal 228. Verminderd door overlijden: 18 m. 21 vr., totaal 39; vertrek: 85 m. 85 vr., totaal 170. Totale verminde ring: 103 m. 106 vr., totaal 209. Bevolking op 31 December 1929: 1796 m. 1667 vr., totaal 3463. Hedenmorgen werd te Waspik- Boven op den openbaren straatweg 't lijk gevonden van zekeren N. uit Kaatsheuvel. Vermoedelijk is de man door een beroerte getroffen. Misdrijf is althans uitgesloten. Tot Voorzitter van het Alge meen Armbestuur is voor het jaar 1930 aangewezen de heer J. H. Smits. Voor den vleeschkeurin#s<Jiensf werden in de afgeloop"" maand te: secretarie aangegeven 29 varkens ei 8 runderen. DUSSEN. Door den Brigade Cor mandant der Rijksveldwacht en d gemeenteveldwachter van Dussen z,., te Gorinchem in vereeniging met de gemeentepolitie aldaar aangehouden 2 personen verdacht van gepleegde ver duistering van goederen te Eindhoven. De verdachten die onder valsche namen leefden zijn ter beschikking gesteld van den heer Commissaris van Politie te Gorinchem. Waalwijk, 3 Jan. 1930. Varkens f 17—f23. Eieren 7—9'/g ct.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9