II EH VU HEI ZUIDEN t Je Zee" - laatstal. Keunen-Malingré derde blad. STER-TABAK iSTER' a a a a IS, Bitterbrandewijn. Citroen-jenever. H. de Bont-v. Huiten WIJ BESLOTEN i i i i i i l i HEUSDEN. No. 14, Zaterdag, 15 Febr. '30. 53e Jrg. A!RnlH Ontmoet ge wei een3 iemand,die zegt: „Ik houd niet van een pijp tabak?" Laat hem eens kennis maken met Spoedig zal hij tot een echten liefhebber zijn be keerd en U dankbaar zijn voor den goeden raad. 1 TABAK MAAKT VftiENOEN II I I I I I I I R ii PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 14 Februari 1930. 3)9 watervoorziening en afwatering onzer folders, lil Het blijkt dat de heeren Klerkx en Nieuwkoop een zeer goeden kijk op den toestand in onze Polders hebben ge had en dat de plannen die zij tot verbe tering hiervan hebben ontworpen onze volle aandacht waard zijn. Wanneer een deskundige als Ir. Krügers met de ze plannen instemt en de voordeelen die de ontwerpers er zich van voorstel len bijna alle beaamt, dan moet hierin ongetwijfeld veel goeds zitten en ligt bet op den weg van belanghebbenden om zoodra zij daartoe in de gelegenheid zullen worden gesteld van hun volle belangsteling en medewerking blijk te geven. Zooals de lezers zich nog zullen ker keren, hebben wij de verwachte gun stige resultaten in een 9 tal punten sa mengevat in ons eerste artikel (zie Echo van Zaterdag 8 dezer) afgedrukt. De voordeelen 1 tot en met 6 mochten naar het oordeel van Ir. Kr. zeer zeker van de uitvoering van het plan worden tegemoet gezien, terwijl wat punt 7 betreft gaarne erkend werd dat de op brengst der landerijen zou stijgen, doch bet bepalen van het percentage dezer stijging moest hij nog geheel voor re kening van de ontwerpers laten. Verder zou deze deskundige wat punt 9, „verbetering van het gehalte der zui velproducten" betreft, deze reserve wil len maken, dat niet in het algemeen tan worden gezegd, dat vuil water schadelijk voor het vee is. Elk geval 'Kent op zichzelf te worden beschouwd en onderzocht. Ook thans kunnen de waterschappen bij een keur verhinde ren dat verontreinigd water in de pol- der-loopen wordt afgevoerd. Kan Ir. Kr. dus met de meeste der op gesomde voordeelen accoord gaan, zij bet dan ook met eenige reserve omtrent een paar punten, ten opzichte van één zeer voornaam punt kan hij de meening der ontwerpers niet deelen, n.l. wat be- Wt punt 8„finale oplossing der ha- 'enmisère". De heeren ontwerpers zullen naar zijn meening deze ver wachtingen moeten laten varen, want apheffing van den slechten toestand bei' haven, veroorzaakt door opslip- Pln8> moet voorloopig uit het hoofd worden gezet, tenzij de mogelijkheid bestaat het Oude Maasje af te sluiten wat echter een zeer kostbare geschie denis zou zijn. Het geheele plan van de heeren Klerkx en Nieuwkoop raakt overigens een algemeen landbouwbelang en daar mee het arbeidsveld van het Rijksin- s Kuut voor Ontwatering, doch de door- spuiing van de haven, door de heeren uan het plan verbonden, raakt een ge- ee' ander terrein, als zijnde een zui- 'er industrieel en scheepvaartbelang, waarom dit Rijksinstituut eigenlijk j1 aangewezen is deze aange- egenheid te onderzoeken. Toch heeft e directeur van den technischen dienst \an Rijksbureau voor de ontwate- ^lng ter plaatse een nauwkeurig onder- a naar de oorzaken der opslipping e m°8elijke verbetering van de Ha n van Waalwijk ingesteld. eze deskundige noemt in zijn rap port de volgende drie gevallen die oor zaak dezer opslipping zijn: le. De opslipping kan veroorzaakt worden door neerslag van vaste stof fen van het riool- en industriewater. 2e. Door afschuiving van de oevers. 3e. Door neerzetting van slip dat uit de rivier aangevoerd wordt door de ge tijbeweging in de Haven. Was het riool- en industriewater oor zaak der opslibbing dan zou dit merk baar zijn in de riool zelf, aangezien bij vloed de uitloozing der riolen perio diek stilstaat en de in dit vuil water meegevoerde vaste stoffen dan ruim schoots gelegenheid hebben te bezin ken in de zinkputten van het riool. Van beteekenenden neerslag is echter in de rioolleidingen geen sprake en deze kunnen door gewone middelen van onderhoud gemakkelijk worden verwij derd. Indien het afschuiven der oevers de oorzaak der opslibbing zou zijn, zou dit toch op den duur na voortdurend uit baggeren een einde moeten nemen, daar de toevoer van vaste stoffen op die wijze zeer beperkt is. Volgens opnemin gen van den toestand ter plaatse en aan ie hand van ter inzage verstrekte lee- keningen zijn naar het oordeel van de zen deskundigen de beide genoemde oorzaken hier niet in het spel tenzij misschien in zeer geringe mate. Blijft derhalve als vrijwel eenige oor zaak over: de toevoer van slibhoudend rivierwater, dat tijdens het geleidelijk dalen van den waterstand by eb, alle gelegenheid heeft tot bezinken, een toestand, die bij de rivierhavens in de Langstraat algemeen als regel voor komt en alleen is weg te nemen door periodiek baggeren, of wel door afslui ten van het Oude Maasje door middel van een schutsluis. Dit laatste kan, wat betreft den ge- heelen boezem van het Oude Maasje, slechts geschieden door alle betrokken Langstraatsche gemeenten gemeen schappelijk. Afsluiten van de Waal wij ksche Haven alleen zou een te kost bare geschiedenis zijn, tenzij hier be hoefte zou bestaan aan een grootere binnenhaven, waardoor de kosten van een schutsluis zouden opwegen tegen goedkoopere aanlegkosten van nieuwe haven-basins en kaaimuren. Opheffing der opslibbing zou ook mogelijk kunnen zijn door het laten afstroomen van water met vrij groote snelheid en dit oogmerk hadden ook de heeren Klerkx en Nieuwkoop met hun plan. Voor een behoorlijk resultaat zou het echter noodig zijn, dat er een spui- kom aanwezig is, waarin 't bij eb af te spuien water tijdens den vloed of op andere wijze tot voldoende hoogte wordt opgezameld, om het bij dalen van den waterstand in de Haven te la ten uitstroomen. Voor een dergelijke spuikom zijn echter meerdere H. A. op pervlakte noodig, terwyl bij andere ge legenheden gebleken is, dat die spui- kommen, wegens hun gering effect en belangrijke kosten van onderhoud, bui ten gebruik moesten worden gesteld, omdat met periodiek uitbaggeren zoo als dat tegenwoordig kan gedaan wor den, goedkoopere uitkomsten en meer effect worden verkregen. De waterge leidingen van 't Drongelensche Kanaal naar de Haven, door de ontwerpers in hun plan geprojecteerd, zouden geheel onvoldoende zijn, wegens de te geringe oppervlakte. Of het voor 't spuien benoodigde wa ter uit het Drongelsche Kanaal dan wel bij vloed uit de Waalwijksche Haven zou zijn te ontleenen, is daarbij een zaak van ondergeschikt belang. De aan leg van een spuiboezem met ruime op de Haven uitkomende spuisluis, zou bovendien een tamelijk kostbare ge schiedenis worden. Uit de hierboven weergegeven mee ning van den directeur van den tech nischen dienst moet Ir. Krugers tot de slotsom komen dat er slechts één af doend middel is om tot verbetering van de Haven van Waalwijk, alsmede van die der andere Langstraatsche gemeen ten te geraken, n.l. de afsluiting van het Oude Maasje, waartoe bij een krachtige propaganda en finantieelen steun van de betrokken gemeenten, Kamer van Koophandel, enz. wel zou zijn te gera ken. Voor Waalwijk alleen zal de af sluiting een te zware uitgave vorderen. De Kamer van Koophandel heeft trouwens deze zaak in voorbereiding. Deze afsluiting van het Oude Maasje zou niet alleen tot gevolg hebben, dat de Haventoestand werd verbeterd, doch de uitstekende buitenpolders van Groot Waalwijk zouden dan des winters niet meer onder water loopen, wat den grond ten goede zou komen. Zoolang van deze afsluiting, vooral met het oog op de groote kosten niets kan komen, zal peridoiek uitbaggeren het minst kostbare middel tot verbetering van den toestand zijn en het meest effect sorteeren. Wat dus in de plannen van de heeren Klerx en Nieuwkoop betrekking heeft op de doorspuiing der Haven, dat is dus in hoofdzaak de verbinding van de wa terkopen met de Haven door middel DISTILLEERDERIJ 44063 Specialiteiten VOORTREFFELIJKE SMAAK. Aangemaakt met gestookte Elixers en daarom het beste, wat U kunt krijgen. van een riool te leggen door het Kerk- pad, kan naar de meening van Ir. Kr. gerust achterwege worden gelaten, daar het zoo goed als geen effectfzou sortee ren. Iets anders is het wanneer de rio- leering van het Kerkpad met het oog op aldaar te bouwen woningen zijn nut zou hebben. Dan kan de geprojec teerde rioleering van het Kerkpad ge handhaafd blijven, doch er behoeven geen grootere buizen dan voor de ge wone rioleering te worden gebezigd. Wij meenen met dit drietal artikelen onze lezers vooral de belanghebbende ingelanden, zoo goed mogelijk op de hoogte te hebben gebracht met de plan nen en de meening van deskundigen daaromtrent. Dat verbetering noodza kelijk is, staat thans wel voor iedereen vast. Thans de beurt aan de betrokken waterschapbesturen, de gemeenten, Ka mer van Koophandel e.a., om zoodra men daartoe in de gelegenheid zal wor den gesteld, van zijne volle belangstel ling blijk te geven en mede te werken tot verbetering. Straatverlichting. Sinds eenigen tijd is in de Qroote straat aan de Mr. van Coothstraat voor proef aangebracht een hunggaslantaarn midden boven deze straat Deze ver lichting die haar licht verspreidt waar het zijn moet, n.l. over de geheele straat, voldoet o.i. zeer goed en maakt een keurigen indruk, al mag misschien de lichtbron wat grooter genomen worden. Zijn wij goed ingelicht dan zijn ook de directie en de bedrijfscommlssie tevreden over deze proef en stelt men zich voor de Qroote straat met een 40 tal hanggaslantaarns te ver lichten, zoodra deze geheel in orde is t.w. de boomen eruit en de nieuwe bestrating, fietspaden enz. gelegd zijn Wij gelooven dat het dan een zeer gewaardeerde verbetering zal zijn en het aanzien der Groote straat des avonds zeer zal verhoogen. Mobilisatie kruis. In de algemeene ledenvergadering van de afdeeiing Waalwijk van het Mobilisatiekruis I I. Dinsdag werd nog besloten het volgende telegram te zenden aan H M, de Koningin. .Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden te Oberstdorf. De leden van de afd. Waalwijk van den Nationalen Bond het Mobilisatie- kruis bijeen in vergadering waarop uitreiking van het kruis aan de leden zal plaats vinden, verzoeken Uwe Majesteit de verzekering van hun aanhankelijkheid en trouw te willen aanvaarden". Het bestuur ontving hierop 't vol gende antwoord .Hare Majesteit de Koningin draagt mij op leden afd. Waalwijk Nationalen Bond Mobilisatiekruisdank te zeggen voor gevoelens telegram. VAN RESTEREN, Adj. Naar aanleiding van een opmer king in ons vorig nummer verzoekt de Voorzitter der afdeeiing Waalwijk van 't Mobilisatiekruis ons te meiden, dat wel degelijk uitnoodigingen zijn verzonden aan degenen, die steun verleenden, e.a. Mocht er iemand vergeten zijn, dan moet dit op een vergissing berusten. Autobusverbindingen in 't Land van Heusden en Allena. De in de vergadering van LI. Vrfldag benoemde commissie van voorlichting terzake de Auiobus-verbindingen in 't Land van Heusden en Aitena zal hare eerste vergadering houden op Vrijdagmiddag 14 dezer in het s!ad huls te Heusden. Immanuël. Op uitnoodiging der Christelijke Jongelings-Vere'eniging „immanuël" te v.m. Besoljen hoopt Donderdag 20 Febr. a s. des avonds om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk aldaar op te treden de Weleerw. Heer Ds R. Bartlema, Pred. der Ned. Herv Qemeente te Zeist. Kerkdienst Ned. Herv. Kerk te v.m. Besoljen x Zondagmiddag om 2 uur hoopt op j te treden Ds. Boikensteijn. Uitvoering R K. W.G. V. Maandagavond ten 7uur geeft de Waalwijksche Gymnastiek Vereeni- ging hare jaarlijksche groote uitvoering in de zaal van den R K. Gildenbond. De vereeniging heeft zelf een uit gebreid en mooi programma inge studeerd, gedeeltelijk onder leiding nog van den heer A. Prlncen, ge deeltelijk onder leiding van den nieuwen directeur den heer j. F Abeleven, Zij geeft een 10 tal varieerende num mers, terwijl de welwillende mede werking der alom bekende acrobaten der specialiteiten—vereeniging „De Spartanen" uit Ti burg en de muzikale opluistering van het strijkje van den Akker het effect van den avond niet weinig zuilen verhoogen. Wij doen dan ook een beroep op de veie sportliefhebbers en enthousi asten voor de WGV om deze uit voering zooveel doenlijk bij te wonen. Ieder jaar word1 in 't publiek gratis gedemonstreerd wat deze jongelui op 'i gebied der gymnastiek presteeren, laat ons nu allen hen naast moreel ook finaniieei steunen en a.s Maandag ten half acht present zijn. Uitvoeringen. De Tooneeiclub „Kunst na Arbeid" an het St. Clemens Patronaat alhier zal Zondsg 23 en Maandag 24 Febr. opvoeren het iooneelspel in 4 be- drijven „Drijfzand" vari Odijk, De Tooneelvereeniging D.V.S.V. onderafdeeiing der R K Werklieden- vereeniging alhier za! Maandag 24 Febrbari ten 8 uur eene uitvoering geven met „De groote Daad", tooneel- spel in 3 bedrijven van Frits van Duinen. Op Zondag 16 en Maandag 17 Februari as zal de tooneelvereeniging van den Missienaaikting in voormalig Besoljen des avonds ten half zeven iii de zaai van het Meisjespatronaat eene uitvoering geven, waarvoor kaar ten te verkrijgen zijn en plaatsen te bespreken in het sigarenmagazijn van den heer L. Franken vanaf a.s. Woensdag 12 Februari. 7. .4. V. De Sociëteit „T.A V." is wederom uit hare assche herrezen en zal voor taan hare bijeenkomsten houden Zaterdagsavonds in de foyer van Musis Sacrum". Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEEDING. H E.C.— Bal. Telken jare biedt het bestuur van HEC aan hare leden en donateurs een bal aan. Zoo ook nu is het mogen gelukken een bal te geven en zal dit thans weer plaats hebben in de concertzaal „De Lindeboom" van den heer P. van Daelen, alhier op Zaterdag 15 Febr a.s Van de gewoonte om een strijkje te engagieren is thans afgezien en is hiervoor een prachtig orgel gehuurd, wat de dansliefhebbers zeer zeker zuilen apprecieerer. Een commissie is ook ihans in de weer om een en ander zoo goed mogelijk te doen slagen, zoodat de bezoekeis er zeker van kunnen zijn een gezelliger) avond te hebben. Dit bal is uitsluitend toegankelijk voor de leden en donateurs van HEC met hunne dames, terwijl het cm zeven uur zal aanvangen. /uliana— bal. Ter gelegenheid van het 11-jarig bestaan der Voetbalvereeniging Juliana wordt aa i leden en donateurs een bal aangeboden op Zaterdag as, 15 Febr. in de zaal van den heer W. van Helvoirt. Aanvang om 7 uur. „Gezellig Samenzijn Bovengenoemde tooneelvereeniging, gevormd uit het personeel der N.V Waalwijksche Chroomlederfabr. v.h. v. Dooren de Greeff alhier, gaf Zater dagavond haar tweede winteruitvoe ring, welke bijzonder geslaagd* mag heeten. De concertzaal „De Lindeboom", van den heer P. van Daelen, was stampvol, en de bezoekers hebben er een genotvollen avond doorgebracht Er is onbedaarlijk gelachen, zoowel met het blijspel in drie bedrijven „Arme Millionair" van Mar. Janssen als met de kluchtige één-acter „Baas Jansen in den brand van Rome". Er werd zeer vlot gespeeld en voor al het eerstgenoemde stuk, dat we voor dergelijk jong gezelschap te zwaar achtten, kreeg een uitnemende vertolking. Ook het bal, dat na de uitvoering werd gegeven, slaagde naar wensch en had een geanimeerd verloop. Het was een vroolyke, gezellige avond, een succes voor 't gezelschap de prijzen van COCOS-ARTiKELEN te handhaven op de uitverkoops- p r ij z e n. Wij willen de omzet hierin verdubbeien. Cocos 100 c.M. breed, 1ste kw. 148 3ocos 100 c M. breed, 2e kw. 128 Cocos 100 c,M. breed, ie kw. 89 ent. FIRMA A, FREDER1KS. Veeverzekering. Donderdagavond hield de Onder linge Veeverzekering hare jaarlijk sche algemeene vergadering in het café van den heer W. Pullens te v.m. Baardwijk. Na opening door den Voorzitter werd door den penning meester, den heer W. Pullens, reke ning en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar. De verzekering had op 1 Jan. 1929 een batig saldo van 272.91. De in komsten bedroegen over 1929 met het saldo 1929 1582.04. De uitgaven be droegen over 1929 1491,40, alzoo op 1 Jan. 1930 een batig saldo van 90.64. Hierna werd door den Secretaris, den heer Jos. Loeff, jaarverslag uit gebracht over 1929. In het afgeloo pen jaar werden door de veeverzeke- ring 12 stuks vee uitgekeerd, waar van er 6 stuks werden goed- en 6 stuks werden afgekeurd. Op 1 Jan. 1930 waren 291 stuks vee verzekerd tegen een waarde van 606.60. Hierop volgde de verkiezing van 't bestuur; de aftredende bestuursleden werden bij acclamatie allen herkozen. Verder werden nog enkele bespre kingen gevoerd, waarna de vergade ring op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Café Biljart „Centraal" Donderdagavond heeft de heer D. v. d. Boomgaard-Moonen zijn geheel ver nieuwd café heropend, waarmede de Stationsstraat en de omgeving dei- Markt een fraaie inrichting rijker is geworden. Niemand zal in deze keurige, modern ingerichte zaak nog het oude café terug kennen. Zoowel het buiten-aanzicht als het interieur zien er riant en bijzonder ver zorgd uit, terwijl de geheele inrichting, het fraaie bufffet, het nieuwe, elec- trisch verwarmde „Schepper"-biljart, de schitterende verlichting, enz. een aantrekkelijk en smaakvol geheel vor men. De groote ramen die bijna geheel de beide wanden in beslag nemen, bieden een gezellig zitje, Architect v. d. Heuvel uit Kaatsheu vel en de aannemers v. d. Ven Zn. uit Tilburg hebben hier een aardig stuk werk geleverd. Den vooruitstrevenden ondernemer zij het beste succes toegewenscht. De stem van den reus. Door de Philips-fabrieken is 'n pro- pagandatocht georganiseerd door de provincies Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, met hare installatie genaamd „De stem van den reus". Met deze in stallatie welke geplaatst is op een auto- chassis, wordt muziek van gramafoon- platen voox-tgebracht en zullen de voor naamste plaatsen dezer provincies worden bezocht. Te Waalwijk zal deze demonstratie op Zaterdag 1 Maart a.s. gehouden worden. Lezing Oberammergau. Donderdagavond had in den Gilden bond vanwege de R.K. Werklieden- vereeniging een lezing plaats, gegeven door den heer |an Beerends, propa gandist van het reisbureau Rotala Neerlandica over de Passiespelen te- Oberammergau Er was groote belang stelling, zooais de lezingen die sedert lang niet meer gekend hebben, Na opening door den WelEeiw heer Beekmans ving de heer Beerends zijn lezing aan rnet een uiteenzetting van het tooneelspel in het algemeen en de passiespelen in het bijzonder. Het passiespel, dat vroeger algemeen, ook in Holland werd gespeeld dankt zijn ontstaan aan de H. Mis, waarin eiken dag op onzichtbare wijze het grool3le drama, dat de wereld ooit aanschouwde en waarin de hoofd persoon Christus is opnieuw wordt opgevoerd. Door den drang van het volk, om hetgeen in de liturgie werd voorgesteld, ook te kunnen aanschou wen, ontstond langzamerhand het gebruik op hooge feestdagen de kerkelijke plechtigheden uit te beelden in een spel. Dit geschiedde oor. spronkeiijk in de kerk, doch door uitbreiding ervan en mede door het feit, dat het spel langzamerhand zijn zuiver kerkelijk karakter verloor werd het allengs verplaatst naar het Markt- «SDUKSB»; y'.CJSTS, VC -

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9