MAGGIS SEIDERUSOEP wijswet ten behoeve der bijzondere scholen over 1928. B. en W. stellen voor dit overeen* komstlg de wet vast te stellen op f5 11 per leerling. V. Vaststelling van het voorstel op de sub 3 oedoeiue vergoeding over '30 Oe Voorzitter zegt dat 800/„ moet worden toegekend, doch stelt namens B. en W. voor de ronde som van f 4. per leerling toe te staan. Mocht hei bhjken te weinig te zijn, zoo kan altijd nog worden gcsupplieerd. VI. Verzoek van het bestuur der R.K. Bijzondere Jongensscholen tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbouwing der school. De Voorzitter zegt, dat wegens ver meerdering van het aantal leerlingen een klas moet worden bijgebouwd, de privaten en de speelplaats niet meer voldoen en denkelijk nog andere veranderingen noodzakelijk zijn etc. Overeenkomstig het voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. VU. Verzoekschriit om onthelfing van rioolbeiasting. De Voorzitter stelt voor ontheffing te verleenen aan den Heer Q van Everdingen, de familie van Bokhoven (Vughi) en Mej. van Dlem, daar de bedoelde personen werkelijk vooront heifi.ig in aanmerking komen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Vlll. Wijziging gemeente-begroo ting 1929. De Voorzitter leest voor, welke posten noodzakelijk op de begrootlug moeten worden gebracht in totaal vooi circa f850.— en zegt, dat deze uit gaven kunnen worden gedekt door dei post onvoorziene uiigaven en een paai nog inkomende posten. Uok dit voorstel wordt goedgekeurd IX Verzoekschrift van decalénoudeis om de kermis te verzetten. Verzocht wordt in hun belang en in dat der kermisbezoekers niet dt eersie helft der week, waarin Hemel vaartsdag valt, doch de laatste helli daarvan aan te wijzen, wat gemotiveero werd, terwijl de kermis te Drunen bovendien verzet is en voortaan begint met Pinksteren. Niemand had hiertegen bezwaar Hierna vroeg de Voorzitter, om even als andere jaren wederom verlof u bekomen voor B. en W. om de gewont jaaHijksche verhurtngen en verpachttn gen voor de gemeente te moger houden, wat werd toegestaan. Naar aanleiding van een verzoek van het lid Stap, in de vorige verg. gedaan, inzake verlichting bij den hoek van Vlamburg. deelt de Voorzitter mee. dat B. en W. zijn gaan zien, dat e nog al technische bezwaren aan ziji verbonden en dat bovendien de P. N E. M. daarvoor een bedraag vraagt var f 193 75 Bovendien gelooft hij niet. dat de plaatsing afdoende zal zijn. Het lid Ruitinga stelt voor desnoods de twee bestaande lantaarns te ver vangen door één en licht dat toe. Ook de heeren de Haan en Schmie husen mengen zich in de discussie, waarna besloten werd tot plaatsing. Bij de rondvraag vroeg het lie Ruitinga eenige inlichting omtrent dt rooilijn van het pand van den Heei Bouman. De Voorzitter zei hierop dat de heei B. onderhandelt met de Vereeniginj: „Hendrik de Keijzer" te Amsterdam omtrent aankoop en eersidaags dit onderhandeling zal zijn afgeloopen waarna de zaak beter kan worder, besproken. Niemand verder het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. REDE, uitgesproken in de ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk op 23 Januari 1930 door A. I. J. Smits, Vice-Voorzitter. Het eerste gedeelte van het verslag is opgenomen in het Derde Blad. De vorige maand iis het reeds niet on beduidende invoerrecht op schoenen in Duitschland ongeveer verdubbeld, prac- tisch neerkomende op absolute sluiting der grens. Zoo valt voor en na het bui- tenlandsch, afzetgebied weg en zal de ex port tot een onbeduidend kwantum worden gereduceerd, wanneer geen en kele tegenmaatregel kan worden geno men. Onder deze omstandigheden zijn voor het komende jaar grootere zorgen te voorzien en kunnen de verwachtingen voor bevredigende resultaten moeilijk hoog gespannen worden, tenzij, zoolang de exportbezwaren blijven aanhouden, een betere verhouding kan worden ge bracht tusschen productie en consump tie in eigen land. Veel is hiervan niet te verwachten, wanneer men ziet, dat nauwelijks, door welke oorzaak ook, een fabriek van ruim voldoende orders is voorzien of direct reeds wordt gedacht aan uitbrei ding en maar al te gemakkelijk terstond aan de uitbreidingsplannen uitvoering wordt gegeven. Wanneer later minder orders inkomen, wordt dan toch ge tracht de grootere productie te hand haven en worden orders aangenomen tegen prijzen gelijk aan of dikwijls ver beneden kostprijs. Ook hierin is een oorzaak te vinden voor de prijsverknoei ing, waarover ook reeds in het vorig jaaroverzicht werd geklaagd. Voor de lederindustrie was het afge loopen jaar, zeker voor wat het zoolle der betreft, zeer ongunstig. De geregelde daling van de prijzen der huiden, die op het einde van het jaar op een niveau zijn gekomen, dat on geveer 50% lager ligt dan eem jaar daar voor en de prijzen voor bepaalde soor ten lager liggen dan vóór den oorlog, had tot gevolg, dat voor bijna iedere partij huiden, die in bewerking werd genomen, verlies op de grondstof moest worden afgeschreven. De scherpe con currentie op de overvoerde binnen- landsche markt, die dwong tot leder- prijzen, die op de verlaging der leder- prijzen vooruitliepen, maakte winst op het product onmogelijk. Ofschoon over het algemeen minder is gewerkt dan an dere jaren, blijkt toch duidelijk, dat de zoollederproductie hier te lande veel te groot is in verhouding tot het binnen- landsch verbruik, zoodat een behoorlijk rendeerend bedrijf alleen mogelijk is bij grooteren export. Onder deze omstan digheden is het niet te verwonderen, dat, evenals voor zoovele andere bran ches, ook in de ledernijverheid werd ge dacht de gemeenschappelijke moeilijk heden te ondervangen* door het vormen van een kartel. De gedachtenwisselin- gen, die hieromtrent werden gehouden, konden echter nog geen resultaat ople veren. i Het Hollandsche fabrikaat heeft in 't buitenland een uitstekende naam, en zou daar gemakkelijk de markt worden veroverd, ware het niet, dat zoo goed als voor de schoenen, de grens (door in voertarieven nagenoeg afgesloten ls. De buitenlandsche tarievenpolitiek keert zich naar twee kanten itegen onze ledernijverheid. Niet alleen wordt de ex port onmogelijk gemaakt, doch kan de buitenlandsche nijverheid, door hooge tarieven beschermd, ook hoogere prijzen betalen voor de grondstoffen, ten na- deele van de Nederlandsche koopers. Sterk is dit euvel aan den dag getreden op de markt van Java-buffelhuiden, een huidensoort voor technisch leder aange wezen, waarvoor het buitenland onge hoord hooge prijzen betaalde. Een vergelijking van de daling der prijzen van de Europeesche en Zuid- Amerikaansche huiden met die van de Java-buffelhuiden toont aan, dat die ver geleken met de prijzen van 1928 voor de beide eerste soorten zijn gedaald met ongeveer 50%, die voor de laatste slechts met ongeveer 10%. De uitvoer voor alle zoolledersoorten liep terug, doch werd deze daling onge veer opgevangen door een vermindering van den import. De uitvoer van plantaardig gelooid zoolleder in huiden en croupons ver minderde blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek in gewicht van 469.049 Kg. tot 433.007 Kg. en in waarde van 1.292.555 tot 961.229; van afval zooileder van 560.636 Kg. tot 560.211 Kg. en in waarde van 694.717 tot 539.274. De invoer van zooileder in huiden en croupons verminderde in gewicht van 334.455 Kg. tot 273.145 Kg. en in waar de van 799.748 tot 617.939; van afval zoolleder van 338.362 Kg. tot 133.124 Kg. en in waarde van 417.932 tot 154.358. Afzetgebied werd in belangrijke mate verloren in Duitschland en Engeland en Nederi. Oost-Indië; echter gecompen seerd door toegenomen uitvoer in hoofd zaak naar België en Frankrijk en in min dere mate naar Amerika, Noorwegen, Denemarken, Oostenrijk en eenige ande re kleinere afzetgebieden. De finantieele resultaten van het be drijf waren over het algemeen zeer slecht. Bij het lage peil, waarop de hui- denprijzen thans zijn gedaald, mag wor den verwacht, dat de toestand voor het komende jaar zich gunstig ontwikkelen zal. Algemeen wordt aangenomen, dat verdere daling is uitgesloten, zoodat m®?r .^Waarschijnlijk is een langzame prijsstijging, waardoor van zelf de kans op winst op oudere in bewerking geno men partijen wordt vergroot. Bij de jaarwisseling was de huiden markt reeds vaster gestemd met een ten- denz voor hoogere noteeringen, terwijl ook de lederprijzen in betere verhou ding kwamen tot die der grondstoffen; in het algemeen kwam er meer vertrou wen in de huiden- en ledermarkt, waar door deze ook een levendiger aanzien kreeg. Duidelijk treedt aan den dag een stre ven naar verbetering van de kwaliteit van het product. Dit streven wordt ge stimuleerd door het aan de markt ko men van rubber en rubberpraeparaten in telkens nieuwe variaties. Kunnen de tegenwoordige lederprijzen blijven ge handhaafd, dan zal in de concurrentie met ledersurrogaten de positie van de goede kwaliteit gunstig blijven en zai bij de nu en dan oplevende belangstelling wanneer in deze surrogaten weder iets nieuws wordt gelanceerd, geen blijvend nadeel door de zoolleernijverheid zijn te vreezen. Tegen het einde van het jaar heeft de lederindustrie opgegeven het verzet te gen het ledercontrolestation, opgericht door de Schoenmakerspatroonsbonden, nadat door wijziging van de statuten van het station, aan de bezwaren der leder fabrikanten werd tegemoet gekomen. De overledernjj verheid ondervond evenals de zoolledernijverheid de nadee- 'ige gevolgen van de slechte markt van huiden en vellen, ofschoon de invloed daarvan op den gang van zaken niet zoo groot was als voor de zooJlederindu- strie. Vooral de tweede helft van het iaar gaf een aanmerkelijke verbetering, doordat de overlederprijzen in een be- lere verhouding konden worden ge bracht met die der grondstoffen. Voor enkele bedrijven waren op het eind van 't jaar de resultaten niet onbevredigend. De vraag naar gekleurd overleder blijft toenemen, terwijl ook voor bin- nenlandsch gebruik meer vraag is ge komen naar peau de suède, welk artikel nog steeds met succes in belangrijke hoe veelheden kon worden uitgevoerd, of schoon aan den export van overleder evenzeer telkens nieuwe moeilijkheden in den weg worden gelegd. Naast ande re verhoogde Italië kort geleden het in voertarief weer belangrijk. OVERLEDER. Invoer: Chroomgelooid overleder (Java- en Rundsbox) resp. in 1928 en 1929: .f 3.016.682 en 2.599.613. Ander chroomgelooid overleder resp. in 1928 en 1929: 6.399.723 en 5.219.257. Plantaardig gelooid overleder resp. in 1928 en 1929: 493.775 en 344.201. Lakleder resp. in 1928 en 1929: 527.305 en 1.042.125. Voeringleder resp. in 1928 en 1929: 2.596.706 en 2.382.170. Invoer in totaal resp. in 1928 en 1929: 13.034.191 en 11.787.366. Uitvoer: I Chroomgelooid overleder (Java- en Rundsbox) resp. in 1928 en 1929: 4.431.899 en ƒ3.912.312. Ander gelooid overleder resp. in 1928 en 1929: ƒ11.714.155 en 10.699.250. Plantaardig gelooid overleder resp. in 1928 en 1929: 179.650 en 345.733. Lakleder (geen uitvoer). Voeringleder resp. in 1928 en 1929 2.030.265 en 1.869.163. Uitvoer totaal resp. in 1928 en 1929: 18.355.969 en 16.806.458. De invoer van overleder, voeringleder inbegrepen, liep terug van 13.034.191 tot 11.787.366, de uitvoer eveneens van 18.355.969 tot 16.806.458, zoodat de teruggang van den uitvoer iets grooter was dan die van den invoer. Voor het eerst is in de Statistiek van Voortbrenging en Verbruik opgenomen de lederindustrie. Het initiatief hiertoe werd genomen door onze Kamer, ge steund door de Federatie van Vereeni- gingen van Nederlandsche Lederfabri- kanten. Gepubliceerd zijn cijfers en ge gevens over 1928 van de bedrijven, die meer dan 1000 vellen per jaar verwer ken. Uit deze statistiek meen ik thans wel eenige van de Yoornaamste cijfers te mo gen vermelden. Van plantaardig gelooid zoolleder be droeg de productie 1928 voor huiden en croupons voor kuiplooiing 368.000 Kg., voor vachelooiing 4.830.000 Kg., met *'n waarde v. resp. 930.000 en 12.031.000. De verkoopwaarde van beide artikelen per Kg. is ongeveer gelijk. Met inbegrip van afval werd kuipgelooid 461.000 Kg. en vachegelooid 8.928.000 Kg. De pro ductie van chroomgelooid zoolleder be> droeg 73.000 Kg., van split- en binnen zoolleder 160.000 Kg., terwijl voor tuig en zadelleder werd geteld 320.000 Kg., en in drijfriemenleder 1.207.000 Kg. In over- en voeringleder overheerscht de chroomlooiing met een productie van 31.513.000 vierkante voet, ter waarde van 22.990.000. Plantaardig gelooid werd geteld 163.000 Kg. en -128.000 vierk. voet, met een waarde van totaal ƒ506.000. De looiextract-industrie kon ondanks de vrij gedrukte stemming in de leder nijverheid hare productie nog iets ver- hoogen. Het vertrouwen in het Neder landsche product neemt toe, zoodat de vooruitzichten voor deze industrie gun stiger worden. De scheepsbouwindustrie had het ge- heele jaar voldoende orders. De concur rentie blijft ook in deze branche uiterst vinnig, zoodat niet dan met de grootste moeite orders kunnen worden verkregen en dan nog tegen prijzen, die feitelijk niet Ioonend zijn. De concurrentie van Duitsche en Belgische werven, vooral van deze laatste, laat zich nog steeds ge ducht voelen. Niettegenstaande de betrekkelijke le vendigheid in deze bedrijven, waren de finantieele resultaten volstrekt niet even redig met de productie. Het begin van het jaar kenmerkte zich door een zekere lusteloosheid, die het zeer moeilijk maakte opdrachten binnen te krijgen. Deze toestand verbeterde ech ter in den loop van het jaar, gunstig be ïnvloed door de drukte in de Rijnvaart in den zomer. Opnieuw wordt in deze ondernemin gen geklaagd over te groote inmenging der Regeering en te hooge lasten voor sociale wetten, die de moeilijkheden in den concurrentiestrijd met de buiten landsche ondernemingen sterk vergroo- fen. Uit ervaring is het bekend, dat bui ten onze landsgrenzen, wanneer de in standhouding van het bedrijf zulks vor dert, zonder moeite overwerkvergun- ning wordt verkregen, terwijl in ons land op de toch al korte werktijden voortdurend wordt beknibbeld, en zelfs nog steeds geen vergunning kan worden verkregen voor het inhalen van door ongunstige weersgesteldheid vèrlette uren. Ofschoon de finantieele resultaten der bedrijven daartoe geenszins aanleiding geven, moesten de arbeidsloonen in den loop van het jaar worden verhoogd, neerkomende op ongeveer 5% van de bestaande loontarieven. Aan den export van schepen naar het buitenland werden ook dit jaar geen moeilijkheden in 'den weg gelegd. Voor het jaar 1930 kan moeilijk een beter resultaat dan dat van 1929 wor den verwacht. Voor de eerste maanden wordt wel over voldoende orders be schikt, doch de productievoorwaarden worden ongunstig beinvloed door de hiervóór vermelde omstandigheden, ter wijl de Ziektewet nieuwe lasten te dra gen zal geven. De papierindustrie werd uitgebreid door inbedrjjfstelling van nieuwere ma chines en personeelsvermeerdering, waardoor de productie belangrijk kon worden opgevoerd. Het geheele jaar door kon met volle capaciteit worden gewerkt. De resultaten waren voor het eerste halfjaar bevredigend; door ver minderde vraag en een geringe prijsda ling in de 2e helft van het jaar werd voor deze periode het bedrijfsresultaat minder gunstig. Vooral in het eerste halfjaar kon voldoende worden geëx porteerd. De verwachtingen voor het aangevan gen jaar zijn niet ongunstig. In hel tankbedrijf, naadlooze geëmail leerde vaten, kwam geen slapte voor, of schoon de productie kwantitatief ach terbleef bij die van het vorig jaar. De outillage van het bedrijf werd nog ver beterd. De concurrentie met de buiten landsche industrie, vooral met Duitsch land, werd zeer vinnig. De positie wordt in dezen concurrentiestrijd ongunstig beinvloed door het Nederlandsche in voertarief, dat sommige grondstoffen en halffabrikaten voor deze industrie be last. De bedrijfsresultaten waren, ofschoon niet zoo gunstig als in 1928, niet onbe vredigend. Wat de vooruitzichten voor 1930 betreft zijn deze afhankelijk van den gang van zaken in de brouwerijen en in de zuivelindustrie, die naast den export in hoofdzaak het afzetgebied vormen. De suikerindustrie deelt in den alge meen ongunstigen toestand, waarin deze nijverheid in ons land verkeert. Wan neer de suikerprijzen niet stijgen, waar voor thans weinig uitzicht bestaat, zijn ook de vooruitzichten weinig bemoedi gend. De uitzaai van suikerbieten in de streek was belangrijk minder dan in 1928. Ofschoon de oogst echter naar schatting 10% per H.A. hooger was, bleef de aanvoer beneden de benoodigde hoeveelheid, zoodat van elders moest worden aangevoerd. Omtrent den uit zaai in 1930 valt weinig te zeggen; mo gelijk dat door de ongunstige resultaten van het verbouwen van aardappelen en granen meer belangstelling zal uitgaan naar de bietenteelt. Wanneer wij na deze beschouwingen moeten weergeven den algemeenen in druk, die deze geven van den toestand der industrie in ons district, dan is deze over het algemeen niet onbevredi gend, hoewel minden gunstig dan in '28, terwijl de vooruitzichten niet ontmoe digend zijn, zij het al, dat zeer groote in spanning van de ondernemers zal wor den gevorderd. Te memoreeren valt omtrent onze in dustrie, behalve de exportbelemmerin gen en de steeds toenemende sociale las ten, waarover in het begin reeds meel is gezegd, de vrij algemeene klacht over een tekort aan goed geschoolde arbeids krachten. Dit tekort wordt in de hand gewerkt door den trek van het platte land naar de groote bevolkingscentra. Hierbij ziet men wel de goede arbeids krachten naar de stad trekken, maar 't omgekeerde komt niet voor en worden daarom vaak finantieele offers gevraagd om de gewenschte krachten aan het be drijf te verbinden, die bij den zwaren concurrentiestrijd een ongewenschte ver hooging van de productiekosten veroor zaken. Op de nadeelige gevolgen van de zen trek in sociaal en economisch op zicht hebben wij in onze verslagen reeds bij herhaling gewezen bij ons* betoog, dat van hoogerhand te weinig aandacht wordt geschonken aan de belangen, die handel en industrie ten plattelande heb ben. Verbetering van het vakonderwijs zou stellig als een middel tot verbete ring kunnen worden aangegrepen. De riet-, biezen- en hoepelhandel, die al eenige jaren kwijnend is, was ook in het afgeloopen jaar ongunstig. De late en strenge winter, storm en hoog water veroorzaakten veel schade aan riet en biezen, terwijl eveneens blijft aanhouden de beschadiging van het rietgewas door de daarin legerende enorme spreeuwen- vluchten. Bij de lage waarde der grondstoffen, drukken de nrbeidsloonen en de sociale lasten, die het bedrijf zijn opgelegd, der mate op het te verhandelen artikel, dat weinige partijen met winst kunnen wor den verkocht en met de opbrengst vaak niet eens de bedrijfskosten kunnen wor den gedekt. De vooruitzichten voor dezen tak van handel zijn dan ook niet rooskleurig cn het is te verwachten, dat de omvang der ondernemingen in deze branche gelei delijk zal afnemen. De hooi- en stroohandel gaf voor het eerste halfjaar bevredigende uitkomsten door den kwalitatief en kwantitatief uit- nemenden oogst 1928 bij goede vraag van het (buitenland, waar de oogst min der goed uitviel. Tengevolge van den langdurigen en strengen winter bleef er ruime vraag, terwijl de prijzen op een hoog niveau bleven. De hooge prijzen van den oogst 1928 hebben tenslotte ge animeerd tot hooge prijzen voor de pachten voor het gewas 1929 en voor daarvan beschikbaar komende partijen hooi. De hooge prijzen, die ook voor dit gewas werden bedongen maakten ex port vrijwel onmogelijk, zoodat de han del zoo goed als geheel aangewezen was op de binnenlandsche markt. Op het einde van het jaar heerschte dan ook een flauwe stemming. De prijzen van het stroo liepen in ver band met het eigen verbruik bij de land bouwers, als gevolg van de hooge hooi- prijzen, steeds op. Was voor den hooi- handel het eerste halfjaar goed, in het tweede halfjaar werd niet veel verdiend. In den stroohandel zijn de resultaten on bevredigend geweest. De handel ondervindt veel moeilijk heden door het invoerrecht van 10 Mark per ton, dat door Duitschland bij in voer van hooi en stroo wordt geheven. De resultaten van den landbouw wa ren niet gunstig. Door den strengen vorst in den winter en het laat gekomen voorjaarsweer, konden vele werkzaam heden op het land niet of niet tijdig plaats vinden. De geringe regenval in den zomer bij een groot aantal zonne dagen gaf vooral op de kleigronden wei nig gras en dure hooipachten. Op de zand- en veengronden was de toestand in den nazomer veel gunstiger, ondanks de droogte bracht het milde weer tot laat in het najaar nog een goede weide. De granen (gaven in het algemeen een goed of zeer goed gewas. Aardappelen gaven een zeer overvloedig beschot van goede kwaliteit; de bietenoogst was gunstig; sommige cultures waren door den vorst beschadigd. De prijzen der ge wassen waren echter te laag voor een goede uitkomst. De paardenfokkerij was niet Ioonend. Voor rundvee groeide niet voldoende gras, wat veel aanbod veroorzaakte et I iage prijzen, die tegen het einde van hel jaar echter hoog opliepen. De schapenteelt gaf niet ongunstige resultaten, terwijl die der varkens zeer loonende uitkomsten gaf. Ook voor den tuinbouw was het jaar ongunstiger dan 1928. De strenge vorst beschadigde vele plat-glas cultures. De groentenprijzen waren over het alge meen te laag voor een bevredigende on. brengst. De aardbeien hadden sterk door den vorst geleden, terwijl groote droog te den groei tegenhield. Ook voor fram- bozen was de oogst gering door te wei nig regen. De zwarte bessen gaven een flink beschot, doch de prijzen waren uiterst laag. Het grof fruit gaf een zeer ruimen oogst, doch zeer lage prijzen. Ondanks de gedrukte prijzen van groenten en fruit werd aan de veiling te Drunen toch nog voor 50.000.— meer omgezet dan in 1928. De tuinderijen blij ven zich nog steeds uitbreiden. Ook voor de tuinbouwproducten zijn de exportmoeilijkheden door de invoer tarieven belangrijk grooter geworden. Voor producten van den kouden grond wordt een invoerrecht geheven soms van 50 tot 100%. Ernstig wordt getracht nieuw afzetgebied te vinden. Het blijkt, dat de kans van slagen groo ter wordt naarmate kwaliteit, sorteering en verpakking van het product wordt verbeterd. Wanneer ik in dit overzicht tenslotte nog melding maak van den toestand van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, dan constateer ik met ge noegen in de grootere plaatsen in het district méér activiteit, groeiende orga nisaties en lichtweken, etalagewedstrij den, e.d. Over het algemeen zijn de resultaten van den handeldrijvenden middenstand met onbevredigend geweest, wat naar nnjne meening naast den niet ongunsti gen toestand van de industrie is te dan ken aan de groote activiteit der onder nemingen. In de bouwvakken waren de onder nemers ruim van werk voorzien; minder gunstig was het voor de ambachtslieden in de landbouwstreken, als gevolg van den ongunstigen toestand van den land bouw. Het aantal faillissementen in het dis trict is van 17 in 1928 tot 11 gedaald, een cijfer dat in jaren zoo laag niet is geweest. Van de vele werkzaamheden der Ka mer m den loop van 1929 wil ik hier slechts de volgende aanstippen: Een actie werd begonnen ter beteuge- hng van het euvel der „vliegende win kels waartoe de medewerking werd ingeroepen van de Burgemeesters, No tarissen en Deurwaarders in het district der Kamer. De pogingen ter vervroeging van de eerste postbestelling in de Langstraat werden voortgezet. Aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen werd verzocht den spoor wegovergang Stationsstraat—St. Anto- niusstraat te Waalwijk te verbreeden. Een actie der Kamer werd ingeleid om een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid en wenscheljjkheid van de afsluiting door een schutsluis van het Oude Maasje. Aan de Regeering werd verzocht de Zakelijke Belasting op~treT~Bedrijf af te schaffen. Aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werd advies uitgebracht betreffende de voorgenomen herziening der Handelsregisterwet. Aan den Minister van Onderwijs werd verzocht het aanstellen van een leeraar vakteekenen voor schoenmakers aan de avondteekenschool te Waalwijk te be vorderen. De pogingen der Kamer om vervan ging der petroleumverlichting door een electrische aan verschillende stations der spoorlijn 's-HertogenboschZwa- luwe werden krachtig voortgezet. Aan de Regeering werd verzocht eeni ge wijzigingen te brengen in het ont werp nieuwe veiligheidswet met betrek king tot de molenaarsbedrijven. Aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen werd verzocht over te gaan tot invoering van 5-daagsche abonne menten. Aan den Minister van Waterstaat werd verzocht het advies der Commissie, in gesteld tot oplossing van de gerezen moeilijkheden inzake onderhoud van de haven te Lage-Zwaluwe, op te volgen. Een adres werd gericht tot de Direc tie der Nederlandsche Spoorwegen om verbetering te brengen in den afhaal- en besteldienst van goederen te Kaatsheu vel. Aan den Directeur-Generaal der Pos- 'rijen werd verzocht de openstelling van het poststation Meeuwen te wijzigen. Aan de Afdeeling Handel en Nijver heid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid werd een uitvoe rig schrijven gericht in verband met de voorgenomen verhooging van de invoer rechten op schoenen in Duitschland. Aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen werd verzocht de treinen Nos. 183 en 189 te Gilze-Rijen te doen stoppen. Aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werd advies uitgebracht betreffende de voorgenomen wijziging inzake het kiesrecht voor de Kamer van Koophandel. De Inspecteur der Posterijen werd gewezen op de gebrekkige verzending en bestelling van poststukken in het Land van Heusden en Altena. Aan den Directeur van den Postchè- que- en Girodienst werd verzocht ook voor de Indische bezittingen het gebruik van den dienst mogelijk te maken. Dit is slechts een greep uit de werk zaamheden der Kamer over het afge loopen jaar. De bemiddeling en mede werking der Kamer werd nog verleend in tal van andere aangelegenheden. Het aantal gegevens door de Kamers ver strekt omtrent handelsvertegenwoordi ging, handelsadressen, invoerrechten, douaneformaliteiten, enz., nam weer in beduidende mate toe. Het aantal inge komen en verzonden stukken der Ka mer steeg dan ook tot 3048, ongerekend drukwerken, circulaires, enz., welke van de Kamer uitgingen. In het Handelsregister werden inge schreven 491 opgaven (457 in 1928), waarvan 97 nieuwe inschrijvingen, 6 op heffingen en 388 wijzigingen. Het aan tal dossiers steeg van 1886 tot 1983. Het aantal inzagen en .afschriften van bet

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2