w? V Marktberichten. sport! jonge meisjes Shadiest Gld^LsaVencler* zoo peperduur als de H. B. Nu hebben ze ook weer eventjes het tarief voor de tram met 10 verhoogd. Ergerde me laatst dood toen ik het twij felachtige genoegen had eer ste klas naar 's-Bosch te rij den. Het rijtuig leek wel een ongemesten stal. Wat een vui ligheid Gebarsten ruiten, en het glas- papier tusschen eerste en tweede klas hangt er met lap pen bij. En niet te vergeten de primitieve verlichting met één klein olielampje. 't Is te erg. Hier moei worden ingegrepen. onafhankelijk van de spanning, die er op staat, met twee vingers kan worden losgetrokken. Belangstellenden ver wijzen wij voor nadere bijzonderheden naar dr. Hess te Si'tard GEMENGD NIEUWS. Een internationa'e valsche munterszaak, De Vossische Zeitung deelt mede, dat de Europeesche cn Amerikaansche autoriteiten gemeenschappelijk een uiterst belangrijke zaak van valsche munterij trachten op te helderen. Men heeft hier te doen met het vervalschen en in omloop brengen van bankbiljet ten van 100 dollar, die zoo uitstekend zijn nagebootst, dat geen groote Euro peesche bank de vervalsching heeft opgemerkt Pas toen de bankbiljetten van 100 dollar bij de Fede-al Reserve Bink terecht kwamen, bleek daar dat talrijke bankbiljetien valsch waren en waarschijnlijk reeds jaren in omloop waren geweest. Het onderzoek brengt thans eiken dag nieuwe bijzonderhe den aan het licht Zoo is bijvoorbeeld gebleken, dat te Berlijn de valsche bankbiljetten o.a. in omloop wer den gebracht door den communist Franz Fischer die onder den naam van Voigt pleegt op te treden Fischer had jaren geleden een rol in zijn partij gespeeld hij had daarna een tijd lang in Rasland vertoefd en is verleden jaar October daar in verbinding ge treden met de nog onbekende ver- valschers der valsche bankbiljetten. Deze hadden voor den afzet hunner productie hun keus laten vallen op het in 1842 opgerichte bankiershuls Sass Martini. Deze firma betaalde in November j 1. een bedrag van 24 000 mark in bankbiljetten van 100 dollar aan de Duitsche Bank. Dit in stituut stuurde de bankbiljetten door aan de Darms a her und National Bank. Vervolgens kwamen de bankbiljetten door tusschenkomst van de National Cny Bank terecht bij de Federal Re serve Bank. Hier werden de bank biljetten microscopisch onderzocht en hier werd bij een biljet de vervalsching ontdekt door een zeer geringe ver schuiving van een kleine letter. De Federal Reserve Bank kon de oor sprong van de bankbiljetten nog zoo ver vaststellen, dat ze na enkelen tijd weder terug kwamen bij de Deutsche Bank Nu bleek, dat Sass Martini in den afgeioopen herfst was overgegaan in het bezit van een Amerikaansch- Canadeesche groep, die 1928 in Enge land had getracht waardelooze aan- deelen van Canadeesche mijnonder nemingen aan de markt te brengen. Toen dit niet lukte, waren de Ameri kanen naar Duitschland verhuisd Hier zouden ze voor 250 000 mark het voornaamste aandeel in het bankiers huis Sass Martini hebben overge nomen en bovendien het economische tijdschrift Der Wirtschaftlische Rat- geber hebben verworven voor een prijs van 150 000 mark. De hoofdre dacteur van dit tijdschrift werd tevens directeur van de bank. In het tijd. schrift werden de Canadeesche aan- deelen aanbevolen en in korten tijd werd bij Sass Martini voor 600 000 mark aandeelen genomen. Midden December werd daarop in een blad voor deze onderneming gewaarschuwd en teen bleven naiuurlijk verdere inteekeningen achterwege In dezen tijd nam de Amerikaansch- Canadeesche groep de bank en het tijdschrift weer door tusschenkomst van Franz Fischer. Franz Fischer is voortvluchtig. Men weet nog niet, waar de bankbiljetten zijn vervaar digd. Vast siaai alleen, dat ze van hetzelfde papier als de echte 100 dollar bankbiljetten zijn gemaakt. Het Is een raadsel, hoe de vervaardigers in het bezit van dit papier zijn ge komen Men vermoedt dat de valsche munters in een land vertoeven, waar hun bfddjf moeilijk kan worden ont dekt. Ze zouden ook valsche biljetten van 10, 30 50 en 1000 dollar hebben vervaardigd. Alle begin is moeilijk. De 21-j^rige etaleur N T had giste ren een nieuwe motorfiels met zijspan gekocht en hoewel het beele samen stel van stangen en knoppen, pedalen en kraantjes nog totaal vreemd voor hem was. kon hij gisteravond toch aan de verleiding geen weerstand bieden, om een blokje rond te rijden, misschien ook wel, om de buurt In kennis te stellen met zijn nieuwe aanwinste. De buurt hééft er kennis van ge- zfjn vehikel gekeken, maar op een andere, minder vriendelijke en vooral ook minder bewonderende en benij denswaardige wijze, dan hij zich wel had voorgesteld T. was nog maar net van huis en reed in de Bloemstraat te Rotterdam Hoe het hem was gelukt den motor op gang te krijgen is nog een raadsel, maar hij heeft inderdaad een eindje gereden, toen opeens het geval hard nekkig zijwaarts ging, zonder dat T. bij machte bleek, zijn motorfiets weer op het rechte pad te krijgen. In zeer korten tijd was hij met fiets en al op de stoep, waar hij recht op een huis afging. Tegen den gevel stond een flets, welke als eerste slachtoffer van T's experimenten is gevallen. Toen de eigenaar op het geraas naar bui ten kwam stormen, vond hij zijn katresje in gruzelementen Tengevolge van den schok was de motor fi ts weer den anderen kant uitgedraaid en T. schoot den rijweg op, waar juist de 73 jarige weduwe K. uit de Lange Torenstraat hep. Zij werd onderste boyen gegooid en kreeg daardoor lichte wonden aan berde beer.en en den heup. Na de aanrijding was de motor tot staan gekomen. Oo dat m «ment kwam er een agent bij, die T. verbaliseerae en hem opdraent gaf zijn motor met zijspan zoo snel mo gelijk naar de garage terug te bren. gen, duwende, we! te verstaan. De juffrouw werd inmiddels door een verpleger van den geneeskundigen dienst verbonden. Maar het voortduwen van een mo- i tor met zijspan is een zwaar werk en T. besloot den motor het werk voor hens te laten doen. Zijn plan was den motor langzaam te laten draaien en er dan ztlf naast te gaan loopen. Maar de motor had andere plannen en ging ai vlugger en vlugger draaien steeds sneller ging de fiets vooruit en s eeds gauwer moest T. loopen, om zijn gespan bij te kunnen beenen wat hij ook probeerde, het viel steeds net anders uit, dan hij had bedoeld Toen hij nog maar een klein eindje verder was met zijn motor, of juister, de motor was nog maar een klein eindje verder met hem, ontmoetten zij den 32 jarigen kleermaker J Q. S. uit de Bloemstraat. die met zijn moe der wandelde. Beiden werden tegen de straat geworpen. De moeder kwam met den schrik vrij. maar S. bleet bewusteloos liggen. Later bleek, dat hij een herschudding heeft gekregen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. T was bij de botsing ook gevallen, waarbij hij enkele wonden aan de handen heeft gekregen de motor was op hol geslagen Een eind verder stond voor een In aanbouw zijnd pand een stapel pannen. Deze he ft als stooiblok dienst gedaan. Noch van de pannen, noch van den motor, noch van den zijspan is nu nog veel heel Het publiek wilde T. te lijf en deze vluchtte een huis binnen. De politie heeft hem er weer uitgehaald, waarna hij naar den post aan het Kruisplein is gebracht. Daar is opnieuw proces verbaal tegen hem opgemaakt. De overblijfselen van de motorfiets zijn in beslag genomen VOETBAL. WAALWIJK. R.W.B. Zondag a.s. wordt op het R.W.B.- terrein een belangrijke wedstrijd ge speeld. Onze nationaal gestreepten krijgen bezoek van T.S.C. uit Ooster hout. Deze zijn met de plaatselijke vereeniging W.S.C. de eenige kam- pioenscandidaten. Het verlies vaneen punt kan tevens het verlies van het kampioenschap zijn. Echter niet alleen hierom zal RWB TSC een spannende wedstrijd worden, doch vooral omdat RWB destijds op het TSC-terrein een goeden wedstrijd gespeeld heeft en slechts met 4—2 verloor. TSC. kan er van verzekerd zijn dat zij de over winning niet cadeau zal krijgen daarentegen zal RWB trachten re vanche te nemen voor de in Ooster hout onverdiend geleden nederlaag. Bovendien wordt a.s. Zondag een nieuwe opstelling geprobeerd, aange zien het meermalen gebleken is, dat ondanks onze sterke achterhoede, toch dikwijls op gemakkelijke wijze door de tegenpartij doelpunten gemaakt werden, omdat o.i. de middenlinie niet juist samengesteld was. We ver trouwen dat, nu de juiste opstelling wel gevonden is, onze spelers tot het laatste moment zich geheel zullen ge ven om zoo mogelijk de eerste over winning te behalen Er moet niet gemopperd worden als een speler minder goede momenten heeft, juist dan moet de eenheid blijken, wat de een bedertt moet aanstonds door een ander goedgemaakt worden Dat is de weg welke leidt tot succes. Het terrein is momenteel goed bespeelbaar, zoo dat, behoudens slecht weer, de wed strijd zeker doorgaat Aanvang half3. RWB 2 speelt haar laatsten uitwed strijd tegen ZHC 2 te Oss. Vertrek 10 uur per trein. H E.C.—GUDOK. Zondag a.s. zal oo het HEC terrein een competitiew ds rijd gespeeld wor den slechten wedshijd van Zondag jl. vertrouwen wij dat HEC zich zal her stellen en zoo mogelijk de overwin ning zal behalen, daar het er anders benauwd uit gaat zien. De tot heden behaalde punten zijn nog lang niet voldoende om van de onderste plaats gevrijwaard te zijn, daar Br x*el cr reeds vier of een meer dan HEC heeft, terwijl Hoensbroek door haar twee laatste overwinningen bijna buiten schot is. Het zal dus wel hoofdzakelijk tus. schen Box ei en HEC gaan, wie van beiden de laatste plaats zal moeten innemen. Een voordeel voor HEC is, dat Boxtel nog op het HEC terrein moet spelen, maar HEC mag toch geen kans verloren laten gaan, daar Boxtel ook wel eens op kan halen. De spelers zullen er dus wel van overtuigd zijn dat zij in dezen wed strijd hun beste beentje vooruit moeten zeiten. Kans op een overwinning is er. maar dan zal er gewerkt moeten worden tot het einde toe. Een verdere aansporing voor onze spe ers achten we onnoodig. Wat Gudok betreft, won daze van HEC in Tilburg op het kantje af. Hoewel haar positie bijna veilig is, zullen ze toeh wel irach'en de HEC'ers nu weer de baas te blijven. Reecs jaren bestaat er een naijver tusschen Gudok en Waalwijk, wat met Qj'Ck begonnen is en met HEC voor. gt-zet wordt. Spanning zal er dus ge. noeg zijn en indien het weer blijlt zooals bet de laatste dagen was, ver wachten wij veel toeschouwers. Aan vang van dezen wedstrijd half drie. De oorspronkelijk voor ons tweede elftal vastgespelde wedstrijd tegen Baardwijk ts afgelast, waarvoor is in- gelascht een onimoeting teg n Wapen van Heusden op het HEC-terrein. Aanvang 12 uur. Voor het derde elftal werd eveneens een wedshijd vastgesteld en wel tegen Baardwijk 3 op hei Baardwijk-terrein Aanvang eveneens 12 uur. W.S.C. W.S.C. 2—B.V.V. 3 ('s-Bosch). Na eene rustperiode van vier we ken, zuilen de WSC reserves mor gen wederom voor de competitie te spelen hebben en ontvngen op eigen terrein het derde elftal ran BW uit den Bosch. WSC 2 heeft tegenover de Bos schenaren nog iets goed te maken en zijn de spe!ers*de destijds in den Bosch verkregen onverdiende neder laag niet vergeten. Morgen zal WSC 2 dan moeten aantoonen, of zij zich werkelijk sterker mogen achten dan BW, In ieder geval kunnen de Bosschenaren hier op een warme ontvangst rekenen, om eden de zwart- hemden zich ernstig voorgenomen hebben om de beide winstpunten hier te houden, een en ander vooral in verband met het resultaat op de ranglijst, want ingeval er morgen ge wonnen zou kunnen worden, neemt WSC 2 stevig de tweede plaats op de ranglijst in. Het publiek kan der halve wederom op een belangrijken en ernstigen wedstrijd rekenen en men wordt verzocht er rekening mede te houden, dat in het vervolg de thuis, wedstrijden van WSC, zoowel voor het eerste, als tweede elftal, wederom om half drie zullen aanvangen. Tenslotte wordt de aandacht ge vraagd voor het derde elftal van WSC, hetwelk morgen om 12 uur op eigen terrein Kaatsheuvel voor den Br. V. Bond ontvangt. Het derde elftal komt ook dit jaar wederom bijzonder uit den hoek en alle vijf gespeelde wed strijden, leverden evenzooveel over winningen op Zouden deWSC-juniores morgen Kaatsheuvel kunnen slaan, dan maken zij een prachtige kans voor den kampioenstitel. Ook deze ontmoeting zal de noodige belang stelling zeer zeker trekken. JULIANA. Zondag a.s. is het eerste elftal vrij van Competitiewedstrijd. Juliana 2 moet voor de Compe'itie gaan spelen tegen het sterke Eensge zind op het terrein te's-Boscb, zoodat onze reserves een zware wedstrijd te wachten staat. Juliana 3 ontvangt op eigen terrein HEC 3 aanvang om 12 uur. HEUSDEN. Zaterdagmiddag komt hier tegen Longa spelen WSC (Waalwijk), ter. wijl Juliana Zondag naar Waalwijk gaat, om te spelen tegen HEC (com petitie) BINNENLAND. Zevende retourvliegtuig te Const antinopel Aneta—Vaz Dias meldt, dat volgens bij de K L M irgekomen bericht het zevende retourvliegtuig uit Indië de P H-A E O Woensdagmorgen te 7 45 uur uit Aleppo is vertrokken en te 13.15 te Constantinopel is aangekomen. I'dlen zich geen bijzondere omstan digheden voordoen, wordt 't vliegtuig Vrijdagmiddag op Sch'ph°I verwacht. De P H A E O die op 15 Januari uit Ind is vertr kken, zal de vlucht indië Nederland dan in negen dagen hebben volbracht. Landbouwkundige ingenieurs voor de Zuiderzeepo'ders Naar 't Dagblad van Noord Brabant d^hron verneemt, zal binnen enkele dagen de benoeming afkomen van ir. A. Roebroek, rentmeester van het rent-ambt Niervaart tot landbouw kundig ingenieur bij de Zuiderzee polders, belast met het zoogenaamd sociaal werk, o. m het vormen van dorpen, het aanleggen van wegen, siichten van boerderijen, enz. Aan ir Mesu te Zwolle zal de zorg voor afwatering (vaarten, slooten, bemaling) worden opgedragen, ir Smeding te Deventer zal het eigenlijke landbouw kundige werk voor zijn rekening krijgen, De z.g. Utrechische documenten in den loop van de Kamervergade ring van Donderdagmiddag heeft de Vlaamsch-nationale afgevaardigde voor Mtchelen, Ward Hermans, de sociaal democraten er aan herinnerd dat zij bij het bekende incident Hubin Her mans de toezegging hebben gedaan, mede op spoedige behandeling van zijn interpellatie over de ducurnenten- zaak betrtffende het Fransch Belgisch geheim militair accoord te zullen aandringen. De Kamer besloot, deze interpellatie volgende week Dinsdag aan de orde te laten komen. Sterftest at istiek. Volgens de Sterftestatistiek over 1928 is in dit jaar het laagste sterftecijfer tot nu toe geboekt. In het bijzonder vermindering van le zuigelingt-nsterfte. De voornaamste doodsoorzaak is de kanker. De meeste kanker komt voor in Zeeland. Nog steeds stijgt dit cijfer Ook hartgebreken nemen toe. Op de derde plaats de t b. c. Pneunomle daalt evenals de besmettelijke ziekten. Belastingverlaging. De Eerste Kimer heeft met 26—8 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot afschaffing van de Verdediglngs beiasting II en van de opcenten op den suikeraccijns De opcenten op de inkomsten belasting zullen 1 Mei 1933 waar schljnlijk gehalveerd kunnen worden. Drankwet. De nota van wijziging zijn belang rijke veranderingen gebracht in het wetsontwerp tot regeling van den kleinhandel in alcoholische dranken. O. m. wordt het verkoopverbod voor zwak-aicoholische dranken in winkels er uitgelicht, als ook de bepaling inzake plaatselijke keuze. De weldadigheidspostzegels. Volgens voorloopige opgave hebben de Weldadigheidspostzegels voor het kind dilm3al opgebracht ruim 1157.000 De opbrengst van de orentbriefkaarten zal ongeveer f 32.000 bedragen, zoo dat in totaal een opbrengst van ruim f 180 000 te verwachten ïs. Verleden jaar waren de cijfers voor de postzegels f 110 742 en voor de briefkaarten f 16,454, te zamen f 127,196, De minister van binneni. zaken en landbouw heeft bepaald, dat de op brengst der weldadigheidspostzegels voor het kind zou zijn ten bate van het bescherming en hulp behoevende kind in 't algemeen, mtt uitzondering van de zuigelingenverzorging. De centrale propaganda commissie roept ru op alle vereenigingen, die verzorgen zieke, zwakke, blinde, doove, doofstomme, achterlijke, idiote, gebrekkige, verwaarloosde of misdadi ge kinderen, zich aan te melden uiter lijk 1 Februari, as. bij de secretaresse jkvr. mr M. J. E. B. Aising von Geu- sau Nicnla'H'rpat 17 Den Haag. ORUNEN Loop der bevolking in '29 Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1928: mann 1707, vrouw. 1626, totaal 3333. Geboorten '29 56 m., 45 vr. totaal 101 Vestiging 46 m 56 vr. totaal 102 Totaal 203 Overlijden 28 m 24 vr., totaal 52 Vertrek 77 m., 84 vr., totaal 161 Totaal 213 Aizoo vermindering der bevolking in 1929: 3 m7 vr. totaal 10. Bevolking op 1 Januari 1930: 1704 m., 1619 vr. totaal 3323. In 1929: Levenloos geboren 2 vr. Gesloten huwelijken 26. Overleden beneden het jaar 12. DRUNEN. Woendagavond vierde de C.J.V. .Kleine Kracht" haar 3e jaarvergadering. De belangstelling was slechts matig. Nadat de bijeenkomst geopend was met het zingen van Ps. 103 1 las de Voorzitter, Ds v. d. Vlugt een hoofdstuk uit het Evangelie van Matheus voor Hierna brachten de Secr. en Pen ningmeester hun jaarverslag uit, welke onder dankzegging werden goedge keurd. De Bijbelinleiding werd gehouden door het oud-lid P. van der Vlugt, die op duidelijke wijze de gelijkenis van de talenten uiteenzette. Vervolgens hield de Voorzitter een causerie over de nieuwe opgravingen in verband met het Nieuwe Testament Op interessante wijze toonde spr. aan, wat er door de opgravingen in Egypte en omliggende landen in verband met den Bijbel is aan het licht ge komen. Hierna werd gepauzeerd waarin de aanwezigen op versnaperingen wer den onthaald. Na de pauze werd opgevoerd een schets uit een letterkundig boek, ge titeld .De Schuldbelijdenis". Zonder de overige spelers te kort te doen mogen we zeker wel een woord van hulde brengen aan den jhr T. van der Vlugt, wrike in de hoofdrol als „Ds. Walter" natuurlijk spel te genie ten gaf De afgevaardigden van Heusden en Waspik brachten vervolgens hunne ge ukwenschen over. Na nog eenige voordrachten van D. Molenbrugge en T. v. d. Vlugt werd deze goedgeslaagde jaarverga dering gesloten met het zingen van gezang 96 1. CAPELLE. Op 22 dezer gaf de ge mengde zangvereen. ,,'t Rozenknopje" alhier in de zaal van den heer W. de Reijer te Raamsdonksveer een uitvoe ring, die als gewoonlijk, uitstekend ver zorgd en geslaagd mag heeten. De zaal was reeds eenige dagen te voren zou goed als uitverkocht. Nadat de vice- voorzitter, de heer Adr. M. Verheijden, de aanwezigen welkom geheeten had, werd onder leiding van den heer N. Snijers met de afwerking van het niet zorg samengestelde programma begon nen. De verschillende nummers, zoowel voor als na de pauze, werden onberis pelijk uitgevoerd en oogstten een wel verdiend applaus. Ook het komische gedeelte werd uit stekend verzorgd en viel zeer in den smaak der aanwezigen. In de pauze werd tot stijving der kas van de ver eeniging een verloting georganiseerd, die een gunstig onthaal vond en even eens uitstékend geslaagd mag heeten. In verband met deze verloting richtte de vice-voorzitter zich tot de aanwezi gen met een warme aanbeveling voor deze te houden verloting. Spreker bracht in 't algemeen naar voren, dat bij concoursen veel te veel met gouden medailles en kransen wordt gewerkt en bepleitte meer flinke geldprijzen, zoo als dit op het Capelsche concours heeft j plaats gevonden. De meeste goede ver eenigingen gaan ten gronde aan de te- I genwoordige hooge kosten, die aan concoursen en uitvoeringen zijn ver bonden. Met groote geldprijzen uit te loven, brengt men het peil der kunst op steeds hooger trap. Het zal overal wel hetzelfde zijn als te Capelle, dat steeds teveel geldelijke offers van de i werkende leden en het bestuur ge- j vraagd worden. Dit was dan ook de reden, dat de vereeniging, zoowel te Capelle als te Raamsdonksveer een i kleine verloting op touw zetten. Na de afwerking van het programma bracht de vice-voorzitter den aanwezi gen dank voor de belangstelling en werd de vereeniging een „tot weer ziens" toegeroepen. De heer N. Snijers mag tevreden zijn met het gepresteerde, want er is dien avond door ,,'t Rozenknopje" goed werk geleverd. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. Ewoldt uit Raamsdonksveer. Voor de Ned. Herv. Gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des avonds 6 uur op te treden de heer Kannemeijer, zende ling onder de Israëlieten, uit Amster- *g dam. Des morgens half tien leesdienst Het muziekgezelschap „Kunst» Arbeid" zal a.s. Dinsdagavond half acht! in de zaal van den heer L. F. v. Dongen alh„ onder leiding van zijn directeur dhr. A. Christ, voor leden en dona-1 teurs een uitvoering geven. Het pro gramma vermeldt een 7-tal muziek nummers, terwijl het duo Damrae Princenhage zoowel voor als na df pauze eenige komische nummers te' beste zal geven. Daartoe uitgenoodigd zal de too- neelvereeniging' der afd. Volksonder wijs voor de leden der afd. Tlburg va» Volksonderwijs aldaar op Donderdag 30 Jan. a.s. en Zaterdag 1 Febr. d.aj opvoeren „Beurskoorts" blijspel in drie bedrijven. Waalwijk, 10 Jan. 193" Varkens 117-122. M.' vinden het nu eenmaal prettig om er leuk uit te zien. Kunstmiddelen heb ben we daarbij niet noodig - geen poeder of rouge. Het regelmatig gebruik van )/Swuu Ladies Old Lavender Soap 43952 met haar zacht, donzig schuim en de frissche na tuurlijke geur der lavendel bloemen geven de huid een blijvende en natuurlijke schoonheid. Groot formaat 20 cent Klein formaat 12 V* cant The Crown Soap Work* Apeldoorn Hollend,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6