Nieuwjaarsrede van den Voorzitter. Een hartelijk woord van gelukwensch en waardeering van 't oudste raadslid. Boombeplanting WinterdiJ k. Draagt m DDDKWERE ORDERS san ons op No. 10. Zaterdag 1 Febr. '30. 53e Jrg. VIERDE BLAD. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 31 Januari 1930 des avonds ien 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer E. L. I Moonen. Afwezig de heer H. Donkers Oe notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd Alvorens met de afhandeling der agenda aan (e vangen, houdt de Voor zister de volgende toespraak In deze eerste raadsvergadering van het jaar 1030 bied ik U allen, der gewoonte getrouw, mijne gelukwen sten aan; ik hoop, dat dit jaar voor U en Uwe gezinnen in alle opzichten bevredigend moge zijn. In dezen gelukwensch betrek ik te vens de gemeente; ik vertrouw, dat de factoren, die het cultureel en eco nomisch leven in onze gemeente be- heerschen, zich normaal mogen blij ven ontwikkelen en wij bij onze be slissingen zoodanige richtlijnen ver mogen te volgen, dat de belangen, welke aan onze zorgen zijn toever trouwd, zullen worden bevorderd Het bedrijfsleven in de schoen- eu lederindustrie vertoonde in de eerste helft van het afgeloopen jaar geen be vredigend karakter; orders tot in standhouding van een normalen be- drijfsgang bleven uit, zoodat ontslag van personeel moest worden gevreesd. Gelukkig trad daarna een kente ring in, waardoor het mogelijk werd, dat de bedrijven met normale capaci teit konden doorwerken. Hoewel de bedrijfsuitkomsten over 1929 zullen achterblijven bij die van 1928, zullen ze toch in het algemeen niet onbe vredigend zijn. Van vele landbouwbedrijven in on ze gemeente kan, helaas niet hetzelf de worden getuigd. De kleinere be- driiyen geven over het algemeen zeer onbevredigende resultaten. Door uiterste soberheid en spaar zaamheid worden de eindjes aan el kaar geknoopt, mede door melk- slijting met behulp van gezinsleden, door voerwerk, enz. Zou door een be hoorlijke bedrijfsboekhouding, enz. worden gecontroleerd, hoe groot het uurloon is van degenen, die in het landbouwbedrijf werkzaam zijn, dan geloof ik, dat men tot ontstellende resultaten zou komen. Er zijn ver scheidene kleinere bedrijven, die, on danks de grootste inspanning, van jaar tot jaar in grootere moeilijkhe den komen. Willen we onzen boerenstand be houden en daartoe mag geen enkele poging onbeproefd worden gelaten, dan dienen de bakens te worden ver zet. In onze omgeving kennen wij klei ne tuinbouwbedrijven, die zeer gun stige uitkomsten geven. In Oostelijk Noordbrabant ontwikkelen de boeren- organisaties een activiteit, die bewon dering afdwingt. Daar heerscht een opgewekt bedrijfsleven. Zou dat in onze gemeente en omgeving ook niet mogelijk zijn? Kan de Boerenbond hierin geen leiding geven; kan hij dat urgent boerenbelang niet eens met kracht aanpakken voordat alle ener gie is gedood? Mijne tusschenkomst en hulp stel ik te allen tijde gaarne ter beschikking, indien die noodig is en gewenscht wordt. Deze tak van nijverheid uitgezon derd, kan de toekomst onzer gemeen te gunstig worden genoemd. Verschei dene fabrieksbedrijven zijn niet on aanzienlijk uitgebreid, nieuwe zijn ge sticht. Wjj kunnen dit niet anders dan toejuichen als een bewijs van on dernemingsdurf en energie. Nochtans meen ik op één schaduwzijde te moe ten wijzen. Hoe meer de overheer- schende industrie zich in onze ge meente uitbreidt, hoe gevoeliger de inkomsten der gemeente zullen rea- geeren op den bedrijfsgang in de schoen- en lederindustrie. M.M. H.H., dit is geen uiting van pessimisme, allerminst, maar het is toch wel een omstandigheid, waar mede in het bestuur der gemeente re kening dient te worden gehouden. In 1929 vestigden zich in onze ge meente 58 gezinnen, terwijl er 75 uit vertrokken. Van de 57 gesloten hu welijken vestigden er zich 42 in onze gemeente, zoodat de vermeerdering 25 gezinnen bedraagt. De vertrokken gezinnen hadden een gemiddelde sterkte van ruim 4, de alhier geves tigde van ruim 3.6. Het maandgemiddelde van de in geschreven werkzoekenden was in '29 ruim 30 en in 1928 ruim 34. Het over zicht maandsgewijze geeft de volgen de uitkomsten: 1929: Jan. 25, Febr. 28, Mrt. 22, Apr. 23, Mei 29, Juni 31, Juli 30, Aug. 33, Sept. 35, Oct. 30, Nov. 34, Dec. 48, totaal in 1929: 368. 1928: Jan. 59, Febr. 61, Mrt. 33, Apr. 33, Mei 29, Juni 34, Juli 39, Aug. 42, Sept. 34, Oct. 26, Nov. 24, Dec. 28, totaal in 1928: 412. Onze bemoeiingen ter bevordering van den woningbouw door particulie ren hebben zeer bemoedigende resul taten opgeleverd. Door particulieren werden in 1929 gebouwd 44 wonin gen. In totaal is het aantal woningen in het afgeloopen jaar met 75 ver meerderd. In 1929 zijn bouwvergunningen af gegeven voor: het bouwen van 52 woningen; het vernieuwen of verbouwen van 16 woningen, het oprichten van 2 fabrieken; het vernieuwen, verbouwen of uit breiden van 13 fabrieken; het oprichten van 13 andere gebou wen en het vernieuwen of verbouwen van 10 andere gebouwen. De bouwvakbedrijven hebben der halve in onze gemeente niet over ge brek aan werk te klagen gehad. Op onze veemarkten zijn in 1929 totaal 1000 stuks vee aangevoerd ge weest. De handel was zeer bevredi gend. Het aantal verkeersongevallen is niet onbelangrijk toegenomen. Het aantal gevallen, door de politie gecon stateerd of ter kennis van de politie gebracht en die hebben geleid tot verwondingen of materieele schade, bedraagt over 1929 40, waarvan al leen in de Grootestraat 29. De bedrijfsresultaten van het Open baar slachthuis zijn over 1929 niet onbevredigend, vooral niet, als in aan merking wordt genomen de schaarschte aan varkens en.de in ver band daarmede hooge prijzen. In 1929 werden 1152 varkens ge slacht; in 1928: 1432; derhalve een teruggang van 280. Daarentegen werden in 1929 ge slacht 822 runderen; in 1928: 694, dus een vooruitgang van 128. Met de ingevoerde kwartdeelen werden in 't slachthuis aangevoerd: 902 runderen in '29 en 756 in '28, dus een vooruit gang van 146 stuks. In totaal werden in 1929 in het slachthuis aangevoerd 2241 stuks vee en in 1928: 2337 stuks, het ingevoerde vleesch niet med^ge- rekend. Hierna komt aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Behalve de goedkeuringen van de gemtentetgkening 1928 en van d< ptgrooti: g 1930 zijn var Oed State'; nog verschillende goedkeuringen van genomen raadsbesluiten ingekomen, terwiji van verschillende personen be richt is ingekomen dat zij hunne be noeming in diverse commissies aan nemen. Van den heer Couwenberg is een dankbetuiging ingekomen voor het te zijnen opzichte genomen raadsbesluit. Een mededeeltng van den Bond tot bescherming van zuigelingen zal ter visie worden gelegd. Verder is ingekomen een verzoek van den heer P van Schljnde! alhier, die mede namens den heer A Brok vraagt om het jachtterrein nabij den Roestelberg van de gemeente gepacht wederom op dezelfde voorwaarden voor 4 j aar te kunnen pachten. De Voorzitier licht nader toe dat het betrokken jachtterrein midden in een ander jachtterrein is gelegen dat ook door den heer van Schijndel is ge pacht en daarom verdient het de voor keur dat het aan denzelfden pachter blijft, temeer waar vorig jaar gebleken is dat deze pachter den hoogster» prijs gaf. B en W. stellen daarom voor het verzoek in te willigen doch vragen machtiging de pacht van jaar tot jaar ie verlengen omdat, ingevai het om liggende jachtterrein eens in andere handen zou o/ergaar«of andere prijzen 1 hiervoor zouden gegeven worden, dn ook van invloed op bedoeld jachtter rein zou kunnen zijn. Aldus wordt beslo en. Schrijven van den heer Q Maas die Zondags den telefoondienst waar neemt. Hij vraagt in verband niet de herziening van het salaris van den nachttelefonist ook zijn salaris te wlllei herzien, waarbij hij er nog op wtjsi iat hem destijds verbetering van be- zoidigirrg in uitzicht is gesteld als zou olijken dat van dezen telefoondiensi veel gebruik werd gemaakt Momenteel maken bijna alle aangeslotenen hiervan gebruik. Voorzitter. Burg. en Weth. hebber overwogen dat Maas alleen des Z >n- dags behoeft dienst te doen en wei van 9 tot 1 uur en van 6 tot 10 uur Daartegenover heeft Schouten de hee e week, dus ook des Zondags, nacht- iienst. Hij ontving daarvoor f9—, erwijl Maas voor zijn Zondagdiensi alleen f4 50 kreeg. Dia veihouding leek ons niet goed en daarom hebber wij op herziening hiervan aangestuurd en heeft Schouien verhooging gekregen. B. en W. achten echter de bezoldiging van f 4 50 voor den Zondagd'ens voldoende, waarom zij voors'ellen af- wijzend op het verzoek te beslissen. De raad gaat hiermede accoord. Schrijven van den Commissaris der Koningin houdende mededeeltng dai oij Kon. Besluit van 21 Januari de Edelachtbare Heer E. C. J. Moonen is herbenoemd tot burgemeester onzer gemeente Als oudste raadslid spreekt de heer P Verwlei, mede namens de andere raadsleden, den Voorzitter als volgt toe Moge Gods beste en onmisbare zegen op Uwen arbeid en loopbaan rusten, Gasaflevering 1928 OVERZICHT GAS-, WATER- EN ELECTRICITEITSBEDRIJVEN. 843409 M3 1929 819228 M3 Vermindering 24181 M3. 188701 M3 Vermeerdering 11919 M3. (7.13%). 478674 KWU Vermeerdering 72370 KWU (17.81%). 399917 KWU Vermeerdering 52635 KWU (15,16%). Afgeleverd water 1928 176782 M3 1929 Stroomaankoop 1928 406304 KWU 1929 Stroomverkoop 1928 347282 KWU 1929 Stroomverkoop openbare verl. 1928 Gasverbruikers Miintgasverbruikers W aterverb ruikers Waterabonnementen Stroomverbruikers 2553 KWU 1929 2682 KWU Vermeerdering 129 KWU (0,5%). Verlies: 16,5 v. d. inkoop. M. de Voorzitter, Geachte Collega's, Van deze gelegenheid wensch ik ge bruik te maken om te releveeren dat het H. M. onze geëerbiedigde Koningin heeft behaagd, Uwe benoeming als Bur gemeester te hernieuwen en wensch ik U met deze herbenoeming, mede na mens mijne Collega's, leden van den Raad, van harte geluk. Met een terug blik op Uwe loopbaan als Burgemeester dezer plaats, vermeen ik gerust te mo gen verkondigen dat ik Waalwijk kan feliciteeren niet dit Koninklijk besluit. Onze Raad heeft U leeren kennen als een tactvol, streng en eerlijk leider en een onpartijdig voorzitter. Waalwijk heeft in U gevonden een Burger-Vader en Burgemeester, een Burger-vader, die eenieder welwillend te woord staat, een Burgemeester, die zich in de ver schillende afdeelingen der gemeente administratie heeft ingewerkt, hiervan op de hoogte blijft, waardoor hij den correcten en geregelden gang dezer hoofd-afd. van 't gemeentebestuur niet weinig heeft bevorderd. De bestuurders der gemeente-bedrijvn vinden in U een lcrachtigen steun, wanneer het de tot standkoming of verbetering dezer be drijven geldt. Zoo werden onder Uw bsetuur opge- i richt het gemeentelijk slachthuis; tot stand gebracht de algeheele ombouwing en verbetering in een modern bedrijf van de gemeente-gasfabriek; het bou wen van complexen woningen, die an dere gemeenten tot voorbeeld en model strekten, en andere verbeteringen in de gemeente, teveel om hier op te noemen. Maar nog grootere werken staan te wachten, zooals de bouw van een nieuw Raadhuis, de groote verbetering der straten, enz. enz., waarvoor noodig zal blijken een krachtig bestuur en daarom feliciteer ik Waalwijk zoozeer 1928: 879 in 1929: 927. Vermeerdering 48. met Uwe herbenoeming, omdat het in 1928: 831 in 1929: 842. Vermeerdering 11. U getroffen heeft de werkzame voor 1928: 565 in 1929: 601. Vermeerdering: 36. zitter van dit Bestuur, die met al de 1928: 1181 in 1929: 1205. Vermeerdering 24 energie die in hem is, zal trachten 1928: 681 in 1929: 850. Vermeerdering: 171. Waalwijk groot te maken. dan durven wij de hoop koesteren dat het Waalwijk goed zal gaan d^t Waalwijk onder Uw bestuur zal groeien en bloeien. Alle raadsleden gaven door appiau hun instemming nu i deze waardeerende woorden te kennen. Voorzitter, ik dank U ten zeepte voor de waardeerende woorden die U tot mij hebt widen richten. Ik beloof U dat ik mij zal beijveren om door te gaan in de richting die ik mij ge kozen heb. waarbij is hoop met U* aller medewerking veel te kunnen doen in hei belang der gemeente, die ook mij lief is geworden. Applaus. 2 Stemming over het voorstel Pui lens betrtff.-nde vaststelling "an den verkoopprijs van de aangekochte bouw terreinen in de Mr vjtri Coothslraat De Vooiziiter wil vooraf even toe lichten waarom het voorstel van den heer Pullens thans iri stemming wordt gebracht in piaats van het voorstel van B en W., nl omdat het eerste de versie strekking heett B. en W. wilden nl. een prijs van f185 per Meter vaststellen, terwijl de heer Pullens f170 heett voorgesteld. Waar het er om gaat het verlies voor de gemeente zoo klein mogelijk te houden en door het voorstel Pullens het verlies grooter wordt, heeft dit de verste strekking. In omvraag gebracht stemmen 6 leden vóór en 6 tegen het voorstel, zoodat de stemmen wederom staken en het voorstel daarmede wordt geacht te zijn verworpen. Voor stemden de heeren Pullens, v. d. Waerden, v. d. Geld, v. Schijn del, Loeff en v. üriel. Tegen de hee ren Verwiel, v. Loon, Klijn, Smolders, Efbers en Rox. De Voorzitter wijst er nog even op waarom hij vooraf heett aangetoond dat het voorstel Pullens het eerst in stemming moest komen. Was eerst het voorstel van B. en W. in omvraag gebracht, dan zou dit bij denzelfden uitslag verworpen zijn geweest. 3. Voorstel van B en W. om het aanbod te aanvaarden van het Cen traal Bureau voor Verificatie, betref fende cóntrole op de administr^tiën van Slachthuis, Hypotheekbank en Gemeentewerken. Dit voorstel wordt aangenomen 4 Voorstel van Burg. en Weth. be reffende verlenging huurovereen komst met P. J- C. Loeff voor ver huring wegbermen Baardwijkscbestr De voorzitter zegt dat die wegber men, weike 1.65 M. breed zijn, aan eengevoegd zijn met een weiland waaromheen een mooi hek is ge plaatst. De heer Loeff vindt het beter aan de gemeente een huur van f 10 per jaar voor die be1 men te betalen dan die heining te verplaatsen. Het voorstel wordt goedgekeurd. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende aankoop van 150 Amerikaansche eiken voor be planting van den Winterdijk in voor malig Baardwijk. (Men zie het prae-advies van B. en W. hieromtrent, afgedrukt in ons num mer van j!Woensdag). Rox. Gezien het prae-advies van B. en W. geeft de Woningbouwver- eeniging in v.m. Baardwijk te kennen dat deze beplanting wenschelijk zou zijn om het wandelen aldaar te bevor deren Dat apprecieer ik werkelijk, maar ik zou ter bevordering van het wandelen daar ook nog enkele zit banken laten plaatsen. Als wij immers streven naar bevordering van het wandelen, dan vind ik het billijk dat wij er ook dat gemak aan verbinden. Ik zou zelfs nog meer willen doen en er ook enkele lantaarns laten plaatsen, hetgeen ook het wandelen aldaar zou bevorderen. Voorzitter. De heer Rox zit weer op zijn stokpaardje .lantaarns op den dijk", (Geiach). Vindt U het goed dat B en W. Uwe opmerking eens in hun college onder het oog zien De heer Rox vindt zu'ks goed, waarna de raad het voorstel van B. en W. goedkeurt. 6. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der politieverordening in verband met een schrijven van den Commis saris der Koningin inzake rupsenbe- strijding. Voorzitter. Dit voorstel beoogt na tuurlijk alleen te treffen die menschen die opzettelijk nalaten de noodige maatregelen te nemen om de rupsen- plaag te bestrijden. Van hoogerhand is n 1. voorgeschreven dat iedereen zijn tu'n van die rupsennesten moet ontdoen door ze uit te krabben, te verzamelen en te verbranden. Dit verbranden is uitdrukkelijk voorge schreven, daar het niet afdoende is ze op een mestvaalt te werpen of ze met een brandende stroobos in de boomen te verbranden. Rox Het gaat hier over een kwes tie, waarin ik een leek ben. Kunt U mij ook zeggen waar zich die rupsen- nesten bevinden, in de boomstammen of.... Voorzitter. Ja, maar U bent bij mij bij een nog grooter leek. Maar ik weet toch wel dat men die dingen, die veel op een opgerold blaadje lij ken, thans veel ziet in de peereboo- men, tusschen het hakhout, de doorn haag, enz. I\ox, lv dacht altijd dat dit blaadje* waren. Moeten die dingen dus verwij derd worden? Voorzitier. Ja, daarin zitten de kie men voor veel rupsen. Deze kiemen zijn zeer sterk en doorstaan den strengsten winter. Iedereen is thans verplicht aan de verdelging mede te werken want an ders vormen die rupsen niet alleen een gevaar voor zijn eigen tuin, maar ook voor die van zijn buurman die wel alle zor^ aan de vernietiging besteed heeft. Hiertegen moeten wij kunnen optreden. Wordt besloten de politieverorde ning aldus te wijzigen. Verder wordt op voorstel van den voorzitter nog een kleine wijziging in de politieverordening aangebracht in verband met de wettelijke voorschrif ten op het weren of beteugelen van be smettelijke ziekten. 7. Voorstel van Burg. en Weth. om 25.—- beschikbaar te stellen als extra contributie over 1929 aan de Vereeni- ging van Nederl. Gemeenten, voor de aankleeding der bestuurskamer in het te stichten vereenigingsgebouw. Goedgekeurd. 8. Voorstel tot vaststelling van een reglement voor de commissie van toe zicht op het Gemeentelijk nijverheids- onderwij s gem.-avondteekenschool) De voorzitter licht dit punt nog na der toe zooals in het prae-advies, voor komende in ons blad van j.l. Woens dag is omschreven. Het reglement wordt hierna goedge keurd en vastgesteld. 9. Benoeming van 2 leden der onder 8 bedoelde commissie. De heer v. Iersel, aftredend, wordt met algemeene stemmen herkozen. Voor de vacature E. C. J. Moonen geven B. en W. in overweging iemand te kiezen uit den middenstand, die be lang bij den gang van zaken aan de school heeft en worden de heeren W. Hens en F. van Wees voorgedragen. Gekozen wordt de heer W. Hens met 8 stemmen, terwijl er 4 op den heer v. Wees werden uitgebracht. Alvorens hierna tot sluiting der open bare zitting over te gaan, maakt de voorzitter de leden nog attent op het profiel van de verbreeding van de Groote Straat, welke teekeningen aan de wanden van de raadzaal zijn opge hangen. Aangezien uit den raad het verzoek daartoe wordt gedaan zal de voorzitter den heer van Huiten, den gemeente- bouwkundige, laten ontbieden om de teekeningen nader toe te lichten. Hierna gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van punt 12. Reclames straatbelasting. Na heropening wordt de gemeente- bouwkundige in de raadszaal ontbo den, om een toelichting te geven op de profielteekeningen een 20-tal die langs den wand zijn opgehangen. Op deze teekeningen zijn in kleuren de bestaande toestand van straat breedte, ligging trottoirbanden, tram baan en trottoirs en eveneens de nieuwe toestand aangegeven. De heer van Huiten gaf op deze teekeningen een toelichting, 't Noor dertrottoir, wat door de boomenlaan voor 5060 c.M. toch niet dienstbaar is, zal voor het grootste gedeelte met deze afmeting worden ingekrompen, terwijl van het Zuidelijk trottoir, al naargelang der breedte, ook nog 20 tot 40 c.M. wordt afgenomen om het middenrijvlak zoo breed mogelijk te krijgen. Twee fietspaden van 60 c.M. Noor delijk en Zuidelijk zullen langs de trottoirbanden komen, welke laatste slechts 9 c.M. hooger dan de straat komen liggen. Gemiddeld wordt de straatbreedte tusschen de banden ruim 6.50 M. Door meerdere leden werden vra gen gesteld en ideeën naar voren ge bracht, als; de tram midden door de straat, één fietspad, enz. Na beantwoording was men het er eenparig over eens, dat de geprojec teerde oplossing zoo goed mogelijk was. Aan het Hoekeinde zal de bocht van de trambaan zoo gewijzigd worden, dat hij niet geheel de straat kruist, zoodat nog een voertuig passeeren kan. Aan de diverse eigenaren zal mede werking worden verzocht wat betreft stoepen en balies. De Zeereerw. heer Pastoor van Riel heeft voor de eigen dommen van het kerkbestuur reeds zijne medewerking toegezegd. Voor de verlichting der Grootestraat zak een proef worden genomen met middenverlichting, waaromtrent de be- drijfscommissie dan nader zal advi- seeren. Wij hunnen nog mededeelen dat nu spoedig met de voorloopige werkzaam heden zal worden begonnen. Een ervaring en een vertrouwen an 50 jaren; een inrichting van den modernen tijd, waarborgen U PRIMA WERK aan BILLI|KEN PRIJS WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N T1ELEN. De Echo van het Zuiden. Gemeenteraad van Waalwijk. Aflevering. Dienstjaar. Productie en Aantal M3 Aantal M3 Vermeerdering of K.W.U. Dienstjaar. of K.W.U. of vermindering.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 11