I £CH0 VAN HIT L\1\M a II J|« No. 17- Woensd. 26 Febr. '30. 52e Jrg. TWEEOE JULAD. jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 22 Februari. PKOVINC1AAL NIEUWS. Waatovyk, 25 Febr. 1930. Winkeuersvereeniging. In aansluiting aan hei Ocanopt resumé dal nog in een gedecüe onzer vurig oplaag werd opgenomen, geven wij hicionder nog ecu meer uitvoerig ver slag van de vergadering van winke- )ieis, welke Vrijdagavond in „Ue Koicnbeurs" genouden 1. met 't aocl oen puaiselijke wiukellersvereeniging op ie ucnien. Op veizoek vande heeren winkeliers die Het lniuailet tot deze bijeenkomst balden genomen, belastte de beer Nieuwkoop zien voonoopig met de leiding der vei gadering en sprak er in zijnupeningswooid z'n voldoening over uu dai zoovele winkeliers aan dezen eersten oproep nadden genoor gegeven. bpr. zeiie bierna uacen boe men lol bel oijeemoepcn dezer vergadenng was gekomen. EuKcle plaatselijke winke- lieis bespraken onder eikaar den met verbeicrcnden toestand voor den winkelstand, waarlegen in andere plaatsen waar een goed georganiseer de winkelstand beslaag, heel wal bereikt is kunnen woiden, doch waar tegen door de slecnt georganiseer dt winkeliers van Waalwijk nieis woiüi geaaan. Wil men niet nog meer in den druk komen en minstens benouden wai men heelt, dan is net noodzakelijk dat de winkeliers de banden ineen sraan. 0/erai zien we nieuwe Stralen verrijzen van groote kapliaaikia.cniige zaken en ook voor Waalwijk wordt ucze kwestie urgent. uaarbij hebben tal van snelle ver voermiddelen en gemakkelijke verbin dingen de sleden veel aicmer bij ons gebraent, waardoor de ingezetenen vaak aldaar hun inkoopen gaan doen. Een krachtige wiukeltersvcreeniging kan veel bereiken, zooais in anUcic plaatsen reeas ls gebleken, doch dan moet er ook flink aangepakt woiden. \)e bedoeling mag nici vooiziuen ei Weer een vcreemgingeije bij op ie ttchten, doch allen moeren met hart en ziel van de noodzakelijkheid eenei gezamenlijke acile o veriuigd zijn, anders üccü men beier geen nieuwe verecni- girig ie stichten. Up een vroegere bijeenkomst van de winkeliers die het initiatie! tol deze acne hebben genomen, was ook dt beer Cnr. van Liempt als bestuuislia der plaatselijke R.K. Middenstands vereeniging aanwezig. In die bij een komst is de mogelijkheid onder hei oog gezien om tot samenwerking mei die vereeniging te geraken tn dien geest dat een zelfstandige winkelieis vereeniging zou woiden opgericht met een eigen reglement, die zich collccilel bij de Middenstandsvereeniglng zou aansluiten. Spr. zegt dat de heer van Liempt toen heelt toegezegd deze aangelegen beid in zijn vereeniging te zullen bespreken en het resultaat hiervan tou mcdedeelen. Waar tot heden hier van nog niets vernomen is vraagt de voorzitier aan den heer van Liempt, die ook ter vergadeiing aanwezig is, o! hij ihans kan mcdedeelen tot welke conclusie de Middensiandsvereeniging ls gekomen. Ue heer van Liempt zegt deze aangelegenheid met het bestuur dei plaa.selijke Middenstandsveieeniging en mei het hoofdbestuur van den R.K. Middenstandsbond te hebben bespro kun, waarbij men echier tol de conclusie kwam dat de statuten van den bond zich verzetten tegen een collectieve aansluiting zooals hier de bedoeling was. Uit zou alleen te bereiken zijn als alle leden van de aan te sluiten winkcliersvereeniging lid der R.K. Middensiandsvereeniging werden. Verder deelt de heer van Liempt roede dat de kwestie van de oprichting tener winkeliersvereniging ook is besproken in de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van de R.K. Middensiandsvereeniging alhier. Deze vergadering heeft het bestuur volmacht gegeven te komen tot verschillende vak—groepen welke onder de Mid denstandsvereen. zullen ressorieeren en wel voor Bakkers, Slagers, Winke liers en Bouwvakken. Naar spr.'s persoonlijke meening zou het aanbeveling verdienen een op 8 richten winkeliersvereniging ook 'n dit verband te brengen, wijl men dan tevens landelijk georganiseeid is. Er komen veel gevallen voor waarin alleen een landelijke bond met succes kan optreden, bijv. bij wettelijke bepalingen. Nog onlangs heeft de bond j>P den minister pressie uitgeoefend 'n verband met den verkoop van «garen en sigaretten in calés na den sluitingstijd der sigarenwinkels. Ue heer Verdunnen meent dat men het doel dezer vergadering vooruii loopt. Men diende eejst de meening der aanwezigen te vragen over het al of niet oprichten eener vereeniging en dan pas overwegen waaibij men zich het best kan aansluiten. De heer van Eijck zou, alvorens de oprichting eener winkeliersvereniging in omvraag te brengen, eerst nog eens verder willen vernemen wat er aan vast zit en wat men denkt te bereiken. Uaarvan kan voor velen de beslissing afhangen. De heer Mortier brengt allereerst dank aan de initiatiefnemers voor neigeen zij reeds gedaan hebben om de winkeliers bij elkaar te krijgen Als men ziet hoe de belangen van den winkelstand den laatsten lijd worden oedreigd.dan blijkt de noodzakelijkheid van organisatie overduidelijk. Spr. wljsi o a. op de wenschcifjkheid van een autobusdiens! op Goicum. waardoor net Land van Heusden en Altena een gemakkelijke verbinding mei Waalwijk kiijgt; op de wenschciljkheid van veiiaging van den siroompiijs vooi winkclverllchting. Waarom moeien de winkeliers hiervoor denzeifden prijs ais de pariicu.ieren betalen terwijl de fabrikanten den stroom voor hun bediijt benoodigd zooveel goedkooper kiijgen. Ook in andere plaatsen ziet men den middenstand zich sterk aaneen sluiten. De voorzitter is met den heer Mor tier van meening dat een winkeliers vereniging hier een groot, een onbe grensd arbeidsveld heeft. De heer van Eijkelenburg zou, alvo rens tot oprichting van een winkelieis- veieeniglng over ie gaan, er vooral de aandacht op willen vestigen dat een plaatselijke vereeniging niet veel doen san. Om een winkelweek te organi- seeren is zij niet noodig, dat kan een vereeniging als Waalwtjks Belang ook Er bestaat hier een Middensiands vereeniging waaibij verscniilende win kelieis zijn aangesloien en die al veel voor hen gedaan heeft, bat zij mei meer gedaan heeft ligt aan de winke liers zelf omdat zij buiten de organisatie blijven staan. Wanneer alle winkelieis deze vereeniging komen verstciktn kan er veel bereikt worden, doch mei wanneer men tegenover elkaar zou komen te siaan. De heer Verdurmen meent dat, als de op te rich en Winkeliersvereniging onder de R K Middenstandsvereeniglng zou komen, dan vele andersdenkenden buiten de vereeniging zouden komen te staan. De heer van Eijkelenburg zegt dat andersdenkenden, als hospitant lid kunnen toetreden. Zij kunnen dan geen bestuursfuncties vervullen. De heer van Mier is het met den heer van Eijkelenburg eens dat een winkeliersvereniging aangesloten bij den R.K. Middenstandsbond de beste oplossing is. Hij had gedacht dat de plaatselijke R.K. Middenstandsvereeni ging allang een winkeliers—groep zou nebdeH opgericht. Als voorbeeld van noodzakelijkheid van landelijke organi satie haalt spr. den R K. Kleermakers oond aan, die reeds heel wat heeti oereikt. De voorzitter zegt dat het hem persoonlijk onverschillig is op weiken grondslag de vereeniging wordlopge richt. Hij heeft geen ander doel genad dan de winkeliers bij elkaar :e brengen in een krachtige aciieve vereeniging. Ook hij meent dat van bovenaf, dus door een landelijken bond, grooier macht ontplooid kan woiden, doch op de eerste plaats moeien de resultaten verwacht worden van de activiteit van de leden persoonlijk en plaatselijk, zonder welke een landelijke bond ook nieis doen kan Er zijn verder ver schillende manieren om zich landelijk ie organiseeren. De heer van Eijkelenburg haalt nog als voorbeeld aan de R K. Handels avondschooldie zou nooit tot stand zijn gekomen als de plaatselijke R K Middenstandsvereeniglng op zichzelf had gestaan, want dan zou men den steun van regeering en provincie gemist hebben. Het groote belang dezer instelling voor Waalwijk, vooral voor den Mtd denstand, zal wel door niemand ont kend worden. De voorzitter vindt de oprichting dezer avondschool, van hoe grooi belang die overigens moge zijn, geen kwestie die direct een winkeliers— vereeniging raakt; daarvoor is een Middensiandsvereeniging of een ver eeniging als Waalwijks Belang meer aangewezen, die de algemeene belangen van Waalwijk of in het bijzonder van den Middenstand hebben te behartigen In het verleden is het gebleken dat de bestaande Middenstandsvereeniglng zoo weinig voor de oij haar aangesloten winkelitrs heeft kunnen doen dat de oprichting van een zelfstandige winke liersvereer.iging hoog noodig is ge worden. De heer van Liempt wil voora opmetken dat, indien de bespre kingen er toe zouden leiden dat er een algemeene winkeliersvereniging zou komen zonder onderscheid van religie ot poiuitke richting, hij zijn medeweiking niet zou kunnen ver- leenen en er ook van samenwerking mei de Middensiandsvereeniging nieis zou kunnen komen. We leven thans in een lijd dat iedereen zijn politieke ichting en religieuze overtuiging moet uitspieken. Er bestaan in ons land drie Midden- standsoiganisaiies waaibij men zich eventueel zou kunnen aansluiten, n.l. de R K. en Christelijke Middenstands- oond en de Kon. Ned. Middensiands- oond, welke drie organisaties in den Ncdctlandschen Middensiandsraad zijn vcriegenwooidigd en in veie zaken mei elkaar samenweiken. De heer van Mier meent dat het op den weg van de Katholieken ilgt zich ook katholiek te organiseeren. De heer Verduimen meent dat dit bij vele vereenigtngen van belang kan zijn doch bij een winkeliersvereni ging heeft men speciaal de directe maietieeie voordeelen op het oog en moet men vooral alle winkelieis bi) elkaar zien te krijgen. De voorzitter wijst er nogmaals op dat hem onverschillig is hoe de ver eeniging er uit zal zien als ze maar kracnug is De politiek zou hij er maai iictst Duiten houden. Alieieeist zou hij thans aan de vergadering willen vragen zien uit te spreken ot men een winkeliersvereniging wenschi, dan kan men nader zien op welken grondslag men deze zal plaatsen. Met opstaan geven alle aanwezigen te kennen dat zij een wlnkeheisver- eeniging gewenscht achten. De vergadering gaat levens accoord met hel voorstel van den vooiziiter om eerst een voorloopig comité te kiezen dat nader onder het oog zal zien hoe deze winkeliersvereniging zich zat organiseeren en dat veidei een scnema zal ontwerpen voor een reglement, de contributie zal bepalen enz. De heeren Nieuwkoop, L. v. Well, van BjX.el—Pulles en Kolsieren— Lagarde die zitting hadden in het comné dal deze vergadenng bijeenriep verkiaien zich op verzoek der aanwc zigen bereid ln deze commissie van onderzoek zitting te nemen. De heer de Boni—van tiuiien, die ook tot de initiatiefnemers behoorde, wenschte niet in aanmerking te komen. Uit de vergadering weiden verder nog 3 leden voor deze commissie gekozen n.l. de heeren van Eyck, Verduimen en Chr. van Liempt. Over de bepaling der contributie willen sommige aanwezigen zich reeas thans uitspreken. Verschillenden zouden de contributie niet te hoog willen nemen om zoodoende niemand af te schokken als lid loe ie treden. Voor bijzondere gevallen als het organiseeren van een Winkelweek bijvoorbeeld, kunnen de deelnemeis altijd nog extra betalen. De heer Mortier zou die contributie willen regelen naar het aantal perso nen dat in het bediijf weikzaam is, om zoodoende voor den kleinen win kelier de contributie niet te zwaar te maken. Er wordt een contributie vanonge veer f 2.50 per jaar genoemd, doch de heer van Liempt merkt op dat de bestaande Middensiandsvereeniging I 8 50 per jaar heft, waarvan alleen voor den bond f 7 50 noodig is. Wan neer de con'ribune zoo laag is kan van aansluiting bij den landelijken R.K. bond nieis komen en kan hij dus ook zijn medewerking in de commis sie niet veiieenen. De voorzitter zegt dat het beter is over de contributie of andere bijron derheden nog niets vast te leggen doch eerst, het resultaat af te wachten van de besprekingen der voorloopige com missie die zooveel mogelijk met 't hier besprokene rekening zal houden. Zoo dra de plannen zijn uiigewerkt zullen aile winkelieis nogmaals tot eene ver gadering worden opgeroepen, waarin dan de vereeniging definitief kan wor den opgericht en alies kan worden geregeld. De aanwezigen gaan hiermede accoord waarna de voorzitter de ver gadering sluit met een dankwoord voor de talrijke opkomst en een aan sporing om ook andere Collega's op te wekken tot een te stichten Winke iiersvereeniging toe te treden. Pastoor van Riel. Heden vertrok onze Z.Eerw. heer pastoor van Riel voor eenige maanden naar Lugano, om daar opnieuw hersie van de aandoening zijner stembanden te zoeken. De beste wenschen van zijne parochie anen vergezellen Z Eerw Moge ditmaal blijvende verbeteiing veikregen worden dat is wat zij hem allen van hatte toewen schen. Demonstratie. Dinsdagmiddag had op de Wester havenkade een demonstratie plaats met den S. 1. C. L. I.—snelblusscher. De belangstelling was niet zeer groot; tegenwoordig waren o m. de burge meester, gemeente—bouwkundige, de gemeente—secretaris van Waspik De demonstratie was zeer interessant en uit de proeven tot blussching van een geweldige vuurmassa van opge stapelde kisten met hooi, papier, teer, overgoten met benzine, bleek ons dat men hier te doen heeft met een handig te bedienen en afdoend blusschmgs apparaat, dat in korte oogenblikken een geweldig vuur regelmatig en zeker dooft. Ook een bak met brandende benzine werd spoedig gedoofd. Voor dit doel, speciaal voor garages en bedrijven, krijgt men een bizondere ulling, die de brandende benzine gewoon afdekt. De proeven waren werkelijk interessant en de S.l C.L.I.— Snelblusscher leek ons een uitnemend en te recommandeeren apparaat De heer A. G. Goenenberg. de Genestet- straat Dordrecht, is de vertegen woordiger. Mobilisatie—kruis. De rede uitgesproken door onzen burgemeester bij de plechtige uitrei king van 't Mobilisatie—ktuls alhier en die wij onder den titel van .De beteekenis van het Mobilisatie Kruis" in ex'enso opnamen in ons nummer van Zaterdag 15 Februari, heeft der mate de aandacht getrokken, dat het Hoofdbestuur van den Nat. Bond .Het Mobilisatiekruis" te 'sOravenhage, een groot aantal afdrukken daarvan Het vervaardigen ter algemeene versprei ding aan de afdeelirgen in den lande. „De Groote Daad." De opvoering van een sociaal too- neelspel als „De Groote Daad" van rits van Duinen, eischt voor een dilettanten—tooneelvereenigirg al ijd een zekere mate van durf, omdat men bijna met zekerheid kan gissen, dat een dergelijk stuk er bij het publiek niet 2 ingaat als dit met een blijspel het geval is. Daarom kan het ook van D.V.S V." met recht een groote daad worden genoemd „De Groote Daad" voor 't voetlicht te brengenook wij zijn eerlijk gezegd, geen groote bewonde raars van dit genre stukken. Wij zien „D.V.S V." liever ln andere sfeer. In dit stuk lost de schrijver hei arbeids—coi fl ct i. c. de looneischen van het personeel der fi ma Jordaans op langs den weg van het hart, wat misschien wel een goede, maar in elk geval niet de meest gebruikelijke weg ts. Dat werklieden een staking be ginnen zonder een krachtige vakver- eeniging achter zich, zoodat zij na drie weken reeds „slikken van den honger" lijkt ons ook wel aan gerech ten twijfel onderhevig. Overigens heeft het stuk mogelijk z'n paedagogische waarde, ook wat hei stelsel van „een grap op zijn tfid" betreft al werden hier de grappen door den jongsten bediende Wouter wel eens niet op den juisten tijd, niet tegen de juiste personen en zeker niet op de juiste manier gedebiteerd. De heer Didden gaf als de mar garinefabrikant Jordaans subliem spel te genieten. Hij beleefde zijn rol en wist zijn verschillende gemoedsaan doeningen met groote zuiverheid weer ie geven, Waardig tegenspel bord hem hier bij de heer M. Berkelmans, als Her man |ordaans, advocaat, naar den titel en naar den geest een socialist in den goeden zin. Een tikje meer leven digheid, vooral in het begin zou hem niet geschaad hebbenzijn broer be groet hem immers met "wilde bras Van Suff;ren, de heer Leijiens was een prima iype van deze drogen, suf fen kantoorbediende die met al zijn ge—jabroer niet meer bereikte dan dat hij fimk door Wouter in 't ooi je weid genomen. Wouter had echter een heel wat meer zelfbewuste houding aan dienen te nemen, hij stond nu soms met zijn eigen figuiir ietwat verlegen, wat in zijn rol toch allerminst te pas kwam Mogelijk ook, dat plankenkoorts hier parten speelde. De overige rollen werden goed ver tolkt, vooral het samenspel der werk lieden e. a. in de herberg van Jacob Stoof in het tweede bediijf viel te loven Hier waren keurige tafereeltjes opge bouwd, waarvan vooral den regisseur den heer A; Verhoeven, de eer toe komt, ln dergelijke scènes toch ligt meestal het werk der regie. De grime van den heer Schippers uit den Bosch was keurig, er waren prachtkoppen bij. De aankleeding van het iooneel had, tenminste wat het eerste bedrijf be treft wel wat luxueuzer mogen zijn. een entourage van calé stoel'jes is voor een mlllionalr toch wel wat al te sober. In het derde bedrijf was een en ander met de schitterende meubelen, welwillend afgestaan door de fiima |os de Folter, beter in orde. Aard ge entre—acte—muziek vulde de pauzes. Zondag, de avond voor de leden, was de zaal goed bezet. Maandag had het heel wat voller kunnen zfjn; het streven van een zoo sympathieke ver eeniging als „D.V.S.V." verdient toch zeker aller steun. „Op drijfzand Zondag- en Maandagavond heeft de ooneelclub .Kunst na Arbeid" van het St. Clemens patronaat met veel succes voor het voetlicht gebracht het tooneelspel in 4 bedrijven „Op Drijf zand" van Jan E Odijk. Op vlotte en boeiende wijze wordt ons hier een greep uit het htdendaag- sche leven voorgesteld, een stuk harde werkelijkheid, waarvan we vaak hoo ren en lezen doch waarvan de volle ernst pas goed tot ons doordringt als wij het mede kunnen beleven zooals we dat met een goed gespeeld too- neelsluk kunnen doen. De moderne maatschappij schiet tekort in waardeering van alles wat met ware kunst, in het bijzonder met kerkelijke kunst, te maken heeft en daarvan zien we in dit siuk twee betreurenswaardige gevolgen. Een schilder kan voor zijn hatste kunst zinnige werk, een kruisweg, geen waardeering en dus geen kooper vin den, waardoor hij niet in staat is de kosten eener sanatoriumverpleging voor zijn aangebeden zieke vrouw te oekostlgen, waardoor hij zich ten slotte van de kerk afkeert en zich beschik- baar stelt een mondaine dancing met lichtzinnige beschilderingen te verste, ren. En intusschen laat zijn zoon, die eerst organist was en een mis com poneerde, ook dit werk in den steek en gaat muziek componeeren op schunnige cabaretliedjes en ztlfs weet hij een heele operette op muziek te zeiten. alles terwille van het geldelijk voordeel en het lokkende lichtzinnige leventje onder de artisten dat hem heeft aangetrokken. Als zijn vader hem dit verbieden wil, verwijt de zoon hem hetzelfde en zien we dus een zwaren tweestiijd bij den kunst schilder die zijn kunstenaarsziel toch al zooveel geweid moet aandoen om de beschilderingen van de dancing, die niets met kunst gemeen hebben doch voor alles lichtzinnig moeten zijn, uit te voeren, alleen om zijn zieke vrouw voor wie hij dit verbor gen wil houden de noodige sanato- rtum-verpleglng te kunnen geven. Ztjn broer Kees en zij -> beide andere kinderen brengen hem bewust of on bewust herhaaldelijk zijn verkeerde handelwijze onder het oog. wat telkens heftige uitbarstingen ot ontróerenden ziele strijd bij den vader te zien geeft. Zoo is dit stuk rijk aan treffende momenten en levenslessen en mag het ten dankbaar speelstuk genoemd wor den waarmede „Kunst na Arbeid" een goede keuze heeft gedaan. De opvoering was in aile onder deden goed verzorgd. Het tooneelzag er smaakvol uit en paste uitstekend bij het stuk. terwijl de spelers de ver schillende rollen goed onder de knie hadden. Bijna zonder uitzondering gaven zij een zeer na'uurifjke en goed doorvoelde uitbeelding van de verschillende personen. Slechts een paar spelers zullen zich nog wat meer ongedwongenheid en naluurli kheid in hun optreden moeten eigen rmken Er zijn er genoeg bij die hun daarin een uitstekend voorbeeld geven. Nemen we bijvoorbeeld de hoofd rolvertorker Joh Pullens, hoe zuiver beeft hij ons de figuur van den kunst schilder uitgebeeld en ons diens ziele- stiijd doen meevoelen. Evenals in het stuk zoo zat er ook in zijn spel een climax waardoor hij vooral in het laatste bedrijf het publiek door zijn uitnemend spel wist te boei n. Ook de rollen van de belde zoons van den schilder vertolkt resp. door Adr. Schoenmakers en J. Mol, waarbij het contrast tusschen beider karakters vooral tot uiting moest komen, kwamen zeer goed tot hun rfcht door het na tuurlijk spel van deze spelers. Hadden wij van Schoenmakers na zijn vroeger optreden dit fraaie spel verwacht, van J Mol, die we voor het eerst op de planken zagen was dit een verrassing. Ook hPt spel van O van Mierlo viel wederom op door de hem eigen gemakkelijkheid van beweging. Hij was voor een dergelijke rol geknipt. Dat zouden we van alle spelers tn het algemeen kunnen zeggen, wijl ze allen voor hun taak berekend waren en door hun vlot spel het hunne tot het succes bijdroegen Wij 2ullen hier daarom niet alle spelers de revue laten passeeren, alleen willen we een pluimr je riet onthouden aan den kleinen Ad {van Cromvoirt. voor het ongekunstelde vlotte spel dat deze knaap te genieten gaf. De heer C Mol. die de regisseur van dit jeugdige ploegje tooneelspelers is, heeft eer van zijn werk gehad HQ heeft hun spel in korten tijd op hoog peil gebracht. De liefhebbers van goed tooneel hebben hier van een mooie uitvoeilng kunnen genieten. Immanuel Op uitnoediging der Christelijke i i

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5