Magazijn „Do M' - tonmL MIJNHA jfaoceet w? Behangselpapier RESTANTEN. VERSTOPPING jonge meisjes ^L>adiesf Gld ^IsaVendei? Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 3. Benoeming hoofd der school te Babiloniënbroek. Voorzitter. Wij hebben vier keer een advertentie geplaatst en daarbij solli citanten opgeroepen. Het resultaat daarvan is geweest dat er maar een sollicitant is overgebleven van hen die zich hebben aangemeld. Het is de heer H. J. v. d. Bruggen. Wij hebben infor maties „over hem bekomen die uitste kend waren. Het hoofd der school waar hij werkzaam was schilderde hem als een oppassend man. De inspecteur van het L. O. deelt ons na inlichtingen te hebben ingewonnen mee, dat hy zich in alle opzichten met deze benoeming kan vereenigen. Een maand na zijn be noeming zou hij hier in functie kunnen treden. Thans is hij werkzaam te Eden, voor dien in Brakel en Alblasserdam. Hij is 34 jaar oud. Met algemeene stemmen wordt de heer v. d. Bruggen benoemd. 4. Voorstel tot aankoop grond atooi- het bouwen eener woning voor den Rij ksveldwachter Voorzitter. De benoodigde grond ter grootte van 400 M2 zouden we kunnen koopen voor 1,50 per M2 en is gele gen aan den weg die van den Prov. weg loopt naar Hoog Melen. Dbnker. Zijn we verplicht daar een woning voor hem te bouwen. We heb ben zelf op een andere plaats grond genoeg. Voorzitter. Deze plaats is hem als standplaats aangewezen. Hij moet daar in het centrum wonen tusschen Babilo niënbroek en Drongelen. 't Is 'n bui tenkansje v. d. gemeente dat we dien veldwachter hier krijgen, want nu krijgt de gemeente een politieman die door het Rijk wordt betaald. Hij heeft zijn dienstkring niet verder dan onze gemeente zich uitstrekt. De bouwkos ten van deze woning zijn door den heer Haspels geraamd op 3500. Aan dit huis zal ook een arrestantenlokaal ver bonden zijn, dat is geen overbodige weelde voor onze gemeente want uit den Bosch is al herhaaldelijk geschre ven dat hier 'n arrestantenlokaal moest komen; met het oog op de kosten heb ben wij uitstel gevraagd, aanvoerende dat wij onze arrestanten eventueel kun nen onderbrengen in de marechaussee kazerne te Heusden, maar het moet er toch eens van komen; daarom zouden wij van deze gelegenheid gebruik kun nen maken, dan woont er meteen iemand bij die het kan schoon houden. Behalve de bouwkosten zullen we hog noodig hebben 450.voor den grond en 150.voor 't dagelijksch opzicht bij het bouwen en het maken van de teekeningen. Ik stel voor te besluiten tot aankoop van dien grond en tot het bouwen van de veldwach terswoning over te gaan. Donker. U zegt dat deze veldwach ter aan onze gemeente geen geld kost, maar voor deze woning zal er altijd wel geld bij moeten, want we dienen toch met 't onderhoud mee op 7 pCt. van ruim 4000.te rekenen. Voorzitter. Ja, wij kunnen niet meer dan 200.huur vragen. Een klein offertje moet het de gemeente ook waard zijn. Als zich het geval voordoet dat een onzer veldwachters weg gaat, dan zou het een ernstig punt van overweging kunnen uitma ken hiervoor geen nieuwe meer te be noemen. Donker. Daar ben ik ook sterk voor en met het oog daarop kan ik wel met uw voorstel meegaan. v. d. Beek. Er zijn teekenen die er op wijzen dat in de toekomst de kos ten van onze politie wel minder zul len worden. Voorzitter. Al kost het ons ook een klein financieel offer, wy behooren toch tot de arme gemeenten en die worden, zooals u wel weet, het vol gend jaar allemaai rijk. Wordt besloten tot aankoop van den grond en het bouwen van de veld wachterswoning over te gaan. Voorzitter. Ik zou u willen voor stellen B. en W. te willen machtigen tot het onderhandsch aanbesteden van die woning onder de twee tim merlieden te Meeuwen. Donker. Waarom zou u de in schrijving niet voor iedereen open stellen. Voorzitter. Ik houd het liever in onze gemeente. Deze menschen zitten er vlak bij. Er is nu toch concurren tie. Donker. Er zijn toch nog andere aannemers in onze gemeente. Voorzitter. Ik eb er niets op tegen om ook andere aannemers in onze gemeente in de gelegenheid te stellen naar het werk in te schrijven, behou dens Haspels, die het opzicht over het werk heeft. Aldus wordt besloten. 6. Voorstel tot beschikbaar stelling van een blanco crediet voor legger- wyziging. Voorzitter. Dat wij een blanco cre diet vragen, komt hierdoor, dat wy beslist niet in staat zijn een schatting te maken van de kosten dezer wijzi ging. Het is beslist noodzakelijk dat onze legger eens grondig wordt na gezien. ruk oogenbxik blijkt het dat zij niet meer aanpassen aan den te- genwoordigen toestand. De wet schrijft ook voor dat deze leggers nauwkeurig worden bijgehouden. Om trent de kosten kunnen wy nog niets mededeelen. Ik herinner my nog dat het veranderen van den legger van de gemeente Genderen alleen 200. heeft gekost. Voor heel onze gemeen te kan het dus wel 600.worden. We zullen in elk geval op de goed koopste manier zien klaar te komen. Wordt besloten een blanco crediet toe te staan. 7. Voorstel tot toetreding in prin cipe tot den schoolartsendienst in Noord-Brabant. Voorzitter. Namens B. en W. stel ik voor in principe te besluiten tot toetreding. Wy verbinden ons daar mede nog niet. Of we zullen toetreden zal later blijken als we weten wat de kosten voor de gemeente zullen zyn. Op het oogenblik gaat het alleen om een principieele beslissing om te ken nen te geven dat we de oprichting waardeeren en voor onze gemeente van belang achten. Donker. Het doet my genoegen dat B. en W. de zaak nu anders inzien dan in het begin. Ik vind het ook een zeer nuttige instelling en vele ge meenten hebben zich reeds opgegeven. Naar ik gelezen heb, zyn de kosten per kind niet zoo heel hoog. Voorzitter. Hoe meer gemeenten er toetreden, hoe meer subsidie van de provincie is te verwachten. v. d. Beek. Ik hoop van harte, dat deze schoolartsendienst niet te veel zal ingrijpen in het werk dat het ge zin behoort te doen. Zou men komen op het terrein van het gezin, dan zou ik er mij met hand en tand tegen ver zetten. Wordt in principe tot toetreding besloten. 8. Onderzoek geloofsbrief benoemd raadslid Adr. de Graaff. Na onderzoek door de heeren Don ker en de Bruin wordt tot toelating besloten. De Voorzitter deelt nog mede dat het ingevolge mededeeling van Ged. Staten noodig is een verordening vast te stellen op het verwijderen van rupsennesten, aangezien de rup- senplaag een ramp voor de ooftteelt dreigt te worden. Door de massa verkoop in hebben wij wederom een p a r t Ij RESTANTEN welke voor 5, 6 en 8 cent worden opgeruimd. 44076 FIRMA A. FREDERIKS. Nu is er een vergadering gehouden waarin het hoofd van den landbouw- cursus over dit onderwerp zou spreken, i doch naar spreker heeft vernomen wa ren slechts 3 menschen aanwezig. De j gemeente is dus verplicht in te grijpen en een verordening vast te stellen. De verordening die hierna wordt voorgelezen bepaalt dat ieder eigenaar of beheerder van een boomgaard ver plicht is te zorgen dat jaarlijksch vóór 1 Maart de rupsennesten uit zijn strui ken of boomen weggenomen worden en onmiddellijk verbrand. Door de politie kan bij nalatigheid procesverbaal wor- den opgemaakt, waarna een straf van hoogstens 6 dagen hechtenis of een geldboete van ten hoogste 25,kan volgen. De heer Donker vond aanvankelijk den termijn tot 1 Maart nogal kort, doch de voorzitter licht hem nader toe, dat men nog byna een maand tijd heeft, want eerst na 15 Maart zou de politie gaan controleeren. De concept-verordening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorzitter. Dan zou ik nog voor wil len stellen in de politieverordening een bepaling op te nemen, waarbij het ver boden wordt eenden te laten zwemmen of verblijven in die sloten en openbare wateren die door B. en W. nader wor den aangewezen. In een brief van de Gezondheidscommissie wordt medege deeld dat een klacht is ingekomen over verontreiniging van een sloot door eenden. Het water moest daar bij ge brek aan beter voor drinkwater worden gebruikt. Het is noodig dat in de poli tieverordening zooiets kan strafbaar worden gesteld. Besloten wordt de volgende bepaling in de politieverordening op te nemen: Zoodra dit aan eigenaars of houders van eenden door B. en W. wordt gelast, zijn deze verplicht te zorgen dat hun eenden zich niet meer in nader aan te wijzen openbare waterloopen of sloo- ten bevinden. De Voorzitter zegt dat nog is ingeko men een verzoek van Mart. van Wijk te Genderen, om een vergoeding van 3 per week voor zijn dochtertje dat te 's Bosch de MULO-school bezoekt. Dit verzoek was reeds geruimen tijd geleden ingediend, maar met goedvin den van adressant is met behandeling in den raad gewacht tot een beslissing over de kwestie met van Gam meren zou zijn ontvangen. Nu deze beslissing is ontvangen wordt voorgesteld aan v. Wijk met ingang van 4 Sept. de ge vraagde, vergoeding te verleenen. Wordt goedgekeurd. Voorzitter. Een poosje geleden is er een commissie bij me geweest van de zangveréeniging uit Babiloniënbroek en van de Bazar, die me vertelde dat ze 1000 hadden waar ze geen raad mee wisten en die ze daarom aan de ge meente cadeau wilden geven onder voorwaarde dat de zangvereeniging al tijd het recht zou hebben het gym nastieklokaal als zanglokaal te gebrui ken. Ik heb gezegd dat ik deze zaak met de Wethouders, met den inspecteur en in den Bosch zou bespreken, hetgeen intusschen is geschied. Van de zijde van den inspecteur en van Ged. Staten bestaat geen bezwaar als de gemeente maar de beschikking over het lokaal houdt. Nu is de kwestie, dat door de commissie is gevraagd om het lokaal te vergrooten. Ik heb Haspels een be grooting laten maken van de kosten eener uitbreiding aan de Oostzijde. Wanneer het lokaal vergroot zou wor den tot 81 M2, dan zou de gemeente er ongeveer 950.onkosten aan heb ben. Als wij dan 1.000.er voor ont vangen is het een goede zaak voor onze gemeente, want uitbreiding van het gymnastieklokaal zou na verloop van jaren toch noodig zijn geweest. Nu vraag ik den raad of B. en W. in overleg met de commissie kunnen tre den, dan kunnen wij in de volgende vergadering met een voorstel komen. De raad gaat hiermede accoord. Bij de rondvraag vraagt de heer Don ker nog of de voorzitter iets bekend is in verband met de te Heusden gehou den vergadering over den loop der autobussen over Heesbeen. De voorzitter zegt dat hem hiervan niets bekend is. Hierna wordt de vex-gadering geslo ten. BUITENLAND. De vervolgingen in Rusland. Ook de aartsbisschop van Canter bury heeft gisteren op de Convocation in Westminster een krachtig protesi doen hooren tegen de kerkvervolging in Rusland. Hij zeide, dat de bench ten misschien overdreven waren, maar te waren van te veei betrouwbare djde de wereld ingezonden, om aan de kern der zaak te kunnen twijfelen, n 1, dat het de S.owjet—regeering er om te <iien was lederen vorm van geloof aan Qod te verbieden evenals ieder publieken eeredienst. De aarts bisschop stelde voor de Anglicaanscbe k< rk een biddag te doen houden op 16 Maart en ais de berichten uit Rus land niet spoedig beter werden, zou nij de zaak in het Hoogerhuis bespre ken. In het Engelsche Lagerhuis heeft de Brttsche minister van bultenland- sche zaken gisteren eindelijk antwoord gegeven op de tahijke interpellaties der laatste dagen, betn ffmde de gods dienstvervolging in Rusland. De Brit- sche regeering zal te gelegenertijd al haar invloed te Moskou aanwenden om de godsdienstvrijheid te doen eer oiedigen. Intusschen is den Britschen gezant te Moskou een zeer uitvoerig apport gevraagd over de positie der christenen in Rusland. Italië en het Vaiicaan. Te Rome hoort men Ir wel-inge lichte kringen, dat de audëdie van Mussolini bij den Paus in de komende dagen zal plaats vinden. Een off cieele audiëntie van Musso lini bi] den Paus zou beteekenen, dat men wederzijds de tegenstellingen, die ten aanzien van het jeugdvraagstuk bestaan, niet wil verscherpen Na de auiëitie, die de Paus ver leende aan Turati, den secretaris der fascistische partij, is inderdaad iets als een soort bestand ten aanzien van deze veel omstreden kwestie tot stand gekomen. BINNENLAND. Mgr. Prof. Dr. W. H Nolens. Woensdag was het 40 jaar geleden dat mgr. prof, dr' W. H Nolens cum 'aude promoveerde tot doctor in de Staatswetenschappen op een proef schrift getiteld„De leer van den Heiligen Thomas van Aquino over het recht" en op stellingen tot doctor in de rechtswetenschap. Willem Hubert Nolens studeerde van 1880 tot 1884 te Utrecht in de rechts- en staatswetenschappen en van 1884 tot 1887 aan het Seminarie te Roermond in de theologie, waar hij den 26;n Maart 1887 de heilige pries terwijding ontving. Onze Oorlogsschepen in de West. Naar de Handelsblad correspondent vernetmt, ligt het niet in de bedot- ling van de regeering de „Wiue de With" naar CurcQio te zenden. Tnans zijn in West Indische wateren aanwe zig de „Hertog Hendrik" en de „Van Galen", terwijl de „Arend" vandaag voor Willemstad wordt verwacht. Het ligt tn het voornemen de «Her tog Hendrik" binnenkort naar Neder land terug te zenden om hier in repa ratie te worden genomen. Het vertrek van de „Hertog Hendrik" van Curiam houdt verband met de aankomst van gouverneur Van Slobbe, dts tn het midden van de volgende week te Willemstad wordt verwacht. De „Her tog Hendrik" zal dan vermoedelijk zijn wij welingelicht, na een dag ot tien naar Nederland vertrekken. Intusschen moet het bericht over het zenden van de „Wttie de Wuh" worden gelezen, dat deze torpe dubooijager, als de „Hertog Hendrik" is teruggekeerd, in gereedheid zai worden gehouden om evemueel tijde- ijk naar Cure 510 te vertrekken, ter vervanging van ue „Hertog Hendrik". Als du pantserschip hersteld zal zijn, gaat het naar Cuu^to terug, waarna de „Van Grien" zijn eigenlijke bestem ming, n.t. Ned. Oosi-lncuë, zal volgen. Tweede Kamer. De Kamer heett gisterenmiddag de Oegioottng van Suriname aangenomen met 45 tegen 2l stemmen. Tegen stemden de sociaal.democraten de vrijzinnig democraten en de heet Wijnkoop (com Minister de Graaff hield 'npessimis tiscbe rede. Een groot mechanisch landbouwbedrijf zou de minister wei wiiien bevorderen, maar de proefne mingen hebben tot teleurstellingen geleid. Wat het onderwijs betreft zei de minister, dat hij onder gelijkstelling verstaat, dat de bijzondere scholen niet achter mogen staan bij de open bare. .Aan de orde kwam vervolgens de Indische begrooling. De eerste spreker was de beer Cramer (SDAP) die de houding der regeering tegenovei de inlandache beweging crlttseerde. Spr. diende om toch maar vooral de communisten vóór te zijn, een paar moties in over het regeenngsoptreden in Indtë. 750.000.sfe inwoner. Amsterdam is z'n 750.000ste inwo ner gepasseerd. Men kan ten raad- huize niet precies zeggen, wie de 750.000ste is en men weet niet waar men met al de cadeaus, heen moet. tabletten DRUNEN. Wij vernemen dat plannen bestaan om den R K Bondsdag van de R.K. Gymnastiek, en Atheieliekvereeni- gtngen welke telken jaren gehouden wordt, dit jaar in Drunen te houden, ter gelegenheid van het 41e lustrum van het bestaan der R.K Gymnastiek en Atheletiekvereenigtng S. H, J ge vestigd in het Jongenspatronaat alhier Wegens ziekte van Dr. A. W. A. van Seters, wordt de functie als arts lijdelijk waargenomen door Dr. Otto uit Heusden. Het electrische net is alhier we derom uitgebreid. Was men voorheen slechts voorzien van licht in de Groo testraat en Wolfshoek, thans is men bijna gereed om het te brengen van Drunen naar de Wolfshoek. zoodat de leiding loopt vanaf de Tramremise Grootestraat tot aan de spoorlijn nabij de Wolfshoek, en 0 k in de Stations straat vanaf de Grooiestraat tot aan de spoorlijn, wat voor Drunen een groote verbetering is. De Eiervereeniglng zal a s. Woens dag half zeven een vergadering houden in de zaal der Meisjes—congregatie, alwaar onder meer verslag zal worden uitgebracht en bestuursverkiezing zal plaats hebben en verder nog enkelen mtdedeelingen zullen worden gedaan. Trouwe opkomst verzocht en gewenscht ELSHOUT. Daar in de woning al waar het hulppostkantoor alhier is gevestigd, de Roodvonk heerscht, is 't kantoor tijdelijk overgeplaatst naar de wed. van Huiten, Heusdenscheweg alhier. Wegens verlof van den Kantoor houder v. d Wiel fs tot waarnemend Kantoorhouder bij de Posterijen lijdelijk beRoemd den heer Piggén uit Enschot. Door den heer A. Willems, hoofd der school alhier zal op Woensdag 19 Febr. a 8. te Drunen een lezing worden gehouden in de zaal der Meisjes congregatie over Pluimveeteelt. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang), A.s. Zondag des voormiddags hall tien en des namiddags half zes hoop! tn de Gere! Kerk alhier op te treden Ds. J. de Vries van Tilburg. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt a s. Zondagmiddag 2 uur op re treden Ds. Mtialnickel van Waalwijk, A.s. Dinsdagavond 7 uur zal lo de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene propagandavergadering worden gehouden door de Afd. Sprang van den Christelijken Bouwvakarbeider! bond, waarin als spreker hoopt op le ireden de heer Mobach, Secretaris van genoemden bond. Wij wekken alle belanghebbenden gaarne op deze vergadering bij te wonen. Aan de navolgende personen werd j I. Dinsdagavond te Waalwijk plechtig het Mobilisatiekruis uiige, reikt; J. Ruiter, G. S. Boih, J. J. Vos, G. Boer, D. Molegraaf en A. v, d. Schans, allen te v.m. Sprang. Aanstaanden Woensdag 19 Febr zal voor de Ned. Herv. Jongelmgs- vereeniging te Sprang in de Ned Herv. kerk aldaar optreden den Eerw, heer ds. Vreugdenhil van Qorinchem des avonds 7 uur en zulks ter gele genheid van het 25—jarig beswan der vereenlging. CAPELLE. Voor de Ned. Herv, gemeente te dezer plaatse hoopt a.s, Zondag des morgens half tien en dei avonds 6 uur op te treden ds. A. v, Willigen. Deze week werd aan de navol gende oud—gemobihseerden uit deze gemeente, de heeren D. v. d. Be'g.A Oerlemans. D. J Schuller, L de Roof A. Chris?, P. v. d. Schans, P Spierings, G. A. Nieuwenhuizen, W. Speelman K. Aiblas en L. M Heuner, het Mo bilisatiekruis uitgereikt. In de Ned. Herv. kerk aan den Loor achendijk hoopt a.s. Zondagmid dag 2 uur op te treden ds. A. van Willigen. Naar w^ vernemen hoopt ds. J. Snoek, predikant bij de Oer. gemeenit alhier, in verband met zijn vertrek naar Puttershoek, op Zondag 6 April a.s. zijn afscheidspredikatie te houden, NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden 13 Februari 1930, In de te 's Bosch gespeelde neder laag wedstrijden behaalde onze jeugdige damclub V.D. den 4en prijs, een zilveren lauwei krans, wat prachtif genoemd kan worden daar er 10 mededingende clubs waren. De bevestiging der nieuwe M maten van de Ned. Herv. Gemeenit heeft met het oog op het a.s. vertrek van den Eerw Pred kant, Ds. Huijgeni plaats a.s. Zondag inplaats van op Palm- Zondag, zooals hier gebruikt lijk is. De Commissie inzake het autobm vraagstuk In '1 Land van Heusden e« Aitena moet voor 20 Maart e k. rappof' uitbrengen aan Ged. Staten, reden waarom zij reeds heden haar eerste bijeenkomst houdt en wel ten gemeente huize alhier. De uitslag van de lerondevi groepenwedstrijd dammen bij de cl«| V.D. Is: Groep 1 Cath. de joode-*C de Joode 2 0 en C. Bax—A. Deurlo 1 1. Groep II Abr. Huijmers-AiJ Huljmers 2 0, Ger. Jonkers-Olp jonkers 2-0 en A. Scheurders- Fitters 2—0. Woensdagavond werd de voor den eersten keer verlicht doot electriciteit. Aangezien het maanlicn was, kon moeilijk beoordeeld wordt® of het een verbetering li van j vroegere gasverlichting, doch we hopt' het. TEGEN W- Bij Apoth en Drogisten vinden het nu eenmaal prettig om er leuk uit te zien. Kunstmiddelen heb ben we daarbij niet noodig - geen poeder of rouge. Het regelmatig gebruik van Ladies Old Lavender Soap met haar zacht, donzig schuim en de frissche na tuurlijke geur der lavendel bloemen geven de huid een blijvende en natuurlijke schoonheid. Groot formaat 20 coat Klein formaat 121/» coat Th* Crown So«J> Wóch» - ApvMttor» HolUii

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6