PUROL 452ste Staatsloterij. richting haar mannen met succes zou den beïnvloeden. De mannen gingen aan het werk en bouwden eerst een straat met kleine afzonderlijke hutten. Kerr's premie-systeem had succes; en al werd er ook luide of zacht gegromd het werk werd Sink aangepakt en vorderde goed. Een nieuwe troep buitlustige rivierroovers werd aange voerd, later nog een, en zoo vervol gens totdat de gemeenste bandieten van beide steden eensgezind onder Kerr's gezag bijeen waren. Het vol gende werk was een kade aan te leggen, opdat de reeds aangekondigde machines gelost zouden kunnen wor» den. Deze taak was zwaarwant men had eerst te kampen met 5 Meter diep water en daarbij nog ongeveer 9 Meter slijkbodem om vasten grond te krijgen. Tenslotte was er iets, uit dikke boomstammen samengesteld, ge reedgekomen wat men dok kon noemen. Ondertusschen richtte Kerr, die vóór alles aan het in vooraad houden van versch voedsel denker, moest, een spoedig goed bloeiend landbouwbedrijf op. voor welks onderhoud hij Indianen liet aanrukken. Van de zijde der vervoerders kwam de Jobstijding, en hetzelfde bericht bereikte hem van het Noorden, dat noch steenen, noch metselaars aange voerd konden worden. Ook onder de werklieden van Kerr was er geen, die ooit zijn krachten gegeven had aan het maken van steenen of aan het bouwen van steenen huizen. En dat was goed! Want nu deden de mannen wat Kerr hun voorschreef, en men behoefde hen dus niet eerst te ver vormen. Een proefneming overtuigde hen, dat het mogelijk was, van leem uit de naaste omgeving steenen te bakken en in den loop van weken en maanden werden bij de 7 millioen van zulke Chaco leemsteenen gebakken. Toen kwamen de reeds met ongeduld ver wachte machinedeelen aan, om welis waar ook nieuwe zorgen mede te brengen. Zeventien ton zware keiels moesten uit den lichter gelost worden maar de kraan had slechts een hef vermogen van 5 ton. Gelukkig kon de kraan practisch het drievoudige uitlichten, anders zouden de ketels in de moerassige rivierbedding gestort zijn, hetgeen een absoluut verlies zou hebben beteekend. Daar op den langen transportweg alle messing-dealen gestolen waren richtte de onvermoeide leider van den fabdeksbouw met zijn ongeschoolde mannen een messing en ijzergieterij op. Men had ook ijzeren waterbuizen afgezonden, doch deze hadden hun bestemming om bovengenoemde rede nen evenmin bereikt. Kerr liet toen nieuwe buizen maken, en wel van hout Andere ijzeren bouwmaterialen waren tengevolge van een tijdens den overtocht uitgebroken scheepsbrand verbogen en vervormd, zoodat die met groote moeite weder in hun oorspronkelijken toestand moesten worden gebracht. Een spoorlijn, die 100 K.M. ver in 't oerwoud doordringt werd aangelegd, benevens een station en wissels, en werd voor goed in exploitatie genomen zulks ofschoon de meeste desparaten nog nooit een locomotief gezien hadden en ofschoon ook Kerr zelf niet de geringste ervaring als spoorwegaanlegger en ais machi nist bezat. Het noodlot meende het goed en zond den moedigen pionier op zekeren dag een medewerker, die in de toe komst met hem door dik en dun zou gaan. Het was een Amerikaansche Cowboy, die in 'n kano voorbijkwam en die, toen hij het groote bedrijf zag dringend wenschte, aan land gezet te worden. De rivierwacht, die strikt op bevel gehoorzaamde, belette het hem. Een soldaat werd naar Kerr gezonden die naar den man ging om met hem kennis te maken. Een kwartier later zaten beiden aan het middagmaal tegenover elkaar, en Kerr was blij 'n landgenoot gevonden te hebben, die hem het werk verlichten kon, zonder alles beter te willen weten. De vreem deling, een groote, magere, bruin gebrande jongeman met vrijen blik en vergenoegden lach nooit vernam Kerr wie hij was, want hij noemde zich kort en bondig „Ike" en had er wel redenen voor, waarom hij zich ver van de wettelijke overheid van zijn geboorteland ophield werd toen .sous chef ingenieur". Onder het tot circa 1000 man aangegroeide personeel bestond echter wrijving en men koesterde wrok. Het was een machtig bouwwerk geworden. Bijna 50 Meter hoog staken de vijf ranke schoorsteenen, voor welker bouw het drievoudige van het loon betaald was. Puerto Pinasco, zoo zou het nieuwe gebouw heeten, naderde zijn voltooiïng; men was reeds met de Quebracho—extractfabricage begonnen. Tot nu toe waren de arbeiders door den overvloed van de te verrichten werkzaamheden van hun roofzuchtige plannen afgehouden, doch thans begon hun roofzucht te herleven. Op een zijner talrijke landritten kreeg Kerr de eerste waarschuwing van wilde India nen, die volgens oud gebruik pijlen vóór hem in den grond schoten, om daarmee te kennen te geven, dat hij niet verder moest rijden. Toen Kerr den volgenden morgen terugkeerde vond hij zijn personeel niet in de stemming om te werken en zij waren van het nachtelijk zwerven vermoeid want het wijn— en wiskypakhuis was opengebroken. Den volgenden nacht had een overval plaats op Kerr's blok huis, die hij nog onschadelijk kon maken, door tijdig bemiddelend op te treden en door den aanvoerder onmid dellijk te laten wegvoeren. De vijande lijke stemming nam van dag tot dag toe. Langs alieriei omwegen vernam Kerr, dat de in Suarez en Martinho achter gebleven bevolking, waarbij de in Puerto Pinasco te werk gestelde roo vers van plan waren zich aan te sluiten, een rooftocht voorbereidde tegen de Quebracho—extractfabriek, tegen een landgoed in de nabijheid, tegen eenige stroomafwaarts gelegen dorpen, en indien alles goed afliep, tegen de stad Concepcion. Tot dit doei iag een kleine stoomboot gereed, die machinegeweren aan boord had. Zooals reeds dikwijls tevoren, moest Kerr weer opnieuw alles op één kaart zetten en zich door een daad van geweld meester van den toestand maken. Hij zond zijn motorboot naar Concepcion en verzocht om verster king, welke gelukkig spoedig kwam De beste parade is de tegenaanval, in de rivierboot, met een handvol soldaten begeleid, zocht Kerr den vijand in Suarez en Martinho op, kwam heimelijk in den donkeren nacht de haven binnen en klauterde, gevolgd door zijn mannen, aan boord van het roofschip, welks bemanning siiep. Door krachtige slagen met een korten gummi stok werden de slapende verdoofd, en daarna geboeid. Toen de aanvallers het schip weer verlieten, waren de machines hiervan dusdanig onbruik baar gemaakt, dat van deze zijde geen gevaar meer dreigde. Na den terugkeer deed Kerr onder zijn personeel het gerucht verspreiden, dat binnenkort nog meerdere soldaten te verwachten warenen het werk ging zonder stoornis door tot het gebouw geheel voltooid was. De gereedgekomen fabriek en alle neven- bouwen werden aan den door den slaat aangewezen en inmiddels aan gekomen leider overgegeven, die de bandieten gepakt en gezakt met vrou wen en vechtersbazen naar hun eigen oord terugvoerde, en ook ike verdween weer spoorloos, want hij wist waarom. George A. Kerr had echter bewezen, dat er ook heden nog grootsche avon turen te wachten zijn, en dat men ze kan doorstaan, wanneer men energiek en streng genoeg is, om zijn wii door te zetten. Het bovenstaande betreft een der fabrieken van de International Products Corporation. New York, Buenos Aires en Asuncion, welke firma vertegen woordigd is door de N.V. G. van Loon's import Maatschappij, Waalwijk, die de vertaling van dit stuk met goedvinden van den schrijver bewerkstelligde. Waalwijk, 4 Januari 1930. GEMENGD NIEUWS. De bende van Oesonof gevangen genomen De Grieksche gendarmerie heeft een goeden slag geslagen. In den nacht va t Zaterdag op Zondag heef! zij te Drama den beruchten Bulgaarschen roover Oesonof met een groot deel van zijn bende gevangen genomen. Oesonof heeft het vorig jaar herhaal delijk van zich laten spreken. Het begon met een, overigens mislukten, doch zeer brutaal uitgevoerden aanslag op den trein SofiaWarna. Daarop volgden aanhoudingen van auto's op de groote wegen, waarbij de reizigers werden uitgeplunderd.Nadat Oesonof's bende daarmee eerst en een goeden slag geslagen had bij Televen, her haalde zij de zaak op den weg van Sevllsvo naar Soechindol. Hier vielen haar o.a. een viertal rechters in handen, van wie er drie om hals werden ge bracht. De vierde ontkwam dit lot omdat een lid der bende Oesonof om gratie voor hem bad. Verder staan nog een aanslag op een station en ver schillende kleinere rooverijen op naam der bende. De Bulgaarsche regeering heeft da delijk een verzoek om uitlevering ingediend, waarop de Grieksche over heid gunstig beschikt heeft. Er be vinden zich reeds Bulgaarsche recher cheurs te Drama, die samen met de Grieksche politie zullen trachten ook de overige leden der bende op te sporen. De bende heet te bestaan uit communisten en gewezen volgelingen van Stamboelüski. Zij heeft zich echter in haar gedragingen in niets van een gewone rooverstroep onderscheiden.!? Het SS. Hofpleinvergaan. Het s.s. „Hofplein" van de N.V. Scheepvaart Mij. „Millingen", is in de nabijheid van Aalesund op de Noorsche rotsen gesiooten en in tweeën gebroken. Er woedde een hevige storm, zoodat een bergingsboot uit Bergen, die in de nabijheid vertoefde niet bij machte was hulp te verleenen en on- verrichterzake moest terugkeeren. Bij de reederij is bericht ingekomen, dat een deel der bemanning zich in eigen booten gered heeft en te Aale sund aan wal is gekomen. Onder hen bevindt zich ook de gezagvoerder kapitein Schaap, doch vijf man zijn vermist. Het schip is totaal verloren. De stoomer is vergaan bij den Swinvey vuurtoren op de zuidpunt van het eiland Skorpa op 40 K M. van Aalesund. De 32 leden der bemanning en twee loodsen die te Aaiesund aan wai zijn gekomen, waren bij Jotenheim opgepikt door een Noorsch stoom schip. De schipbreukelingen, waren nagenoeg geheel uitgeput. De derde stuurman en vier matrozen zijn om. gekomen V.D. deelt nader mede, dat de ver miste boot gevonden is en dat daarin twee lijken zijn aangetroffen. Biijkbaar is dus een van de reddingbooten ver ongelukt, Uit nadere telegrammen ontvangen door de Mij Militngen blijkt, dat de ramp van het s.s. „Hofplein" het leven heeft gekost aan de volgende zeelie- dedden derde-stuurman H.Zeeveld, te Vlissingen en de matrozen A. Leen- hout te Vlaardingen, j. G. Bartels, J. Bruurmijn en A. Bundling, de laatste drie te Rotterdam. Kundling was een Duitscher. In totaal bestond de be manning uit 39 koppen, terwijl te Aaiesund 34 man geland zijn. Er be vonden zich ook twee Noorsche lood sen aan boord, die eveneens gered werden. Het stoftalijk overschot van de reeds gevonden slachtoffers zal te Aalesund ter aarde worden besteld De bemanning van de „Hofplein" blijft te Aalesund om bij deze plechtig heid tegenwoordig te zijn. De bergings booten van Bergen die nog langszij van het vaartuig zijn geweest hebben medegedeeld, dat er een ontzettende orkaan woedde. Men vermoedt, dat het schip in een mistbank terecht is gekomen en daardoor op de rotsen is geloopen. Tien kinderen verdronken In het riviertje Fion bij Malmö dat met een dun ijskorstje gedekt was, zijn tien kinderen van zes tot acht jaar, die zich op het ijs gewaagd hadden ver dronken. Twee jongens konden gered worden. Gasvergiftiging. Twee dooden. Te Stellingen zijn gistermiddag een 59 jarige arbeider en diens 29 jarige zoon in de keuken van hun woning door gas vergiftigd dood gevonden De vrouw, die in een zijvertrek sliep, is in een ziekenhuis bijgebracht. De zoon bleek bij het schoenpoetsen bij ongeluk de slang van de gasleiding te hebben afgetrokken, 'i geen hem en zijn vader het leven heeft gekost. Ernstig motor-ongeluk. Op den weg van Keulen naar Bonn is gisteren een tandarts in volle vaart met zijn motor tegen een anderen motor gereden, dien hij wilde inhalen De tandarts kwam te vallen en heeft zoo ernstige kwetsuren opgeloopen, dat hij te Bonn in een kliniek is over leden Een koopman, die achterop zat kwam er met lichte kwetsuren af. Een trein, die gisterochtend uit Tunis naar Algiers vertrok, is in het departement Constantine ontspoord op een brug, die vervolgens instortte. De locomotief, de postwagen en twee wagens met reizigers stortten in de ravijn. Volgens een bericht in de Matin had het spoorwegongeluk niet ver van Guelma plaats. Er zouden twaalf menschen om het leven zijn gekomen twintig zouden er kwetsuren hebben opgeloopen. Het vermiste meisje te Oisterwijk. Zondagavond circa 9 uur zaten ze gezellig, een kaartje leggende, bijeen J v, d. B., zijn echtgenoote en dochter M„ een buurman B. met echtgenoote, vader en het vermiste meisje P, zuster van de echtgenoote van J. v. d. B. Daar laatstgenoemde jarig was, zeide hij te zullen trakteeren op bier. Daar de dochter M. geen zin had dien drank te halen, werd, oudergewoonte P er op afgestuurd, bij zich een boodschap- pen-tasch, vier dubbeltjes en een briefje, waarop geschreven4fleschjes bier. Ze zou gaan naar den bierbottelaar I. v. G. wonende op korten afstand van hun woning aan den Vloeiweg. Na eenige minuten de echtge noote van J. v. d B. sprak van 5è7 was P. nog niet terug gekeerd en ging genoemde echtgenoote naar buiten het meisje bij haar naam roepend, Daar zij geen antwoord kreeg, werd haar onrust nog grooter en ging den weg op naar j. v. G., nu en dan het meisje roepend als gezegd Daar ge komen bleek de deur op slot en J v. G. afwezig. Toen fi tste het tloor het brein der huisgenooten intusschen met de situatie op de hoogte gebracht „Nu zal ze naar D. K, zijn" (Een ander bierbottelaar hier ter plaatse.) Terwijl door de anderen gezocht werd rondom eigen woning en die van J. v. G„ begaf v. d. B. zich direct naar genoemden bierbottelaar D. K. Daar aangekomen, moest hij echter vernemen, dat P. daar niet geweest was. Toen weer naar huis. Alles was reeds afgezocht, zooalsgemeid, rondom de eigen woning en die van v. G. Niets werd gevonden. Toen met lantaarns en dreg de rivier. De Leij stroomend langs den Vloei, weg afgezocht tot 1 uur des nachts, zonder succes. Hierna werd door eenige personen nog gezocht in de beemden en slooten aan den over kant der rivier, ook zonder resultaat. En Maandag is weer den geheelen dag gezocht in de bosschen en langs de wegen en is de rivier nogmaals afgedrecht tot bij de Waterhoef. En toen de avond gevallen was had men nog niets gevonden. Men kan zich de veislagenheid en onrust van J. v. d. 8. en de zijnen voorstellen, Te meer daar men nog in het duister tast omtrent het lot der vermiste. SPORT. JULIANA. De Zondag j.i. gespeelde wedstrijd Oosterhout—Juliana eindigde met2— 1 in het voordeel van Oosteihout. Juliana heeft 1 invaller terwijl Oos terhout volledig is. Oosterhout heeft eerst het voordeel van den sterken wind en is hierdoor in de meerderheid. Na een half uur spelen komt een als voorzet bedoelde bal in doel en Oosterhoui heeft de leiding. Juliana komt ook nog enkele malen voor het Oosterhout—doel maar op gelukkige wijze worden doelpunten voorkomen Na 10 minuten weet Oosterhout den star.d op 2—0 te brengen, waarmede rust komt. Het is een tegenvaller voor Juliana dat de sterke wind is gaan liggen waarvan Oosterhout heeft kunnen pro- fiteeren. Toch word! door Juliana flink aangepakt, maar de voorhoede houdt het spel te kort waardoor de achterhoede der tegenpartij gelegen heid krijgt om in te grijpen. Meestal wordt op de helft der tegenpariij ge speeld maar doelpunten blijven nog uit, hoewel een hard schot buiten bereik van den keeper van den doel. paal weder het veld inspringt. Tien minuten voor het einde weet de mid- half na enkele tegenstanders gepas seerd te hebben onhoudbaar te doel punten, telkens zit de Juliana voorhoede de laatste minuten voor het Oosterhout- doel, maar de reeds lang verdiende gelijkmaker blijft uit en met 2—1 komt het einde. Juliana 2 kon het tegen het sterke Wiihelmina 4 niet tot een overwin ning brengen en verloor met 2—0. Het 3e elftal verloor van WSC met 11-0. Zondag a.s. wordt op het Juliana- terrein de plaatselijke ontmoeting tegen RWB gespeeld. H.E.C.—V.V.V. 1—3. Ten aanschouwe van een talrijk publiek heeft bovengenoemde wed strijd plaats gehad, waarover we om verschillende redenen niet tevreden zijn. Het vertoonde spel was veel te ruw. dikwijls op het beestachtige af en daarom was het ten zeerste te betreu ren dat de scheidsrechter hiertegen niet voldoende optrad. O.i. had hij dit in het begin door krachtdadig optre den kunnen voorkomen, maar moge lijk was hij niet bekend met het feit, dat het bij zulke wedstrijden hard te gen hard gaat. Overigens was zijn leiding zeer goed. Dat H.E.C. verlo ren heeft, moet zij aan haar onbe- siuisd spel toeschrijven. In dezen wed strijd was V.V.V. niets sterker dan H.E.C., maar H.E.C. had het ongeluk zelf twee doelpunten te maken, wat aan V.V.V. met 't door haar gemaak te doelpunt reeds binnen het kwar tier een 30 voorsprong gaf. Verder heeft V.V.V. het niet kunnen brengen en dat H.E.C. na de rust, toen zij de wind mede had, slechts véén keer wist te scoren, is onbegrijpelijk. Voor de rust had H.E.C. echter reeds een tegenpunt verdiend, maar het wilde haar maar niet medeloopen. V.V.V. mag dan ook blij zijn met het verkregen resultaat. Pijnlijke Kloven 1 Het tweede elftal won met 30 van Z.H.C. 2, terwijl de wedstrijd voor ons derde elftal wegens terrein afkeuring niet doorging. Het programma voor Zondag a.s. is als onderstaand: Gudok 1—H.E.C. 1. H.E.C. 2Sportvereen. 1920 2. HEUSDEN. De wedstrijd op Nieuwjaarsdag ge houden alhier tusschen Longa Heus- den en Wiihelmina II Wijk—Aalburg, werd door de laatste gewonnen met 8-1. Zondag speelde alhier Juliana tegen de „Boys" uit Kaatsheuvel. De laatste club won met 1—0. HET ZUIDEN. Ie Klasse. RoermondNAC 1—1. LONGA—BW 6—0 EindhovenWillem II 1—3. Wiihelmina—PSV 1—3. 2e Klasse A. BredaDongen 0—2 De BaronieRBC 1—2 Velocitas—DOSKO 5—5 ZeelandiaMiddelburg 3—2 TACVlissingen 4—2 2e Klasse B. GUDOK—VOS 1—1 HEC—VVV 1—3 TegelenDe Valk 1—2 3e Klasse C. OosterhoutBaardwijk 2—1 Good-LuckSCG 6—2 3e Klasse D. Zaltb.Sportver. 1920 2—3 Reserve le Klasse. PSV 2—De Valk 2 6—3 NAC 2—BW 2 1—3 Helmond 2Eindhoven 2 4—0 Res. 2e klasse A. LONGA 2—Willem II 3 3—1 Dongen 2BW 3 1—0 Res. 2e klasse B. Wilhelm. 3Helmond 3 1—2 VVV 2—PSV 3 1—0 Trekking van Maandag 6 Jauuari. 4e Klasse, le Lijst. HOOGE PRIJZEN. Prijs van f 25.000 7703 5000: 2143 200: 3192 4780 100 3978 6716 8669 9647 10274 20329 20961 NIEUWS UIT HUKUSIHSN Heusden, 2 Jan. 1929. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Jongenschool is voor een tijdvak van 4 maanden benoemd de heer Strijers uit Bergen—op—Zoom. Deze week vertrok van hier na beëindiging van zijn verlof, om zich van uit Marseille te begeven naar N.O. Indië, de heer H. Kramer, hoofd eener openbare school aldaar. Alhier is opgericht een nieuwe voetbalclub onder den naam Longa. Tot speelterrein heeft ze een terrein nabij de vaste brug, gelegen naast dat van Juliana. De heer A. de Graag speelde Zondag te Amsterdam om den meester titel—dammen tegen de heeren C, Kortlever en J. M. Sluljter. Van den eersten won hijtegen den tweeden bracht hij het tot remise. Tot heden is hij no. 2 van den geheelen wedstrijd en heeft nog wel een kans. - Zondagavond gaf de tooneel- afdeeling van het jongenspatronaat uit Ammerzoden onder leiding van haar Directeur den Eerw. heer Smitz, een uitvoering in het Vereenigingslokaal alhier. Gespeeld werden„Eert Uw Vader en Uwe Moeder" (tooneelspel) en „jochem Stumpel als koning Herodes" (klucht). Beide werden prima vertolkt, zoodat de jeugdige rederijkers velen aan zich hebben verplicht door hun een avond van kunstgenot te bereiden. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen nog een verslag van de vergadering van de Chr. Oranje vereniging „Het Drievoudig Snoer" te Sprang—Capelle. Waar deze ver gadering reeds 30 Dec. is gehouden en wij daarvan een vrij uitvoerig verslag plaatsten in ons nummer van 1.1. Zaterdag, van onzen correspondent, is er voor ons geen enkele aanleiding om opnieuw dit verslag te plaatsen, temeer waar dit late inzenden z'n oorzaak vindt in den kring van het bestuur zelf. Was men op een eigen verslag gesteld, dan moet men dat niet meer dan een week uitstellen, ook al zitten daarbij andere bedoelin gen voor. Wij hebben te zorgen voor ons eigen blad. voor onze eigen lezers en niet voor die van andere bladen. RED. Pijnlijke Kloven verzacht en geneest men met 1000: 5451 18980 400: 12778

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3