Marktberichten. F a. A. v. d.Wee-Cools wsc. STIKSTERS, PLAKSTERS LEER-MEISJES het ook een gezond beginsel is om dat gene wat „voor" arbeiders bedoeld is, ook zooveel mogelijk „door" de arbei ders te doen geschieden. Aan het einde werd met algemeene stemmen besloten om ter plaatse een afdeeling R. K. op te richten. RAAMSDONKSVEER Geurende December werd aan het Postkantoor alhier ingelegd f 44735 37 en terugbe taald f37927 45. Zaterdag om 7 uur houdt de C.N. Werkl. Bond zijn eerste vergadering in het Nieuwejaar. Naar wij vernamen bracht de verhuring der zitplaatsen in de Herv. Kerk ook dit jaar weder minder op dan het voorgaande en wei 120 gulden De collecte voor Emeriti-predi kanten enz. bracht ruim 20 gld, op; die voor het gesticht te Haarlem voor lijders aan vallende ziekte ruim f 60.— MEEUWEN. De „Prot. Noordbr." schrijft van wijlen den heer v Buuren: Zondagmiddag 22 Dec. j.l. overleed alhier vrij plotseling de heer D. van Buuren. Minder dan 2 maal 24 uur tevoren deed hij zijn gewone bezigheden en plotseling werd hij aangevallen door de zoo ernstige ziekte, waardoor zoo velen op hei onverwachts worden weg genomen. leder, die in Meeuwen en omgeving bekend is, zal gevoelen welk een zware slag door dit verscheiden werd ver oorzaakt. Een slag niet alleen voor zijn gezin en familiebetrekkingen, maar ook voor velen in het dorpje en de gemeente zijner inwoning. Hulpvaar digheid en eerlijkheid waren zijn schoonste karakter eigenschappen. Vriend of tegenstander kon immer op zijn hulp rekenen. Een hulp, die mede door zijn ruime invloedssfeer vaak beteekenisvol was. Van Buuren was overtuigd vrijzin nig en vond ons dus vaak tegen zich over. Een gemakkelijk tegenstander was hij niet, Nimmer gewoon een blad voor zijn mond te nemen, kon hij soms pijnlijk scherp zijn, doch steeds wist bij daarnaast weer punten van over eenkomst te vinden om met zijn poli tieke tegenstanders te bouwen aan de middelen, waardoor onze streek kon worden vooruitgebracht. In het bijzonder wai betreft de ont watering van het Land van Altena had hij groote verdiensten. Wij kunnen zeggen de oprichting en voorbereiding van het Noorderafwateringskanaal, in 't algemeen de verbetering van den waterstandstoestand in 't Land van Heusden en Altena is een stuk van zijn leven geweest. En met weemoed zien wij op de leege plaats. Ook op dit gebied lijkt zijn werk niet af, doch het werd anders beschikt. De fokkerij van het tuigpaard had zijn volle toe wijding en hij behoorde tot de weinige steunpilaren daarvan in onze streek. Door de mede-oprichting der Fok- en Controlevereeniging „Het Land van Heusden en Altena" droeg hij krachtig bij tot de verbetering van het runder ras in onze streek, terwijl het jonge „Noordbrabantsch Texelsche schapen stamboek hem tot zijn oprichters en een zijner meest enthousiaste leden telde. De heer van Buuren was vele ja ren Wethouder der voormalige gem. Meeuwen en vanaf de vereeniging der gemeenten in 1923 lid van den Raad der nieuwe gemeente Eethen, Voorzitter van den Meeuwensctrn polder, Voorzitter van het voorloopig Bestuur van het „Noorderafwaterings- kanaal", Voorzitter der onderlinge paardenverzekering Onderlinge Steun, voorzitter van de Coöperatieve Ver- eeniging tot verbetering van het paar denras in het Land van Heusden en Altena. Voorzitter van de Fok- en Controlevereeniging .Het Land van Heusden en Altena", Lid van het Bestuur van de Nationale Vereeniging te verbetering van het paardenras in Nederland, Lid van het bestuur van het Noordbr. Texdsche Schapenstam boek, plaatsvervangend lid van het Bestuur der Coöperatieve Boerenleen bank te Meeuwen, enz. enz. BINNENLAND. tijdelijk aanwezig zijn 2 ten behoeve van de bevolkings registers in elke gemeente zuivere gegevens te verkrijgen omtrent familie naam, voornamen, dag, maand, en jaar der geboorte, plaats van geboorte Ziekenhuisverpleging n.I. gemeente (zoo mogelijk onderdeel van gemeente), provincie, land, eri voorts nationaliteit 3. de mogelijkheid te scheppen om de bevolkingsregisters, in elke gemeente overigens nog te toetsen aan de verder door middel van de volkstellingskaarten te verkrijgen opgaven, niet onder punt twee genoemd, als samenwoning, bur gelijke staat, kerkelijke gezindte, enz Zij, die op het tijdstip der volkstei ling in Nederland vertoeven, zonder dat op dat tijdstip blijkt, waar zij wer kelijke woonplaats hebben worden voor de volkstelling geacht werkelijke woon plaats te hebben in de gemeente, waar zij op het tijdstip der telling worden aangetroffen. De werkelijke woonplaats van een krankzinnige, die het gesticht, waarin hij (zij) was opgenomen, met proef verlof heef! verlaten, blijft, zoolang hem (haar) geen ontslag is verleend, in het gesticht, waarin hij (zij) wasopgenomen tenzij dit verlof een half jaar of langer onafgebroken heeft geduurd. In dat geval heeft hij (zij) werkelijke woonplaats in de gemeente, waarin hij (zij) zich heeft gevestigd. Onder de plaatselijke werkzaamheden in iedere gemeente voor de volkstelling te verrichten, als het uitreiken en op halen van de volkstellingskaarten, het invullen van de omslagen, enz. zal in afwijking met vorige volkstellingen, voor het eerst thans ook worden be grepen, het vooraf invullen op de volks tellingskaarten uit de bevolkingsregis ters van: familienaam, voornamen, dag te nl. gemeente (zoo mogelijk ook onderdeel van maand en jaar der geboorte, plaats vangeboortegemeente) provincie, land en voorts nationaliteit. Deze werkzaamheden zijn aan de gemeentebesturen opgedragen en wor den geregeld en nader omschreven in voorschriften door den minister van 8innenlandsche Zaken en Landbouw te geven. Geen kosten voor de gemeenten Uit 's rijks kas wordt aan iedere gemeente een bedrag verstrekt ter tegemoetkoming in de kosten der volkstelling. Door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zal het bedrag van deze tegemoet koming en de wijze van uitkeering worden vastgesteld. Het hoofd van ieder gezin, de afzonderlijk levende personen, de besfuurder van iedere Instelling, ieder gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor 4 januari 1931 overeenkomstig den toestand te middernacht tusschen 31 December 1930 en 1 Januari 1931 de op de kaarten en omslagen inge vulde antwoorden aan te vullen, ot Indien noodig te verbeteren en de vragen, welke nog niet beantwoord zijn, te beantwoorden, tenzij geldige redenen als ziekte, met vacantie op reis, op reis voor zaken, e.d uitstel van de uitvoering van dit voorschrift noodzakelijk maken. Op 1 Januari of daarna worden de kaarten door een daartoe door het gemeentebestuur gemachtig persoon teruggehaald Schippers en bewonens van woon wagens leveren hunne ingevulde kaart of kaarten en omslagen in op de plaats, waar zij na het tijdstip der telling het eerst daartoe in de ge legenheid zijn. Wanneer schippers en bewoners van woonwagens de kaarten en omslagen inleveren, wordt hun daarvoor een ontvangbewijs overhandigd, dat zij gedurende de. maanden Januari. Februari en Maart 1931 moeten ver toonen aan eiken ambtenaar van het openbaar gezag die het hun vraagt. De eere promotie van Prinses Ju'iana. Omtrent de eere promotie van Prin ses Juliana meldt men nader uit Leiden, dat deze zal plaats hebben in de Senaatskamer, die daarvoor in orde wordt gebracht. Vrijdag 31 Januari 's namiddags te half vier. De Haagsche conferentie heeft gisteren, speciaal wat betreft de zitting der zes uitnoodigende mogendheden, een moeilijk verloop gehad De Duit- schers hebben een aantal eischen der schuideischers afgewezen. De elfde Volkstelling. In den nacht van 31 Dec. 1930 en 1 januari 1931. In Stsbl. 535 is opgenomen een Kon. besluit van 18 December 1929 betref fende de elfde algemeene tienjaarlijk- sche volkstellting. Het volgende is daaraan ontleend Deze volkstelling heeft ten doel 1. de telling van allen, die te mid dernacht tusschen 31 December 1930 en 1 Januari 1931 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben, onverschillig, of zij op dat tijdstip in de gemeente hunner werkelijke woon plaats al dan niet aanwezig zijn of zich tijdelijk buiten het Rijk in Europa be vinden, alsmede van hen, die, zonder werkelijke woonplaats in Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar foto'sTooneeistuk Gijsbrecht van rAmstel, Winterlandschap, Bioscoop amp te Paisly Het schilderij „Het- Engelkoor" gestolen. Een reuzen- magneet, Standbeeld, Kerk van O. L. Vrouw van Lourdes, Tweede Herstel conferentie te den Haag, Prins van Wales naar Afrika, Brand, Petrus Donders, Een vijftal foto's In deSawah, Het Kapitool te Washington, Twee meisjes die bij den Chinemabrand gered werden, Anti-Religieuze demon stratie van de communistische jeugd organisatie te Moskou, Een vijftal foto s van vogelnesten, Zwitsersche soldaten tijdens de manoeuvres, Het Indische Congres te Lahore, De üuitsche Driemaster A. G. Bosh, Geestelijken op de Ski, Karpervangst. Tekst: Als de oogen open gaan. uit het Amerikaansch door H.B. v. d. Sande, Kerken in Polen, artikel en 6 foto's van Dr. F. Rutten, Accu-spoe len door H. v. d. Ravenberg, Rijm kroniek, door R IJmer, De drie B's, door Nere Valk, Andere werelden, 3 foto's en art., Bethanië artikel en 5 foto's, Vogelvrij door J. S. Flet- scher, 1 pagina van den Vroolijken kant, 1 pagina voor onze kinderen, Onze 450 gulden prijsvraag. Onze agent voor Kaatsheuvel c.a. SCHOOLSTRAAT Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN De Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante BUITENLAND. De trouwjapon van Prinses Marie José, Ziehier de enthousiaste beschrijving van de trouwjapon der Prinses „Het bruidsgewaad is een sympho- nie van wit en zilver, een harmonie, die zich deiikaat ontplooit in een zachte pure weeke sneeuwblankheid Het klied is van velourspanne spe ciaal vervaardigd door een groep zijdefabrieken te Como. Het model is beveilig gehouden in een slanhe lijn, die indrukwekkendheid zal geven aan de hooge gestalte van de Bruid zonder iets te ontnemen aan de lenige bekoring van haar stralende jeugd. Een zeer lang gewaad, tot op de enkels, dat overgaat in een lange schuimachtige sleep. Het toilet wordt voltooid door ean mantel, ook van wit velourspanne, met een grandioze rand van hermelijn het geheel zal een verblindend vizioen vormen. De mantel is ongeveer zeven meter lang. Het protocol schrijft voor, dat alleen de prinses in het wit moet zijn. De koningin, de prinsessen van den bloede en de hofdames zuilen gekleed gaan in lichte kleuren: pastel, lsmé, goud, zilver. De koningin zal een met goud en parels bestikt gewaad van cham oagne—kleur met drie meter sleep dragen en daarover haar bekenden mantel van goud, die vijf meter lang is. De prinsessen van den bloede zul len over haar japonnen de konings mantels van het huis Savoye dragen. Voor de bruid is ook een statie- gewaad bestemd, dat ze zal dragen gedurende de feesten vóór en na de huwelijksplechtigheid, Het is van zil verlamè g-ïnspireerd op middeleeuw schen stijl en wordt overdekt door een rijken mantel van Huweei in de kleur van cyclamen, geborduurd met zuiver zilver met Empire—motieven. Dit borduursel bevat niet minder dan drie en een halven kilogram metaal. Een tweede pronkgewaad in chiffon perle, geheel bestikt met paarlen en brillanten, zal bedekt worden met een mantel van zilver—en—turkoois— motré. Het borduursel daarvan is ge ïnspireerd op achttiende eeuwsche motievenzilveren palmen doorweven met de rozen en knoopen van het huis van Savoye. Deze beide mantels zullen bewaard blijven in de garderobe van de konink lijke familie. Voor de andere plechtigheden zal de prinses nog een avondkleed van wit zilver met een hermelijnen mantel en een tweede in ci me en goud lafn overdekt door een mantel met een grooten kraag en een breeden rand van witte vos, ontvangen. Van de toiletplannen der andere dames uit de hofkringen weet men natuurlijk minder, maar volgens de geruchten zullen de groote „mode huizen" van Europa en Amerika hun correspondenten" afzenden om te zien of er bij deze gelegenheid ook nieuwe denkbeelden op te vangen zijnEn dat terwijl we hoorden, dat de motieven ontleend waren aan de middeleeuwen, de renaissance, kortom aan het ver verleden. Moet dus daartoe de godin der nog nooit voorgekomen nieuwheid nu haar toevlucht nemen Of is een vorstenhuwelijk tot een modeshow geworden Gelukkig zijn er nog enkele tradi tioneele gebruiken, waarvan men ook nu niet afwijken zal. Zoo zullen bij de trouwplechtigheid de koningin, de prinsessen van den bloede en de hof dames een kanten sluier dragen, die van het hoofd tot den grond reikt. Bovendien zullen de laatste achter haar diadeem de „baarden" sluiertjes moeten spelden, bij de huwelijks voltrekking van witte, anders van zwarte kant. Zij dragen een hemels- blauwen mantel, waarin de roos en de knoop van Savoye geborduurd zijn. □ie mantels zijn van flu weel en mei goud gevoerd. Gelukkig krijgen dt dames ieder een ridder, die het ge wicht helpt torsen. De mantel van dr bruid zal bij de groote plechtigheid door vier heeren van hoogen adel gedragen worden. Zoo zal ook om dit jonge paar, dat een zoo eenvoudige opvoeding genoot en dat zoo huiselijke neigingen schijnt te hebben bracht niet de prinses haar laatsten Oudejaarsavond in België met haar schoolvriendinnen door en nam hij met allerhartelijkst afscheid van zijn kameraden van het regiment Pëmonl? ten minste eenige dagen lang de verblindende glans van het ouderwetsche htfliven stralen. Van speciale bestellingen ten opzichte van de uniformen of andere costuums van den prins hoorden we niets. Daarin schijnt dus geen verandering gebracht te worden en de leden van 't manlijk geslacht hoeven zich niet ongerust te maken over ook op hun gebied door dringende modeveranderingen. De Belgische koninklijke familie is gisteren met grootsch ceremonieel door den H. Vader in audiëntie ont vangen. Te Rome defileerde gisteren, voor prins Umberto, prinses Marie—José en de koninklijke families, de groote tol kloristische optocht, waarin alle land streken van Italië vertegenwoordigd waren. SPORT. Het programma van den N. V. B. I geeft voor a.s Zondag aan de wed strijd W.S.C Oosterhout op het ter rein van W.S C. Boekbespreking. Nieuwe uitgaven. De Qebrs. Kluitmans te Alkmaar hebben weer eenige zeer mooie arti stleke prentenboeken uitgegeven voor kinderen van 5-8 jaar. Van de ontvangen werkjes noemen we allereerst: „Het Ka.he Kruse Sport boek" van Caroline van Dommelen evenals het „Poppenboek" in dezelfde serie, is dit boek een aanwinst voor de Kinderkamer. In dertien tafereeltjes krijgen we verschillende takken van sport te zien. Illustratie en tekst zijn allerkeurigst. Elk plaatje ts een schil derijtje waarop zeiis grooten niet uit gekeken raken. Niet minder aantrekkelijk is „Teddy Boelie en Kardoes" eveneens vai Caroline van Dommelen Ook aan dn Kinderboek is in alle opzichten zeet veel zorg besteed. Warm aanbevolen. Een ietwat goedkoopere maar niet minder fraaie uitgave is „Van Bibi en □ot". Mevr. Hellinga—Zwart geeft hiei een alleraardigste vertelling, waarvooi Sijtje Aafjes met groote vaardigheid en talent mooie gekleurde teekeningen maakte. Ten slotte nog het artistieke werkje „Naar Babbertjesland" van Caroline v. Dommelen. Freddie Langeler ver zorgde met veel aandacht de illustraties Een pracht-uitgave, waarmee men onze kleuters echt kan verblijden. Al de hier genoemde boeken zijn zeld zaarn fraai uitgevoerd en op kunstdruk papier gedrukt, 't Zijn uitgaven de fiitna Kluitman, die in dit pogen warm gesteund mag worden, dubbel waardig. De Wandelaar. Zooeven verscheen bij den'uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren het eerste nummer (2e jaargang) van „De Wandelaar", maandblad gewijd aan natuurwaardeering.natuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. De redacteur, Rtnke Tolman, breekt een lans voor het behoud van de prachtige Reeuwijksche- en Sluip— wljksche plassen, terwijl C. A. Faber eveneens protesteert tegen de vernie tiging van dit natuurmonument. Op dichterlijke wijze schetst jan R. Th. Campert de schoonheid van Wal cheren en P. J. Schenk vertelt van zijn verrassing, gewekt door 'f laat bloeien en geuren van een bepaalde vliersoort. Dat Kennemerland opnieuw een deel van zijn schoonheid dreigt te verliezen, maakt C. A. van Schalk den lezers duidelijk. N. Tinbergen is er in geslaagd Bengt Berg's beroemden vogelLahol, den morinelplevier in Nederland te fotografeeren en geeft van dit succes een onderhoudend relaas. De schennis der |ekervallei wordt door Mathias Kemp betreurdC. A. van der Gen staat in een opstel stii bij de noodlottige iepenziekte. Zeer uitvoerig is de natuurhistorische rubriek „Vhn en voor de lezers". Tien tallen foto's komen op het mooie roomkleurige papier prachtig tot haar recht. AGENDA'S. Donderdag 8—10 uur. Gymnastiek voor de leden B G.V. Donderdag 8uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Donderdag 8V2 uur repetitie Tavenu, Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum. Rectificatie. In de Nieuwjaarswensch in ons no, van 1 Januari, van den heer G. A. Nieuwenhuijzen-van Vuuren, Elec- trische Brood Koek- en Banketbakkerij Heistraat 353, 's Grevelduin-Capelle k<>mt voor „de beste wenschen voot 1929", dit moet natuurlijk zijn „1930", wat de geachte lezer wel zal hebben begrepen. Adm. Vee en Paarden ROTTERDAM, 7 Januari. Ter vee markt waren heden aangevoerd 272 paarden, 9 veulens, 1168 magere run deren. 840 vette runderen, 115 vette kaiveren. 448 nuchtere kalveren, 197 graskalveren, 170 schapen of lammeren 40 biggen, 16 bokken of geiten en 19 uverloopers. Koeien 32—37ct„ 47-50ct.. 54 57 ct.ossen 41 ct„47—50ct52,/a 55 ct stieren 40 ct., 43—45 ct„ 58-50 ct.kalveren 67,/2-72,/2 ct82'/,— 87'/i ct.. 90 c. tui fl.~ per '/a kilo. Melkkoeien f 200—435, stieren f130 460, graskalveren f 40 115, paarden f 140—230, slachtpaaiden f 115-160, nitten t 80—130, veu ens 160—90. lok nuchtere kalveren 120—30, slacht nuchtere kalveren f 18—23. kalfkoeien f 220420, pinken f 130 170, vaarzen f170—220; biggen f 15—25, per week t2 50 tot f 3.25, per stuk van mager vee. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was ruimer. De handel was kalm en de prijzen waren gelijk aan die van gisteren. Voor een best spoelingbeest werd nog tot 3 cent boven noteering besteed. Stieren waren kort aangevoerd. De handel was ntet zoo vlug en prijzen waren als gisteren. De aanvoer van vette kalveren was niet ruim. De handel was vlug en voor de eerste kwal. waren de prijzen nog hooger dan gisteren. Een best kalf ging nog tot 2'/a cent boven no- teerïng. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was behoorlijk. De handel was iets williger maar prijshoudend» longvee iets ruimer aangevoerd, vlottere handel en onveranderde prijzen- De aanvoer van graskalveren was gering, voor den dood was er vraag, maar duur; per pond 42'/a tot 47'/, 50 cent- De aanvoer van nuchtere fok— en slachtkai veren was nog ruim. De handel was vlug en duur. AD V EKTEMTiëM. GEBOREN: LOUIS, Zoon van L. v. ADELBERG en v. ADELBERG-v LIESHOUT. Waalwijk, Januari 1930. en voor de stikkerlj gevraagd. VAN HAREN's SCHOENFABRIEK, 43856 BAARDWIJK. GEMENGD NIEUWS. Toen de arbeider C. te Tegelen gistermiddag in een kleigroeve bij de fi<ma Canoij aan den arbeid was, stortte plotseling een blok kiel naar beneden. C. kreeg dit op zijn rug en viel tegen een kleitransportwagen Met ernstige verwondingen is hij naar het R K. Ziekenhuis te Tegelen overge- bracht, waar hij eenige uren later is overleden. C. was gehuwd en Iaat een vrij groot gezin achter. In de Ned. Gresbuizenfabriek te Tegelen is gistermiddag een oven ingestort. De 33-jarige metselaar T. was er juist een reparatie aan het verrichten. Hij was op slag dood. Te Oud Pekela is gisteren een zes-jarfg kind van J. Fens door een auto doodgereden. Gistermiddag probeerden de gebroeders Br., cnauffeurs, op de Hengelosche straat te Borne, een nieuwen auto, waarmee zij buitenge woon hard reden. Bij een bocht van de weg geraakte een 12-jarigen jongen, die daar speelde, onder den auto. Toen zij het zwaar gewonde ventje opnamen, bleek het hun eigen broertje te zijn.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6