Nieuws uit Kaatsheuvel. «oeelkunst voldoende bekend te zijn. Robert en Julia" een komisch duet, bracht het publiek zoodanig in exase, dat eenminutenlang applaus rustig veider spelen eenigszins bemoei- Noemen wij tenslotte nog de ope tetie „De Twee studenten", waarinde medespelenden op waarlijk verbluf lende wijze blijk van hun kunnen hebben gegeven. Nog geiuimen tijd bleef het gezel- schap onder gezelligen kout bijeen. Wij hopen deze veretniging in Loon op-Zand nog vele malen terug te zien. SPORT. VOETBAL. W. S. C. Het is WSC2 J.l. Zondag niet mogen gelukken revancne te nemen voor de ie 'söoach met 3—2 geieden nederlaag legen bVV3. Ondanks '11 doorloopendc meerderheid der ihuiscluD in hel veld bracnt het etnde een 2—1 overwinning voor de bezoekers. De oorzaak scnuiii jiuOldzakciijk in de onproducttviieit der vooihoede, waarvan alleen de linksbuiten in staat schijnt te zijn een leun schot te lossen. Met mst was de stand nog dubbel blank teiwijl even na de hervatting BW de leiding nam. De kans om gelijk te maken ging voor WSC jammeilijk verloren, door 't hopeloos missen van een penahy. Tien minuten i voor het einde maokie BVV haai tweede doelpunt, tenslotte kon WbC In ae laatste minuut uit een vootze van links 't eenige tegenpunt notecren' Het derde elftal verrichtte wederom ktung weik en stuurde de Kaatsh. I Buys met een 10—0 nederlaag huis waoiis. Op het programma voor Zondag 2 I Feor. komen wij in het nummer van a.s. Zaterdag nader teiug. R.W.B. Het is in den wedstrijd RWB—TSC terdege gebleken dat de nieuwe bezet ting van de sptlplaats een geduchit verstel king IS. Dat was ook QuideiiJK Ie zien aan onze voorhoede, want deze h;eti Zondagmiddag haar besten wed- suijd van dit seizoen gespeeld. Dai ecnier tegen TSC met 6—2 verloren is, zal niemand verwaent hebben en is ouk absoluut geflatteerd Zter zeker was onze achierhotde onzeker, doch desondanks zouden er niet zoo veei doelpunten gekomen zijn indien de scheidsrechter voor zijn taak berekeno waie geweest. Al Is een scheidsrechter technisch minder met de spelregel» bekend, hij kan toch op z'n minsrhci spel zoo goed mogelijk volgen. Doen ook dit was den leider blijkbaar te veel en toonde hierdoor zijn aigeheelt ongeschiktheid om een wedstrijd tt I leiden en was tevens oorzaak dat na de rust de 3e en 4e goal gemaakt werd. Het 3e doelpunt was uit een voorzet, hoewel de bal reeds achter was. De RWB'ers bleven staan, maar de bal werd nog voor doel geplaatst, waar de rechtsachter per ongeluk in eigen doel plaatste, terwijl het 4e doelpunt zoo zuiver buitenspel was dat zelfs de TSC-spelers verwonderd waren dat de leider ook dit niet op merkte. Kortom het was voor de hard welkende RWB'ers een groote teleur stelling, temeer nog daar zij voor de tust, toen het nog 2—2 gelijk was, volkomen tegenTSC was opgewasschen. RWB 11 verloor te Oss van ZHC li met 4-0. Zondag 2 Februari wordt gespeeld RWB—Oosterhout en RWB 11—Eensgezind. - Zaterdag 1 Februari ter gelegen heid van het 22e jaarfeest van RWB groot bal in de zaal Pompen. We hopen in dit blad van a s. Zaterdag hierop nader terug te komen. VOETBAL. HEUSDEN. Onze club Juliana die Zondag speelde tegen H. E C. te Waalwijk keerde terug met een 2—o nederlaag VOETBAL. Uitslagen van Zondag. K.N.V.B. HET WESTEN I. Ie Klasse. SpartaAjax 2- HBSHilversum 2 ADOHaarlem 61 HET WESTEN IL le Klasse. FeyenoordStormvogels 51 hfc-edo 0—0 't GooiHermes-DVS 11 Blauw-Wit—VUC 41 HET OOSTEN. 1 le Klasse. AGOWEnschedé 30 Heracles—ZAC 1—2 VitesseGo-Ahead 13 PEC—Tubantia 31 WageningenRobur et Velocitas 15 HET NOORDEN, le Klasse. yVAVLeeuwarden 31 AlcidesFriesland 31 VeendamVelocitas 22 AchillesBe-Quick 31 HET ZUIDEN. X7, le Klasse. NAC—PSV 2—4 NOAD—Willem H 1—3 EUROPEESCHE KAMPIOENEN SCHAATSENRIJDEN. Zaterdag zijn te Nidaros (Trondjhem) de wedstrijden begonnen om de Euro- peesche kampioenschappen in 't hard rijden op schaatsen. De Nederlandsche deelnemers zijn: v. d. Scheer, Heiden, Hooftman en Pronk. De resultaten van den eersten dag zijn: 500 meter: 1. Ballangrud (Noorwe gen) in 44.9 sec.; 2. Haakon Pedersen (Noorwegen) in 45.4 sec.; 3. Staksrud (Noorwegen) in 45.6 sec. De Nederlan der v. d. Scheer was vijfde'in 46.1 sec., Hooftman achtste in 46.4 sec., Pronk nummer 17 in 48.7 sec., Heiden num mer 18 in 50.6 sec. De laatste, kwam te vallen. Op de 5000 meter was de uitslag: 1. Ballangrud (Noorwegen) in 8 min. 35.1 sec., 2. Stenbeck (Noorwegen) in 8 min. 38.3 sec., 3. Heiden (Nederland) in 8 min. 47.6 sec. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 28 Jan. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 246 paarden, 26 veulens, 1101 magere runderen, 840 vette runderen, 180 vette kalveren, 558 nucht. kalveren, 140 graskalveren, 144 schapen of lammeren, 53 biggen, 10 bokken of geiten en 26 overloopers. De prijzen waren per pond: koeien 32.537.5, 4649 en 5356 c., ossen 41, 45-48 en 52.555 c., stieren 34, 42.544 en 46—49 c., kalveren 67.570, 7580 en9095 c. Prijzen per stukmelkkoeien 200 440, stieren 130—500, graskalve ren 50110, paarden 175250, slachtpaarden 150—175, hitten 80 14Ö, kalfkoeien 200—430, pinken 135185, vaarzen 170235, big gen 1530, fok nuchtere kalveren 2025, slacht dito 1620, alles per stuk, biggen 2.503.25 p. w. De aanvoer van koeien en ossen was ruim. De handel was vlug en de prijzen voor le kwaliteit vette koeien waren nog iets stijver dan gisteren. Een beste spoelingkoe ging nog tot 4 ct. boven noteering. Stieren waren tamelijk aangevoerd. Handel en prijzen stroef. 452ste STAATSLOTERIJ. Maandag 27 Januari. 5e Klasse. 5e Lijst. Hooge prijzen: 249 373 12742 14728 19916 20577 1000.—. 1252 8025 8319 8721 20420 12946 400. 3152 6684 10130 15492 200. 2219 2523 4695 5517 6807 8447 9397 10259 10909 13496 13993 14411 14611 15900 16049 16307 17478 18427 19672 100. Trekking 28 Januari. 5e Klasse, 6e Lijst. (Naar de voorloopige lijst). Prijs van 10001771 6613 9592 18806. Prijs van 200: 2061 2190 11036 20345. Prijs van 100: 2508 3477 3664 4652 7081 10248 12261 14843 15383 18350 19037. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag 7'/4 uur Ontwikkelings avond der R.K. Werkliedenvereniging .De H. Elisabelh van Hongarije, de Koningin der Charitas" (met lichtbeel den), door den ZeerEerw. Zeergeb Heer Dr. H. v. Heesch. Prior der Abdij Grimbergen bij Brussel. Donderdag 8 10 uur. Oymnastiek voor de leden B Q.V. Donderdag 8 uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Donderdag 8'/2 uur repetitie Tavenu. Zaterdag 8'/i uur. Algemeene jaar- vergadering Liedertafel „Oefening en Vermaak". Aller opkomst dringend verzocht. Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. De Noord-Brabantsche Prov. Brand weerbond en zijn strijd tegen bosch- en heidebranden- Zooals we reeds in ons vorig num mer schreven, voert bovengenoemden Bond reeds langen tijd een strijd te gen de laatste jaren veelvuldig voor komende bosch- en heidebranden. In verband daarmede had het Be stuur voor Dinsdag een vergadering uitgeschreven, waartoe o.a. alle ge meentelijke autoriteiten uit de omge ving waren uitgenoodigd. De bijeenkomst had plaats te Kaatsheuvel in de zaal van den heer Jan van Dun. Velen hadden aan den oproep ge hoor gegeven. Zoo merkten wij o.a. op: Burgemeester Moonen en Wet houder Eibers van Waalwijk, het Ge meentebestuur van Kaatsheuvel, de Voorzitter van den Prov. Brandweer- bond, tal van politiemannen van rijk en gemeente, boscheigenaren, e.a. De bijeenkomst stond onder lei ding van den Edelachtb. heer Burge meester van Besouw, die de vergade ring met een kort welkomstwoord opende. Daarna was het woord aan den heer Dorst, Houtvester der Neder landsche Heide Mij. te Arnhem, die een lezing hield over de bestrijding van bosch- en heidebranden. De lezer deelde zijn voordracht in 3 gedeelten in nl. le. Algemeen overzicht van bosch en heidebranden. i 2e. De bestrijding tot dusver en i wat in de toekomst gedaan moet wor den. j 3e. De inrichting van een bosch- brandweer. Spr. begon met de mededeeling, dat Nederland 250.000 H.A. bosch be zit en 400.000 H. A. woeste gronden, waarvan de helft heidegrond. Neder land kan gerekend worden tot de boscharmste landen van de wereld. De hoschbouw trekt zich steeds meer terug en op vele plaatsen ziet men het bosch geheel verdwijnen. Ge lukkig is er de laatste jaren een stre ven merkbaar tot behoud van het bosch. Spr. acht het van groot belang dit streven te steunen op verschillend gebied. Een van de meest gevreesde vijan den van het bosch en de hei is het vuur, Voornamelijk zijn de jonge den nen zeer spoedig voor het vuur vat baar, maar ook oude bosschen kun nen geheel door het vuur vernield worden. Verder is heide een groot object voor brandgevaar, 't Gevaar wordt grooter als bosch en heide aan elkaar grenzen. Spr. haalt nu verschillende statis tische gegevens aan. In de jaren 1924 1928 werden in Nederland 750 H.A. bosch door brand verwoest met een totaal waarde van 230.000.onge acht nog het verlies aan natuur schoon. Ofschoon van 1929 nog niet alle cijfers bekend zijn, kon spr. toch reeds eenige gegevens verstrekken, die vrij nauwkeurig den toestand aange ven. Zoo werden afgeloopen jaar niet minder dan 2000 H.A. bosch door brand vernield, met een schade van ruim een half millioen gulden. Ook Brabant heeft menig stukje natuur schoon door brand moeten missen. De oorzaken van bosch- en heide brand zijn velerlei, zooals onvoor zichtigheid met lucifers, enz. De sigaret noemt spr. een zeer fa taal rookmiddel in de bosschen. In vele gemeenten heeft men voor een bepaalde periode in de bosschen een rookverbod. Maar de Nederlander stoot zich nog al spoedig aan het bordje: „Verboden te rooken". Echter zal men de redelijkheid van zoo'n verbod moeten erkennen en eerbiedigen. Een andere oorzaak van bosch- en heidebrand is kwaadwillig heid. Verder vormen de vonken uit locomotieven van spoor en tram een groot gevaar. Bij alles speelt de weers gesteldheid een zeer groote rol. Spr. erkent, dat van overheidswege en ook door particulieren reeds veel maatre gelen zijn getroffen. De bestrijding van brandgevaar, zooals het ploegen van de wegen door de bosschen, het inrichten van een speciale boschwachtdienst op Zon- en Feestdagen, het oprichten van een ob servatietoren, enz. Een gunstig resultaat heeft ook reeds gehad de algemeene circulaire van den Commissaris der Koningin. Spr. geeft nog eenige voorbeelden van preventieve werking en bepaling in andere gemeenten. Voor de bestrijding van bosch- en heidebrand kan niet volstaan worden met de gewone brandweer. De bosch- en heidebranden hebben een geheel ander karakter dan huizenbrand eischen ander personeel en ook een andere bestrijding. Het is noodig daarvoor personeel te hebben, dat in de omgeving van bosch- en hei woont en ter plaatse goed bekend is. Spr. adviseert de oprichting van 'n Districts boschbrandweer. Hierna werden tal van lichtbeelden vertoond van bosch- en heidebranden en de middelen ter bestrijding. De heer Dorst diende daarbij van explicatie. Na de pauze wees dhr. Dorst op 't nut en de noodzakelijkheid van een goed georganiseerde boschbrandweer en gaf daarbij eenige technische aan wijzingen. Spr. bepleitte vooral sa menwerking en de oprichting van 'n Districts boschbrandweer. Hierna bracht de Burgemeester van Mierlo, die tevens voorzitter van den Prov. Brandweerbond is, een woord van dank aan het Gemeentebestuur van Loon-op-Zand voor de vriende lijke ontvangst. Spr. wijst ook nog eens op de noodzakelijkheid van een goede brandweer, inzonderheid voor het platteland, waar men aan 't punt brandweer nog te weinig aandacht schenkt. Dan wekt spr. allen op deel te ne men aan de actie voor een goede boschbrandweer. Dit is een belangrijk onderdeel van het program van den Prov. Brandweerbond. Deze bond, zegt spr., wordt vooral door de kleine gemeenten nog maar al te weinig gekend. En toch is de Prov. Brandweerbond inzonderheid voor kleinere gemeenten een zeer nut tig en onmisbaar instituut, waaraan een adviesbureau verbonden is. Spr. vraagt bijzondere aandacht voor den Bond en zijn adviesbureau dat door zeer deskundigen is ge vormd, n.l. de Commandanten van de brandweer van Tilburg, Den Bosch Oss en Breda. Het bureau verstrekt gratis inlichtingen omtrent aankoop van materiaal, enz. Waar de bestrijding van bosch- en heidebrand een gemeenschappelijk belang is, bepleit spr., om dit gemeen schappelijk in samenwerking met om liggende gemeenten te behandelen. Spr. hoopt, dat de oprichting van een plaatselijke en een Districtsbosch- brandweer een feit zal worden. De Edelachtb. heer van Besouw dankte den heer Dorst voor diens leerzame lezing en verklaarde aan den Voorzitter dat de gemeente Loon- op-Zand als lid van den Prov. Brand weerbond zal toetreden. Ten slotte werd nog door den heer H. Bouman, Hoofdvertegenwoordiger der „Iffa-Minimax" Mij. een interes sante film vertoond. De opname de monstreerde een grooten boschbrand en het blusschingswerk met de „Iffa- Minimax". Wij vernemen, dat de gemeentebe sturen uit de omliggende plaatsen met elkander in contact zullen treden over de oprichting van een bosch brandweer. t Succes. De heer Jan de Vries, lid der Kon. Erk. Harmonie Apollo, heeft ander maal laten zien, dat Kaatsheuvel niet voor niets den naam draagt uitstekende muzikanten te bezitten. Op het groot internationaal solisten-concours te Venlo, behaalde de heer de Vries met het zeer moeilijk werk: Het concert van David, in de Superieur Eere-afd. op Trombone den le prijs met 121 pun ten; de heer R. Brent behaalde een 3e prijs op Trombone in de le af deeling. K.G.V. Zondag gaf onze R.K. Gymnastiek vereniging K.G.V. in de groote Pa tronaatszaal een 2-tal uitvoeringen, waarvan we mogen zeggen, dat ze schitterend waren. De opkomst was echter niet zooals we dat eertijds in het Patronaat met Gymnastiekuitvoe- ringen gewoon waren. Was de be langstelling in de namiddaguitvoe ring der dames matig te noemen, de opkomst der heeren bij de avonduit voering was slecht. Jammer voor de jongens, die zoo uitstekend d'r best deden en zoo'n keurig werk leverden, jammer voor den kranigen leider, die z'n moeite en werk met zoo weinig belangstelling beloond zag, jammer voor het K.G.V.-bestuur met den advi seur, voor wie de warm meelevende belangstelling van een groot publiek een prikkel is om tot verhooging en vervolmaking der club te werken. bij. De tooneelaankleeding, die anders steeds tot in de puntjes verzorgd is, liet thans veel te wenschen over, ter wijl de tucht onder de kleine gymnas ten, buiten hunne oefeningen voor 'n I rustig genieten van hetgeen geboden wordt, gerust wat strenger mag zijn. R.K. Jonge Boerenstand. Deze vereeniging, die eiken winter een uitvoering geeft, mag zich in een steeds stijgende belangstelling van 't publiek, vooral van de landbouwende bevolking, verheugen. Zoowel 's mid dags als 's avonds was de Gilden bondszaal tjokvol. De heer Fr. v. d. Ven heeft met z'n jongens waarlijk succes gehad. Het hoofdnummer, het anti-alcoholisch blijspel „Bartholo- meus Mattheus Sebedeus Pimpelen- lenburg" werd uitstekend gespeeld en gaf vele goed getypeerde momenten. Met de klucht „De verdraaide sectie" werd onbedaarlijk gelachen. Ook het zangnummer viel zeer in den smaak en kreeg dankbaar applaus, 'n Woord van hulde past naast den acteurs en den onvermoeiden leider, den heer Fr. v. d. Ven. Voetbal. Zondag j.l. speelden de Kaatsheuvel- sche Boys een competitiewedstrijd te gen de Sportvereniging uit Oss. Om 2 uur wordt afgetrapt. Direct zitten de Boys op 't doel der Sportvereeniging, wat eindelijk een corner oplevert, die wordt achter getrapt. Oss komt daarna opzetten en weet 10 te forceeren. De Boys nemen echter direct revan che als de rechtbuiten prachtig voor zet en Laros de partijen op gelijken voet brengt. Hierna volgt een op en neer gaand spel, tot eindelijk de links buiten der Boys mooi doorgeeft aan v. Laarhoven, die mist, doch Laros de kans laat met een kanjer nummer 2 te produceeren. Na de rust kwam Oss in de meer derheid. De Boys spelen een vermoeid spel. Oss weet te profiteeren en na een keurig samenspel weet de rechtsbinnen prachtig in den, linkerbovenhoek te doelpunten. De Boys worden weer iets beter, dochi de Sportvereeniging verde digt met man en macht. Vijf minuten voor 't einde komt Oss andermaal op zetten. Van der Kaa wordt iets hard handig op zij gezet door den linksbui ten van Oss. In de oogenblikken dat v. d. K. blijft liggen, profiteert dezen speler en geeft met een derde doelpunt zijn club de overwinning. Zondag a.s. komt Oss te Kaatsheuvel voor den retourwedstrijd op het Horst terrein. Vermoedelijk zal het daar de Sportvereeniging niet meevallen, daar de Boys er alles op zullen zetten om# te winnen. KERKNIEUWS. Pastoor A. Spolders. De Zeereerw. heer A. Spolders, pastoor te Alem. is ter verpleging opgenomen in het Gasthuis St. Joan, nes de Deo te 's-Hermgenbosch, waar hij van de H. H. Sacramenten der stervenden is voorzien. Gaven de adspiranten in vrije en orde-oefeningen, brug en rek, reeds behoorlijk werk te zien, wat de groote heeren presteerden aan deze werktui gen, in ringen, in 't knotsen en wor stelen, dwong vaak de bewondering der toeschouwers af. In de tusschenpauzen gaven de hee ren De Vries, Brands en Brekelmans aardige humoristische scènes, die de lachspieren danig in beweging brach ten. Ook de pianisten, de jongeheeren v. Nieuwstadt en Nouwens droegen met hun entre-acte muziek en als be geleiding bij oefeningen en scènes veel tot het welslagen van den avond li! GEMENGD NIEUWS. Een visschersvloot vergaan. In een hevigen siorm is te Vigo een visschersboot gestrand. Twaalf opvarenden zijn verdronken. Over een andere visschersboot met 20 opvarenden is men zonder berichi Ernstig mijnongeluk op Formosa Uit Formosa wordt volgens V.Dt gemeld, dat tengevolge van een erstig mijnongeluk meer dan 200 arbeiders bedolven zijn. Tot nog toe konden slechts 34 arbeiders gered worden. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn, doordat twee groote liftkooien, die irbeiders naar boven brachten, naar beneden stortten. Dienstmeisje vergiftigt twee jarig kind. Te Erfurt heeft een 19-jarig dienst, meisje des nachts het 2 jarig zoon je van de famiiie, bij welke zij in dienst was, met lysol vergifiigd. Het meisje wilde wraak nemen voor het feit, dat zij na veertien dagen in dienst te zijn geweest, reeds weer was opgezegd. Het kind is aan de gevolgen van de vergiftiging overleden. De moord te Leidschendam. Tengevolge van een aanwijzing, welke de politie te Leidschendam ^enigen tijd geleden heeft gekregen, heeft de Haagsche politie Vrijdagavond gearresteerd de 35 jarige J. B wonende in Den Haag. Er bestaat tegen den aangehoudene ernstige vermoedens dat hij betrokken zou zijn bij den moord op den manu faclurier v. d. D. die eenige weken geleden 's avonds is neergeschoten. De aangehoudene is vanmorgen ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring opgeslo ten. In verband met het onderzoek achtte de burgemeester te Leidschendam het in dit stadium niet gewenscht verdere I mededeelingen te doen. EindhovenBW 4—2 MVVWilhelmina 3—1 2e Klasse A. MEVOVelocitas 3—0 RBCDOSKO 0- 0 gest. DongenBreda 1—0 MiddelburgZeelandia 3—3 2e Klasse B. TegelenVOS 5—4 HEGGUDOK 2—1 VVVHoensbroek 4—0 3e Klasse C. ZIGO—SCG 3—2 RWB—TSC 2—5 3e Klasse D. Sportverg. 1907ZHC 3—4 HelmondiaBroekhoven 11—1 TrichtZaltbommel 1—3 Reserve le klasse. De Valk 2—Helmond 2 2—0 PSV 2NOAD 2 2—4 Willem II 2—BVV 2 8—1 Reserve 2e klasse A. WSC 2—BVV 3 1—2 NOAD 3—Willem II 3 2—0 Reserve 2e klasse B. PSV 3Wilhelmina 3 3—8 Eindhoven 3Helmond 3 4—1

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7