E- zachte huid tflbadies Het reusachtige plein was verder land binnen te trekken en economi geheel door debelangstellende me nigte ingenomen. Zoowel hier als op den verderen weg naar het Quirinaal was het gejuich niet van de lucht, ter wijl de muziekkorpsen, die in de mi litaire afzetting waren opgenomen, telkens de volksliederen speelden. Overal staken Belgische en Itali- aansche vlaggen uit, terwijl de huizen verder met groen en bloemen en door het uithangen van tapijten versierd waren. Boven den stoet zweefden vliegtuigen. Op het plein voor het Quirinaal was de menigte zoo mogelijk nog dichter dan op het plein van de Exe- dra. De troepen, zoo melden de Belgi sche bladen, waren niet bij machte 't volk in bedwang te houden; toen de koetsen waren binnen gereden, drong de menigte op tot onder het balkon van het Paleis. Op dat balkon kwamen bedienden van het Hof al spoedig een roodflu- weelen tapijt spreiden. Dit beteeken- de natuurlijk; „De Souvereinen en de Prinsen zullen hier weldra ver schijnen." Én toen zij verschenen, was het een uitbarsting, een orkaan van geest drift, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. In de salons van 't Quirinaal wacötte de prinsessen Johanna en Maria, Mussolini, de ministers en de hoogwaardigheidsbekleeders van den Staat, terwijl zich hier ook weer de buitenlandsche gasten verzamelden. Voor de bruiloft van heden zijn de schitterendste voorbereidingen ge maakt. De geheele stad Rome is ver sierd en geillumineerd. Er is een op tocht van bewoners van alle deelen van 't rijk in eigen kleederdracht, ook uit de koloniën, militairen in gala- uniform van alle wapens, zoowel uit Tripoli en Erythrea, alsook van Sardi nië, kameelrijders, zwarte soldaten en zwarte afgezanten, kortom, men zal een staalkaart krijgen van alle be woners, kleederdrachten en unifor men van het geheele rijk. Gister had een grootsche jachtpar tij plaats. Het prinsenlijk paar zal na het hu welijk door Z.H. den Paus worden ontvangen. Het kanaal Luik—Antwerpen De minister van arbeid heeft aan de firma Monnoyer te Brussel het graven van het voornaamste gedeelte van het kanaal Luik—Antwerpen opgedragen De kosten van deze onderneming beloopen de som van 387 millioen francs Bij de uitvoering van dit werk beschikt men over een zeer uitgebreid materiaal van twee Duitsche firma's Het program der werkzaamheden is van dien aard, dat het werk slech's 6 jaar zal duren, in plaats van 8 jaar zooals in het bestek der aanbesteding was voorzien. BINNENLAND. De Haagsche conferentie. De werkzaamheden der Tweede Haagsche conferentie zijn in voilen gang. Men wil blijkbaar haast maken met de toepassing van het Young— plan voor de Herstelbetalingen, waar toe op de eerste conferentie was be sloten Het belangrijkste was wei op de tot heden gehouden zittingen de verga dering van de commissie Loudon Deze commissie heeft tot taak de regeling van de Oost-Europeesche herstellingen. Bij deze herstellingen zijn voorna melijk betrokken Oostenrijk Hongarije en Bulgarije. Tot nu toe is men nog nimmer tot een bevredigende oplos sing kunnen komen. Het is wel dienstig even te memo- reeren, waarom het hier gaat. Bij den vrede van St. Germain is pandrecht gelegd op het gezamenlijk vermogen van Oostenrijk en op alle loopende inkomsten. Zelfs toen voor dit iand alle herstelbetalingen tot 1942 werden uitgesteld, bleef dit pandrecht bestaan. Van Oostenrijksche zijde wordt thans aangevoerd, dat dit pandrecht drukkend werkt op de economische ontwikkeling van Oostenrijk. Oostenrijk vraagt thans alle vorde. ringen krachtens het verdrag van St. Germain te laten vervallen. Gemakkelijk zal dat echter niet gaan. Wanneer de kwestie met Oostenrijk is besproken, zullen de overige landen voor de commissie verschijnen. Een ander belangrijk onderwerp dat de conferentie te behandelen heeft betreft de sancties. De bezetting van het Rijnland was een voorbeeld van deze waarborgen, dat Duiischland zijn verplichtingen zai nakomen. Men zou gedacht hebben dat dit geschilpunt de wereld reeds uit was Weliswaar kon Frankrijk volgens het ling Acht van den N.C.B is thans Verdrag van Versailles het recht laten j oneenigheid ontstaan. Door verschil gelden, naar eigen bevinden in Duitsch- van meening en opvatting is dit kleine sche waarborgen te scheppen, wan neer Duitschland in gebreke bleef Maar door het Verdrag van Locarno is het recht feitelijk als verouderc verklaard. Ofschoon niemand meer aan deze kwestie dacht is Duitschland plotseling weer wantrouwend geworden en wel naar aanleiding van een artikel in een Fransch blad. Duitschland wil thans volledige opheldering op dit punt. Wanneer men de zaak tot in haar eenvoudigste gedaante ontleed komt het heele geval dus eigenlijk hierop neer, dat Frankrijk in werkelijkheid afstand zal doen van een artikel uit het Verdrag van Versailles, dat in praktijk reeds lang vervallen was. Maar men moet steeds rekening houden met de wispelturigheid van conferenties, waar de eenvoudigste zaken soms de grootste moeilijkheden meebrengen. Men hoopt een formule te vinden die allen bevredigt. Op 10 Januari 1920 trad de Volken bond in werking. Tien jaren van moeitevollen, inspan nenden, soms teleurstellenden, soms moedgevenden arbeid van den Volken bond liggen achter ons. Zeker heeft de Volkenbond In dit korte tijdsverloop geen gelegenheid gehad om zijn krachten tenvolle te ontwikkelen, maar desniettemin heeft hij op menig terrein reeds belangrijke diensten bewezen en den vrede gediend Teneinde de beteekenis van het vredesvraagstuk in het algemeen, ten einde den arbeid van den Volkenbond in het bijzonder te doen zien, wordt te 's Gravenhage In de daartoe door de Regeering ter beschikking ges'elde Grafelijke Zalen, een Vredes en Volken bondstentoonstelling ingericht, die zoo spoedig dit na afl rop der Haagsche conferentie mogelijk is, zal worden geopend. Wil deze tentoonstelling sla gen, dan dient zij over de noodige middelen te beschikken, die haar ten deele nog ontbreken. Het Uitvoerend Comité der tentoon stelling komt daarom op dezen dag tot alle Nederlanders met het verzoek om het te steunen in den ondernomen arbeid door een bijdrage, groot of kiein, te zenden aan zijn adres: jan van Nassaustraat 93, of op het giro nummer van zijn Voorzitter No 55886, te storten. Het Uitvoerend Comité der Vredes- en Volkenbondsten- toonsteliing. Het verzoek, in dit schrijven tot alle Nederlanders gericht, wordt warm aanbevolen door W. C. Bonebakker, Directeur Kolo niale Bank, Amsterdam. Mr. H. J. Bool. Secretaris v.h.Tabaks bureau, Amsterdam, Mr. J. C. A. Everwijn, oud-Directeur Nederl. Handel-Mij. Amsterdam. Prof Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Ey- singa, Leiden. E Heldring, Voorzitter Kamer van Kooph. en Fabr. Amsterdam. P. de Kanter. Voorzitter Algem Nederlandsch Verbond, 's-Gravenhage. Mr. A. van Rijckevorsel, Commis saris der Koningin in Noord—Brabant. Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman, President van den Hoogen Raad, 's-Gra venhage. Dr. J. Th. de Visser, oud—Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, 's-Gravenhage. Reflectors op rijwielen. De meeste wielrijders hebben wel éen rooden reflector aan hun rijwiel aangebracht, maar in vele gevallen zóó, dat dit geheel geen effect sor teert, hetzij door den stand, hetzij door de kwaliteit van den reflector. Dit brengt groote gevaren met zich mede, zoowel voor de wielrijders zelf als voor de andere weggebruikers. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft daarom aan den Minister van Justitie het verzoek ge daan, maatregelen te willen nemen, opdat de voorschriften omtrent de plaatsing van reflectoren op rijwie len zooveel mogelijk worden nage leefd. Landbouw, Veeteelt enz. (Ingezonden). Er wordt nog ai eens kwaad ge zegd over handelaren in granen, vee voeder enz speciaal op vergaderingen van Boerenbonden en ook speciaal in vergelijking met de C. H. V. te Veghei. 't Is daarom, meen ik, niet onbelang rijk dat uwe lezers, door een belang stellende die deze zaak nogal nauwlet tend volgt, eens worden ingelicht wat er zoo hier en daar op dit terrein ge beurt. Zoo las ik de Meijereische Courant een verslag van een verga dering van den Boerenbond te Acht, die ik hier in extenso laat volgen In de anders zoo vreedzame afdee- vuurtje opgelaaid tot een groote vlam, voor welks blussching het bestuur het noodig geoordeeld had den voorzitter en directeur van de Coöp. Handels Vereeniging te Veghei. de heeren C<>x en Deelen over te laten komen. Want de kwestie liep over leveranties van die Ct Operatie, Er was namelijk ge leverd minderwaardige kwaliteit en andere dan opgegeven was. De heer Smetsers leidde, wegens ziekte van den voorzitter, den heer v. Acht, de vergadering, welke begrij pelijk zeer druk en rumoerig was, en verleende na een korte inleiding het woord aan den heer Cox. Door den voorzitter der Coöperatie, werd uiteengezet dat men de coöpe- ratie zuiver als handelszaak kan be schouwen, met dien verstande echter, dat door haar slechts de belangen van den boerenstand behartigd worden en niet van particulieren Geen enkele boer is verplicht van de C H.V, af te ne men, men staat volkomen vrij. Het hier nu voorgevallene, wat spr. be treurt, is dan ook als handelszaak behandeld, er was waar geleverd, bij aan aankomst bleek deze minder waardig, doch werd na klacht terug genomen en door nieuwe vervangen. Spr. kan hierin geen reden vinden om zooveel stoi op te werpen. De heer Deelen, directeur van de C.H.V gaf aan de hand van de ge voe.de correspondedtie een duidelijke uiteenzetting over het gebeurde en meende alles zeer zakelijk en objec tief te hebben afgewerkt. Het ver wonderde hem dan ook om hier naar Acht te moeten komen om iets recht te moeten zetten wat naar zijne meening recht stond. Nadat hij de zaken punt voor punt behandeld had, was het woord aan de malcontenten. De gebroeders Van Eert, en de heeren van Kemenade en van den Biggelaar voerden het woord en zet ten uiteen hoe zij met hun bestellingen gevaren waren, hoe men de eene soort meel bad besteld, doch de andere kreeg, en een andere bestelling on deugdelijk bieek, alles aangedikt met vermeende grieven en ervaringen, alsmede inlichtingen welke men aan de C.H.V. te Veghei had opgedaan De heer Vogels behandelde afspraken welke niet werden nagekomen. Alles werd gestaafd met datums en cijfers over zooveel procent van dit en dat, schimmel en aschvorming. Nadat alies wijd en breed uitgeme ten was werden de woordvoerders van antwoord gediend, doch geheet te overtuigen, als echte tevreden boeren, was men niet. Want, er had zich een intermezzo voorgedaan bij het ver wisselen van de kwade met de goede kwaliteit, n.l. het vervoer. Over die vervoerkwesfie kon men het niet eens worden. Die kwestie blijft onopgelost. Tenminste voorloo Pig- Misschien kan in een nieuw te beleggen vergadering of door onder ling overleg die doorn wel uitgetrok ken worden. Voor de goede onder, linge verstandhouding is dit zeker te wenschen Men wachte hiermede niet te lang, want anders wordt de twee spalt grooter en moeilijker te over bruggen. Nadat de directeur op de hem ge stelde vraag hoe de C H V. werkt en voor wie, had uiteengezet dat deze slechts werkt voor de boerenbonden, dat de winst na behoorlijke afscbrij ving en reserveering. in den vorm van aandeelen aan de aangesloten afdeelingen ten goede kwam, en be halve een obligatieleening slechts met eigen kapitaal gewerkt werd, was hierdoor ook aan een aantal praatjes een einde gemaakt. De heer Cox zeide nog dat de C H.V. ten volle vertrouwenswaardig was en noodigde allen uit een kijkje te komen nemen en bij twijfel gerust het proefsteken toe te passen. Hierna sloot de voorzitter met een hartelijk dankwoord deze vergadering, die alhoewel niet allen voldaan waren, loch nog veel heeft recht gezet en allen een goeden kijk op de aanhangige kwestie heeft gegeven. Uit bovenstaand verslag meent elders een belanghebbende deze conclusies te mogen trekken 1. de C.H.V, tracht ook wel eens artikelen aan den man te biengen, die daarvoor niet geschikt zijn en elders op den mesthoop thuishooren. 2. dat de boeren geen zekerheid hebben om te ontvangen wat zij besteilen. 3. dat C.H.V. een toontje lager moet zingen en in geen geval voor zich het monopolie mag opeischen als eenige leverancier van vertrouwde prima artikelen. 4. dat de verklaring, dat deze coöpe ratie eene gewone handelszaak is, goed moet worden onthouden. De verklaring dat iedereen vrij is te koopen waar hjj wil, mag de handelaar wei goed in z'n ooren knoopen en eiken boer voorhouden. 6. Dat de groothandel zeker zoo voor- deelig kan leveren als de cr ope ratie. gezien de groote onkosten op verschillend terrein. Bovenstaande conclussies behoeft men nu niet in z'n geheel direct te onderschrijven, zij zijn de kennisname en overweging door de boeren, dubbel waard. RECHTSZAKEN. Kleine oorzaken..... Of liever nietigheden J. J v. d S., 31 jaar, landbouwer te Sprang, had J. Slaars, kolenhandelaar te Waalwijk, mishandeld om niets. Getuige Slaats reed langs het span van verduchte. terwijl deze aan het pulp lossen was. Het paard van ver dachte werd schichtig en z'n baaS woest. Verdachte ging Slaats te lijf op een ongehoorde manier, sloeg hem met een riek op het hoofd dat de tanden van den getroffene hem uit den mond kwamen. Voorts kreeg hij met een klomp en een zweep op z'n gezicht. De Olficier wees op de vlegelachtige houding van verdacnte, iemand om niets zoo toe te takelen en eischte 14 dagen gevangenistraf. Verdachte hield zich van den domme en wist zoogenaamd van niets. De president wees een zeer clement vonnis: 130 boete subs, 30 dagen hechtenis. Wederspannigheid. Voor de Politierechtbank werd ter verantwoording geroepen C. M., 22 j., arbeider te Loonopzand. Deze had den vrijen Zaterdagmiddag gehouden in dronkenschap en weder spannigheid tegen de politie. Met drie politiemannen was verdachte naar hei arrestanteniokaal gebracht Een karwei van belang 1 En 't was nu al den tweeden keer binnen het jaar, dat verdachte zich zoo aanstelde- Hij is een goed vakman, maar zijn patroon heeft hem toch ge waarschuwd dal hij het werk zai ver liezen, als verdachte zich niet behoor tijk gedraagt in 't vervolg. Er was een reclasseeringsrapport voor verdachte ingekomen, maar de Oificier voelde niets voor voorwaarde lijke veroordeeling, omdat verdachte zich opnieuw, na gewaarschuwd te zijn, toch weer zoo had aangesteld, dat hij door drie man in bedwang moest gehouden worden. De eisch luidde één maand gevan genisstraf. Verdachte verzocht voorwaardelijke veroordeeling om wille van vrouw en kinderen. Daar had je eerder aan moeten denken. Als je tegenover je gezin je plicht had gedaan, dan zou je niet zoo drinken, aldus de president. Toch wilde de president nog eens een proef nemen met verdachte en veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en onder bepaling dat verdachte gedurende drie jaren onder toezicht zal worden gesteld van de R.K. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling 's Hertogenbosch. Aan ver dachte wordt gedurende dien tijd café bezoek verboden. Alleen tijdens de repetities van de harmonie, waarvan verdachte lid is, wordt hem toegestaan in het repetitielokaal te verblijven. Mishandeling door politie? De rechtbank heeft voor nieuw onderzoek de strafzaak in handen gesteld van den rechtercommissaris tegen H. S vroeger Rijksveldwachter te Werkendam, thans te Haaksbergen, verdacht ter zake, dat hij op 2 Sept. 1929 te Werkendam A. Arnoudse, schipper aldaar, zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door daartoe op korten afstand met een revolver op hem te schieten, waardoor deze werd getroffen ten gevolge waarvan Arnoudse een zwaar licnamelijk letsel uitmakende verwonding bekwam en daaraan twee dagen later is overleden. Het O.M. vond het bewijs niet geleverd, noch van mishandeling met doodelijken afloop, noch van misbar, deling, noch van roekelooze onvoor zichtigheid en eischte vrijspraak. De behandeling dezer strafzaak zai na hernieuwd onderzoek voor de recht bank worden voortgezet. Hoe met bandieten een fabriek gebouwd werd door John Fuhlberg-Horst. Te Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, schudde men algemeen het hoofd, toen George A Kerr, die in de lederbranche der V. St. van Noord- Amerika een bekende figuur is. met 't plan voor den dag kwam. temidden eener moerassige streek, meer dan 500 K. M. van de dichtstbijzijnde be duidende plaats gelegen, 'n Quebracho- extractfabriek met een groot productie vermogen te bouwen. „Wanneer U Uw geld niet nutteloos wilt besteden" Old ^dsatfenden (j^oap zeide men hem, „dan moet U Uw fabriek hier in de omgeving van onze stad bouwen, waar U alles kunt hebben wat U wenscht. Maar daar buiten in de eenzame wildernis Vergeet niet manheer Kerr, dat in ons land de menschen reeds moe worden, wanneer ze slechts aan werken denken. Het weinige, dat ze elen, groeit hier, veel kleeding hebben ze niet noodig; en het werk dat gedaan moet worden landbouw, kooken, wasschen doen de vrouwen". Ondanks alle ongunstige voorspel lingen staat daar nu de bewuste fabriek, die dagelijks 60 tot 80 ton Quebracho—extract produceert. Kerr heeft de plaats na negen maanden zeer hard werken weer verlatenen zij die hem hielpen 't werk ten uitvoer te brengen, hebben hun vroegere werkzaamheden, min of meer strijdig met de wet, hervat. Want het waren en zijn bandieten uit de kleine steden Suarez en Martinho, gelegen aan de Paraguay rivier, daar. waar Brazilië, Bolivia en Paraguay aan elkaar gren zen. Het scheelde weinig, of het was kort voor het gereedkomen van den bouw nog tot een met karabijnen en machinegeweren uit te vechten oorlog gekomen tusschen 2 geheel ongelijk verdeelde groepen Maar wij willen in ons verhaal niet vooruitioopen. Kerr had helpers noodig, die hem werklieden verschaften, en» vond als een der eersten hiervoor bereid den kapitein van een op de Paraguay- rtvier varende stoomboot. Tegen voor uitbetaling van de vracht en een rede lijk surplus voor iederen arbeider, beloofde deze voor 'n lading arbeids krachten uit Suarez en Mortinho te zullen zorgen. „Ik garandeer echter niet, dat ze inderdaad zullen werken", bepaalde hij uitdrukkelijk vóór zijn vertrek. Een week latei kwamen de lui aan en Kerr kreeg de tranen in de oogen. Een 50(al mannen verdrongen zich om van de loopplank aan land te komen, mannen met galgengezichten zooals ze Kerr, die heelemaal niet verwend is zelden in vrijheid en nooit in zoo'n groot getal bij elkander gezien had. Zij hadden hun vrouwen bij zich evenzoo hun vechtersbazen, en niet te vergeten hun wapens. Intusschen had Kerr met behulp van zijn kleinen troep regeeriogssoldaten op een open plek in het bosch, van riet hout en leem 'n zooveel mogelijk vrij gelegen blokhuis gebouwd. De vloekend aangekomen mannen werden ingeschreven en moesten hun wapens afgeven, waarna hun het blok huis ter beschikking gesteld werd met den wensch „dat zij het gemakkelijk voor zichzelf zouden inrichten". Op den avond van dezen gedenkwaardigen dag bekende de kapitein, op welke wijze hij de mannen bijeen gebracht had. „Daar buiten", had hij gezegd, is een dwaze rijke Amerikaan, die zich verbeeldt, dat gij voor hem zult w rken. Laat hem dus maar in dien waan en slaat uw slag, wanneer de gelegenheid gunstig is. Want hij is rijk, en er is eten genoeg en van alles bij hem te halen". Om deze mannen die aan allerlei andere dingen dachten, dan aan productieven arbeid, eenigszins tot „mensch" te maken, hield Kerr, terwijl zijn soldaten achter hem stonden, voor hen een toespraak hij zette uiteen, dat arbeid met goede behandeling, goed eten en goed loon betaald zou worden, dat oproer daar entegen met den kogel gestraft zou worden. Dan riep hij de vrouwen bijeen en maakte haar duidelijk, dat het slechts in haar eigen belang was, haar mannen flink tot arbeid aan te sporenKerr beloofde hen 'n wekelljksch cadeau en bovendien mooie kleeding als dankbetuiging, indien zij in deze is vooral in ons klimaat een kwestie van goede Verzorging. Gebruik toch altijd de beste toiletzeep, die U kunt krijgen. Het is beter en goedkooper dan alle crèmes en zalf. Ladies Old Lavender Soap is een milde zeep, met haar zachte schuim en den fijnen geur van den natuurlijke^ Lavendel bloesem. Niet duurder dan gewone toiletzeep. Probeer heden een stukje. Groot formaat 1 20 cent Klein formaat 12 72 cent The Crown Soap Work» Apeldoorn Holland.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2