Een zachte huid ff ['Jf'jii Marktberichten. PR! fcjl 1RHH Kanaal Luik—Antwerpen. De .lndependance Beige", het blad van minister Hijmans, protesteert in een scherp artikel tegen het feit, dat de minister van openbare werken het eerste deel der werken voor het kanaal Antwerpen—Luik via een Belgische onderneming heeft toever trouwd aan twee Duijsche firma's Het blad zegt, dat de Duitschers hiermede gedurende zes jaren tijd zullen hebben om op een der meest strategische punten van de Maas, waarvan zij dus geheel het verdedi gingssysteem zullen kennen, een nieu wen inval in België voor te bereiden Het Gouden Echtpaar van 23 Jannarl a.s. LANDBOUW, VEETEELT ENZ. Wat een goede Fo keent rale voor een streek kan doen. In de veeteelt van West—Brabant is duidelijk de weerspiegeling te vinden van het bestaan der fokcentrale te Roosendaal. Sinds 1918 is de melk opbrengst per koe gestegen van 3971 kg. met 3.31 pCt. vet tot 5169 kg melk met 3.48 pCt. vet In verband echter met het feit, dat de boeren direct na den oorlog nog niet aan hun vee konden voeren wat noodig was, kan men beter vergelijken de cijfers van 1923 tot 1929. Hiervan uitgaande was de productie per koe als volgt toegenomenIn 1923 was de opbrengst per koe 4684 kg. met 3.34 pCt vet of 177 kg, boter. In 1929 5169 kg. met 3.48 pCt. vet of 203 kg. boter. Dit vertegenwoordigt zeker een waarde van zestig gulden per koe. Er zijn ruim 800 koeien onder controle KLAAS VAN MEEUWEN. ADRIANA VAN MEEUWEN Honings. Vertrokken personen: H. van Delft naar Drunen. A. T. Snaphaan en gezin naar Eindhoven. M. P. van Cromvoirt naar Zoeter- woude. G. A. P. van Huiten naar Den Bosch. D. Gootjes naar Ves- sem. C. A. van Rosmalen naar Loon- opzand. A. Keijnemans naar Vin- keveen. LOON-OP-ZAND. Van 115 Januari 1930. Geboren Franciscus Johannes z.v. J. F. Mo dus beteekent deze verhooging voor ienschot en C. Valk. - Lambertus de leden van de fokcentrale 800 maal Johannes Martinus z.v. J. de Jong en 60 gulden is f48.000 per jaar Voor W. Pelders. - Marynus z.v. P. Rem de melk van deze koeien werd door meren en G. A. van Gorier. Alle- de zuivelfabriek het vorig jaar f 10.125 gonda Johanna d.v. J. J. Robben en meer uitbetaald dan voor eenzelfde M. j. M van den Houdt. Cornelia hoeveelheid van niet aangeslotenen bij Adriana Helena d.v. A. F. van Hest de fokcentrale. Ook is de veestapel en M. C. Dirken. Lucia Thera Cor- fn exterieur zeer vee vooruitgegaan. neiia d.v. W. C. de Graaf en E. L. Gil- Ook behoeft geen okmateriaai meer iis. Johanna Walthera Cornelia van bulten de streek te worden aan- d.v. C. M. Leermakers en H. J. van gekocht, integendeel, men verkoopi Noye. AITegonda Maria d.v. J. Din- st leren. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren: Lambertus z.v. M. Kipping en H. gemans en H. J. Laros. Antonia Joanna d.v. C. van der Lee en C. M. van Loon. Overleden: Adrianus van der Zanden, eebtg. van P. M. IJpelaar, oud 41 j. Ge- rardus van Dongen, oud 77 j. Jo hannes Netten, wed. van M. J. van P. M. Boxtel. Hendrikus A. z.v. A van Gelder en J. C. M. Leijtens. Ma- I Dun, oud 72 j. rinus A. z.v. A. C. Hesselberth en B. I Gehuwd: Moorlampen. Jacobus M. z.v. A. I C. M. Bal, oud 28 j„ won. te Gilze- Snijders en A. C. Fijneman. Corne- I Rijen met J. M. van Berkel, oud 21 j bus G. M. z.v. A. J. Verstijnen en A. I wonende alhier C. Mulders. Jacobus Fr. A. z.v. M. Th. H. van Hilst en A. M. van Vugt. Maria C. d.v. M. Gouda en M. A. van Peer. Adriana M. d.v. M. W. van der Heijden en M. C. van Brun- schot. Janny M. d.v. W. van der Hammen en J. H. Soeters. Petro- nella A. H. d.v. H. M. Kramers en F. J. Kerstens. Overleden: Jacpba A. Verhoeven 17 jaar. Huwelijksaangiften: Christiaan J. van Hilst 26 jaar en Adriana van Vuuren, 25 jaar, beiden alhier. Lambertus J. van Boxtel RAAMSDONK. Van 440 Januari 1930. Geboren C. A. A. d.v. C. P. Langerwerf- Janssens. E. B. z.v. B. J. v. Schijn- del-de Meijer. C. F. C. d.v. H. P. Giele-Kouwelaars. Overleden L. Bus, oud 2 maanden. RECHTSZAKEN. Vonnis bevestigd. De rechtbank wees in hooger be- 24 jaar te Loonopzand en Cornelia I roep vonnis tegen G. C. D., Waalwijk. Chr. Kastelijn 27 jaar alhier. I wegens dronkenschap, gepleegd bij 7e Gehuwd: I herhaling. Leonardus Emmers 27 jaar wonen- I Te dezer zake werd veroordeelde de te Loonopzand en Cornelia Maas door het Kantongerecht te Waalwijk 23 jaar wonende alhier. I veroordeeld tot 14 dagen hechtenis en Ingekomen personen: |6 maanden Rijkswerkinrichting en M. C. van der Hammen en gezin I kwam van dit vonnis in appél, van Waspik. R. Einsiedel van I Het vonnis werd bevestigd. Triples. H. Werther en gezin van I En tegelijk moest verdachte op- Waspik. L. M. Scheepens en gezin I nieuw terecht staan wegens openbare van Uden. A. G. M. van Haren, geb. I dronkenschap. Hij was niet versche- v. Keulen, van Rotterdam. nen. walrus geslingerd, zoodat de dam-1 „Waar kom je vandaan?'' vroeg pende bloedstraal als een fontein uit I zijn moeder. het ijs opspoot. Toen dacht ik ook I „Uit de woeste wouden!" antwoord- aan mijn vermaak. Ik blies eens lustig I de hij, „waar de doornige lianen een op en gebood dat mijn schepen, n.l. I heg vormen van boom tot boom, waar de torenhooge ijsvelden, de booten I de waterslang in het natte gras ligt zouden in sluiten en vastklemmen. I en de mensch overbodig schijnt!" Foei, wat een geschreeuw en gehuil I „Wat deed je daar?" was dat toen daar, doch ik huilde I „Ik keek naar den diepen vloed; boven allen uit. De lichamen der I zag, hoe hij van de rotsen neerstortte doode walrussen, de kisten en het I stof werd en opvloog naar de wolken touwwerk, alles moesten ze uithak- I om den regenboog te vormen. Ik zag ken en op het ijs neerzetten. Ik I den wilden buffel in den vloed zwem- strooide sneeuwvlokken over hen I men, doch de stroom voerde hem heen en liet hen op de ingeklemde I meehij dreef met een troep wilde schepen met de vangst naar het Zui-1 eenden voort, die, waar het water den drijven, om daar zout water te I neerstortte, opvlogen in de lucht; de proeven. Die komen nooit weer naar I buffel moest evenwel mee naar bene fiet Bereneiland". I den. Daar had ik pret in en blies een „Dan heb je heel wat kwaads ge- I zoo heftigen storm, dat de oudste en daan!" merkte der winden moeder I stevigste hoornen werden losgerukt straffend op. I en meedreven en tot splinters werden „Het goede wat ik gedaan heb, mo- I verbrijzeld." gen anderen vertellen!" antwoordde I „En heb je anders niets gedaan?' hij, „doch daar hebben we mijn broer I vroeg de oude. uit het westen, hem mag ik het liefst I „Ik heb verder in de savanna s van allemaal, hij riekt naar de zee en rondgedarteld, ik heb de wilde paar- voert een heerlijke koelte met zich I den gestreeld en de kokosnoten afge- mee." schud. Ja, ik zou histories kunnen „Is dat de kleine Zephyr?" vroeg vertellen. Maar iemand moet niet al- de prins. I les zeggen wat hij weet; is het niet „Ja, dat is Zephyr!" antwoordde zoo, oudje?" En hij vloog zijn moe de oude, „maar zoo heel klein is hij der om den hals en gaf haar zulk een toch niet meer. In de dagen van wel- hartelijken kus, dat ze haast achter eer was hij een aardig ventje, maar I over was gevallen. Het was een ijse- die tijd is voorbij!" lijk wilde jongen! Hjj zag er uit als een wildeman, doch had een valhoed op om zich Wordt vervolgd, geen zeer te doen. In de hand hield hij een knots van mahoniehout, die hij in de bosschen van Amerika had gehouwen. Met minder kon hij het niet doen. En dat ondanks mooie beloften,' aldus een der rechters. Eisch: bevestiging van het vonnis. Uitspraak 29 Jan. Stroopen per auto. De rechtbank te Den Bosch beves tigde het vonnis van het Kantonge recht tegen de drie Geldersche stroo- pers die in den nacht in de bosschen onder Rosmalen per auto kwamen stroopen. J. v. S., chauffeur te Alphen, werd veroordeeld tot 500, B. S. v. T„ café houder te Dreumel 300, H. J. S., veerman te Alphen tot 100 boete. De auto, 2 lantaarns, 3 jachtgewe ren en 7 konijnen werden verbeurd verklaard. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 5—6'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B G.V. Zaterdag 3'/a uur. Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub WEK. Zaterdag 8 uur. Witte Bioscoop, „Langs zondige wegen". Zaterdag 8 uur. Nieuwe Bioscoop, „Ter dood veroordeeld". Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/a uur. Witte Bioscoop, .Langs zond'ge wegen". Zondag 6 en 8'/a u Nieuwe Bioscoop, „Ter dood veroordeeld". Maandag 8 uur, Nieuwe Bioscoop, „Paardentemmer". Maandag 8 uur, „Twee Weezen", Musis Sacrum. De leider der communistische partij van Rusland, Stalin, is tot .eere.schoenmaker" benoemd door de arbeiders van een schoenfabriek in T flis, waar zijn vader vroeger werk- zaam was. De onderscheiding is bedoeld als een assende hulde aan den sovjet leider bij gelegenheid van zijn 50sten verjaardag. Veertig kinderen blind geworden. Naar uit Athene wordt gemeld, heeft zich in de kliniek van ooglijders aldaar een bijna ongeloifhjk geval van nonchalance voorgedaan. In een zaal, waarin pas te voren lij ders aan een besmettelijke oogziekte waren verpleegd, bracht men 40 kin deren onder, die slechts aan een on schuldige oogkwaal leden. Niet eens de meest primitieve destnfecteerings voorzorgen werden genomen, met het noodlottig gevolg dat alle kinderen door de besmettelijke oogziekte werden aangestoken en voor hun leven blind zijn geworden. De minister voor de Volksgezond heid heeft persoonlijk het onderzoek in deze affaire ter hand genomen en de arrestatie der schuldigen bevolen. Ongelukken. Gistermorgen is op de Willemsburg te Rotterdam een wielrijder tusschen den motorwagen en den bijwagen van lijn 9 geraakt. Hij is zwaar gewond opgenomen en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. Aan boord van het aan de Wil- helminakade te Rotterdam liggende stoomschip Rotterdam is in de machine kamer een hangstelling gebroken, op welke zes schilders aan het werk wa ren. Vijf hunner wisten zich nog vast te houden, maar de zesde, de 29 jarige P. K. uit de Putschelaan, is gevallen en terecht gekomen op een cy inder deksel. Met een bekkenfractuur en een zware hoofdwond is hij in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Gifmengster voor de rechtbank. Het Gerech shof te Amsterdam deed Donderdag uitspraak tegen de 31- jarige vrouw, huisvrouw van T. B. W. W. te Amersfoort, die gepoogd had in de periode tusschen begin Februari en 20 April haar man d >or 't regelmatig toedienen van sublimaat van het leven te berooven. Het Hof veroordeelde haar heden tot een ge vangenisstraf van 7 jaar, met aftrek van het voorarrest en bevestigde hiermee 't vonnis van de Utrechtsche rechtbank. Chemische IJs -opruiming. Prof Barnes hoogleeraar in de natuurkunde aandeMcG 11 universiteit te Montreal, heeft een internationale naam gekregen met het SHCces van zijn pogingen om ijs en sneeuw met wetenschappelijke methoden op te ruimen. Onlangs heeft de gemeente New York zijn medewerking gevraagd ^Is>adies (9ld ?%3ap/enc/eF> De kerk van St. Antonius. -Rif 'ii p Wij geven hierboven een foto der maquette dei- kerk van St. Antonius, zooals ze er uit zal zien, wan neer ze geheel is afgebouwd. Zooals men weet is er thans wederom een gedeelte van in aanbouw. De afgewerkte kerk zal 1000 zitplaatsen hebben, die ailen uitzicht hebben op het midden van het hoofd altaar en zoover ons bekend is, is dit de eerste kerk met wijd-openstralend priesterkoor. Zij zal vijf altaren bevatten. -Zeer zeker een prachtig en monumentaal ontwerp van den architect, den heer W. Bouman te Breda. INGEZONDEN STUKKEN. (Buitenverantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. In een paar laatste nummers var uw blad las ik onder „Landbouw, Veeteelt" enz. eenfge mededeeltrgen betreffende leveranties van de C.H.V, van den Boerenbond, een proces deze Instelling aangedaan door de fa. Bertels enz. Nu is er niets tegen dat uwe lezers door den Inzender op de hoogte worden gebracht van hetgeen er zoo al om gaat, maar het krijgt zoo den schijn, of het meer gaat tegen ge noemde instelling van den Boerenbond te Vechel Ik weet niet of het de be doeling van den inzender is; is dat zoo, dan moet Ik daartegen protes teeren, waar de Boerenbond te veel gedaan heeft en nog doet voor den boerenstand, hier en elders, ook door de Handelsvereeniging. Mfgtkeens noemen de boterfabrieken, de verzeke ringen en nog zooveel meer. Ik zou dus wel eens graag vernemen wat er nu eigenlijk bij Inzender voorzit. Met een mededeeltng zal hij mij en velen ten zeerste verplichten. U mijnheer de redacteur dank lk Voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Een lid van den Boerenbond. GEMENGD NIEUWS. Zeldzaam huwelijksfeest. Het zeldzame feest van een meer dan diamanten bruiloft hebben in het befaamde stadje Tipderary (Engeland) de heer en mevrouw Coughlan gevierd. Zij waren dezer dagen 80 j^ar met elkaar getrouwd. Mijnheer is 109 jaar, mevrouw 106. Mijnheer is een mon tere baas en herinnert zich nog heel veel, o.a. dat hij in 1827 zeven jaar oud, voor het eerst in de postkoets naar Dublin reed; en „dat het in 1833 zóó ontzettend stormde dat vrijwel geheel Ierland verwoest werd". Nog altijd werkt hij in zijn tuin. Zijn trouwe gade zorgt nog steeds voor het huis houden, doet de wach en roert zich flink by de groot* schoonmaak. Het oudste zoontje is 78 jaar. Blijkens off cieele gegevens, kan thans worden vastgesteld, dat in het afgeloopen jaar in de Vereenigde Sta ten in totaal 20 500 personen zijn dood tengevolge van moto- en auto. ongelukken. om daar sneeuw op straat op te ruimen, maar, Dinspag heeft hij voor het eerst zijn methode toegepast om het ijs in een haven te breken. Hel Itallaansche vrachtschip Concordia, 'n tchip van 6565 ton, lag in de haven van Lauzon tegenover Quebec, in den St. Laurens ingevroren In tegen woordigheid van een groote menigte belangstellenden spoot prof Barnes met een pomp voor hoogen druk een praeparaat over het ijs dat hij .snow melt" (sneeuwsmeltmiddel) gedoopt heeft. Reeds na 3 minuten brak de dikke ijsvloer met donderend geraas in kleine stukjes en kwam 't stoom schip vtlj. Het water was spoedig zoo open dat zelfs kleine booten erin rond konden varen. In hetzelfde bericht uit Montreal wordt gemeld dat daar op hetoogen- blik vertegenwoordigers van de Nederl. regeering vertoeven om prof. Barnes I te raadplegen over „de ijsproblemen van de dijken in Holland" Waar ik door de geachte redactie in de gelegenheid gesteld wordt „Een lid van den Boerenbond" direct te beantwoorden, wil ik daarvan gaarne gebruik maken. Temeer omdat ik daar door de gelegenheid heb, den schijn weg te nemen, als zou door de mede- j deelingen in dit blad bij mij de bedoe ling voorzitten om iets te doen of te zeggen ten nadeele van den Boeren- r bond als zoodanig. j)l Integendeel, ik neb deze vereerifging zeer hoog om hetgeen zij. zooals de schtijver terecht zegt. gedaan heeft en nog doet voor den boer op tal van wijzen, ook op coöperatief gebied, ook door zijn handèlsvereeniging. Ik moet echter afkeuren dat ver- egenwoordigers of propagandisten in hun actie voor den Boerenbond en zijne instellingen, somtijds vergeten, dat de vrije handel ook eerlijk en goed can zijn. Laat men bij propaganda voor vereenigingen en instellingen, die k zeer waardeer en toejuich, andere irma's, andere instellingen of vereeni gingen in hun waarde laten. Laat elk zijnerzijds strijden voor z'n vereeniging eenerzijds, voor z'n zaak, z'n bedrijf en huishouden anderzijds met eerlijke en faire middelen, zonder elkander af te kammen of af te brekenlaat men ook andere machtsmiddelen waartegen de vrije handel niets vermag, achter wege laten, dan strijdt men eerlijk voor een goede zaak en zet men geen kwaad bloed. Om den lezer een kijk erop te geven dat de C.H.V. evengoed kan falen in zaken als de gewone handelaar, daarom gaf ik een verslag van bewuste ver gadering en 't proces, zonder meer of zonder verdere bybedoellng. DE INZENDER. Waalwijk, 10 jan. 1930. Varkens f 17—f 22. Eieren 6—7 ct. 's Hertogenbosch, 15 Jan. 1920. Op de markt van heden waren aangevoerd 2173 stuks. 1347 stuks hoornvee. 650 biggen. 52 zeugen. 56 schapen—lammeren. 68 Kalveren. De piijzen waren als volgt: Kalfkoeien van f 225—f 370 p. st. Kalfvaarzen van f 210—f310 p. st. Magere ossen en koeien van f 125—f 2.15 Vette ossen en koeien van f 0 55 p p le kw Vette ossen en koeien van f 0 46 p p 2e kw Pinken van f 115 f 175 per stuk. 0|||||| Zeugen van f 140—f 180 per stuk. CCUE Biggen van f 3.f 3.50 per week. Schapen van f22—f35 per stuk. '6gen Lammeren van 116.— tot f26.— p.stuk. is vooral in ons klimaat een kwestie van goede verzorging. Gebruik toch altijd de beste toiletzeep, die U kunt krijgen. Het is beter en goedkooper dan alle crèmes en zalf. Ladies Old Lavender Soap is een milde zeep, met haar zachte schuim en den fijnen geur van den natuurlijke/) Lavendel bloesem. Niet duurder dan gewone toiletzeep. Probeer heden een stukje. Groot formaat 20 cent The Crown Soap Works Apeldoorn 4* - 'y/f CV f*'*

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6