ifSilüïïMi No 15 Woensd. 19 Febr. '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL nieuws. Waalwijk, 18 Febr. 1930. Van een vergadering en een artikel in 't Nieuwsblad van Heusden. Het Nieuwsblad van Heusden doet 0„s de eer aan, ons hoofdartikel van II. Woensdag in zijn geheel af te drukken, zuiks met het oog op de komende degen—kruising van mr. van Ommeren. Het neemt ook het Inge zonden Stuk op dat dit Statenlid ln ons blad van Zaterdag plaatste, waarna de redactie nog iets er bij voegt. Hel blad kan zien natuurlijk vereenigen mei hel standpunt van Mr. van Ommeren. Wij moeien, zoo zegt het blad. nu ntel den scnijn wekken ut wtj het zoo goed met de inwoners van 'i Land van Heusden en Ahena mcenen, want dai doet zij natuurlijk alleen maar en wij begrijpen de situaue absoluut niet. Nu is de redactie jooK mr- van Ommeren) niet tegen 'n vei binding met Qroot-Waalwijk, neen, ze heelt hoe meer hoe liever verbindingen, maai eene nieuwe verbinding mag er mei komen, als er gevaar bestaat, dat een bestaande verbinding, „die van oneindig grooter belang is* dan eene verbinding met O r o o t-Waalwljk (Groot gespai. Red. E.v h.Z.) daardoor gevaar zou loo- pen. 't Wordt dus blijkbaar al beter, er staat nu al niet meer, dat „een ver binding met Waalwijk absoluut over bodig en zelfs ongewenscht is.* We zijn dus ai op den goeden weg. En ten slotte is de groote snoodheid der Langstraatsche Kamer ook al ge reduceerd tot de persoonlijke onder vinding van die redactie dal de Kamer van Koophandel door dik en dun zekere personen bevoorrecht. De lijn naar Waalwijk mag er al komen, en de Kamer of enkele leden doen wel leelijke dingen, maar dit is nu hier meer van persoonlijken aard. Dus 't wordt werkelijk al beter. Een stem uit 't Land van Heusden en Altena. De heer A. van Campen te Dron gelen schrijft ons, naar aanleiding der kwestie „Autobusbelangen in 't Land van Heusden en Altena" 't volgende Met zeer veel genoegen heb ik geleien, dat Waalwijk tracht te ver krijgen een Autobuslijn, een verbinding met 't Land van Heusden en Altena. Deze verbinding is volgens mijn be scheiden meening noodzakelijk. Vooi een groot gedeelte van 't Land van Heusden en Altena is het station Waalwijk het aangewezen station. Daar Waalwijk erom bekend is, dai er uitstekend onderwijs wordt gegeven op veei^jtag terrein, is het voor de bewoners 4van de Klei een groot voor recht hunnè kinderen naar Waalwijk te kunnen zenden, waar dat onderwijs met succes wordt gevolgd. Waalwijk beschikt over een zuige lingenbureau, waar verschillenden uit de Klei heentrekken en een autobus verkeer haar zeer zeker welkom zou zijn De 14 jaarmarkten te Waalwijk worden door de bewoners van de Klei buitengewoon druk bezocht. Hel bezoek van de Klei naar Waalwijk is var. dien aard, dat er dagelijks verschillenden heengaan, 't welk door een goede verbinding steeds zal toenemen. De-truitteelt in de Klei neemt steeds toe; tientallen bunders zijn in elke gemeente te vinden, met bloembollen teelt wordt begonnen en dan is het een groot beiang voor deze streek dat er behoorlijk verkeer wordt gevonden en vooral op het naastbij zijnde station Waalwijk, opdat de kooplui op de gemakkelijkste en voordeeiigste wijze de streek kunnen bezoeken. Het afzetgebied voor de Klei, dat van oudsher te Waalwijk werd ge ^vonden, mag niet verminderen, maai moet steeds vermeerderen, dat is voor beide streken van groot belang. Wanneer Waalwijk ons toezegt, dai de verbindingsweg tusvchen Waalwijk en Hel Drongelsche Veer zal komen over of langs de Westerkade van de haven, dan is er in het vervolg geen sprake meer bij onderloopen van den Polder, dal de dienst niet geregeld zou plaats hebben. Wanneer deze genoemde verbinding lot stand mag komen, zullen we krijgen een lijn Tilburg—Waalwijk—Oorcum Utrecht, een lijn, die eenige jaren geleden op kaart werd gebracht, een Jljn, die voor de betrokken streken van 't grootste belang zal zijn en welvaart zal brengen. Predikanten, onderwijzers, trekken veelvuldig uit 't Land van Heusden en Altena, rekening houdende met de te weinige gelegenheid om behoorlijk zich Ie kunnen verplaatsen en de moeilijke gelegenheid om hunne kinderen te 'aten studeeren, Zusters van 'i Qroene Kruis zien evenzeer tegen deze afge legen plaatsen op. W.O.V. De R.K. Waalwljksche Gymnastiek- Vereeniging gaf Maandagavord haar bekende jaarlijksche zaaluitvoering in het gebouw van den R K Gildenbond, welke uitvoering goed bezocht was. Wij zouden by zulke demonstraties echter gaarne veel meer menschen zien, omdat het zoo noodzakelijk is dat vele ouders, werkgevers e a. kennis maken met dezen schitterenden tak van sport. Daarom nogmaals, ondanks het goede bezoek, misten wij er velen, die we er gaarne gezien hadden, ock als bewijs van belangstelling in het mooie en goede werk dat bestuur en leden der W G V. doen. Onder de aanwezigen merkten we op de ZeerEerw heer pastoor en de kapelaans, de Edelachtb. heer Burge meesier, de Eerw. Broeders, Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding, de secretaris van den Diocesanen Gym .Kunst en nastiekbond, bestuur van Kracht" te 's-Bosch, e m a. Hetgeen de W G V. dezen avond, daarin krachtig bijgestaan door de acrobaten der specialiteiten vereeni ging „de Spartanen" uit Tilburg, te zien heeft gegeven, maak e een bezoek aan dezen avond dubbel waard het was een pracht—uitvoering van het begin tot het einde. Nadat de voorzitter, de heer Scham- bergen, autoriteiten en verdere belang stellenden welkom had geheeten en den nieuwen directeur, den heer Abeleven, Leeraar M O ie 's Bosch had voorgesteld, werd de uitvoering geopend met den opmarsch der turners achter het vaandel We kregen achtereenvolgens vrije oefeningen, brug—, paard—, stok en rekoefeningen, le en 2e afdeeling, afgewisseld door aardige groepen en 't optreden der Spartanen. Zoowel de jongere leden als de meer geoefenden der W.O.V. gaven verbluffende staaltjes van hun geoefend heid, lenigheid en durf demonstreeren. de tevens de goede leiding, die zij ont vingen van hun oud—directeur en thans van den nieuwen functionaris, die een correct leider en prima gymnast bleek en die wij gaarne toewenschen dat de bloei dezer mooie yereeniging onder z'n leiding steeds crescendo zal gaan. Er werd uitstekend gewerkt in elk opzicht en 't publiek was zeer enthou siast. Niet minder was dat 't geval bij het optreden der Spartanen, dat met recht „acrobaten" zijn. We kregen daarvan bewijzen in hun parterre acrobatiek, in hun exentriek en equ'li bristenwerk, maar niet minder in hun clown—scenes waarvan vooral de laatste de zaai onophoudelijk deed daveren van 't lachen. Voor 't laatste nummer, nam de burgemeester 't woord, om 't bestuur dank te zeggen voor de uitnoodiging omdat hij met genoegen naar deze jaarlijksche uitvoering komt, omdat zoo'n demonstratie spreekt tot de ouders en tot de jongelui, getuigt voor de gymnastiek, de beste sport voor 't menschelijk organisme, die gezondheid, lenigheid, vaardigheid persoonlijke durf en tevredenheid kweekt en meewerkt flfnke jongens op te voeden, waarop men in de toe komst kan bouwen Hij bracht een woord van hulde aan bestuur, leden en directeur voor de schitterende prestaties van dezen avond en eindigde zijn welgekozen woord met de hoop uit te spreken, dat steeds meer jongt lu In zijne gemeente zich bij de W.G V zouden aansluiten. Met een prachtige groep werd deze uitstekende uitvoering gesloten. Het strijkje van den Akker moest wegens verhindering, jammer genoeg vervangen worden. Carnaval. In aansluiting op onze vorige be richten omtrent de door de Liedertafe „Oefening en Vermaak" georganiseerde Carnavalsfeesten, vernemen wij nog dat Zondagavond Z H Prins Carnaval omgeven van een stoet van ridders en hofdames zijn grootsche en ceremo nieele intocht zal houden in de zaal „Musis Sacrum" en daar zijn feestrede zal uitspreken Hij zal begroet worden door den voorzitter der vereeniging den heer A C v. d Heijden. Op de gecostumeerde bals zullen prijzen uitgeloofd worden voor de mooiste dames— en heerencostuums ook van paren en groepen. Het feest wordt Ingezet met een groot Volksmatirée Zondagmorgen waartoe de entrée voor eenieder vrij is Winkeliersvereeniging. Thans is aan alle winkeliers van Groot—Waalwijk eene oproeping ge richt om a s Vrijdag ter algemeene vergadering te komen in „de Koren beurs" te Waalwijk ten einde te ge raken tot eene Algemeene Winkeliers vereeniging voor geheel Waalwijk, Het voorioopig comité is overtuigt dat de tot stand koming van eene algemeene organisatie der Winkeliers eene vakvereeniging in deze tijden absoluut noodzakelijk is en vertrouwt dat ook alle winkeliers dit groote belang zullen begrijpen en Vrijdag a.s zeker ter vergadering zullen komen. Doodenrit Wij hebben in ons vorig nummer nog gewezen op het sensationeeie nummer dat de directie der Witte bioscoop haren bezoekers Vrijdag, Za terdag en Zondag heeft geboden in den vorm van 't optreden van Johnny de Kok met zijn wilde beesten, vooral met z'n geweldigen doodenrit tusschen de roofdieren per fiets en motor. Het waren werkelijk zeer bijzondere num mers, vol sensatie en dat het publiek zoo iets weet te waardeeren, bleek wel uit het geweldige bezoek. De kindervoorstelling Zaterdagmid dag was buitengewoon druk niet alleen Waalwijk, maar Sprang, Capelle, Drongelen enz. leverden een groot contingent. Zaterdag was het vol, maar de uit voeringen van Zondag konden de bezoekers, waarvan zeer velen van Duiten, niet bevatten, er werd queu gemaakt om een plaatje te bemach tigen. 't Was in elk opzicht een ge weldig succes. Het bleek weer eens duidelijk dat men uit de verre omgeving gaarne naar Waalwijk komt als ontspannings plaats Men zal hier wijs doen hiermee rekening te houden, en door goede ïims, uitvoeringen en door constante sprekende reclame de aandacht steeds hierop le blijven vestigen en den trek naar hier erin te houden, dat is goed voor alles en allen. Jan Pr ineen. De heer Jan Princen, onze bekende accompagnateur, declamator, too- neelist, conférencier, verdienstelijk lid van de Ltedertafel „Oefening en Ver maak", Klein—Tooneel, enz. enz. op wie men nooit tevergeefs een beroep deed bij tal van gelegenheden en die steeds bereid was, vrijwel belangeloos zijn goede gaven voor 't algemeen te geven, gaat ons verlaten. 19 Maart a s. vertrekt hij naar Ned. Oost—Indië, waar hij eene positie als Assistent gekregen heeft bij de S. i. P. E. T. gevestigd te Medan, Antwerpen en den Haag, nl. de N.V. Tolan Tiga Exploitatie Maatschappij. Hij zal werkzaam worden gesteld op de 2400 H.A. groote „Perlabian, rub ber- en palmolie—plantage" dezer maatschappij. Hij vertrekt per S S. Siboga. Wij wenschen den heer Princen Jr. een goede reis, een prettigen werkkring en een mooie toekomst in onze Oost. Missie—Tentoonstelling. Naa»" wij vernemen heeft het bestuur van den R K Vrouwenbond besloten dit jaar in de maand September een grooische Missie-tentoonstelling te orga- niseeren van weskstukken, vervaardigd in de Missie-naaikringen der vier parochies onzer gemeente Eene groote verloting hoopt men er weer aan te verbinden Wit—Gele Kruis, In 't bestuur van het Wil—Gele Kruis heeft eene wisseling van functies plaats gehad. De heer C. Pulles, die 2e secretaris was heeft 't penningmeesterschap op zich genomen, terwijl mr. Ooninc, die penningmeester was, de funclie van 2e secretaris vervult. Voorts overweegt men om in de parochie van St. jan en St. Antonius een dames-comité op te richten, dat zich belast met het innen dercontri butie, op voorbeeld van de parochies van St. Clemens en O. L Vrouw waar zulks een uitstekend resultaat heeft. mag over het algemeen Boerenleenbank Baardwijk. Algemeene vergadering op Dinsdag 25 Februari a.s., des avonds om 7 uur in het Patronaatsgebouw te voormalig Baardwijk op boete van 25 cent. 1. Opening. 2 Aanwijzing Secretaris en 2 siem- opnemers 3. Voorlezing Notulen. 4 Verslag over 1929. Daarna vast stelling der balans en verlies- en winsirtkening over 1929 en voorstel om over 1 /4 gedeelte der winst van 1929 te mogen beschikken en dit te b stemmen voor den Boerenbond afd. Waalwijk 5 Benoeming van 1 lid van het Bestuur, wegens periodieke aftreding van den Heer P. ljpdaar. die terstond herkiesbaar is (had in 1929 af moeten treden). 6. Benoeming van 1 iid van den Raad van Toezicht, wegens periodieke aftreding van den heer Ant. van Hui ten. die terstond herkiesbaar is. 7, Rondvraag en sluiting. Weest voorzichtig. Voor de algemeene veiligheid van het verkeer is het noodzakelijk dat autorijders vooral in onze Grootestraat waardoorheen de tramlijn loopt de voorzichtigheid betrachten om geen gevaarlijke situaties te scheppen. Ook in hun eigen belang is dit aan te raden want toen dezer dagen zekere H. uit Raamsdonksveer met zijn auto nog tusschen een stilstaand voertuig en de passeerende tram wist door te glippen toonde onze politie geen bewondering voor zijn goede rijkunst doch maakte proces-vetbaal op. Uitvoering Missie-Naaikring. De dames van den Missie naaikring ie v.m. Besoijen hebben Zondag- en Maandagavond een welgeslaagde tooneeluitvoering gegeven. Opgevoerd werd „Het beste deel", een bijzonder leerzame levensschets in 4 bedrijven van G Nielen, waarin een ernstige waarschuwing lag opgesloten voor dorpsmeisjes die in de stad in dienstbetrekking gaan om zich vooral onder de hoede te stellen van de Ver eeniging tot Bescherming van Meisjes. Verder een dol-komische één-acter Kaviaar." Beide nummers mochten om hun leerzamen en geestigen in houd een zeer gelukkige keuze ge noemd worden, terwijl de vlotte ver tolking van beide stukken aan de dames van de Missie naaikring een welver diend succes bezorgde Het spel mag zeer goed worden genoemd en als enkelen der jeugdige speelsters zich op het tooneel nog wat beier thuis gaan voelen en wat vrijer en natuur lijker worden in' hun optreden dan kan deze tooneelclub in de toekomst heel wat bereiken en hare uitvoeringen op een peil brengen dat aan andere clubs ten voorbeeld kan worden ge steld. De krachten zijn er voor aan wezig, dat hebben zij in deze uitvoe ringen wel getoond. In het bijzonder viel het vlotte spel van Mej. Adri Franken op, die in de beide nummers voor haar rol geknipt was en vooral de lachers op haar hand hand. Ook Mej. Joha. v. d. Heijden speelde goed en gaf bijzonder in het blijspel een uitnemende creatie van de geeman cipeerde vrouw van den circus-houder, wien het dresseeren van mensch en dier in het bloed scheen te zitten. Het spel van Mej. Net Mahieu viel eveneens te roemen, zooals we dat van haar gewoon zijn, terwijl de dames Cony en Dora Pompe, Mien Franken en Nelly van Dongen hun rollen uit stekend vervulden. De andere dames passen zich met hun kleinere rollen zeer goed bij de overige aan, waardoor een goed geheel en een vlotte opvoering werd vetkregen En om de strekking van het stuk èn om het goede spel dezer tooneel club hopen wij dat nog meerderen deze uitvoering zullen kunnen zien, waartoe misschien de R K. Vrouwen bond nog wel gelegenheid zal geven. Schoorsteenbranden. Bij J. de F. en J. B. alhier ont stonden dezer dagen schoorsteenbran den welke gelukkig zonder verdere schade te veroorzaken konden geblusch' worden. Het bleek hierbij wederom dat het werpen van zout in de bran dende kachel een geschikt middel is om een schoorsteenbrand te blusschen; men onthoude dit, Ongeval. ln de Grootestraat kwam gisteren zekere S. met zijn rijwiel te vallen vlak voor een passeerenden voermanswagen van v. H. Gelukkig wist v. H. die naast zijn paard liep den fietser nog terzijde te duwen, waardoor alleen het rQwiel onder het paard terecht kwam en ernstig werd beschadigd Voor den fietser liep het zoodoende nog betrekkelijk goed af. Waalwijks Revue Gezelschap Onderling Kunstgenot". Zondag 23 Februari geeft boven genoemd gezelschap wederom een uitvoering en wei te Drunen in de zaal van den heer Th. Elshout, Gezien de successen die O. K. dil seizoen bij hare reeks uitvoeringen oogstte, staat de harmonie „De Vo - harding" ongetwijfeld een genotvolle avond te wachten. Is dit noodzaak? In ons vorig nummer, werd onder bovenstaande titel een bericht opge nomen, omtrent het lot stilstand bren gen van een trein, door een der rei zigers, die niet aan de halte Besoijen sche Steeg had kunnen uitstappen Waar dit bericht ons van o. i. be trouwbare zijde was medegedeeld, hadden wij er geen bazwaar in gezien zulks op te nemen. Van andere zijde bericht men ons echter thans, dat 't geval zich niet aldus heeft toegedragen, maar dat door den heer B., wel degelijk was ver zocht aan de halte Besoljensche Steeg te stoppen, evenals nog door eene dame, die in Raamsdonksveer was opgestapt. Men heeft dat echter blijk baar vergeten. Toen men even voorbij deze halte de vergissing bemerkte, heeft men direct gr stopt en de beide reizigers gelegenheid gegeven den trein te ver laten zoodat er van aan de noodrem trekken geen sprake geweest is. Wy hebben geen reden om aan de juistheid dezer mededeeling te twij felen en stellen er dan ook piljs op deze rectificatie te geven, speciaal ten aanzien van den heer B., wien op deze manier iets werd aangewreven, waaraan hij schuld noch deel heeft gehad, zooals wy de zaak thans kun nen beoordeelen. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Wa- geningen geeft bezitters van vrucht- boomen in overweging niet in te gaan op aanbiedingen van rondtrekkende personen om hun vruchtboomen te zuiveren van allerlei insecten en ziek ten, door middel van z.g. bespuitin gen, alvorens bij den Plantenztekten- kundigendienst te Wageningen, inlich tingen te hebben ingewonnen. Zeer noodzakelijk is zulks ten op. zichte van Pieter Knepper, boomkwee- ker, oud 33 jaar, wonende Ruychaver- straat No. 20 te Haarlem, voorheen te Boskoop en te Gravenhage, zich noe mende P. Knepper en Co., tuinarchi tect en boomkweeker, oudste rozen- kweeker uit Boskoop, speciaal adres voor behandeling van plantenziekten. Hij reist per auto H 61999. Knepper schermt met geleerde woor den, beweert dal zijn behandeling alles vervangt, wat de wetenschap tot nu toe aan bespuitingen heelt gevonden, bespuit slechts den stam met een goeoje wat hy in benzine bussen by zich heeft, rekent gemiddeld f 0 75 per boom en geeft z g. 3 jaar garantie, wat onmogelijk is. Niet vruchtdragende boomen wil hij tegen geld met z.g. aether injectie's bewerken. Thans opereert hy in de omgeveving van Brummen, doch ver plaatst zich over het geheele land. Groot is het aantal ingekomen klachten. Opname in de plaatselijk verscho nende bladen wordt dringend verzocht. Wageningen, 14 Februari 1930. De Commissaris van Politie, j. BOERSMA. Rijksvoor jaarskeuring van Dekhengsten By de vorige week te 's Bosch gehouden verplichte keuring van dek hengsten (Belgisch type) waren er aangegeven 12 stuks, aanwezig waren er 9 stuks, goedgekeurd 4 stuks, afgekeurd 5 stuks, afwezig 3 stuks. Goedgekeurd zyn: Snob de Ravenstein, eigenaar J, v. d. Berg te Huiseling. Coureur d'Avenir, eigenaar H. Koop- mans te Kessel Arnold van Roorhoeve, eigenaar Gebr. van Erp te Oss. Mon Beau, eigenaar A. v. d. Langen- berg te Helvoirt. Afgekeurd zijn: de Brakel, eigenaar L. van te Bruchem (Geld.). eigenaar D. Toonen te jules Reheen Nelson, Maaren. Alton, eigenaar G. v. d. Beek te Genderen. Suivan d'Avenir, eigenaar H. Koop. mans te Kessel. Albert de Gilze, eigenaar Kinderen van Vlerken te Mierlo—Hout. Invoerrecht op schoenen in Duitschland en Oostenrijk. De Kamer von Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat te Waal wijk ontving dd. 17 Februari j.I. van de Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Atbeid, Handel en Nijverheid een schryven van den volgenden inhoud Zooals U bekend zal zijn is by de jongste Duitsche tariefsherziening het invoerrecht op schoenen boven 600 gram verhoogd, doch kon deze ver hooging niet toegepast worden op schoenen beneden 600 gram, aange zien het geldende recht van 180 R.M. per 100 Kg. geconsolideerd was in het verdrag met Oostenrijk. Uit sedert ontvangen inlichtingen is gebleken, dat het voornemen bestaat bij de Duitsche regeering om eene regeling te treffen, waardoor deze consolidatie komt te vervallen Zoodra dit is ge. schied, za! het invoerrecht voor deze «choenen verhoogd worden tot 420 Mk. per 100 Kg met de bepaling.dat dit van 1 januari 1935 zal worden verlaagd tot het thans geldende recht van 180 Mk. Volgens verder van bevoegde zijde ontvangen inlichtingen is omtrent het tijdstip van de opheffing van de con- solidatie nog niets positiefs te zeggen. Het kan nog geruimen tijd duren vóór de opheffing plaats vindt. Intusschen wordt ook in Oostenrijk drang uitge oefend om de invoerrechten op schoe nen te verhoogen. In de laatste „Zolltarifnovelle" werd dat invoerrecht reeds verhoogd door dat Oostenryk echter met zijn handels verdragen met Duitschland en Zwit serland gebonden is, leverde deze verhooging practisch geen nut op. Nu heeft Oostenrijk evenwel niet langge leden met Duitschland onderhandelin gen geopend nopens het bereiken van de opheffing der „Bindungen" voor 1

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5