Meubelfabriek en Stoffeerderij K.E.M.I. - Tel. 131 - WA^LWIJ Dr. L. van der Sneb Sciioeninshershneclit. J. ELEKAN UT* Ook In eiken voorradig. Land en Tuinbouw. te consulteeren. niet VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Gezondheidscommissie te Waalwijk. Bij besluit van den Heer Commis saris der Koningin in dit gewest dd. 28 Januari 1930 is benoemd tot lid der gezondheidscommissie, zetelende te Waalwijk, de heer P. J. Kohier arts te Sprang-Capelle. Spapens' Schoenfabrieken Blijkens bijvoegsel no. 292 tot de Stscrt. van 30 Januari 1930 is Konink lijke bewilliging op de statutenwijzi ging der N. V. J. C. Spapens' Schoen fabrieken te verleend Waalwijk, waarbij 't maatschappelijk kapitaal der vennoot schap wordt vastgesteld op f 1.500 000 verdeeld in f 1.400.000 gewoon aan deelenkapitaal en f iOO.OOO prioriteit» aandeelenkapitaal, beide verdeeld in aandeelen van f 1000. Geplaatst en volgestort zijn 300 gewone en 10 prioriteitsaandeelen. Overplaatsing. De Eerw. Zuster Theodula van de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart in de le Zeine is overge plaatst naar Tilburg. Zij wijdde zich speciaal aan't geven van handwerklessen op de Meisjes school dezer parochie. Aanbesteding. De uitslag der aanbesteding van de Electrische licht-, kracht- en signaal installatie voor het in aanbouw zijnde R K. Ziekenhuis alhier, is als volgt: Eerste Langstr. Electr.-Mij., Waalwijk f3997 50 Thust Graft, 's-Bosch f3467 Noord-Brab Electr.-Mij., Tilöurg f 3124. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. Ned. Herv, Gem. v.m. Besoijen. In de Ned. Herv. Kerk te v.m Besoijen zal Zondagmiddag 2 uur op. treden Ds. v. Willigen, van 's Capelie. Gemeentegrenzen. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, de leden der Gede puteerde Staten en de Griffier der Staten van deze provincie bezochten gisteren de gemeenten Vlijmen, Nieuw- kuijk, Hedikhuizen, Herpt en Heus- den, ter bezichtiging van de ontwik keling der streek en ter beoordeeling van mogelijke wijziging van de ge meentegrenzen. Prov. Crt. Levering Garnizoen. De levering van hooi, stroo en turfstrooisel ten behoeve van het gar nizoen Den Bosch over het tijdvak 1 Februari 30 April 1930 is opge dragen aan hooi ad 71.1 cent per 10 K.G. N. V. Oerlemans en Zonen, fourage- en bouwmaterialenhandel te Vrijhoeve Capelie. De Commissie inzake het dansen. De ministers van Binnenl. Zaken en Landbouw en van Justitie hebben zooals men weet ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedra gen, de Regeering van voorlichting te dienen over de vraag, in hoever van overheidswege met betrekking tot het dansen maatregelen dienen te worden getrt ffen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter mr. H de Bie, rechter in de rechtbank te Rotterdam tot leden mr, G van Baren, burge meester van Delft; nuj. J. M. J A. Meijer, lid van de Tweede Kamer te RotterdamG van Veen, aöjunct— directeur van het nutsseminarium voor paedagogiek aan de gemeente—univer siteit van Amsterdam, en H J. Ver steeg, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. Tot secretaris is benoemd mr. R. J. Th v. d Heijden, advocaat en procu reur te 's Gravenhage. Prinses Juliana. Met groote plechtigheid had gisteren aan de Universiteit te Leiden de promotie tot eere-doctor in de letteren en wijsbegeerte plaats gehad van H K.H. Prinses Juliana. Er was groote belangstelling. Prof. Dr. J. Huizinga was eere-promotor, terwijl de rector-magnificus eene rede hield, waarop H. K. Hoogheid ant woordde. De radio heeft een en ander uit gezonden. GEMENGD NIEUWS. Drie visschersbooten vergaan. Aan de Westkust van Span je zijn gisteren, tijdens den hevigen storm. 3 visschersbooten vergaan, waarbij 50 visschers verdronken zijn. In Portugal zijn, gelijk nader wordt gemeld, door den storm en de over stroomingen tal van personen om het leven gekomen. Het juiste aantal is echter nog niet nauwkeurig bekend. Vliegongeluk 5 dooden. Uit New-York wordt gemeld Bij Fairfox is een Amerikaansch vliegtuig neergestort en geheel vernield. De 4 passagiers en de bestuurder zijn om het leven gekomen. In een onbewaakt oogenblik trok een kindje der familie L., te Vaals, een ketel kokend water over het lichaam. De arme kleine bekwam vreeselijke brandwonden, werd in hopeloozen toestand naar een zieken huis gebracht, waar hij is overleden. Te Koeningstü e in Opper— Silezië hebben twee bandieten den houder van het wisselkantoor der Silezische Credieiband, toen hij des avonds uit zijn bureau naar huis keerde, met 8 revolverschoten gedood en hem van zijn geldasch beronH waarin zich een bedrag van 6000 zlo y en 1500 mark bevond De moordenaars zijn spoorloos verdwenen. Door opening van een ruitje in de voordeur heeft men zich toegang verschaft tot de woning van den heer B. aan den Kerkdam te Wassenaar, terwijl de bewoners afwezig waren Vermist wordt een kistje met juweeien en gouden en zilveren sieraden, ter waarde van ongeveer f 5000. Gisterenavond is door de Haag sche politie nog gearresteerd de 30 jarige G. H. uit 's Gravenhage als verdacht van medeplichtigheid aan den sluipmoord op den heer van v. d. Drieft te Voorburg. Naar vesluidt is H. geen onbekende van de politie. Afschuwelijke moord. Uit Oldenburg wordt gemeld, dat de knecht, Johan Ludtmann, aldaar, heeft bekend, dat hij de gehuwde vrouw Ludtmann, die overigens geen familie van hem is, met een bijl heeft doodgeslagen en vervolgens haar huis in brand heeft gestoken. Hij was tot de daad aangezet door den man van de vermoorde, die zich in het bezit van het land en het huis van zijn 20 jaar oudere vrouw wilde stellen. Auto door een trein gegrepen. Op een spoorwegovergang van de lijn BreslauCamenz is gisteren een auto door een trein gegrepen en ge heel vernield. De inzitteenden, twee slagers uit Breslau, zijn gedood. Naar de spoorwegdirectie te Bres lau meedeelt, is de auto door de af- sluitboomen gereden. De overweg was behoorlijk verlicht, terwijl ook ber den op den overweg opmerkzaam maakten. Verkeersongeval. Vannacht omstreeks 2 uur is op den Delftweg bij Rijswijk een bejaar de man, vermoedelijk de 69-jarige P. J. S. geboortig uit Dordrecht, door 'n auto van de automaatschappij Van Zetten uit Rotterdam aangereden en op slag gedood. Het lijk werd naar 't lijkenhuisje te Rijswijk vervoerd en van daar overgebracht naar het zie kenhuis om gerechtelijk te worden geschouwd. De gloednieuwe auto is na het on geluk tegen een boom gereden en werd zwaar beschadigd. Hij is door de politie in beslag genomen. De in zittenden, de heer van Zetten en zijn boekhouder, kregen geen letsel. 452e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. 7e Lijst. Trekking van 29 Januari. (Naar de voorloopige lijst). 1000: 744 6315 6670 11704 400: 13682 19985 200: 936 1371 7537 10429 10755 18248 18863 100: 3026 3447 4805 8609 14786 17987 5e Klasse. 8e Lijst. Trekking van 30 Januari. (Naar de voorloopige lijst). 2000: 1844 1000: 5635 400: 106 10768 12965 13053 15679 17932 200: 1068 19058 100: 2940 4756 8431 9333 9856 10085 13428 13576 13728 20337 PLUIMVEETEELT Wenken en mededeelingen. Gedroogde garnalen zijn een uit stekend bij 'oer en een tractatie voor de kippen. Geef de dieren zoo nu en dan een handje vol, ze zullen er wel zoo goed om leggen. Dergelijke kleinig heden als groenvoer, gemalen schelpen, houtskooi en garnalen leggen bij de kippenhouderij veel gewicht in de schaal en zijn van veel belang voor een goeden leg. Gedroogde garnalen zijn ook heel goed voor hoenders, die pas door den rui zijn Kippen, die kleine eieren leggen, geven doorgaans ook weer nakomelingen met kleine eieren, ook al paren ze met een haan, die den „factor" groot ei bezit. In de erfelijkheidsleer drukt men 't zoo uit Klein—ei domineert of heerscht over groot—ei. Wanneer men 's morgens hard voer aan de kippen geeft, nemer ze niet voldoende ochtendvoer op. Z worden dan te vet en gaan wind eieren leggen, ook al is er steeds vol doende grit aanwezig. Turfstrooisel is een uitstekende bo dembedekking in het kippenhok. Als eenig bezwaar wordt wel eens opge geven, dat het stuift. Dit bezwaar is niet groot daar dit zacht stof is en geen kwaad doet. Daarenboven wordt thans een speciaal turfstrooisel ge leverd voor kippenhokken, dat zgn „kippenlijnen" is en niet stuift. Dit kippenfijn wordt gemaakt uil bijzondere lichte turf, welke niet fijngemalen wordi, maar tot stukjes van ongeveer 1 cM verwerkt, waaruit het fijne strooisel door zeving wordt verwijderd. Wie dus tegen het gewone turfstrooisel bezwaren mocht hebben, kan kippen fijn nemen. Amerika is het land der wonderen men vindt er de hoogste woikenkrab bers. de grootste winkels, de zwaarste locomotieven en de rijkste menschen van de wereld. Alles in overtrr ff inden trap. Hetzelfde geldt ook op het gebied der kippenhouderijmen vindt er de kippen, die de meeste eieren leggen. Dit is niet als een toeval te beschou wen. Er wordt daar veel aan de pluim veeteelt gedaan, de regeering steunt door opleiding scholen, voorlichting, onderzoekingen, enz. De resultaten op de Iegwedstrijden zijn dan ook verbazingwekkend. De beste toom van al die legwedsirijden was die van J A. Hanson, G>rvatlis. Oregon, wiens 10 kippen in 51 weken 2935 eieren legden. Als tweede een toom die 2871 eieren produceerde, derde was een t rom met 2848 eieren, Deze doen dus voor de eerste prijs winnaar niet veel onder 't Waren alle Witte Leghorns. Waar dc beste loomen al zulke buitengewone presta ties te zien gaven, ts het niet te ver wonde ei, dtt da cijfers der beste henren afzonderlijk nog heei wat hoog'r gaan. De beste prestaties wer den gehve d door een Leghorn hen, die In 51 weken 336 eieren produ ee de. Tweede en derde prijswinnaars der Leghorns legden resp. 327 en 324 eieren, wat ook lang niet nus is, Als beste legwedsnijd vinden we in net ovczicht vermeld Western Was- ninpfon, waar 930 hennen gemiddeld 2377 eieren gaven, wat als een ge middelde van zoo'n groot aantal dieren buitengewoon is. In elk geval blijk! uit de cijfers wel, dat de Amerikanen de kunst verstaan veel eieren van hun geld en van hun kippen le krijgen. S. Denk aan de Kippen Hoewel het weer op 't oogenblik 'eer zacht is, moeten we ons maar niet verbeelden, dat we zoo den winter toor zullen gaan. Er kunnen nog ge. noeg koude dagen komen. Juist die koude dagen zijn voor de kippen houders van beleekenisdure eieren, zeer zeker, maar ook het risico, dat de beestjes van den leg komen, ziek worden, in elk geval meer zorg be hoeven. 't Is vreemd, maar 't is zoo, als de kippen het eenigszins kunnen doen gaar. ze buiten ioopen en dom als een kip is, liefst natuurlijk op tochtige, koude gure plaatsen. Heel graag mogen ze onder heggen kruipen Dat ze daar veel koude lijden is voor ieder te begrijpen. Het is daarom goed, dat de kippechouders op zulke koude gure dagen de kippen de kans niet geven tiaar buiten te gaan, ze moeten binnen blijven. Dat kan ik niet. hoor ik daar iemand zeggen, daar heb ik geen ruimte voor Dan moet ge uw kippenboerderij maar naar den eisch des tijds inrichter:. Als uw hokken niet in orde zijn, moet ge ook niet meenen, dat de voordeden, die tegen woordig aan 't kippenhouden ver bonden zijn, voor u zullen zijn. Er moet voldoende ruimte in de hokken zijn. De schuur, het varkenshok of de deel zijn geen goede verblijfplaatsen voor een kip. We spreken dus alleen voor hen, die de zaken goed in orde hebben De zaken goed in orde hebben, wil niet zeggen, dat men alles luxueus ingericht heeft. In geen geval, is dat het geval, dan kost het te veel en dat is niet de bedoeling van de kippen, houderij. Maar tusschen de uitersten is altijd nog veel ruimte, Is het niet? Welnu, die zijn hok voldoende heeft ingericht moet bij erge kou en bij guur weer zijn kippen binnen houden. Maar daarmee is men niet klaar Ledigheid is des duivels oorkussen, zoo ergens, dan zeker bij de kippen. Daarom moeten we ze wat te doen geven. In 't strooisel wat graan werpen, Jet te veel en dat goed doorharken Ze gaan dan ijverig zoeken. Die be weging doet ze goed. Ze hebben dan geen last van de kou, denk aan de Kibbelarijen die ze dan niet doen, het veerenplukken en vechtpartijen enz En bovendiende leg gaat gewoon door. S. De stikstof houdende meststoffen. In ons vorig artikeltje behandelden we een paar oude bekende meststoffin, n.l de Chillsalpeter en den Zwavel zuren Ammoniak. En nu komen we tot de nieuwere stikstofmeststoffen. Laten we maar eens beginnen mei twee ervan, die vaak verward worden naast elkaar te bespreken, n.l. de kalksalpeter en de kaïks ikstof Ik zeg. die tweeworden nog al eens met elkaar verward. Daar is aanleiding toe. Immers bevatten ze beiden stik stof en kaik; De namen gelijken veel op elkaar. Maar de meststoffen zelf heei weinig, niet alleen, omdat ze in kleur veischillen, maar ook omdat hun eigenschippen zoo geheel anders zijn De kalksalpeter is wit van kleur Dat wil zeggen, de Duitsche kalksa! peter, De Naorsche kalksalpeter (Nor- gesalpeter) is zwart of tenminste heel donkergrijs. Beiden zijn korrelvormig en gemakkelijk uit te strooien. Een bezwaar kan daarbij zijn, dat ze met de hand uitgestrooid aanleidiug kun nen geven tot moeilijk te genezen bijt en schaafwonden. Intusschen kan men zich daartegen beschermen door de noodige voorzorgsmaatregelen te ne men. Van wege det departement van A'beid zijn in 1928 en in 1929 door enkele doktoren in de provincie Gro ningen proeven genomen om dit euvel te voorkomen. Ze hebben daarbij zeer gunstige resultaten gehad door elke baal salpeter met 3 L water te men gen Het opstroopen van de mouwen tot boven de elleboog en het invrtten met glyeerine van de armen blijft noodig. Wat de werking bet eftka k salpeter is een salpeter, dat wil dus zeggen, dat de werking overeenkomt met Chilisalpeter Het kan derhalve gebruikt worden kort voor-, tijdens, en na het zaaien, ook als overbemes ting. Op kleigrond voorkomt het ko s; vormin. Op zandgronden is de wer king basisch en werkt dus de zuiver, heid tegen. En nu de kalkstikstof. Dit is een zwarte stot, dat tot voor korten tijd stoffijn, in den handel gebracht werd. Door oliën heeft men het nu eenigs zins een korrelvorm gegeven. Toch moet het uitstrooien met de hand hiervan on raden worden. De bijtende werking is erger dan bij de kalksal peter. De oogen zouden met een stof bril beschermd moeten worden, en niet alleen handen en armen, maar ook gezicht en hals moeten ingevet worden. Dat ook de kieeding solied en waterdicht moet zijn spreekt haast vanzelf Beter doet men dan ook met een kunstmeststrooier te zaaien. Om het wegwaaien te voorkomen zal men goed doen zakken achter den strooier te hangen. De paarden konden er anders ook nog wat last van krijgen Nu de mest9tof geolied Is zal dat wel niet meer zoo veel voorkomen, maar het Is voorgekomen, dat de paarden oogontsteking kregen. Indien men deze eenvoudige voor zorgen neemt is de kalkstikstof een beste en goedkoope rnetstof, die een veel ruimer gebruik, dan tot nu toe 't geval is. waard is. Maar men ver- warre de kalkstikstof niet met den kalksalpeter Wie dat doet benadeelt zich in hooge mate. De stikstof in deze rnetstof komt n.l. voor In een eiwitvorm, die op zijn Zondagsch Calciumcyaanamide heet. Dat is een geleerde naam. We zouden ook kun nen zeggen, dat het een eiwitvorm is. i Nu nemen de planten geen eiwitten op en derhalve zal er met de kalk. stikstof eerst wat moeten gebeuren, eer ze voor de planten geschikt zijn! En dat is een vrij lange weg, er 't zoover is. Niet minder dan vier ont zettingen zijn noodig eer ze in salpe ter is veranderd. Ook hier komen weer bacteriën bij te pas. En we we ten, dat die alleen bij een bepaalde bodemtemperatuur werken. Zoo is het te begrijpen, dat de kalkstikstof niet vlug werkt, maar wel tot laat in 't najaar. In zooverre is ze met zwavel zuren ammoniak te vergelijken. Maar nu komt het verschil Geeft het bjj zwavelzuren ammoniak niet wanneer men het uitstrooit, bij kalkstikstof mag men het zeker niet te laat doen. Hoe beter, en ten minste drie weken voor het zaaien of poten. De kalkstikstof blijkt namelijk een doodende werking te hebben op de kiempiantjes, dus op de ontkiemende zaden en knollen. In mijn praktijk ben ik al verschei dene gevallen tegengekomen, dat men daer geen rekening had, met het na- deelige gevolg dat de gewassen niet o! zeer slechts opkwamen. Het bestek van dit artikeltje laat niet toe die gevallen nader te be schrijven. Wellicht kan ik er later nog eens gelegenheid voor vinden er op terug te komen. Vroeg uitstrooien, desnoods in het najaar, is dus noo dig. Dat is ook het geval op weiland. Daar moet ze er voor Maart op liggen. Eveneens op rogge en tarwe. Aan den anderen kant is deze eigenschap niei onvoo'deelig. Wanneer we bij half Maart de kalkstikstof uiistrooien, clan zijn al heel wat onkruidzaden ontkiemd en die ondervinden dezelfde als de culuur gewassenze gaan er van kapot en zoo wordt dus de on- kruidbestrijding in de hand gewerkt. Het is aau te bevelen de kalkstikstof spoedig onder te werken. Op kleigronden voorkomt ook de kalkstikstof het verkorsten van den grond en op zandgronden werkt ze basisch, dus weer net als Chiltsalpe ter Voor overbemesting, dit is wel duidelijk geworden, kan ze niet worden aanhewend. In een slotartikeltje willen we dan andere stikstoihoudende mestst' ff jn nog eens bespreken. ADVERTENTlëN. Aits voor inwendige ziekten en Kinderziekten is van 2 t/m S Februari a.s. GEVRAAGD bij A. KIMMEL& Zn. Etidstraat 17. Breda, een 1ste klasse voor uitsluitend lijn maaswerk Al één zij die genegen zijn zich in Breda te komen vestigen ge- lieven te sollciteeren Machine kennis onnoodig. 44005 XANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, Havenstraat 5, (nabij 't Station), 's-HERTOGENBOSCH. Adviezen en bijstand met be- rekking tot processen, strafza ken, faillissementen, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorko. mende Rechtszaken, zoowel by Rechtbank als by Kantongerecht, innen van Schuldvorderingen, re geling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, maken van contracten, requesten enz. Degelijke en prompte afwerking. Billijke conditiën. ZONDAGS NA 1 UUR KANTOOR GESLOTEN. Nirp alonamenbleme

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 12