Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. RÖÖDÊ ROZEN. n*E 33 HEERENBAAI FEUILLETON 53e JAARGANG. 9. dit nummer bestaat uit drie bladen. UITGAVE s WAALWIJ KPOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. M. Teleur.-Adres: ECHO. eerste blad. GEMEENTEKAAD. VLIJMEN. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrfldagavond onder voorzitterschap van den Edelachib. heer Burgemeester van Afwezig met kennisgeving het lid Sprancers. J Voorzitter. In deze eerste vergadering van't nieuwe jaar heet ik U allen wel kom. Ik hoop, dat 't U en Uwe ge zinnen in alle opzichten naar wensch zal gaan en onze gemeente voor ram pen gespaard blijde. Mogen de uit komsten van den land. en tuinbouw en de mandenindustrie ook aan de verwachtingen beantwoorden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. v Halder Als oudste lid voel ik ml gedrongen U dank te zeggen voor uwe wenscnen. Namens den Raad wensch ik U en Uw gezin ook alle soeds en hoop. dat onze gemeente onder Uwe leiding moge groeien en bloeien. Voorzitter. Dank U. Ingekomen stukken. Eenige goedkeuringsbesluiren van Oed. Staten. Proces-vei baal van kasopname bij Qemeente—ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. Al deze S'ukken werden voor kennisgeving aangeno men. Herbenoeming lid Schaarcommissie wegens periodieke aftreding van j. v. d. Udenhout. Het aftredend lid van den Udenhout werd met algemeene stemmen herbe- ftoemd. Onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen liet hij zich deze herbenoeming welgevallen. Nota van aanmerkingen van Oed. Staten op de Qemeentebegrooting. De Voorzitter licht toe, dat de aan merkingen slechts van administratieven aard zijn. Een en ander wordt ter afdoening gerenvcyeerd naar B en W. Verzoek van de Oranje vereeniging steeds Wybert-tabletlen meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. om subsidie Voorzitter. We behoeven hiervoor geen extra post op de begrooting te brengen, omdat we reeds f 125.op de begrooting hebben gebracht voor Volksfeesten. Wij stellen U voor om een subsidie te geven van f 75 voor de viering van Koninginnedag. Maar we zouden er de bepaling bij willen doen opnemen, dat een eventueel feestprogram aan de goedkeuring van B. en W. moet worden onderworpen en na afloop rekening en verantwoor ding moet worden gedaan. v. Heesbeen. Is 't de bedoeling om alteen subsidie te geven als er Ko- ninginnefeest gevierd wordt? Voorzitter. Ja v. Engelen. Ik dacht niet, dat men met een dergelijk voorstel zou komen. In de vorige vergadering is er gezegd, dat we op subsidies moesten bezui. nigen. Bovendien zal de kermis er onder lijden, want 't Konlnginuefeest valt er vlak voor. Voorzitter, 't Gaat hier ullslultend over een kinderfeest, dat ten doel heeft, liefde voor het vorstenhuis aan te kweeken. Als hier gesproken wordt over bezuiniging is het niet de bedoe ling om alle verzoekschriften af te wQzen. v. Engelen. Maar is het dan niet mogelijk om de kermis te verzetten Voorzitter. Dat is nu niet aan de orde. v. Engelen. Maar velen zullen nu schade ondervinden. Als de kermis Voorzitter Mijnheer van Engelen we moeten ons aan de orde houden. Het gaat hier nu over 't Koninginnefeest. Wagenberg Wordt er dien dag ook geen school gegeven. Voorzitter. Neen Conform voorstel B. en W. wordt besloten. Adres van de bewoners der ver lengde Kerkstraat om verbetering van die straat. De Voorzitter stelt voor. dit adres te verwijzen naar de begrooting 1931. Thans kan men nog geen besluit ne men, omdat men ook eerst dient af te wachten de uitkomsten van de nieuwe wet regelende de fhantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. De Raad gaat hiermede accoord. Adres van de N.V. Wagenberg— Festen houdende verzoek om grond ruiling van een gedeelte van het Marktveld, zulks voor uitbreiding der tabriek. Voorzitter. Dit verzoek is pas heden morgen ingekomen Wij hebben de aanvrage zeer sympathiek ontvangen en zullen in de volgende vergadering met een voorstel komen. Ten slotte werd nog een kleine be grotingswijziging goedgekeurd. Rondvraag. v. d. Udenhout. Heeft de opmeting van de Priemsleeg al plaats gehad? Voorzitter. Neen nog niet. De op- dracht daartoe Is wel gegeven. Het lid M. Boom wijst op de nood zakelijkheid van verlichting achter zijn woning waar een druk verkeer is. Voorzitter. Ik zal het eens onder zoeken en In het Dagel. Bestuur be spreken. v. Halder. De lamp op de hoek van de Priemsteeg heeft in langen tijd niet meer gebrand. Voorzitter. Als U maar even bij mij was gekomen dan had ik al lang op* van „De Echo van het Zuiden. door HEDWIG COURTHS-MAHLER. dracht gegeven. Met dergelijke zaken behoeft men niet te wachten tot er raadsvergadering is. Het lid H Boom vraagt waarom de tijdelijke hulp voor de politie is stop gezet. Voorzitter. Ik heb niets stop gez°t, de man deed 't zelf. Hij ontvangt f 0 40 oer uur en zegt, dat zulks veel te weinig is. En ik ben niet bevoegd om meer te geven. v. Heesbeen. Kan de politie nie» eens in den Polder komen? Voorzitter. Ik zit maar met twee menschen en die kunnen toch niet overal zijn. Een vaste kracht aanstel len verdient nu geen aanbeveling, omdat de annexatie van gemeenten weer ter sprake komt. Wanneer dat er doorkomt, dan krijgen we natuurlijk een geheele reorganisatie, ook van de politie. Maar wil de raad intusschen voor een tijdelijke kracht meer uitge venIk kan er mij wel mee veree nigen H. Boom. Ik hoop. dat de Raad de proef zal nemen, 't Is een algemeen belang. v. Halder. Ik ben er ook voor. De baldadigheid van de jeugd zal ook minder worden, 't Heeft al wat ge- loipen. Ook in den polder. Je ziet ix nu geen mollenvangers meer. Besloten wordt aan de tijdelijke hulp voor politie een vergoedfng te geven van f 0.60 per uur. HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raac dezer gemeente gehouden op Vrijdag 24 Januari, De Raad was compleet. Punt I. Notulen der vorige verga dering. Na voorlezing werden ze onveranderd goedgekeurd. Punt II. Mededeeling van Ingekomen stukken. Ingekomen waren 1 Besluit van Ged. Staten om de beslissing inzake de rooilijn; 2. Brief van den Heer G. v. Ever- dingen, vermeldend, dat hij zijn her benoeming tot lid van het college van regenten der Godshuizen aanneemt 3. Idem van den heer Hub. Crijns, die zijn herbenoeming aanvaardt als lid van de plaatselijke Comm. v. Toezicht op het L. O. van ECHTE FRIESCHÊ 20-50ct.perons 4. Jaarverslag over 1929 van het hoofd van den Vleeschkeuringsdienst; 5 Idem van het correspondentschap der Volkshuisvesting 6. Besluit van Oed S'aten goed keurende de geldleening van f 12000 bij de Godshuizen 7. Idem met betrekking tot den aan koop van een inschrijfire in het Grootboek van 11200 h 2,/J°/0; 8 Idem van een wijziging der Gem. begrooting 1929. 111, Rekeningen over 19^8 en begroo tingen voor 1930 van de Godshuizen. Deze waren nagezien door een com missie bestaande uit de Heeren de Mol, Schmithusen en Mr. Ruitinga. De laatste brengt als rapporteur verslag uit en zegt, dat er alleen te bemerken valt. dat een vijftal gekwiteerde bevel schriften niet geddecd zijn. De Voorzitter zegt dit denSecr. der GodshuizeH te zullen overbrengen en legt uit, hoe hier een verschoonbare fout kan zijn Ingeslopen. Hierna stelt de rapporteur vo^r alles goed te keuren, wat de Raad doet IV. Vaststelling van de vergoeding bedoeld in art. 101 der lager onder- De minister keek zijn vorst niet ernstigen blik aan. Zijn fijn, verstan dig diplomatengezicht bloosde even. „Uwe koninklijke Hoogheid ver- oorlove mij u eerbiedig mede te dee- len, dat mijn dochter Josta Uwe koninklijke Hoogheid weet, dat zij mijn aangenomen dochter is - zicli met graaf Ramberg verloofd heeft. De hertog, een slanke, bijna magere, donkerblonde verschijning, keek ver- rast op. „Toch niet met graaf Rainer Ram- berg „Ja, met graaf Rainer Ramberg, j koninklijke Hoogheid," antwoordde de minister. Het gezicht van den hertog kreeg een vroolijke uitdrukking. Hij stak den mi nister zijn hand toe. „Mijn beste Excellentie, dat doet me oprecht genoegen Werkelijk, in lan gen tijd heeft geen bericht mij zoo ver heugd. Dat is me toch een bewijs, dat graaf Rainer eindelijk over dat heen is, wat ik eens hem en mijn zuster in den weg heb moeten leggen.' „Zoo is het, koninklijke Hoogheid. Graaf Rainer ziet de noodzakelijkheid in te moeten trouwen. Een innige sym pathie verbindt hem met mijn dochter, reeds van haar jeugd af. En met deze kalme gevoelens, die bij hem met een groote hoogachting gepaard gaan, heeft hij om mijn dochter gevraagd. En ook zij voelt veel sympathie voor hem. Maar ik hoop, dat het misschien juist daar om een gelukkig huwelijk zal worden. De beide karakters staan mij daar borg voor." „En ik, wensch van ganscher harte dat die hoop vervuld wordt. Waarlijk, 't heeft me dikwijls zwaar genoeg ge drukt, dat de graaf zoo heelemaal geen trouwplannen had. En vooral toen hij het majoraat gekregen heeft, heb ik dat sterk gevoeld. Al heeft hij ook nog een jongeren broeder, meer dan twee re- presanten van het oude gravengeslacht zijn er dan toch niet. Mijn hartelijke gelukwenschen dus. Ik zal het jonge paar persoonlijk geluk gaan wenschen. Naar ik hoop houdt graaf Ramberg zich nu in de toekomst niet meer zoo ver van het hof verwijderd als in de laatste jaren sinds nu, u weet, wat ik bedoel. Ziet u, sinds mijn zuster nu zoo verstandig geworden isv met haar twee zonen haar geluk in het huwelijk met groothertog Albert te zien, heb ik dubbel gewenscht, dat ook graaf Rai ner Ramberg zich zou troosten en een huwelijk aangaan. Het was mij inder tijd, dat weet u ook wel, zeer pijnlijk, mij tusschen mijn zuster en den graaf te stellen, toen ik van hun liefde hoor de. Zulk een groote liefde, dat zich bo ven alle standverschillen verheft, is zonder twijfel iets heiligs, dat men niet graag verstoort. En van mijn zuster houd ik zoo veel, dat ik haar graag voor het leed bewaard had. Maar ik kon noch haar, noch den graaf sparen, dat weet u wel, niet waar „Ik weet het, koninklijke Hoogheid, het ging niet anders. De hand van hare Hoogheid, prinses Helena was den groothertog Albert reeds toegezegd. Ik zelf heb Uwe koninklijke Hoogheid in dertijd in het besluit om deze verbin ding tot stand te laten komen, gestijfd. En al was het dan ook met een be zwaard hart, ik ben toch indertijd tot graaf Rainer gegaan, met het vaste be sluit hem te dwingen ook al kostte het moeite haar op te geven." De hertog zuchtte. „Ja, ja, Excellentie, dat was een moeilijke tijd voor ons beiden en ook voor die jongelieden, die elkaar niet wilden opgeven en zich weinig om po litiek en standverschil bekommerden Maar Goddank, nu is alles goed afge- loopen. En graaf Ramberg heeft een waardige opvolgster voor mijn zuster gekozen. Uw dochter, Excellentie, is een jonge vrouw met bizonder voor- I treffelijke eigenschappen. Mijn echt- enoote en ik waardeeren haar zeer. Ik verheug me er zeer over, dat juist zij gravin Ramberg wordt. Zij zal een waardige opvolgster van de mooie gra vin Gerlinde zijn. De graven van Ram berg hebben altijd de mooiste vrouwen gehad. En nu dank ik u zeer, Excel lentie, dat u mij deze verloving hebt meegedeeld, voor zij publiek is. In elk geval kan ik nu in een vertrouwelijken brief mijn zuster ervan in kennis stel len men kan niet voorzichtig ge noeg zijn. Als zij het bericht onver wachts in het publiek zou vernemen, kon zij zich verraden. Niet waar, dat is t ch begrijpelijk De minister boog het hoofd. „Uw koninklijke Hoogheid kan ver zekerd zijn, dat ik het zeer begrijpe lijk vind. Het was ook mijn eerste ge dachte. Uw koninklijke Hoogheid te be richten, voor het publiek werd.' De hertog knikte vriendelijk. „Ik dank u, Excellentie. U bent, zoo- als altijd, zeer beleidvol geweest. Wilt I u dus graaf Ramberg zeggen, dat ik hem morgen met zijn verloofde op een j particuliere audiëntie zal ontvangen, om het verloofde paar mijn gelukwen-1 schen te betuigen „Ik dank Uwe Excellentie in naam van het jonge paar voor deze gunst. Tegelijkertijd zou ik nog een eerbiedig verzoek willen doen." „Ga uw gang, Excellentie." „Mijn dochter weet niets van alles wat geschied is. Graaf Ramberg zoowel als ik hebben Uwe koninklijke Hoog heid ons volstrekt stilzwijgen verzekerd over deze zaak. Dit zwijgen is van zelf sprekend, maar ook tegenover mijn dochter willen wij het volhouden. En 1 daarom zou ik u ^eerbiedig willen ver- zoeken, dat ook Uwe koninklijke Hoog- heid tegenover mijn dochter geen woord daarvan sprak." „Maar natuurlijk vervul ik uw ver zoek, Excellentie, en dat te meer, om dat ook in het belang van mijn zuster het strengste stilzwijgen bewaard dient te worden. Nogmaals vriendelijk dank. En morgen om twaalf uur wacht ik het jonge paar." De hertog reikte zijn minister wel willend de hand tot afscheid en deze verwijderde zich. Toen hij door de vestibule van het hertogelijk kasteel ging, kwam juist het rijtuig van de hertogin voor. Zij kwam in gezelschap met den kroon prins, 'n frisschen, levendigen jongen van 13 jaar, van 'n wandelrit terug. Minister von Waldow trad terug om het liooge gezelschap te laten passeeren. Hertogin Elisabeth, een lieve, eenvou dige, sympathieke verschijning, zag hem, groette hem vriendelijk en sprak toen eenige woorden met hem, dat zij zijn dochter in haar nieuwe dogcart ge zien had. En de hertogin maakte hem glimlachend een compliment over zijn mooie dochter. Uit alles kon men bemerken, dat de minister bij de hertogelijke familie in hooge gunst stond. De minister verliet het kasteel. Hij legde den weg naar zijn woning te voet af, want deze voerde in een kleine tien minuten door de laan van het slotpark naar het Freulekasteeltje. Aan het eind van deze laan was een traliehek, waar door men op den straatweg kwam. Bij mooi weer was de minister ge woon dezen weg te gaan, wanneer hij bij den hertog ontboden was. Toen hij voor het Freulekasteeltje was aangekomen, reed, juist liet rijtuig van graaf Ramberg voor, die zijn ver loofde en haar vader een bezoek wilde brengen. De beide heeren begroetten elkaar en liepen gearmd door de vesti bule de trap op. De minister liet zijn dochter zeggen, dat graaf Ramberg er was. Wordt vervolgd. WOENSDAG 29 JANUARI 1930. De Echo van het Zuiden, faalwykscbe en Langstraatscbe Courant Dit blad rancliftBt WOHNSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.26. Franco per post door het geheel» tfjk L40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, «na, franco te eenden aan den Uitgever. Prfla der Advertentien 20 cent per regel; minimum 1.60. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel Advertentl6n moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om ulterLQk 0 nar In ona bealt der Ven* i.j VOihaft U unpifP fepb i»W«a««n. 11 pende» SEDERT 1753 10 i O

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1