Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Z%h*t ROODE ROZEN- i FEUILLETON GEMEENTERAAD. Wonden nummer WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930. SSé JAARGANG. Dit blad verecht&t WOENSDAG an ZATERDAG. AbonnementsprflB per 8 maanden 1-25. Franoo per post door bet geheele rflk f 1.40. BrieTen, Ingeaonden stokken, gelden, en», franco te lenden aan den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. UITGAVE i WAALWIJKgOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, SS. Tele*r.-Adree: KCHO. Prfjï der Advertanüên 20 cent per regel; minimum ISO. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL Advertentlfin moeten Woenedag en VrQdag dea morgens om aiterlük I aai; in ona bedt dia. EERSTE BLAD. Van een vergadering en een artikel in 't Nieuwsblad van Heusden. Er is dezer dagen ten gemeentehuize Ie Heusden een vergaamng genouaen over 'i Autobus—vraagstuk u» nel Lanü van Heusdcn en Aliena, vourgezeien door den Commissaris der Koningin en waartoe de S.aienleden un t tus liict Heusden, verscnuiende Buige- meesters, Kamers van Koopnandci e.a. waren uiigenuudigd. (Men zie hier over Prov. wieuwsj. Nu trof het al heel toevallig dat juist op den dag dezer bijeenkomst ln 'i Nieuwsblad van Hcusacn enz. een hooiaarukel verscneen, precies wcerge vende wat door een der Statenleden op die vergadering Is gezegd ot zou Worden gezegd en dat overvloeit van grove onvriendelijkheden, om het niet Merker uit te ai ukken, ten opzichte der Langsuaatscne Kamer van Koop handel en de gtmeenie Waalwijk. Men begrijpt dat het niet zoozeer onze aanaacm zou hebben gevraagd wal bedoeld Statenlid en genoemd bud naar voren meenen te moeien biengen, wanneer ae spreker en scürijver niet den naam van de Kamer cn onze gemeente ln 't gedrang nad elen gebiacni op een wijze die kam noen wal taakt en die ons vooral om den persoon van spreker en schiijver len zeerste heeti veiDaasd. Dat genoemd blad zooiets gaarne opneemi, welen we bij ondervinulng. We gaan voorbij hei unicum dal een inwoner en een biad uil Heusden, ais- door maar pleiten voor goede veibin dingen met den Bosch, naar Heusden zeil is zeker mei noodig. 't Land van Heusden en Auena moet iangs Heus den naar den Bosch als 't maar niet naar Waalwijk gaat I üe spreker en scmijver permiteert zich geweldige enormiteiten cn onjuist heden. Hoor maar 1 De K^mer van Koophandel zou gaarne zien dat 't Land van Heusden en Altena met meerdere lijnen met Waalwijk zou worden verbonden, zegt hij. Dat is niet juist, het gemeeniebe- van „De Echo van het Zuiden." Dubbe! is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! door HEDWIG COURTHS-MAHLER. 14 Ik zal eerst weer moeten leeren rustig te worden, dat zal het beste voor mij zijn. Ik moet me al dat den ken en peinzen afwennen en de din gen zoo licht opnemen, als maar mogelijk is. Dan alleen zal ik alles wat mij te wachten staat, kunnen dragen. Maar zoo gemakkelijk viel het haar met het peinzen af te leeren. Zij moest bijvoorbeeld dadelijk aan de audiëntie bij den hertog denken. Zijne Hoogheid was buitengewoon beminnelijk geweest en had 't ver loofde paar zelfs bij zijn gemalin ge bracht en hen als verloofden voorge steld. Bij deze gelegenheid had her togin Elizabeth tot Rainer gezegd „Ik verheug me er zeer over, graaf, dat u er eindelijk toe besloten bent te trouwen. En nietwaar, nu zult u met meer angstvallig ons hof vermij den, zooals u 't tot nu toe deedt Nu is immers alles goed en ik zal u en aw jonge vrouw gaarne tot onzen 'utiemen kring rekenen. daarbij had zij Rainer met een stuur en ae Kamer zouden gaarne een verbinding hebben met het Overland. Is dat een halsmisdaad, is dat niet in 't belang zoowel van Waalwijk, de Langstraat en 't Land van Heusden en Aliena zelf. De verbinding (en) van 't Land van Altena met den Bosch zullen er en terecht wel blijven. Is er dan iets tegen dat de Kamer ook werkt voor een verbinding met Waal wijk en de Langstraat. Zij behoeft toch niet in de bres te springen voor den Bosch Als zij Ijvert en als de gemeente ijvert voor een nuttige en gewenschie verbinding, is dat een bewijs van gepaste activiteit, zouden wij zeggen. Neen zegt spreker en schrijver, geen verbinding met Waalwijk, want de Klei oriënteert zich alleen naar den Bosch, niet naar Waalwijk. Alleen is er wat verkeer met 't dorp Drongelen. Of schrijver en 't- blad niet weten, dat Drongelen, Eethen, Meeuwen, e.a. zeer veel naar Waalwijk komen, voor 't station S S., voor markten, voor keutlo gen, voor belastingzaken, voor de onderwijsgelegenhedtn, bij feestelijk heden enz. Weten ze dat niet, dan moeten zij maar eens informeeren bij de kopstukken in die plaatsen. Dan krijgt de Kamer van Koophan del er langs, wier leden voor een goed detl uit Waalwijkers bestaan, zegt schiIjver tegen beter weten in, (nl. er zijn er maar 4 van de 18), want die willen van Waalwijk gaarne een stad van beteekenis maken, zoo vervolgt hij. Lach niet lezer, 't staat er werkelijk, 't is werkelijk op die vergadering gezegd 1 Voorts insinueert hfl dat dit off icieele lichaam de Waaiwijksche belangen behartigt, inplaats van die der geheele streek. Hierop behoeven wij niet te ant woorden, dat is een infame insinuatie en de samenstelling der Kamer zegt al genoeg I Alle verkeer met Waalwijk is onge. wenscht en nutteloos. Alleen naar den veelbeteekenenden glimlach haar hand tot een kus gereikt. Dit alles zou Josta niet zoo opge vallen zijn, wanneer zij zich niet op hetzelfde oogenblik omgekeerd had en bemerkte, dat de hertog zijn ge malin heimelijk een teeken gaf en zijn vinger op den mond legde. Zij had toen gezien, dat de hetogin on merkbaar met haar hoofd knikte, ten teeken, dat zij begrepen had. Josta had weliswaar gedaan, alsof zij niets gezien had, maar het kleine voorval had haar te denken gegeven. Graaf Rainer had de hand van de hertogin naar zijn lippen gebracht en haar ge antwoord, dat hy zich zeer gelukkig zou gevoelen, die eer met zijn jonge vrouw te genieten, en toen waren zij heengegaan. Als Josta niet toevallig getuige van het gesprek tusschen haar vader en haar verloofde was geweest, zou zij óf op deze kleine scene niet gelet heb ben, óf hij zou Rainer rustig hebben gevraagd, wat hare Hoogheid ge meend had met de woorden „nu is immers alles goed". Maar nu bracht zij de woorden van de hertogin met Rainer's verleden in verband en wilde niet spreken. Misschien had hij haar toch geen antwoord er op gegeven, zooals onlangs, toen zij vroeg, waar om hy zich zoolang van het hof had teruggetrokken. Zoo stond zij dus voor een half ont sluierd geheim, dat zij toch niet ge heel doorgronden kon. Want ook haar vader kon zij niets vragen, in dien zij niet wilde verraden, dat zy onlangs geluisterd had. Haar trots zou het ook niet toelaten, iemand ver- Bosch 1 Niet naar Heusden, dat Is niet noodig, als 't ook maar niet naar Waalwijk gaat En dan ten slotte zegt hij .Waalwijk moge iets meer zijn dan Heusden, 't is toch maar een kleine provincie plaats. Gelukkig, dat Waalwijk met z'n straks 10.000 zielen, met z'n bloeiende schoen- en lederindustrie, waarin alleen van buiten 800 menschen werken, met verschillende andere beteekenisvolle bedrijven, met z'n pracht onderwijs inrichtingen, met z'n tal van off icieele instellingen ook in zijn oog iets meer is, een beetje maar dan de „ville morte" Heusden met z'n 1600 inwoners en behalve z'n scheepswerf, met niets 1 Wij hebben hier in Waalwijk thans een uitstekende weg over den Zomer dijk, een goede pont naar Drongelen en 't Land van Heusden en Altena, een verbinding langs 't stoomgemaal, een verbinding over Doeveren en als nu nog de weg gereed is. die zal wor den aangelegd over de Westerhaven- kade tot het Zuiderafwateringskanaal, of de sluis op 'l Afwateringskanaal die inundatie voorkomt, dan kan ook het verkeer in de wintermaanden niet meer worden verbroken en kan ook dit motief schrijver en spreker niet meer helpen En ot zijn hoop, dat de pogingen der Kamer van Koophandel om het autobusverkeer ré Waalwijk te con- centreeren of juister zooals de Kamer en de gemeente willen, n.l. een goede autobusverbinding tusschen 't Land van Altena en Waalwijk en de Langstraat geen schijn van kans zullen hebben, dat zullen we echter afwachten. Wij hebben echter goed vertrouwen in de activiteit van ons Qemeenle- bestuur, de Kamer van Koophandel, de daarvoor in aanmerking komende corporaties. Wij hebben goedvertrou wen in den helderen kijk op 't alge meen verkeers- en economisch belang v. onzen Commissaris met Gedeputeer den, de meeste Statenleden van dit gewest, dat zij de belangrijkste ge meente van 't district Heusden niet zullen verstoken doen blijven van één verbinding, die zij en de Langstraat in haar bestel noodig hebben en waar door het algemeen belang gediend wordt in een verbinding met 't Land van Altena en Gorinchem eenerzijds, met Waalwijk, de Langstraat, de Staats spoor en Tilburg anderzijds. Dan kon bet wel eens zijn dat de spreker en schrijver en het Heusdensch Nieuwsblad hadden misgetast en dat de hartgrondige wensch, datmenschen uit de Klei deze concessies moeten exploiteeren, moeten wijken voor het algemeen belang, ook al zijn er dan misschien persoonlijke belangen of belangetjes mee gemoeid. ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 7 Febr. '30 des voormiddags 10 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Bur gemeester Mr. H. Loeff. Aanwezig alle leden. Voorzitter. Waar dit de eerste ver gadering is in het jaar 1930 acht ik het mij een groot genoegen U de allerbeste wenschen voor dat jaar aan te bieden. Van ganscher harte hoop ik dat 1930 voor U en Uwe huis gezinnen en voor de gansche burgerij een gelukkig en voorspoedig jaar moge zijn. Ik wil hier verder enkele cijfers over het afgeloopen jaar laten volgen Het aantal vertrokken per sonen bedroeg 56 terwijl er zich 42 personen vestigden. Het aantal over ledenen bedroeg 12, tegenover 25 ge boorten. Het aantal ingezetenen is dus met 1 vermeerderd en bedraagt thans 1061. Ik geloof als we het aan tal der laatste jaren nagaan dat dit huiduitslag, springen de handen, kloven, win terteenen, dadelijk ver- I zachten en verzorgen met i AKKER's KLOOSTERBALSEM byt niet! ,Qeen goud zoo goed." hier vrij stationnair is te noemen. Er werden 15 bouwvergunningen afge geven en 3 vergunningen volgens de hinderwet. Het G.E.B. is overgegaan naar de P.N.E.M. derhalve hebben de finantieele resultaten geen invloed op onze gemeente-financiën. Waar de overgroote meerderheid der burgerij bij den land- en tuinbouw is betrok ken kan het jaar 1930 voor de meeste ingezetenen niet gunstig heeten. Ik hoop van ganscher harte dat dit jaar weer wat beter moge zijn. Wat de financieele toestand van de gemeente betreft zulen we nog een duister jaar moeten doormaken. B. en W. kunnen nog geen belastingverlaging voorstel len. Er is echter een lichtpunt n.l. dat 1930 het laatste jaar zal zijn, daar in 1931 de regeling der financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeente in werking treedt en dit een heele verbetering voor onze gemeente en de belastingbetalende burgerij zal zijn. Moge onze vergaderingen steeds vriendschappelijk zijn en de beslui ten hier genomen onder Gods zegen strekken tot heil van de gemeente Oud Heusden die ons allen zeer dier baar is. Ik geloof ook de tolk van deze ver gadering te zijn wanneer ik den heer Sprengers onze deelneming betuig met het verlies dat hem onlangs heeft getroffen. De notulen der vorige vergade ring worden hierna voorgelezen en j onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1 Ingekomen stuk- I ken. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeentebegrooting voor 1930. Het antwoord van B. en W. op de bemei'kingen die slechts van admi nistratieven aard zijn wordt goedge- trouwen af te dwingen, wanneer het haar niet vrijwillig geboden werd. En bovendien was zij te verstandig om niet in te zien, dat er ook den her tog veel aan gelegen was, dat er niets van het hartsgeheim van haar ver loofde uitkwam. En daardoor werd het haar ook duidelijk, dat de vrouw, die Rainer liefhad, tot de naaste om geving van het hertogelijk paar be hoorde. Daar Josta niemand had tegen wie zij zich kon uitspreken, nam zij weer haar toevlucht tot haar dagboek, om op te schrijven wat haar drukte. Dat dagboek was haar in die dagen een lieve, trouwe vriend geworden, wien zij alles, wat haar ziel bewoog, kon toevertrouwen, zonder dat zij onbe scheidenheid behoefde te vreezen. Alles kon zij neerscrijven, elk harer zielsbewegingen kon zij daarin uitle ven. Dat was voor haar een troost. En zoo ontstond er in haar dag boek een getrouwe schildering van al haar stillen strijd, al haar hopen en vreezen, en in dit dagboek kon zij haar gedachten eerlijker dan tot den meest vertrouwden vriend tot uit drukking brengen.^ Het kasteel Ramberg lag in een boschrijke streek aian een groote ri vier. Het was een groot gebouw in den vorm van een hoefijzer, maar met scherpe hoeken. In het midden van dit hoefyzer bevonden zich groote kortgeschoren grasperken met reus achtige groepen van zandsteen, waar- tusschen een stervormig bloemperk. Een fontein deed haar water droome- rig neervallen. Lage, geschoren taxus hagen omzoomden de grasperken. De breede weg, die midden door dit park voerde, eindigde vlak voor het hoofd portaal. Boven dit portaal was het wapen van Ramberg in zandsteen uitgehouwen. Het vertoonde een ever, die over drie rozen sprong en door een speer in den schouder getroffen was. Dit was ook, in groote afmetin gen, in de hooge hal in mozaik in den vloer ingelegd. Deze hal was eigenaardig gebouwd. Zy was zoo hoog als het geheele ge bouw, en op de hoogte van de eerste etage liep een breede galerij in de rondte. Deze galerij werd door reus achtige, massieve zuilen gestut, waar boven zich een koepeldak welfde, dat door een ronden toren gekroond werd. Om deze hal heen bevonden zich de groote feestzalen, de bibliotheek en de wapenzaal. Van de galerij in de hal kon men op de galerijen van de feestzalen, van de bibliotheek en van de wapenzaal komen. Dit was het middengedeelte van het slot, en hierby sloten zich de beide zijvleu- I gels aan, dat ieder uit twee verdie- pingen bestonden. Op iedere verdie ping lagen de kamers in lange rijen. De westelijke vleugel was kostbaar der ingericht dan de oostelijke, waar zich een aantal logeervertrekken en de kamers van de bedienden bevon den, en in dien oostelijken vleugel woonde graaf Rainer voorloopig. In den westelijken vleugel bevonden zich hoofdzaak de kamers van de fa milie, de galerij met de portretten der voorouders en eenige kleine ontvang kamers. Achter het middengedeelte bevond zich het terras, dat door een steenen balustrade afgesloten was. Van dit terras liepen breede trappen naar de weiden, die zich tot de rivier uit strekten. Aan den overkant van den stroom lagen de prachtige bosscben van Ramberg met hun reusachtige beuken en eiken. Het slot Ramberg was van alle kanten door boschen omgeven. Om het eigenlijke slotpark was een hoog hek en niet ver van dit hek stond aan de oostzijde van het park een aardige villa, de verblijfplaats van de gra vinnen Ramberg, die weduwe gewor den waren. Het huis was niet groot het bevatte slechts acht kamers, en met zijn door klimop omgroeide ver anda lag het zoo vredig en idyllisch in het groen, dat men de gravinnen Ramberg om die bezitting kon benij den. In vergelijking met het trotsche kasteel zag het er weliswaar beschei den uit, en menige van die trotsche vrouwen zou het moeilijk gevallen zijn zich naar dit verbanningsoord te begeven, indien zij daar geen vrede en rust hadde gevonden. Voor dit rustige huis stond een hooge, slanke vrouwengestalte in een zwarte rouwjapon met een lange sleep. Zij deed nu en dan een paar stappen over het grasveld voor het huis en bleef dan weer staan, terwijl zij het huis beschouwde. Het was een koninklijke, trotsche verschijning, die door den langen sleep nog grooter leek. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Lanptraatscbe In origin, doozen 5 45 en 65 ets.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1