runti il RECHTSZAKEN. VIQIIIN gemeenteraad, hedikhuizen-haarsteeo. f r er 14 Zaterdag 15 Febr. '30. 58e Jrg. j TWEEfiE HLAD. Openbare vergadering van den raad dPZt,r gemeente op Maandag 10 Febr. :e'«t 103O n.m 6 uur Voorzitier is wethouder v. d. Water "l iveee/is ongesteldheid van denedelacht. heer burgemeester van Bokhoven. Afwt-z'g de heer P v. d Brand. Voorzitter. Het zal U bekend zijn. da onze burgemeester veihtnderd is door ziekte aanwezig te zijn. Ik hoop, da| hij in de volgende vergadering weer gezond in ons midden moge zijn. Hls voorzitter wensch ik in deze eerste raadsvergadering van 1930 de leden en hunne gezinnen alsmede alle ge (neentenaren een voorspoedig jaar toe Vanwege drukte op de secretarie, met bet oog op de financieele verhou ding tusschen Rijk en Oemeente, heeit de secretaris de notulen der vorige vergadering nog niet geregeld en zullen we deze lot de volgende ver- I gaderlng aarh uden. De heer Dobbelsteen zou toch gaarne zien, dat elke vergadering de notulen werden voorgelezen want anders is het zoo lang geleden, dat men er zich niets meer van herinne.en kan. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Een paar goedkeuringen van geno men raadsbesluiten worden voor ken nisgeving aangenomen, terwijl het amwoord van B en W. op de nota van aanmerkingen van Oed. Staten op de gemeentebegrooting welke van wtinig belang waren, werd goedge keurd. Verzoekschrift van mej H.J Jansen, vroedvrouw te Vlijmen, om een jaar- lijksche subsidie van f 200. Adressante wijst er op, dat ook te Vlijmen en Nieuwkuik haar jaarlijks een subsidie wordt toegekend voor de uitoefening der verloskundige practijk. Zij wijst er op, dat in de 5 jaar van haar practijk het sterftecijfer onder de zu gelingen van 20 tot 6°/0 is gedaald Voorzitter. Wij hebben dit verzoek In de vergadering van B. en W be handeld en stellen nu voor, om dat op de begrooting hiermede geen rekening Is gthouden voor dit jaar geen f 200 maar t 100 subsidie ie geven. Oe heer Dobbelsteen heeft overal met vttl lof over ju ff.-. Jansen hooren spreken zij is vooral de arme menschen zeer ter wille. Hij kan zich met het voorstel van B. en W dan ook wel vereenigen, maar zou nu ook die juf. Irouw uit Heusden die in Hedikhuizen practijk uitoefent ook niet om subsidie kunnen komen. De heer Winkel zegt, dat ook in de vergadering van B en W. die opmer king is gemaakt doch er is een heel verschil tusschen het werken van beide dames. Juffrouw Jansen maakt bijzonder werk van de verpleging van moeder en kind gedurende eenlgen tijd en ont vangt daarvoor bty arme hutsgezinnen slechts een zeer geringe vergoeding. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangeromen. 2. Ontwerp besluit tot het aangaan van een onderhandsche geldleening v»n i 51000.— 5°'o met jaarlijksche tJissingen van t lOuObij de Bank van Ned. Gemeenten. II VoorzitterIn verband met de over dracht van ons electrisch net aan de P N E.M is onze gemeente verplicht een bedrag van f 510Ö0— ie storten. Het is de wensen van Ged. Staten dat wij ons ter vermijding van kosten zoo mogelijk niet met banken in verbinding stellen. Daarom hebben B en W. zich gewend tot een zeven tal instellirigenats de Rijksverzekerings bank, het Pensioenfonds, het Mijn— werkersfonds, de Bank voor Ned. Gemeenten en andere. Het gevolg hiervan is geweest, adat wij slechts 2 aanbiedingen hebben ontvangen. Dt meesten schrokken terug voor den langen ifl jsstngstermijn van 51 jiar. Van het Mijnwerkerstonds kregen wij een aanbieding tegen 47/ï0/0doch dan mochten wij de eerste twintig jaar niets êfljssen. Dit leek ons zeei oezwaadijk. Ue Bank van Ned. Gem bood het bedrag aan tegen 5°/0 waar bi] wij het recht behielden om ten allen tijde de leening te converteeren tegen betaling van 1 °/0 schadevergoe ding. B. en W. hebben ook overwogen of we het bedrag niet bij openbare geldleening zouden kunnen krijgen maar dat beeft ook zijn schaduwzijden omdat dan de kosten van het drukker en zegelen der obligaties en de provisie voor onze rekening komen We hebben vroeger ondervonden dat dit een heel bedrag uitmaakt Ook in verband met den korten tijd achtte he Dag. bestuur zich niet vetanwoord om een openbare geldleening te sluiten Naar het oerdeel van B. en W. is het aanbod der Bank van Ned. Gemeenten voor de gemeente het aannemelijkst Wordt met algemeene stemmen be sloten dit aanbod te accepteeren. 3. Aanstelling klokkenisten. De voorzitter zegt, dat door het over lijden van den heer Beijaart de vacature is ontstaan van klokkenist te Haarsteeg. De zoon van Beijaart, die er goed mee op de hoogte was, heeft nadien deze functie vervuld, maar nu is ook in He dikhuizen deze betrekking vacant ge komen door het bedanken van van Mierlo. B. en W. hebben daarom een oproeping gedaan en verschillende aan biedingen van gegadigden ontvangen. Sommige van hen'gaven het verlangde salaris voor beide functies samen op, doch dat was niet de bedoeling. Er ko men nu in aanmerking voor Haarsteeg de zoon van Beijaart, die 15.vraagt, E. van der Heijden 25.—, J. van Oos terhout 25.zoodat Beijaart de laag ste inschrijver is. Voor Hedikhuijzen hebben ingeschreven van der Linden voor 16.25 en Fooij 20,Hier is dus van der Linden de laagste. De voorzitter wijst nog op het eigen aardige feit, dat de gemeente thans twee uurwerken bezit in torens die eens anders eigendom zijn. Daarom1 was het noodig dat door de kerkbesturen een verklaring zou wrorden gegeven dat ten allen tijde toegang tot den toren zou worden verleend aan den persoon door de gemeente als klokkenist aangesteld. Ofschoon beide kerkbesturen aanvan kelijk geen bezwaar hiertegen hebben gemaakt, heeft spr. thans tot zijn leed wezen vernomen, dat de pastoor van Hedikhuijzen zulks niet zal toestaan, tenzij de heer Fooij met het opdraaien wordt belast. Na stemming blijken te zijn uitge bracht op Beijaart 5 stemmen en op v. d. Heijden 1, zoodat Beijaart is benoemd tot klokkenist te Haarsteeg. Op v. d. Linden werden 4 stemmen uitgebracht en op Fooij 2, zoodat v. d. Linden tot klokkenist te Hedikhuizen werd be noemd. 4. Bepaling stroomprijs voor licht voor 1930. Voorzitter. In verband met de winst het vorige jaar gemaakt werd op voor stel van de electriciteitscomm. besloten den stroomprijs voor de drie winter maanden te verlagen op 40 cent per K. W.U. teneinde een grooter verbruik te bevorderen. Het resultaat van deze proef is geweest dat de eerste maand, October, een belangrijke vermeerdering aanwees, doch in de maanden Nov. en Dec. werd niet meer stroom afgenomen dan het jaar tevoren, zoodat de proef eigenlijk mislukt is. Zooals de toestand in onze gemeente is, zullen wij bij de meeste aangeslotenen geen grooter ver bruik bereiken al geven we den stroom voor 25 cent. In overleg met de commissie wordt den raad thans in overweging gegeven om in de eerste plaats de grootverbrui kers die meer dan 100 K.W.U. per jaar afnemen, iets tegemoet te komen. Het is toch onbillijk om, voor1 de tweede en derde 100 KWU denzelfden prijs te la ten betalen dan voor een afname van b.v. 20 K.W.U. op een heel jaar. Dat is zoo in bijna alle gemeenten en ook bij de P.N.E.M. bij het z.g. vastrechttarief. Voorgesteld wordt thans den stroom-, prijs als volgt te regelen: van 1 tot 20 K.W.U. 50 cent, van 20 tot 100 K.W.U, 40 cent, boven de 100 K.W.U. 30 cent. Zoodoende wordt de billijkheid be tracht en zal het meerverbruik beter in de hand worden gewerkt. WinkelNu zullen de kleinverbrui kers gaan zeggen het gaat weer over den minderen man. Ik zou het tarief liever op 40 cent houden. Dobbelsteen. De grootverbruikers be talen bij dit voorstel voor de eerste 20 KWU toch ook denzelfden prijs als de kleinverbruikers. Onder de klasse die van 20 tot 100 K.W.U. gebruikt zullen trouwens wel de meeste aangeslotenen vallen en daarvoor blijft de prijs 40 ct. Er zijn menschen, die 't goed kun nen betalen, doch nog dikwijls met de petroleumlamp aan zitten en zoodoen de slechts 10 tot 15 K.W.U. op een heel jaar verbx uiken. Voor zulkcn be hoeven we den prijs niet te verlagen, want zij profiteeren er toch niet van. We kunnen eerst eens een jaar zien hoe deze nieuwe regeling werkt. Na eenige discussie wordt het voor stel met algemeene stemmen aange nomen. 5. Rondvraag. Dobbelsteen. We zyn langzamer hand zoo ver gekomen dat we een nieuwen weg gekregen hebben. Toen is beloofd dat men Zou gaan bespa ren op de loonen en niet meer werk zaamheden zouden worden uitge voerd. Wordt daar ook rekening mee gehouden? Voorzitter. Wij hebben dit wel de gelijk onder het oog oog gezien. Op 't oogenblik zijn ze nog in de bosschen te werk gesteld, maar over 14 dagen geloof ik, dat we aan het einde zijn met onze werkzaamheden. Wanneer onze gemeente nog bezittingen had, die ontgonnen konden worden, dan zouden ze misschien daar nog te werk worden gesteld, maar nu hebben we ze ook niet noodig Dobbelsteen. De bedoeling heeft ook voorgezeten om de menschen tij delijk aan werk te helpen, maar de gemeente kan toch geen werk blijven zoeken. Het is een feit dat er onder die arbeiders zijn, die bij de gemeente komen om uit te winteren. Voorzitter. Ik ben het daar geheel mee eens en de gemeente kan deze 0 Arm b/uinije, J. L. vrachtrijder te Budel stond in den Bosch terecht wegens overtreding der Motor en Rijwielwet. Op II Nov. reed hij onder Empel over de Hedel- sche brug maar zooveel naar links dit hij daardoor 't paard aanreed dat door den landbouwer S. v. Loon uit Wijk bij den teugel vervoerd werd. Het dier viel zwaar verminkt neer. De eigenaar een boer uit Wijk eischte schadevergoeding tot 'n bedrag van f Ü40.— De schuld van den vrachtrijder kwam voor den rechter vast te staan dus werd verdachte vrijgesproken. De verzekering werd aangesproken voor schade vergoeding en zoo bleef a"een het paard de dupe. Het dier moest worden afgemaakt. Het Haagsche Hof heeft Woens dag voortgezet de behandeling van de 2aak te^en den koopman J M B., Woonwagenbewoner, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, die in eerste instantie door de Haagsche Rechtbank wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbende is ver oordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Verd. heeft naar men zich zal herinneren, op 2 Oct. bij 'n 2»e in het woonwagenkamp aan de Morsstraat, zijn collega Th. Kwarten een revolver doodgeschoten. Het O.M achtte opgelegde straf te gering en vroeg veroordeeling van den veidachte wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbend tot 8 jaren gevangenisstraf. Moord in den Haag. Onder zeer groote belangstelling is gisteren voor de Haagsche Rechtbank een aanvang gemaakt met een behan deling van de zaak tegen W. Kr. v. d. M. beschuldigd van moord op mevr. de wed. Odem en poging tot doodslag op haar huishoudster gepleegd in de woning van mevr' Odem aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage. GEMENGD NIEUWS. In den afgeloopen nacht heeft te Helmond een felle brand ge woed. Gisteren werd aldaar een groote bruiloft gevierd,waartoe hei patronaats gebouw aan de Haagstraat welwillend beschikbaar was gesteld, 'i Feest duur de lot in den nacht voort. Omtrent 2 uur in den nacht kwamen de feest- genooten plotseling lot de ontdekking dat brand was ontstaan op het too- neel. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd,die spoedig ter piaatsewas Deze kon echter niet voorkomen, dat het geheeie gebouw afbrandde. Ook alle aanwezige leermiddelen werden een prooi der vlammen. Ondanks het nachtelijk uur sloegen velen den brand gade. De schade, die door verzekering kosten niet blijven dragen. Nog 14 da- getx ;zali itf., te Wecken.- zijn1 om heti kocht el lïurart fce. hakken, jen de 3$lüoten wat op te 'Walsh, kildnngoo dia noixt Van Hemert. Moe jen c dehuurder^; van het land de slooten dan zelf niet ophalen, dat is toch overal overeenge komen. Voorzitter. Hier is het toch niet zoo. Het is al wel meer besproken bij B. en W., maar men was van meening dat er dan van het onderhoud niet veel terecht zou komen. Winkel. Bij een volgende verpach ting zouden we er rekening mee kun nen houden voor wat het bouwland betreft. Ook nu wordt het den pach ters aangezegd dat ze de slooten niet mogen dichtploegen of ze worden op hun kosten hersteld. Met weiland is het iets anders en ik zou er sterk te gen zijn dat we het anders gingen doen dan altijd gebeurd is. Ieder pachter weet het dat de gemeente de waterloopen onderhoudt en houdt daar bij het pachten rekening mee. Het zal onze gemeente geen schade, maar voordeel bezorgen, temeer om dat, wanneer het aan de pachters wordt overgelaten, de waterloopen na een jaar of 5 zeer in verval zouden komen. Waarom zouden we ons een hoop moeilijkeden op den hals gaan halen, nu het altijd goed gegaan is. De Voorzitter zou deze aangelegen heid nog eens nader onder het oog willen zien en stelt daarom voor de zaak aan te houden tot de volgende vergadering, waarop de condities voor de nieuwe verpachting nader zullen geregeld worden. Aldus wordt besloten. De heer van Hemert dringt aan op verbetering van den weg over den Dijk. De Voorzitter zegt dat op een enke le plaats reeds puin is gestort; gelei delijk aan zullen ook andere gedeel ten opgeknapt worden. Dobbelsteen. Op het oogenblik is er een kwestie waar heel Vlijmen en Haarsteeg den mond over vol heeft, n.l. dat Haarsteeg bij Vlijmen en He dikhuizen bij Heusden zou worden gevoegd. In de couranten hebben hierover reeds een paar stukjes ge staan en in den Raad van Vlijmen heeft men enkele benoemingen aan gehouden met het oog op deze plan nen. Het schijnt dat de burgemeester van Vlijmen al denkt dat hij burge meester van Haarsteeg wordt. Wordt het nog geen tijd dat wij wat activiteit gaan ontplooien tegen deze plannen, voor het te laat is. Als wij ons niet laten hooren, lijkt het wel of wij er niets om geven onze zelfstandigheid te verliezen. Voorzitter. Ik heb wel eens gehoord dat Wijk E bij Haarsteeg zou worden gevoegd. Het is ook vreemd dat wijk E onder Vlijmen behoort, waar het ruim 2 K.M. vandaan ligt, terwijl het vlak tegen Haarsteeg is gelegen. Het zijn trouwens allemaal nog praatjes er is nog niets officieel bekend en eerst dan kan men beginnen een ac tie te voeren. Ik had nog de meening van den raad willen vragen over het al of niet toekennen van een kleine gratificatie voor den ambtenaar der secretarie, die enkele nachten heeft moeten door werken vanwege de drukte op de se cretarie. Dobbelsteen. Ik zal op den voor grond zeggen dat ik er tegen ben. Overal moet er wel eens overgewerkt worden. Wij kunnen hem ook 100 salaris- ■Wl gadekt wordt, bedraagt ongeveer 25 000 De oorzaak van den brand is on bekend Gisternacht is ingebroken inhei pakhuis van de firma L. L de Wolft, in huiden en vellen, te Doetinchem. □e daders, de B. en Lwerden door de politie op heeterdaad betrapt en gearresteerd. Ztj zijn vandaag naar Arnhem overgebracht De Bussumsche politie heeft een 22-jarig persoon, die op het punt stond in den trein naar Nijmegen te stappen om daar als koloniaal dienst te nemen, aangehouden. Hij werd reeds lang verdacht zich aan inslui pingen te hebben schuldig gemaakt in Bussutn en omtrek. Hij heeft een geval bekend en is ter beschikking van de justitie gesteld. Gistermiddag is In de drukkerij De Hoop van den heer A. Korter aan de O.Z, Voorburgwal te Amster dam brand uitgebroken. Een fiesch, inhoudende ongeveer 5 liter benzine, die men wilde gebruiken om een pers schoon te maken, viel bij het overrei ken op den grond. De uitstroomende benzine vloeide over den vloer en raakte, toen zij in de nabijheid van de brandende kachel kwam. over de geheeie oppervlakte in vlam De chef. van *de drukkerij, de 55 jarige heer C. I G„ over wiens broek en schoenen benzine was gemorst, stond eveneens in vlam. Hij rende door het verhooging geven, hoewel Ged. Staten met 400 genoegen namen. Voorzitter. Wij meenen dat het hier een buitengewoon geval betrof. Dobbelsteen. De Ambtenaar waar het over gaat is ook dikwijls genoeg afwe zig. Dp raad acht geen termen voor het geven van een gratificatie aanwezig. Hierna wordt de vergadering geslo ten. EETHEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 13 Febr. v.m. half 10. Voorzitter de edelachtb. heer Brune. Vacature wijlen den heer v. Buuren. Nadat de vergadering met gebed ge opend is, spreekt de voorzitter als volgt Deze eerste vergadering van het jaar moet ik tot mijn leedwezen openen met de mededeeling dat hier een raadszetel ledig staat. Zooals U weet was de heer van Buuren in de vorige raadsvergade ring nog aanwezig en 14 dagen nadien, wie had het durven denken, was hij overleden. Hij is gedurende een groote reeks van jaren lid van onzen gemeen teraad en wethouder geweest en naar ik veronderstel heeft hij naar zijn beste weten en op zjjn manier (die niet altijd mijn instemming had) de belangen on zer gemeente behartigd. Ik betuig mijn deelneming aan zijn familie met het ge leden verlies en geef de verzekering dat zijn naam in deze vergadering wanneer het te pas komt met eere zal worden genoemd. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1Ingekomen stukken. Goedkeuring der verordening op de keuring van waren; idem van het be sluit tot het aangaan van een geldlee ning groot 1500. Verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1929. Worden voor kennisgeving aangeno men. De Voorzitter deelt verder mede dat is ingekomen een beslissing op het be roep door den heer van Gammeren, ingesteld tegen het besluit van Ged. Staten inzake de vergoeding voor zijn kind dat elders een school bezoekt. De raad wil deze vergoeding doen ingaan 12 Dec., terwijl dhr. v. Gammeren had gevraagd met ingang van 1 Sept. Door deze beslissing is de gemeente in het gelijk gesteld en gaat de vergoeding in met ingang van 12 Dec. 2. Benoeming onderwijzeres O. L. School te Eethen. Voorzitter. Ik stel U voor om de on derwijzeres mej. Bol, die gedurende den tijd dat de onderwijzeres in Drongelen verhinderd was het onderwijs heeft waargenomen en uitmuntend heeft vol daan te benoemen tot onderwijzeres aan de school van Eethen, ingaande 1 Jan. 1930, op welken datum zij in functie is getreden. aan de voorzijde van het gebouw ge legen kantoortje en sprong zonder aarzelen in het water van de O Z Voorburgwal. Toen de vlammen van zijn brandende kleeren waren gedoofd, wist hij zich zelf weer op het droge te brengers. De inmiddels gealarmeerde brandweer was met één straal het vuur in de drukkerij spoedig meester. De heer G. is na verbonden te zijn, naar zijn woning gebracht, Te Bilthoven is gisteravond een man van het perron op de spoorbaan gevallen, juist toen een sneltrein uit Utrecht naderde. De machinist zag het en deed den trein spoedig stil staan. De man was evenwel reeds verbrijzeld; het was een inwoner van Amersfoort. Gisteravond is een werkman van deicentrale Noord van de gemeen, telijke electriciteitswerken te Amster dam onder een berg kolen geraakt. Toen men den man te voorschijn had gehald, bleek hij reeds gestikt te zijn. Zijn lijk is naar het Binnengasthuis overgebracht. Op de eerste verdieping van een perceel in de Minahassastraat te Amsterdam is gistermiddag de 70- jarige juffrouw Brandse om het leven gekomen bij het aanmaken van een kachel geraakten haar kleeren in brand. Zij was alleen thuis met een klein kind. Op haar hulpgeroep kwa men buren toesnellen, maar deze konden haar niet meer redden. Toen de brandweer kwam, was zij reeds overleden. GEERTRUIDENBERG. Rectificatie. Men maakt er ons op attent dat in het verslag der gemeenteraadsverga dering van Geertruidenberg, voorko mende in ons vorig nummer een fout is geslopen. Wij lieten den heer Sassen in zijn antwoord zeggen„Ik zal van me blijven afbijten als het ware tot den laatsten druppel bloed. Dit moet zijn ,lk zal van me blijven afbijten. Men heeft gezegd dal men mij den laatsten druppel bloed zal af tappen, laat ze dat maar eensprobeeren." Raadsels 1. Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik de naam van een dag der week. xxxxxxxxx het gevraagde wnord xxxxxxxx beteekent „verandering" xxxxxxx op geen enkele plaats xxxxxx plaats in Overijsei xxxxx hemelbewoner xxxx vreemd xxx niet knap xx verkorte meisjesnaam x medeklinker,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5