JÜEH0MTIÜI1ÜI Nieuws uit iMerl io dit Blad. Kaatsheuvel. No 3. Woensdag 8 Jan. '30. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. PRO VIN CLAAL NIEUWS. Waalwyk, 7 Jan. 1930. Benoemd. Mej. M. J. E. Th. Smeets, uit Roermond, is benoemd tot hoofd der R. K. Meisjesschool in de St. Antonius- parochie alhier. tervol ontslag. De tijdelijke inspecteur aan de in spectie Waalwijk, de heer H. J. C Meijer is met ingang van 1 Januari 1930 eervol ontheven uit bovenver melde betrekking. Het nieuwe Metkbesluit. Ds aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat door het in werking treden van het nieuwe Melkbesluit alle ingevolge het oude Melkbesiuit verleende vergunningen en onthelfingen zijn vervallen, zoodat ieder der belanghebbenden eene nieuwe ver gunning of ontheffing zal behooren aan te vragen. Aanvragen, als hiervoor bedoeld, moeten worden gedaan op hei politie bureau alhier vóór ]5 Januari 1930 Bovenstaande geldt voor alle meik- verkoopers, behalve voor hen, die buiten de bebouwde kom der gemeente wonen, en niet meer dan 20 titer melk per dag verkoopen aan verbruikers, wonende in de onmiddellijke nabijheid hunner woning. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Plotselinge dood. Toen de 68-jarige E. Papenhoven, uit de St. Antontusparochie, op Drie koningendag des morgens uit de kerk kwam, zakte hij plotseling in elkaar en was direct dood. Onjuist. In de 's Hertogenb. Crt. komt een bericht voor, dat Mej. K. plotseling is overleden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat dit bericht pure fantasie is. Mr. Brouwer Ancher. Te Oss overleed in den ouderdom van 72 jaar Mr. M. Brouwer Ancher, oud—kantonrechter aldaar, die gedu rende een groot aantal jaren grtlfier was bij 'tt Kantongerecht alhier. Biljarten. Zaterdagavond komt de Biljartclub .Eerst maken dan tellen" uit Vught een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen .Ons Genoegen" in 't calé Vosje". Daar .E. m. d. t." een sterke club is zal het voor O.Goppassen zijn. Aanvang 7 uur. Langstraaische Biljartbond. De 1.1. Zaterdag gespeelde wedstrij den in de tweede afdeeling hadden de onderstaande uitslagen B.J C. 2 Drunen. K N. A. Waalwijk. H. Verhoeven 75 G. Rombouts 43 75 Van Spijk 66 de Munnik 75 j. Duquesnooij 75 L. Bakker 75 A. de Ruijter tentoonstelling op drie nawinner J. v. d. Heuvel, Tilburg. Zilveren medaille van den burge meester van 's Hertogenbosch voor het hoogst aantalpunten van een ras en een kleur; winner H. A. J. Diöge,Tilburg. Zilveren wisselbeker van dr L. Stoltz voor de vereeniging aangesloten bij den Z.N. Bond, die het hoogst aantal punten der geheele tentoonstelling behaalt; winner 1930 Tilb. Vogelclub. Groote eere btker van jhr. P. J J S. M van der Does de Wiliebois voor het hoogst aantal punten in de afd. sierduivenwinner f930 C. Spruijt, Gouda. Groote wisselbeker van de 's-Her- togenbossche Pluimveevereeniging voor de fraaiste collectie hoenders van een ras en een kleur (geen krielhoenders) winner 1925 J. v. Bergen jr., Den Bosch; winner 1927 dr. H. Diöge, nburg; winner 1930 dr. H. Diöge, tlburg. Zilveren wisselbeker van Th. Herm- sen voor het hoogst aantal punten in de afdeeling krielhoenderswinner 1930 mevr. J. v. d. Mortel—Houben. Consolatie prijs van dr. L. Stoltz voor de vereeniging aangesloten bij den Zuid. Nederl. Bond, welke leden het minst aantal punten over alle af- deelingen behalen; winner R K Bergen- op-Zoomsche Pluimveevereeniging. Plaquette van „Les Amis de la Basse Cour" te Brussel voor het hoogst aantal punten in de Belgischerassen; winner mevr. L. Jansen—Boeckmans, Jen Bosch. DRUNEN. Het was van het bestuur der Handboogschutterij „Constantia een goed idee dit jaar iets nieuws te laten zien. Ze hadden daarom ge ëngageerd de wereldberoemde artisten Mr. Carter en Miss Carina uit Rotter dam. Mr. Carter is een bij uiisiek goochelaar, muziekvirtuoos, enz., in een woord Mr. Carter is een artist op verschillend gebied. Men kan zich bijna niets in denken, wat het moderne vanëte biedt of hij bracht het. Nog nooit zagen we een programma zoo afwisselend. Ook Miss Carina bracht het hare er toe bij, zoodat de geheele ritvoering een succes was. Ook de pianiste heeft eer van hare begeleiding. Donderdag geeft de Gymnastiek vereeniging S.H.J. eene uitvoering voor dames, waarvoor een prachtig program is samengesteld, hetwelk wij hierbij laten volgen Opmarsch, Vrije oefening Cirkelspiraal, Twee losse groepen Kom duet, Brugoefeningen,Voordracht, Rekoeteningen, Groepen, Blijspel enz Toegankelijk alleen voor dames. Aan vang 6'/ï uw In de jongste verkiezing van het bestuur van de Ned. Herv. Kerk is M. v. Drunen J. Bergmans C. Vesters A. v. d. Wiel J. van Delft 441 25 75 46 15 19 223 VBC Vrijh -Capelle. Volhouden Sprang W. Treffers 75 J. Krol 70 G. Pulles 75 H. Mayers Tc J, Treffers 75 T. de Jong 49 D, v. Oversteeg 75 G. v, Amelrooij 61 A. de Jong 75 Th Elshout 71 A. Trtffcrs 64 Stokkermans 75 439 399 goedgekeurd. Hierna worden enkele ingekomen stukken afgehandeld, waarbij o.a. wordt besloten voor de leden een tweetal brochures van de hand van H. Colijn en Prof, Dr. Visscher, te bestellen, weike door het Burgerbuis worden uitgegeven. De Voorzitter brengt vervolgens pro memorie verslag uit van de te Heusden gehouden jaarvergadering van den Kamerkieskring. De voorzitter geeft hierna de leiding over aan de 2en voorzitter, dhr. M v. d. Maas, waarna de heer G J. van Willigenburg een onderwerp behandeld getiteld„Onze taak." In den breede zet inleider uiteen de taak op politiek terrein, speciaal als lid der A. R. Kies- vereeniging. Wij moeten daarbij, aldus spr., niet in de eerste plaats letten op de uit komst, waar onze invloed vaak veel grooter is dan wij vertegenwoordigers hebben in de verschillende regeerings- college's. Spr. spoort verder aan onze begin selen te bestudeeren en deze uit te dragen en te beieven Ook behandelde inleider nog de verhouding van onze partij tot de verschillende andere par tijen, waarna een breedvoerige en aangename bespreking volgde, waaraan door verschillende leden werd deel genomen. De 2e voorzitter dankte dhr. van Willigenburg voor zijn schoone in- eiding, waarna de leiding weer over ging ln handen van den 1 en voorzitter, die mededeelde da! het bestuur had besloten voortaan maandelijks te ver gaderen. Op een vraag van den voor zitter gaven zich een viertal leden op een onderwerp op een der volgende vergaderingen in te leiden. Met dank voor de opkomst sloot de voorzitter hierna de vergadering, waar na dhr. W. M, Dalmayer in dank gebed voorging. CAPELLE. De Gem. Zangvereeni ging „'t Rozeknopje" alhier zal. daar toe uitgenoodigd op Woensdag 22 jan. a.s. te Raamsdonksveer in de zaal van den heer W. de Reijer, onder leiding van den heer N. Snijers een uitvoering geven. Gedurende de maand December werden ter gemeente—secretarie voor den vleeschkeuringsdienst aangegeven 35 runderen, 75 varkens en 6 geiten De heer H. van Barneveld te Westbroek heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de Chr. school in de Nieuwstraat aangenomen en is dezer dagen in functie getreden. De Labbegatsche Haven werd gedurende het jaar 1929 aangedaan door 257 schepen. in het caié van den heer J. Tref fers aan het Bruggetje, houdt de paar. gekozen tot ojudeihng J. NeUs, en tot denhoudersvereeniging „Ons Belang" a.s. Woensdag 8 dezer des avonds 6 uur een ledenvergadering, waarop Voor a.s. Zaterdag staan de volgende wedstrijden vastgesteld B. J.C contra W. B. C. in de eerste afdeeling en K. N. A. contra B. J. C. in de tweede afdeeling. Internationale pluimveetentoonstelling te 's-Herlogenbosch. Bij de internationale tentoonstelling, georganiseerd door de 's Hertogen bosche pluimveevereeniging, zijn o.a de volgende bekroningen toegekend Groote bronzen medaille van de Koningin, voor het hoogst aantal pun ten der tentoonstellingwinner G Spruit, Gouda. Groote bronzen medaille van Prins Hendrik, voor het hoogst aantal pun ten in de aid. Konijnen; winnerA.de Cock, Tilburg. Zifyeren medaille van: de Koningin Moeder, voor het hoogst aantal punten der tentoonstelling op één na;winner mevr. J. v. d. Mortel Houben, Tiburg, Zilveren medaille van den minister van binnenl. zaken en landbouw, voor het hoogst aantal punten der tentoon stelling op twee na; winner Dorus Hermsen, Den Haag. Zilveren medaille van den commiS' saris der Koningin in Noord Brabant, voor het hoogst aantal punten der 1 vorige vergadering welke worden j notabel J. H G Lambooij te Drunen. ELSHOUT. Maandagavond gaf de Eerw heer Pulles uit Elshout, thans kapelaan te Groesbeek. in 't Jongens patronaat een lezing met lichtbeelden over de „Romeinsche kwestie". Om uur was de zaal tot in alle hoeken bezet. Onder meer waren aanwezig de Z.Eerw. heer pastoor Willems uil Elshout, de Eerw. heer kapelaan Giün deman, de Eerw. heer van Dal uit Drunen en de Eerw. heer kapelaan Willems uit Drunen. Spr. begon aller eerst een lezing over ie. hoe de Paus koning is geworden van Rome, waar hij volkomen recht op had, en ten 2e noe hem dit koningschap wederom werd ontnomen. Het kwam in 1867 tot oproer, waarbij men den Paus alles wilde ontnemen. Doch de Zouaven kwamen van alle kanten om voorden Paus te strijden. 4000 Nederlanders, trokken op ten strijde. Aan dezen bracht spr. nog hulde voor hun dapper gedrag, en niet het minst aan Koosje van der Meijden uit Drunen, die aldaar aaneenbesmettelijkeziekte is gestorven. Vervolgens behandelde spr. het ver loop der laatste jaren, waarbij Musolini de Romeinsche kwestie tot oplossing bracht. Na afloop dankte de Z Eerw. heer pastoor den spreker voor zijn schoone lezing. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Onze dorpsgenoote Mej E. Vos Ddt. is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Putten. De A. R. Kiesvereeniging Sprang kwam j 1. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in tamelijk bezochte vergadering bijeen. De voorzitter dhr. G. J. van Willi genburg, opende de vergadering met het lezen van Mattheus 25:1430 en Gebed. In zijn openingswoord heet de voorzitter de aanwezigen hartelijk wel kom en wenscht de leden een geluk kig nieuwjaar en spreekt de hoop uit dat dit jaar ook op het terrein van de A. R.—politiek rijk gezegend mag zijn en de leden verantwoording en roe ping mogen gevoelen, dat zij allen een taak hebben te vervullen als lid. De Secretaris leest de notulen der behalve eenige huishoudelijke zaken, de yerkiezing van 3 bestuursleden en de behandeling der rekening en ver antwoording over 1929 aan de orde zullen worden gesteld. WASPIK. Zondag herdacht de heer G L. Akkermans. president der con ferentie van den H. Vincentlus a Paulo den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot die vereeniging toetrad. Des morgens half twaalf had in het vergaderlokaal de huldigirg door de leden plaats. De jubiiaris werd allereerst toege sproken door den Vice president, den heer F. de Winter, die hem geluk— wenschte met zijn jubileum en den wensch uitsprak, dat het hem gegeven zoude zijn nog vele jaren het presi dentschap waar te nemen. Als een stoffelijk blijk van hulde en erkente lijkheid bood spreker mede namens zijne medeleden den jubiiaris een orachtig beeld van den H. Vincentius a Paulo aan. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Secretaris der vereeniging. den heer J. P. van Velihoven en den ZeerEerw. Heer Pastoor Huljbers. De heer Akkermans dankte den Vice voorzitter en den Secretaris en den ZeerEerw. Heer Pastoor voor hunne gelukwenschen alsmede de leden voor het aangeboden geschenk, dat hem bijzonder aangenaam was. Door Burgemeester en Wethouders is aan de Heeren Gebr. Dekkers in gevolge de Hinderwet vergunning verleend tot het oprichten eener koper slagerij. OOSTERHOUT. Maandag is in den ouderdom van 76 jaar, na voorzien te zijn van de H.H Sacramenten der Stervenden, overleden het oud-^lld der Provinciale Staten van Noordbrabant, I. A. Oomen, een bekend fourage— handelaar dezer streek. Met den heer Oomen is een recht geaard en bemind Oosterhoutenaar ten grave gedaald. Behalve in de politiek der vroegere jaren trad hij zeer op den voorgrond op charitatief gebied. Kaatsheuvel, 7 Jan. 1930. Armenconcert in Euphonia. Het armenconcert in Euphonia mo gen we dit jaar weer schitterend ge slaagd noemen. De muzieknummers wercien door de harmonie uitstekend vertolkt, vooral „Zampa" kwam goed tot z'n recht. Wat er echter na de mu zieknummers vertoond werd had nie mand verwacht. Zeer juist was dan ook het typeerend gezegde van een der toe schouwers „de roem van Olympia van vroeger tijden keert met „Nieuw Olym pia" terug!" De Overkant", een stuk op waardige wijze vertolkt, mag weer een aanwinst worden genoemd in onze tooneelbiblio- theek. Geen draak, zooals er zoovele zijn, maar een brok levensrealisme, ge grepen uit het dagelijksch leven. Een actueel stuk, niet overdreven .door al lerlei bombast. Eenig was 't schaakspel in het tweede bedrijf, waarin heel de situatie van t stuk nogmaals herhaald werd. De gri me was door dhr. P. de Waal uitste kend verzorgd en getuigde wederom van voldoende vakkennis. Om tot klei ne bijzonderheden over te gaan, willen we lof spreken over den heer W. van Wezel als Barend Bronk. Hadden we van N. O. veel verwacht, karakter spel als Barend Bronk gaf voor een haat- drager, hadden we niet kunnen ver wachten. Eigenlijk kunnen we niet in bijzonderheden uitwijden, daar ieder in z'n rol uitstekend was. Toch mag niet verzwegen worden het spel van onze twee oudjes, Grootvader Bronk; de goedhartige vergevingsgezinde oude vader vertolkt door M. Vloemans, gaf kunstig karakterwerk en v. Woensel 'n echte oude schoolvos, gaf door W. v. Nieuwstadt keurig werk. Jammer dat we hem in 't eerste bedrijf niet goed konden verstaan. De samenspraak tusschen de twee oudjes kon in .geen geval beter ge speeld worden, dan dat in het eerste bedrijf is gedaan. De tjokvolle zaal was enthousiast over het werk der jonge tooneelclub. Hebben de spelers met hun werk een dankbaar succes gehad, naast de spe lers komt hiervan het leeuwenaandeel toe aan den onvermoeiden kranigen re gisseur den heer P. Remmeren. De St. Elisabethsvereeniging mag me de in 't succes van dit armenconcert deelen, daar de bruto recette bijna 200 bedroeg, een bedrag dat in jaren niet meer bereikt is. Middenstandsvereeniging. Op initiatief van enkele heeren, met bijzonderen steun van onzen Hoog Eerw. Heer Pastoor Mgr. W. Völker, werd Vrijdag 3 Januari j.l. in de pa tronaatszaal een vergadering van mid denstanders gehouden. De vergadering stond onder voorzitterschap van den heer Jan Frederiks, terwijl naast Mgr. Völker, enkele heeren van 't bestuur der Winkeliers-Vereeniging aan de be stuurstafel aanzaten. De heeren Reu- ling en Besters, respectievelijk Propa- dandist van den BossChen Diocesanen Middenstandsbond en Administrateur van St. Lucas, waren mede ter verga dering aanwezig. Mgr. Völker opende de vergadering en begon met er op te wijzen, dat op last van de bisschoppen, elk katholiek zich in zijn eigen stands- en vakorga nisatie moet vereenigen. Na een wel kom aan de heeren Reuling en Besters, gaf hij het woord aan den laatste. De heer Besters begon met een dui delijke uiteenzetting te geven van de Ziektewet die op 1 Maart a.s. in wer king treedt en ook alle Middenstands- personeel omvat. Hij besprak de inrichting van de Middenstands Onderlinge", d.i. het oude ziekenfonds van St. Lucas, of wel de Vakorganisatie der Schilderspatr. St. Lucas, die reeds, op een ervaring van 10 jaren kan bogen, heeft zich gra tis beschikbaar gesteld voor de ove rige vakorganisaties of wel den Mid denstand in het algemeen. Duidelijk lichtte spreker toe het ver schil tusschen de Middenstands Onder linge, de Raad van Arbeid en andere „Onderlingen", om tot slot te conclu- deeren dat de „Middenstands Onder linge" de aangewezen „Onderlinge" is èn om het voordeel èn voor de Midden standsactie in 't algemeen. De heer Besters knoopte hier en daar een propagandistisch woord aan zijn rede vast en wees er vooral op, dat de Middenstand toch ten Slotte eens zijn aangeboren lakschheid zal moeten la ten varen. Naar aanleiding der lezing werden verschillende vragen gesteld, die door den heer Besters werden be antwoordt. Mgr. Völker en de heer J. Frederiks spraken een sympathiek woord van dank. De heer Reuling sloot zich in een korte rede bij de woorden van den heer Besters volkonién aan. Staande de ver gadering werd overgegaan tot de op richting van een Middenstands Ver., afdeeling van den R. K. Diocesanen Middenstandsbond. Direct gaven zich een dertigtal aanwezigen als lid op. Uitvoering. Zondag 5 Jan. jl. gaf onze R.K. Gymnastiekvereeniging weer haar jaarlijksche tooneeluitvoering in het Patronaat, 's middags voor de Da- nies en 's avonds voor de heeren. De belangstelling was niet bijster groot te noemen, vooral bij de heeren niet. Hiervan zal zeker wel de oor zaak zijn geweest het jaarlijksche ar menconcert in Euphonia. Het nood lot trof, dat deze twee uitvoeringen op denzelfden dag vielen en daar de uitvoering van K.G.V. niet uitgesteld kon worden wijl er in het Patronaat geen enkele gelegenheid meer was voor de Vasten. Opgevoerd werd het Blijspel in drie bedrijven: „Russen en Russen" onder regie van M. de Vries, die het ondanks zijn zeer beperkten tijd nog heeft we ten klaar te spelen dat alles correct werd opgevoerd. Alle spelers waren dan ook best in hun rol en er is daarbij gelachen. Na dit blijspel werd nog een klucht gegeven, getiteld: „Een vergissing", die bij het publiek ook geweldig in sloeg. Ook dit werd onberispelijk ge speeld. De grime berustte bij den heer F. de Waal, en was zooals altijd af. De schitterende tooneelaanklee- ding werd door de firma „De Zon" gratis beschikbaar gesteld, waarvoor deze firma hartelijk dank toekomt. De avonduitvoering werd bijge woond door de Eerw. Broeders, die door hunne aanwezigheid blijk gaven van belangstelling voor K.G.V. Zondag 25 Jan. geeft K.G.V. hare jaarlijksche Gymnastiekuitvoering, afgewisseld door enkele kluchtjes. Wij hopen dat dan het publiek meer van zijne belangstelling zal doen blij ken, hetwelk voor elke vereeniging, maar vooral voor Gymnastiek zoo noodig is. Gasproductie. Gedurende het jaar 1929 werd door onze Gem. Gasfabriek nagenoeg 57;000 M3. gas meer geproduceerd dan in 1928 of 10.3% meer. Het groo- tere verbruik met nog andere oorza ken gaven aanleiding den gasprijs met ongeveer 10% te verlagen. Deze enorme verlaging zal de huisvrouw allicht welkom zijn. Aan electrischen stroom werd over hetzelfde jaar 34.700 K.W.U. meer gedistribueerd, wat een toename is van 9.1%. Het kleinkrachttarief werd aanmerkelijk verlaagd, terwijl het speciaal tarief voor grootverbruik eveneens herzien wordt. Ziektewet. Donderdagavond om 8 uur wordt in de groote concertzaal van den heer Jan van Dun andermaal een vergade ring gehouden voor alle middenstan ders en hen die op eenigerlei wijze ge ïnteresseerd zijn bij de nieuwe Ziekte wet. Om de groote belangrijkheid dei- zaak doet 't Bestuur van den Vrijdag j.l. opgerichten Middenstandsbond een dringende oproep om vooral deze vergadering te bezoeken. Naar vernomen wordt is door som mige Middenstanders reeds een ver zekering in verband met de nieuwe Ziektewet, afgesloten en het is de vraag of hierbij niet van minder faire middelen is gebruik gemaakt. In wel begrepen eigen belang worden zij, die reeds bij Particuliere Maatschappijen of andere lichamen verzekeringen af sloten, dringend uitgenoodigd, de contracten daarvan mede ter verga dering te brengen. f Hoenderclub. De Hoenderclub „Kaatsheuvel" komt Donderdagavond in de zaal van den heer Joh. Smit in algemeene ver gadering bijeen. De agenda luidt: 1. Opening en notulen. Mededeelingen omtrent turf- strooisel-aankoop, konijnen keuringen, aflevering konijnen, reiskas, etc. Bespreking reisplan der club. Rondvraag en sluiting. Doktersfonds. Verleden Zondag vergaderde in den Gildenbond ons R. K. Doktersfonds. Aan de orde was de oprichting van een afdeeling voor Ziekenhuisverpleging. De voorzitter W. Damen toonde aan, dat het nu de geschikte tijd was om hiermee te beginnen. Hierna zette de heer Hendriks duide lijk uiteen, dat de opzet van deze R. K. Ziekenhuisverpleging echt sociaal is, en bewees dit o.a. hieruit, dat de con tributie juist aan den lagen kant ge houden is voor degenen, die in den grootsten druk zitten, n.l. de gezinnen met veel kleine kinderen. Spreker wees er verder op, dat de uitkeeringen royaal gesteld zijn, zoo b.v. dat men voor iede re ziekte in 't Gasthuis kan verpleegd worden op kosten van het R. K. Fonds, iets dat bij sommige andere fondsen meer beperkt wordt tot noodzakelijke operatiegevallen. Het lid Roestenberg wees er op, dat 2. 3. 4/

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5