Land en Tuinbouw. Wmterteenen No. 8. Zaterdag' 25 Jan. '30. 53e Jrg. TWEEliE BLAD. Het begin der vloot- conterentie. Bij de opening van de vlootconfe- rentie hebben wij uit de monden van de leiders der delegaties betuigingen van goeden wii gehoord om haar te doen slagen, die niemand in twijfel zal trekken. Had men hun echter da delijk daarna de vraag kunnen stellen, wat zij zich onder dit slagen voor stelden, dan zou men zeer verschil lende antwoorden hebben gekregen. Engeland zou ervoor uitgekomen zijn, dat een geslaagde conferentie voor dit land beteekeridevoldoende kruisersterkte tot bescherming van zijn zeewegen, in zulk een verhouding tegenover Amerika dat het een marge overhoudt met het oog op zijn bij zondere behoeften en met dien ver stande dat het overwicht van groote kruisers aan Amerikaanschen kant niet te bedenkelijk is, voorts beperking van aantal en tonnenmaat der kapitale schepen tot de grens van 't mogelijke en verlenging van hun levensduur, en eindelijk afschaffing der duikbooten. Amerika dat in zou stemmen met afschaffing der onderzeeërs, stelt voor een slagen van 't werk der conferentie de voorwaarde, dat men voldoende rekening houdt met zijn bezondere behoefte aan groote kruisers voor actie ver van huis in de Stille Zee, met dien verstande alweer dat Japan genoegen neemt met een kruisersterkte die in overeenstemming is met de percentages van Washington voor de kapitale schepen (5 voor Amerika tegenover 3 voor Japan). Japan op zijn beurt acht voor het welslagen noodig, dat men het duik bootwapen handhaaft en het een ver- Aooging van zijn kruisersierkte toe slaat boven het Washingtonsche per centage, waardoor het aan groote kruisers ten minste 70 pCt. (en niet 60 pCt.) van dit type trgenovei 100 pCt. aan Amerikaanschen kant zou kunnen stellen. Frankrijk wil evenmin ais japan de duikbooten afgeschaft hebben en staat op uitvoering van zijn vioolbouw program dat ontworpen is overeen komstig de noodzakelijkheid om twee velschillende zeekusten, de verbindin gen met zijrr Noordafrikaansehe troe penreservoirs en zijn ontzaglijke kolo niale rijk in de overige werelddeelen te beschermen, in den oorlog is de Fransche wapenings industrie uitslui tend voor de landmacht aan het werk geweest en is er geen enkel Fransch oorlogsschip bijgebouwd. Het is hard noodig meent men, dat de achterstand ingehaald wordt, en hoe weerloos het Fransche overzeesche bezit is, wordt gtïilustreerd door 't feit dat Frankrijk slechts 36 000 ton aan oorlogsbodems in vreemde wateren heeft tegenover de 250 000 ton van Engeland, de 60 000 ton van Amerika en de 48 000 ton van Nederland. Bovendien maakt het bouwen van de nieuwe kleine, maar zeer strijdbare. Duitsche een heden voorziening daartegen aan Franschen kant noodig. De Franschen stellen geen belang in kapitale schepen maar zoeken hun verdedigingskracht iri de kruiser-, torpedo en duikboot vloot en eischen, wat de kruisers betreft, evenals Japan, dus stellig een sterkte boven het Washing onsche percentage, zoodat de Engeischen daartegenover weer een herziening van hun eigen kruiser-minimum zouden moeten overwegen. Voorts bestrijden zij krachtdadig de aanspraken van Italië op pariteit, vanwege de eischen die de bescherming van 2 gescheiden kusten en het koloniale wereldrijk aan de Fransche vloot steit. Italië eindelijk blijkt ten slotte mee te willen gaan met het denkbeeld tot afschaffing van duikbooten, wil in alle beperking zoover mogelijk gaan mits de andere mogendheden hieraan mee doen, maar staat op theoretische pariteit mei Frankrijk, hoewel het in de practijk wel nooit een even sterke vloot als de Fransche op haar bouw program zou zetten. Dit korte overzicht moge voldoende zijn, om te bewijzen hoezeer de denk beelden over de uitkomsten van een geslaagde conferentie bij alle deel nemers uiteenloopen. GEMEENTERAAD. WASPIK, De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond ten raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtbare» heer burgemeester Dtkkeis, Aanwezig alle leden. Voorz. Alvorens de agenda af te handelen, wil ik U eerst mijn geiuk- wenschen aanbieden voor het nieuwe jaar. ik hoop, dat 1930 voor U allen moge zijn een jaar van geluk en voor spoed, ook voor Uwe gezinnen en Uw zaken, ik weet dat ik mij tot aller tolk maak als ik hier den wensch uitspreek, dat wethouder Vioeimans, die onge steld is, weer spoedig geheel genezen in ons midden zal zijn. Wanneer wij een terugblik werpen over 1929, dan kan ik allereerst mei groote votdotning wijzen op de pret tlge en aangename samenwerking met Uwen Raad. ik hoop, dat deze onder linge samenwerking zal blijven voort leven. Wanneer de onderlinge samen werking zoo blijft, dan ben ik er zeker van dat steeds de belangen van de gemeente behartigd zullen worden. Van de verbeteringen die we hebben ge troffen, is waard genoemd te worden de verbetering van het dijkje en de voorziening van de brandweer. Brokx. Aangezien er niemand is aan gewezen om U te antwoorden, zal ik maar zoo vrij zijn om 't te doen. Ik dank U namens den Raad voor de goede wenschen en hoop, dat 't U en Uwe echigenoote ook in elk opzicht moge goed gaan.'t Is ook onze wensch dat weih. Vioeimans weer spoedig her steld moge ierugkeeren. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. 1. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat: a. de opbrengst verkoop boomen aan den Parallelweg f1361 heeft be dragen Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE HOF VAN HET PARADIJS. Naar Andersen. in. Nu kwam de Zuidenwind met tul band en fladderenden bedouïenenman- tel, ...'tis hier ongemakkelijk koud!" zei bij en wierp eenige stukken hout op 't vuur, ,,'t is wel te merken, dat de Noor denwind het eerst is gekomen!" »tls hier zoo warm, dat je wel een ijsbeer zoudt kunnen braaien!" brom de de Noordenwind. »Je lijkt zelf wel een ijsbeer!" ant woordde de Zuidenwind. ..Wil je soms in den zak?" vroeg de oude. „Niet? Ga dan daar op dien steen zitten en vertel, waar je bent geweest." ..In Afrika, moeder!" antwoordde bij- „Ik ben met de Hottentotten op de leeuwenjacht geweest in 'tland van de affers! Wat een gras groeit daar in de vlakten, die zoo groen zijn als een olijf! Daar danste de antilope, en de struisvogel hield een wedloop met me, maar ik| ben toch vlugger. Ook ben ik in de woestijn met het gele zand ge weest! Het ziet er daar uit, als op den bodem der zee. Ik ontmoette er een karavaan! Ze waren juist bezig met het slachten van hun laatste kameel, om daardoor drinkwater te krijgen; doch 't was weinig wat ze er uit haalden. De i zon brandde van boven en het zand gloeide van onderen. Grenzen had de uitgestrekte woestijn niet! en daar wentelde ik me in het fijne, losse zand rond, en deed! dat opdwarrelen in hoo- ge zuilen...! Dat was me een dans. Je moest eens gezien hebben hoe terneer- geslagen de dromedaris daar stond, en hoe de koopman den kaftan over het hoofd trok. Hij wierp zich voor mij ne der als voor Allah, zijn god. Nu zijn ze begraven; een pyramide van zand staat b. de kosten van verbetering Stati- onssir. en het Dflkje respectievelijk f2795 en f2128 hebben bedragen; c. van de PNEM de mededeeling is gekomen, dat het krachttarief van 25 op 20 cent per KWU is gebracht. Al deze medtdeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Benoeming Acmmeester. Gekozen werd de heer A. J. Brokx met 9 stemmen, tegen 1 op v. Dongen en 1 op W. Glas. Begrooting Burgerlijk Armbestuur Namens de Commissie van rapport zegt het lid Brokx de begrooting in orde ie hebben bevonden. De Com missie stelt hgt wel op pi ijs dat een volgende maal rekeningen worden overgelegd. Verder vraagt spr. er nota van te nemen, dat het St. Laurentius- gesticht te Ginneken 10 50 per dag in de verpleging goedkooper is. De Voorz. zegt het lid Brokx dank en zal de opmerking onder de aan dacht van het betrokken bestuur bren gen. Wijziging verordening op de keuring van waren. Wordt goedgevonden. Wijziging verordening op het voet pad „Het Dijkje." De Voorz. zegt dat van Ged Stalen de opmerking is gemaakt, dat in de verordening nog een administratieve bepaling moet worden opgenomen in gevolge de algemeene politieverorde ning. De Raad gaat hiermede accoord met op twee na algemeene stemmen. Tegen stemden de leden Brokx en Langeiwerf. Deze leden stemden tegen de bepaling waai bij verboden is om over Het Dijkje te rijden. De wijziging der gemeentebegroo ting 1930 werd m. a. s. goedgekeurd. Subsidie R K.Hoogere Handelsschool te Waalwijk. Wordt besloten de subsidie te hou- den als voor 1929, nl. 1100.— per leerling. Verzoek van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten om een txtra bij urage van '/4 cent per inwoner voor de meubileering der Algemeene Be stuurskamer. Dit verzoek werd afgewezen. Verzoek van de A.V.O. om toetre ding als lid Dit* wordt aangenomen met 7—4. Tegen stemden de leden Schaapsmeerders, Ruitenberg, Langer, wei ff en Pruijssers. Een verzotk van de Ver. Maatschap pelijk hulpbetoon om een bijdrage nan f 10 wordt m a.s. verworpen. Machtiging aan G. en W. tot het houden van verpachtingen. De gevraagde machtiging wordt veileend Nog deelt de Voorzitter mede, dat men in de Komeet een oproep neeft gedaan om kermis-exploitanten Verzoek om plaatsing van een pomp in het z g. Strooiedorp. De Voorzitter licht toe, dat elkeen verplicht is, om een pomp in huis te hebben. Dit is een bepaling in de bouwverordening. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten een onderzoek in te stellen via de Ver. van Nederl Gem om eerst daarna tot een defi.dtiei besluit inzake de pomp te komen. Weih. Vioeimans wees op de nood zakelijkheid van wegverbetering in Waspik. Boven en stelde voor om, bij boven hen allen. Als ik die vandaag of morgen wegblaas, dan verbleeken de witte beenderen door de zon, en dan kan de reiziger zien, dat daar vroeger menschen zijn geweest; anders zou men zooiets in de woestijn niet kunnen ge- looven!" „Dus heb je niet anders dan kwaad gedaan!" schreeuwde de moeder. „Marsch, in den zaken vóór hij er aan dacht, had zij den Zuidenwind beetgepakt en in den zak gestopt. Die rolde nu wel op den grond heen en weer, maar zij ging op den zak zitten, en toen moest hij wel stilliggen. ,,'t Zijn dartele jongens, die je hebt!" zei de prins. ,Ja, dat zijn ze," antwoordde zij, „maar orde heb ik er onder! Daar is nummer vier!" Dat was de Oostenwind. Die was ge kleed als een Chinees. ,Zoo kom je van diem kant?" zei de moeder, „ik dacht, dat je in den Hof van het Paradijs waart geweest!" „Daar vlieg ik morgen eerst heen!" antwoordde de Oostenwind, „morgen is het honderd jaar geleden, sedert ik daar geweest benNu kom ik van Chi na, waar ik om den porseleinen toren zoo gedanst heb, dat alle klokken be gonnen te luien. Beneden op de straat kregen de mandarijnen slaag; het eene bamboesriet na het andere werd op hun schouders stukgeslagen, en dat wa ren ambtenaren van den eersten tot den negenden graad. Ze schreeuwden: „Veel dank, mijn vaderlijke weldoe ner Doch daar meenden ze geen zier van, en ik bleef met de klokken maar door luien en zong: tsing, tsang, tsu!" „Je blijft toch een ondeugende ben gel!" zeide de oude, ,,'t is goed, dat wijze van proef een schuit sintels te bestellen voor een vak voor 50 M. te Waspik—Boven. Naar aanleiding van een pleidooi van den heer Brokx ten gunste van een zekeren Brouwers, zegde de Voor zitter toe stappen te doen bij Notaris Middelkoop ten einde bestendiging van de huur voor dezen ingezetene in het huis, dat hij door en door kent te verkrijgen, te meer, waar de man blind is. De heer van de Rijken informeerde nog naar het contract van de woning- bouwvereeniging dat blijkens mede deeling van den Voorzitter is geteekend en zou ieder ingezetene in de gelegen heid willen stellen aan de woningen werkzaamheden ie verrichten. In dit verband noemde de Voorzitter de ambachtslui die voor de gemeente arbeiden. Naar aanleiding van een opmerking van het lid v. d. Rijken wordt nog besloten voor bovenaanplanting prijzen van te vragen bij verschillende leveran ciers, terwijl dan tevens verplichting tot beplanting zou worden opgelegd. Hierna sluiting. De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER'» KLOOSTERBALSEM zuivert - verzacht geneest ,Geen goad zoo goed.' 21 22 „Het Hoornvee kon gered worden Men heeft kunnen lezen, dat te Her- veld de hofstede „De Moordakkers", toebehoorende aan dr. v. d. Hoeven te Nijmegen afgebrand is, maar dat het hoornvee, dank zij „de technische inrichting der stallen", gered kon worden. Deze zin geeft ons aanleiding nog even op de quaestie van het red den van vee uit brandende stallen in te gaan. Bedoeld zal waarschijnlijk zijn een systeem, dat den boer in staat stelt, om ai zijn koeien door het omhalen van één handle, buiten het gebouw tegen den muur aangebracht, tegelijk los te zetten. De oogen aan de einden der haisterkettingen (liever geen kop touwen, die zijn te licht) sluiten n 1. om verticale ijzeren stangen of repels, dte alle verbonden zijn aan één ge meenschappelijke horizontale ketting, die «ver katrollen langs het rem loopi. Door het omhalen van den handle trekt men alle staven dan rechtstandig een eindje omhoog, zoodat de oogei. of ringen er „uil" vallen en het vet dus los staat. Dit is het systeem var. den heer Van Broekhoven te Wijchen Wie er méér van wil weten, leze de brochure van dr. Rab, uitgegeven doo. de Ned. Ver. tot Bescherming var. Dieren. Een ander systeem is dat van de patentkoppeling-Sicaro, een ketting- schakel, die in elke ketting oi draao kan worden aangebracht en die 22 23 je morgen in den Hof van het Para dijs komt, dat zal je goed doen voor je ontwikkeling: Drink daar terdege uit de bron der wijsheid en breng een fleschje vol voor me mee!" „Dat zal ik!" zei de Oostenwind, maar waarom hebt ge nu mijn broer uit het Zuiden in den zak gestopt? Er uit met hem! Hij moet me vertellen van den vogel Phoenix; van dien vogel wil de prinses in den Hof van het Pa radijs altijd wat nieuws hooren, als ik om de honderd jaar daar een bezoek breng. Doe den zak los, dan zijt ge mijn allerliefste moedertje, en ik schenk u twee pakken thee, nog zoo groen en zoo frisch, als ik ze op de plaats zelve geplukt hebJ" „Nu dan, ter wille van de thee en om dat je mijn troetelkind bent, zal ik den zak losmaken." Ze deed, zooals ze ge zegd had, en de Zuidenwind kwam te voorschijn, doch hij zag er erg verlegen uit, wijl de vreemde prins van dat alles getuige was geweest. „Hier heb je een palmblad voor de prinses!" zei de Zuidenwind, „dat blad heeft de oude vogel Phoenix, de eenige die er ooit op de wereld is geweest, mij gegeven; hij heeft er met zijn snavel zijn geheele levensgeschiedenis in ge schreven gedurende de honderd jaar, die hij op aarde heeft doorgebracht. Nu kan zij het zelve lezen. Ik was er getui ge van, hoe de vogel Phoenix zelf den brand in zijn nest stak en bleef zitten en verbrandde, als een Hindoesche vrouw. Hoe knetterden toen de dorre takken en welk een rook en damp steeg er op! Eindelijk barstte alles in lichte laaie uit, en de oude vogel Phoenix werd tot asch verteerd; maar zijn ei lag gloeiend rood in liet vuur. Met een VIT HET DAGBOEK VAN P1ETER POR. Jan. Gehoord omtrent Winkeliers- vereeniging. Buurman vindt dat men zoo iets niet zoo ge heimzinnig moet doen. Moet volgens hem uitgaan van de vooraanstaande winkeliers, die allen moeten oproepen, flink de zaak uiteen-zetten en tot daden in staat zijn. Kon ook van R. K. Midden standsbond uitgaan en een afzonderlijke grbep vormen; maar daar schijnen de win keliers zelf niet aan te willen. Waarom? Moet het bestuur niet eens in eigen boezem gaan? Doorziet men dan den toe stand niet? Jan. Was vanavond bij Buur man, die me vroeg, toen hij 't bericht las onder titel „Laat ste Nieuws", of mij speciaal Donderdag- en Maandagavond de nieuwsberichten onder Waalwijk in bedoeld blad niet opgevallen waren. Hij had op gemerkt dat deze rubriek in het Bossche blad vooral op die dagen een staalkaart is van berichten uit „de Echo" van den vorigen dag. Hier eens met „men verzoekt ons te melden", daar weer 'n woordje veranderd, maar volgens hem groote oneerlijke gapperij en daarmee was ik 't eens. Mooi bericht laatst over den president der Kamer van Koophandel. Buurman meent dat het lid-schrijver zijn posi tie misbruikt om vertrouwe lijke brieven ten eigen bate aan te wenden, zooals 'ook el ders door hem is geschied. Jan. Hoor zoo weinig van weg Roestelberg. Kon, particulier initiatief hier niet wat doen? De officieele of officieuze weg duurt gewoonlijk zoo lang. Wie neemt het initiatief om te trachten een som bijeen te brengen om Waalwijks Be lang als een tastbaar bewijs van sympathie en van den ernst der bedoelingen dezer zijds, aan te bieden? Wie begint? Jan. Wel, wel, wat hebben de hee- ren Klerx en Nieuwkoop 'n plannenDa's een heel pro gram. Als het uitgevoerd kan worden is het iets heel mooi's. Ik ben geen deskundige, maar van bevoegde zijde zei men mij dat de theorie hier heel wat lichter is dan de praktijk, maar moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden en nu waar mogelijk is steunen en niet afkammen, 't Is in elk ge val een moedig en mooi plan. Enfin, ik volg met belangstel ling het verloop der plannen. Jan. Ik las in een programma boekje: „Reist per tram en bus van de H. B. goedkoope reisgeleenheid." Da's toch een ongehoorde bru taliteit! Geen maatschappij is grooten knal barstte het ei open en hel jong 1 oog er uit, en dit is nu de heer- scher van alle vogels en de eenige Phoenix in de wereld. In het palmblad, dal ik u gegeven heb, heeft hij een gat gebeten, dat is zijn groet aan de prin ses!" „Laten we nu eerst wat gebruiken zei de moeder der winden, en ze gingen allen zitten om van het gebraden hert te eten; de prins kreeg een plaats naast den Oostenwind, en alzoo werden ze spoedig goeie vrienden. „Zeg me eens," zei de prins, „wat is dat toch voor een prinses, waarvan hier zooveel wordt gesproken, en wTaar ligt eigenlijk de Hof van het Paradijs?" „O, zoo!" antwoordde de Oosten wind, „w7il je daarheen? Dan moet je morgen maar met me mee vliegen! Ik moet je anders zeggen, dat daar sedert Adam en Eva's tijd geen mensch ge weest is. Die ken je immers nog wrel uit je Bijbelsche Geschiedenis?" „Ja zeker!" zei de prins. „In den tijd, toen ze verjaagd wer den, zonk de Hof van het Paradijs in de aarde weg, dochj hij bleef zijn war men zonneschijn behouden, alsook zijn zachte lucht en al zijn heerlijkheid. De koningin der Feeëi\ woont er in; daar ligt het Eiland der Gelukzaligheid, waai de dood nooit komt, waar het heerlijk is te zijn. Ga morgen maar op mijn rug zitten, dan neem ik je mee; ik denk wel dat het lukken zal! Maar nu moet je me niets meer vragen, want ik wil sla pen!" En nu gingen ze allemaal slapen. Wordt vervolgd. 24 fW

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5