Hoeden en Petten H. VERHULST, Land en Tuinbouw. hoopt dat onderwijzers en ouders de jongens; eens op dit punt zullen onderhouden en de politie nauwlettend toezien en een voorbeeld stellen zal. 21 Febr. Bezocht deze week uitvoe ring W. G. V. Prachtwerk; moesten nog veel meer inen- schen en leden komen. Auto riteiten geven goed voorbeeld. Ga volkomen accoord met Uw meening omtrent bezoek van buiten Waalwijk. Goede films, goede uitvoeringen, goe de concerten van 't zomer, an dere attracties, mooie etalages, goede waar aan billijken prijs, goede verbindingen, dat is wat we noodig hebben. Laat ieder z'n best doen, zegt Buurman en de zaak komt voor mekaar. nieuwe weg over het stuk van de gemeente zal laten aanleggen. Ook het brasdspuithuisje zat voor rekening der N.V. moeten worden verplaatst. Voorzitter. Vanmorgen, toen de heeren ter plaatse den toestand zijn komen opnemen, heb ik u een en ander zoo duidelijk mogelijk uiteengezet, dus meen Ik hierover niet verder te be* hoeven uit te wijden. Ik geloof als wij deze voorwaarden kunnen bedingen dat met deze ruil de industrh gesteund wotdt terwijl onze gemeente er niet op achteruit gaat Het zal voor beiden een goede ver betering worden. v. d Grindt. Ik denk dat het Markt, veld er wel niet mooier op zal worden doch om de industrie ter wille te zijn moeten wij wat over hebben en daar om kan ik er mij wel mee vereenigen. Voorzitter. Ik geloof als alles klaar is en we dus een beteren kijk er op hebben dat het veel zal meevallen en het er zeker niet slechter op zal worden. De heer v. Sprang zegt zich met het voorstel te kunnen vereenigen met het oog op het belang voor de industrie en daardoor ook voor de arbeiders. De heer van Engelen zou nog enkele aanwijzingen willen geven voor de richting van den nieuw aan te leggen weg, doch de voorzttter zegt voorne. mens te zijn om zoodra alles van het terrein is weggenomen en men dus een beter overzicht heeft dan thans, de aan te leggen weg duidelijk met witte paal'jes te laten uitzetten eu dan den raad nog eens ter plaatse uft te noodigen om hierover te oordeelen. De heer M A. Boom brengt den voorzitter dank voor het voldoen aan zijn verzoek om den raad in de gele genheid te stellen ter plaatse den toe stand te gaan opnemen en bespreken. Hier achter de groene tafel kan dat niet zoo gemakkelijk geschieden. Hij hoopt dat in de toekomst zal blijken dat de belangen van de gemeente zoowel als van de N V. door dezen ruil worden bevorderd. Het voorstel tot ruiling wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. 7. Verzoek van J Govers en van de wed. A, Schoonen tot verkoop van een strook grond, bij ruiling te ver krijgen van de N V. van Wagenberg Fisten's Industrie en Handel Sectie H. No 2022, met voorstel van B. en W. In hun verzoekschrift geven adres santen te kennen dat zij thans een uitweg van ongeveer 2 M. breedte hebben hetgeen voor hen vaak zeer lastig uitkomt. Nu de gemeente de beschikking zat krijgen over de ten Oosten van hun woning gelegen terreinen vragen zij een strook grond ter breedte van 3 M. aan hen te ver knopen Ook deze aangelegenheid is door den raad bij zijn bezoek aan het Marktveld reeds besproken en is men hierover reeds tot overeen stemming gekomen. B. en W. stellen nu voor aan J. Govers een strook grond ter lengte van 34 45 M. en ter breedte van 3 M. te verkoopen tegen f 51 67'/» en aan Wed. A. Schoonen een strook ter lengte van 29 M. en ter breedte van 3 M. voor f43.50, heteeen neerkomt op een prijs van f5000.— per H.A., mits door Ged Staten de ruiling met de N.V. Wagen- bere-FzSten wordt goedgekeurd. De raad gaat met dit voorstel accoord. De heer van Halder, die buiten stemming bleef, zegt den raad namens adressanten dank voor deze gunstige besluiten De Voorzitter zegt dat nog is inge komen een verzoek van M. de Laat totontheifi tg van de rooilijn bepalingen. Hij wit een huis bouwen tusschen zijn woning en het postkantoor. Hij wil in dezelfde lijn bouwen als deze twee huizen die beide ook over de rooilijn staan. B. en W. achten het geen bezwaar dit verzoek in te willigen daar het aanzien er beter op zai worden als met de belendende huizen op één lijn wordt gebouwd. Wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigt de heer van Sprang er de aandacht op dat de afvoer van regenwater bij de open bare school niet in orde is. Bij veel regenval staat alles onder water. Vroeger liep dat vermoedelijk in een put, doch deze zal dan niet meer in orde zijn. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer van Engelen zou willen voorstellen de Zilverkamp voortaan niet meer te laten beweiden, want dan brengt men er een draad af rastering aan die bijna op den weg staat, waarvan veel last wordt onder vonden. De Voorzitter zegt, na de leden der landerijencommissie naar hun meening te hebben gevraagd, dat hiertegen geen bezwaar bestaat en dus in het vervolg de Zilverkamp niet meer mag worden beweid. Hierna sluiting. HET DOUANE-BESTAND TE GENèVE. De resultaten kunnen niet zoo opti mistisch bekeken worden ter conferen tie te Genève, om te komen tot een be stand op het terrein der invoerrechten. Vooral Italië, Frankrijk, Polen enz., hebben ernstige bezwaren gemaakt en willen voortgaan op den weg der steeds zwaardere belasting der inkomende goederen en der uitsluiting van andere landen. Men zal wel tot geen algemeen be sluit komen, ook wel niet voor een proef van enkele jaren en dan nog zullen er zooveel reserves gemaakt worden, dat er practisch weinig effect van uitgaat. Zoo houdt b.v. Tsjecho- Slowakye aan z'n zwaar invoerrecht op landbouwproducten vast, dat is na tuurlijk speciaal tegen Nederland en zoo gaat het door. De gedelegeerden die voorstanders zijn van een tariefs wapenstilstand, zullen thans dus onder elkaar moeten overwegen of zij tot het geheele denkbeeld zullen overgaan tot de sluiting van een overeenkomst waar bij zij beloven tegenover elkaar niet tot tariefsverhooging te zullen overgaan. Men spreekt op het oogenblik in de wandelgangen van het volkenbonds secretariaat reeds erover, dat bespre kingen in dezen zin zijn ingeleid en dat het niet geheel uitgesloten is, dat bij voorbeeld Engeland, Duitschland, Ne derland, België, Luxemburg, Denemar ken en Zwitserland, eventueel nog met eenige andere landen, een dergelijke overeenkomst onderling zullen aan gaan met de bedoeling echter, dat een dergelijk bloc onder geen voorwaarde gericht zal zijn tegen die staten, die er buiten staan. De heer Colijn, onze afgevaardigde, hield een uitstekende en lang toege juichte rede, waarin hij aan 't slot o.m. zeide, dat in vele landen Genève wordt beschouwd, als een vergaderplaats van redenaars, wier woorden van geen en kele practische beteekenis zijn voor den gang van zaken in de wereld. In meer dan een land, voegde hij er aan toe, dat tot nu toe de vrijhandelspolitiek trouw is gebleven, is een beweging merkbaar, die met deze politiek wil breken. Men rust zich reeds ten strijde en bereidt zich voor plaats te nemen in de gele deren der protectionisten. Colijn is overtuigd, dat de we reld daarbij geenszins gebaat zal zijn. De economische toestanden zullen er* zeker niet beter op worden, wanneer ieder land zijn grenzen voor de producten van andere landen geheel afsluit, waardoor men practisch zou terugkeeren tot de economische poli tiek van de achttiende eeuw. Welvaart, vrede, nationale zoowel als internatio nale vrede en sociale vrede, zijn alle afhankelijk van een bevredigende op lossing der economische wereldproble men. FRANSCHE MINISTER-CRISIS. De radicaal-socialisten-leider Chau- temps is door den president der Fran sche republiek belast met de vorming van een nieuw kabinet. Vanavond zal hij z'n beslissing meedeelen. Tardieu zal wel achter de schermen wachten, tot zijn tijd gekomen is. j DEI VERLOVING VERBROKEN. Zooals berichten zeiden is de verlo ving der Roemeensche prinses Ileana met graaf von Hochberg al verbroken, j Dit bericht wordt vooralsnog van offi- cieele zijde categorisch tegengesproken. Ford Motor Company Belgium. De raad van commissarissen der Ford Motor Company Belgium heef) de balans over het boekjaar 1929 opgemaakt. Deze sluit met een netto winst van 56 millioen francs. Voorge steld zal worden een dividend uit te keeren van 13 pet. bruto, of 65 francs bruto. 50 70 francs netto, wat voor de 200 000 aandeelen 13 nrllioen francs zat vergen. Het overblijvende bedrag wordt overgedragen op buiten gewone reserve, waarvan een deel bestemd is. om de oprichting van de nieuwe Fordfabrieken nabij het ka naaldok benoorden Antwerpen te be- kostlgen. Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten VOOR HANDEL EN INDUSTRIE, BINNENLAND» Groote orders der spoorwegen. Dezer dagen werd reeds gemeld, dat de directie der Ned. spoorwegen de leverantie van 150 wagons voor groententransport en 20 rijtuigen voor sneltrelnveikeer had opgedragen aar» de Hannoversche Wagontabrlk te Han nover, een order ten bedrage van on geveer 11 800 000. Naar wij vernemen is deze opdracht een deel van een groote order voor de levering van 500 groentenwagons, die bij drie bi ma's zijn besteld, namelijk 200 bij Werkspoor, 150 bij de Deutsche Wa- gonfabrik en 150 bij genoemde fabriek ie Hannover. De wagons moeten voor 15 Mei a.s. geleverd worden. Verder is een aantal belangrijke orders geplaatst in verband met de ekctrificaiie van de baanvakken Am sterdam—Alkmaar en Uitgeest Vel- sen—ljmuiden. Het nieuwe materiaal- dat op deze lijnen zai dienst doen, ral van hetzelfde iype zijn als op het iraject Amsterdam—Rotterdam wordt gebruikt. Het !s in hoofdzaak bij Ne. derlandsche industrh ën besteld. Werk, spoor zal 10 motorrijtuigen derde klasse en 19 aanbangrijiulgen derde klasse leveren, de firma B-yries te Haarlem 11 motorrijtuigen twtede klasse en 8 Jerde klasse. Daar het. zooals men weet, in de bedoeling ligt, dat de electrificafie in Mei van het volgend jaar voltooid zal zijn. moet de leve ring uiterlijk Maart 1931 geschieden. Voorts zijn bij Vickers in Manches ter 30 moloien besteld en een aantal «lectrische uitrustingen voor de tweede klasse wagons. Heemai heeft opdracht gekregen voor een pantj van ruim 80 motoren, benevens 18 electrische uitrustingen voor derde klasse motor rijtuigen. De Rijksmiddelen. Na een onafgebroken stijging van de opbrengst der Rijksmiddelen ge durende het afgeloopen dienstjaar, doet zich thans voor de eerste maand van 1930 een terugslag voor. Blijkens den opgenomen middelen- staat hebben de totale inkomsten van den gewonen dienst over Januari '30 ƒ44.456.585 bedragen tegen over Jan. 1929 ƒ45.385.519, zijnde dus een ver mindering van bijna 923.000. DE PRIESTER IN ONZE R. K. ARBEIDERSORGANISATIE. Deze omvat Stands- en Vakorgani satie. In beide bekleedt de priester als zoodanig een plaats. Hem moet alles in teresseeren, wat ligt op het dubbele terrein van deze Roomsche activiteit. Ook de R. K. Vakorganisatie moet dus de daadwerkelijke belangstellng hebben van den priester. Ze blijft na tuurlijk in den regel eenigermate alge meen, zoolang het niet gaat om een geestelijk adviseur. Deze, door den Bis schop benoemd, heeft de opdracht en den plicht het Kerkelijk gezag, maar ook de Kerkelijke sanctie, de belang stelling en den zegen der Kerk in zijn persoon en optreden te vertegenwoor digen. 't Is, meende destijds Dr. Ariëns de sociale priester, die als hij wordt heilig verklaard, de Patroon wordt der Adviseurs en jarenlang hun voorbeeld is geweest 'tis op het terrein der Vakorganisatie, dat de eindstrijd tus schen de twee domineerende wereld machten, het Christendom en het geso cialiseerde heidendom, zal beslist wor den. Wie mocht gaan twijfelen of het' so cialisme deze laatste aanduiding ver dient, zij verwezen naar wat de heer Oudegeest, een die 't weten kan, on langs zeide ter karakteriseering van het socialisme als tegenstelling van het Christendom en de Christelijke Maat schappijleer. Vóór of tegen Christus! Dat is 't parool op het terrein der Vakorganisatie gel dend, het wachtwoord, het strijdvaan del, het sein van den aanval. Dat is geen rethoriek, dat is realiteit, de werkelijk heid van iederen dag. Daar is dus ook de plaats van den priester, van den geestelijken adviseur allereerst, krachtens zijn bijzondere aanstelling, maar ook van den priester, krachtens zijn algemeene zending. Hij zal daar natuurlijk ook als advi seur zijn eigen plaats op eigen wijze moeten innemen, met inachtneming n.l. van het wezen der R.K. Vakorganisatie, die ofschoon R. K. toch „Vakorganisa tie" blijft, met een aan haar wezen aan passend stoffelijk, economisch doel, en daarom slechts indirect vallend onder de rechtsmacht der Kerk. Men onthoude echter de duidelijke uitspraak van Paus Benedictus XV z.g.: „Dat niet één priester zich verbeelde, dat zulke actie vreemd is aan het pries terlijk werk, onder voorwendsel, dat het wordt uitgeoefend op economisch terrein, want juist op dit terrein is het heil der zielen in gevaar." Wat Paus Benedictus XV zegt, is de opvatting der H. Kerk die Hij vertegen woordigt. Niet anders spreekt Paus Pius XI, niet anders luidt de, stem on zer Bisschoppen. Is, als het nog noodig was, voor wat onzen Bisschop betreft, niet bewijs genoeg van deze gezindheid door Z. D. H. gegeven, met de instel ling, nog onlangs, van den „Socialen Zondag", dien Hij aandient als een in stituut van beteekenis, dat ons „rijker" maakt, en „van groote waarde" zal blij ken. De inzet van dezen „Socialen Zon dag is de nadere inscherping van den „zedeljjken organisatieplicht" van alle standen. Dat zegt ook iets tot ons, priesters, die nu eenmaal en gelukkig in elke beweging onder ons Katholieke Volk een groote macht vertegenwoor digen. Wat we zeiden van de R. K. Vakorga nisatie, geldt, en veel krachtiger, veel meer en veel onmiddellijker voor de R. K. Standsorganisatie, die zonder Kerkelijk te zijn, toch krachtens haar eigen aard veel meer en veel directer op de priesterlijke belangstelling, neen: bezorgdheid en levendige activiteit recht heeft, ja, daarvan, wat haar hoofddoel betreft godsdienstig-zede- lijke en geestelijke vorming, goed deels afhankelijk is. Het is dan ook de uitgesproken „wil" van Paus Benedictus XV, dat „de pries ters 't ook tot hun plicht zullen reke nen, zich zooveel mogelijk te wijden aan sociale wetenschap en sociale ac tie door studie, waarneming en arbeid en dat zij uit alle macht hen begunsti gen, die op dit terrein een gezonden in vloed uitoefenen voor het welzijn der Katholieken". In ons bisdom en in onze parochies is de invloed van den priester op het terrein der Standsorganisaties nog zoo groot, als hij zelf dien maken wil met gezond beleid, voorzichtigheid en pries terlijken ijver, door ware liefde voor zijn volk geinspireerd. Men schuwt den priester niet, men ziet hem gaarne, men vérwacht hem in zijn midden; als hij er niet is, bestaat er een leemte. Met allerlei middelen heeft de priester-adviseur gelegenheid zijn eigen plaats, midden in de R.K. Standsorganisatie, met vrucht te beklee- den. Door 't organiseeren van geza menlijke oefeningen van godsdiensti- gen aard, door club-vorming voor pro paganda enz., door cursussen. In 't algemeen ook door belangstel ling te toonen voor de organisatie, voor de leden en hun gezinnen. Men kan het Bestuur volkomen in zijn waarde laten en toch een bezielen de, stuwende en zelfs leidende factor zijn. Als de bemoeiing maar staat in het teeken, niet der domineerende maar der dienende liefde, de eenige die dezen naam waardig is. De Bisschop heeft gesproken en doen spreken. Vliegende blaadjes, door onze leiding in 't licht gegeven, vertolken nader Zijn denken, bedoelen en willen. Geven wij, priesters, ons zelfs aan 't belang, dat zoo nadrukkelijk van die zijde ons wordt voorgedragen, als zijn de van de eerste orde en wel recht streeks voor het heil der zielen. Geven wij onze waardeering aan onze sociale werkers, die ook hun fouten hebben, zeker, maar toch degenen zijn die volgens 's Pausen woord„op dit terrein een gezonden invloed uitoefe nen voor het welzijn der Katholieken." Zij verwachten noch verdienen onze kleineering of onverschillige bejege ning; nog minder onze tegenwerking, zoolang zij staan en werkzaam zijn ia de cfficieele leiding, die immers bogen mag op een Kerkelijke keur. Integendeel, wij moeten „uit alle macht hen begunstigen", zegt de Paus. Geven we ook van ons zelf recht streeks wat van ons verwacht wordt en noodig en nuttig is tot welstand en bloei der R. K. Organisaties onzer ar beiders, die „naar den geest van Paus Pius XI" een voornaam stuk „leeken- apostolaat" vertegenwoordigen, „in den dienst van Kerk en Vaderland, dat in onze tijden aan beiden onschatbare diensten zal bewijzen," zooals onze Bis schop zegt. j J. DE KROON, Adviseur v. d. Bosschen Dio- cesanen Werkliedenbond. Drankvergunningen van vennootschappen. In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Boon deelt minister Verschuur mede, dat hij blijkens de nadere nota van wljzi- ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbarc Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCB. Telefoon 841. gingen op het ontwerp van wet, Inhoudende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, het niet gewenscht acht, dat de vergunningen, verleend aan ven nootschappen, zedelijke lichamen, of aan besturen van deze, 1 Mei a.s. zonder meer vervallen. Zoodra het zich liet aanzien, dat hel aanhangige ontwerp, door de regelir; van de werkzaamheden van de Tweede Kamer niet meer ióór 1 Mei as. in het .Staatsblad" zou kunnen verschij nen, heeft de minister maatregelen vooibereid tot indiening van een wets ontwerp, waarbij de termijn, waar- binnen genoemde vergunrirgen ver- vallen, wordt verlengd tot I Mei 1931. De minister zai er gaarne toe imde- werken, dat dit ontwerp," hetwelk hei Departement reeds heeft verlaten, tijdig tot wet wordt verheven. Staking aan 't Abattoir te Amsterdam, De rechtbank deed uitspraak en stelde de gemeente In het ongelijk, waardoor zij verplicht is het abattoir open te stellen voor werkwillige slagers. Bemesting van aardbeien. Er is zeker geen teelt welke in de taaiste jaren zoo is uitgebreid als die der aardbeien. Er is bijna geenstreek in ons land, waar men er niet toe overgegaan is kleinere of grootere oppervlakten, met deze sappige vrucht te beplanten. Het is dan ook een goede teelt, een teelt welke de laatste jaren heel wat heeft opgebracht. Het is daarom te voorzien, dat vooral nu het met de meeste land en tuinbouw, gewassen zoo'n misère is. er noghceJ wat oppervlakte met aardbeien aange legd zal worden. Het komt ons echter voor, dat men op vele plaatsen te veel In het wilde weg poot wat er maar te koop Is. Men geeft zich geen rekenschap of men de goede soort, geeigend voor zijn grond en voor export, verkrijgt niet alleen, maar men mist ook de noodige ervaring en voorlichting, de resuhaten worden lang zoo goed niet als waarop men rekende. Nu is het nogal gelukkig, dal de aardbei vrijwel op alle grondsoorten wil groeien, zelfs op gronden welke sterk zuur zijn groeien nog prachtige aardbeien. Hoe noodig het dus is, dat men goede soorten kiest, dat men niet van de eerste de beste zfln plantgoed betrekt, dat het planten zelve goed geschiedt, dat de verdere verpleging van het gewas in orde is, in dit ar tikeltje willen wij meer de aandacht aan de bemesting schenken. Ook hierbij worden dikwijls groote fouten gemaakt niet alleen hij de keuze der meststc ff-n, maar ook omdat de prakitjk de bemesting op aardbeien niet al'ljd op het juiste tijdstip toedient. On gunstige ervaringen zijn dikwijls een gevolg hiervan. Wil men zQn aardbeien volledig bemesten dan kan men gebruik maken van Zwavelzuren Ammoniak. Super fosfaat en Patentkali. Het gtbru kvan sterk drijvende stiks ofmeststcffen li af te raden, omdat men op de meeste gronden te veel blad er door aan de aardbeien krijgt. De Zwavelzure Am moniak heeft een geleldelfiker werkirg en een langdurige, welke juist bij aardbeien verlangd woidt. Vele telers hebben door de slechte resultaten welke zij bereikten door het geven van drijvende stlkstofmest de stikstol geheel achterwege gelaten wat zich natuuilijk aan de opbrengst wreekte. Bij het gebruik van enkel kunslmetl zou ik dan willen geven per Are: 4 5 Kg. Zwavelzure Ammoniak. 4 5 Kg. Patentkali en 5-6 Kg. Superfosfaat Deze meststoffen vooreinde Februari uitstrooien, zoo min mogelijk de harten der planten raken. Ook het gebruik van de volledige meststof Nitrophoska iO met een gt- halte aan stikstof van l6'/a pC'- aal! fosforzuur van 16'/i pCr. en aan kali van 2l'/a pCt. geeti ui Stekende resul taten. Men gebruikt van deze meststof dan 4'/j—6 Kg. per Are. waarvan men de grootste helft, ongeveer 2'/j—3 Kg- in den zomer direct na den pluk geeft en de kleinste helft vroeg tn het voor' Doozen 30-60 cn90ct.Tube80ct. Bij Apoth. en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6