,MAPMOR' Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN DEN BOSCH MAPHEDWEDKEN jsj0 (j. Zaterdag 18 Jan. '30. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Limburgsch verlangen naar de Belgische „nationaliteit" De Action Nationale", het blad der BeWsche annexionisten, heeft wat nieuws gehoord. In Maastricht moet ,1e liefde voor den, staat België zoo he- vig gloeien, dat men straks „de meeste Maastrichtenaren" een bedevaart zal zien ondernemen naar Luik. En er ge- bedrt nog meer -yjet ver van Maastricht, op Bel gisch grondgebied, tusschen Wibre en Sint. Pieter zullen tevens open- luchtvoorstellingen worden gege ven van een gelegenheidsstuk, ge titeld Een Eeuw geleden. De eerste voorstelling is gesteld op 21 Juli 1930. Daar zal de arena worden op- «ericht, waar men vertoonen zal het overwonnen, onderworpen Limburg en de Bataafsclie macht, deze laatste beschikkend over de gezagsmidde len, den invloed der Hollandsche „Iandheeren" bajonnetten en ka nonnen, terwijl de eer van het oude land van Limburg, verpersoonlijkt door den hoofdrol van 't stuk, aan het hoofd stapt van legioenen van in lompen gehulde slaven, enkele gewapend met hun geloof en de bit tere herinnering aan de slagvelden waar hunne vrijheid verloren ging. Het politieke doel van deze betoo ging hebben de auteurs nog sterker willen doen uitkomen door het op nemen, in het stuk, van een optocht van deelnemers aan het bekende petitionnement van 'n eeuw geleden. Deze optocht, zal feitelijk het peti tionnement van 1930 voorstellen en aan Holland laten zien, hoeveel hon derdduizenden Limburgers wen- schen hunne oorspronkelijke na tionaliteit terug te winnen en zich met België te vereenigen. Men moet werkelijk bewondering hebben voor de hardnekkigheid van den waan, waarin de annexionisten leven, dat het onder de Belgische heer schappij met haar verdrukking der Nederlandsche cultuur zoo ontzaglijk goed leven is. Als 't niet heelemaal uit den duim gezogen is, zal dat openlucht gedoe toch niet meer worden dan een relle tje, waarvan de echte Limburger zich verre houdt. De verplichte ziekteverzekering. Ge vastgestelde premien. Bij Kon. besluit van den 3den Jan. 1930, (Staatsblad no. 3) tot vaststel ling van de premiën voor de verplichte ziekteverzekering is het volgende be paald Artikel 1. De premie voor de ver plichte ziekteverzekering van de bij de ziekenkas van een Raad van Arbeid verzekerden bedraagt voor het gebied van alle Raden van Arbetd 2 3 pet. van het loon, dat voor het tijdperk, waarover de betaling loopt, krachtens het bepaalde bij artikel 64 der Ziekte wet voor premiebetaling in aanmerking komt. Artikel 2. In afwijking van het in artikel 1 bepaalde bedraagt de premie voor verzekerden in dienst van een onderneming, waarin uitgeoefend wordt A. Ie. het bedrijf van vervaardi gen van cement 2e. het gla'sblazersbedrijf, uitge oefend in flcsschentabneken 3e. het giasOtazersbcdiijf, uitge oetend In fabrieken van glazen voor werpen4e. net bedrijf van vervaar digen van vensterglas of spiegelglas; 5e. het steenhouwers- en sieenzagera- Dedtiji6e. het bedrijf van vervaar digen van buskruit, niirogiycerine en andere Ontplof oate stuff nu7e. de bedrijven, uitgeoefend, in cnemischc fabrieken8e. het kaarsenmakersbe- drijt; 9e. het bedrijf van vervaardi gen van kunstmest, net vervaardigen van zwaveivuur daaronder at ot mei begrepen, en de handel in kunstmest lUe. het bedrijf van vcrvaa.dtgen van kunstvuurweik11e. het lakstokers- en verntsstokcrsbediijf en het bcditji van vervaardigen van veil12e. het lijmmakers en gelatinemakersbcdiijt 1de. het bedrijf van het zuiveren, koken of smetten van traan, oliën of venen, de handel ln traan, oliën of vetten daaronder al of niet begrepen14e. het bedrijf van bereiden van bedvee- ren ot kapok; 15e. net bontwerkers- bedrijf; 16e. het bedrijf, uitgeoefend in coKesfabrleken 17e. net bedrijf van vervaardigen ot netsteden van appen dages; 18e. het bedrijf van vervaar digen van bouten, klinknagels ot moeren; l9e. het bedrijt van vervaar digen van orandkasten. Kachels, ijzeren meubelen of voor wei pen van plaaiqzei 2üe het bedrijf, uitgeoefend in gal van oplastische initchungen2le. het bedrijf van verzinken, vertinnen ot vernikkelen, voor zoover dit niet langs galvanopiastischen weg geschteai 24e. het bedrijt van slijpen ot polijs ten van ijzer ot maaal25e. het ijzergietersbcdiijt26e. het bedrijf van vervaaidigen van zink; 27e. het be drijf van vervaaidigen van ztnkweiken 28e. de suikerraffinaderij, daarondet al of niet begrepen de vervaardiging van kandij3 4 pet. van het toon. diiji voor het ujaperk, waarover de beta ling loopt, krachtens het bepaalde bij artikel 64 der Ziektewet voor premie betaling in aanmerking komt B. Ie. het bedrijt van mijnbouw; 2e. het bedrijf van aanleggen van mijngangen en mijnscnachien 3e hei tioogovcnbediijt, daaronder al of niet begrepen het vervaaidigen van cokes en het vervaaidigen en distribueeren van lichtgas4 99 pet. van loon, dai voor het tijdperk, waarover de beta iing loopt, krachlens het bepaalde bij ariikel 64 der Ziektewet voor premie betaling in aanmerking komt. Artikel 3. Voor de toepassing van dit besluit wordt een verzekerde, werkzaam in een onderneming, waarin meer dan één bedrijt wordt uitgeoefend, geacht werkzaam te zijn inhei bediijt, waarin het grootste loonbedrag wordt uitbetaald. Artikel 4. Overeenkomstig het be paalde in ariikel 65, eerste en derde lid, der Ziektewet en behoudens het in het eerste lid van dat artikel voor ziene geval, is van de premie, vast gesteld in artikel 1. verschuldigd door den werkgever 1.15 pet. en door den verzekerde 1.5 pet.van de premie, vastgesteld in artikel 2 letter A. ver schuldigd door den werkgever 2 25 pet. en door den verzekerde 1.15 pet.; van de premie, vastgesteld in artikel 2, letter B. verschuldigd door den werkgever 3.75 pet. en door den ver zekerde 1.15 pet. Nieuwe pont voor het Veer Dordrecht—Zwijndrecht. Op de rivier de Merwede werd een geslaagde proeftocht gehouden met de groote nieuwe Stoompont, welke het Gemeentebestuur van Dordrecht heeft laten bouwen op de Scheepswerf „De Biesbosch" te Dordrecht en die be- 'Gebruik hiertegen de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende siemd is voor het veer uuiditcht Zwijndrecht, dat thans beschouwd wordt als het best geoutilleerde veer in Nederland en dat ongetwijfeld een der hoofdschakels vormt in de inter nationale hoofdwegeniijn Amsterdam- Rotterdam—Antwerpen. De thans gebouwde stoompont is weer grooter dan de vorige. De lengte is 34 M., de breedte 13 25 M„ terwijl de breedte van het rijdek 7 M bedraagt. Het sturen van dit vaartuig geschiedt zonder roeren, doch met 4 schroeven. De „Veerdienst 8", zooals dit vaar tuig zal heeten, wordt a.s. Zaterdag definitief in dienst gesteld. Disconto Ned. Bank verlaagd. Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche Bank de rente tarieven met ingang van 16 dezer als volgt vastgesteld Wisseldisconto 4 /0 (4 2q/o) Promessedisconto 41/20/o (5 °lo) Beieenirg van effecten 41/20/o (5 /o) Beleening van goederen 41/a°/o (5 /o Voorsch. in rek —cour. 41 20/o (51/2 /0) Nieuwe I/selbrug. Minister Reijmer heeft Woensdag de nieuwe prachtige brug over den ljsel bij Katerveer (Zwolle), ter vervanging van de veerpont, geopend. Ter her denking van dit heugelijk feit heeft de burgerij van Zwolle aan de gemeente een carillon aangeboden. Nieuw bankbiljet van i 50. Wij lezen in de Staatscourant van gisteren: De directie van de Nederlandsche Bank maakt ingevolge art. 17, lid 1, der Bankwet 1919 bekend, dat zij een banbiljet van f 50 in omloop zal brengen. Splendor te Oss. Het persbureau Vaz Dias verspreidde gisterenmorgen het volgende bericht: Naar de „Gelderlander" verneemt, heeft de direciie van de N V. Splen dor te Oss haar personeel met ingang van heden ontslag aangezegd met overneming door de N, V. Philips Gloeilampen Fabriek. (Naar aanleiding hiervan hebben wij ons tot de directie der NV Splendor gewend, welke ons zeide, dat het bericht in dezen vorm eiken grond van waarheid mist. Van 't betrekkelijk kleine aantal personeel te Oss zijn enkele tienlallen personen in verband j met verdere rationalisatie ontslagen, I zonder dat evenwel overneming door Philips overeengekomen is. Red). De Haagsche Conferentie. Men kan feitelijk zeggen, dat het nu niet goed meer mogelijk is, dat de conferentie mislukken zal, aangezien over de waarborgen overeenstemming is bereikt. Het Young-plan is van naam veranderd en heet thans het „nieuwe plan", Van sancties is in het artikel van het protocol geen sprake en merk waardig is het ongeiwijteld, dat dit woord, dat zooveel stof heeft doen opwaaien in Duitschland, ook in het aanhangsel van het protocool waarin de entente-mogendheden 'n verklaring geven, niet voorkomt. Die verklaring is zoodanig gesteld, dat beide partijen bevredigd kunnen zijn, want zoowel Duitschland als Frankrijk kunnen op grond hiervan in nun laiiuen zeggen, dal zij net pleit gewonnen hebben. Frankrijk kan tevreden zijn omdat er maatregelen zijn besproken, die in werking treden als Duitschland niet aan zijn verplichtingen voldoet, al krijgt in dat geval ook het Haagsch Gerechtshof een woordje mee te spreken. Van de herstelbetalingen van Oost Europa is overigens nog geen nieuws ie melden. De besprekingen schijnen goeden voortgang te maken. Bierbrouwerij .De Drie Hoefijzers Dividend 13 pCt. Aan het jaarverslag der N.V. Bier brouwerij „De Drie Hoefijzers" over het boekjaar 1 October 1928 30 Sep tember 1929 is het volgende ontleend Het afgetoopen jaar gaf opnieuw re den tot bijzondere voldoening. De grondstoffen, w. o. ook de hop, bewo gen zich binnen normale grenzen. De stijgende lijn in den omzet werd be houden, ten spijt van enkele koude wintermaanden en dank den drogen zomer. De nevenbedrijven beantwoord den aan de verwachtingen. De onder handelingen, ten doel hebbende een belangrijke uitbreiding van onze fa brieksterreinen, beloven met succes bekroond te worden. De toekomst blijven wij met ver trouwen tegemoet zien. De winst bedraagt met inbegrip van het onverdeeld saldo 1928—1929: f 1,365 359. Voorgesteld wordt voor atschit]vingen te bestemmen op: ge bouwen, terreinen f 107,475, machine rieën enz. f 120 380, lusten f 121 141. en voor ex ra afschrijvingen f 250,000 aan te wenden en het restant ad 1766 361 als volgt te verdeelen extra reserve flOOOOü, statutaire reserve t 40 018, tarn è.nes, enz. f 136 062, 13 pCt. dividend t 403 000, saldo t 87.281. Activa: gebouwen en terreinen: f3.605,77. VIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 12 Jan. Wou vragen of de rommel voor de nieuwe huizen langs Parallelweg nabij Putstraat niet opgeruimd kan worden, 't Staat joo onsmakelijk. De boomen in Burg. Smee- lelaan doen het goed, maar er moeten er noodzakelijk recht gezet worden, 't Is zoo jam mer zóó; en dan bijplan ten is zeer noodig in de geheele ge meente. Staatsspooruitkomsten zijn tegenwoordig nogal goed. Zou er niet een stel gordijnen voor de wachtkamers in het station Waalwijk af kunnen, 't staat zoo kaal en ünheimisch. 13 Jan. Verneem dat leeraar schoen- teekenen der Teekenschool verlof is verleend voor eenige maanden naar Parijs voor- vakstudie. Uitstekend. Zag nog geen plaatsvervanger. Waarom be noemt men dien niet meteen, er zijn toch direct personen opgegeven? Kan zoo'n belang rijk uitgebreide klas nu mid den in het seizoen zonder leer kracht blijven? Dat kan en mag m.i. de bedoeling niet zijn. NederlandOost en WestIndië. In den tegenwoordigen lijd wordt er heel druk aan jubilea gedaan, om de haverklap jubileert er iemand of iets. Eenige dagen geleden was het een jaar geleden, dat in het Rijkstele foonkantoor in Amsterdam het tele foonverkeer met Nederlandsen—lndië voor het publiek werd geopend. Sinds dien werden gesprekken gevoerd over een afstand van twaalf duizend kilo meter door den aether. Dat is geen kleinigheid 1 Het totaal aantal gesprek ken met ludië beliep in het eerste jaat ruim vijf-en-dertig honderd, wat ons al bijzonder veel toeschijnt, te meer, daar men nu eenmaal (ook vanwege de kosten) maar niet voor elk wisse wasje een gesprek met Indië aanvraagt, zooals dat vermoedelijk met de locale telefoon wel het geval is. Het aanial met Indië te voeren gesprekken zal naar vermoed wordt nog belangrijk toenemen wanneer de gelegenheid om van huis uit met Indië contact te krijgen wat meer algemeen wordt. Naar het Hbld. meldde is het aantal uit Indië „inkomende" gesprekken twee en eenhalf maal zoo groot als het aantal (uit ons land) uitgaande ge sprekken en was het aantal familie gesprekken twee en een half maal zoo groot als het aantal zakengesprekken. De oorzaak van het eerste is misschien deels gelegen daarin, dat de Hollan ders in Indië, meer geisoleerd daar, dan hun familie hier, wat meer be hoefte aan en belangstelling voor een familiepraatje hebben en mogelijk ook wat gemakkelijker over de hooge kos ten heenstappen. Intusschen, de K L.M. en het telefoonverkeer Holland—Indië hebben de beide landen heel wat dichter bij elkaar gebracht. Er is nog steeds sprake van de verwezènlljkirg van het plan voor een vliegtocht Holland—West. Waarom ook wel naar den „Oost" en niet naar de .West" Intusschen blijkt de verwe zenlijking van het reeds uitgewerkte plan vooralsnog af te sluiten op gebrek aan noodlge contanten. Het Neder landsche initiatief, zoo lezen we in „het Vaderland" is hier door een te kort aan nationale geestdrift en krach- tlgen steun tot onmacht gedoemd ge worden. Het betrtffende comité wil echter alsnog trachten het gestelde doel te bereiken, waarvan dan ons land van daadwerkelijken steun blijk zal moeten geven. BUITENLAND. De Godsdienstbestrijding der Sovjets. Naar uit Moskou wordt gemeldt werd Dinsdag te Leningrad besloten de klokken van de oude Russische Kathedraal te Leningrad van den H. lsaaky af te nemen. Deze klokken zullen voor de industrie bestemd worden. Bovendien werd besloten de kleine kathedraal, die ter eere vanAltxander II werd opgericht, af te breken. De Russische regeering heeft ver klaard, dat waarschijnlijk alle kerken te Leningrad gesloten zullen worden. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden.. Beste Jongelui. Vandaag plaatsen we het tweede gedeelte van een sprookje van Ander sen dat getiteld is„De Hof van 't Paradijs". Het eerste gedeelte werd door velen reeds zoo mooi gevonden, dat ik van verschillende zijden briefjes ontving met de vraag Oom Wim, hoe loopt het verder at? Nou jullie be grijpt, dat ik daarop geen antwoord kan en mag geven. Dan zou de aardig heid er immers al tevoren afzijn. Dat moet niet. Maar ik wil wel voldoen aan het verzoek van een van mijn jonge vriendjes, die vroeg, naar een uitleg van den inhoud. Allereerst moet ik jullie dan vragen, om met veel aandacht het verdere verloop van dit mooi vertelde sprookje te lezen. Dat is beslist noodig. Ik kan wel alles tot in de puntjes uitleggen en verklaren, maar daarmee bereik ik niet wat ik wil. je moet namelijk zelf leeren nadenken. Er zijn nog teveel menschen die lezen en nog eens lezen, zonder daarbij dieper na te denken. Zulke menschen lezen enkel maar woorden en zinnen. En wat ze van daag lezen, zijn ze dan misschien morgen al weer vergeten. Als je het sprookje var. Andersen goed leest en er helder over nadenkt, dan zul je spoedig de diepere be- teekents van het sprookje begrijpen. Dan zul je zien, dat het eigenlijk geen sprookje meer is. In het gedeelte van verleden week heb je gelezen, dat de Prins van ons verhaal op zoek ging naar het paradijs. Hij was een goede prins met een edelmoedig hart. Hij betreurde het zoo. dat Adam en Eva van de verboden vrucht hadden gegeten en daarmee voor heel het menschdom het mooie paradijs door God gesloten werd. En als kleine jongen zei de Prins meermalen, „als Ik in de plaats van Adam geleetd had, dan zou ik nooit van de door God verboden vrucht gegeten hebben". Toen hij dat zei, meende hij dat eer lijk. En hij waande zich ook sterk genoeg om het gebod van O. L. Heer getrouw na te komen. Maar uit het verdere verloop van ons sprookje zul je zien, dat ook de edelmoedige prins, al was h|j van koninklijken bloede, toch maar een zwak mensch was. Ik herinner mij nu ook weer het verhaaltje van mijn Oom, die Pastoor was op een klein dorpje in Limburg. Toen Heeroom op een zonnigen mid dag door de velden liep, bleef hij bij een korenakker staan waar boer Teu- nissen en zijn vrouw in het zweet des aanschijns stonden te werken. Zooals gewoonlijk maakte Heeroom een praatje en vroeg hoe het met den komenden oogst stond. Teunissen zei toen„Och mijnheer Pastoor, zie eens hoe hard wij moeten zwoegen voor een klein stukje brood. Als Adam en Eva maar gehoorzaam waren geweest aan O L. Heer, dan hadden wij nu een beter leven gehad. Wanneer ik in de plaats van Adam was geweest, dan had ik nooit het gebod van God overtreden". En de vrouw van Teunissen zei precies hetzelfde» Heeroom lachte toen in zijn baard en noodigde belden uit om Zondag bij hem te komen eten. Nou je be grijpt, dat namen ze aan. En ze zou den dien Zondag er eens goed van eten. Toen ze kwamen, liet de pastoor ze in de groote eetzaal waar de tafel overdekt was met heerlijke gerechten. Vat» alles mochten ze eten, maar één schaal was er bij, waar ze niet moch ten aankomen. Deden ze het wel dan ALLE mochten ze nooit meer bij heeroom komen eten. Gehoorzaamden ze, dan mochten ze eiken Zondag komen en de kinderen zelfs meebrengen. Nadat ze voldoende gegeten hadden, ver wijderde zich heeroom voor een oogen blik. Toen werden boer Teunissen en zijn vrouw toch wel nieuwsgierig om te weten, wat er dan toch wei in die eene schaal zou zitten. Het verlangen om het deksel op te lichten en te zien wat de inhoud was, werd steeds machtiger. Ze begonnen er ai fluiste- rend over te spreken Tenslotte kon den ze hun nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. Everujes kpen, dachten ze, kon toch geen kwaad en bovendien mijnheer pastoor zag het nu toch niet. De boerin reikte naar de schaal, lichte het deksel op en toensprong er een muis uit. Je kunt je den schrik van beiden voor stellen. Ze deden nog moeite om de muis te vangen, maar werden in hun werk gestoord door mijnheer pastoor die met een ernstig gezicht binnen kwam. Nou de rest kun je wel denken. Boer Teunissen pochte nadien nooit meer op zijn kracht. Wel zei hij„och, we zijn toch ook maar zwakke menschen". Maar nu moeten we niet aan onze zwakte toegeven. Dat zou natuurlijk niet goed zijn. Wat we wel moeten doen Daarover spreken we een volgende maal. Dag jongelui 1 Tot ziens. jullie aller, Oom WIM. DE HOF VAN HET PARADIJS. Naar Andersen. II. dÈföi'' „Wordt nu maar niet zoo om slachtig in je verhaal", zei de moe der van den wind. „Je kwam dus op het Bereneiland!" „Dat is prachtig mooidat is een vloer om op te dansen: effen en glad als een bord. In de halfgedooide sneeuw op het mos lagen te midden van scherpe steenen, geraamten van walrussen en ijsberen, die er uitzagen als reuzenarmen- en reuzenbeenen, met beschimmeld groen overdekt. Men zou zeggen dat de zon er nooit op geschenen had. Ik blies eens even in den nevel om te maken, dat de schepelingen de bergplaats die ze zochten, konden vinden: dit bleek een huis, dat van wrakhout opgetrokken en met wal rushuiden overtrokken was; de vlëeschzijde zat naar buiten gekeerd en die was met een roode en groene laag overdekt.' Op het dak zat een levende ijsbeer te brommen. Ik ging naar het strand en zag daar de vogel nesten met de naakte jongen er in, die van honger schreeuwden en gaap ten;-ik blies toen eens in de duizen den kelen, en ze leerden den snavel voorgoödcdichthouden. Lager aan het strand woelden en krioelden de wal russen dom-een als levende ingewan- cfeh of als reusachtige maden met varkenskoppen en ellenlange tanden." „Jé'verfelt goed, mijn jongen!" zei de moeder. „Ik begin er van te wa tertanden, als ik je zoo van dat alles hoor verhalen". ;,Toen ging het op de vangst. De harpoen werd in de borst van den iiliirm mm Glazen Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten 4 t

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5