mVAN HEI ZUIDEN derde blad. i I 1 Des avonds i i STER-TABAK STER a PUROL Keunen-Malingré's I I n B I I I Jenever, Brandewijn, Cognac, Zoete Schillen- bratidewijn. etc. pj0. 8. Zaterdag 25 Jan. '30. 53e Jrg. Twee schoolmakkers twee sportbroeders vrienden ïti vreugde en leed, bij nederlaag en overwinning! Eén van gedachte enbeiden ge nietend van hun geliefde In het genot van deze heer lijke tabak ligt de krach tigste bezegeling van hun hechte vriendschap. TABAK MAAKT VRIENDEN "fte PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 24 Jan. 1930. Burgemeester Moonen. In de jongste Staatscourant lezen we, dat met ingang van 12 Februari de EcfeJachtb heer E. C. J. Moonen is herbenoemd tot Burgemeester van Waalwijk. Met instemming nemen we van dit koninklijk besluit kennis Nu Burge meester Moonen zijn eerste zesjarige regeeringsperiode voor deze gemeente afsluit, is er wei aanleiding een oogen- blik bij dit feit stii te staan. Toen de Edelachtb. heer Moonen 1 Maart 1924 zijn burgemeestersambt met vertrouwen aanvaardde, nam hij onge fwijfeld een zeer zware taak op zijn schouders En wel om verschillende redenen. Ten eerste als opvolger van Burgemeester Smeele en de omstandig heid dat de heer Moonen zich nu in een voor hem geheel nieuwe werk kring moest bekwamen. Maar de wijze waarop hij zijn militaire loopbaan afsloot, rechtvaardigde alleszins de verwachting, dat hij zich spoedig als Burgemeester zou hebben ingewerkt op een wijze die niet anders dan waar deering zou afdwingen. Een ander feit, dat aan den nieuwen burgervader van Waalwijk bijzonder zware eischen zou stellen is dit, dat voor ongeveer zes jaar talrijke groote vraagstukken om dringende oplossing vroegen. Voeg daarbij dat reeds lang op verschillend gebied belangrijke voorzieningen moes ten worden getroffen (we noemen den verderen uitbouw van 't woningvraag stuk) en men begrijpt, dat den nieu wen burgemeester hier een zwaar arbeidsveld wachtte. Hadden we voor het eerste punt vertrouwen In zijne leiding, ook in dit laatste zagen we hoopvol de ont wikkeling en uitbreiding onzer plaats tegemoet. Want de heer Moonen bracht een voor een burgemeester oimisbaren karaktertrek mee: onder nemingslust. Van die gezonde ondernemingslust, gesteund door energiek willen en werken, zagen we al spoedig de tast bare resultaten. Bij elke raadsvergade ring bleek, dat Burgemeester Moonen z'ch in korten tijd en steeds beter in de vraagstukken der gemeentelijke huishouding wist in te werken. Hij wist daarbij al spoedig van een goed leiderschap blijk te geven en toonde zich een vlot spreker en debater. De vergaderingen hield hij steeds op peil cn met overtuiging verdedigde hij de voorstellen van B en W. En al waren we 't niet met ai zijn opvattingen en voorstellen eens, alsook de wijze waarop hij eenige malen de taak en bevoegdheid van het Dagel Bestuur interpreteerde en de Waalwijksche toestanden beoordeelde, dat belet ons evenwel niet, groote waardeering te nebben voor zijn arbeid. Zooals we in den aanvang reeds schreven, wachtten voor zes jaren JlSIgchillende vraagstukken hun ooi Het gouden echtpaar Van Mee uwen—Honings, met familie, temidden van bruidjes en buurt, voor hun versierde woning. sing. Burgemeester Moonen heeft de diverse vraagstukken vrijmoedig en objectief onder de oogen gezien. En toen hij hun draagwijdte kon vast stellen, beeft hij niet geaarzeld om de hand aan den ploeg te slaan. Zoo noemen we het scheppen van meer goede woongelegenheid, speciaal voor de arbeidersklasse. Wathetresul taat van des burgemeesters ijveren en werken is geweest, zien we in de St. Antonius parochie. Daarvoor kan men niet anders dan hulde en waardeering hebben. Maar niet alleen de volks huisvesting vroeg dringende voor ziening. Er moesten meer groote plan nen verwezenlijkt worden. Wanneer we trouwens deze zes jarige periode over zien dan valt direct in het oog, dat er onder leiding van den Burgemeester zeer veel tot stand is gebracht. En niet in richting, neen, op algemeen terrein heeft Burgemeester Moonen zich bewogen Zoo wijzen we nog op het stratenplan, den bouw van een modern slachthuis, de belangrijkever nieuwing van de Gasfabriek, Scholen bouw in de S'. Antonius- en de St. Clemensparochie, het uitbreidingsplan, enz. En sedert meer dan een jaar wordt reeds gewerkt aan het nieuwe Raadhuisplan. De belangrijke verbete ring van de Grootestraat heeft ook reeds de yolle aandacht van den Burgemeester en zijne medehelpers. We zien hieruit, dat de eerste re geer periode van burgemeester Moonen voor onze gemeente zeer vruchtbaar is geweest en vertrouwen geeft in de toekomst. Daarom verheugen wij ons over deze herbenoeming. Wij bieden hem or.ze gelukwenschen aan en hopen, dat hij onder Gods zegen nog vele jaren, met objectieve onpartijdigheid en eerlijkheid, waarvan hij steeds blijk gaf en met waardeering voor wat leeft en groeit in onze plaats, zijn krachten aan de belangen der gemeente zal geven. Wij meenen ook dat een gelukwensch tevens aan de gemeente, dit kort woord mag besluiten. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Vrijdag 31 Januari 1930, des nam. 7 uur ten Raadhuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: 2. Stemming over het voorstel Pul lens betreffende vaststelling van den verkoopprijs van de aangkochte Rijks bouwterreinen in de Mr. van Cooth- straat. 3. Voorstel van Burg. en Weth. om het aanbod te aanvaarden van het Centraal Bureau voor Verificatie be treffende controle op de administra- tiën v. Slachthuis, Hypotheekbank en Gemeentewerken. 4. Voorstel van Burg. en Weth. be treffende verlenging huurovereen komst met P. J. C. Loeff voor verhu ring wegbermen Baardwijkschestr. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende aankoop van 150 Amerikaansche eiken voor be planting van den Winterdijk in voor malig Baardwijk. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der politie verordening in verband met 'n schrij ven van den Commissaris der Konin gin inzake rupsenbestrijding. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om 25.beschikbaar te stellen als extra-contributie over 1929 aan de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten, voor de aanklee ding der bestuurskamer in het te stichten vereenigingsgebouw. 8. Voorstel tot vaststelling van 'n reglement voor de commissie van toe zicht op het Gemeentelijk nijverheids onderwijs (gemeente-avondteeken- school). 9. Benoeming van 2 leden der on der 8 bedoelde commissie. 10. Reclames straatbeiasting. Benoemd. Als tijdelijk plaatsvervanger van den heer Jac. Bergmans is tot leeraar aan alhier benoemd dhr. G. de Moree uit Breda. Noordbr. Chr. Boerenbond afdeeling Waalwijk. De plaatselijke afdeeling van den N. C. B. hield Woensdagavond hare jaarvergadering in het Patronaatsge- bouw te v m. Baardwijk In zijn openingswoord wenschte de voorzitter de heer j van Loon alie leden een zalig nieuwjaar en sprak zijn voldoening uit over de drukke opkomst op deze vergadering. Met het oog op den tijd, die den spreker van dtezen avond nog voor het vertrek van zijn irein disponibel had werd allereerst het woord aan den heer v. Tuil gegeven tot het houden van zijne iezing over de veevoeding. Ditzelfde onderwerp, aldus spr. is ook door den spreker van de vorige aigemeene ver gader ir, g behan deld. doch dit thema is zoo uitge breid dat er we"! een tiental lezingen mede te vuilen zouden zijn. Na te hebben uiteengezet waarom het vee meer voedsel noodig heeft dan voor het dierlijk lichaam noodig is en dat alleen bij doelmatig samengesteld voeder het grootsie profijt van het vee kan worden verwacht, hetgeen ook door den vorigen spreker duidelijk was verklaard, schetste de heer van Tuil met tat van voorbeelden uit de practijk het groote rut en de nood zakelijkheid eener g.ede drinkwaier voorziening voor het vee. Niet alleen in den stal doch ook buiten in de wei moet voor goed drinkwater worden gezorgd Maar al te vaak laat dit veel te wenschen over en moet het vee in een vuile modderpoel zijn dorscht zien te lesschen. Waar het anders niet aan wezig is moet men niet tegen het slaan van een Nortonpomp of het aanleggen van een gemetselden bak opzien. De kosten worden ruimschoots vergoed door den beteren toestand van het vee. Ook in den stal moet men, vooral bij gebruik van veel droog voer, voor voldoende en goed drinkwater zorgen tweemaal per dag is dan niet vol doende. Op welke wijze men het meest practisch een watervoorziening hiervoor kan laten aanleggen wordt door spr, duidelijk uiteengezet. Verder besprak de heer v.Tuil het bezigen van keukenzout bij de vee voeding en ook bij het binnenhalen van den hooivoorraad. Bij droog hooi kan men 4 K.g. zout per 1000 K.g. hooi uitstrooien waardoor het minder stoffig wordt en smakelijker blijft voor het vee. Bij het nat binnenhalen moet meer zout bijgevoegd worden, om te voorkomen dat het hooi door broeiing veel van zijn voedingswaarde zou ver liezen. Na nog te hebben uiteengezet welke percentages aan kalk en fosforzuur, vet, zetmeel en eiwit de verschillende voeders moeien bevatten, beval spr. ten zeerste de oprichting van fok en controlevereen.igingen aan. Met feiten uit de practijk loonde spr. aan hoeveel dergelijke vereenigingen lot verhooging der rendabiliteit van den veestapel bijdragen. Al is momenteel de boerderij niet zoo rendabel toch zou spr. alle boe ren willen aan sporen op de boerderij te blijven en niet zooals hij in Eind hoven kan constateeren naar de stad te trekken om in de industrie te gaan werken. Met de beste wenschen voor 1930 voor alle leden beëindigde spr. zijn leerzame voordracht. Namens alle aanwezigen zegde de voorzitter den heer v. Tuil hartelijk dank. Door den secretaris den heer van Spaar donk, werd hierna het jaarver slag over 1929 uitgebracht. Als voor naamste bijzonderheid stippen wij hieruit aan dat bij het begin van dat jaar de schuld nog bedroeg f 8978 73 in loopende rekening en f 541.56 op voorscholboekje, dus samen i 9520,29, terwijl aan het einde van 1929 de totaal schuld nog f 8670.03 bedroeg, zoodat de finanticelea toestand veel beter is geworden. Tegenover deze het pakhuis, maaimachine, enz. De rekening wordt zonder opmer king goedgekeurd. De secretaris deelt verder mede dat op het Stations—emplacement een wagon kolen slaat. De leden die als nog hiervan wenschen te ontvangen kunnen ze aldaar komen afhalen a f 1 80 per 80 K.g., anders zullen zij in het pakhuis worden opgeslagen. Bestellin gen op anlhiaciet die nog wachtende is kunnen nog bij den secretaris wor den opgegeven, zoo ook bestellingen op super, zaaihaver en alle kunstmest stoffen. Half Februari kan de super en over 10 a 12 dagen reeds het slakken- meel verwacht worden. Nadat nog een schrijven is voorge lezen waarin het vakblad „de R K. Boe renstand* ten zeersie wordt aanbevolen, wordt overgegaan tot ifining der con tributie, waarna sluiting. Gouden Bruiloft Binnen het tijdsverloop van eenige maanden is het voor de tweede maal, dat we aan het Hoekeinde getuigen waren van een gouden bruiloft. Het buurt- en feest-comité dat zich bij de versiering van het gouden hu welijksfeest van het echtpaar van den Broek—van Besoijen indertijd zoo ver dienstelijk heeft gemaakt, kweet zich ook Donderdag bij de huldiging van het gouden paar Van Meeuwen Honings op bijzondere en alleszins lofwaardige wijze van haar taak, Reeds weken vóór het aanbreken van dezen heugelijken dag is het Co mtfé, daarbij spontaan bijgestaan door de geheele buurt zoowel oud als jong druk in de weer geweest om dezen feestdag voor hel echtpaar van Meeuwen Honings tot een onvergete- lijken te doen maken Er werd ijverig gecollecteerd, vergaderd en gerepe teerd, kortom men deed alles voor een zoo grootsch mogelijke huldiging. Bij al die voorbereidende werkzaam heden, waarbij men zoozeer op elkan ders steun, vertrouwen en medewer king moest kunnen rekenen, heerschte steeds een prettige en aangename stemming waarmede tevens weer eens aan den dag trad de uitstekende ver houding welke er onder de buurt schap van het Hoekeinde heerscht. Den dag voor de huldiging had de buurt voor de woning van het gouden paar een keurige versleringen aange. bracht De feestdag werd naar aloude en katholieke traditie ingezet met een H. Mis, welke Ie negen uur in de pa rochiekerk van Sf. jan werd opgedra gen. Het gouden paar en familie werd per auto naar de kerk gereden, daarbij begeleid door talrijke bruidjes en niet te vergeten onze kranige gardes d'hon- neurs. De feestelijke stoet trok heel wat belangstelling en werd op straat, bij de kerk en thuis verschillende malen op de gevoelige plaat vastgelegd Na de H. Mis verzamelden zich de dames en heeren van het Comité in de versierde zaal van den heer van Berkel, waar juffrouw v. Berkel een smakelijke koffietafel gedekt had. Het comité toonde zich voor deze vrien delijke beiangelooze attentie natuurlijk zeer erkentelijk. Ten huize werd het gouden paar nu allereerst gehuldigd door zes bruidjes die om beurten een heilwensch uit spraken. Daarbij boden zij namens de kinderen van de geheele buurt een fraaie bloemenmand aan. Het gouden paar toonde zich voor deze oprechte kinderhulde zeer gevoelig. Te ongeveer half twaalf verscheen het feest comiié aan de woning van het gouden echtpaar. Namens de buurt en het comiié voerde de heer J. Hoffmans, voorzitter van het comité het woord. Hij wees in korte maar krachtige woorden op de groote beteekenis van dezen dag. Zulk een dag stemt allen tot verheuging, vooral in dezen tijd waarin zooveel aanvallen worden gedaan op het hu welijk. Bij de vele gelukwenschen die het gouden paar vandaag bereiken, wil de buurt ook gaarne de hare voegen. moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct., Tube 80 ct. huwelijksirouw. en heeft allen lof voor den stuurman, die onder Gods zegen en bijgestaan door zijn vrouw, het hu welijksbootje om de gevaarlijke levens klippen wist te sturet?. Het comiié en de beurt wil het echter niet alleen bij hartelijke woorden laten. Namens de geheele buurt bood spr. aan het gouden paar een paar mooie leunstoelen aan daarbij de hoop uitsprekende dat het hen gegeven moge zijn, nog lange jaren in rust er van te kunnen genieten. De heer G. van Meeuwen dankte namens ,zijn oudeis, zuster en broers voor de huldiging aan zijn ouders ge bracht. Hij gaf de verzekering dat deze grootsche huidigir.g bij allen in dank bare herinnering zal blijven voortleven. Bijzonder brengt spr. dank aan het comi voor het mooie cadeau. Spr. verklaarde, dat zijn ouders en familie leden zeer dankbaar zijn zijn voor de sympathieke belangstelling van alle „Hoekelingen". Talrijk waren de gelukwenschen die de feestelijke oudjes nu in zeer ver schillenden vorm, zooals telegrammen, bloemen, efc. mochten sr.tvangen. Ook van buiten het Hoekeinde was er be langstelling. Zoo zagen wij o a. den ZeerEerw. heer pastoor van Rielende Eerw. heeren kapelaans uit de parochie van St. jan, Burgemeester Moonen en vele anderen. Des avonds werd het feest in groote stijl door de geheele buurt in de zaal van den heer van Berkel voort gezet. Tevoren brachten de Harmonie St. Crispijn en de Liedertafel Oefening en Vermaak", een serenade. Het program voor den feestavond was keurig verzorgd en zeer uitgebreid. Als we het juist hebben, bevatte het meer dan twintig nummers, waaronder er zeer aardige bij waren, zooals b v. de harmonie van Knuppelveen. Een zeventientai dames had met de op. voering van dit nummer zeer veel succes. Waarlijk, aan preftige, onverdeelde feeststemming heeft het niet ontbroken. Zoowel het gouden paar als het comité en de buurt kunnen met zeer veel genoegen op dezen prachligen feestdag terugzien. Iemand met een goed geheugen, deelt ons mede dat in onze gemeente nog 13 paren in ieven zijn, die de gouden bruiloft reeds gevierd hebben. Stationsstr. No. 50 WAALWIJK heeft thans voorradig gevuld met 43940 bekende prima Algemeen Groene Kruis, Zooals uit achterstaande advertentie blijkt wordt Donderdag 30 Januari, 's avonds half acht, in het Wijkgebouw aan de Mr. van Coothstraat de jaar vergadering van het Groene Kruis gehouden. De agenda blijkt zeer be langrijk te zijn. Aan de orde komt de veelbesproken kwestie van de huis- verzorging. Wii vernemen dat het bestuur een zeer aannemelijk voorstel zal indienen, waardoor de leden in geval van ziekte tegen minimale kosten de beschikking kunnen krijgen over een huip in de huishouding. Vooral voor de fabrieksarbeiders, die wanneer de huisvrouw ziek is of om andere reden het bed moet houden, dikwijls van vrouwelijke hulp verstoken zijn, lijkt ons deze zaak van groot belang. Bovendien zal op de vergadering het woord worden gevoerd door dr. Bader, de rijksinspectrice van de Volksgezond heid te Arnhem. Wij vertrouwen dat de vergadering druk zal worden be zocht. W.G. V. Naar wij vernemen heeft de heer A. Princen ontslag genomen als leider van de Waalwijksche Gymnastiek- vereeniging. Ofschoon de heer Princen aigemeene of persoonlijke redenen kan hebben die men heeft te eerbiedigen, gelooven wij toch, dat zeer velen zijn besluit zullen betreuren. Dhr. Princen was een bekwaam leider en een uit stekend paedagoog. Hij was een van de oprichters der vereeniging en vanaf de oprichting, 12 Jan. 1896, leider. De prestaties van W.G. V. stonden op hoog peil, getuigen de wel geslaagde uitvoeringen der laatste jaren en de successen welke men buiten Waalwijk op verschillende sport— en lurn wedstrijden behaalde. Hem hiervoor openlijk hulde en dank. R.K. Middenstandsvereenlging Waalwijk - 'f V':

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9