HANDEN ruw of stuk RECHTSZAKEN. F a. A. v. d.Wee-Cools Hü wilde niet dat zij levensmidde len bij hem achterlieten, daar dit zijn Ijjden maar met een paar dagen zou verlengen. Hij verzocht Zappi aan zijn te Stockholm woonachtige moe der zijn kompas te brengen en zijn ring. Zijn vingers waren echter zóó opgezwollen, dat de ring er niet meer kon worden afgeschoven. Hij trok z'n schoenen uit en liet zijn verschrikke lijk ontvleeschde voeten zien. Op nieuw smeekte hij Zappi en Mariano hem met een bijlslag te dooden. Overeenkomstig zijn wensch maak ten Zappi en Mariano in de sneeuw een soort van graf, terwijl zij hem op zijn verlangen met sneeuw toedekten en hem stukjes ijs op het hoofd leg den. Zappi, die zich herinnerde dat Malmgren eens had gezegd, dat ge leerden geen godsdienst hebben, maakte hem met wat sneeuw het tee- ken des kruises op het voorhoofd en sprak daarbij de doopformule uit. Zelf door wanhoop overmand trok ken Zappi en Mariano daarop nog enkele tientallen meters verder en gingen toen op het sneeuwveld uit rusten. Zij bleven daar 20 uur, in de hoop, dat Malmgren tot andere gedachten zou komen. Zij zagen hoe hij zich op een ijsblok steunend, op richtte en hoorden hem met luider stemme roepen, dat zij hun tocht moesten vervolgen. Toen verdween hij uit hun gezichtsveld en Zappi ver moedde dat hij een wanhoopsdaad had begaan, ofschoon de schipbreu kelingen elkaar vroeger hadden be loofd, dat zy den dood kalm onder de oogen zouden zien. Het rapport vermeldt dan de ver dere lotgevallen van Zappi en Maria no. Het was slechts aan een toeval te danken, dat Zappi ook Mariano niet in den steek moest laten. Reeds had Mariano het laatste restje moed op gegeven en zijn lotgenoot verzocht hem achter te laten, toen deze tot de overtuiging kwam, dat ook hij nooit in staat zou zijn den verderen tocht alleen te volbrengen, waarom hij naar Mariano terugkeerde. BINNENLAND Nederlandsche Spoorwegen. Naar Vas Dias verneemt, heeft de directie van de Nederlandsche spoor wegen bij de West-Duitsche Wagon- fabiek te keulen 150 groentewagens besteld, welke half Mei moeten zijn geleverd en voorts 12 D-wagens. Bij de Hannoversche wagonfabriek is een bestelling geplaatst van 150 groente wagens en 20 derde-klasse-personen- rijtuigen. Het totale bedrag van deze bestellingen beloopt ruim ƒ2.000.000. Winkelsluiting. Het bestuur van den Nederl. Bond van si garenwinkelier s-vereenigingén meldt, dat de minister van arbeid, handel en nijverheid er den Bond van in kennis heeft gesteld, dat hij bij de verdediging van de wetsontwer pen inzake de winkelsluiting en Zon dagssluiting, absoluut zal vasthouden aan zijn voornemen, den verkoop van tabaksfabrikaten, tijdens de gedwon gen sluitingsuren van de sigarenwin kels, in café's en dergelijke gelegen heden te verbieden. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Janu ari ruim 9 ton minder opgebracht dan in Januari 1929. De registratie rechten zijn met 2 millioen terugge- loopen en de zegelrechten met 6.5 ton. Andere middelen vertoonden 'n matigen vooruitgang. Pensioenfonds der Typografen De President der Amsterdamsche Rechtbank heeft het verzoek der niet betalers voor het pensioenfonds (120 werknemers) om het hun aangezegd ontslag op te schorten, afgewezen. Zij moeten dus premie betalen of worden ontslagen. De terugkeer van de Koninklijke Familie. Aan het Nederl. Correspondentie- Bureau voor Dagbladen werd giste ren uit Oberstdorf gemeld: De Koningin en de Prins maken heden per ar een toer in de omstre ken van Oberstdorf. De Koningin met gevolg keert 24 Febr. via Munchen naar 's-Hage te rug; aankomst aldaar in den namid dag van den 25sten. Tegen de danswoede. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de ge meentebesturen verzocht, hem door tusschenkomst van de Ged. Staten van hun provincie een antwoord te doen toekomen op de volgende bepa lingen: le. Zijn in uwe gemeente bepalin gen getroffen met betrekking tot het dansen, en zoo ja, welke zijn deze be palingen? 2e. In welk soort van inrichtin gen, die voor het publiek toeganke lijk zijn, wordt gedanst? 3e. Is bekend of zich excessen voordoen of hebben voorgedaan in bedoelde gelegenheden, en zoo ja, waarin bestaan deze buitensporighe- i den? Deze gegevens zijn noodig ten be- j hoeve van het onderzoek naar de j vraag, in hoeverre van overheids- j wege maatregelen dienen te worden j getroffen met betrekking tot het dan- j sen, welk onderzoek zooals bekend is door de ministers van binnenland sche zaken c.a. en van justitie aan 'n commissie is opgedragen, ■«.o Een konijn levend gevild. Meineedigen. In hooger beroep werd in een zeer langdurig verhoor de strafzaak behan deld tegen J. M. F., landbouwer te Lage Zwaluwe, door de rechtbank te Breda veroordeeld tot twee maandan gevangenisstraf ter zakedat hij te Lage-Zwaluwe op 18 Sept. 1929 op zettelijk een wit konijn de huid heeft afgestroopt, zulks terwijl dat konijn nog leefde en daarvan teekenen gat door schreeuwen en spartelen en waarbij het dier pijn leed. Al3 verdediger was aanwezig Mr. Dr. van Leeuwen, Den Bosch. Verdachte ontkende het konijn levend te hebben gevild, daarom kwam hij van zijn vonnis in hooger beroep. Hy oeweerde, dat hij met het doel om te slachten het konijn had opgehangen, daarna naar den stal was gegaan om het vee te verzorgen, waarna terwijl net konijn inmiddels gestorven was hij het dier op de gewone wijze heeft gevild. De twee getuigen A. C. Siegers en E. Kouwenberg uit Lage—Zwaluwe, ook voor de rechtbank te Breda ge- noord, bevestigden in een uitvoerig verhaal de daar afgelegde verklarin gen die hierop neer komen: dat ver dachte het konijn met een touw om de pooten ophing en daarna levend vilde, terwijl het dier hevig spartelde en schreeuwde en getuigen het ten slotte niet meer konden aanzien en zich verwijderden van de plaats waar zij iang hadden staan praten. Er waren voor verdachte eenige getuigen décharche op gekomen Allen verklaarden in uitvoeiige verhalen en onder eede dat zij hadden gezien dat verdachte een wit kontyn ging villen toen het beslist dood was en nadat het eerst door ophangen aan een touw was gedood geworden. Met vee geduld en telkens weer opnieuw wees de president en ook de adv. gen. deze getuigen op het gewicht van den eed. De verdediger Mr. Dr. van Leeuwen, den Bosch, had eveneens voor het verhoor de getuigen k décharge aan gemaand niets dan de waarheid te zeggen. De twee eerste getuigen, telkens en lelkens weer ondervraagd handhaafden hunne verklaringen. De adv. gen. wees de drie getuigen k décharge herhaaldelijk op de gevol gen van meineed, vermaande om toch niet uit koppigheid vol te houden en verzekerde dat wie meineed deed naar het Huis van bewaring zou worden getransporteerd. Oetuige k décharge Ant. Frar^ois, landbouwer te Lage—Zwaluwe, broer van verdachte onderteekende zijne onder eede afgelegde verklarin gen en werd vervolgens in de recht zaal onder toezicht der politie geplaatst Alsvoor geschiedde met getuige k décharge Q Koremans, landbouwer te Lage-Zwaluwe. Tegen beiden eischte cte adv. gen. bevel tot gerechtelijk vooronderzoek wegens verdenking van meineed. De derde A. van Dp. hoepelmaker te Lage Zwaluwe, draaide en weifelde en werd ten slotte heengezonden. De adv. gen. gaf te kennen dat ook deze getuige diende in arrest te worden gesteld, maar hij ontsprong den dans. In verband met de verdenking van meineed tegen voornoemde personen moest de verdere behandeling der strafzaak wegens het villen van een levend konijn voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Twee en twintig personen, on. der wie twee vrouwen, die schuldig waren bevonden aan verschillende overtredingen van de wet zooais dood slag, diefstal en ontvoering, werden volgens het Alg. Hdbl. door de stra ten der stad Peking gevoerd in voert., speciaal voor veroordeelden bestemd, en vervolgens in het zuiden der stad gefusileerd ten aanschouwe van hon derden, I Poging tot oplichting. Bfl een der groote bankinstellingen e Amsterdam heeft gisteren 'n Griek genaamd George Papadan getracht 2 valsche chèques. respectievelijk groot 5000 en 3500, te incasseeren. Deze cbèques waren afgegegeven door de Equitable Trust Company te Parp en getrokken op New-York De bankinstelling, die er van in kennis was gesteld, dat deze chèques zouden worden aangeboden had tevoren gtïn- formeerd en bericht ontvangen, dat zij valsch waren. Het is niet gelukt bi) de aanbieding den man vast te houden Onze agent voor Kaatsheuvel c.a -SCHOOLSTRAAT Zaterdagavond om 11 uur is aan de Hollandsche Kunstzijde industrie te Breda een centrifuge uit eikaar ge sprongen, juist op het oogenblik van ploegverwisseling, zoodat er veel men schen in de buurt waren. De arbeider R. uit Etten weid doodelp getriffen; de anderen kwamen met den sein ik viij. K. laat een vrouw met 5 kinde ren achter. Het onderzoek heeft als oorzaak uitgewezen een ondeugdelijke lasch maat in den trommel der centrifuge, welke laschmaat door een homogene loodbekieeding bedekt was en aan het oog ontrokken. De centrifuge, die van Duitsch fabrikaat was, was een half jaar in bedtijf. Een ernstig ongeval heeft gis teren plaats gehad op het Piatelia meer, ongeveer dertig kilometer van Lttausch Kroningen. in den vroegen morgen begaven zich een aantal visschers uit Plateliat en omstreken met sleden op het meer, om daar te visschen. in den namiddag keerden twee sle den terug, die aan elkaar waren ge bonden en door een paard weraen voortgeirokken over het p. Op de beide sleden bevonden zich in hei geheel twintig personen. Op het mid den van het meer zakte de eerste slede door het p en sleurde de andere met zich mede in de diepte. Met groote moeite slaagde ^één der visschers er in, zich te redden en ook nog een tweede uit het water te trekken, die in het nabijgelegen dorp hulp ging halen. In het geheel konden elf per sonen worden gered.. Acht mannen en een vrouw zijn verdronken. Nog een van de vrouwelpe pati6nten, lijdende aan de papegaaien ziekte, die verpleegd werd in het Wiihelmlnagasthuis te Amsterdam, is Zaterdagochtend oveileden. Drie der patiënten zijn nog ernstig ziek. Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. - WAALWlJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Pastoor A. C. Spolders f Zondagmiddag Is in het Ziekenhuis van de Broeders van Joannes de Deo te 's Bosch, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden overleden de Zeereerw. heer A. Spolders, pastoor te Alem. Pastoor Spolders werd in 1883 te 's Hertogenbosch geboren en in 1909 tot priester gewijd Vooral in Dreumel, waar de overledene zich bij den jongsten watersnood buitengewoon verdienstelijk maakte, zal rijn nage dachtenis in gezegend aandenken blpen. Hij was van 1920—1923 kapelaan te Nieuwkuljk. Gistermiddag reed op den Am- s'erdamschenweg een kleine auto uit Helmond, waarin een heer en een dame zaten, in de richting Arnhem, even voorbij de kostschool Warnsborn, toen een grootere auto, die achterop kwam, door signalen te kennen gat dat hij wilde passeeren. üe kleine auto week daarom uit. doch bipbaar niet voldoende, althans de groote auto greep hem bij het achterspatbord. Het gevolg was, dat deze tegen een boom reed, vervolgens tegen een anderen boom en daarna over den kop sloeg. L)e chauffeur van den grooten auto, die niets bemerkt had hooide den slag en stopte onmiddellijk. De bestuurder van den kleinen wagen was toen reeds bezig, zijn vrouw uit het wagentje te trekken; zij bleek een ernstige hoofdwonde te hebben gekregen. De geneeskundige dienst heeft haar naar het ziekenhnis gebracht, waar bleek dat zij een hersenschudding had. üe bestuurder van den kleinen auto had geen letsel. Branden. Maandagmiddag heeft een felle brand gewoed in de bergplaats voor bouw-materialen van de Fa Schampers aan de Molenstraat te Helmond. De brandweer heeft de bergplaats niet kunnen behouden. Een groote hoeveel heid kalk. cement en bouwmaterialen is door hel vuur en het bluschwater vernield. De schade is vrij aanzienlp. Te Oudepekela zijn Zondagnacht drie woningen bewoond door de ge zinnen Dekker, Harms en Bruintjes afgebrand. Ongevallen. Een 28-jarige fletser is op de Nassaukade te Amsterdam door een auto aangereden, tengevolge waarvan hij een hersenschudding en wonden laan hoofd en linkeronderbeen heefl opgeloopen. Hij is naar het Binnen- I gasthuis overgebracht. DRUNEN. Door de leden van de alhier bestaande Ziekenkas werd gis teren in de zaal der Jongenscongre gatie een vergadering gehouden ter bespreking van het al of niet blijven bestaan. De Voorzitter opende de vergade ring en heette de aanwezigen, vooral den heer Hoogers uit 's-Bosch, wel kom, welke laatste daarna een uit eenzetting gaf van de Ziekenkassen. Volgens art. 28 van de Ziektewet mogen maar twee uitvoeringsorga nen bestaan, en wel de Raden van Arbeid en de erkende bedrijfsverze- keringen, zoodat dus bij het in wer king treden op 1 Maart van de ziekte wet alle andere kassen vervallen, ten zij deze worden omgezet in aanvul- lingskassen, zoodat de arbeider die hierbij verzekerd blijft, behalve zijn 80% van de ziektewet, zich verzeke ren kan bij deze aanvullingskas om zoodoende bij ziekte, enz. het genot van het volle loon te ontvangen. Deze aanvullingskas kan dan 20% uitkee- ren. Bij het eindigen der verzekering, dus wanneer de arbeider niet meer in een onderneming werkzaam is, blijft gedurende 1 maand aanspraak op ziekengeld bestaan, alsof hij ver zekerd was gebleven, indien hij de laatste 2 maanden vóór het einde der verzekering onafgebroken verzekerd is gebleven, dus als iemand 1 maand werkeloos is, vervalt na dien tijd de uitkeering, doch dan kan hij zich bij de plaatselijke aanvullingskas tegen een hooger bedrag verzekeren. Met algemeene stemmen werd be sloten de Ziekenkas te laten voortbe staan. Er wordt verwacht dat thans meerdere personen zich zullen laten inschrijven. De uitkeering zal alsdan 20% bedragen en is verdeeld In drie klassen. Zij die een inkomen hebben beneden 12.50 ontvangen 2.—; van 12.50 tot 17.50 ontvangen 3; en van 17.50 tot 20.— en hooger ontvangen 4.waarvan de premie betaling is gezet op 3%. Voor hen die buiten de Ziektewet vallen, die hiervoor niet in aanmer king komen, blijft de uitkeering be staan zooals vroeger. Dit zal alsdan met Maart in wer king treden. Verder werden nóg enkele bijzondere vragen gesteld omtrent doktersbe handeling, enz., Zij die hiervan vroe ger gebruik maakten, blijven dit ge not thans nog houden, maar moeten in de kosten bijdragen. De pi'emie die betaald moet wor den voor de Ziektewet is voor den arbeider niet hooger dan 1.05% ten honderd, dus 11.5 ct. per 10. in komen, dus voor 20.is dit 23 ct. grond langs den grintweg Vlijmen- dokhoven, met voorstel van Burge- meester en Wethouders. 6. Verzoek van üe N V. Wagenberg Fesien's Industrie en Handel toi lulling van een strook grond van het peictel Sectie. H No. 2745 met perceel H 2022 met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 7 Verzoek van J. Govers en van de Wed. A. Schoonen tor verkoop van een strook grond, bij ruiling ie ver- Krijgen van de N. V. van Wagenberg Fesien's industrie en Handel, Sectie H. No. 2022. met voorstel van B. en W. SPRANG—CAPELLE (Van. Sprang), De bazar ten bate der Zending welke door de Geref. Zendingsvereentging alhier wordt georganiseeid wordt ge- nouden in üe zaten van den Clu, Volksbond op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 27 en28Fcbr. en 1 Maart a,8, Hoewel het aanvankelijk in de be doeling heeft gelegen de bazar op kleine schaal te nouden, belooft deze toch flink te worden gezien de zeer vele gitien in allerlei vorm die reeds werden ontvangen. Voor verscniilende attracties zit grabbelton, sjoelbakken enz. wordt natuurlijk gezorgd. Ter gelegenheid van het 5 jarig bestaan van de Korfbaivereenigtng N E. O. alhier, zal op Maandag a. 8, des avonds 7 uur in de zaal van den neer Joh. v. Zwietering eene uitvoering worden gegeven waarbij leden en donateurs vrijen toegang hebben. Optreden zal de heer H. v. Engelen karakter-humorist uit Waalwijk. CAPELLE. In verband met zp vertrek naar Breda heeft de heer P. J. Rijken, Adrz. bedankt als bestuurs lid voor de afd. Loonschendijk van den Ring 's Grevelduin-Capelle e.o. van Ned. Herv. Jongelingsvereenigin- gen op G. G. Door de bakkers in deze ge meente is de broodprijs met ingang van 17 dezer met 2 cent per brood (12 ons) verlaagd. Onze vroegere dorpsgenoot P. L. M. Sterrenburg, onderwijzer aan de Chr. School te Sprang, heeft zijn benoeming tot onderwijzer bij het Chr. onderwijs te Veeuendaal aange nomen. premie. Daarna werd de vergadering geslo ten. Zondag hield de R.K. Gymnas tiek- en Athletiekver. S. H. J. hart jaarvergadering in het Patronaat. Na enkele punten te hebben be sproken omtrent de belangen der vereeniging, en het jaarverslag was uitgebracht, werd gekozen tot be stuurslid G. Luijpen, onderwijzer. Tot secretaris J. Jehoel, onderw Tot penningmeester P. Elshcut Mz. VLljMEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 20 Februari 1930 des namiddags ten 7 30 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Machtiging van Burgemeester en Weihouders tot het houden van de gewone verpachtingen en verhuringen 3 Voorstel van Burgemeester en Weihouders lot verpachting van de Boschjes nos. 2 t/m 7 in 1 perceel voor 6 jaren. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders totonderhandsche leening van kasgeld. 5. Verzoek van Hub. Boom lot onderhandsche verhuring van'n strook Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan'de O. L. School in de Kom alhier hebben zich bij her haalde oproeping nog 3 sollicitanfefl aangemeld, zoodat het aantal gega digden nu 5 bedraagt. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten bate der zen ding van den Ger. Zendingsbond in de Oost heeft ƒ262.90 opgebracht, Ds. J. Snoek, predikant bij de Ger. gemeente te dezer plaatse, die 6 April a.s. afscheid van zijn gemeente hoopt te nemen, zal Zondag 13 April d.a.v. in zijn nieuwe standplaats Put- tershoek zijn intree-rede houden, na aldaar in zijn ambt bevestigd te zijn door Ds. Hoekstra uit Kampen. Tot bestuursleden van het mu ziekgezelschap „Sirena" te Vrijhoeve- Capelle zijn gekozen de heeren: W. J. de Roon ,P. A. v. d. Hoeven, L. de Rooy Mz., A. Willemsz. J. Werther, J. de Jong, Nol de Rooij, Joh. Ver steeg en C. Sterrenburg. In de Ned. Herv. Kerk alhier had j.l. Donderdag 13 Febr. 's avonds 7 uur onder leiding van Ds. A. v. Wil ligen, de 4e jaarvergadering plaats van de Ned- Herv. Meisjesvereeniging „Bidt en Werkt", welke viering een uitstekend verloop gehad heeft. Nadat de leider deze bijeenkom»! op de gebruikelijke wijze geopend en de leden, begunstigers en afgevaar digden welkom geheeten had, werd met de afwerking van de met zorg samengestelde agenda begonnen. De gebruikelijke jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse werden voorgelezen en onder dank zegging goedgekeurd. Hierna ver gastte de Meisjesvereeniging de aan wezigen op een rijk afwisselend pro gramma. De verschillende inleidin gen, welke met de meeste aandacht gevolgd werden, getuigden van gron dige voorbereiding. Ook de voor drachten, alsmede een paar zangnum mers, ter afwisseling gegeven, volde den goed. Afgevaardigden van Meis jesvereenigingen uit omliggende ge' meenten complimenteerden haar zus tervereniging en spraken den wensen uit, dat het de in jaarvergadering bil" een zijnde vereeniging in de toekom' goed moge gaan. Ongeveer 11 uur was het progam ma afgewerkt en werd deze bijeen komst na een slotwoord van den lei der, waarin hjj dank bracht aan len, die tot het welslagen van deze avond hadden meegewerkt, met dan gebed gesloten. Het muziekgezelschap na Arbeid" houdt a.s. Donderdag Febr, des avonds half 8 in het rep litielokaal agenda ver tulen; J- J ,n verantw meester, Rondvraag Op Herv. Jong den Loonsi avond 7 u aldaar Ds. dam als sp waarvoor stelling be het zingen voorgelezei Hierna voor in ge uitsprak, v onderwerp zen had 2 achtige, nn werd doo meeste aai spreken zi deze bije< waarna hi 3, Ten bat werd geco In e< denvergad eeniging 5 de orde w van een v een kapitt pakhuis c zetten in - In d ten, dat i wil stellet peratieve WASPil patronaau donateurs eeniging i de Toom uil TilDl tooneelsp Qreep v applaus, bedrijf de wel, dat - A.i voormidd meester e huize wo langs de de beid loten m - 0| A.Mlei hH vóór bij de N Het zat aan blij breken. - De lullen r Donderd 3 April. RAAM 1929 zijr Aantal een ton varende 996604 tonnenli booten Totaal sloombe inhoud - D gemeen onüerwi school - I dracht" ln de opgevo van h blijspel van Rc Boys 1 Hjkspel kampte stondei ingescl metsel; Zonda; haar slaagd met v( RA; voor Pastoi op. van d P. en „Looi Ion, tenwe te Bu Bond denai hield kosth Voon zachter» heel met Purol. l

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2