I EM III KT 1011M tweede blad. No- 10. Zaterdag 1 Febr. '30. 53e Jrg. Het wordt eentonig. Wij lezen in „de Volkskrant" Hei begint eentonig te worden. Maar ook het verhaal van Soïdjah's bufiil was eentoonig. je Langstraat is een centum van schoenindustrie de productie voor het geheele land is, in ronde cijfers, negen nilllloen paren, maarvan Noord brabant zeven millioen, en de Langstraat drie en een half millioen. Of, hl geldcijfers, de waarde der productie voor het geheele land was 43 millioen gulden, voor Noord-Bra bant 37 millioen, voor de Langstraat 18 millioen. Onze schoenindustrie moet het voor een deal hebben van den uitvoer. En nu stuit zij op de, men mag wel zeggen, door het buitenland ge. voerde handelspolitiek, waartegenover wij geen enkel verweermiddel stellen noch wenschen te stellen. De internationale economische con ferenties zijn bijeen of komen bijeen er zijn, afgezien van de mooie rede voeringen ook mooie resultaten be reikt, indien men de lofzangers mag gelooven. De heer Colijn heeft twee en een half jaar geleden te Genè/e zelfs schit terende triomfen behaald. Hij zelf is in Noord Brabant, te Tilburg, komen vertellen, dat binnen vijf jaar de economische vrede een een voldongen feit zou zijnde helft van den tijd is al om, enland na land verhoogt zijn invoertarieven. Maar nu zal men althans den fameu- zen wapenstilstand in den tarieven- strijd krijgen; ook daar is uitbundig op getoost. Intusscnen, nu over dien wapen stilstand moet worden geconfereerd, durft men in de offtcieele stukken het woord niet meer bezigen. Ook deze berg zal een muis ba ten Wij zeiden, dat land na land zijn Invoerrechten verhoogtDuitschland heelt pas zijn niet onaanzienlijk in voerrecht op schoenen verdubbeld, zoodat hiermee practisch een volledige slwtmg der grens is verkregen. Kort geleden Is ir. Plate den braven Duitschers in hun eigen land gaan vertellen, dat beschermende rechten een groote domheid zijn, voortvloeien de uit een verkeerd begrip van de staathuishoudkundede Duitschers laten den heer Plate praten en be schermen de iniandsche industrie. De verhoogde Duitsche invoerrech ten hebben een der grootste schoen- iabrieken in het district Langstraat genoopt een gedeelte aan haar bedrijf naar Duitschland te verplaatsen. Zoo behoudt ze de Duitsche klan dizie, maar Nederlandsche arbeiders verliezen hun werkgelegenheid. Het zal bij die eene schoenfabriek en bij dezen eenen tak van industrie niet blijven. Nederiandsch kapitaal en Nederland sche ondernemingslust kunnen ook elders terechtmaar de Nederlandsche werklieden worden het kind van de rekening. Toch blijven wij onze handelspo litiek handhaven, waarvan nagenoeg al onze economen getuigen dat ze de beste is. Maar wat heeft men aan dit getui genis, als de cijfers van een slecht jaar spreken Straks roepan onze liberaleneen industrie, die er zoo slecht voor staat, kan geen nieuwe sociale lasten dragen eer moesten ze verminderd worden. Wat zullen de sociaal-democraten daartegen zeggen en doen, die de nijverheid beletten zich ten volle te ontplooien en, ten nadeele van de werkgelegenheid en van de arbeiders, ais politieke partij het vrijhandeisstand- punt der liberalen innemen? Wanneer zullen hun oogen open gaan BINNENLAND-» Een serenade aan Prinses Juliana. Gisterenavond omstreeks acht uur hebben ongeveer 300 leden van de V.V.L.S. aan Prinses Juliana voor haar villa te Katwijk aan Zee een se renade gebracht. Met eenige extra tram waren de dames naar Katwijk vertrokken. On derweg daarheen werden zij door de directie der N.Z.H.T.M. van Oranje tulpen voorzien. Te Katwijk aangekomen, begaven zij zich, voorzien van brandende fak kels en flambouwen en voorafgegaan door een muziekcorps naar de villa der Prinses, die met eenige leden van haar hofhouding op het bordes stond. De geheele Katwijksche bevolking was op de been en een leger van pers fotografen en filmoperateurs was mede aanwezig. Voor de villa der Prinses werden het clublied der V.V.S.L. en eenige va- derlandsche liederen gezongen. Mid delerwijl viel de regen in stroomen neder. De presidente der V.V.S.L., mej. Couvee begaf zich toen met eenige andere dames op het bordes om de Prinses toe te spreken. Zij deelde mee waarom besloten was de Prinses, nu zij ophoudt studente te zijn, deze hul de te brengen. Daarbij wees zij erop, dat de Prinses altijd een voortreffe lijk lid der V.V.S.L. is geweest en in alles wat de vereeniging betreft met hart en ziel heeft meegeleefd. Na nog verder eenige bijzonderheden uit het leven der Prinses te hebben aange haald, zeide zij, dat de leden der V.V.S.L. gemeend hadden Juliana een blijvend huldeblijk te moeten aanbie den n.l. een album met foto's op haar studietijd betrekking hebbend en voorzien van de handteekeningen der leden. Zij hoopte, dat hierdoor de Prinses een bljjvend aandenken aan haar studietijd zou behouden. Hierna begaf de Prinses zich naar binnen en werden de deelneemsters j aan de serenade in groepjes van 25 binnen genoodigd, waar ververschin- j gén werden aangeboden en met een handdruk van de Prinses afscheid werd genomen. Philips te Oss. Binnenkort zullen aan de Philips- fabrieken te Oss een 250 volwassen werklieden aan het werk gesteld worden. Bovendien zullen er een klei ne honderd meisjes werk vinden, ter wijl er een honderdtal jongere man nen naar Eindhoven zullen gaan voor de glasblazerij. Een tunnel onder de Maas te Rotterdam. In October van het vorige jaar maakte de directeur van Gemeente werken te Rotterdam, ir. L. W .H. v. Dijk, de chef van de hoofd-afdeeling speciale werken, ir. L. J. van Dunné en de ingen. aan deze afdeeling J. P. van Bruggen, een studiereis naar Amerika, die ruim een maand duur de. Naar wij vernemen, is thans een rapport der drie ingenieurs bij B. en W. ingediend. Daarin wordt voorgesteld de tun nel te leggen aan den Westzeedijk en Charlois. Zij zal ongeveer 25 meter onder den waterspiegel van de Maas komen te liggen. Zoowel aan den rechter- als den linker-oever van de rivier zal een op rit van 750 meter lengte tot de tun nel geven. Dit is de uiterste lengte die men kan maken. Het gevolg daarvan is, dat de nieuwe verbinding alleen voor snelvervoer gebruikt kan wor den. Er komen zes verkeersbanen. Ook voor de trams is ruimte. Voetgangers en wielrijders worden niet toegelaten. Overwogen kan ech ter worden, om voor hen een speciaal vervoermiddel beschikbaar te stellen, waardoor zij in korten tijd van den eenen naar den anderen oever kun nen worden overgebracht. De kosten van den bouw worden geschat op ruim 36 millioen gulden en volgens berekening zal de bouw 5 jaar vergen, zoodat in 1935 of 1936 de tweede verbinding in gebruik kan worden genomen. De Koningin en Prinses fuliana naar Beieren Het ligt in het voornemen van de Koningin, op 3 Februari met Prinses Juliana voor twee a drie weken naar Beieren te gaan. De uitvoer van aardappelen, In totaal is in 1929 voor f 18.881.000 aan klei-, veen- en zandaardappelen geëxporteerd, tegen voor f21.657.000 in 1928, hoewel de uitgevoerde hoe- veelheid in 19-9 veel grooter is. België nam zeer veel kleiaardappelen af. De uitvoer van pootaardappelen sedert 1928 meer dan verdubbeld, maar de prijzen lieten te wenschen. Ook hier- voor was België de grootste afnemer. De Katholieke Illustratie. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's Straat te Udaipur. Onze Oost, een drietal foto's uit het apen en olifanten- land, Egypte, Brand te Chicago, Zware sneeuwval te Kansas. Storm op Zee, De basiliek van den H. Antonius van Padua te Rome, De Spaansche Dictator Primo de Rivera, Op den achtsten verjaardag van den dood van Z H. Paus Benedictus XV, Een jong meisje in dienst bij taxi-onderneming. Een krokodillenfarm in Ftorida, Bananen- farm in Berlijn, De R. A. I., Eenige onderofficieren tot officier beëedigd Het s.s. „Monte Cervantes",Twee foto's van een koffie plantage, Z. Em. Kard. van Rossum poseerde voor den schil der J. van Delft. Koning George opent de Vlootconferentie te Londen, Een belangrijke vondst in de St. Pieters berg, Het Engelsche ontdekkingsschip „Discovery", Een beeld der toekomst Twee grootste hotels van San Francisco Rijke Roomsche Leven. Tekst: Als de oogen open gaan, uit het Amerikaansch, door H. B. van der Sande. Rijst met krenten, door Nere Valk Rijmkroniek door R. Ijmer Een Afrikaansche Rechtszitting artikel en 5 foto's. Rond het Lago Maggiore door A. Heiman. De Peettante, door M. Thé èse. Bij het vertrek van den nieuwen Gouverneur naar Curasao. Rampen op het witte doek, artikel en 6 foto's, door O Behrens Vogelvrij door S. Fleischer. 1 pagina van den vroolijken kant. Jongens van Stavast. BUITENLAND. Het aftreden van Primo de Rivera In ons vorig nummer is nog mede gedeeld kunnen worden, dat generaal Primo de Rivera, de Spaansche die tator, is afgetreden. De koning heeft de regeering dank gezegd voor de aan Spanje bewezen diensten en tegelijkertijd den chef van zijn militaire huis, Berenguer, minister van oorlog in het afgetreden ministerie, tot kabinetsformateur benoemd. Hij verzocht Primo de Rivera de staats zaken af te wikkelen, welk verzoek werd ingewilligd. Omtrent de directe aanleiding tot de regeeringscrisis wordt te Madrid gezegd, dat Primo de Rivera den koning decreten ter onderteekening had voorgelegd, waarbij de infant don Carlos werd afgezet als kapitein-ge neraal van Andaiusië en generaal Goded als militair gouverneur van Cadiz. De koning zou geweigerd heb ben deze decreten te teekenen en dit zou tot het aftreden van Primo hebben geleid. Volgens anderen schijnt Primo ge handeld te hebben onder den invloed van het antwoord der vloot-autoriteiten, gegeven bij het jongste „plebisciet", welk antwoord niet gunstig luidde voor het aan de regeering blijven van den dictator Woensdag zou generaal Berenguer beginnen met de besprek ngen, die tot de vorming van het nieuwe kabinet Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden CORRESPONDENTIE. Teun de H. Wel Teun, ik vind het aardig, dat je nog eens aan me denkt. Dank voor het opstel, ik zal het ze- te plaatsen. Kijk maar eens de vol gende week. Piet. Ik krijg binnenkort wat rust en dan mag jij een langen brief verwach ten. .Tij bent zeker al ingelicht? Tot ziens Alexander. Beste vriend, lees eens even wat ik aan Piet schrijf en neem er nota van. Baat het beter met je voet? Laat eens wat hooren. Over Roman later meer. Wordt aan gewerkt. De hof VAN HET PARADIJS. Naar Andersen. Vervolg. Vroeg in den morgen reeds werd de prins wakker en was er niet wei- jj'g verbaasd over, dat hij zich reeds °°g Boven de wolken bevond. Hij zat op den rug van den Oostenwind, die hem stevig vasthield. Ze waren zoo hoog in de lucht, dat de bosschen en velden, de stroomen en meren zich aan hun oogen vertoonden, als op een groote landkaart. „Goedenmorgenzei de Oosten wind. „Je zou anders nog heel goed een beetje hebben kunnen doorsla pen, want er is op het vlakke land be neden ons niet veel te zien; of je mocht lust hebben om de kerken te tellen, die als krijtstipjes staan op 't groene bord daar beneden."' Het waren de akkers en weiden, die hij. het „groene bord" noemde. „'t Was niet aardig van me, dat ik je moeder en je broers geen goeden dag heb gezegd!" zei de prins. „Als iemand slaapt, is hij daarvan vry!" antwoordde de Oostenwind, en toen vlogen ze nog sneller voort. Het was aan de toppen te hooren, als zij over een bosch heengingen: dan be wogen alle takken en bladeren. En wanneer ze over de zee en over me ren vlogen, was het ook duidelijk te hooren, want dan sloegen de golven hooger en de groote schepen doken diep in het water neer, als zwemmen de zwanen. Tegen den avond, toen het donker werd, was het een mooi gezicht op de groote steden; nu eens hier en dan weer daar zagen ze lichten branden. Het was net, als wanneer men een stuk papier heeft aangestoken en naar de vele kleine vonken ziet, welke dwarrelen als kinderen, die uit school komen. De prins klapte in de handen, doch de Oostenwind verzocht hem er mee uit te scheiden en zich liever goed vast te houden, anders zou hel wel kunnen gebeuren, dat hij viel en ergens aan een kerktoren bleef han gen. De adelaar in de zwarte wouden moge snel vliegen, sneller vloog de Oostenwind. De kozak holt op zijn kleine paard in woeste vaart over de vlaktendoch de prins holde nog veel sneller. „Daar kun je de Himalaya zien!" zei de Oostenwind, „dat is de hoogste berg in Azië en nu komen we gauw aan den Hof van het Paradijs"! Ze draaiden nu meer Zuidwaarts af, en weldra roken ze den geur van kruiden en bloemen, die tot hen op steeg. De vijgen en granaatappels groeiden in het wild en de wilde wijn stok had blauwe en witte druiven. Hier daalden beide neer en strek ten zich op het zachte gras uit, waar de bloemen den wind toeknikten, als of ze wilden zeggen: „Weest wel kom!" „Zijn we nu in den Hof van het Paradijs?" vroeg de Prins. „Neen nog niet!" zei de Oosten wind, „maar nu komen we er toch gauw. Zie je dien rotswand daar en die groote grot, waarvoor de wijnran ken hangen als groene gordijnen. Daar moeten we door! Wikkel je goed in je mantel; hier brandt de zon, maar nog één schrede verder en het wordt ijskoud. De vogel, die kort voorbij de grot vliegt, heeft den eenen vleugel er buiten, in den warmen zo mer, en den anderen er binnen, in den kouden winter!" „Is dat dus de weg naar den Hof van het Paradijs?" vroeg de Prins. Nu gingen zij de grot binnen! Hu, wat was het daar ijskoud! Maar het duurde toch niet lang. De Oostenwind breidde zijn vleugels uit, en die glin sterden als het helderste vuur. Neen, maar, welk een grot was dat! Groote steeenblokken, waarvan het water af droop, hingen in de grilligste vormen boven hunne hoofden; nu eeirs was het er zoo nauw, dat ze op handen en voeten moesten voortkruipen, dan weer zoo hoog en ruim als buiten in de vrije lucht. Het schenen grafkapel len met stomme orgelpijpen en ver steende wimpels. „We moeten den weg des doods gaan om in den Hof van het Paradijs te komen!" merkte de Prins op; doch de Oostenwind antwoordde niet, en wees slechts naar hetgeen voor hen lag, en het schoonste blauwe licht straalde hen tegen. De steenblokken boven hen losten zich meer en meer in den nevel op, die ten laatste zoo helder werd als een witte wolk in den maneschijn. Toen bevonden ze zich in een liefelijke zoele lucht, frisch als op de bergen en geurig als bij de bloe men in het dal. Daar stroomde een rivier, helder als de lucht zelf; en de visschen wa ren als zilver en goud; purpeVroode palingen, die bij elke beweging blau we vonken uitschoten, speelden daar beneden in het water en de groote bladeren der waterlelie hadden de kleuren van den regenboog. De bloem zelve was een roodgele vlam, die door het water werd gevoed, evenals de olie de lamp aanhoudend doet bran den; een brug van marmer, maar zoo kunstig en fijn gehouwen, alsof ze van kant en glazen paarlen was gemaakt, voerde over het water naar het eiland der Gelukzaligen, waar de Hof van 't UIT HET DAGBOEK VAN PIET ER POR. 26 Jan. Buurman constateert met genoegen dat onze industrie zich ook naar andere zijde uitbreidt, b.v. zegt hij: de Vee voeder en Kunstkorrelfa- briek, de Meubelfabriek, e.d. Dat zijn goede teekenen. Hij was gelukkig te constateeren dat de schoen- en lederindu strie ten onzent geen werke loosheid gaf in '29. Hij hoopt dat we op dezen goeden weg voort zullen gaan. 27 Jan. P. P. sluit zich gaarne aan bij de hulde den burgemees ter door redactie gebracht. Alle respect voor z'n leiders capaciteiten, z'n' goeden kijk op de belangen onzer gemeen te, z'n waardig represeuteeren onzer plaats en tal van eigen schappen, die hem tot uitste kend burgemeester stempe len. Een hartelijk gemeende fe licitatie; al gelooft P. P. dat de waardeering hier niet we derzijds is, dat belet hem niet hulde te brengen, waar dat pas geeft. 28 Jan. Uitstekend voorstel boom- aanplant achter v.m. Baard wijk. Hoop dat ook op Dijk achter Waalwijk een oprui ming en bijplanting zal wor den gehouden. 29 Jan. Vernam dezer dagen van iemand, die goed op de hoog te is, dat bijna 800 menschen van buiten in Waalwijk ko men werken. 800 die hier ver dienen en buiten wonen. Geen wonder dat zielental zoo niet harder vooruit gaat, zegt buurman, hoewel gemeénte- bestuur voor woning-behoef te alles doet. Maakte dezer da gen een wandeling door nieu we Pastoor Kuypersstraat; woningen bijna alle ingeno men. Woningen en aanleg zien er schitterend uit met trottoirs, beplantingen, enz. 30 Jan. Redactie gaf inzage inge zonden stuk weg Roestelberg. Inzender heeft het ook goed voor. Meen ook dat zoo eerst is besloten. Geloof niet weg 20.000 behoeft te kosten. Meen voor 10.000 een goede sintelweg kan gelegd, 'k Be doelde dat particulieren (groote en kleine man) een som bijeen moesten brengen, een flinke som gezamenlijk als het kon, wat voor belang hebbende gemeentebesturen en andere corporaties moge lijk aanleiding zou zijn de rest te doen, zoodat weg in eens kon worden afgewerkt, met behulp van boeren en an deren uit deze streek. Mij lijkt zulks mogelijk en dat was prachtig. Wie begint, vraag ik nog maals. Paradijs bloeide. De Oostenwind nam den prins op de armen en droeg hem er over. Daar zongen bloemen en blaren de schoon ste liederen uit zijn jeugd, doch zoo prachtig schoon, als geen mensche- lijke stem hier zingen kan. Waren 't palmboomen of reusach tige waterplanten, die hier groeiden? Zulke weelderige en groote boomen had de prins nooit eerder gezien. In lange kransen hingen daar de vreemd- soortigste slingerplanten, zooals ze alleen in de oiide boeken met kleuren en goud op de randen staan afgebeeld of zich door de beginletters der hoofd stukken slingeren. Het was de zeld zaamste vereeniging van vogels, bloe men en kruiden. In het gras stonden bij hen een menigte pauwen? Neen; toen de prins ze aanraakte, merkte hij, dat het geen dieren waren, maar planten: het waren de groote klissen, die hier schitterden als de prachtige staart van een pauw. De leeuwen en tijgers sprongen als lenige katten dooi de groene struiken, welke geurden als de bloesem van den olijfboom; en die leeuwen en tijgers waren tam; de wilde woudduif, schitterende als de schoonste parel, klopte met haar vleu gel den leeuw op de manen en de antilope, die anders zoo schuw is, stond er bij en nikte met den kop, alsof zij wilde meespelen. Wordt vervolgd. OUDERS, LEZEN., UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE?

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5