Adverteert ia dit Blad. Kinderen 1 Handelsregister bedroeg 703 en 242, te- Ün resp. 692 en 217 in 1928. Aan bet einde van dit overzicht geko men spreek ik de hoop uit, dat het mo- Hik zal zijn dat de moeilijkheden, die •Ig ontwikkeling v. handel en nijverheid worden in den weg gelegd, in het ko mende jaar zullen worden overwonnen; dat het werken in fabriek en onderne ming worde beloond met evenredig re sultaat en dat ook voor U en de Uwen het jaar 1930 moge beantwoorden aan de verwachtingen, die gij aan het nieuwe jaar hebt gesteld. BUITENLAND. Een nota van Primo de Rivera. In een officieele nota, welke Maan dagmorgen om half 5 aan de pers werd verstrekt, verklaart Primo de Rivera verlangend te zijn, te weten, of het huidige dictatuursbewind nog altijd kan rekenen op het vertrouwen en den steun van het leger en volk en in verband hiermede noodigt Primo de Rivera alle kapiteins van het le ger en de vloot, benevens de Spaan- sche bevelhebbers in Marokko, als ook de directeuren en generaals der gendarmerie en karabiniers uit, hem mede te deelen of het huidige regiem nog hun vertrouwen geniet. In geval het antwoord ontkennend is, zullen Primo en de regeeringsleden terstond hun bevoegdheden neerleg gen. In de nota vraagt Primo ten slotte aan alle geraadpleegde personen, in verband met de kieschheid en den ernst van het vraagstuk, een onmid dellijk antwoord. Primo de Rivera is afgetreden. Generaal Berenguer is met de vorming eener nieuwe regeering belast. Ward Hermans. In de Belgische Kamer heeft Ward Hermans gisteren zijn interpellatie ge houden terzake van de documenten-af faire en een motie ingediend. Vlootconferentie. Van de Londensche vlootconferen tie verluidt alleen, dat de gisteren ge voerde onderhandelingen zeer moei lijk, maar niettemin vriendschappe lijk waren. Moord-complot in Mexico. Negentien personen, onder wie ver scheiden vrouwen, zijn door de poli tie gevangen genomen, onder verden king een complot tot het plegen van een reeks moorden te hebben ge smeed. Uit Mexico-City wordt nader ge meld, dat de politie een groote orga nisatie van samenzweerders heeft ontdekt, die zich ten doel stelt, drie Mexicaansche staatspresidenten, waarvan .2 ex-presidenten, te ver moorden. Zooals uit gevonden documenten bleek, waren de samenzweerders van plan den 5en Februari, den dag, waar op de nieuwe President van Mexico, Ortiz Rubio, plechtig zal worden ge ïnstalleerd en waarbij ook de vroege re presidenten Calles en Portez Gil tegenwoordig zullen zijn, de Mexi caansche staatslieden door een kogel regen neer te schieten. Toen deze geruchten bekend wer den, maakte zich van de bevolking over het geheele land een hevige ont steltenis meester. De politie is van meening, dat nog meerdere personen in de samenzwering de hand hebben en heeft krachtige maatregelen geno men. President Ortiz Rubio en zijn voor gangers Calles en Portez Gil worden steeds door geheime beambten be waakt. Hun woningen staan onder strenge bewaking der politie. centimeter. De totale kosten van den goed geslaagd is. Ook werden door acht en verdienstelijk burger van ons geneesheer met haar dochter en vier bouw worden geschat op 12,5 millioen gulden, de duur op 4 jaar. Op de be grooting in Holland zal ook 125.000 als eerste termijn worden aangevraagd. Verder vraagt de Regeering 75.000 als eerste termijn voor de verdediging van de oliecentrales Tarakan en Balik- papan. In de Memorie van Ant. zet de Re geering de beginselen uiteen, die zij zich bij de verdediging van Ned.-Indiê aangenomen heeft, waarbij Soerabaja wordt aangenomen als basis voor de vloot. De handhaving van de neutrali teit van Java wordt opgedragen aan het leger, daarbij door de vloot gehol pen, terwijl de verdediging van de bui tenbezittingen in de eerste plaats de taak is van de marine die op kwetsbare plaatsen, speciaal in Tarakan en Balik- Papan, daarbij geholpen zal worden door het leger. Laatstgenoemde plaat sen zullen speciaal verdedigt worden tegen luchtaanvallen. Het hierboven uiteengezette systeem van verdediging maakt het noodzake lijk de beschikbare verdedigingsmid delen uit te breiden met tenminste een kruiser, vier torpedojagers en zes on derzeebooten. De bijzonderheden van den aanbouw worden afhankelijk gesteld van de fi- nantieele omstandigheden van het land. CURACAO EN URBINA. Een particulier telegram uit Willem stad meldt aan „Het Volk" d.d. 28 de zer: Gisteren is door een der luitenants hier een brief van den Venezolaanschen generaal Urbina, den leider van den ge slaagden overval, ontvangen, aan de regeering hier gericht, waarin gewaar schuwd wordt, dat men de tijdens den overval en daarna gevangen genomen Venezolanen niet moest straffen, an ders zou hij (Urbina) maatregelen ne men. De brief droeg een Mexicaansch poststempel. BINNENLAND. Onze uitvoer. Onze uitvoer van zuivelproducten en van eieren in 1929. Er werden naar het buitenland verzonden voor ruim 86 millioen gulden boter, voor 79 mil lioen gulden kaas en voor ruim 61 millioen gulden versche eieren. (Land en Tuinbouw). De waarde van den Nederland schen uitvoer van radio-artikelen be hep in December 6.695.000 (v.m ƒ6.977.000, v.j. ƒ3.441.000). Studiereis van textielfabrikanten. Een twintig Twentsche textielfabri kanten zijn voornemens, in April per stoomschip Statendam naar Amerika 'e gaan, ten einde in de Vereenigde Maten en misschien ook in Canada c'e groote textielbedrijven te bestudee- ren. De reis zal 2 maanden duren. UITBREIDING VAN VERDEDIGINGS MIDDELEN IN INDIë. De Regeering heeft bij den Volksraad ["gediend twee nieuwe posten op de begrooting, In de eerste plaats wordt 125.000 aangevraagd als eerste termijn voor en bouw van een nieuwen kruiser van een waterverplaatsing van 5250 on, een snelheid van 32 knoopen en als bewapening 6 kanonnen van 15 vallen en bezeeren zich dikwijls, en het wiegekind heeft vaak last van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL DRUNEN. Algemeene jaarvergade. ring van den R K. Jongen Boerenstand, n de zaal der Jongens Congregatie. De opkomst was goed De Voorzitter, C. v. Drunen, opende de vergadering met den gebruikelijken groet en heette dien welkom. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht waar ran wl] het volgende ontleenen De uitgaven bedroegen f 117 26, de ontvangsten bedroeeen f 261.81, in kas >o 31 Dec 1928 f 25.96, is totaal 1340 27, de uitgaven bedroegen f 294.17 oltjlt in kas op 31 Dec. 1929 146 00 De vereeniging telde op 31 Dec. 40 het bestuur 100 witte Leghorns kuikens heengegaan, aangekocht, om hiermede in 1931 ioktoomen samen te siellen. Voor de leden die hieraan hebben bijgedragen zijn in het a s. seizoen kuikens en eieren beschikbaar. De financieele inkomsten bedroegen f 46 de uitgaven f 23.75, alzoo op 31 Dec in kas f 22 25. De Voorzitter dankte na conti 51e van de boeken den secretaris voor diens verslag. Vervolgens had de bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van M. Klerks en M. v. d. Aa, resp. secr. en penningmeester. Bij acclamatie werden beiden herkozen. Verder werd besloten op 22 en 23 Febr. een tentoonstelling te organiseeren van pluimvee en konijnen en bij ge legenheid een verloting te houden. Tot en met a.s. Zondag kunnen de leden opgeven hoeveel exemplaren en welke soort kippen worden ingezonden. Zij die niet voorzien zijn van kooien, kunnen zich melden bij het bestuur. Algemeene vergadering var. de kolenvereeniging „Ons Belang", in de zaal der longenscongregalie. Bijna alle leden waren tegenwoordig. Uit het verstag blijkt dat er dit jaar een groote omzet is geweest van kolen, ruim 250 ton eierkolen en 65 ton anthraciet, waarvan een batig saldo over is, wat na afl >op van het contract gedeeltelijk ais dividend aan de leden wordt terugbetaald. Het ledental be draagt 151, de inkomsten bedroegen f 195.17, de uitgaven t 44 55, alzoo een batig saldo van f 150 62. Het aftredend hestuurslid P. de Baaij werd bij acclamatie herkozen H Brok werd ais lid van den Raad van Toe zicht eveneens bij acclamatie herkozen. Bij aanbesteding werd het kolenrijden gegund aan P, Biekens en H. Hamers A.s. Donderdagavond 7 uur zal een propaganda-vergadering gehouden worden voor de leden van de R. K. Werkliedenvereniging Als spreker zal optreden de kringpropagandist de heer Hoogers uit 's-Bosch. N1EUWKUIJK. Op Zondag 2 Febr. a s. geeft onze Liedertafel „Oefening baart Kunst" in de zaal van den heer de Boni, haar groote winter—utt voering met vereerende medewerking van den alom bekenden bariton-zanger Tom Burmanje uit Waalwijk. Gezien het enorme succes van dezen populairen zanger, dat hij reeds hier en elders genoot, kan het niet anders of ook nu zal onze liedertafei onge iwijfeld goed gedaan hebben met hei doen medewerken var. dezen zanger en zal succes niet uitblijven. Tot eere—voorzitter van den alhier opgerichten Korenbond werd gekozen den ZE. heer Wouters, deken van Heusden. Tot voorzitter den Z.E. heer van Aken, pastoor te Vlijm n Tot ondervoorzitter de heer v Hees been uit Haarsteeg. Secretaris de heer UDENHOUT. Zondagmiddag om streeks half drie, werd de Biesenmor- tel, een uithoek van deze gemeente, door een ongewone gebeurtenis ver rast. Een Duitsche luchtballon zweef de zóó laag, dat het touw over den grond sleepte, 't Sloeg rond de elec- trische draden, waardoor Biesenmor- tel tot 's avonds half 8 zonder licht zat. In den tuin der Eerw. Paters Ca- pucijnen grepen eenige fraters het touw stevig vast en wilden 't gevaar te binnen de kloosteromheining trek ken. Doch de vriendelijk wuivende Duitschers riepen hun toe: „Abblei- ben!" Hun vaart was te snel om op deze manier te dalen, vertelden ze la ter. Eenige honderden meters verder kwamen ze zonder eenig letsel in een weiland terecht. De vier inzittenden, een dokter, een bacterioloog en twee industrieelen, kwamen van Bochum. Om kwart voor 11 waren ze in Gelsen- kirchen opgestegen voor meteorologi sche waarnemingen. De lage wolken noodzaakten de luchtvaarders echter van 1000 M. tot beneden 200 M. te da len. Bij Helvoirt zochten ze een lan dingsplaats en vlogen daar op een halven meter afstand van den toren. Ze wisten trouwens niet meer waar ze waren en vreesden al dicht bij zee te zijn. Eenmaal gedaald was, met be hulp der aanwezigen, spoedig alles ingepakt en naar het station Uden- hout gebracht. maanden oud dochtertje, wilde met groote snelheid een andere auto inhalen, Daarbij werd een tegemoet komende auto in de flank gereden. Het gevolg was, dat de limousine eenige malerr over den kop sloeg, tegen een boom geslingerd werd en in brand vloog. Met groote moeite slaagden de inzittenden van de beide andere auto's erin de beide vrouwen en het kindje met min of meer ernstige brandwonden uit de brandende auto te redden. De chauff ur echter en een persoon, die naast h-m gezeten had, kwamen in de vlammen om Een ervaring en een vertrouwen van 50 jareneen inrichting van den modernen tijd, waarborgen U PRIMA WERK aan BILLIJKEN PRIJS werkende leden, 10 donateurs «en 1 Eere lid Dit jaar werden 8 algemeene Carpay uit Heusden en tot penning en 8 bestuursvergaderingen gehouden Op 14 Mei werd door de leden een bezoek gebracht aan de C. H. V. te Vechel. Bij gelegenheid van het zilveren priestei feest van Rector v Kessel werd door de vereeniging een exira steun gegeven, terwijl de Voorzitter zitting bad in het huldigingscomi Een excursie werd gehouden naar Zeven- bergschert hoek. Op 1 Sept. werd deelgenomen aan de Jeugddemonstratie te Eindhoven. Door de heeren J P. v Rooij en J. v. Esch uit Vucht werd een tuinbouwcursus gegeven en door den Eerw. heer Kapelaan Willems een apologetische cursus. Ook werd de kringvergadering te Baardwijk en Elshout bijgewoond. Verder werden de leden aangespoord meerdere belangstelling te toonen voor de cursussen, wat voor den boerenstand van algemeen belang is. Laten wij daarom trachten allen samen te werken om den |ongen boerenstand op hoog peil te brengen in ledental, omdat alzoo onze vereeniging een waardige plaats in de Mij moge innemen. Door den Voorzitter werd dank ge bracht voor dit verslag In de vacature ontstaan door het ontslag nemen van J. de Kruijff werd gekozen. M v. Huiten. Verder werd besloten op 5 Febr. deel te nemen aa> de kringvergadering te Waspik. 2 nieuwe leden werden nog staande de vergadering ingeschreven Verschillen de vragen werden nog gesteld, welke door den Voorzitter werden beantwoord, waarna de vergadering werd gesloten met den gebruikelijken groet. De heer J. de Kruljf alhier is afgetreden als secretaris van den Imkersbond en als zoodanig is benoemd de heer M. Willems, alhier. ELSHOUT. In de zaal der Meisjes congregatie alhier werd j I. Zondag door de Pluimveevereeniging de jaar. vergadering gehouden. Door den secretaris werd verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de ver eeniging, die in 1928 is opgericht meester de heer Kleijn uit Elshout, Op Zondag a s. zal in onze kerk een begin worden gemaakt met he> invoeren van den algemeenen liturgi schen zang. De Hoogmis zal worden gezongen onder leiding van den heer Hoppenbrouwers uit Tilburg met he' Kinderkoor van den Heikant, terwij in het Lof de gezangen met het volk zullen worden uitgevoerd. OUD-HEUSDEN. Zaterdag gaf de zangvereeniging „Het Rozenknopje" haar eerste uitvoering in café Goes- ten. De acht nummers werden ver dienstelijk gezongen. De humoristen van Keulen en Frederiks uit Tiel droegen met hun voordrachten niet weinig bij om den avond tot 'n hoogst aangenamen te stempelen. HERPT. Zondag gaf de tooneelver eeniging van de handboogschutterij „Ons Genoegen" haar uitvoeringen telkens voor een goed bezette zaal. De blijspelen „Recruten" en „De kepi van den veldwachter" deden de aanwezigen schudden van het lachen, wel een bewijs dat de uitvoering vol komen correct was,, wat niet anders kon bij zoo vele goede krachten, als die waarover deze vereeniging be schikt. De komische solo's en duetten brachten de aanwezigen ook in een prettige stemming, men denke hier aan den heer W. Kuijs, die op dit punt wijd en zijd bekend staat. Deze naam waarborgt goed spel De pianobegeleiding, in handen van de heeren v. Vrede, vader en zoon, was uitstekend en vulde vele tus- schenruimten goed aan. „Ons Genoegen" heeft velen een genoeglijke middag en avond bezorgd In den ouderdom van 62 jaren overleed alhier de heer A. Buys Jr lid van het Burgerlijk Armbestuur en van het bestuur van het Waterschap „Herpt en het Herptsche Veld", ook was hij geruimen tijd lid van den ge meenteraad, waarvan enkele jaren als thans 28 leden telt. In 1929 werd een .'wethouder, Clubtentoonstelling gehouden, welke Met den heer Buijs is een zeer ge- NIEUWB UIT HEUSDEN. Heusden, 28 Jan. 1930. In de Alg. ledenvergadering der Hengelsportvereeniging werd beslo ten 13 April e.k. een groot nationaal hengelconcours te houden. In de vergadering der damclub V. D. in 't Wapen van Amsterdam werd de heer De Graag bij monde van den heer Schmiehusen gehuldigd, die hem na een aardige toespraak een mand bloemen overhandigde. Deze huldiging is alleszins verdiend, waar de Graag de eerste „Meester" is in onze provincie, alsmede in Zeeland en Gelderland en hij bovendien dien titel verwierf den ten keer, dat hij zich aan mededinging waagde, wat vóór hem nog slechts aan één dammer ge lukte. Voor het „Nut" trad Donderdag avond als spreker op den heer Brijs uit 's-Hage met: „De duivel in Vlaan deren", humor in de Vlaamsche let terkunde. Spreker gaf eerst een uit eenzetting over „folklore" en zette 't verschil uiteen tusschen sage en le gende, waarna hij zijn eigenlijk fol kloristisch onderwerp behandelde door de sagen weer te geven, die on der het Vlaamsche volk leven omtrent den duivel. Zijn aangename vertel trant wist de hoorders te boeien, zoo dat men eerst te ruim 11 uur hoogst voldaan huiswaarts keerde. Zaterdag en Zondag hield de Postduivenvereeniging „De Reisduif" in het café Van Delft een onderlinge tentoonstelling. Ingezonden waren 90 exemplaren, die gekeurd werden op type reisduif. De tentoonstelling trok veel belangstelling. De heer Ant. Dankers is aange steld tot schatter voor de Pers. Belas ting voor Heusden, Herpt, Hedikhui zen, Oud-Heusden, Wijk en Veen. GEMENGD NIEUWS. Onder kiezel begraven. De 17 jarige J Jansen was Zater dag alleen aan het werk in een kie zelgroeve te Stein (L.) Door een in storting werd de jongen bedolven Eerst toen bij 's avonds niet thuis Kwam vreesde men voor een ongeluk en stelde een onderzoek in. Hij was toen reeds overleden. Doodelijk ongeval. Een achtjarig knaapje zou gister, avond te omstreeks zes uur de Witte de Witstraat te Rotterdam oversteken Het kind ging achter een tram langs en werd gegrepen door een auto. De wagen ging over hem heen; in ster venden toestand werd hel jongetje opgenomen en overleed weldra. De onervaren motorrijder. Zooais men zich zal herinneren heeft de vorige week een étaleur, die pas een nieuwe motorfiets met zijspan had gekocht en nooit op een derge lijke machine had gereden, in de Bloemsiraat te Rotterdam ongelukken gemaakt De motorfiets is o.a tegen den 22-jarigen kleermaker J O. Sch gereden. Deze is in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen overleden. Auto-ongeluk bij Parijs. Nabij Franconville in de omgeving van Parijs heeft gisteravond een ern stig auto ongeval plaats gevonden Een zware limousine, waarin gezeten was .de echtgenoote van een Parijsch WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TlELEN Qtstermiddag is de 29-jarige P. Meerburg uit Schiedam Ia diensl van de Nederlandsche Staalindustrie werkzaam aan de Zuursti fhbriek van de Eerste Nederlandsche Ce öp. Kunst- mestfabnek te Vlaardingen, toen hij op een ruim 9 meter hooge stelling aan het werk was, gevallen, doordat een plank waarop hij stond brak. De man was op slag dood en laat een vrouw met iwee kinderen na. Motorfietsongeluk te Breda. Zondagavond ongeveer 7 uur is te Breda een motorfiets, bestuurd door -eer.derts en met den ongeveer 30- arigen ongehuwden de Rijk op de duozitting, in aanrijding gekomen met de Zuid Nederlandsche Soomtram op den hoek Beekstraa'-Tiamslngel. De Rijk moet onmiddellijk! zijn gedood; zijn lijk werd vreeseiijk verminkt naast de locomotief gevonden. Leen- derts kreeg slechts een lichte verwon ding aan het beer, en de motoifiets werd niet ernstig beschadigd. Leenderts zou met zeer gedempt licht hebben gereden. Na een voetbalwedstrijd. Bij het voetballen op het zandterrein san den Amsteldijk bij den Zuidelijken Wandelweg te Amsterdam heeft gis teren een jongeman van 22 jaar het rechter-onderbeen gebroken. Hij is ter verpleging opgenomen in het Binnen gasthuis. Na afloop van den wedstrijd wil den de spelers van de beide clubs elkaar te lijf Eenige spelers, die in een café waren gevlucht, durfden dit niet te veriaten, daar een groote me nigte hen buiten opwachtte. Toen deze menigte op herhaalde sommatie van een paar agenten, niet uiteen ging, hebben zij hun dienstre volvers getrokken en daarmee gedreigd, waarna de menschen zich hebben verspreid. De jongelui zijn daarna door de beide agenten naar een auto ge bracht en vertrokken. Van een wagen gevallen. Het bijna 7-j erige zoontje van den heer W. Eilander te Herxen, dat gisteren met een aantal andere school kinderen per rijtuig naar school weid gebracht, is op den rijksweg te Herxen er uit gevallen. De jongen zat bij den koetsier en toen hij achteruit wilde kijken, kwam hij te vallen. Een der achterwielen ging het kind over den buik. Hij werd bij omwonenden bin nengebracht. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood cons'ateeren. INGEZONDEN STUKKEN. (Buitenveraniwoo'delijkheid der Red.) Waalwijk. 28 Jan. 1930 Mijnheer de Redacteur. Oaame zag ik onderstaande regelen opgenomen in Uw veelgelezen blad Bij voorbaat zeg ik U hartelijk dank. Toen ik 1.1. Zaterdag de „Witte Bioscoop" bezocht, werd ik aanstonds aangenaam getroffen door de zeer goede muziek, welke de film illustreerde Temeer verraste dit mij. omdat men zulks den laatsten tijd In de „Witte" niet meer gewoon was Bij nadere informatie bleek mij, dat de directie de laatste uitvinding op gebied van gramofoonversteiking had aangebracht en ik kan U verzekeren, dat hier van mechanische muziek geen sprake meer was. Men hoorde een werkelijk orkest, waarbij ieder instru ment was te onderscheiden. Wat zou de directie er van denken om hiermede eens een speciale concert avond te geven? Zij zou vele muziek liefhebbers een groot genoegen doen. X.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3