ïófwïïTB tweede blad. 13 Woensdag" 12 Pebr, 30. 53e Ji'g. 2)3 watervoorziening en afwatering onzer folders. U Na in ons vorig nummer het pfan der heeren Klerkx en Nieuwkoop tot verbetering der watervoorziening en waterafvoer onzer polders en tot op tóng der havenmhère aan onze Lefs te hebben medegedeeld, willen L« In dit artikel de meening van zeer leskundige zijde over den water toestand van Groot—Waalwijk algemeen en over bovenge plan in het bijzonder weer- meening van Ir. KrQ«ers over wafer- schaps aangelegenheden van Waalwijk in het algemeen te hebben weergege ven eens nader beschouwen hoe van deskundige zijden wordt gedacht over het plan der heeren Klerkx en Nieuw, koop tot verbetering van deze toe standen en tot ophtffing der haven- mhère. Daarover in ons volgend artikel. (Wordt vervolgd). PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 11 Febr. 1930. Autobusverkeer In 't Land van Heusden en Altena. de In het noemd geven- Toen olannen de ontwerpers zich met hun bij lr. K ii^ers te Tilburg ïèrvoegden vonden zij bij dezen een oor en onverdeelde belang terwijl men de verzekering j,re£g 'dat men bij alles wat tot ver- beiertng van de bodemgesteldheid jon kunnen bijdragen op zijn volle medewerking zou kunnen rekenen. De heer K tigers, als landbouwdes kundig-ingenieur verbonden aan het Rijksbureau voor ontwaiering, was in ie enkele jaren dat hij hier werkzaam Was, steeos meer tot de overtuiging gekomen dat tal van waterstaats toestanden in Noord—Brabant zeer verwaarloosd waren en hier een groot arbeidsveld voor de bemoeiingen van dit Rijks—instituut open lag. Wil men hierin verbetering brengen dan is op de eerste plaats de volle medewerking van belanghebbenden jioodig, doch. hoe vreemd dit misschien ook moge klinken, deze medewerking wordt lang niet altijd „con amore" veileend. Hier is het een dijkgraaf, daar zijn het de waterschaps-besturen oi andere belanghebbenden die al bij voorbaat klaar staan om alles wat het rijksbureau in het algemeen belang wil doen als een inmenging ln hun aangelegenheden te beschouwen en te veroordeelen en aan hun veroudere opvattingen vast te houden. Het verheugt den heer Kiügers altijd ten zeerste wanneer er, zooals mei deze Waalwljksche heeren het geval is, uit den boezem der belanghebben den zelf, contact met het Rijksbureau wordt gezocht, welk contact dan ook gaarne wordt aangegrepen en zal worden vastgehouden om verder met de betrokken gemeente, waterschaps besturen en ingelanden in verbinding Ie komen en te trachien verbetering in den toestand te krijgen. Want dat er verbeteiing moet ko men in de Waterschappen InG^oot— Waalwijk, daarvan was de heer Kiiigers zeil ook ten volle overtuigd. Wanneer Ide belanghebbenden er toe te vinden I zouden zijn gezamenlijk deze zaak i energiek aan te pakken dan zouden heel wat fiaantiëele voordeelen te be- Jreiken zlja in den vorm van uitbrei ping en verbetering van den akker ibouw en tuinbouw zoowel als van de graslandcultuur. Hieraan heeft men in heel de streek der Langstraat nog te weinig aandacht geschonken en teschen er nog te veel verouderde begrippen. Om een voorbeeld le noemen meenen nog zeer velen dat het zeer goed voor het land is als het gedurende de wintermaanden onder water loopt, hoewel reeds lang wetenschappelijk is uitgemaakt dat zulks niet bevorderlijk voor het land kan zijn. Bovendien zou ook een wijziging der waterschaps—grenzen ten goede komen aan de behartiging der alge- sMrnieene belangen. Thans zijn de polders onder Waalwijk in niet minder dan 5 waterschappen verdeeld, die geen 91 enkele natuurlijke grens—scheiding 1' hebben doch alleen Ingedeeld zijn "aar gelang de gronden onder de vroegere gemeente Baardwijk, Waal wijk of Besoijerz hebben behoord. Bij dezen toestand laat de innige samen werking lusschen alle belanghebben. den, die toch een eerste verelschte is om iels tot stand te brengen, veel te wenschen over. Wij willen over dit alles nog niet te ver uitwijden, daar wij de zaak hiermede zouden voorultloopen, want "oor Ir. Kiügers ons mededeelde stelde hij zich voor spoedig de verschillende Waterschapsbesturen eens bijeen te roepen om met hen de diverse urgente kwesties nader te bespreken, en zoo, door gezamenlijke gedachten-wisseling verbetering in den toestand te ver krijgen. Daarbij zal natuurlijk het door de heeren Klerkx en Nieuwkoop opge Worpen plan, waarvan voor onze polders zoo gunstige resultaten zouden rijt te verwachten, een voornaam punt van bespreking uitmaken. Wij hopen omtrent deze bijeenkomst spoedig dtfinitieve mededeelingen te kunnen doen. Thans gaan wij, na hierboven de ïtt. en van 1041 eel, :en* ild-, ;en, iten ooi- len, lien bei Wij hebben In ons vorig nummer medegedeeld, dat er in Heusden eene vergadering zou worden gehouden onder leiding van den Commissaris der Koningin naar aanleiding van bovenstaand onderwerp. We zijn eens op onderzoek uitgegaan, om van deze vergadering wat meer te weten, speciaal in verband met een artikel in het .Nieuwsblad van Heusden en 't Land van Altena enz.", waarin niet de belangen van die streek ver dedigd worden, maar waarin in hoofd zaak van leer wordt getrokken tegen de Kamer van Koophandel voor de Langstraat en de gemeente Waalwijk. We hebben over dit artikel elders meer gezegd (zie hoofdartikel) en zullen ons hier in hoofdzaak tot de vergade ring bepalen. I Wat is nu de zaak. Op uitnoodiglng van den Commissaris der Koningin in deze provincie heeft Vrijdag j I. ten stadhuize te Heusden een bespreking plaats gehad, waartoe waren uitgenoo- digd verschillende burgemeesters uit het Land van Heusden en Altena, de burgemeesters van Vlijmen en Waalwijk, enkele leden van de Provinciale Staten uit de streek en vertegenwoordigers van de Waalwijksche en 's Hertogen bosche Kamer van Koophandel. De Waalwijksche Kamer werd vertegen woordigd door de heeren de Haan, Mortier en den Secretaris. De Com missaris der Koningin was vergezeld van de leden van Gedeputeerde S'aten Jhr. v. Rijckevorsel en Kip, een afdee- lings chef van den Provincialen Water staat en een technisch ambtenaar van den keuringsdienst der autobussen. De bespreking was belegd in verband met het eindigen op 1 Mei a s van de concessies voor de verschillende auto busdiensten in het Land van Heusden en Altena en omdat het wenscheiijk werd geacht thans voor de nieuwe concessieperiode een bevredigende oplossing te verkrijgen voor de regeling van de autobusdiensten, die in de afge- loopen periode te wenschen overliet. Nadat de Commissaris rler Koningin deze aangelegenheid had ingeleid, begon direct het Statenlid Mr. C. van Ommeren, noch voor dat de vertegen woordigers van 't Gemeentebestuur van Waalwijk, noch een van de ver- tegenwoordlgers der Kamer van Koop handel voor de Langstraat iets hadden gezegd, een strafregister open te slaan over Waalwijk en genoemde Kamer van Koophandel. We geven hier eenige citaten le. De Kamer van Koophandel zou gaarne zien dat 't Land van Altena door meerdere lijnen met Waalwijk werd verbonden, en dat is z i. over bodig en ongewenscht. 2e. De bevolking van 't Land van Altena orienteert zich alleen naar Den Bosch en niet naar Waalwijk. 3e. De Waalwijksche Kamer, wier leden in hoofdzaak Waalwijkers zijn, zouden van Waalwijk een groote stad willen maken. 4. De Kamer moet niet voorbij zien. dat ze niet de belangen van Waalwijk alleen heeft te behartigen. 5e. Men heeft geen behoefte ln 't Land van Heusden en Altena aan contact met Waalwijk. 6e. Alles wat men doet om contact te krijgen met Den Bosch is goed, met Waalwijk nutteloos. 7e Waalwijk moge iets meer zijn dan Heusden, 't is toch maar een kleine provincieplaats, die niet met Den Bosch vergeleken kan worden. 8e. De pogingen der Waalwjjksche Kamer zullen geen schijn van kans hebben. 9a. De dienst Waalwijk Gorinchem moest na eenige maanden gestaakt. 10e. De bestaande busdiensten van inwoners der streek moeten gehand haafd blijven. Dit zijn de voornaamste phiüpica van ons Statenlid mr. van Ommeren. Door den burgemeester van Waal wijk en den secretaris der Kamer van Koophandel werden naar aanleiding van het gesprokene door Mr. van Ommeren eenige zakelijke opmerkingen gemaakt en gezegd, dat wij geen afbreuk willen doen aan de verbin dingen van 't Land van Altena met Den Bosch, maar dat 't Oemeente bestuur en de Kamer gaarne hersteld zag de verbinding van Waalwijk met Gorinchem, vroeger door de A T.O. onderhouden en die volgens de directie der Ato zelf zeker levensvatbaar Is, als i men overal passagiers kan opnemen. Een verklaring van meer practische waarde dan 't betoog van Mr. van Ommeren en 't Nieuwsblad, die van buitengewone oppervlakkigheid ge- I tuigden. De kwestie van belangen verdedigen kan hier oaje worden omgedraaid, nl. dat de Kamer van Koophandel niet alleen heeft te zien naar de belangen van Heusden en Altena, doch evenzeer naar de Lang straat, zoodat het bevorderen van een verbinding Waalwijk—Gorinchen niet meer is dan een staaltje van haar plicht. Over andere insinuaties spreken we elders. Met voldoening mag uit deze ver gadering nog worden aangehaald, dat het Statenlid Gulden uit Sieeuwijk als zijn meening te kennen gaf, dat de verbinding Waalwijk-Gorinchem zeker moet worden hersteld. Het slot van de bespreking is ge weest, dat uit de ter vergadering aanwezigen een commissie is benoemd onder voorzitterschap van Mr. van Ommeren, terwijl daarin zitting hebben de burgemeesters van Heusden, Alm kerk, Vlijmen, de Werken ca. en Woudrichem. de secretarissen der Kamer van Koophandel te 's Bosch en Waalwijk, de inspecteurs der Posterijen te 's Bosch en Dordrecht en de heer de Haan, wethouder van Heusden. We hopen dat de commissie enten slotte de Staten het mooi opgezette schema van den loop der Autobussen in 't Land van Heusden en Altena dat bedoeld Statenlid gereed heeft, en dat natuurlijk Waalwijk geheel vergeet, naast zich zullen neerleggen of een beteekenisvolle wijziging doen onder gaan, Een lijn langs het Noorden van 't Heusden en Altena, van 's Bosch naar Gorinchem en de Kop van Dordt, een lijn van Gorinchem naar Waalwijk, de Langstraat en Tilburg, dat het oude afzeigebied is voor de Klei, dat is waaraan dit Land, maar ook wij be hoefte hebben. Speciaal ook met het oog op de toekomst—mogelijkheden dezer streek op elk terrein, niet 't minst op die van verkeersbelangen. sterven van den pastoor en meer andere, hare bezorgdheid, hare droef- j held. waren van een bijzonder excep- tioneele weergave. Mevrouw de la Mar staat op het eerste plan. De overige rollen sloten zich hierbij naar rato zeer goed aan, zoodat we een uitstekend geheel, een mooie, genotvolle avond kregen, die't publiek waaronder velen van buiten, zeer dankbaar stemde. Er was geweldig applaus en er moest druk gehaald worden. Militaire zaken. Jaarüjksch onderzoek. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal in Juni a.s. het jaarüjksch onderzoek plaats hebben van de ge- vone dienstplichtigen der landmacht van de lichting 1918 en 1921Plaats en tijd van het onderzoek worden nader bekend gemaakt. Herhalingsoefeningen. Ingevolge koninklijk besluit moeten in 1930 verschillende gewone dienst plichtigen behoorende tot de lichting 1924, 1925 en 1927 van diverse leger- afdeelingen voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst komen. De betrokkenen zullen t. z. t. door den burgemeester worden opgeroepen. Kon. Onderscheiding. H.M. de Koningin heeft aan de N.V. Lederfabriek „Oisterwijk"' ver- gunning verleend tot het voeren van het Koninklijk Wapen. Wij bieden de Directie onze geluk wenschen met deze onderscheiding Examen. Flierefluiters Oponthoud. Gezelschap Nap de la Mar. Het zal voor velen in Musis 1.1. Zaterdag een teleurstelling geweest zijn, toen Willem v. d. Hoog de rol- vcrdeeling van den gvond voorlas waaruti bieek dat Nap ae la Mar de rol van Fiien fluiter ir. A M. de Jong's „Flierefluiters Oponlhoud" niet zou vervullen. Maar even snel zal men over deze teleurstelling heen geweest zijn, toen bleek welk een uitstekend plaatsver vanger Nap had, in den heer Walther Smith, die werkelijk een uitstekende creatie gaf van dezen moeilijken rol en zich aldus bijzonder kweet van de zware taak Nap de la Mar te vervan- gen. Deze had het misschien anders mogelijk nog beter gedaan, deze creatie was in elk geval uitnemend en heeft het publiek ten zeerste voldaan. Vooral zijn gesprekken met Merijntje over God en den Duivel waren van bijzondere fijnheid, hoewel men er toch den vroolijken zwerver niet in vergat, bij 't sterfbed van den pastoor, ztjn afscheid van Merijn'je. dat alles was sterk ontroerend dramatisch spel terwijl zijn dwaze grappen tegen den pastoor en Jans vol humor zaten. Cisca Kremer als Meiijmje was evenals in „Het Verraad" de brooze jongensfiguur, die haar echte spel toonde in haar gesprekken met Fliere fluiter, met den pastoor, maar speciaal in zijn vriendschap en ruzietjes met 8lozekriekske (Mlentje Pam). Ze leek iets ouder en meer ingetogen, zij was zeer menschelijk en diep, vooral in haar strijd tegenover het eischende Nelltke. Ook deze laatste legde in haar op treden bijzondere natuurlijkheid en gaf uitstekende momenten te waardeeren Zij was met waarheid het kleine kattig verleidstertje en het hebzuchtige maar voor hem erg lieftallige Bloze- kriekske. Waardig sloten zich bij dit drietal aan Hans Bi fining, de brave dorpspastoor, een bijzonder knappe gevoelige figuur, een creatie die men zich moeilijk beter denken kan en die ook in zijn vorig optreden reeds zoo werd gewaardeerd, de diep gêeerbie- digde man van het dorp, de man die het goede in de menschen ziet, niet hecht aan praatjes, de raadsman van allen. Hij gaf de tal van ontroerende scenes, schitterend weer. De pastoor is een der beste krachten van het gezelschap, vooral de stervens scene was zeer treffend. Een beter verzorgde pastoorsmeid als mevrouw de la Mar-Kleij, op haar leeftijd van Jans schiep is wel niet denkbaar. Men herinnert zich haar spel bij het aanstellen van den losbol „Flierefluiter" als koster, bij het af- Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde, de Wel Eerw. heer H. W. J Surig te Waalwijk (v.m. Besoijen) leeraar aan het St. Theresia-Lyceum te Tilburg. Jubileum. Het komt tegenwoordig niet eiken dag voor dat eene dienstbode haar 12'/j—jarig dienstverband bij eene familie herdenkt. Daarom maken wij met genoegen melding van het koperen jubileum als dienstbode dat mej. Jo Kooien Vrijdag 14 dezer viert bij de familie Jacques Leijtens—lansen alhier. Melkbesluit. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie betreffende het besluit van B. en W. onzer gemeente aangaande den verkoop van melk c.a. Dit besluit is in werking getreden op den dag van afkondiging, zijnde 10 Februari. Matinée Liedertafel. Het matinée der Liedertafei op 11. Zondag mocht zich ditmaal niet in een al te druk bezotk verheugen, ook al werd een herhaling gegeven van het prachtwerk „Hakon Jarl" van Carl Reinecke, groot dramatisch toondicht voor koor, soil en piano—accompagne ment. We meenen dit te moeten toe schrijven aan de te vele uitvoeringen in den laatsten lijd op ieder gebied. Een en ander belet echter niet dat vooral het tweede gedeelte een diepen ind-uk maakte. Koor en sofisten waren bijzonder op dreef, teiwljl het accom pagnement opnieuw in uitstekende handen bleek te. zijn. Langstraatsche Biljartbond. L 1. Zaterdag werd slechts een wed strijd gespeeld in de 2e afdeeltng. De uitslag hiervan was als volgt: Volhouden Sprang BJ.C. II Drunen. H. Maas 66 C. Vesters 75 I Maijers 75 W. Kogels 54 J. Krol 53 A. v. d. Wiel 75 A de Jong 58 H. Verhoeven 75 G v. Ammeroü 74 M v. Drunen 75 A. Elshout 71 J. v. Delft 75 397 429 Hoogste serie G. v. Ammeroij met 17 caramboles Over het algemeen werd slecht gespeeld en was het gemiddelde der meeste spelers ver beneden peil De wedstrijd OP C.-K.N A. kon door verhindering van verschillende spelers van laatstgenoemde club niet doorgaan. Voor a.s. Zaterdag zijn vastgesteld In de le afd. Amusement W.B.C. en in de 2e afd. BJ.C. II-Volhouden Uitvoering. Op Zondag 16 en Maandag 17 Februari a s. zal de tooneelvereeniging van den Misstenaaikring in voormalig Besoijen des avonds ten half zeven in de zaal van het Meisjespatronaat eene uitvoering geven, waarvoor kaar ten te verkrijgen zijn en plaatsen te bespreken in het sigarenmagazijn van den heer L Franken vanaf a.s Woensdag 12 Februari. Uitsluiting. Elders ln dit blad vindt men een bericht omtrent de onderhandelingen betreffende 't collectief-contract in het Heerenkleedingbedrtjf. met als gevolg de uitsluiting op 13 Februari as. Ook 't grootste (georganiseerde) gedeelte van 't personeel der fa. C. Ch. de Greeff Verwiel alhier heeft tegen Zaterdag a.s. een aanzegging van uit sluiting gekregen. Biljartclub opgericht. Maandag j 1. werd door eenige jon gelui een biljartclub opgericht, welke den naam aannam van TOP (tot ons pleizier) gevestigd bij den heer W. Timmermans, Puistraat, Waalwijk. Het bestuur werd als volgt samen gesteld C. de Vries, voorzitter. Ch. v. d. Wiel, secretaris. W. Timmermans, penningmeester. Na een en ander besproken te hebben, heeft men besloten, wanneer men een goed zestal heeft samen gesteld, een biljartclub uit te noodigen om een wedstrijd te komen spelen en tevens de biljartavonden te openen. Daar er nog al eenige goede biljarters onder deze vereeniging zijn, kan er nog wel een goed zestal uit te voorschijn komen. De oplichting te Rijen. Op verzoek van den brigade com mandant der Kon, Maiéchaussée te Rijen is de van oplichting van den heer Th. aldaar verdachten K. door de recherche te Rotterdam aangehouden en ter beschikking gesteld van ge noemden commandant. K. is naar Breda overgebracht om voor den Of ficier van Justitie te worden geleid. Uitreiking Mobilisatiekruis. Dinsdagavond had alhier de plechtige uitreiking plaats van bet Mobilisatie- kruis. Tevoren werd een algemeene ledenvergadering gehouden van den Nationalen bono„Het Mobilisatiekruis", waarin het bestuur werd gekozen, dat bestaat uit de volgende heeren S. Gruppelaar, voorzitter; J. van Eijkelenburg, penningm Th Nuijten, secretaris; J. A. v. d. Lee, J. H J. Klijn, A J. van Gorcum, J. L, van Kepipen. leden. De belangstelling was zeer goed te noemen. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de Z.Eerw. heeren Pastoor van Riel, Pastoor Buijs en Ds Louwe Kooijmans, alsmede eenige heeren van het Oostethoutsche comiié, aan wien het Witte Mobilisatiekruis voor per soonlijke verdiensten zou worden uit gereikt. Vreemd dat het voorloopig bestuur de uitnoodigingen niet uitstrekte tot degenen die hun steun verleenden. Na een prettige marsch van de harmonie „St. Crispijn", opende de heer Oruppelaar de bijeenkomst. Het is mij een aangename taak, aldus spr als voorzitter van de afd. Waalwijk van den Nat. Bond „Het Mobilisatie kruis" u allen het welkom te mogen toeroepen. Het bestuur heeft het een fympatieke daad gevonden dat door oe milde bijdragen van de ingezetenen wij zijn in staat gesteld het kruis kosteloos uit te reiken. Daarvoor be tuigen wij allen onzen hartelijken dank. Spreker zal niet uitweiden over de beteekenis van het Mobilisatiekruis, maar dit overlaten aan den Edelachtb. heer Burgemeester. Hij brengt dank aan alle leden der afdeeling, aan den Edelachtb. heer Burgemeester, door wiens ijveren de oprichting van den bond tot stand is kunnen kumen, als mede aan den heer F. Couwenberg die zooveel heeft gedaan om de afd Waalwijk mede te helpen oprichten. De afdeeling Waalwijk telt reeds 100 leden. Dit getal is zeer zeker bevredi gend, doch kon in Waalwijk toch ongetwijfeld grooter zijn. Spr spoort de leden aan onder hun vrienden en kennissen propaganda voor den bond te maken en geeft het woord aan den Edelachtb heer Burgemeester. Aan de rede van den Edelachib. heer Burgemeester is het volgende ontleend. Met groot genoegen heb ik aan de uitnoodigirg gevolg gegeven heden- avord het Mobilisatiekruis uit te reiken. Alvorens daartoe over te gaan. wil ik echter met enkele woorden de betee kenis toelichten van het witte en van het gewone Mobilisatiekruis en het doel van den Nat. bond uiteen zetten. ln de bange dagen van 1914 stond het geheele Nederlandsche volk als een man achter de regeering Ieders denken concentreerde zich op den nood des vaderlands. Onze weerbaar heid in die dagen maakte grooten indruk op de mogendheden, doch wat Nederlandsch weermacht was, was zij dank zij het Nederlandsche volk. De kracht van leger en vloot was ontleend aan den wil van het volk en een af spiegeling van vaderlandsliefde. Eert men dus Nederlandsch weermacht, dan eert men het volk. Het Mobilisatiekruis siert dus niet alleen den drager, maar eerst het gansche geslacht. Dat Is de beteekenis van het Mobilisatiekruis. Spr. zette vervolgens de beteekenis uiteen van het witte Mobilisatiekruis, dat wordt uitgereikt aan hen die zich verdiensten hebben vergaard voor het leger zonder daarvan deel te hebben uitgemaakt, b.v. de comiiées die zich in den tijd der mobilisatie hebben be ijverd ontspanning en tijdverdiljf aan de militairen te verschaffen Wat beoogt verder de Na*, bord Dit is een vereeniging van Mobili satiekruis—dragers die over 't geheele land verspreid is. De bond heeft een SC. ill)

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5